R IJ N S T R E E K DE CIRCUSBARON 35% salarisverhoging voor verplegen- den in particuliere ziekenhuizen Koningin Juliana sloeg munt tijdens bezichtiging geldpersen Protesterende zeelieden worden door nieuw personeel vervangen Hoofdonderwijzer J. M. v. Gils vierde zijn zilveren jubileum B.B. DOAjJ'HRDAG 2 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Verpleegsters V-dag op 1 Januari a.s. Rijksinstellingen volgen op de voet Leerlingensalaris wordt verdubbeld Met Ingang van 1 Januari a.s. zul len de salarissen van verplegers en verpleegsters In alle particuliere zie kenhuizen (dus ook de katholieke) gemiddeld met 35 worden ver hoogd, behoudens de goedkeuring van de collectieve overeenkomst door het college van Rijksbemiddelaars, aldus de Volkskrant. Het beginsalaris van een gediplomeerde verpleegster z£l hierdoor bijvoorbeeld van 200 op 270 gulden per maand komen. De sa larissen van leerlingverpleegsters worden ongeveer verdubbeld. Een eerstejaars leerling die tot op heden pl.m. 40 gulden per maand verdiende, krijgt na 1 Jan. 77 gulden in een ziekenhuis, 87 gulden in een psychiatrische inrichting en 84 gul den per maand in een sanatorium. Minder hoge stijging. De salarissen van de verplegenden in de overheidsziekenhuizen, die in een Rijksregeling worden vastge steld, zullen per 1 Januari eveneens tot dit niveau worden opgetrokken. De stijging is daar echter minder hoog, daar deze salarissen reeds 25 tot 40 gulden hoger lagen dan in de particuliere ziekenhuizen. Door deze nieuwe regeling is een grote grief onder de verplegenden in de parti culiere ziekenhuizen weggenomen, daar zij mede door de overheidsvoor schriften MB collega's zen. Een tweede jaars leerling-verpleeg ster gaat 90 gulden per maand ver dienen, in een psychiatrische inrich ting wordt dit 101 gulden. (Nu nog 44-54 gulden per maand). Een derde jaars leerling krijgt 108 gulden per maand, in een psychiatrische inrich ting 119 gulden per maand. (Dit was 67-72 gulden per maand). Zij krijgen daarboven vrije kost, inwoning en bewassjng, tweemaal per maand vrij reizen naar huis tot een maximum van een rijksdaalder per keer, een vacantietoeslag van twee percent over hun salaris plus 600 gulden, ter wijl dienstkleding bij indiensttreding vergoed mag worden. Salaris gediplomeerden. Gediplomeerde verplegenden krij gen per maand 270 gulden en acht jaar lang een verhoging van 15 gul den, zodat het eindsalaris 390 gulden wordt. Verplegenden in opleiding voor een aantekening krijgen mini maal 270 gulden. Eerste verplegen den beginnen met 310 gulden, het maximum na acht jaarlijkse perio dieken van 15 gulden is 430 gulden. Hun salaris is nu nog 230 tot 350 gulden per maand. Hoofdverplegen- den krijgen 375 gulden, oplopende tot 525 gulden per maand. Tijdens hun vacantie krijgen ver plegenden en eerste verplegende twee gulden per dag wegens gemis van kost en inwoning, hoofdver pleegsters 2,25. Zij ontvangen boven dien een vacantietoelage van twee percent over het bruto-jaarsalaris.* Voor kost en inwoning wordt echter 96 gulden per maand afgetrokken, voor hoofdverplegenden 123 gulden per maand. Bovendien mag, indien er een pensioenregeling bestaat maximaal de helft van de premies tot een maximum van 7,5 percent van het salaris worden ingehouden. Ook de wijkzusters. Ook de verpleegsters, die niet in een ziekenhuis werken, zoals de wijkzusters van de Kruisverenigin- „St. Raphael" scheidde v. geridderde penningm. In een daartoein het Jaarbeurs restaurant belegde receptie is giste ren afscheid genomen van de bonds- penningmeester van de Nederlands Katholiek Bond van Vervoerperso neel