Douane-beambte van Shannon verklaarde dat de start van het vliegtuig gebrekkig en onzeker was TRAFFIC Het blijkt moeilijk te zijn de geschiedenis van 30 noodlottige seconden weer te geven Vi^uvAG 3 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Onderzoek „Triton"-ramp (vierde dag) Het onderzoek, dat te Dublin gehouden wordt, teneinde te pogen de oor zaak van de Triton-ramp op te sporen, begon gisteren met het afdraaien van de dictaphoonband, waarop alle gesprekken tussen verkeerstoren- Shannon en de vertrekkende of aankomende vliegtuigen opgenomen zijn. Wanneer men deze band beluistert, krijgt men enig begrip van de toe stand, die in de fatale nacht op de verkeerstoren geheerst heeft. De dictaphoonband laat ononderbroken gesprekken en oproepen horen en daar tussendoor beluistert men een paar maal de zoekoproep aan het verongelukte K.L.M.-toestel, die onbeantwoord bleef, omdat op het moment, dat zij uitgezonden werd, de bemanning van de „Triton" al met de passa giers voor hun leven vochten in de modder van de rivier. GEEN NONCHALANCE. Opmerkelijk is echter wel, dat ook na de melding van enkele overvlie gende vliegtuigen, dat er op de ri vier iets niet in orde scheen, de hulp verlening zo traag op gang kwam. Hierbij moet echter niet uit het oog verloren worden, dat de verkeers toren toen reeds over de melding van het radarstation beschikte, die abusievelijk verteld had, dat zij de „Triton" op haar scherm had. De mening echter zoals men die in bepaalde Nederlandse kringen vlak na de ramp kon beluisteren en die suggereerde, dat het een kwes tie van grove nonchalance was ge weest van de verkeerstoren te Shan non werd door de dictaphoon weerlegd. De dictaphoon vermeldde, hoe de „Triton" toestemming voor de start kreeg en van het vliegveld verdween. Na een minuut de Triton was toen reeds verongelukt volgde een zoek- oproep, die onbeantwoord bleef. Twee uren later. Daarop volgden de oproepen van de verkeerstoren in snelle regelmaat. Verschillende malen werd. de zoek oproep aan de „Triton" herhaald, tel kens onderbroken door routinege- sprekken met andere vliegtuigen, die landden of vertrokken. Na enkele minuten scheende ge ruststellende mededeling van het ra darstation ontvangen te zijn en ge dachtig de radiostoring, die de.„Tri ton" al. op zijn weg van Amsterdam naar Shannon gehad had, was de ver keerstoren blijkbaar gerustgesteld. Ongeveer 2 uur later kwam de „Triton" weer op de dictaphoon. Op de verkeerstoren bleek men lichtko- gels uit de rivier gezien te hebben en een vertrekkend vliegtuig werd ge vraagd polshoogte te nemen. Men vergete echter niet, dat het nacht was en dat een onderzoek van uit de lucht niet zo heel veel kon uit richten. Het vliegtuig, dat de verkenning zou uitvoeren, meldde dan ook, dat het geen conclusie kon trekken ,maar dat er toch wel iets aan de hand scheen te zijn. Na ruim een minuut boven de plaats van de ramp gevlogen te heb ben, meldde het vliegtuig eindelijk, dat het mensen met lampen zag zwaaien en de verkeerstoren maakte bekend, dat men boten opgeroepen had. Geen reddingmateriaal. Hierbij bleek op de dictaphoon de gebrekkigheid van het reddingsma teriaal, want de boot moest aange vraagd worden. De dictaphoon gaf vervolgens ge sprekken met andere vliegtuigen weer, die gehoord hadden, dat er iets niet in orde was en die alle hulp aanboden. Een Sabena vloog met schijnwer pers over de rampplaats en' zag men sen. De hulpacties waren echter toen al gestart en de eerste reddingsboot was al onderweg naar de rivier. Het duurde echter nog drie kwar tier, voordat het eerste gesprek tus sen de marineboot en de verkeersto ren op de dictaphoon weergegeven werd. Inmiddels had een bemanningslid van de verongelukte „Triton" het vliegveld bereikt en waren de hulp acties via de dictaphoon in toenemen de intensiviteit te beluisteren. Douane-beambte had voorgevoel. Nadat gistermorgen dus via deze band een volledig beeld- van de toe