S)e C^idóeGoti/ïci/fit De H. Vader doorstond gisteren 'n hartaanval Geen onmiddellijke reden tot ongerustheid Qultzö tekent ap froxmata Nederlands standpunt is ongewijzigd BELGIE WERD DOOR SPOORWEGRAMP GETROFFEN Uhifinng, tuilen JCeitz en iPJtaal in Alyentinië Moskou's tegenhanger van Nato Hoe zit dat nu met dat telegram? VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13364 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Absolute rust in de omgeving van de Paus De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus, die volgend jaar Maart 79 jaar hoopt te worden, is Donderdag ernstig geworden, nadat de Paus 's middags een hartaanval had ge had. Een gerucht, als zou de Paus een maagoperatie moeten ondergaan, is in de loop van deze morgen uit Rome tegengesproken De twee zusters van de Paus, de 82-jarige Giusseppe Mangarini en de 74-jarige mevr. Elisabetta Rossing- nani, hebben de nacht in het paleis van de Paus doorgebracht, evenals zijn drie neven, de prinsen Carlo, Giulio en Marcantonio Pacelli De verloven van de Pauselijke Zwitserse garde werden Donderdag avond ingetrokken. De Zwitsers be- Vliegers in China voor V. N. De Verenigde Staten zullen de kwestie van de in China veroordeelde Amerikaanse vliegers voor de Ver enigde Naties brengen, aldus is Don derdagavond te New York bekendge maakt. De gevangenen zijn al twee jaar lang door de Chinese communisten vastgehouden en de bekendmaking van hun veroordeling op dit tijdstip noemde Eisenhower een weloverwo gen daad. President Eisenhower heeft Don derdag verklaard, dat de Verenigde Naties zich verantwoordelijk dienen te voelen voor het lot van deze Ame rikaanse krijgsgevangenen. Het treinongeluk te Leuven Volgens de laatste gegevens is het aantal doden bij het ernstige spoor wegongeluk te Leuven gestegen tot 20. Het aantal gewonden bedraagt 80. Volgens de deskundigen zou de ont sporing toe te schrijven zijn aan een te grote snelheid bij het passeren van een wissel. Zoals men weet wees de geblokkeerde snelheidsme ter van de locomotief een snelheid aan van 78 kilometer. Talrijke reizigers werden door de kracht van de schok uit de rijtuigen geslingerd en lagen op de spoorweg- berm of in het land naast de spoor weg. Hier werden zij verzorgd door de omwonenden die warme dranken en dekens aanvoerden. De gehele morgen zijn kraanwagens en snij branders in de weer geweest om nog ingesloten slachtoffers te bevrijden uit de verwrongen wrakstukken. De niet gewonde r izigers bestormden na het ongeluk de plaatselijke tèle- foons om hun familieleden in Duits land op de hoogte stellen van het on geluk. De inwoners van Wilsele ver strekten hun levensmiddelen en warme dranken. De trein bestond uit twaalf rijtui gen van de Duitse spoorwegen. De trein had Londen Woensdagavond verlaten en was Donderdagmorgen vroeg met de boottrein te Oostende aangekomen. Hier was het convooi overgenomen door een Belgische lo comotief. trokken ,met de Pauselijke gendar merie, de wacht op de wegen, die naar de Pauselijke appartementen van het Vaticaan leidden. Kort vóór middernacht werd een ieder, die geen officiële reden had om zich in het Vaticaan te bevinden, verzocht heen te gaan. Rondom de pauselijke vertrekken heerste daarna absolute stilte. De Italiaanse politie zette het grote plein voor de basiliek van Sint Pieter af. Bij de afzetting vertoefde tot laat in de nacht vele mensen, van wie er sommigen op straat knielden om voor de Paus te bidden. Naar verluidde, is de Pauselijke lijfarts van oordeel, dat er „geen on middellijke reden voor ongerust heid is". Het hoofd van het persbureau, dr. Casimiri, zeide tot honderden verslag gevers, die zich naar het Vaticaan hadden gespoed, dat de alarmtoestand voorbij was, en dat het persbureau werd gesloten. Vandaag, Vrijdag, zou een communiqué door het staatssecre tariaat worden uitgegeven, terwijl de vicaris-generaal van de Paus voor Rome, kardinaal Micara, de bevol king van Rome zou aansporen voor de gezondheid van de Paus te bid den. Dominici naar dodencel Gaston Dominici, die tot de dood straf veroordeeld is wegens de drie voudige moord op de familie Drum mond is gisteren naar Les Beaumet- tes, de Marseillaanse gevangenis, overgebracht. Hij zal daar in de dodencel wor den opgesloten, terwijl