St. Raphael, de heer A. J. Kos ter; hij is van elf Augustus 1919 in gen zullen vermoedelijk van deze verhoging gaan profiteren. Wanneer de salarissen daar namelijk op het huidige niveau van rond 200 gulden gehandhaafd zouden blijven, is een sterk verloop te verwachten. De be sprekingen hierover zijn reeds be gonnen. In totaal werken in Nederland on geveer 21.000 verpleegsters en ver- :er8, de leerlingen inbegrepen. De Federatie van Nederlandse verpleeg stersverenigingen, die deze verbete ringen hebben weten te bereiken, telt in totaal 18.000 leden, waarvan de Nederlandse R.K. Bond van Zieken- verplegenden „Salus Infirmorum" er 5.500 heeft en de St. Cani§ius Bond voor religieuze verplegenden ongeveer 3.000. Eert Geschenk voor de handen (Advertentie. UIT DE PAPIEREN IN 'T ZILVER Drie nieuwe uit twee oude guldens H.M. de Koningin heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan 's Rijks munt en dit staatsbedrijf bezichtigd. In de muntzaal heeft H.M. op de muntpers twee gepolijste nieuwe guldens geslagen. Deze twee bijzon dere exemplaren zijn de koningin als herinnering aangeboden. Sedert de opening van het tegen woordige gebouw van de Rijksmunt aan de Leidseweg langs het Mer- wedekanaal te Utrecht op 23 Juni 1911, waarbij Koningin Wilhelmina aanwezig was, had geen regerende vorstin 's Rijks munt bezocht. Het be zoek van vandaag van Koningin Ju liana hield verband met de aanmaak van de nieuwe guldens, die in de tweede helft van het volgende jaar in circulatie worden gebracht Na de begroeting door minister Van de Kieft werd het gehele bedrijf bezichtigd. Als herinnering. Achtereenvolgens bezocht het ge zelschap de graveerafdeling, de redu- ceerkamer, de goud- en zilversmederij, het smelthuis, de pletter ij, de gra veerafdeling, het gloeihuis, het blan- chimont met randschriftafdeling, de muntzaal, de controle-afdeling en de muntverzameling. Voor het bezoek was in de munt zaal de muntpers voor de nieuwe gulden, die voor deze gelegenheid van speciale muntstempels was voor zien, stilgezet. De koningin stelde de pers in werking, waardoor twee ge polijste guldens werden geslagen. Deze twee door de vorstin zelf ge slagen bijzondere exemplaren van de nieuwe gulden werden de koningin als herinnering aan het bezoek aan geboden. Voorlopig 100.000.000. Het ligt in de bedoeling in totaal voorlopig honderd millioen stuks gul dens aan te maken en deze in het midden van het volgend jaar gelei- Zes procent voor N.S. gepensionneerden Naar wij vernemen heeft de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen van de minister van Binnenlandse Zaken machtiging ontvangen om de gepensionneerden van haar bedrijf een voorschot te verstrekken op een later bij wettelijke regeling vast te stellen toeslag van ten hoogste zes procent op de pensioenen. De gepensionneerden zullen voorschot ontvangen over het laatste kwartaal van dit jaar en over het eerste van het volgende jaar. Openstellingsuren van grenskantoren verruimd Naar aanleiding van verzoeken uit gesalarieerde dienst van de bond ge- de kringen van de vervoersorganisa- weest en heeft nu de pensioenge- rechtigdc leeftijd bereikt. Op het Dinsdag beëindigde St. Ra- phaëlcongres is aan de heer Koster de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau namens de regering uitgereikt. Ook is hij tot erelid van de bond benoemd. Vervroegd St. Nicolaasfeest. Als gevolg daarop hebben op de afscheidsreceptie talloos velen hem <e beste wensen voor zijn verdere ja- ren toegesproken. Aangecien een groot aantal hiervan hun woorden vergezeld lieten gaan van cadeaux werd het voor de scheidende organi satieman een