R IJ N S T R E E K GEBRS. VAN ULDEN De raad van Hazerswoude besprak 'n begroting met vele grote plannen Beruchte Bandoengse vijver dichtgegooid UITSLAG ADVERTENTIEPRIJSVRAAG Kinderspeelplaats bij wijze van experiment aan de Weidestraat VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN R.K. ULO-SCHOOL BESTAAT 25 JAAR Donderdagmorgen werd in de Sint Josephzaal te Alphen aan den Rijn het 25-jarig bestaan van de R.K. Ulo school gevierd. Na een gezongen H. Mis, waarvan de gezangen door de leerlingen zelf werden verzorgd, verzamelden schoolbestuur, leerkrachten en leer lingen zich in de Sint Josephzaal, waar het ontbijt gezamenlijk werd gebruikt, waarna de feestviering be gon. Ter afwisseling van het program ma en sprekers werd een negental liederen gezongen, ook meerstem mig, o.a. Laudate, Jubellied van Handel en enkele op het feest be trekking hebbende liederen. Enkele leerlingen voerden schets jes, samenspraken en declamaties uit en Fantasto, de manipulator, zorgde voor de rest. De heer G. A. Bahlmann, hoofd van de u.l.o. gaf een historisch over zicht waarin het wel en wee van 25 jaren u.l.o. de revue passeerden. Deken L. Nieuwenhuizen sprak een kort woord van gelukwens, waarin spr. de; 25-jarige u.l.o een instituut van beschaving noemde voor de Rijnstreek. Geestelijk en lichamelijk bracht de u.l.o., dank zij de goede en beste docenten en welwillende leer lingen het ontwikkelingspeil om hoog. De deken gaf ter behartiging de jongens en meisjes enkele raad gevingen voor de toekomst ten aan zien van het godsdienstig leven, be schavingsvormen en dienende liefde. De leraren noemde de deken stuk voor stuk mensen die er zijn mogen en die onder de goede leiding van de heer Bahlmann veel goeds pres teren. De Deken dankte vervolgens ook de nestor van het katholiek on derwijs in Alphen, de heer H. S. v. d. Putte, die de grondslag legde voor de u.l.o. Namens de leerlingen bood Carla Siemons een geschenk onder cou vert aan. Kapelaan L. M. G. Biemans, de godsdienstleraar van de u.l.o. vroeg een cadeau van de leerlingen, niet in de vorm van centen, maar om met nog meer gehoorzaamheid, wel levendheid, ook op straat en thuis, de R.K. u.l.o. te presenteren. Met een volmondige instemming van alle leerlingen, werd dit geschenk aan het bestuur aangeboden. Het bleef deze morgen ook overi gens niet alleen bij woorden, want tal van bloemstukken werden be zorgd. Tevens ontving het schoolbe stuur tal van schriftelijke gelukwen sen. BODEGRAVEN De heer J. de Bruin promoveer de te Utrecht tot doctor in de theo logie. BOSKOOP Boskoop bekeek zich op de film. De tijdens de z.g. betalingsweek op genomen film van Boskoop werd gis teravond „aan den volke getoond". Dat het initiatief van de gemengde zangvereniging „Die Gouwe Sang- hers" op prijs werd gesteld bleek wel uit de enorm grote belangstel ling. 's Middags werd de film ge draaid voor de schoolkinderen en het was interessant om de spontane uitingen van de jeugd te horen wan neer er een bekende op het witte doek verscheen. Doch ook geduren de de avond voorstellingen voor vol wassenen waren de herkenningskre- ten niet van de lucht. Op een stil moment verscheen een dame op het witte doek en daar klonk in onver valst Boskoops de roep: „Daar hije tante Nel". De film begon met een beeld van het fraaie Raadhuis met op het bor des het voltallige secretarie-perso neel, om vervolgens een tocht door de gemeente te maken waarbij ver schillende straten werden genomen en men verschillende huisvrouwen een gezellig praatje zag maken aan de voordeur of uit een bovenraam met belangstelling de filmers gade zag slaan. Een bekende Boskoopse fi guur Pank v. d. Laan, die onver wacht werd geschoten