Feest vond in gulden omgeving van „Het Vlies" een schoon vervolg en slot Gezellig samenzijn werd een getuigenis van saamhorigheid Waarom worden studenten geen lid van WSL of LSC? Pottenbakkerskunst vroeger en nu J 2 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ZILVEREN JUBILEUM DIRECTEUR VAN HAMERSVELD Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon was onder degenen, die de zilveren directeur, de heer C. M. van Hamersveld, wenste te feliciteren. De goede Sint en zijn zwarte knecht kwamen speciaal namens de „Hocres" hun gelukwensen aanbieden. Vele andere vertegenwoordigers uit het Leidse leven kwamen de direc teur met deze heuglijke dag feliciteren. Al gauw was de benedenzaal van het Gulden Vlies gistermiddag te klein om alle gasten te herbergen. Velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Maar hetzij staand of zittend: alle aanwezigen vonden in dit jubileum een goede aanleiding om de Leidse Courant en haar directeur eens met feestelijke ogen te bekijken. De wolken goede tabaksrook en een glaasje begeesterend vocht konden die blik niet vertroebelen. Nog tijdens de receptie vonden allen, die niet de huldiging binnen het gebouw van de krant hadden bijgewoond, in de laatste editie van hun lijfblad, de riddering van de heer Van Hamersveld als „heet nieuws" voorgeschoteld. BLOEMEN OVERAL „Ridder" Van Hamersveld had deze middag talrijke handen te druk ken. Maar vóór hij de warme hand druk van vele vrienden en relaties kon beantwoorden, zette hij zich nog eenmaal te luisteren om te horen, wat de heer A. Schlatmann hem na mens de stichting Liefdewerk Oud Papier te vertellen had. De heer Schlatmann dankte de directeur voor de medewerking, die de stichting van de Leidse Courant en haar directeur heeft ondervonden, Gestuwd door de gedachte aan het heilzame doel van deze stichting kostte het hem weinig moeite ook om blijvende medewerking van de krant te verzoeken. Met een elec- trisch scheerapparaat als cadeau, meende hij de directeur een dage lijkse (pijnloze) herinnering aan dit liefdewerk geschonken te hebben. Tientallen bladzijden van het re- ceptieboek werden tijdens deze re ceptie door vele handen gevuld. Aanwezigen. Op de receptie waren onder meer tegenwoordig: Jhr. mr. F. H. van Kinschot, bur gemeester van Leiden, de wethouder van sociale zaken S. Menken, pas toors en andere geestelijkheid van Leiden en omgeving, onder wie de oud-censor van „De Leidse Courant", emeritus-pastoor R. Smitz, o.f.m., rector H. Sondaal, rector W. Geurs, o.f.m., rector van het R.K. Lyceum „St. Bonaventura", prof. dr. Henri van Rooyen, o.s.c., studentenpastoor te Leiden, de heer C. Drabbe, voor zitter van de Katholieke Nederlandse Dagbladpers, de heer J. W. Henny, directeur van het Leidsch Dagblad, voorzitter van de Nederlandse Dag bladpers, de heer A. van Oorschot, namens de Katholieke Nederlandse Journalistenkring, de heer Leijsen, namens directie van het A.N:P., de heer Ph. Roest, hoofdredacteur van „Rijn en Gouwe", mevr. E. H. L. WilmerKoelman, echtgenote van wijlen de hoofdredacteur van de Leidse Courant, Th. Wilmer, de heer en mevr. H. Walenkamp uit War mond, mevr. Ea SchneidersSzantó, mej. Erszebeth Schneiders, die de gasten het receptie-album ter teke ning aanbood, de heer G. G. van Elburg, leden van de katholieke raadsfractie te Leiden, de heer M. Duyvestijn, namens de K.A. van het bisdom Haarlem, de heer S. Hage- doorn, commandant van de brand weer en hoofd der B.B., dr. M. A. van Dongen, de heer N. Schrama, de heer Swier, stationschef te Leiden. Voorts tal van zakenrelateis, verte genwoordigers van verenigingen en organisaties in het Leidse leven, o.m. de heer J. Aalders, voorzitter van de afdeling Leiden van de Algemene Katholieke Werkgevers ver. mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter van de 3 Octobervereniging, de heer P. W. Wichers Rollandet, secretaris, ir. J. Kruijt, voorzitter van de Leidse vereniging van industriëlen, mr. dr. W. Hugenholtz, voorzitter van de ver eniging tot bescherming van dieren, de heer A. v. d. Pompe, directeur van 1. en O., mej. E. Aalders en de heer P. Oostdam, namens de Raad van maatschappelijk en cultureel overleg, mrtegenwoordiging van de R.K. nd van hotel-, café- en