vervroegd St. Nicolaas feest. Onder meer kwamen hun op wachting maken de oud-directeuren van de Nederlandse Spoorwegen, de heren dr. W. Hupkeö en G. F. Gies- berger, de chef van de algemene dienst van de N.S. dr. F. F. de Bruyn, de directeur van Van Gend en Loos, de heer H. van Wessem, de directeur van de K.A.B., J. A. Middelhuis, de voorzitter'van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel, de heer A. Meines, en een groot aantal vertegenwoordi gers van bonden en instellingen van de K.A.B. De juridische adviseur van „St. Raphaël", mr. F. Witlox, had zijn afscheidsrede in dichtvorm gesteld. ties en het bedrijfsleven is met Bel gië overleg gepleegd over verrui ming van de openstellingsuren van de grenskantoren voor het goederen- keer. Dit overleg heeft er toe geleid dat op dit punt met ingang, van 6 Decern ber 1954 een nieuwe regeling van kracht wordt voor het vervoer van goederen met vrachtauto's. De belangrijkste wijziging zal hier in bestaan, dat het verschil tussen zomer- en winterregeling komt te vervallen. De grootste kantoren, zoals 'd.v. Warnhout, Goirle en Nispen, zul len het gehele jaar door op werkda gen van 's morgens 7 uur tot 's avonds 7 uur zijn geopend Vergeleken met de nu geldende uren, betekent, dit voor de genoemde kantoren een ver ruiming van in totaal V/2 uur per dag. Enige andere kantoren, die thans tijdens de middagpauze gesloten zijn, zullen voortaan de gehele dag onaf gebroken openblijven. Daarnaast zal het mogelijk zijn om met inachtneming van zekere voor waarden langs een elftal belangrijke kantoren op werkdagen met bederfe lijke goederen (zoals fruit, groenten, vis, schaaldieren e.a.) buiten de ge bruikelijke uren de grens te passe ren en wel in de morgen reeds van 6 uur af en in de avond nog tot 9 uur. delijk in de circulatie te gaan bren gen. Zij zullen dienen ter vervanging van de nog in omloop zijnde munt biljetten van een gulden. Met het uit de circulatie nemen van de aanvan kelijk 76 millioen stuks muntbiljetten is al begonnen. Geleidelijk zullen deze dus geheel uit de omloop ver dwijnen. Evenals vanzelfsprekend de oude guldens. Deze zijn in de jaren 1921/1940 aangemaakt. Sedert de aanmaak van de nieuwe guldens, waarmee in Augustus van dit jaar is begonnen, worden oude, reeds uit de circulatie genotpen guldens uit de depóts van de Nederlandse bank naar de munt in Utrecht gebracht. Zij worden in de smeltoven van het ge bouw omgesmolten. Twee oude gul dens zijn voldoende voor de vervaar diging van drie nieuwe munten. Melk met 3V2pct vet in de handel Waarschijnlijk zal de regering dc mogelijkheid openstellen om melk met 3V2 pet. vetgehalte in de handel te brengen. Melk met 2x/i pet. vet gehalte zal echter een eerste plaats blijven innemen. De volle melk van 3Vz pet. vetgehalte zal met twee cent per liter worden gesubsidieerd, de melk van V/2 pet. vetgehalte met vier cent. ZEEPOST VOOR DE KERSTDAGEN Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (7 Dec.); Ned. Nw-Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (16 Dec.); Ned. Antillen: m.s. „Delft" (7 Dec.); Suriname: s.s. „Cottica" (15 Dec.); Unie van Zuid Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Win chester Castle" (4 Dec.); m.s. „Wes- terdara" (9 Dec.); Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (4 Dec.); s.s. „Maasdam" (3 Dec.); Argentinië en Brazilië: s.s. „Uruguay Star" (7 Dec.); s.s. „Alcantara" (3 Dec.); Australië: m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt" (8 Dec.); Nieuw Zeeland: via Engeland (4 Dec.). Aetherpiraat 7 weken uit de buitenlucht De 38-jarige horlogemaker Jacob Antonie te Valthermond