wilde er niets van hebben doch de camera was on verbiddelijk. Ook de veiling werd be zocht en diverse gymnastiekvereni gingen gaven een fraaie oefening te aanschouwen. Ook enkele bedrijven en kwekerijen die zeker niet in deze filmopname mochten ontbreken wer den op de filmstrook vastgelegd. Het slot werd gevormd door de opname van de optocht welke in de avond uren werd gehouden en waaraan ve le verenigingen deelnamen, terwijl tevens de publieke belangstelling werd vastgelegd. Werk gegund. Ged. Staten van Zuid Holland hebben het construe ren van ^en weg op paalfundering tussen Groeneweg en de spoorweg overgang te Gouwsluis, alsmede de bijkomende werken, gegund aan de laagste inschrijver, de N.V. Beton en Aannemingsmaatschappij Gebr. Koudijs te Rotterdam voor de som van 1.529.000.—. GEVONDEN VOORWERPEN: Duimstok, want, schoolboek, hand schoen, kinderwantje, kinderporte- monnaie met inhoud, kinderwantje, ceintuur, rol gaaslappen, alpinomuts, met motorbril, één muntbiljet, paar wanten, groene wollen wanten, wol len kinderwanten, zakdoek, dames wanten, kinderwantje, sleutel. Terug te bekomen of inlichtingen bij de Rijkspolitie te Boskoop. NIEUWVEEN Nieuwe buizen brengen water. Er heerst vreugd^ onder de inwo ners van Nieuwveen over het feit, dat de waterleiding thans weer vol op water geeft. Het behoort eigenlijk vanzelfsprekend zo te zijn, dat wan neer men de kraan van de waterlei ding opendraait, er ook water uit komt. Maar dat is de laatste jaren in Nieuwveen niet altijd het geval ge weest. De oorzaak van deze verbe tering is, dat de buizen over grote afstanden vanaf het pompstation te Woerden zijn vervangen door nieu we en wijdere buizen. De oude bui zen waren van staal en in de loop der jaren aangegroeid, waardoor de doorstroming werd bemoeilijkt. Thans heeft men nieuwe buizen ge legd, die van asbestcement zijn, en bovendien dubbel zo wijd zijn als vroeger. In de gemeente Nieuwveen zijn thans de buizen gelegd vanaf 't Haas je in de Schoterweg, W. P. Speel- manweg en de Kerkstraat terwijl te vens de woningen op deze leiding aangesloten zijn. Men verwacht dat thans alle klachten tot het verleden zullen behoren. Mócht dit niet het geval zijn, dan zal men de vernieu wing van de buizen nog verder door voeren. Biljarten. De uitslagen van de gisteravond gehouden wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartvereniging „Dito" wa ren als volgt: G. KeijzerA. J. v. Trigt 2—0 J. v. Eijk—G. Keijzer 2—0. R0EL0FARENDSVEEN St. Nicolaasviering N.K.J.B. De N.K.J.B. organiseerde in de St. Pan- cratiuszaal haar traditionele St. Ni colaasviering, met prijskaarten om speculaas en sigaretten. Zoals ge woonlijk was er weer i veel belang stelling. Natuurlijk werd ook dit keer getracteerd op chocolademelk met dikkebrokken speculaas. Tot half 9lydt tuótig Stigdt ueiiig Slifdt dp,ei Vlug leverbaar bij: Hoge Rijndijk 90 8179 Telf. 23041 (Adv.) een bleef men gezellig bijeen, elkaar bekampen d met kaarten en brugbil- jarten, onderwijl tevens genietend van muziek van de pick-up en en kele zangsoli van de heer Joh. v. d. Meer Wz. De volgende gelukkigen gingen nu eens met een vrijer (spe culaas) naar huis. Winnaarsronde: le pr. Ton Huig- sloot en Jos Koek; 2e pr. Toon Koek en Jan de Jong; 3e pr. P. v. d. Meer en W. Hoogenboom; 4e pr. H. van Berkel en Theo v. d. Meer. Verliezersronde: le pr. Giel Ver del en Har. Hoogenboom; 2e pr. Theo Zaal en Wout Heemskerk; 3e pr. P. Stockmann en Nic. Turk; 4e pr. Nic. Zaal en Mart. Hoogenboom. Poedelronde: le pr. Cors v. d. Meer en Piet Olijerhoek; 2e pr. Wim v. Klink en Joh. Klein; 3e pr. Dré Spruit en Jan Olijerhoek. Meer subsidie voor het kleuteronderwijs Verslag van de raadsvergadering op 