restaurant i imployeerden „St. Antonius", ver tegenwoordiging van de stichting „Liefdewerk Oud Papier", de heer C. F. Meerpoel en mr. dr. P. G. Knibbe namens de Kamer van Koop handel. Het hoogtepunt van de huldiging: deken M. A. Jansen speldt de pau selijke onderscheiding, ridder in de orde van St. Gregorius, de jubileren de directeur op de borst^ Telegrammen. Een gelukstelegram werd gezon den door Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Telegrafische en andere schrifte lijke gelukwensen waren onder zeer veel andere binnengekomen van mgr. Bekkers te Voorschoten, de aalmoe zenier van de pers, pater dr. Boo- gaartz, S.J., pastoor Th. M. Beukers, directie en hoofdredactie van het Kath. Ned. Persbureau, het bonds- bestuur van de H.K.W., het bestuur van de R.K. Vereniging van Druk kerspatroons en de Kamer van Koop handel te Leiden, de commissaris van politie te Leiden R. J. Meijer. Ingeblikte speeches De levendige receptie ging vrijwel ongemerkt over in een nog leven diger „gezellig samenzijn" van jubi laris en familie, commissarissen en personeel van de Leidse Courant. Nog eenmaal kregen allen de kans om de op de band-recorder inge blikte speeches van de sprekers tij dens de huldiging in het gebouw nauwkeurig te beluisteren. Een hart verwarmende gewaarwording vooral voor hen, die zelf de fijnste vondsten van hun geest hadden doen spranke len. Deze band is een document van de totale waardering geworden. Te recht stelde de voorzitter van de ju bileumcommissie deze band in han den van degene, die de sprekers stof had geleverd voor hun weldoor dachte ontboezemingen, de jubilaris zelf. De heer Van Harte veld maakte van deze gelegenheid gebruik om (wat hem betrof) een slotwoordje tot de jubilaris en de overige aanwezigen te spreken. Hij stelde deze viering, die bijna ten einde liep, als een mijlpaal in de geschiedenis van de Leidse Courant. Tot in lengte van jaren zullen commissarissen, redac tie, administratie en technisch perso neel blijven terugzien op het jaar 1954 en de viering van het jubileum. wekkend woord: „Geeft u vol ener gie en ijver aan de krant. Het gaat hierbij niet alléén om persoonlijke belangen, maar op de eerste plaats om de katholieke zaak. Hun allen wenste hij bestendiging van de acti viteit toe in de komende jaren. Onvergetelijke dag. De president-commissaris, de heer Th. Bergers, prees, na nog eenmaal dank aan God gebracht te hebben, de huldigingscommissie in haar voor zitter de heer Van Harteveld om de wijze, waarop zij van deze dag een bijzondere, een onvergetelijke, heeft gemaakt. De zilveren jubilaris, directeur Van Hamersveld, nam nogmaals de gele genheid te baat om zijn waardering voor deze dag uit te spreken. Ook hij richtte zijn aandacht op de commis sie, die zich voor het welslagen van deze dag zoveel moeite getroost heeft. Hij dankte de hoofdredacteur, de heer Roozen, en de commissaris sen. Hij sprak de hoop uit, dat de vertrouwelijke sfeer, die thans op de krant heerst, gehandhaafd zou mo gen blijven. „Er zijn nog vele ver langens te realiseren", aldus de heer Van Hamersveld. „Een ver perspec tief met een schat van van mogelijk heden ligt nog vóór ons. Als wij Rapport van Commissie van vier uitvoerig punt van bespreking Bij besluit van 2 November 1953 heeft het Consilium der Leidse Uni versiteit een commissie benoemd, be staande uit prof. dr. B. A. van Gro ningen, prof. dr T. H. van den Ho- nert, prof dr. J. Dankmeijer en mr. K. Wiersma, secretaris van het col lege van curatoren, met de opdracht om: ate onderzoeken welke motieven, hetzij van positieve hetzij van nega tieve aard, studenten ervan weer houden lid te worden of te blijven van de V.V.S.L. of het L.S.C.; b. te bevorderen, dat in overleg met allen, die naar het oordeel hier voor in aanmerking komen, zodani ge maatregelen en voorzieningen worden getroffen, dat alle studenten aan het studentenleven in de door de grote meerderheid van het Con silium gewenste vorm kunnen deel nemen; c. mochten deze pogingen niet tot resultaat leiden, te adviseren op wel ke wijze de belangen van de Civitas academica dan het beste kunnen worden behartigd. Vergaderen, vergaderen In niet minder dan 21 vergaderin gen heeft de hierboven