is gistermid dag door de politierechter te Assen veroordeeld tot zeven weken gevan genisstraf wegens het exploiteren van een ontvangst- en zendapparaat, zon der dat hij daarvoor de vereiste ver gunning had. De politierechter bracht de aether piraat de ernst van het feit onder het oog. Hij vestigde er de aandacht op dat men de schepen en vliegtuigen in gevaar kan brengen door de beschik bare aetherruimte te misbruiken. DE „CASINO"-MOEILIJKHEDEN Kapitein verdedigt zich Terwijl op de Engelse stranden de lijken aanspoelen van de Neder landse bemanningsleden, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag on der de Engelse kust met het kust vaartuig „Carpo" ten onder zijn ge gaan, wordt in Rotterdam een ver bitterde strijd gestreden tussen de kapitein met enkele stafleden, en het merendeel der bemanning van de onder Liberiaanse vlag varende tan ker „Casino", die het Nederlandse schip tijdens de schipbreuk Langs- voer en de drenkelingen niet aan boord genomen heeft. In tegenstelling tot wat de beman ning verklaard heeft, vertelt de ka pitein, dat wèl al het mogelijke is gedaan om de bemanning van de „Carpo" te redden. In een verhaal, dat op vele punten afwijkt van de lezing, die de bemanning gegeven heeft, wordt door de kapitein ver teld, dat tot het laatste toe pogingen aangewend zijn, om de Nederlanders aan boord te nemen. Voorts ver klaart de kapitein, dat de tanker ruim 3 uur in de buurt van het zin kende schip gebleven is en eerst zo luidt de verklaring toen alle hoop opgegeven moest worden, doorgevaren. Justitionele uitspraak? Met nadruk wijst de kapitein op de gevaren, die de tanker liep in de storm, daar er ook ontplofbare stof fen aan boord waren. Deze verkla ring wordt door de stuurman onder schreven, maar de bemanning hul digt een geheel andere mening. Zij weigert aan boord te gaan en verte genwoordigers uit Hamburg, die naar Rotterdam gekomen waren om het geschil bij te leggen, hebben besloten een geheel nieuwe bemanning in Hamburg te monsteren. De protesterende bemanning, heeft inmiddels de kwestie bij de justitie aanhangig gemaakt, die thans een uitspraak in deze uiterst onverkwik kelijke zaak zal moeten doen. Op een kruispunt te Den Haag verleende een 63-jarige wielrijder gistermiddag geen voorrang aan een personenauto. De wielrijder werd aangereden en is ter plaatse over leden. RECHTZAKEN HIJ REED ONDANKS RIJVERBOD. Ofschoon hem het rijbewijs bij ge rechtelijk vonnis was ontnomen had een 35-jarige expediteur uit Voor hout op 16 Augustus jl. op de Jacoba van Beijerenweg een auto bestuurd. Verd. had nog vier maanden gevan genisstraf tegoed en moest nog een maand onvoorwaardelijk uitzitten. De officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf. Verdachte's raadsman betoogde dat de drank oor zaak van alles was. Verd. heeft nu echter een refusalkuur ondergaan en is van de drank af. Een faillisement is hij weer te boven gekomen. De politierechter in Den Haag leg de de expediteur vier weken gevan genisstraf op, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar ptoef- tijd. ALPHEN AAN DEN RIJN Gistermorgen is in de Sint-Joseph- zaal de heer J. M. van Gils, hoofd van de RJC. Jongensschool te Alphen a. d, ]k ii Rijn .letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes en in het zonnetje ge plaatst. Reden daartoe is het feit, dat dc heet Van Giis, sedert 1944 hoofd der school, vandaag 25 jaar aan de Alphense R.K. school verbonden is. Tevoren was de heer Van Gils korte tijd onderwijzer te Nieuwkoop. De feestdag werd kerkelijk inge zet met een H. Mis van dankbaar heid, tijdens welke alle leerlingen van