2 December 1954. Na de opening door voorzitter, burgemeester De Hollander, her dacht de raad van Hazerswoude gis teren de overleden gemeente-archi tect J. Dekker. Er werd gewezen op het vele goe de werk, dat door hem in dienst van de gemeente is verricht. Alhoewel de meerderheid van het college van B. en W. voorstelt op het verzoek van mevr. P. G. van Vliet van Meurs om in het Rietveld een volledige vergunning ingevolge de Drankwet te verkrijgen afwijzend te beschikken, breekt wethouder Kap- tein, die tot de minderheid behoor de, een lans om uitbreiding van het aantal vergunningen voor de ge meente te vragen. Spreker merkte cp, dat toen de gemeente 4000 zielen telde er 6 vergunningen waren en thans nu er 6000 inwoners zijn dit aantal ongewijzigd is gebleven. De heer F. Kouwenhoven is het met de heer Kaptein eens en vindt, dat van Meurs, die een hotelaccomo- datie heeft, zeker een volledige ver gunning dient te hebben. Aangehouden. Spreker stelt voor in naburige ge meenten inlichtingen te vragen en het voorstel tot de volgende verga dering aan te houden. Ook de heer Slootweg wil nadere inlichtingen uit naburige gemeenten. Aldus wordt besloten en het voor stel wordt tot de volgende vergade ring aangehouden. In verband met de nieuwe richt lijnen van de minister van binnen landse zaken wordt een salarisher ziening voor de ambtenaren voorge steld. Dit voorstel wordt ongewijzigd overgenomen. De heer W. Slootweg uit zyn vreugde over het voorstel, dat de gemeente wil gaan deelnemen, door het stellen van garanties, aan het Waarborginstituut voor de tuin- Bouw in Zuid-Holland. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van fi nanciële garanties wordt aangeno men. De rapporteur van de commissie van onderzoek betreffende de begro ting 1955, de heer J. F. Kaashoek brengt verslag van deze commissie uit. Hierbij wordt o.a. een opmerking gemaakt over het feit dat de post be treffende de kosten van t.b.c.-bestrij- ding verhoogd is van 450,tot f 1500,—. Verder wordt gevraagd waarom de gemeente aan het Kraam- centrum Leiden en Alphen aan den Rijn maar 0,50 subsidie per ver- pleegdag verstrekt in plaats van 1,zoals gevraagd is. Tevens wijst de commissie op de slechte toestand van het pad Mourits en verzoekt hierin verbetering te brengen. Algemene beschouwingen. De heer W. Slootweg is verheugd, dat de bevolking van de gemeente gestadig groeit. Ook de uitbreiding van de scholen en schoollokalen houdt hiermede gelijke tred. Ofschoon hij niet bestond Men zal zich de beruchte vijver herinneren in de tuin van een huis Op 17 November is een nieuwe Ne derlandse nota overhandigd, waarin nogmaals en ditmaal aan de hand van een duidelijke situatietekening aan de Lembangweg te Bandoeng, de van de vijver werd aan- waarin Nederlandse arrestanten met gegeven, het hoofd onder water werden ge houden om hen te dwingen bepaalde bezwarende verklaringen af te leg gen. Het bestaan van deze vijver werd onthuld door de recente nota's van de Nederlandse regering aan Dja karta, maar door de Indonesische re gering ontkend. Thans bestaat hij in derdaad niet meer, want hij is op last van de Indonesische politieautoritei ten dicht gegooid. De Indonesische regering heeft in haar nota van 8 October het bestaan van deze vijver op de door het Ne derlandse Hoge Commissariaat in Djakarta aangegeven plaats ontkend. Van het ministerie van Buitenland se Zaken te 's-Gravenhage wordt thans vernomen, dat men van Indo nesische zijde medio November het water uit de vijver heeft laten weg lopen. Ongeveer tien dagen geleden hebben rechercheurs en politieman nen, die per vrachtauto bij het be wuste perceel aan de Lembangweg te Bandoeng aankwamen en die voor