KVP voelt niets voor huurbelasting en bestemmingsheffing Hazerswoude verwelkomde 6000e inwoner Schooljongens braken lans voor met stok onderwijzende meester Salarisverhoging brengt stijging verpleegkosten over gehele linie VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer was aan de orde de voortzetting der beraadsla gingen over hoofdstuk IX b (Verkeer en Waterstaat) van de rijksbegroting 1955 De heer MAENEN (KVP) heeft lof voor de prestaties van de Nederland se Spoorwegen. Ten aanzien van de tarieven van de N.S. verwacht de fractie van de KVP dat de regering, als de bedrijfsresultaten van de N.S. zulks noodzakelijk maken, ernstig zal overwegen wat het belang van het land vordert. De heer Maenen is voorstander van een spoedige omzet ting van de huidige personeelsraad van de N.S. in een ondernemings raad. Zo spoedig mogelijk zullen ob stakels als gelijkvloerse kruisingen, waarvan ei* nog 6454 bestaan, moe ten worden opgeruimd. Voor de op heffing van deze kruisingen op de rijkswegen dient geen bijdrage ver langd te worden van de Provinciale Staten. De heer POSTHUMUS (P. v. d. A.) kan zich voorstellen dat de uitbrei ding van het ereaal en de stations gebouwen op Schiphol tijd van voor bereiding nodig heeft. Maar ten aan zien van de ICA-hal op Schiphol is de gang van zaken verbijsterend. Het gevaar is, dat Schiphol, gezien de enorme uitbreidingsplannen op ande re luchthavens in het buitenland, ach teraan komt. De heer RITMEESTER (WD) wijst op de ongerustheid ten aanzien van de uitbreiding van Schiphol en ook wegens het nog niet tot stand- komen van de nieuwe beheersvorm van Schiphol als N.V. De heer EOMMiER (P. v. d. A.) zegt, dat de richtlijnen van de com missi0 Vergunningen Personenver voer op opzienbarende wijze zijn ge wijzigd. In 1938 waren er 408 ver gunningen uitgereikt. Deze sanering v/as dus zo goed als voltooid bij het optreden van deze minister. De mi- nisier heeft dor de wijziging van de richtlijnen de mogelijkheid gescha pen van een veelheid van vergunnin gen in een vervoersgebied. Wordt de bedoeling van de motie-Van den Heuvel ten aanzien van deze kwestie nu wel gerealiseerd? Is deze richtlijn eenmalig of een aanwijzing voor het toekomstig beleid? Voorts is er nog een wijziging ten behoeve van een groep van zogenaamde gedupeerden. De heer Rommer ziet niet in, Waar om deze groep meer gedupeerd is dan de andere De redenering van de minister acht spreker niet juist. Volkshuisvesting. Aan de orde is de algemene be raadslaging over Hoofdstuk XI A (Wederopbouw en Volkshuisvesting) der Rijksbegroting 1955. De heer ANDRIESSEN (KVP) zegt, dat uit het. bouwprogramma het bijzondere belang van de bouw nijverheid blijkt. De bouw van 65.000 woningen in 1955 acht hij een rede lijk optimum. Hoe jammer het ook is: meer zou ontwrichtend kunnen wer ken. Door. een gemeenschappelijke krachtsinspanning lijkt hem echter een opvoering tot 70.000 woningen per jaar mogelijk. Spr. kan zich wel neerleggen in de huidige omstandig heden bij de in het bouwprogramma gegeven indeling tussen particuliere bouw en woningwetbouw. In verband met de noodzaak om de bouwnijverheid aantrekkelijker te maken noemt de KVP-afge vaardig de ook de wenselijkheid van een vrijere loonvorming. Hij acht het percentage eenkamer woningen in de grote steden veel te hoog. Hij pleit voor een tweede woonvertrek en vraagt de minister, over welke reële middelen hij be schikt om het woonpeil op te heffen zonder gebruik te maken van midde len als verhoging van de premiebij - dragen. Als hij daartoe geen mogelijk heden ziet, dan moet sprekers frac tie overwegen om een uitspraak van de Kamer te