KI B i Waterstaat in de Tweede Kamer Tweede Kamer-rapport over de nieuwe Omroepwet Tijdens loeiende storm wist een reddingboot bij rotsen te komen DO- .^4 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 In de Tweede Kamer was gisteren aan de orde dealgemene beraadsla ging over Verkeer en Waterstaat van de Rijksbegroting-1955. De heer KROL (C.H.U.) zegt, groot respect te hebben voor de beroeps vervoerder, maar niet, als deze steeds zegt, dat hij in zijn beroep gekort wiekt wordt. Hij meent, dat de Ne derlandse Spoorwegen niet in een achteraf-positie worden gehouden. De heer Krol meent dat de Neder landse vereniging van transporton dernemingen (NVTO) niet aan pres tige zou hebben gewonnen, als zij niet van haar bezorgdheid had doen blij ken over de wijziging van de richt lijnen van de commissie vergunnin gen personenvervoer (CVP). De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D.) zegt dat de wijziging van de richtlijnen van de CVP wel be roering heeft gewekt. Hij acht dit wel begrijpelijk. Hij acht deze materie uiterst moeilijk, vooral omdat de rust in de vervoerdersbedrijven niet zal zijn weergekeerd met de afdoening van een beperkt aantal der betrok ken gevallen. Ook de andere geval len zullen op inwilliging van hun ver langens aandringen, zoals reeds werd gedaan door de Bond voor Bedrijfs- autoverkeer. Hij bepleit maatregelen zodat onze wegvervoerders het hoofd zullen kunnen bieden aan de inter nationale concurrentie. Er zal ge zorgd moeten worden dat vrachtwa- Aetherklanken VRIJDAQ. Televisie-programma. KRO: 20.15 Weerber. 20.20 Potten- kijken bij Edrnond Nicolas. 20.35 „De Schelmenstreken van Scapin", blij spel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Schoolradio 11.00 Voor de zieken. 11.40. Klein koor. 12.00 An gelus. 12.03 Salonork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Orgelspel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Fluit en gitaar. 14.25 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeuga. 17.15 Kinder koor. 17.40 Pianorecital. 18.00 Lichte muz. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin op genomen het emigratiepraatje door N. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone amn. 21.20 Pol. forum. 21.50 Promenade-ork. én so liste. 22.20 „De ongetrouwde vrouw", caus. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.29 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 v. d. huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram. 11.05 Radio-feuileton. 11.25 Gram. AVRO: 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.43 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. Hierna: Spaanse en Zuid-Amerikaanse muz. 13,55 Beurs- ber. 14.00 Boekbespr. 14.20 Alt, fluit, clavecimbel en cello. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Accord, ork. en solist. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Gram. VPRO: „Portretten en hun achter gronden", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Litteraire caus. 20.15 Sinter- klaas-progr. 20.30 „De'Verenigde Na ties", caus. 20.40 „Leven in de cul tuur", caus. VARA: 21.00 Gram.. 21.15 „Wordende Wereld". 21.35 Buitenl. weekoverz. 21.50 Spaanse volkslie deren en dansen. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Amus. muz. 23.35—24.00 Gram. gens al of niet met aanhangwagens niet meer aan controle kunnen ontkomen. Het is te betreuren dat de kwestie van de chauffeurskoffiehuizen langs de weg nog steeds in studie is. Er blijkt nog steeds niets te zijn gedaan aan het aanbrengen van richtingsaan wijzers aan de trams, ondanks de zeer ruime termijn van voorbereiding. Hoe denkt de minister te voorzien in het dreigende tekort, bijvoorbeeld aan ingenieurs, bij de Rijkswaterstaat? Gelukkig heeft de minister toch be sloten een noodverbinding aan te brengen via de sluizen van IJmuiden. Hy is echter tegen het voornemen om tol te gaan heffen ten behoeve van versnelling van de tunnelbouw te Velsen. Laat de minister spoedig een beslissing nemen ten aanzien van de brug over de Oranjesluizen. De heer VAN KOEVERDEN (K.V. P.) zegt dat ook de rivierdijken aan dacht verdienen. Kan de minister geen nota overleggen betreffende de hoogte, de sterkte en de nodige ver beteringen van de rivierdijken? Zijn de zoetwaterbassins voldoende om ook de landbouw te kunnen dienen? De heer VAN DER ZAAL (A.R.) vraagt om nauwlettende naleving van de regelen ten aanzien van bewaakte of onbewaakte spoorwegovergangen. De tollen dienen te verdwijnen. Kan de regering tegelijk met het Delta plan ook aangeven hoe de daardoor gedupeerde vissers zullen worden ge holpen? Dat dient niet zo te geschie den ls ten aanzien van de Zuider zeevissers is gebeurd. De fietsers die nen van de rijwegen te verdwijnen. De heer VISCH (K.V.P.) bepleit een zo spoedig mogelijke toelating van de R.K. vakbond St. Raphaël tot het overleg omtrent de arbeidsvoor waarden van het vliegend personeel. De KL.M. dient ook hier een ruime blik te tonen. De uitbreiding van Schiphol dient, met het oog op de toekomst, doortas, tend ter hand te worden genomen. Het staat er in dit opzicht nog maar droevig voor. Zo dient het semi-per- manente stationsgebouw te worden aangepast aan de huidige behoefte. Hoe zal de nieuwe geheersvorm van Schiphol als N.V. er uit zien? De heer VERKERK (A.R.) zegt waardering te hebben voor de minis ter, omdat hij door wijziging van de richtlijnen der commissie Vergunnin gen Personeels ver voer, de motie-Van den Heuvel heeft gehonoreerd, waar door een gezonde coördinatie van streek- en trajectvervoer mogelijk is geworden. Ten aanzien van de wet autovervoer goederen heeft de libe rale afgevaardigde met voldoening geconstateerd dat de bevriezing van de vervoerscapaciteit tot het verle den behoort. Het moet niet toege staan worden dat bijvoorbeeld kin deren, zonder elementaire kennis der verkeersregels, landbouwwerktuigen op de rijwegen besturen. Hij is voor stander van de KSG, ook ten aanzien van haar werk in de vervoerssector. De vergadering wordt om zes uur gesloten. De historische lijn van het radio-bestel Aan het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer Inzake het wetsont werp tot regeling van de Omroep, is het volgende ontleend: Nu de binnenlands omroep in het wetsontwerp wordt toevertrouwd aan culturele organisaties, wordt hier mede naar vele leden opmerkten de historische lijn doorgetrokken. Desondanks maakt het ontwerp de indruk van een compromis tussen de voorstanders van een gemonopoli seerde staatsomroep en de voorstan ders van een stelsel, gebaseerd op autonome omroeporganisaties. De invloed van de overheid krach tens de in dit ontwerp voorgestelde bevoegdheden is naar deze leden betoogden te groot. De vérgaande overheidsbemoeiing komt o.m. tot uiting in het instituut van de gedelegeerde. Van loyaal en royaal vertrouwen in de omroepver- eniginen en de Nederlandse Radio Unie is hier geen sprake meer. Een omroepbestel, gebouwd op par- tuculiere omroepverenigingen werd ook door tal van andere leden wen selijk geacht en zij waardeerden het, dat de regering op zulk een systeem haar keus heeft