de school communiceerden. Het ontbijt werd gezamenlijk gebruikt in de school met de jubilaris en zijn familie. Daarna vond in de Sint Je- sephzaal de huldiging plaats. De kinderen deden dat in de vorm van een alleraardigst kabouterspel in twee bedrijven, dat bovendien bui tengewoon goed „liep", zowel wat het spel als de zang betreft Daarna brachten zij de jubilerende hoofdon derwijzer, die in gezelschap was van zijn echtgenote, kinderen en familie, een rijke bloemenhulde en boden een geschenk aan. Tevoren had de heer B. J. Aalberse namens de leer krachten gelukwensen en geschenk (een aktetas) aangeboden ?daaraan de wens toevoegend, dat hij d« jeugd moge zien opgroeien, mede door zijn zorg en leiding in deugd en wijsheid. Het personeel was verheugd om deze dag om zijn waardering kenbaar te kunnen maken. Deken Nieuwenhuizen sprak na- mens schoolbestuur, daarbij wijzend op de moeilijke maar mooie taak, die Een sieraad van gemeenschaps zin en burgerplicht. BOSKOOP NIEUW HOTEL IN BOSKOOP. Reeds meerdere jaren is men in Boskoop doende, om te komen tot 'n nieuw hotel. Thans blijkt, zoals ook de burgemeester in de j.l. gehouden raadsvergadering mededeelde, dat een en ander thans vastere vormen aanneemt. De stichting, welke tot dit doel in het leven is geroepen, be slikt thans over een groot gedeelte van het benodigde kapitaal en zal binnenkort een uiteenzetting van za ken geven, waarbij verwacht wordt, dat dan de mededeling zal worden gedaan, dat in het voorjaar 1955 de aanbesteding tegemoet kan worden gezien. Zilveren kloosterfeest. De heer Martinus Franciscus Vermeulen op 8 December a.s. zijn zilveren klooster jubileum herdenken. Op 7 Juni 1929 trad hij in de Congi-egatie van de Broeders van Barmhartig! van St. Joannes de Deo te 's He genbosch, alwaar hij na een half jaar postulaat op 8 December 1929 novice werd. In een ziekenhuis vervult de kok een zeer voorname functie en het is in deze functie, dat Broeder Ansgar zich zeer heeft bekwaamd. In het ziekenhuis te Haarlem heeft hij da gelijks de zorg voor de voeding van 300 personen. Op 8 December a.s. zal de jubilaris zijn H. Geloften vernieuwen in de kapel van het Moederhuis te 's Her togenbosch. Zaterdag 11 Dec. 1954 keert hij dan naar Haarlem terug, waar het feest met een plechtig Lof zal worden ingezet. Op Zondag 12 December zal door de rector mgr. C. v. Trigt een plechtige Hoogmis wor den opgedragen in de kapel van het ziekenhuis. Na afloop zal een recep tie worden gehouden. Dammen. Voor de onderlinge competitie van de damclub Boskoop werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep 1: W. D. van EsJac. Schoe- maker 20; H. van KlaverenT. A. Venema 11. Groen 2: C. v. d. HoornAnt. Trimp 20; H. TrimpD. Lankhuy- zen 11; W. A. van OtterlooJ. v. d. Berg 20; R. KroonenbergA. N. van Tol 20; D. van StaverenM Vuyk 20; D. W. de ZeeuwC. v. d. Hoorn 2—0; H. TrimpD. Lankhuy zen 20. (22) de jubilaris 25 jaar met liefde en toe- wijding heeft volbracht. Velen zijn door hem gevormd tot flinke man nen voor Kerk en maatschappij. Het bestuur is hem daarvoor dankbaar. Zijn leiding was steeds punctueel in alle details. Een modelschool heeft de heer Van Gils gemaakt. De deken richtte zich vervolgens tot mevr. L. van Gils-Scheerder en bood de jubi laris tenslotte een geschenk aan on der couvert. Namens het Oudercomité voerde de voorz., de heer L. Groenendijk het v/oord, sprak waarderend voor de steeds ondervonden loyale medewer king. Juffrouw J. de Rooy, een der leer krachten, heeft de morgen opgeluis terd met goochelkunsten, terwijl de leerlingen nog een spel opvoerden „Het ontbijt van Koning