vragen om te trachten het woonpeil te verhogen door mid del van een tijdelijke verhoging van de premiebijdrage. De heer STAPELKAMP (AR) zegt, dat in Rotterdam een tekort bestaat van 20.000 woningen. Er zijn in Rot terdam 4700 bouwvakarbeiders, waarvan slechts de helft werkt in de woningbouw. Zal na de komende huurverhoging bereikt worden dat de overheid geen bijslagen meer zal hoeven te geven op de huur, voor al thans de gewone woningen? Hij be pleit maatregelen om te komen tot een opleving van de arbeid der, wo ningbouwverenigingen. Bij even tuele indiening van .voorstellen voor een huurbelasting zullen de heer Stapelkamp en zijn fractie hun stand punt bepalen. De heer BEERNINK (OHU( zegt dat de grote lijnen van het beleid van de minister door hem worden ge waardeerd. Hij wijst er op, dat 1200 bouwvakarbeiders in het buitenland werken en wijst ook op het euvel der zwarte lonen in de bouwnijver heid. De heer VAN VLIET (KVP) be spreekt het huurbeleid. Hij merkt op, dat onder normale verhoudingen op het gebied der volkshuisvesting een vrije huurprijsvorming te prefe reren is; de minister staat ook op dat standpunt. Daartoe is intussen nodig een evenwicht tussen vraag en aanbod. Zolang dit er niet is zal men genoegen moeten nemen met over heidsbemoeiing. Deze zal echter ach terwege moeten blijven zodra dit mo gelijk is zonder schokken. Spr. gaat daarna in op het huur beleid, zoals dat z.i. moet gelden als de woningmarkt verzadigd zal zijn. Zolang de regering de huren niet vrij kan laten zal gestreefd moeten wor den naar een huurniveau dat de vol gens de SER te verwachten huur be nadert. Dat peil zal zijn 250 pet. van het peil van 1940 voor wat nieuw bouw betreft en 25 punten lager voor oudere huizen. Een huuregalisatiefonds is z.i. on nodig en het zou tal van bezwaren meebrengen.* Een egalisatiefonds dreigt de overheidsbemoeiing op het gebied van woningbouw en huren langer te doen duren dan nodig is. Voor een huurbelasting ziet spr. geen rechtsgrond aanwezig. Aan de com pensatieregeling voor huurverho ging moet blijvend aandacht worden geschonken. Gedacht kan worden aan een tijdelijke huurtoeslag voor be paalde groepen. Vervolgens betoogt spr., dat de bij drage- en premie-regeling voor de woningbouw herziening behoeft. Tenslotte bespreekt de heer Van Vliet de betekenis van het eigen- woningbezit. Hij vraagt een nota zo dra het rapport van de „werkgroep eigen-woningbezit" zal zijn bestu deerd. De heer VAN DIS (S.G.) merkt op, dat in West-Duitsland na de oorlog veel meer woningen zijn gebouwd dan in ons land. Dat is een verschijn sel waaraan niet onverschillig voor bij mag worden gegaan. In West- Duitsland heeft men een vrjje loon vorming en soepeler werktijdenrege ling. De regering laat de bouw over aan particuliere ondernemers en men kent daar woningbouw met belasting faciliteiten. Spr. meent, dat als men in ons land van meet af de particulie re bouwers had ingeschakeld, men er met de woningvoorraad beter zou hebben voorgestaan. Er is de laatste jaren wel enige verbetering ingetre den, maar de verhouding is nog on gunstig. Spr. vraagt de particuliere bouwondernemers sterker in te scha kelen in de woningvoorziening. De premie zou verhoogd moeten wor den. De heer BOMMER (P. v. d. A.) geeft te kennen, dat hij het met veel van de grote lijn eens kan zijn met de minister. De vraag is alleen wat gedaan kan worden om de bestaande problemen met betrekking tot de woningbouw op te lossen. O.m. merkt spr. op, dat er te hoge huren gelden voor een aantal wo ningcomplexen, die na Korea zijn tot stand gekomen ei hij bepleit huur- verlaging met terugwerkende kracht. Wanneer