„Casino"-bemanning volhardt in de mening dat haar kapitein hulp had moeten verlenen Japans vermogen in buitenland ten goede van ex-krijgsgevangenen Het privaatbezit noodzakelijk voor een economische vrijheid" In enkele plaatsen rond Leiden worden prijsuitreikers gezocht Haagse kraamkliniek „Bethlehem" komt onder nieuwe stichting WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COUR A TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE ONDERGANG VAN DE „CARPO'' Deskundigen: ,Ook deze zaak heeft 2 kanten De moeilijkheden met de bomarming van het onder Liberiaanse vlag va- lende tanlcschip „Casino' zijn nog verre van opgelost. De gezagvoerder en de eerste stuurman zijn gisteren van Vlaardingen naar Rotterdam vertrok ken, om aan het bureau van de scheepvaart inspectie, 2e district, hun ver klaringen af te leggen. De andere leden van de bemanning zijn in en om het schip gebleven, maar het merendeel hunner is het nog steeds niet eens met de handelwijze van de gezagvoering tijdens het voorbijvaren van de zinkende „Carpo". ZEER DICHTBIJ. Want het staat nu wel vast, dat het de „Carpo" is geweest, die men, ter wijl zij zinkende wa6, aan haar lot heeft overgelaten. De radio-telegra fist Hamipe heeft, althans verklaard, dat de „Casino" in de fatale nacht zo dioht bij het in nood verkerende schip is geweest, dat men van dek af in staat was de naam „Carpo" en zelfs de naam van de thuishaven te lezen. En- dat, terwijl er toch slechts een zicht van 50 tot 100 m. was. Ook de schoorsteen en de kleur daarvan had men goed 'kunnen onderscheiden. Men zag tot zyn ontzetting ook de mannen van 'boord springen in de kokende golven, om met de moed der wan hoop te trachten de afstand van het zinkende schip naar de tanker zwem mende te bereiken. „Niet zonder risico". De kapitein van de tanker had zich, altij'd nog volgens verklaring van Hampe, verontschuldigd voor zijn bevel tot doorstomen door te zeggen, dat zijn schip zelf in gevaar verkeerde en er ook onder de gege ven omstandigheden niet goed gema noeuvreerd kon worden Een mening, die men te Rotterdam dn scheepvaart- kringen niet geheel en al als on juist of onmogelijk verwerpt, omdat het vooral bij stormweer met een tenkboot moeilijk manoeuvreren is en een tankboot kwetsbaarder is dan schepen van ander model, getuige de door midden gebroken Liberiaanse tankboot „World Concord" die ook slachtoffer van de jongste orkaan is geworden. „Men moet ook een zaak als deze altijd van twee kanten be zien", verzekerden deskundigen ons. Ten slotte is een kapitein niet al leen verantwoordelijk voor zijn schip, maar ook voor zijn gehele eigen be manning. „Kapitein onaanvaardbaar." Hoe het zij, het merendeel van de equipage houdt vol, dat er toch wel meer pogingen tot redding van de Aetherklanken DONDERDAG. Televisieprogramma. N.T.S.: 21.45—22.30 „Een vallei on der water documentair programma. HILVERSUM I, 402 M. 7.80 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO., 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 v. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Ange lus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Cello en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Metro pole ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Fluit en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Radio Philharm. ork. 18.00 Fluit, cla-1 limoen pond sterling, omdat nog vesimbel en continuo. 