EEN SINT NICOLA AS-PUZZLE, In de Krantentuin DE CIRCUSBARON waarbij U een boterletter kunt overhouden MAANDAG 6 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Horizontaal: 1. plaats voor schepen in een haven, 8. vis, 15. gem. in Utrecht, 16. graveur, 20. eenden- groen, 21. pers. voornaamwoord, 23. jongensnaam. 25. bergweide, 27. hou ten vat, 28. dam langs een water, 29. karpet, 31. eenjarige kalebasachtige vrucht, 35. spijker, 37. telwoord, 38. partijgenoot, helper, 40. sportterm, 41. vaartuig, 42. stap, 43. gem. in Gel- derl., 45. wig, 47. algemeen kiesrecht (afk.), 48. bruto (afk,). 49. afnemend getij, 51, afkorting van neon, 52. vlak temaat, 53. rivier in Nederland, 55. strook land langs de kust, 58, inboor ling v. h. Amerikaanse Noordpool land, Groenland, enz., 60 familielid, 61. tijdelijk er mede eindigen. 62. zoon van Noë, 63. gewicht, 64. boom, 66. deel van een ontkenning (fr.), 67. staatsbedrijf (afk.), 68. voorzetsel, 69. bekend gebouw in Amsterdam, 71. broedplaats van vogels, 75. deel van het gebit, 73. hoenderachtige vogel, 79 ijzeren kogel met springlading, 81. gem. in Z.-Holl., 87. blad papier, 88. klein soort van rijpaard, 90. dorps vertelling; ook herdersdicht of mu ziekstuk over het landleven, 91. op schrift of naam van een boek, 93. telwoord, 94. lijk vaas, 96. familielid, 97. niet dik, 98. deel van de mast, 99. stenen opstap voor een huis, 101. algemeen nieuws- en telegraafagent- schap (afk 103. nobele, 105, gem. in N.-Holl., 106. herstelling. Verticaal: 1. stad in België, 2. af korting van gadalinium, 3. in de grond zetten, 4. metaalsoort, 5. lichaamsdeel, 6. meisjesnaam, 7. af korting van selenium, 8. munt in Zweden, 9. brandkraan (afk.), 10. bolrond vruchtje (spreektaal), 11. salaris, 12. zat in de walvis, 13. spil van een wiel, 14. rivier in Nederland, 17. vast rantsoen, 18. kasteel, 19. meisjesnaam, 22. schrijver op een kantoor, 24. boodschapper, 26. sme kend woord, 28. ketting, 30 eiken schors, 31. meisjesnaam, 32. voor naamwoord, 33. afkorting van man gaan, 34. gerucht, 36. dwaas, 38 aca demische titel (afk.), 39. munt in Portugal (afk.), 41. gem. in N. Holl., 42. aangroeien, ook erger worden (van een ziekte), 44. dadelijk, 46. niet vrij, bezet, 48. rauw vlees be reiden op een heet vuur, 50. bijna, 52. oorlogsgod, 54. niets (spreektaal), 56. meisjesnaam, 57. academische ti tel (afk.), 58. boom, 59. voornaam woord, 65. zwart in de wapenkunde, 68. kweker, 70. electrisch geladen atoom, 72. Ezechiël (afk.), 73. zeep water, 74. partij spelers, 75. bloem, 76. vaarwel, 77. als 66 hor., 78. lid woord, 80. aantal honden voor de jacht, 82. tasto solo (afk.), 83. plaats in Engeland met een bekend college, 84. stad in Italië, 85. eeltachtige uit was, huidknobbeltje, 86. bekende af korting, 87. landelijk gelegen heren huis, 88. weerklinkend geluid, 89. cy- lindervormig slaginstrument, 91. zwak, 92. bergplaats, 95. spitse bek van een vogel, 97. meisjesnaam, 99. sine dubio (afk.), 100 meervoud (afk. Lat.), 101. als 47 hor., 102. slede, 103. en personne (afk.), 104. voegwoord (fr.). Bij juiste oplossing leest men' op de cijfers: 7. 21. 35. 56. 83. 34. 31. 4. 41. 102. 73, 88, 98, 58, 15, 78, 64, 70 11, 97, 46. 105. 52. 71. 74. 84. 49. 8. 12. 43. 9. 37. 65. 75. 104. 17. 6. 24. 79. 19. 39. 42. 101. 13. 