een huurprijs wordt aange houden gebaseerd op de werkelijke kapitaalrente dan kan de huur ƒ1, per week lager worden gesteld of alle woningwetwoningen kunnen worden voorzien van een extra slaap kamer. j Een verder gaande huurverhoging i is alleen te rechtvaardligen door een i verder gaande woningvoorziening in Nederland. Gewaarborgd zal moeten worden dat een deel van de huur verhoging wordt aangewend voor de financiering van nieuwbouw, door een bestemmingsheffing. Spr. herin nert er aan, dat de heer Burger bij de algemene beschouwingen heeft gezegd, dat een huurverhoging slechts aanvaardbaar is als ze wordt geflankeerd door 'n behoorlijke com pensatieregeling en een bestem mingsheffing, als in de Troonrede aangekondigd. Te ruim half twaalf wordt de ver gadering verdaagd tot Vrijdagmiddag De dochter Anna Maria van de heer en mevr. A. H, Wesselingh, Rijndijk 109 alhier, die op 2 Decem ber 1954 om kwart voor zeven het levenslicht aanschouwde, is de 6000e inwoner van de gemeente Hazers woude geworden. Ter gelegenheid van dit feit bega ven burgemeester L. J. den Hollan der en de gemeente-secretaris, de heer B. den Braver zich naar de wo- ning van de gelukkige ouders. Nadat de ouders door de burge meester en de secretaris gelukge wenst waren, haalde de burgemees ter een spaarbankboekje te voor schijn van de Coöperatieve Boeren- Te grote klas oorzaak? Het was een zestal jongens van tien tot twaalf jaar, dat gistermiddag al dan niet vergezeld van hun moeder voor de Rotterdamse recht bank als getuige verscheen. En de vragen, die de president hun stelde kwamen bijna allemaal op hetzelfde neer. Of de onderwijzer hen wel eens sloeg. Of hij hen wel eens trapte, of met een stok op de vingers tikte. Of het biji een van hen wel eens gebeurd was, dat de onderwijzer hem zo aan zijn oor gedraaid had, dat zijn moeder het dagen daarna nog niet mocht wassen „ja", gaven de jongens toe. Maar sommigen van hen bekenden: „Ik was dan wel stout geweest", of: „Ik stond de onderwijzer in de weg, en toen gaf hij me een trap, die onge lukkig aankwam. Ik geloof niet, dat hij het zo bedoeld had, want later kreeg ik een snoepje van hem zoals een van de jongens vertelde. Gevolg van mishandeling. De laatste getuige was een moe der, wiens pleegzoontje niet mee was gekomen. Het kind was erg nerveus geworden in de klas bij deze onder wijzer, vertelde zij. Het was nu bij een psychiater onder behandeling. Er was verlamming in de vingertjes opgetreden, wat volgens deze psy chiater het gevolg van mishandeling is geweest. „Iedere zenuw in het kind is ge spannen", zo zei de moeder. De verdachte zelf, een 31-jarige on- Een goedkope manier om graan op te slaan Wat gelijkt op een serie gigantische mierenhopen is in werkelijkheid een. kamp van ontzaglijke tenten, waarin in de buurt van Atchison in Kansas, Ver. Staten, het overtollige koren van de afgelopen oogst wordt opge slagen De voorraden worden via de spits van de tent naar binnen gebracht en de tenten worder. hoger, naar mate de hoeveelheid koren binnen toeneemt. In aanm erking genomen de hoge bouwKOsten voor stenen silo's is dit een doeltreffende en uiterst voordelige manier voor het opslaan van graanvoorraden. dérwijzer uit Oudenbosch, gaf toe te ver te zijn gegaan. Maar de jongens waren vaak erg lastig, vertelde hij. „En het vergt het uiterste van de ze nuwen van een leraar om in een klas met 46 tot 48 leerlingen van een volksschool orde te bewaren", voeg de zijn raadsman er aan toe. Hij zei, dat zijn cliënt een ontzettende angst had geen orde te kunnen bewaren. Tucht nummer één. Bij hem stond, als beginnend on derwijzer voorop, dat