18.30 Fiiese, ;n giie lanH^n va«t. ongelukikigen ondernomen hadden kunnen worden en dat op het bewus te moment de „Casino" in het geheel niet in gevaar verkeerde. De kapitein had, zo menen verscheidene leden van de bemanning, de plaats van de ramp niet mogen verlaten, maar min stens het daglicht moeren afwachten, om naar eventuele overlevenden te zoeken. Was er in de tijd een ander, gemakkelijker hanteerbaar schip voorbijgekomen, dan had men mis-1 lijik heeft de onderlinge verhou- schien de taak der redding aan het ding op zee toch niet meer honderd andere vaartuig kunnen overlaten. 1 procent zal zijn. Over wat men doen zal, zijn aan boord van de „Casino" de meningen verdeeld, maar volgens genoemde radiotelegrafist is de meerderheid van plan niet weer onder commando van deze kapitein en met deze eerste stuurman opnieuw zee te kiezen. Maar één mogelijkheid. Naar verluidt is er reeds een direc tielid van de in Hamburg gevestigde redtry naar Rotterdam onderweg om te trachten het geschil bij te leggen, maar men ontveinst zich hier niet, dat het er vermoedelijk van zal moe ten komen dat de gezagvoerder met de eerste officier worden vervangen of de in de oppositie zijnde leden van de bemanning. De andere oplossing, nl. dat men met dezelfde equipage aan boord de volgende reis onder neemt, lijkt in ieder geval uitgeslo ten, omdat afgezien van wie er ge- Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: In het in 1951 te San Francisco met Japan gesloten vredesverdrag is in artikel 16 bepaald, dat Japan zijn vermogen en dat van zijn onderda nen in landen, die gedurende de oor log neutraal waren of die zich in oorlog bevonden met één van de ge allieerden, zal overdragen aan het in ternationale comité van het Roode Kruis te Genève. Dit comité zou het vermogen vervolgens liquideren en de hieruit voortgekomen fondsen verdelen onder de daartoe aangewe zen nationale instellingen ten gunste van voormalige leden van de geal lieerde strijdkrachten, die tijdens hun krijgsgevangenschap bij de Ja panners onnodig zwaar hebben ge leden. Het uitvoerend comité van de be langhebbende landen waaronder Nederland heeft in October j.l. een speciale onderhandelaar naar Tokio gezonden om deze aangelegen heid, die nog immer op afwikkeling wachtte, tot een oplossing te bren gen. Het overleg in Tokio, dat 14 Oc tober aanving, is thans beëindigd, doordat vandaag een overeenkomst tot stand is gekomen tussen het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken en de speciale vertegenwoor diger van het uitvoerend comité der betrokken geallieerde landen over de betaling, welke Japan ten gunste van de voormalige krijgsgevangenen zal doen. Deze overeenkomst moet echter eerst nog worden goedgekeurd door de Japanse regering en door de re geringen van de betrokken belang hebbende landen. In het accoord is vastgelegd dat Japan vóór het einde van de maand Mei 1955 4,5 millioen pond sterling zal betalen aan het in ternationale comité van het Roode Kruis in Genève, dat dit geld zal verdelen onder de daartoe aangewe zen nationale instellingen der be trokken landen ten gunste van de voormalige krijgsgevangenen. Wanneer de regeringen van Japan en de betrokken geallieerde landen deze overeenkomst hebben goedge keurd zal Japan, nadat de beta..ng te Genève heeft plaats gehad, voile- dig ontslagen zijn van zijn verplich tingen onder artikel 18 van het vre desverdrag van San Francisco. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat niet bekend is welk aandeel Nederland zal krij gen uit de genoemde som van 4,5 uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 „St. Nicolaasfeest aan boord v. d. Maasdam v. d. Holl.-Ame- rika Lijn". 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. Pl.m. 19.55 „Dat weet U misschien nog niet!" 20.00 Radio- krant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Pe riodieken parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00. Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: Dag opening. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 Idem. 9.30 v. d. huisvr. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.40 v. d. kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Sopr. en orgel. 11.40 Intern, concours van de beste geluidsopnamen. 12.00 Dansmuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land? en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.- muz. 13.55 Beudsber. 14.00 Cabaret. 14.40 Gram. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Radio Philh. sextet. 16 00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: „Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: Kro niek van overzee". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Kinderkoor. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Rep. 19.15 Ja zz- Sociëteit. 19.50 Mid. caus. 20.00 Nws. 20.05 Residentie-ork., koren en sol. (In de piuze: 20.5521.25 „Ontwik keling van arbeidsvreugde, caus.). 22.10 Gram. 2.15 Amus.muz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportact. 23.340—24.00 Gram. niet in alle betrokken landen vast staat hoe groot het aantal krijgsge vangenen is geweest en de verdeling Borstbeeld van Churchill in Rotterdams stadhuis Ter gelegenheid van diens 80e ver jaardag is in de hal van het Rotter damse stadhuis een bronzen borst beeld onthuld van Winston Chur chill, ontworpen en uitgevoerd door de jonge beeldhouwer Wim Verbon. De onthulling geschiedde door mevr. Henderson, echtgenote van de Britse consul-generaal te Rotterdam, in te genwoordigheid van het bestuur van de Rotterdamse kunststichting die opdracht tot vervaardiging van de buste gaf en van leden van het col lege van B. en W. onder leiding van burgemeester mr. G. E. van Walsem en leden van de gemeenteraad, van welke raad Churchill sinds 13 Mei 1946 erelid is. Het borstbeeld is geplaatst in een ondiepe nis van de grote hall van het stadhuis links geheel vooraan. Het laat Churchill zien als ridder van de orde van de kousenband. Hij draagt de mantel over het admiraals uniform, met de distinctieven van Lord Warden of The Cinq Ports. De keten die hij draagt is de beroemde Great George die aan dc grote voor vader. de hertog van Marlborough, was toegekend. Op de kraag van het admiraalsuniform kan nog gezien worden de Order of Merit. Zo zag de jonge beeldhouwer Verbon hem toen van de totaalsom naar mate van de nationale cijfers zal geschieden. Voor Nederland wordt het totaal der voormalige krijsgevangenen ge schat op rond 50.000, dit betreft dus zowel degenen, die behoorden tot het voormalige Nederlands-Indische le ger als zij die deel uitmaakten van de Nederlandse strijdkrachten die tegen Japan hebben gestreden. St. Nicolaas brengt immigranten thuis Ongeveer vijfhonderd Nederlanders, die in Canada een nieuw bestaan hebben opgebouwd, zijn thans met de „Maasdam" van de Holland Amerika Lijn onderweg naar Nederland. Zij zullen, evenals een groot aantal an dere Nederlandse immigranten in voorgaande jaren deden, St. Nicolaas Kerstmis en indien mogelijk ook oud en nieuw in de kring van hun bloed verwanten in het vaderland meevie ren. Het schip wordt Vrijdag as. in Rotterdam verwacht. Ter begroeting zal o.m. aanwezig zijn de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de* heer J. G. Suurhoff. Hij zal de emigranten en St. Nicolaas toespre ken. De laatste zal namens de op varenden spreken. Aan boord van de Maasdam bevin den zich ook de heren H. A. van Luyk van het commissariaat voor de emigratie en Goos Kamphuis, repor ter