Habbeba". Uiteraard heeft meester Van Gils zich niet onbetuigd gelaten om op zijn beurt de kinderen te verrassen met een welkome tractatie. AUTOBOTSING. Op de hoek SteekterwegVinken- buurt te Alphen aan den Rijn is Woensdagavond omstreeks 8 uur de personenauto bestuurd door de heer K. J. den Hertog, Alphen a. d. Rijn, door weigering van de remmen op de bestelauto van de heer P. Rem uit Ter Aar, welke voor hem plotse ling moest remmen voor een tegen ligger, gebotst. Beide wagens zijn vrij zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto's reden in de richting Bodegra ven. De bestuurder van de bestel wagen wilde links de Vinkenbuurt inryden, doch moest op de hoek sterk afremmen voor een tegen ligger. Tijdelijke uitbreiding R.K. school. Wegens toeneming van het aantal leerlingen vraagt het schoolbestuur van de H. Bonifacius te Alphen a. d. Rijn medewerking van de gemeente voor de uitbreiding van de bijzon dere school voor gewoon en voort gezet gewoon lager onderwijs aan de Paradijslaan 9, de meisjesschool. Het schoolbestuur is echter niet voornemens tot een definitieve uit breiding over te gaan, doch meent tijdelijk te kunnen volstaan met de beschikbaarstelling van de bestuurs kamer van de Sint Josephzaal. Het R.K. Kerkbestuur, de eigenaar, is bereid deze kamer tegen 28,per maand aan de gemeente te verhuren, opdat deze op haar beurt de kamer aan het schoolbestuur kan verhuren. B. en W. stellen de raad voor het verzoek in te willigen. Avifauna op raadsagenda. Vrij dagavond a.s. verg&dert de gemeente raad in het raadhuis aanvangende 8 uur. Als laatste van een twintigtal voorstellen staat op de agenda de bespreking van het plan voor het aan te leggen zwembad achter Avi fauna en voorstel inzake het verle nen van een aanvullend crediet voor dit object. Tevens *zal de raad gele genheid worden geboden zijn prin cipieel standpunt ten aanzien van de vorm van exploitatie, de voorwaar den hiertoe en of het al of niet des Zondags geopend zal zijn, bekend maken. Als de traditie ons dit keer niet in de steek laat, dat Avifauna kwesties als zij als laatste punt deel uitmaken van de agenda, in geheime zitting worden behandeld, dan zal het Vrijdagavond niet anders zijn. LEIDERDORP Bezoek van Sint Nicolaas.Op Zaterdagmiddag 4 December zal St. Nicolaas weer een bezoek komen brengen aan Leiderdorp. En omdat dit nu juist voor de tiende keer is, dat de Sint ons dorp bezoekt, zal het ditmaal wat feestelijker geschieden dan andere jaren. Om drie uur zal de intocht plaats hebben aan de Ber kenkade en daartoe zullen de kin deren met hun ouders zich om kwart voor drie verzamelen op het plein Kooreman vanwaar ze met muziek voorop de Sint tegemoet gaan om hem feestelijk te verwelkomen. Na een rondrit door het centrum zal St. Nicolaas worden toegesproken op het plein Kooreman, waarna de stoet ge zamenlijk optrekt naar de zaal „Irene", waar een vrolijk program ma de kinderen enige tijd aange naam zal bezighouden. Geb.: Judith, dochter van C. A. v. Dommele en J. Hollemans; Catharine Elisabeth, dochter van T. Rasser en M. Mieremet; Andre, zoon van Chr. v. d. Pluim en J. A. M. Rasser; Jit- ciea, dochter van A. G. v. Osna- brugge en P. Tamminga; Johanna Antoinette Maria, dochter van J. I. Bisschop en A. P. Smits; Johannes Martinus, zoon van M. J. Noorder- vliet en M. Th. Vermeulen; Marius Klaas, zoon van KI. v. Egmond en M. Rietkerk; Krijntje, dochter van W. de Jong en Kr. de Jongh; Cor nells Johannes, zoon van Chr. Hille- brand en E. J. Hendrikse. Geh J. G. Lorist en C. J. v. d. Reijden; M. Reijerse en J. L. de Jong.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6