zien waren van spaden en schoppen, de vijver dichtgegooid. Enkele Nederlandse arrestanten, die in het huis aan de Lembangweg waren ondergebracht, zijn sindsdien naar elders overgebracht. Wanneer het echter gaat over de vergoedingen voor het onderwijs, dan zijn die voor het lager onderwijs, voortgezet lager onderwijs en uitge breid lager onderwijs op hetzelfde niveau gebleven. Spreker zal het wat dat betreft eerst eens afkijken en wanneer de vergoedingen niet toerei kend zijn, dan zal hij niet schromen om meer te vragen. De heer Slootweg is verheugd be merkt te hebben, dat B. en W. de vergoeding voor het kleuteronderwijs van 12,per leerling tot 16, hebben verhoogd. Toch is hij hier mede niet tevreden en wilde de ver goeding gaarne op 20,gebracht zien. Spreker was ook vol lof, dat de woningbouw in deze gemeente zo goed wordt aangepakt. In deze ge meente staan nog 130 woningzoeken den ingeschreven. De gemeente heeft nu 28 woningen te bouwen bo ven het toegewezen bouwvolume. Hiervoor is een woord van dank ver schuldigd aan het college van B. en W. Vervolgens wilde- spreker gaarne 1 vernemen welke consequenties er aan verbonden zijn, dat de gemeente boven de 6000 inwoners gaat. Dit in verband met de verkiezingen in 1956. Hoeveel raadsleden komen er dan bij en ondergaat het college van B. en W. dan ook nog wijziging. Verbetering .van de Dorpsstraat. In plaats van de uitbreiding van het stratenplan is het wijkgebouw annex badhuis gekomen. Spreker is ei* dankbaar voor, dat er een post op de begroting gebracht is van ƒ30.000 voor de uitbreiding van de Westzijde van Dorpsstraat tot de brug bij Ver heul. Spreker acht het van belang dat de bevolking van de gemeente weet dat deze grote uitgaven gedaan kun nen worden. Spreker vraagt of het mogelijk is met de uitbreiding van de straat even verder te gaan tot on geveer 300 meter, tot aan de R.K. kerk. Tevens is spreker benieuwd hoe de verbeteringen hoek Zijdeweg uit de bus zullen komen. De heer L. M. de Boer spreekt na mens de K.V.P.-fractie. Spreker sluit zich aan bij de heer Slootweg voor wat betreft de woningbouw. De heer de Boer zou gaarne vernemen, waar de woningen in 1955 gebouwd gaan worden. Met het voorstel van B. en W. om de subsidie kleuteronderwijs te ver hogen van 12,op 16,per leer ling kon spreker zich verenigen. Toch moet spreker het met de heer Slootweg eens zijn, dat wij bij andere gemeenten een achterstand hebben. De heer Kaashoek wil, dat de ge meente iets meer voor de geestelijke welstand zal gaan doen. We moeten dan ook niet alleen de financiële kant bezien. De voorzitter gaat over tot het be antwoorden. De financiële toestand van de gemeente is zodanig, dat aan de raad voorstellen zijn gedaan tot het kopen van grond voor zwembad, sportvelden, speelwei, wijkgebouw, badhuis, verbetering Dorpsstraat. Be halve dat de begroting 1955 sluit zal in 1955 waarschijnlijk een grotere uitkering uit het gemeentefonds worden ontvangen. Kleuters krijgen meer. De heer Slootweg heeft volkomen gelijk om voor het kleuteronderwijs op te komen. Spreker heeft inderdaad gehoord, dat er gemeenten zijn waar 35,— wordt gegeven. De regering Dit wordt echter te duur in verband met het dempen van diverse sloten. Vervolgens meent de voorzitter, dat de kinderen niet onder het toezicht van de ouders gehaald worden. Bij de voetbal zijn het de groteren; op de speelweide is toezicht van de kleuter- onderwijzeressen en bij het zwem men de badmeester. De heer Slootweg vindt, dat de ge meente niet moet wachten op het Rijk voor wat betreft het kleuteron derwijs en vindt 20,nog zeer mi niem. Spreker zag gaarne het stand punt van B. en W. in die zin gewij zigd. De heer W. Slootweg stelt