stand op de verkeerstoren verkregen was, ging de jury verder met het verhoren van de bemanning, van wie tot dan toe alleen de gezagvoerder Viruly gehoord was. Tijdens deze verhoren bleek, hoe moeilijk het is om de geschiedenis van enkele seconden nauwkeurig weer te geven. Met de ramp als achtergrond, bleek het voor enkele bemanningsleden moeilijk om zich precies te herinne ren, of zij tijdens de start een vaag voorgevoel van onveiligheid gekre gen hadden, of zij de ramp eerst ont dekt hadden, toen de machine al in het water lag, of dat zij de plotselinge daling ook vagelijk gevoeld hadden. Belangrijker waren gisteren enkele verklaringen van personeelsleden van het vliegveld Shannon. Een douane-ambtenaar, die reeds 3 jaren dag-in-dag-uit vliegtuigen ziet vertrekken en aankomen, was tijdens de start van de „Triton" naar buiten gerend en had niet anders verwacht, of het vliegtuing zou tegen de dijk aan het eind van het vliegveld te pletter vliegen, omdat het geen hoog te kon krijgen. Deze verklaring is in lijnrechte te genspraak met de lezing van de be manning, die allen verklaarden, dat de start normaal was, dat er normaal hoogte bereikt werd, en dat niets op een naderende ramp wees. De douane-beambte zou nog tegen zijn chef gezegd hebben, dat hij blij was, dat hij niet in dat vliegtuig (de „Triton) zat, omdat hij het geluid van de motoren niet vertrouwde. De benzinedampen. De eerste vlieger Parvitt had', vóór deze min of meer opzienbarende ver klaring, verteld, hoe alles vrij nor maal óan boord was geweest, totdat plotseling de lichten op het instru mentenbord voor hem flauwer wer den en het vliegtuig met een scherpe zwaai tot stilstand kwam. Hij was toen naar achteren gerend en had de stewardess toegeroepen de nooddeuren te openen, zonder echter antwoord te krijgen. Bedwelmd door benzinedampen was hij tenslotte naar een van de uit gangen gestrompeld, waar gezagvoer der Viruly hem in een rubbervlot deed plaatsnemen. Parvitt eingde zijn verklaring met een relaas over de belevenissen op de modderige Shannon tijdens de noodnacht, toen het rubbervlot op een modderbank strandde en 3e vlie ger Webbink op zijn verzoek door de modder land had weten te bereiken om de onheilsboodschap naar het vliegveld te brengen. Daarna werden de eerste lichtko- gels afgeschoten, die het eerste alarm op Shannon brachten. Merkwaardige toestand. Achtereenvolgens versohenen daar na eerste boordwerktuigkundige H. Rademakers en derde vlieger Web bink in de getuigenbank. Rademakers vertelde, dat hij na de eerste trillingen, die door het vlieg tuig gingen het vliegtuig kwam toen in de rivier terecht op zijn paneel met 70 instrumenten gekeken had, of hij de oorzaak van onregel matigheid daarop kon vinden, het geen hem niet gelukte. Pas enkele seconden later kwam hij tot de ontdekking, dat er een ramp gebeurd was. Tenslotte kreeg de dappere Web bink het woord, die het eerste alarm- bericht op Shannon bracht. Webbink vertelde, dat hij onmid dellijk nadat het vliegtuig op het wa ter terecht gekomen was, naar de pas sagierscabine gerend was en daar een merkwaardige toestand aangetroffen had. Enkele passagiers stonden opge wonden voor in het vliegtuig en wer den spoedig via de nooddeuren naar rubbervlotten gebracht, die Viruly inmiddels te water gelaten had. Moeder van dr. Drees 95 jaar oud overleden Gisteren is in haar woning aan de Gerard Terborgstraat te Amster dam overleden mevrouw A. S. Drees van Dobbenburgh, de moeder van minister-president dr. W. Drees. Me vrouw DreesVan Dobbenburgh was 95 jaar. De teraardebestelling zal geschie den Zaterdag 4 December te 14 uur op de begraafplaats „Rustoord" 'te Diemen. Prins Bernhard is gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht naar West- Duitsland gereisd voor een twee daags bezoek aan de derde divisie, die daar herhalingsoefeningen houdt. Gisteren bezocht prins Bernhard de Nederlandse troepen te Vogelsang en vandaag zal hij