laten vallen. Tegen de wijze, waarop de rege ring haar standpunt in het wetsont werp heeft uitgewerkt, koesterden ook deze leden echter bezwaren, zij het van andere aard. Deze leden voerden daarom het pleit voor een zelfstandige stichting met eigen programmastaf, onder één leiding, door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, re kening houdend met de grote gods dienstige, culturele en maatschappe- lijk-politieke stromingen, samenge steld uit personen, die een represen tatieve plaats innemen in de arbeid der volksopvoeding in de ruimste zin, in welk college de beslisingen bij meerderheid van stemmen genomen dienen te worden. Ook verschillende andere leden hadden .liever gezien, dat het de re gering mogelijk zou zijn geweest te komen met een ontwerp, waarin de verantwoordelijkheid voor de om roep in belangrijke mate in handen was gelegd van één organisatie op na- t'onale grondslag, waarin alle be staande mroepverenigingen samen werken. Tegen deze betogen, welke het pleit voeren voor een algemene univer sele of nationale omroep, kozen zeer vele leden stelling. Afgezien van de historische rechten, waarop dé spon taan uit het volk opgekomen omroep-j verenigingen aanspraak mogen ma-' ken en waarmee zeker niet lichtvaar dig mag worden omgesprongen, vreesden deze leden in de practijk van een .nationale" omroep eindeloze discussies over de vraag, wat wel en wat niet tot het principiële gerekend moet worden. Zendtijdverdeling. Ook de z.g. „open situatie", welke het wetsontwerp in het radiobestel tracht te introduceren en waardoor de huidige z.g. monopoliepositie der bestaande omroepverenigingen in beginsel zou worden gebroken, gaf vele le,den aanleidin tot epmerkingen Er is een vrij ingewikkeld stelsel ontworpen voor resp. kerken, om roeporganisaties A. B. en C. en adspi- rant-omroeporganisaties, die achter eenvolgens van de zendtijd toebe deeld krijgen: 5 X 10 elk, 5 elk, 100 uur per jaar. Een berekening toont aan, dat het wetsontwerp theoretisch de mogelijk heid biedt voor het ontstaan van ze ven omroeporganisaties C. en dat in dat geval nog circa 58 pet. van de to tale zendtijd te verdelen zou blijven voor de grote organisaties, dat is voor ieder 14 pet. Uit hoofde van deze opzet achtten de hier aan het woord zijnde leden het ontwerp moeilijk aanvaardbaar. Het zou de voorkeur verdienen, dat het thans voorgestelde systeem wordt omgekeerd door vooraf aan de grote omroeporganisaties een vaststaand minimumpercentage van b.v. 80 pet. andere leden dachten aan 85 pet. van de zendtijd toe te kennen, juist omdat deze organisaties een zo belangrijk aandeel hebben gehad in de opbouw van het omroepbestel. Zij hebben historische rechten, zij het ook, dat daaraan geen aanspraken meer ontleend mogen worden, indien zij in ledenaantal zouden dalen tot het niveau van de omroeporganisaties B of C. Ook vele leden leek het weinig ge lukkig, dat de zendtijd voor de grote omroeporganisaties 'n sluitpost wordt. Van het meeste belang achtten deze leden intussen de vraag wat er bij een verbrokkeling, als gevreesd moest worden, van de programma- bouw terecht kan komen. Reclame-verbod. Dat het verbod van reclame wordt gehandhaafd, juichte men vrij alge meen toe. Vele leden rekenden onder de re clame, die zij uit de aether geweerd wensten te zien, ook de opzettelijke propaganda vor de eigen omroepver eniging. Vrij algemeen gaf men als zijn me- Pensioenverhoging voor Tweede Kamerleden Het wetsontwerp tot nadere rege ling van de pensioenen van Tweede- Kamerleden is met 37 tegen 1 stem (comm). goedgekeurd. Bij het debat wees de heer H. M. van Lieshout (K.V.P.) er op dat hiermee de pensioenen voor de Twee de Kamerleden op f 240.per jaar voor elk jaar dat zij Kamerlid zijn worden gebracht Spreker was hier voorstander van doch betreurde dat niet een soortgelijke verbetering voor de weduwe- en wezenpensioenen der Kamerleden is getroffen die daar door achterop komen. Hij verzocht een spoedige herzie ning van deze regeling. TE HOGE LONEN. In plaats van de aannemer uit Kat wijk aan Zee, verscheen als gemach tigde de raadsman van verdachte voor de economische politierechter in Den Haag. Verd. had in Katwijk om de bouw van een haringpakhuis op tijd klaar te krijgen 461.64 aan lonen betaald, terwijl hij maar 409.79 mocht uitbetalen. Hij had het bedrag dat hij uit mocht betalen geboekt ;het overige gedeelte betaalde hij uit eigen middelen. Als motief was er een verklaring van verdachte dat hij het haringpakhuis op tijd op moest leveren. De raadsman voerde hierbij nog aan dat de Staat geen nadeel was berokkend door te weinig loonbelas ting, maar dat het voor de aannemer daarentegen duurder was geweest, omdat hij hoger was aangeslagen voor de inkomstenbelasting. De Offi cier van Justitie zeide, dat de Rege ring nu eenmaal wenst dat de lonen gehandhaafd blijven en eiste een boe te van 250.— of 50 dagen. De raads man bepleitte een lagere boete, waarop de economische politierechter meende dat hij, indien hij nog lager ging, de deur voor dit soort overtre dingen zou openzetten .Hij veroor deelde verdachte conform de eis. ONDERGANG VAN DE GRAMSBERGEN Kapitein J. L. van Dulleman (Rhoon) van het Zaterdagnacht op de rotsen bij Fishguard (Wales) te pletter geslagen Nederlandse motor schip „Gramsbergen" is gistermid dag met de eerste stuurman J. van Spaandonk (Leiden) en de bootsman P. J. Werkhuizen (Den Haag) uit Londen per vliegtuig in het vader land teruggekeerd. LEVENSLANG VOOR BERKELSE ARTS Met voorKefWktAr» ra^e pn in koelen bloede is moord ten uitvoer gebracht Cassatie aangevraagd Naar van één der verdedigers van de Berkelse arts, mr. M. H. Huygens, wordt vernomen, heeft deze bij de Hoge Raad der Nederlanden namens zijn cliënt cassatie aangetekend tegen het vonnis dat het gerechtshof te 's-Gravenhage gistermorgen tegen de Berkelse arts heeft gewezen en waarbij deze tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld. Mr Huy gens deelde daarbij mede reeds in contact met verschillende Engelse deskundigen te staan en te hopen dat hij deze als getuigen der verdedi ging zou kunnen voorbrengen, wan neer de Hoge Raad de zaak voor een nieuwe behandeling naar een aan grenzend Hof mocht verwijzen. In het vonnis van het gerechtshof, dat tot levenslange straf be sloot, overweegt het hof, dat het be wezen moet worden geacht, dat de verdachte arts in koelen bloede en met voorbedachten rade zijn echtgeno te van het leven heeft beroofd door haar met cyaankali te vergiftigen. Geen zelfmoord. Het gerechtshof verwerpt de veron derstelling van de verdediging, dat de vrouw mogelijk zelfmoord zou heb ben gepleegd, omdat daarvan geen enkel steekhoudend bewijs ter recht zitting naar voren is gebracht. Eveneens verwerpt het hof de ver onderstelling, dat de echtgenote door een actieve hersentumor om het le ning te kennen dat 't irrieëel zou zijn de politiek geheel uit de aether te weren. Een duidelijke afgrenzing tussen voorlichting en propaganda is naar hun overtuiging trouwens onmoge lijk. Zeer vele leden verwachtten dan ook meer van de invoering ener ere code op dit punt, zowel