daar om voor het subsidie te brengen van 12,op 20,per leerling. Dit voorstel wordt met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. De heer Kouwenhoven vindt de aangevraagde subsidie van ƒ200, voor de harmonie van Hazerswoude wel wat hoog. De E.H.B.O. vindt hij daartegenover veel belangrijker. De Groene Hazelieren aan de Rijndijk doen het toch ook zonder subsidie. Deze aanvrage wordt aangehouden tot de volgende vérgadering. De twee eerste begrotingswijzigin gen voor het jaar 1955 bevatten kapi taalsuitgaven. De uitgaven zijn: kos ten arrestantencellen verbetering 2300,verbetering Dorpsstraat, vanaf einde trottoir tot Loomans en aanleg riolering met aan twee kanten trottoir 30.000,Voor wijkgebouw annex badhuis 70.000, Voor zwembal 30.000,voor aanleg en inrichting sporterrein 40.000,Voorgesteld wordt deze bedragen aan B. en W. als richtlij nen mede te geven en de nadere plannen en begrotingen in de vol gende vergadering ter tafel te bren gen. Grond voor wijkgebouw? De gemeente kan van Wed. de NA DAGEN VAN OVERWERK voor de P.T.T. is gistermiddag met gepaste plechtigheid een greep gedaan uit de duizenden inzenders, cjit uit onze advertentie-prijsvraag de slagzin: SINT NICOLAAS BESTUDEERDE SPECIAAL DE MOEILIJKE TAAL VAN ONS LAND VOOR HET NAUWKEURIG LEZEN VAN DE ADVERTENTIES IN DE LEIDSE COURANT. fe voorschijn getoverd hadden. De namen van de gunstelingen van Fortuna: wier prijzenbonnen reeds onderweg zijn, luiden: 2 prijzen ad 25.—. C. Pouw, Noordeinde 20, Roeloefarendsveen. E. J. Vogelaar van Steen, Parkstraat 6, Voorschoten. 10 prijzen ad 10. G. van Beek, Engelpleip 21, Lüsse. Mej. E. J. de Jong, Jan van Houtkade 44, Leiden. E van GalenPeters, Pr. Beatrixlaan 11, Voorschoten. N v. d. Veer, Rijnstraat 10, Leiden. Mevr G. Frankhuizen, Garenmarkt 18, Leiden. C. N Keur, Gasstraat 74, Leiden. Mej N. Verdegaal, Engelselaan 51, Voorhout. Mevr. A. Klijmeijv. Veggel, W. de Zwygerlaan 7a, Leiden. N. A. Schouten, Voorstraat 9, Roelofarendsveen. J. Hogeboom, Binnenweg 35, Rijpwetering. 10 prijzen ad 5. iï. A. v- d. Klauw, Hulbreóhtstraat 11, Leiderdorp. H. van Egimond, Emimalaan 29, Alp'hen aan den Rijn. Mej. R. Zwetsloot, v. Klaverweijdenweg 25, Hoogmade. Jè D Pelgrim, Langegracht 79, Leiden. H. Randsdorp, Lisserdijk 458, Haarlemmermeer. Mej. M. C. V. d. Berg, St. Jorissteeg 40, Leiden. Mevr. M. E. TurkMöllers, Lij ster bes laan 31, Leimuiden. Mevr. A. Ph. Dirkse, Zonneveldstraat 9, Leiden. N. van Nobelen, Fl. Schoutenstraat 4, Sassenheim. Werner Floor, Noord wijkerweg 29, Katwijk aan den Rijn. 20 prijzen ad 2.50. C. A. Meiman, v. Hogend orpstraat 11, Leiden. J. C Hogervorst, Prinsenweg 98, Vooiihout. O. Veen, Vrouwenweg 16, Zoeterwoude. A Paauw, p/a A. M. W. Co-pier, Kersenstraat 16, Leiden. Mevr Terhaar, Kolk 7, Oud-Ade. Koba van Stijn, Dorpsstraat 93, Warmond. Mej. M. W. den Elzen, Emmastraat 5, Noordwijkerhout. Theo Toussaint, Pasteurstraat 18a, Leiden. Mevr. W. Slof—Kok, Heereweg 37, Rijnzaterwoude. W N. van Zuijlen, Lindehofstraat 1, Noordwij k. A. C. van Zwfeten, Langeraarseweg 27, Langeraar. M. J. Dieben, Terweeweg lc, Oegstgeest, Annie Verlaan, Boekhorstweg 18, Oud-Ade. J. v. d. Zon, Rijndijk 380, Hazerswoude. A. van Houten, 137, Nieuwkoop. Mej. M. H. Saraber, Roodenburgerstraat 45, Leiden. Mej. Gerrie Werter, Frans van Mierisstraat 21, Leiden. Th. de Kbrte, Otweg 20a, Boskoop_ H. N. Pennings, Noordeinde 50, Aarlanderveen. Leny Borst, Hubredhtstraat 10, Leiderdorp. Een extra prijs als verste inzending krijgt: P. J. van der Voort, Doonaine de Marcbaiis, Chezelles par Villedieu 3/1 Indre, Frankrijk. Wij mogen deze gelukkigen er nog wel even aan herinneren, dat de prij zenbonnen inwisselbaar zijn bij