commissie, genoemd de Commissie van Vier, de ze kwestie aan uitvoerige besprekin gen onderworpen en haar bevindin gen neergelegd in een zeer uitvoe rig rapport, waarin na zeer uitvoe rige iteenzettingen van Algemene De burgemeester biedt zijn geluk wensen aan. Links wethouder S. Menken. Tot de jongeren sprak hjj een op- men opwaarts blijven streven, ben ik niet bang voor de toekomst en be hoeft ook u het niet te zijn". Na een toezegging van de heer De Graaf namens het personeel, die ge heel op de woorden van de directeur aansloot, was het laatste woord aan twee gepensionneerde employé's van de Leidse Courant, t.w. de heren Swane (oud-lid technisch personeel) en Somers (oud-boekhouder), die het er over eens waren, dat er sinds hun vertrek heel wat aan de courant ver anderd is, maar die er tevens blijk van gaven het bedrijf nog immer een warm hart toe te dragen. Het viel alle aanwezigen moeilijk de zaal in het Gulden Vlies, waar de warmte van vriendschap en saam horigheid zo weldadig aandeed, te verlaten. Tientallen bloemstukken bleven als welsprekende getuigen van dit schone feest achter. (Voor Pauselijke onderscheiding zie le blad). Rector H. Sondaal drukt de presi dent-commissaris, de heer Th. Ber gers, de hand. overwegingen, de feitelijke toestand, belemmerende factoren en de Leid se situatie, een advies voor de naas te toekomst werd gegeven. Daarin heeft de C. v. V. zich laten leiden door een uitvoerige afweging van voor- en nadelen van een door haar opgesteld plan om over te gaan tot de oprichting van één algemene stu denten-organisatie, waarbij alle stu denten van rechtswege zouden zijn aangesloten. Het resultaat van deze overwegingen is geweest, dat de Commissie meent, dat in ieder geval j voor de naaste toekomst de bezwa ren om daartoe over te gaan over wegen boven de ongetwijfeld daar-1 aan verbonden voordelen. Wel meent j de Commissie, dat deze bezwaren in i de loop. van de komende jaren zul- j len afnemen, doch zij bezit op dat punt niet voldoende zekerheid om op grond daarvan een positief ad vies aan het Consilium te kunnen overbrengen. Het gevolg is dan ook geweest, de Commissie haar advies voor de naaste toekomst heeft beperkt tot een aantal maatregelen, waardoor met zoveel mogelijk in stand houden van hetgeen de bestaande studenten maatschappij aan waardevols biedt, wordt bereikt, dat degenen, die thans buiten het eigenlijke studentenleven staan, een behoorlijke kans krijgen om daaraan te gaan deelnemen. Maatregelen voorgesteld. Leveren deze stappen het gewen ste resultaat op, dan kan aan de hand van de aldus verkregen ervaring in een later stadium worden beoordeeld in hoevere het gewenst is op deze weg verder te gaan. De voorgestelde maatregelen be treffen: a. Een betere organisatie van die algemene studentenbelangen, welke buiten de gesloten sfeer van de ge zelligheidsverenigingen vallen. No dig zal hiervoor in de eerste plaats zijn, dat meer aandacht wordt be steed aan de behartiging van die be langen, welke ten nauwste samen hangen met het doel, waarvoor de student aan de universiteit verblijft, t.w. zijn wetenschappelijke vorming. b. Openstelling voor alle studen ten van een aantal activiteiten, wel ke tot dusver hoofdzakelijk binnen de besloten sfeer der gezelligheids- verenigingen plaats vonden, maar waarvoor het behoud dezer exclusi viteit niet beschouwd kan worden als een algemeen belang der Civitas. c. Uitbreiding, respectievelijk ver bouwing of verhuizing van het Pry- taneum, zoals dit, meer dan thans het geval is, kan voorzien in de be hoeften van een ontmoetingscen trum voor alle cives. Zo mogelijk, onderbrengen van het Prytaneum in een gemeenschappelijk gebouw met het L.S.C. en, als men wil, de V.V. S.L. Weer vergaderen De C.v.V. heeft deze voorstellen in haar rapport nog weer nader uit gewerkt en inmiddels is het rapport reeds uitvoerig besproken. Het Con silium heeft het in een aparte ver gadering reeds onder ogen gezien, waarvan slechts dit het resultaat was, dat men het gewenst achtte de ze materie aan alle studentenvereni gingen in studie te geven en in eigen kring te bestuderen om dan in een plenaire zitting van alle studenten schakeringen onder leiding van de heer A. Stols, praeses der