hij op deze manier de tucht moest handhaven. Hij was nu overgeplaatst naar een an dere school, en volgens de raadsman was zijn cliënt nu van deze methode afgestapt en ging het goed in de klas. De officier van justitie bezag in zijn requisitoir de paedagogiscshe kant van de zaak. Hij meende dat geen ridderlijkheid wordt gekweekt wanneer en jongen in de rug wordt aangevallen. Ook vond hij het niet geschikt om een kind opeens te la ten schrikken door met een stok op tafel te slaan. De officier zag in deze man iemand, die er lust in heeft an deren te kwellen. Wegens ernstige mishandeling eiste hij een boete van 1O0,of 25 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Tegelen laat er geen gras over groeien WEL HAAR Zeshonderd Tegelenaren bereiden zich thans voor op het komende pas siespelseizoen. Dat dit seizoen steeds meer nadert, kan men in Tegelen o.m. gewaar worden aan de steeds weelde riger groeiende baarden en hoofd haartooi bij talrijke mannelijke me dewerkenden. Het is stellig geen sinecure, een jaar lang met een volle baard en een overvloedige haardos rond te lopen, maar de Tegelenaren hebben het on gemak er gaarne voor over, om dat men in het laten groeien van de baard en het hoofdhaar een der mid delen ziet, om straks de uitbeelding van het spel der spelen tot een zo groot mogelijke levensechtheid op te voeren. Dat „straks" is voor allen, die bij de passiespelen betrokken zijn, reeds dichtbij. De voorbereidingen, sinds geruime tijd aan de gang, vorderen. Met de repetities is men reeds druk bezig; in de doolhof, zoals het passie speltheater heet, worden enkele wen selijk gebleken wijzigingen aange bracht meer in het bijzonder van de speelruimte; men overlegt over par- keergelegenheden, over huisvesting van de vreemdelingen die worden verwacht; kortom: men bereidt zich voor, om in Mei 1955, als de reeks opvoeringen een aanvang gaat ne men, volledig gereed te zijn. Het passiespelseizoen 1955 omvat de maanden Mei t.m. Augustus. De pre mière wordt gehouden op 19 Mei, He melvaartsdag. In totaal worden 35 opvoeringen van het passiespel gege ven. leenbank te Hazerswoude, waarop een bedrag van 25,was geboekt. Nadat de burgemeester dit boekje aan mevrouw Wesselingh namens het gemeentebestuur voor de 6000ste in woner had aangeboden, werd deze korte plechtigheid in de geschiede nis van de gemeente Hazerswoude besloten. De gelukkige vader aan het loket van de gemeente-secretarie. Koningin maakte rondrit in nieuwbouw Domstad Na het bezoek dat de Koningin gis termiddag heeft gebracht aan de Rijksmunt, heeft zij een rondrit ge maakt door enkele van de nieuwe Utrechtse woonwijken. Op verzoek van H.M. gaf de burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz persoonlijk de no dige toelichting. Onder meer wer den bezichtigd de flatgebouwen aan de Graadt van Roggenweg en de nieuwe woonwijken Oog en Al, de Halve Maan, Thomas a Kempis- plantsoen en het Majellapar-k. De Koningin toonde grote belangstel ling voor de afwisselende architec tuur in deze wijken. Haar bijzondere interesse ging ook uit naar het kin- derspeeltuintje in het Thomas a Kempisplantsoen en naar het flat gebouw voor bejaarden aan het Cre- merplein. Per dag gemiddeld f 1.25 tot f 1.50 De salarisverhoging van het ver plegend personeel zal waarschijnlijk de verpleegprijzen in particuliere zie kenhuizen aanzienlijk doen stijgen. Aangenomen kan worden dat deze stijging, gemiddeld 1.35 tot 1.50 per dag zal bedragen. Als voordeel van de nieuwe loonre geling wordt genoemd, dat ook de overheidsinstellingen zich in de toe komst aan de nieuwe voorzieningen zal moeten houden. Dat was in het verleden