tussen tussen de politieke partijen als de omroepver enigingen. ven zou zijn gekomen, daarbij steu nend op de vele deskundigen-verkla ringen, die enerzijds een tumor niet aanwezig achten en anderzijds zelfs ingeval een tumor aanwezig zou zijn geweest als doodsoorzaak toch de vergiftiging aanwijzen. Geen verzachtende omstandigheden. Voorts overwoog het gerechtshof, dat er geen verzachtende omstan digheden voor verdachte aanwezig zijn. Zijn met voorbedachten rade en in koelen bloede gepleegde moord wordt niet verzacht door een tijdelij ke of chronische geestelijke afwij king. De deskundigen-verklaringen, die op dit punt niet alle even duide lijk zijn, worden voor een groot deel door het hof ter zijde geschoven, en het hof baseert zich op de uitspraak van de psychiater, die door de verde diging tot getuige aangezocht was, dr. Hoelen. Deze verklaarde op 24 Juli 1953, dat hij bij verdachte geen enkele stoornis heeft kunnen consta teren van diens geestesvermogen, noch ook enige aangeboren afwij king. in de ontwikkeling van diens geestvermogen. Hoogste straf. De twee laatste overwegingen wa ren voor het gerechtshof voldoende reen om het verzoek van de verdedi ging nieuwe deskundigen op te roe pen, af te wijzen. Samenvattend concludeerde het gerechtshof, dat verdachte als echt genoot en vader niet geschroomd heeft zijn vrouw, moeder van drie jonge kinderen van het leven te bero ven, terwijl hij deze daad langdurig en stelselmatig heeft voorbereid en in koelen bloede in het bijzijn van de moeder, zijn schoonmoeder, en de dienstbode heeft ten uitvoer gelegd. Aangezien het gerechtshof geen verzachtende omstandigheden aan wezig achtte concludeerde het tot de hoogste straf en vonniste de arts tot een levenslange gevangenisstraf. We zien hier v.l.n.r. stuurman J. van Spaandonk uit Leiden; de inspecteur van de Zuid Hollandse Scheepvaart Mij. (de eigenaars van het schip) de heer A. F. F. Janssen; kapitein J. L. 'van Dullemen. In sobere en simpele bewoordin gen verhaalde de kapitein van de angstige uren die hij en zijn beman ning hebben doorgemaakt. Vrijdag in de vooravond werd in verband met het slechte weer geankerd in de voor de Zuidwesten wind beschut liggende baai van Fishguard. Zater dagnacht omstreeks half twee, toen de storm in een orkaan was overge gaan, sloeg het schip op drift en was er geen houden meer aan. Op 't laatste moment. De „Gramsbergen" kwam op de rotsen terecht. De S.O.S.-seinen wer den niet in Engeland, doch wel door Scheveningen-radio opgevangen en zo werd van het vaderland uit Fish guard ingelicht. De kapitein vertel de, dat de reddingsboot door het woeste weer en de ruwe zee eerst niet langszij kon komen. Later, toen het meer dan kritiek was geworden, slaagde de reddingsboot er gelukkig toch in 6en paar keer naderbij te komen, zodat de mannen konden overspringen. „Sinds mensenheugenis had daar niet zo'n orkaan gewoed", zo hadden de bewoners van Fishguard aan ka pitein van Dulleman verteld. In het plaatsje zelf waren talrijke bomen als lucifershoutjes afgeknapt. „We zyn blij het leven er te hebben afge bracht", zo besloot de kapitein zijn relaas. Katrol haakte. Een hachelijk avontuur heeft boots man Werkhuizen beleefd. Van de reddingsboot af werd een lijn naar de wal gegooid, die door een boer werd opgevangen. Hangend aan een katrol wilde de bootsman via deze lijn naar de wal komen. Op een ge geven moment liep de katrol vast en zich met zijn handen voorttakelend bereikte de bootsman na enkele on derdompelingen in de wilde golven behouden de kust. Alleen de