van de N.C.R.V. Zij zijn ongeveer twee maanden jn Canada geweest, de heer Kamphuis o.m. voor het maken van reportages over de Nederlandse immigranten. HOOFDPRIJZEN LOTERIJ PRINS BERNHARD STICHTING Gisterochtend is ten overstaan van notaris N. M. Posch te Amsterdam de trekking gehouden van de 15e serie der loterij van de Prins Bernharcl- stichting. De eerste prijs (een be drag van 2000 gulden) is gevallen op nummer 58298; de tweede prijs (groot 1000 gulden) op lotnummer 42426 en de derde prijs (van 500 gulden) op nummer 40771. STAND VLUCHTELINGEN ACTIE: 1.880.000 GULDEN. De oogst van de actie voor de vluchtelingen heeft gisteren 24.000 gulden belopen. De stand is nu: 1.880.000 gulden. „ST. RAPHAEL" CONGRESSEERT (2e dag) SUS DE S.U.S.-ACTIE NIET! Prijzenlawine wacht (nog steeds) vergeefs De EHBO Rotterdam, Heemraads singel 303, Posbus 601, Tel. K 1800, no. 50000, deelt mede, dat in de on derstaande parochies een leider/ leidster ontbreekt voor het ont plooien van de S.U.S.-actie. (Sla Uw Slag.) Het moge bekend zijn, dat de ze unieke en attractieve actie, door de KRO en EHBO belangloos geleid, ten goede komt aan 6 charitatieve doelen, o.a. Gezinszorg, Katholieke Sport, Kinderbescherming, Jongens en Meisjesjeugdzorg, Vacantiehuizen en Jeugdherbergcentrale en de Gees telijke Volksgezondheid. Hef is de bedoeling, dat in de na te noemen parochies een parochiaan (U!) zich opgeeft voor het leiden van de actie, die hierin bestaat, dat personen boven de 16-jarige leeftijd worden aangezocht voor de verkoop van loten ad 1.00 per stuk, welke loten 5 coupons hebben en rrjet wel ke coupons men 5 KRO-avonden meetrekt naar 6 woonhuizen (5 van 15.000,00 en 1 van f 20.000,00), be nevens 5000 prijzen, alesl ter waar de van niet minder dan f 250.000,00. Ook in vervoerssector Op de tweede dag van het Congres van de Kath. Bond van Vervoersper- soneel, St. Raphaël, te Utrecht, heeft drs. U. W. C. M. Bogaers, economisch adviseur van de K.A.B., een inleiding gehouden over de bezitsvorming. Om deze te bereiken noemde de heer Bogaers versterking van de in dividuele verantwoordelijkheid en ontwikkeling van de persoonlijkheid een onontbeerlijke voorgaarde. Het doel, de bezitsvorming, is een recht vaardiger verdeling van 't collectie ve bezit, om mede daardoor te ko men tot een verbetering van de structuur van de samenleving. Voorbeeld der mijnen. Het privaatbezit op zijn .beurt is meer een noodzakelijke voorwaarde voor echte economische, vrijheid. Ge zocht moet. worden naar systemen, -die niet al te revolutionnair zijn, en die bij andere groeperingen instem ming vinden. Met name zijn dit het spaarsysteem, waarbij de onderne mingen premies geven, en het winst gevend systeem. Spreker wees op een onlangs door de Staatsmijnen ont worpen regeling als vervolg op een spaarsysteem voor de financiering van het eigen huis, waarbij de werk nemers een renteloos voorschot kun nen ontvangen. Als regel zal dit voorschot na tien jaar worden kwijt gescholden. De heer Bogaers meende, dat het invoeren van dergelijke sys temen ook in de vervoerssector mo gelijk gemaakt moest worden. Overheid moet stimuleren. Spreker zag het als taak van de overheid in deze het goede voorbeeld te geven door ook voor overheids personeel een vorm van spaarrege ling in te voeren. Ook dient de overheid maatregelen te nemen, die er op gericht zijn de zelfwerkzaam heid van het bedrijfsleven op d?t ge bied te vergroten. Zo zouden de pre mies van werkgeverszijde bij spaar- EEN LAAGVLIEGER. De inmiddels per 1 October tot re serve tweede luitenant bevorderde vaandrig van de Koninklijke Lucht macht J. P. K. is op 29 September