zijn advocaten beroep aantekenen tegen het vonnis. De oude boer scheen goed gehumeurd toen hij onder strenge bewaking de gevangenis van Digne verliet.' Hij groette de menigte toeschouwers, die zich voor de poort verzameld had met een breed gebaar. Serawak thans aan de beurt Terwijl het er nog niet naar uit ziet, dat Djakarta Westelijk Nieuw- Guinea in de wacht zal kunnen sle pen ,gaan er in Indonesië stemmen op voor de „terugkeer" van Serawak op Noord-West Borneo. Het „bevrydingscómmando van de bevolking van Serawak" heeft Soel karno verzocht de status van deze Britse kolonie voor de UNO te bren gen. Serawak, dat een bevolking van een half millioen zielen heeft, werd van 1941 tot 1946 als een onafhankelijke staat bestuurd door Sir Charles Vy- ner Brooke. In 1946 stond hij het aan Engeland af. Minister Luns teruggekeerd plenaire Algemene Vergadering van i de V.N. zich nog niet over deze reso lutie heeft uitgesproken. Dit zal vol gens de laatste berichten waarschijn lijk Dinsdag a.s. gebeuren. „Wanneer men de resolutie van de politeke commissie bekijkt", aldus minister Luns, „dan ziet men dat deze in de zwakste vorm is gesteld, die men zich kan denken. Zij is heel wat gematigder dan de oorspronke lijke resolutie van Indonesië, die werd teruggetrokken omdat zij niet de vereiste meerderheid zou hebben verkregen". Minister Luns zeide wederom te hebben gemerkt, dat de stemming in de V.N. ten aanzien van Nederland veel gunstiger is dan vijf jaar gele den. „Er is geen sprake van een emotionele stemming tegen Neder land. Vele landen, die vóór hebben gestemd, hebben zich zelfs veront schuldigd met het excuus, dat „het zo moeilijk was dat niet te doen." Minister Luns zeide, dat de Indiase resolutie als een verrassing is geko men en te hebben gemerkt, dat men niet de tijd heeft gehad deze zorg vuldig te bestuderen en te óverwe gen wat zij impliceert. „Er is geen wijziging gekomen in het standpunt van de Nederlandse regering". Dit heeft minister Luns, die gisterochtend om tien minuten over tien uit New York per vliegtuig in Nederland is teruggekeerd, bij aankomst op Schiphol verklaard in antwoord op vragen over de aan vaarding door de politieke commissie van de Verenigde Naties van de acht landen-resolutie over Nieuw-Guinea. Minister Luns zeide zich van com mentaar te willen onthouden, daar de John Foster Dulles, de Amerikaanse Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, die naar aanleiding van de ondertekening van het veiligheidsverdrag tussen Amerika en Nationalistisch China o.m. heeft verklaard: „Dit bete kent, dat het mogelijke gevolg van een aanval op Formosa oorlog tussen Amerika en Rood-China zou zijn, gepaard gaande met een tegenaanval op het Chinese vasteland", ziet men hier tijdens de ondertekening van dit hoogst belangrijke verdrag, dat Amerikaanse steun aan de Chinese Nationa listen garandeert. Een overzicht van de zeer grote ravage, die tengevolge van het déraillement van de rijtuigen is ontstaan. EVEN NADENKEN. VOOR GESCHENKEN Haarl.straat 172 - 174 Heerenstraat 9. (Advertentie) De berisping van McCarthy De Amerikaanse senaat heeft gis teren met 67 tegen 22 stemmen be sloten McCarthy te veroordelen: 1) omdat hij de speciale commissie, wel ke had aanbevolen hem te berispen „een onbewuste dienares van de com munisten" noemde; 2) omdat hij de buitengewone zitting van de senaat, tijdens welke hijzelf ter sprake werd gebracht, „een bijeenkomst van lyn chers" noemde. De senaat sprak hierbij de mening uit, dat McCarthy zich schuldig heeft gemaakt aan belemmering van de grondwettige gang van zaken, en dat zijn optreden het gevaar in zich droeg, eer en goede naam van de senaat te schaden. Deze beslissing werd genomen bij hoofdelijke stemming tijdens een ru moerige zitting. Het was de eerste maal sinds 1929, dat de senaat een openbare berisping richt aan het adres van een lid. Het is in de gehele Amerikaanse historie President Peron van Argentinië heeft onlangs voor een menigte van 30.000 mensen in het Luna Park Stadion te Buenos Aires met een redevoering de actie ingeluid tegen wat hij noemde „de inmenging van de geestelijkheid in de politieke en arbeidstechnische aangelegenheden van de staat." Foto: Boven: Peron tijdens zijn rede. Onder: Vele toehoorders