54. twee regels van een oud Sinterklaasvers j e. Prijzen zijn een Kerstkrans, een sieraad en een boek. OPLOSSING. Horizontaal: 1. terreur, 7. Dinsdag, 13. Oerle, 14. edele, 15. rage, 17. mez zo, 19. Alva, 21. alg, 23. koe, 25. tin, 26 smerig, 29. bijkans, 31. étui, 32. rite, 33. tunnel, 37. Keulen, 41. Ria, 42. kaf, 44. aga, 45. Otto, 47. tegel, 49. stoa, 50. ionen, 52. rente, 54. pre sent, 55. minaret. Verticaal: 1. tiras, 2. rogge, 3. ree, 4 er, 5. Ulm, 6. reek, 7. deze, 8. ido, 9. ne, 10. sla, 11. delta, 12. glans, 16. soooooooooxxxoxttarooooococixoocc: Sinterklaasavond Vanavond aal mijn jongste zoon als de lantarens glimmen, in vrees en beven naast mij staan en op mijn knieën klimmen. Hij heeft wel dagen lan-g gezegd al weet hij niet het rechte voor Pieten ben ik heus niet bang, dat zijn tóch niet de echte maar nu vanavond rukt de wind veel harder aan de ramen; hü bidt voor Piet een Wees Gegroet en zegt eerbiedig: Amen! Dan zingt zijn kleine kinderstem juist iets te hard een liedje; hij zingt zijn kleine angsten weg tezamen met Marietje. Er slaat een deur, er kraakt een slot en telkens schrikt hij even, hij klemt zich dichter aan mij vast en zit van angst te beven De Sint is een goedheilig man, die rijdt in pracht en luister, maar 't haardvuur laat zijn vonken los in 't heim'lijk schemerduister. En Piet kent de geheimen van de ramen en hun sloten, maar 't raam gaat plots'ling open en het regent pepernoten. Vanavond zal mijn jongste zoon als de lantarens glimmen, in vrees en beven naast mij staan en op mijn knieën klimmen. )-Q^7X»vyyY-/yY>yvvriy«fmmmmm)acO»3«OW080000000O>XOKeiX0OX00aXOW00(10C':'XM00MCIVfl> alm, 18. zon, 20. vin, 22. liter, 24. mijter, 27. ren, 28. gul, 29. bik, 30. keu, 33. troep, 34. uit, 35. natie, 36. dag, 38. later, 39. ego, 40. naast, 42. Kent, 43. ferm, 46. Oos, 47. ten, 48. lei, 49. sta, 51. Ne, 53. nn. De gelukkigen van deze week ziju: H. van Berkel, Coornhert- straat No. 7, Leiden: de siga rettenkoker; het sieraad: J. C. van Rooyen, Heereweg 405, Lisse; en het boek Joh. Hagen, Steenbakkerslaan 2, Leiderdorp. OPIOSSIH® VfiM SE SINT NICOUAS-WEBSTRIJD Voor de groten 1014 jaar Si pet eend krent ulevel leuning arreslee aardappel stoomketel De voorste letters vormen het woord spekulaas. Voor de kleinen 710 jaar De ontbrekende woordjes waren: mijter, staf, mantel, paard, ring, pluim of veer, zak, kinderen, schoorsteen of deur. De woordjes van het verlanglijstje wa ren: bal, pop, pakhuis, trein, fiets. En nu de gelukkige winnaars van dc mooie prijzen. Ja, dat weten alleen Sint Nicola as en Zwarte Piet en zij bezorgen de prijzen als een echte verrassing bij jullie thuis. De volgende week komen de namen in de krant. Dag kinderen, we wensen jullie allemaal een fijne strooi- avond en een prettig Sint Nicolaasfeest. Wie van jullie weet er een arm kindje te wonen, dat misschien door Sint Nico- laas vergeten is? Toe pak dan gauw wat van je lekkers of speelgoed bij elkaar, doe dat in een pakje en breng het daar even. Er zijn dan twee kinderen blij, jij en dat andere kind. KINDEREN VERTELLEN OVER HET SINT NICOLAAS-FEEST Ellle Hoogenboom, Rijpwetering, ver telt ons het eerst over. SINT NICOLAAS Ans, Kees en Piet zaten met vader en moeder in de kamer Sint Nicolaasliedjes te zingen. Om de beurt mochten ze een liedje kiezen en ze begonnen bij de jong ste. .Kleine Pietje was dus het eerst aan de beurt. Hij riep luid door de kamer: „Sintekaas op witte paad". en meteen begonnen ze allemaal te zingen van Sin terklaas op het witte paard. Toen het liedje uit was. was Kees aan de beurt. Hij was niet zo'n schreeuwerd als Pietje en zei heel kalm: „Hoor de wind waait door de bomen," waarna ze allemaal meezongen. Toen Ans aan de beurt was. zei ze ook zo kalm als Kees: „O, kom er eens kij ken, wat ik in mijn schoentje