van dit jaar tijdens oefeningen met luchtdoelgeschut tegen een van de stukken gevlogen, waardoor een ser geant vrij ernstig werd gewond en de richtmiddelen van het stuk wer den beschadigd. De Krijgsraad Zuid had hem daarvoor gestraft met zes weken hechtenis, tegen welk vonnis zijn verdediger hoger beroep had aangetekend. Gisteren werd de zaak behandeld door het Hoog Militair Gerechtshof. De vlieger herhaalde zijn eerder afgelegde verklaringen, dat hij zich niet had gerealiseerd zo laag te vliegen. Volgens getuigen verklaringen was zijn hoogte, toen hij een van de kanonnen raakte, niet hoger dan ongeveer twee meter. Ook bij eerdere schijnaanvallen was zijn hoogte zo gering geweest, dat de be dieningsmanschappen uit vrees te worden geraakt in elkaar doken. De advocaat-fiscaal zeide aan de verkla ring van de piloot geen geloof te kunnen hechten en noemde het on geluk een gevolg van „moedwillige roekeloosheid Hij requireerde een hij ging, de oude soldaat achter dcverzwaring van de straf tot twee jonge koningin, in de kroningsstoet. maanden gevangenis. regelingen en de aan arbeiders toe gekende winstdeling vrijgesteld moe ten worden, niet alleen van sociale verzekerheidspremies en vereve ningsheffing, maar ook van loonbe lasting. De heer W. D. Lelieveld, secreta ris van de K.A.B., die tevens lid van de S.E.B. is, deelde mee, dat de op vattingen van dit college inzake de ondernemingsraad bij de spoorwe gen parallel lopen met die van de bedrijfsgroep spoorwegpersoneel van St. Raphael. De heer Lelieveld betreurde het, dat men een gelegenheid om practi- sche inhoud te geven aan het dragen van persoonlijke verantwoordelijk heid door het personeel, laat voorbij gaan. De aan de N.S. gegeven dis pensatie voor altijd zal ingetrokken kunnen worden. Als nieuwe leden van het hoofd bestuur zijn uit de bedrijfsgroep spoorwegen gekozen de heer P. Joos- ten uit Venlo, W. A. M. van Leeu wen uit Heerlen en H. M. L. Lom men uit Blerick. Nasleep van kermis in Raamsdonk De kermisvreugde fn een café Raamsdonk op 27 Juni van dit jaar culmineerde in een vechtpartij op de dansvloer tussen militairen en bur gers, die door de politie tot een einde werd gebracht. Een van de militairen werd meegenomen naar het politie bureau en dat was aanleiding voor zijn collega's om in optocht naar het politiebureau te trekken om zijn vrij lating te eisen. Een luitenant slaagde er niet in de gemoederen te kalmeren en met as sistentie van de marechaussee werd de orde hersteld. Enkele onderoffi cieren waren bij deze rel betrokken en werden door de krijgsraad tot zware straffen veroordeeld. Een van hen, de dienstplichtig sergeant J. Th. P. werd vrijgesproken en gisteren is zyn zaak opnieuw behandeld door het hoog militair gerechtshof. Uit de verklaringen van de luite nant bleek, dat hij deze 'sergeant had opgedragen de manschappen naar de kazerne terug te sturen nadat hij zelf zonder succes de opgewonden militairen daartoe had aangespoord. De onderofficier, die alleen voor een kleine honderd ondergeschikten stond, deed eveneens een mislukte poging, maar maakte zich met de be togers uit de voeten, toen marechaus see en politie gewapenderhand de de monstranten verspreidden. De advo caat-fiscaal zeide in zijn requisitoir, dat hoewel de sergeant had gefaald, hij de enige onderofficier is geweest, die althans heeft getracht een einde aan de rel te maken. Hij requireerde bevestiging van de vrijspraak van de tenlastelegging: weigering te vol doen aan een bevel onmiddellijk naar de kazerne terug te keren en het na laten van een poging een einde te maken aan de samenscholing. De verdedigster sloot zich in haar