geven blijk van hun gezindheid door middel van spandoeken en borden met op schriften, tegen de geestelijkheid gericht. Eén opperbevel in Oost-Europa De Sowjet-Unie en de communis tische landen van Oost-Europa, die deelgenomen hebben aan de Mos- kouse conferentie over „Europese veiligheid", hebben deze conferentie Donderdag, besloten met de goedkeu ring van een gemeenschappelijke ver klaring. Wang Ven Tien, de waarne mer ter conferentie van communis tisch China, heeft verklaard, zich met de strekking van de verklaring te verenigen. Volgens de gemeenschappelijke verklaring hebben de vertegenwoor digers van de landen, die aan de con ferentie deelgenomen hebben, beslo ten, te voorzien in onmiddellijke mi litaire maatregelen voor de organisa tie van hun strijdkrachten onder één opperbevel, alsmede in andere maat regelen ter vergroting van het de fensieve vermogen der betrokken lan den, voor het geval, dat de overeen komsten van Parijs worden bekrach tigd. Verder houdt de verklaring een uitnodiging in aan alle volken van Europa om gemeenschappelijk de mogelijkheden te bestuderen voor het scheppen van een stelsel van collec tieve veiligheid in Europa, alsook van gemeenschappelijke maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om de grondslagen te leggen voor een hechte en duurzame vrede in Europa. Aan de conferentie van Moskou is deelgenomen door de Sowjetunie en slechts viermaal voorgekomen, dat dergelijke disciplinaire maatregelen werd getroffen. Door de berisping wordt overigens niets afgedaan aan de rechten van de senator. McCarthy zelf nam niet aan het debat deel. Hij kwam alleen even binnen, toen zijn naam afgeroepen werd, om „pre sent" te zeggen. „Verraden idealen" Woensdag heeft de Engelse veld maarschalk Montgomery een verkla ring bevestigd, die hij de vorige week had afgelegd. Montgomery verklaar de op 23 November, dat hij inder daad voor het einde van de tweede wereldoorlog, opdracht had gekregen van premier Churchill om Duitse wapens in gereedheid te houden ten einde deze weer aan de Duitsers te kunnen uitreiken voor het geval de Russische opmars zou voortduren. De socialist Stephen Davies, die onlangs uit de Labourfractie is ge stoten omdat hij in strijd met de partijdiscipline tegen de bekrachtiging van de Parijse accoorden had ge stemd, heeft een motie ingediend, waarin het onmiddellijk aftreden van Winston Churchill wordt geëist naar aanleiding van dit incident betreffen de het telegram. Volgens deze motie heeft de premier, doordat hij zich in 1945 bereid verklaarde alle militaire en burgerlijke hulpbronnen van Groot-Brittannië te combineren met de rest van de Nazi-strijdkrachten, „de idealen, waarvoor het (Britse) volk had gevochten, „verraden". Bijna twee millioen voor vluchtelingenhulp Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft opnieuw 47.000 gulden ontvan gen. Hierdoor is de stand nu gewor den 1.927.000 gulden. zeven Oósteuropese landen. Commu nistisch China was door een waarne mer vertegenwoordigd. De Sowjet-Unie had ook alle niet- communistische Europese landen voor de conferentie uitgenodigd, doch geen van hen had de uitnodiging aanvaard. De aan de conferentie deelnemende staten zeggen duidelijk in de verkla ring, dat zij alleen in geval van Westduitse herbewapening een op perbevel zullen instellen. Men neemt echter aan, dat de com munisten onmiddelijk maatregelen zullen nemen voor het voorbereiden van een hechtere defensieverbond. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK OPKLARINGEN Aanvankelijk opklaringen, mor gen weer toenemende bewolking en later op de dag enige regen. Overwegend matige, later tot krachtig toenemende wind tus sen Zuid-west en West. Minder zacht. 4 Dec.: zon op 8.29 en onder 16.31; maan op 13.11 en onder 1.02 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM motregen 7 C. HELSINKI regen 2 OSLO half bew. 7 KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME regen 9 motregen 14 geheel bew. 11 geheel bew. 11 geheel bew. 11 mist 2 geheel bew. 5 onbewolkt 11 nevel 4 nevel 9 motregen 4 mist 2 nevel 3 nevel onbewolkt mist 3 mist —2 onbewolkt 10 Korreltje Het is beter zichzelf zijn eigen ge breken voor ogen te houden dan an deren de hunne.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1