niet het geval. De overheids instellingen waren niet gebonden aan de regeling van de particuliere in richtingen en konden het personeel naar eigen richtlijnen salariëren. Nu dient hierbij opgemerkt te worden, dat over het algemeen de salarissen in Rijksziekenhuizen hoger lagen dan in de particuliere inrichtingen. Het gevolg hiervan was dat de verpleeg sters door dit loonverschil naar de overheidsinstellingen werden wegge zogen. Kort geleden nog gingen van de 20 leerlingverpleegsters, die voor hun diploma slaagden en opgeleid waren in een particulier ziekenhuis, er niet minder dan 15 naar een rijks instelling^ De concurrentiefactor is nu echter voorgoed van de baan. Het einde in zicht. De jongste salarisverhoging legt de particuliere inrichtinge neen grote last op. Aan de stijging van kosten is dan ook voorlopig nog geen eind te zien. Er komt nog een huurverhoging Haarlem wil annexeren Haarlem heeft een verliefde blik laten vallen op het grondgebied Schalkwijk van de gemeenten Haar- lemmerliede en Spaarnwoude (Half weg). B. en W. hebben al zitten broeien in een besloten vergadering op een liefdesbriefje. Ten slotte heeft men een nota ter tafel gebracht, waarin het plan wordt toegelicht. Lief Schalkwijk, zo kan men on geveer lezen, Haarlem verkeert in een moeilijke positie, wat betreft grondgebied voor woning- en indus triebouw. Zij heeft met welgevallen het oog laten vallen op uw velden ten Z.O. van Haarlem. Zij wil daar een stadsdeel voor 60.000 inwoners gaan bouwen. Dat is hard nodig, want zij heeft thans nog slechts ruimte voor de bouw van 8700 woningen. Hóe de genoemde gemeenten op deze tamelijk eenzijdige liefdesver klaring zullen reageren, moet nog be kend worden. (met compenserende loonronde), er is nog een loonronde voor het niet- verplegend personeel in de ipaak en de salarispost van een ziekenhuis maakt nu reeds ongeveer 60 pet. van het totale budget uit. Het ligt tenslotte in de verwach ting dat de loonsverhoging ook con sequenties zal hebben voor de zie kenfondsen. Op 5 December bussen Dordrecht-L. Zwaluwe Het werk aan de spoorburg over het Hollands Diep nabij Moerdijk maakt het noodzakelijk het treinver keer tussen Dordrecht en Lage Zwa luwe Zondag weer stil te leggen van 6.00 tot 16.30 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen worden ingeschakeld. De internatio nale treinen zullen worden omge leid. VIER VERHUISWAGENS VOL „RUYS"-ROMMEL. Grote revage, zoals gebroken poten van stoelen en tafels, bleef gelukkig beperkt tot de dode inventaris van de „Willem Ruys ".Nadat het schip gis teren de haven van Rotterdam was binnengelopen, was het eerste wat de kapitein op de wal bestelde vier ver huiswagens om de tijdens de storm van de laatste dagen gebroken boel weg te slepen. Lichte stormschade hadden ook verscheidene leden van de bemanning en passagiers opgelopen. Maar die kon gelukkig met wat verband en leuko-plast worden bijgelapt. Veertienjarige jongen stal vrachtauto Een 14-jarige jongen uit Amster dam heeft gisteren een in de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam gepar keerd staande grote vrachtauto met meubelen gestolen. Aangezien het v/egdek buiten Diemen opgebroken is, geraakte hij met de wagen in de wegberm. Het trok de aandacht van de houder van een benzinepompsta tion, dat de jongen zich bij de vracht wagen ophield. De rijkspolitie van Diemen werd gewaarschuwd en nam de jongen mee. De auto is in beslag genomen. De recherche van de poli tie te Amsterdam haalde de jeugdige autopiraat op. Het bleek, dat hij te vens werd gezocht wegens verduis tering.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10