vind" en allemaal zongen ze mee. Toen ze halver wege het lied waren, ging de deur open een heel klein eindje maar, en moeder, die vlak bij de deur zat. kreeg twee zak ken pepernoten tegen haar hoofd. De kinderen schaterden van de pret. Pietje was dadelijk opgesprongen en pakte de zakken van de grond. „Ha, jó, ik heb lekke zak hepak" riep hij. Allen lachten om die malle Pietje. „Zo, zo, het is al kwart over acht" zei moeder, toen ze op de klok keek. „Oooooo!" jammerden de kinderen. „Ja, de tijd gaat vlug om". „Ja, het is jammer" zuchtte Ans. „Maar, morgen is het pakjesavond", ju belde Kees, „en dan neem ik een trein en een mecanodoos en een bimbam en 'n zand-hijskraan, en een wals en een krui wagen en een timmerspel". „En wat neem je nog meer?" vroeg Ans nieuwsgierig, toen Kees eindelijk op hield. „Niks meer", zei Kees. „En ik neem een beero en een sep en een paadje op wiewetjes" riep Pietje. „Zo, zo" zei .vader „en wat neem jij Ans?" „Ik neem een pop en een tasje en een naaimachientje." „Weten jullie, wat is neem?" vroeg vader lachend. „Ik neem een hond, een echte levende." „En ik een ligstoel en een vaas", zei moeder. „En nu naar bed. Uit is de pret". Doortjc Koot uit Rtfpwetering vertelt ons een klein verhaaltje: VAN EEN JONGETJE EN EEN MEISJE Er waren eens twee kinderen. Het jon- .getje was dikwijls stout en het meisje" erg lief. Het liep t$gen het Sint Nico laasfeest en Toosje deed haar best. Toen het strooiavond was kwam Sint Nicolaas op bezoek. Toosje mocht het eerst bij hem komen en zij kreeg een mooie pop. Maar toen Jantje mocht komen kreeg hij niets, omdat hij zo dikwijls stout was ge weest. Toen begon hij te huilen en be loofde voortaan beter zijn best te zullen doen en een lieve jongen te zullen zijn. Piet zei, dat hij maar zijn klompje bij de schoorsteen zou zetten en Sint Nico laas heeft er die nacht toch nog wat in gedaan. Lla Bakker, Rijpwetering krijgt ook een beurt met haar verhaaltje over SINT NICOLAAS Kees, Bep en Greet zaten 's avonds om 6 uur te zingen allerlei liedjes van Sint Nicolaas. Toen opeens, wat schrokken ze daar, werd hard op de deur gebonsd. Ze durfden haast niet te gaan kijken. Greet de oudste stond eindelijk op en deed de deur op een kiertje open. Wat zag ze daar? Daar stond zwarte Piet en die gooide een handvol pepernoten in haar gezicht. Wat lachten ze allemaal. EIHe van Werkhoven, Noordw(jk komt met een verhaaltje over: HET VERLANGLIJSTJE VAN FRANS Het was een koude wintermorgen in December en bij Sint Nicolaas. Frans vroeg aan moeder of hij een verlang lijstje mocht maken. „Ja hoor", zei moeder. „Begin maar gauw. Hier is een mooi velletje papier cn een pen". Frans dacht even na en begon: een trein, een doosje kleurpotloden en .een rekenschrift". Ook schreef hij er nog bij dat hij op school en thuis goed zijn best had gedaan. Toen hij klaar was, liet hij het aan Mama lezen. „Leg het vanavond maar op de schoor steen Frans of in je schoen". Dat deed Frans en toen hij 's morgens ging kijken was het briefje weg. Op de morgen van het feest had Sint Nicolaas alles op de tafel klaar gelegd, alle cadeautjes die Frans gevraagd had en nog snoep ook. Frans had een fijne Sinterklaas. Annie Juffermans. Leiden komt ook niet uitgepraat over Sint Nicolaas en vertelt: Het was de avond vóór Sinterklaas. Kleine Jannie was bang. Ze dacht: „Zou ik in het stoute boek staan van zwarte Piet?" Ze dacht meer steeds: ik ben wel eens stout geweest maar toch ook dikwijls braaf. Ze ging naar moeder en vroeg: „Moe der ben ik altijd lief geweest?" Moeder zei: „Dat enkele keertje stout zal Piet wel vergeten zijn". „Gelukkig" zei Jannie met een zucht van verlichting. Eindelijk was het zover gekomen dat ze liedjes begonnen te zingen: Zie ginds komt de stoomboot. Uit Spanje weer aan enz. enz. Jannie kende dat versje wel en zong het hardste mee. Ja, hoor daar klonk opeens: „boem, boem", op de deur, en daar kwamen de Sint en zijn knecht binnen. Piet strooide pepernoten. „O, wat zwart" riep Jannie. Sint Nicolaas ging op de versierde stoel zitten en nam het dikke boek, dat Piet hem gaf. „Jannie is dikwijls lief geweest", las hij hardop. „Maar ook een keertje stout" zei Piet. Toen begon Jannie te huilen. Sint nam haar bij de hand en zei: „Zoet maar meisje, kom maar even op mijn knie zitten" Jannie deed het. De tranen stonden nog in haar ogen. „Piet zoek eens gauw een mooi ca deautje voor haar op". Piet zocht in de zak en gaf haar een heel mooie pop. „Dank u wel Piet", zei Jannie nu blij. Ze kregen nu allemaal wat uit de zak. Voor moeder was er een Delfts' blauw vaasje, en voor vader een portemonnaie. Piet strooide nog een keer en toen gin gen ze weg. Het was een fijne avond ge weest. Riet van Goozen. Haxerswoude stuur de ons een tekening van zwarte Piet op een dak en ook nog een verhaaltje. Hier komt het: SINT NICOLAAS-AVOND Daar wordt aan de deur geklopt Hard geklopt, zacht geklopt, en tegelijk hoorden we allemaal bonzen op de deur. Vader stond al op om de deur te gaan open maken maar daar stap ten Sint Nicolaas en zwarte Piet al naar binnen. Vader zette gauw een stoel klaar bij de tafel en daar ging de Sint op zitten Dadelijk nam hij al het grote boek en ging er in bladeren, Ha, daar had hij het al gevonden. „Jullie hebben allemaal je best gedaan dit jaar", zei Sint Nicolaas heel tevre den. „Als jullie vannacht je schoenen klaar zetten bij de schoorsteen, dan zal ik er een verrassing in leggen. Zullen jullie ook om het paard denken? Een sneetje oud brood of een wortel, daar is het dol op". Daarna zongen ze allemaal nog een paar liedjes en de Sint ging met zijn knecht weer naar andere kinderen. 's Morgens waren ze allemaal vroeg wakker. Ze gingen uit bed en renden naar hun schoen. Wat waren ze blij. Voor ieder stond er wat. Voor Corrie: een kam-étuitje; voor Rinie: een spel; voor Riet: een pop; voor Hannie: een schoolpakket; voor Lenie: een étui; voor Gerard: een trein; voor Hennie: een bal; voor Theo: een spaar pot. Voor allemaal lag er op de tafel snoep, zoals: speculaas, taai-taai, suiker goed, chocolade en marsepein. Wat waren ze blij. Ze zongen nu van „Dank u Sinterklaasje" en hadden een prettige feestdag. CORRESPONDENTIE Jeannctte Oudshoorn. Rijpwetering heeft een versje gemaakt over de herfst en voordat de winter begint op 21 De cember komt het nog in de krant. HERFST Door het hoge beukenbos Liepen Sjaan en Ria, Gele blaadjes lieten los. Zweefden neer, op 't dikke mos. Eèn op hun baret je. Beukenootjes, bruin en glad. Zochten die twee klantjes. En ze bukten langs het pad. Borgen al die nootjes rad In hun hengselmandjes Heel tevreden met hun buit. Keerden Sjaan en Ria. En ze zocht tot besluit. Nog wat mooie takken uit. Voor het herfstboeketje. Corrie Kortekaas, Voorhout. Die Cor rie kan aardig babbelen in haar briefje, maar ik zou het nog mooier vinden als ze het briefje met inkt geschreven had. Zoy dat een volgende keer kunnen Cor rie? Hoe is het meisje, heb je de stui- ters weer terug gewonnen? Ria Lleverse, Hoogmade. Natuurlijk vinden we het fijn, dat je een nichtje van ons wilt worden en ook Betsie is heel welkom in