de. zaken, die adverteerden in het St. Nico- Jaasnummer van de Leidse Courant, waarin de advertentieprijsvraag voorkwam. Bruijn grond kopen voor S 2.15 per m2. Hieraan zijn echter enige voor waarden verbonden zoals de afschei ding voor rekening van de gemeen te, recht van uitpad enz. Het voor stel tot het nemen van een principe besluit wordt aanvaard. De heer Slootweg informeert naar aanleiding van de begroting voor het Waterleidingbedrijf voor het jaar 1955 naar het lekverlies. De lekken worden gemaakt door het aanbren gen van rubber, waardoor de leidin gen elastisch worden. De samenwer king met Boskoop is prima. Alhoewel oorspronkelijk gedacht werd aan een D.A.F.-auto hebben E. en W. toch van af gezien en stel len nu voor tot het aankopen van een Amerikaanse Ford truck, type 500. In totaal zal de vuilnisatuo gaan kosten ongeveer f 16494,—. B. en W. stellen voor de Ford truck te kopen en zich te beraden omtrent de opbouw. Aldus wordt besloten. GEMEENTERAAD LEIDSCHENDAM Voor de gemeenteraad van Leid- sehendam waren niet minder dan 34 stukken ingekomen, wat de burge meester aanleiding gaf aan de raad te verzoeken al deze stukken niet te behoeven voorlezen. Alleen voor de subsidie-aanvragen van de Harddra verij „Nooit Gedacht" van Stompwijk en voor de aanvrage van R.K.A.V.V. om een bijdrage in de hoge kosten voor terrein enz. vroeg de voorzitter aandacht, waarop besloten werd, dat omtrent deze aangelegenheden prae- advies zal worden uitgebracht. Als eerste agendapunt ging zonder discussie onder de hamer door, dat het maximum bedrag tot hetwelk kasgeldleningen mogen worden aan gegaan en gelden in rekening-courant mogen opgenomen worden, werd vastgesteld op ƒ750.000. Het beheer en de exploitatie van de binnen afzienbare tijd gereed zijn de 90 woningen aan de Prins Hen driklaan werd opgedragen aan de stichting „Gemeentelyk Woningbe- heer". Tevens werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. de adoptie van de gemeente Nieuwe Tonge afgeslo- werkt aan deze materie en B. en W. ten aangezien deze gemeente thans vinden het juist om de bedragen thans te handhaven en te wachten op wat de regering in deze doet. De voorzitter heeft gehoord dat de rege ring het kleuteronderwijs op dezelf de leest wil schoeien als het lager onderwijs. Bij de verkiezingen in 1956 zal de gemeenteraad zich uitbreiden met 2 raadsleden. In het college van B. en W. komen £een wijzigingen. De 28 migratiewoningen hebben we niet cadeau ontvangen, doch de gemeente had er recht op. Waar de gemeente zal gaan bou wen, ook dat hebben B. en W. zich afgevraagd. Het college had gedacht tegenover Kastanjelaan en Gerelaan. zover gevorderd is dat Nieuwe Tonge nu wel weer op eigen benen kan staan. Deze beëindiging is echter ge paard gegaan met een laatste daad van hulpverlening groot 1600. welk bedrag zal worden aangewend als .een bijdrage voor de inrichting van het dorpshuis aldaar. Wachthuisje in Stompwijk De N.V. Citosa te Boskoop heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan aan de gemeente een wacht huisje aangeboden te plaatsen bij de halte Stompwijk tussen haar traject ZoetermeerLeiden. De raad stelde deze aanbieding op hoge prijs te meer daar een wachthuisje in Stompwijk in een dringende behoefte zal voor zien. Voor de verbouwing van het kan toor van het lichtbedrijf werd een be drag uitgetrokken van 12.600.en voor de verbetering van de Straat verlichting van de Westvlietweg 15 zulenl nieuwe lantaarns geplaatst worden waarvoor een bedrag van f 3300,werd gevoteerd. Nadat de raad reeds f 1200had toegestaan voor de inrichting van een kinderspeelplaats aan de Weidestraat heeft de raad daarvoor nog een be drag ad 4000.toegestaan. Volgens