scheepspapieren in een zwarte blikken trommel heeft de ka pitein kunnen redden. Hij en zyn bemanningsleden werden in Fish guard van het eerstnodige voorzien. Het teruggekeerde drietal droeg nog de uniformen, waarin zij van boord waren gegaan. Gistermorgen zijn nog twee andere bemanningsleden huis waarts gekeerd. Het schip, dat zo'n zes uur op de rotsen heeft liggen rijden, waarbij alles is gebroken, wordt geheel als verloren beschouwd. Zelfs bij laag water ligt de „Gramsbergen" geheel ondc de zeespiegel. Op de luchthaven werden de op-, varenden opgewacht door hun fa milieleden, die evenals zij zelf, nog diep onder de indruk van het ge- beu le waren. (de 7 wijzerplaten) door AGATHA CHRISTIE 33) Sir Oswald nam haar hand in een ijzeren greep en even vertrok ze haar gezicht. Na een enigszins droef geestige begroeting had lady Coote zich tot Jimmy Thesiger gewend en scheen zich nu toch bijna te verma ken. Niettegenstaande zijn onhebbe lijke gewoonte om te laat aan het ontbijt te komen, had lady Coote een voorkeur voor deze beminnelijke rose jongeling. De onweerhoudbare goedaardigheid in zijn manieren be koorde haar. Zij koesterde de moe derlijke wens hem te genezen van zijn slechte gewoonten, en hem te maken tot een van 's werelds wer kers. Of hy, wanneer hij dat een maal was, even aardig zou zijn, was een vraag, die ze zich nooit had ge steld. Ze begon hem nu te vertellen over een heel smartelijk auto-onge- luk, dat een van haar kennissen overkomen was. „Mijnheer Baseman", stelde George kort voor alsof hij tot iets beters wilde overgaan. Een ernstige bleke jongeman boog. „En nu", vervolgde George, „moet ik u aan gravin Radzky voorstellen". Gravin Radzky had zitten praten met mynheer Bateman. Terwijl ze achterover leunde op een sofa, met haar benen gekruist, rookte ze een sigaret uit een ongelofelijk lang met turkooizen ingelegd sigarettenpijpje. Bundie vond dat ze een van de mooiste vrouwen was, die ze ooit ge zien had. Haar ogen waren heel groot en blauw, haar haar was koolzwart, ze had een matte huid, de enigszins platte neus eigen aan het Slavische ras, en een slanke gestalte. Haar lip pen waren zo rood gemaakt als maar kon en Bundie wist zeker, dat er zó nog nooit op Wyvern Abbey waren gezien. Ze zei snel: „Dit is mevrouw Macatta, ja?" Toen George dit ontkennend be antwoordde, en Bundie voorstelde knikte de gravin haar achteloos toe en hernam weer de conversatie met mijnheer Bateman. Bundie hoorde Jimmy's stem in haar oor: „Pongo is helemaal betoverd door de schone Slavische, hè?" zei hij pathetisch. Kom wat thee. drinken." Zij gingen weer naar de plaats waar sir Oswald Coote stond. „Wat een prachtige bezitting is Chimneys toch", zei de grote man. „Ik ben blij, dat u er graag waart", zei Bundie bescheiden. „Er moeten nieuwe goten komen", zei sir Oswald. „Het moet 'n beetje gemoderniseerd worden weet u?" Hij dacht even na. „Ik heb het goed van de Hertog van Alton gehuurd. Voor drie jaar. Daar kijk ik in die tussentijd uit naar een, dat ik kan kopen. Uw vader kan het zeker niet verkopen, wel?" Bundie stond paf. Ze had een vre selijk visioen van een Engeland met ontelbare Coote's op ontelbare land goederen, zoals Chimneys er een was en alles wel te verstaan met een heel nieuw gootsysteem. Ze voelde plotseling een hevige afkeer, die, zoals ze bij zichzelf zei, dwaas was. Als ze immers lord Caterham en sir Oswald Coote vergeleek, was er geen twijfel mogelijk wie het on derspit zou delven. Sir Oswald was een van die krachtige persoonlijk heden, bij wie allen met wie zij