de grote kring. Maar kindje, wat was dat een vreselijk onge luk waarover Je vertelde. Gelukkig dat Pa en Leo weer beter zijn. Het beloofde verhaaltje krijg ik zeker gauw. Dag kin- ders. Groeten aan allemaal. TANTE JO EN OOM TOON PETER VERTELT WAT HIJ VERLEDEN WEEK HEEFT MEEGEMAAKT Nou weet ik warempel niet waar ik mee moet beginnen, 't Was ook allemaal zo mooi. Ik zal maar beginnen bij het bezoek aan Sint Nicolaas. Met mijn va der was ik eerst gaan kijken toen Sint Nicolaas met de boot aankwam. We had den een mooi plaatsje gevonden langs de waterkant en zo konden we de boot prachtig zien. 't Duurde wel heel erg lang en veel kinderen werden al ongedul dig maar eindelijk zagen we toch de gro te witte boot in de verte aankomen. Al gauw zagen we ook de zwarte knechten op en neer lopen. Eén zat er zelfs in een laddertje dat aan de mast hing. Onder in de boot lagen de grote kisten en pak ken met cadeaux dat kon je goed zien door de ronde raampjes. Aan de achter kant stond Sint. Nicolaas. Hij stond naar alle kanten te wuiven en te knikken naar de kinderen die langs de kant ston den en heel hard ..hoera!" riepen. Aan de overkant van het water stond een troep kinderen die ieder een vlaggetje bij zich hadden en daarmee wuifden. De kinderen die b(j ons in de buurt stonden gingen zingen van: „Zie ginds komt de stoomboot". We zongen zó hard dat Sint Nicolaas dadelijk onze kant op keek en nog harder begon te wuiven. Nu wist ik zeker dat Sint Nicolaas mij gezien had maar papa zei dat ik ook nog bij hem op bezoek zou mogen gaan en zelf mijn ver langlijstje te geven. Een paar dagen later kwam mama mij uit de school halen en wij gingen naar een winkel waar Sint Nicolaas zat om de kinderen te ontvangen, 't Was er vre selijk vol en wij moesten lang wachten eer we aan de beurt kwamen. In die tijd konden we alles goed bekijken en zag ik veel fijne dingen staan, die ik best graag zou willen hebben. Er waren twee Pieten die soms erg gek deden. Soms rolden ze met hun zwarte ogen en dan begon er wel eens een meisje te huilen maar Sint Nicolaas bestrafte dan zijn knecht en even later waren dan de tranen weer weg. Toen het mijn beurt was, maakte ik een nette buiging, gaf hem een hand en ook mijn verlanglijstje. De goede Sint las het even door, knikte toen eens lachend naar moeder en mij en het volgende kind was al weer aan de beurt. Van een andere Piet kreeg ik een leg-puzzle en opgelucht gingen we de trappen af. Ik was er nu haast zeker von dat ik de gevraagde trein zou krijgen. Ik had er ook bijgeschreven „met veel rails" en daar hoopte ik nu maar op. Toen we uit de winkel kwamen waren de lichtjes al op. Jongens, wat was dat mooi, net een sprookje. Zo iets moois had ik nog nooit gedroomd. We liepen vele straten door en telkens moest ik in mijn ogen wrijven of het wel echt was. Ik dacht: „zou 't in de hemel ook zo mooi zijn". Mijn moeder zei dat het in de hemel nc,g veel mooier was, want O.L. Heer schittert daar als echt goud en de engeltjes dragen ieder een lan taarntje. Ook is het in dn hemel niet koud, gelukkig, want nu rilde ik van de kou maar mama zei dat het von de slaap was. Toen ik thuis kwam gingen we dadelijk eten en in een ommezientje lag ik in mijn bed. Ik keek nog even door een kiertje van het gordijn in onze don kere straat en dacht aan de kinderen die fijn in zo'n verlichte straat woonden. IV: droomde van de grote verlichte Sint Nicolaas op zijn paard die ik op het water gezien had. 't Was toch mooi ge weest. PETER. (25)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11