de voorzitter is het de bedoeling nu eens een proef te nemen en als deze slaagt dan stellen B. en W. zich voor nog op enkele andere punten van de gemeente een speelplaats te doen in richten. Voor een betere afronding van de gemeente is het volgens B. en W. noodzakelijk dat de gemeente de gronden ten N.O. van de Damlaan in bezit krijgt. De heer J. P. Jongerbloed te Hazerswoude is bereid een perceel grond groot 3.89.17 H.A. aan de ge meente te verkopen voor totaal 76.861.32. Aangezien het prijzenbu- reau voor onroerende goederen in het ambtsgebied den Haag zich met deze prijs kan verenigen ging de raad met de aankoop tevens accoord. De voorzitter gaf ten aanzien van een eventuele uitbreiding van het aantal leden van maatschappelijk hulpbetoon in overweging af te wach ten, hoe de op handen zijnde wet be treffende de armenzorg zal uitvallen. Indien het gewenst lijkt het aantal leden uit te breiden, dan zal dit als nog kunnen geschieden. Benoemd werden daarna de heren Copray, C. J. van Heiningen, Koerts en J. Schin- kelshoek. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren A. Luyn, H. P. de Saint Aulaire De toestand van de Heilige Vader Naar uit een KNP-bericht uit Va ticaanstad blijkt, heeft de H. Vader gisteravond, toen hij even bij kennis kwam, de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden ontvangen uit de handen van de sacrista van de St. Pieter, onze landgenoot mgr. Van Lierde. Tegen middernacht werd be richt, dat enige verbetering was in getreden. Het Sint Pietersplein was vanmor gen voor alle rij verkeer afgesloten en een van minuut tot minuut toe nemende menigte staart naar de ven sters van de pauselijke vertrekken, wachtend op nieuws. Men kan zeg gen, dat een zware last op de schou ders van allen, die in Rome wonen, schijnt te drukken. Zonder onderscheid van klasse of politieke partij rees gisteren iedereen, zelfs de communisten, in diepe eer bied en bewogenheid van zijn plaats op, toen de burgemeester van Rome, dr Rabbechini, bij de opening van de raadszitting het nieuws van de ern stige toestand van de Paus bekend maakte. Hedenmorgen om kwart voor tien is een nieuw bulletin uitgegeven, dat vaststelt dat de toestand van de Paus weer iets ernstiger geworden is. AUSTRALISCH BEROEP OP INDONESIë De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard Casey, heeft Vrijdag een beroep op Indone sië gedaan, „zich zeer goed te beden ken" over het geschil-Nieuw Guinea, alvorens verdere stappen te doen. Het Indonesische verzoek aan de Verenigde Naties om steun voor zijn eis inzake souvereiniteitsoverdracht „had de zaak niet verbeterd" zo zeide hij in een verklaring tegenover de pers. en B. van der Veer. Aan de Ned. Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening werd een jaarlijkse subsidie van 100.togestaan. Aankoop tuin Hendriks. Zoals wij reeds berichtten heeft de heer Hendriks zich accoord verklaard dat de gemeente voor zijn tuin en woning in totaal 148.000.zal be talen. De heer Koerts had liever ge zien dat de onteigeningsprocedure was doorgezet, want naar zijn mening zou de koopsom dan wel veel lager zijn geweest. Verder had hij er be zwaar tegen dat B. en W. *geen vol doende exploitatierekening van de ze grond waarop 175 volkswoningen gebouwd zullen worden, hadden in gediend. Om deze reden zal hij dan ook tegen de aankoop van de tuin stemmen. Ook de heer Copray is tegen, om dat de aankoop volgens hem te grote lasten op de gemeente legt Bij de te genstemmers voegde zich ook de heer v. d. Dool (V.V.D.) zodat het voorstel met 11 tegen 3 stemmen werd aange nomen (de heer v. d. Berge was we gens Ziekte afwezig).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2