plei dooi bij het requisitoir aan en be* pleitte zo het hof tot bestraffing zou besluiten clementie. Uitspraak over 14 dagen. VOOR TWEE JAAR De Haagse kraamkliniek „Bethle hem" gaat met ingang van 1 Decem ber over in handen van een nieuwe stichting voor de tijd van twee jaar. „Keiharde noodzaak" noopte het onderlinge Waarborgfonds voor Ziek te Joannes de Deo deze befaamde kli niek van de hand te doen. Het ge bouw, dat 110 bedden bevat, werd verkocht aan het ministerie van fi nanciën, zo luidt het standpunt van het ziekenfonds. Dit ziekenfonds nam de kliniek in 1947 over, omwille van deze „katho lieke zaa'k". De situatie van de kli niek bood zoveel moeilijkheden, dat de toen beherende stichting er geen raai meer mee wist. Het ziekenfonds verkocht onlangs de opstallen aan het rijk. In het be lang van de verzorging van kraam vrouwen in Den Haag en omstreken besloot een aantal 'particulieren te trachten de exploitatie van dit zie kenhuis voort te zetten. Het rijk ver leende 'hiertoe medewerking. Per 1 December zal dr. Th. F. Bloem, directeur-geneesheer van An- VERDUISTERING VAN ZEVEN MILLE. Als incasseerder van een spaar- en betaalzegelkas te Rotterdam zou de 58-jarige H. E. D. uit Rotterdam, on geveer f 3000,hebben verduis terd. Toen hij gistermorgen hiervoor voor de Rotterdamse rechtbank te recht stond, bleek, dat hij in de ja ren '52 en '53 ook al eens een ver duistering tot een totaal van onge veer 4 mille gepleegd had bij dezelf de zaak. De directeur had hem toen een schuldbekentenis laten tekenen. Niettemin bleek D. er mee door te zijn gegaan. De officier vond dit zeer ernstig en eiste acht maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. G. van Duyvendijk, vroeg clementie. tonii'.tfioven te Voorburg, dezelfde functie bij „Bethlehem" bekleden. Dr. N. M. Tholen blijft eerste genees heer. In de dagelijkse leiding van de kli.rek zullen enige wijzigingen ko men. De nieuwe beherende stichting zal pogingen doen om te zijner tijd nieuw en voldoende onderdak voor deze reeds 36 jaar bestaande kliniek te vinden. IN NOOD VERKEREND BINNENSCHIP VLOTGESLEEPT. Gisteren is het met basaltsteen ge laden, 474 ton metende motor-vracht schip „Johan", gevoerd door schip per J. Broere, met peilhoogwater om hoog gelopen op de in wording zijn- do dam no. 16 in de Nieuwe Water weg, boven de haven van Maassluis blijven zitten. Toen de eb begon door te zetten en de „Johan" op eigen kracht niet vlot kon komen, dreigde er gevaar voor schip en opvarenden. Men sein de om hulp en nam intussen maat regelen om zo nodig het schip te kunnen verlaten. Op de noodseinen werd hulp verleend door drie sleep boten van de sleepdienst A. Kooren. Deze slaagden erin de „Johan" vlot te brengen en ogenschijnlijk onbe schadigd af te meren aan de steiger van de Rijkswaterstaat te Maassluis. ERE BURGERES HEINTJE. „Alleen Heintje!" Tijdens een „afscheidsvoorstelling voor de gewone man" in het theater Carré te Amsterdam, heeft de wet houder voor kunstzaken, de heer A. de Roos. die sprak namens burge meester d'Ailly, de scheidende Heintje Davids benoemd tot ere-burgeres van de stad Amsterdam. Alvorens de heer De Roos de ere-penning van de stad overhandigde vroeg hij welke naam erin gegraveerd moest worden: me vrouw Pinkhof, mevrouw Davids of Heintje Davids ;waarop spontaan het antwoord kwam: „Alleen Heintje". Door Uw opgaaf betrekt U Uw me de parochianen (en* deze zullen het zeer waarderen) in deze charitatieve en attractieve actie. Geef leiding en richting aan deze actie en Uw opgave wordt gaarne ingewacht, waarna duidelijke instructies U zullen wor den toegezonden. De parochies. De namen van