faculteiten, de kwestie nog weer nader onder ogen te zien. Ook deze vergadering is gehouden en de opkomst in het Groot Audito rium der universiteit bewees hoe groot de belangstelling voor dit stu dentenbelang wel is. Prof. dr. D. J. Kuenen sprak een inleiding tot deze bijeenkomst, waar in hij er o.m. op wees, dat de naam van Civitas nog steeds een begrip is, waaraan gedokterd moet worden, maar in de onderhavige materie vroeg spr. van allen niet hun per soonlijk belang hierbij te doen gel den, maar hun persoonlijke belang stelling geheel te geven. De vijf faculteiten gingen daarna in aparte zittingen, om het rapport nader te bespreken, waarna een al gemene gedachtenwisseling in ple naire zitting volgde. Hier heeft prof. mr C. H. F. Polak de besprekingen geleid en werden door verschillende woordvoerders bemerkingen op het rapport uitgebracht, suggesties aan de hand gedaan en wensen kenbaar gemaakt. Tot bepaalde voorstellen kon men natuurlijk moeilijk komen, doch de wijze, waarop het licht is geworpen op „deze nood in de huidige studen tenwereld", zal er ongetwijfeld toe kunnen bijdragen, dat van hoger hand pogingen kunnen worden aan gewend om in de bestaande behoef ten zoals niet te voorzien dan toch minstens tegemoet te komen. De Leidse Universiteitsraad, die op de plenaire vergadering vertegenwoor digd was door prof. jhr. mr W. J. M. van Eysinga en mr. E. Menten, weet in ieder geval wat er op dit punt heerst in de Leidse studentenwereld en hoe men erover denkt. Ook deze Universiteitsraad zal dit probleem niet tot volledige oplossing kunnen brengen, doch zal er toch zeker wel toe kunnen bijdragen waar mogelijk verbeteringen aan te brengen. Lezing door A. Ph. Vermeulen te Leiden In „Ons Centrum" sprak de heer A. Ph. Vermeulen in een bijeenkomst van de Nederl. Vereniging tot afschaf fing van alcoholh. dranken over Pot tenbakkerskunst. De heer Vermeulen begon zijn in leiding met het beschrijven van de belangrijkheid van het kleiproduct door alle eeuwen heen, niet alleen als gebruiksvoorwerp, maar ook als ge tuigenis van gebruiken en gewoonten uit voorhistorische tijden. In het bij zonder werd de aandacht gevestigd op de hoge kunstwaarde van de Griek se ceramiek in de eeuwen vóór Christus. In grote trekken beschreef spreker vervolgens de voornaamste soorten aardewerk in de voornaamste perioden der geschiedenis. Via het eenvoudige middeleeuwse aardewerk o.a. met zijn Jacobakanne- tjes en Aziatische ceramiek stond in leider stil bij de grote bloei van het Delfts aardewerk in de 17e eeuw om na een korte beschrijving van porce- lein tot onze moderne tijd van het machinale product te komen. De ma chine is van onbeschrijfelijk belang om de stoffelijke welvaart te vergro ten. Echter in vergelijking met het voortbrengsel van de ambachtsman, in dit geval de pottenbakker, schiet toonde dit aan bij het bespreken van potterie uit eigen atelier. Zowel bij eenlingen als bij voorwerpen, die in serie vervaardigd worden als onder delen van serviezen, heeft toch elk voorwerp bij nadere beschouwing een eigen karakter. De hand brengt gol ving en beweging in elk ogenschijn lijk glad, effen vlak en de glazuur leeft en beweegt. Hoewel de ambachtsman in het al gemeen en de pottenbakker in het bijzonder, het niet gemakkelijk heeft in deze machinale periode, zijn werk verheugt zich in steeds toenemende belangstelling. Spreker eindigde zijn inleiding met hierover zijn voldoening uit te spre ken en de aanwezigen uit te nodigen tot een bezoek aan zijn pottenbakke rij teneinde te midden der draaischij ven en brandende ovens dieper op dit edele ambacht in te gaan. Voordat de heer Vermeulen met zijn voordracht begon, werd eerst het huishoudelijk gedeelte afgedaan. Me dedeling kon gedaan worden, dat door een groepje trouwe werkers een behoorlijk aantal „Blauwe Wekkers" in de Blauwe maand aan de man zijn gebracht. Voorts kon vastgesteld wor den, dat het alcoholvraagstuk meer en meer belangstelling gaat krijgen in het school- en verenigingsleven. Wegens tijdgebrek moest de voor dracht over maatschappelijk werk en drankbestrijding tot een volgende het machine-product te kort. Spreker bijeenkomst uitgesteld worden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5