in aanraking komen, in het niet verzin ken. Hij was zoals lord Caterham gezegd had, een menselijke stoom wals. En toch was sir Oswald in vele opzichten een domme man. Wanneer, men zijn vakkennis en zijn ver schrikkelijke energie buiten beschou wing liet, was hij waarschijnlijk bui tengewoon dom te noemen. Honder den kleine, subtiele dingen in het leven waar lord Caterham van kon genieten en dan ook van genoot, wa ren een gesloten boek voor sir Os wald. Terwijl ze zich overgaf aan deze gedachten ging Bundie voort met ge zellig te praten. Ze vernam dat Herr Eberhard aangekomen was, maar te bed lag met zenuwhoofdpijn. Mijn heer O'Rourke vertelde haar, dat hij er in geslaagd was een plaats naast haar te vinden om niet verjaagd te worden. Bundie ging dus naar boven om zich te kleden in een prettige stemming vol verwachting, met in het diepst van haar hart een lichte zenuwachtige vrees, wanneer ze dacht aan de dreigende komst van mevrouw Macatta. Bundie voelde, dat het spel met mevrouw Macatta geen met rozen begroeid pad zou blijken. Ze onderging de eerste schok toen ze stemmig gekleed in een zwarte kanten japon, naar beneden kwam en de hal doorkeek. Daar stond een lakei of tenminste een man, die als lakei gekleed was. Maar die vierkante stoere figuur kon moeilijk iemand misleiden. Bundie stond stil en staarde hem aan. „Hoofdinspecteur Battle", fluister de ze. „Juist, lady Eileen". „O", zei Bundie onzeker. „Bent u hier omom „Een oogje op alles te houden." „O". „Die dreigbrief weet u", zei de hoofdinspecteur, „heeft mijnheer Lo- max nogal bang gemaakt. Het was niet goed, vóór ik zelf hier kwam." „Maar vindt u nietbegon Bundie en zweeg. Ze wilde de hoofdinspecteur niet graag mededelen, dat zijn vermom ming nauwelijks geslaagd was te noemen. Men kon van zijn gezicht af lezen, dat hij een politieman was en Bundie kon zich moeilijk voorstellen, dat zelfs de minst vermoedende mis dadiger, niet op zijn hoede zou zijn na hem te hebben gezien. „U vindt", zei de hoofdinspecteur flegmatiek, „dat men mij wel eens zou kunnen herkennen?" Hij sprak het laatste woord met nadruk uit. „Dat vind ik, ja", gaf Bundie toe. Iets wat men het best een glim lach zou hebben kunnen noemen, vloog over de houten trekken van hoofdinspecteur Battle. „Ze als het ware waarschuwen, hè? Nu, lady Eileen en waarom niet?" „Waarom niet?" herhaalde Bundle i tamelijk dom, voelde ze. Hoofdinspecteur Battle schudde k.ngzaam het hoofd. „We wensen geen cnaangenaam- heden, niet waar?" zei hij. „We wil len niet te slim zijn.... we willen alleen maar laten zien aan langvin- gerige deftigheden, als die hier soms zijn, nu ja, die willen we maar laten zien, dat er iemand ter plaatse is om zo te zeggen." Bundie staarde hem met enige ver wondering aan. Ze kon zich voorstel len dat het plotseling verschijnen van zo'n beroemd iemand als hoofdin specteur Battle deprimerend zou kunnen werken op elk plan en de makers van hetzelve. „Het is heel verkeerd te slim te zijn", herhaalde hoofdinspecteur Battle. „Het voornaamste is dat we op deze partij geen onaangenaam heden krijgen." Bundie liep voort, terwijl ze zich afvroeg hoeveel van haar medegas ten de detective van Scotland Yard hadden herkend of zouden herken nen. In het salon stond George met een gerimpeld voorhoofd en een oranje enveloppe in zijn hand. „Erg vervelend", zei hij, een tele gram van mevrouw Macatta, dat meldt dat ze onmogelijk kan komen. Haar kinderen hebben de bof". Bundle's hart klopte sneller van opluchting.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9