de parochies luiden als volgt: Aarlanderveen: H.H. Pfetrus en Paulus. Bodegraven en Zwammerdam: H. Willibrordus. Hazerswoude Groenendijk: H. Ber- nardus. Hazerswoude Rijndijk: H. Michaël. Leidschendam: H.H. Petrus en Paulus. Noorden: H. Martinus. Voorschotel^: Assistentiehuis. Woerden: St. Franciscus van As- sisië. Vrachtwagen door trein gegrepen Geen persoonlijke ongelukken Gistermiddag is op de door knip perlichten beveiligde overweg bij de nieuwe IJselcentrale te Harculo, ge meente Zwollerkerspel, een zwaar beladen vrachtwagen met aanhang wagen door een electrische trein ge grepen. De trein kwam uit Zwolle. De wagen werd bestuurd door de 40- jarige J. van D. uit Bergschenhoek, die verklaarde niet op de lichtsigna len gelet te hebben. Zijn aanhanger werd geheel vernield. De wagen voerder vluchtte ijlings naar achte ren, toen hij het ongeluk zag aanko men. Ook de trein liep aanzienlijke schade op. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Door zandauto gedood Vanmiddag is de 62-jarige bouw vakarbeider J K. uit de Grote Vis serijstraat te Rotterdam door een met zand bexaden vrachtauto overre den en gedood. Dit gebeurde op het Spoorwegterrein aan de Molenwater weg. De man was met een andere ar beider op de knieën beziig aan een dekv/erk toen de vrachtauto achter uitrijdend hem greep en met een der wielen overreed Zijn maat probeerde hem nog te redden maar tevergeefs. Hij werd zelf gewond, zij het niet ernstig. De chauffeur van de vracht auto had de beide lieden niet opge merkt. ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT VEROORZAAKTE DODELIJK ONGEVAL. Te Zutphen heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan een ze kere B. het leven kostte, terwijl H. uit Warnsveld ernstig werd gewond. Een verpleegde van een psychiatri sche inrichting uit het nabijgelegen Warnsveld, die ontvlucht was, had een langs de weg staande auto ge stolen, waarmee hij de stad binnen reed en in het centrum een aanrij ding veroorzaakte met bovengenoemd gevolg. De ontvluchte is gearresteerd. De auto kwam tegen de muur van een winkel tot stilstand. 3IYXOMATOSE IN APELDOORN. De vrees, dat de myxomatose niet bij de IJssel tot staan zou komen, is gegrond gebleken. Het eerste geval is thans geconstateerd bij een konijn, dat aan de weg van Apeldoorn naar Hoenderloo werd aangetroffen. Twee jaar voor tunneldieven Twee zogenaamde tunneldieven, die in de nacht van 25 op 26 Juli zich on der de grond een weg groeven naar de winkel van een hologer in de Fre- derik Hendrikstraat te Amsterdam en daar driehonderd horloges stalen ter waarde van meer dan tienduizend gulden, hebben gisteren voor de rechtbank te Amsterdam elk twee jaar gevangenisstraf tegen zich ho ren eisen. Het zijn de 26-jarige controleur D. H en P. T. de W„ houtbewerker. 28 jaar. beiden uit Amsterdam. In het zelfde geding vielen twee eisen we gens heling, n.l. tegen de 25-jarige kwartiermeester J. W. O. en zijn 22- jarige broer C. A. O., motorkoerier, beiden uit Amsterdam (zes maanden met aftrek, resp. 60,boete). Zo als bekend is destijds bijna de vol ledige buit teruggevonden. De twee hoofddaders, die beiden al vaker zijn veroordeeld, verklaarden veel berouw te hebben en een nieuw leven te willen beginnen. Een verzoek om onmiddellijke in vrijheidstelling van J. W. O. (ver dacht van heling) werd na overleg in raadkamer door de rechtbank af gewezen maar voor deze verdachte werd de uitspraak bepaald op 7 De cember (in plaats van 14 December) zodat hij dan in vrijheid zou kunnen worden gesteld mocht hij tot vier maanden met aftrek worden veroor deeld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6