de troepen, die in het Sennelager zijn gelegerd, bezoe ken. Koeien stierven aan loodvergiftiging Drie koeien van de veehouder G. Havik te Oostzaan zijn op zeer onge wone wijze gestorven, nl. ten gevol ge van loodvergiftiging. De eigenaar heeft de koeien bij gebrek aan hooi vers gemaaid gras gegeven, dat groeide op een weiland bij de Watering. Meer dan honderd jaar ge leden hebben op dit terrein molens gestaan, die loodwit maalden voor de verffabricage. Na honderd jaar schijnt deze zwaar giftige stof weer aai de oppervlakte te zijn gekomen. Koningin Juliana slaat er munt uit H.M. de Koningin heeft Donderdag een bezoek gebracht aaft de Rijksmunt te Utrecht, om zich tijdens een rond gang te laten voorlichten over de verschillende aspecten van dit unieke bedrijf. De Rijksmuntmeester dr. J. W. van Hengel biedt H.M. een tweetal r auwe zilveren guldens aan, die Zij zojuist zelf heeft geslagen. V.l.n.r. dr Van Hengel, Minister J. van de Kieft en H.M. de Koningin. Geen spoedig einde. Andere passagiers bleven ontzet op hun stoelen zitten en waren onmach tig iets te doen, hoewel 't water steeg en de benzinedampen zijn verstik kende werking reeds begonnen was. Zo vertelde Webbink, dat hij een man een vrouw zag zitten, die star voor zich uitkeken en half-luid gebe den opzegden. Webbink trok de man aan zijn arm en riep „Come on, sir", maar de man vertoonde geen reactie. Later bleek, dat de man blind was, zodat de ramp voor hem dubbel ver schrikkelijk was. Toch heeft Webbink kans gezien, zowel hem als zijn vrouw uit het vliegtuig te krijgen; ze beho ren dan ook tot de geredden Met de verklaring van Webbink eindigde de vierde dag van het on derzoek en het ziet er niet naar uit, dat de jury spoedig klaar zal komen met haar onderzoek. Men overweegt thans nog of men enkele passagiers uit Amerika, die tijdens de ramp in het vliegtuig waren en die experts op luchtvaartgebied genoemd kun nen worden, zal verzoeken als ge tuige naar Ierland te komen. etc ecAtc jou/lc IfafUua 8Oct. Rusland vond uit, wat Engeland al lang had In Moskou is kortgeleden gedemonstreerd met een nieuwe „waterstraalboot" met geringe diepgang, voor gebruik in de ondiepe bovenloop van rivieren en in kleine zijriviertjes. In tegenstelling tot vaartuigen met schroef- aandrijving is deze boot uitgerust met een pomp, die fikse waterstralen uitdrijft, welke voor de voortbeweging zorgen. Proefvaarten hebben aangetoond, dat de nieuwe boot zeer wendbaar is en buitengewoon geschikt voor het gebruik in ondiep water. Zoals bekend is dit principe reeds enige tijd geleden toegepast in Engeland, waar men er een bootje mee uitrustte, dat zal worden gebruikt bij het blussen van „atoom-branden". De Rus sische waterstraalboot in actie. De overheid zal zich slechts met een nieuw stelsel van loonpolitiek kunnen verenigen, wanneer er de zekerheid is, dat er geen ongebrei delde stijging van lonen en andere arbeidskosten komt. Dit schrijft mi nister Suurhoff in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Dit betekent niet, dat er alleen maar controle van overheidswege zal zijn. De minister wil overigens het advies over de toekomstige loonpolitiek van de SER afwachten, alvorens zijn standpunt te bepalen. De technische en juridische voor bereiding van een ander stelsel van loonbeleid zal volgens de minister geruime tijd in beslag nemen. Een overgangsregeling heeft volgens hem waarschijnlijk weinig nut. Aan de houding van de vakbewe ging in de toekomst twijfelt de mi nister niet. Voor hem staat vast, dat er bij de arbeidersbeweging de wil tot zelfbeheersing is, wanneer het al gemeen belang dit vereist. De des tij ls aanvaarde consumptiebeperking getuigt hiervan. De minister kan zich echter indenken, dat bij een bepaald systeem van vrijere loonvorming de bona fide vakverenigingen in een positie gedrongen worden, waarin het uiterst moeilijk zal zijn een drang naar een economisch niet geheel ver antwoorde loonsverhoging te weer staan. POST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (7 Dec.); Ned. Nw.-Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (16 Dec.), Ned. Antillen: m.s. „Delft" (7 Dec.); Suriname: s.s. „Cottica" (15 Dec.); Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Win chester Castle" (4 Dec.); m.s. „Wes- terdam" (9 Dec.); Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (4 Dec.), s.s. „Maasdam" (7 Dec.); Argentinië en Brazilië: s.s. „Uruguay Star" (7 Dec), s.s. „Alcantara" (3 Dec.); Australië m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" (8 Dec.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (4 Dec.). Zweed door vijf kogels getroffen Op verboden terrein Vijf kogels uit een revolver heb ben een 23-jarige zeeman, de Zweed Boris Georg Laaksonen uit Eckrö getroffen. Het wapen lag in de hand van de wachtsman Van Beek van de artil lerie-inrichting bij de Hembrug te Zaandam. Van Beek ontdekte de vreemde ling op het terrein in het donker bij het wachthuisje, 800 meter van de fabriek. Hij lostte een waarschu wingsschot, dat de zeeman waar schijnlijk verkeerd heeft begrepen; de bewaker richtte vervolgens zijn wapen en trof hem vijf maal onder het hart en in de maagstreek. De politie heeft de zaak in onder zoek. Men vermoedt, dat de zeeman, opvarende van de Zweedse houtboot Hernö, na het bezoek aan café's een verkeerde weg is ingeslagen en over een hek van dit verboden terrein is geklommen. In het gemeenteziekenhuis Zaandam is ijlings bloedtransfusie toegediend. De toestand van het slachtoffer is niet zorgwekkend. Kordate meisjes hielden dief in de greep „Dames, kunt u 20 gulden wisse len?" vroeg de 27-jarige Hilversum- se vertegenwoordiger op de Coolsin gel in Rotterdam. De dames warer zo bereidwillig, maar nog vóór de ruil van bankbiljetten ten einde was, ging de vertegenwoordiger er met het dubbele bedrag vandoor. „Houdt de dief", roepen de dames en ach tervolgden de oplichter. Twee meisjes, van 15 en 16 jaar zagen hem een warenhuis binnen vluchten. Zjj schoten snel een an dere ingang binnen en liepen de dief binnen het gebouw tegemoet. Eenmaal in de greep van deze strijd bare jongedames, lukte het de Hil versummer niet zich te bevrijden, Koninklijke familie naar wintersport De koninklijke familie zal dit jaar de wintersportvacantie in Sankt An ton am Arlberg in Oostenrijk door brengen. De koningin en de prinses sen zullen op 27 December per trein uit ons land vertrekken. Prins Bern hard zal enkele dagen later gaan. Hij wordt voor de jaarwisseling in Sankt Anton verwacht Het bestuur van het Bedrijfschap Zuivel heeft besloten in (leze Sinter klaastijd een bedrag uit het zuivel- fonds V van ongeveer 37,5 milliocn gulden terug te betalen. De gelukki gen zijn die, aan wie in het melk- jaar November 1953/54 de heffing van het Zuivelfonds werd opgelegd. De eerste categorie dezer met deze surprise bedachten betreft twintig cent per percent vet per 100 kilo gram over door zuivelfabrieken en standaardisatiebedrijven van vee houders ontvangen melk of room. Op door boerenkaas-producenten bereide kaas wordt 6,60 per 100 kg terug betaald. Tenslotte zal over iedere honderd liter volle melk, welke door melk veehouders rechtstreeks of via slij ters in consumptie gebracht werd, drie kwartjes worden teruggestort. Spoorwegman door verdwaald schot gedood Aan zijn verwondingen is gister- morge nin het St. Annaziekenhuis te Oss overleden de 47-jarige heer Lips, die in dienst was van de Ned. Spoor wegen. De heer Lips moest eergisteren de spoorbrug over de Maas bij Raven- stein controleren. Op de spoordijk werd hij getroffen door een schot ha gel, dat was afgevuurd door een ja ger uit Ravenstein, die daar met een jachtopziener op schadelijk wild jaagde. De getroffene werd ernstig gewond aan het hoofd en is direct naar het Hij werd door de politie ingerekend, ziekenhuis te Oss overgebracht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5