cultureel uitwisselingscentrum Raad van Alphen werkte zich op één dag door de begrotingen heen Koudekerk heeft begroting '55 weer sluitend weten te krijgen DUMODAG 3D 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAünv.i i immigranten vierden 25-jarig bestaan I Samenwerking Schiedam Club van Hongaarse gasten werd tot en Vlaardingen nadelig Veelzijdig programma In een der zalen van het ,,Café Moderne" aan het Leidse Plein te Amsterdam werd Zaterdagavond het 25-jarig bestaan gevierd van de Hon gaarse Club in Nederland. In 1920 en 1921 kwamen duizenden kinderen uit Hongarije naar Nederland en vonden voor kortere en langere tijd een gast vrij verblijf. Het grootste deel hunner is na verloop van enige maanden of jaren weer naar het vaderland terug gekeerd. Maar honderden bleven in Nederland en vonden daar hun twee de vaderland. Een aantal van hen heeft in 1929 de Hongaria Club In Amsterdam opgericht om het onder linge verband levend te houden. Dit feit vond Zaterdag een dankbare her denking bij een groot aantal Honga ren en Nederlandse vrienden van dat land. In de echte Hongaarse sfeer die er tot vroeg in de Zondagmorgen werd geschapen door zang, muziek, voor drachten, dans en declamatie, werd een viertal pioniers gehuldigd. Aan wie deze eer te beurt viel waren mevr. R. Darócai en de heren L. Kóródi, L. Halfax en L. Tóth. Zij ontvingen van mevr. J. Gurdon- Gaal een aandenken in de vorm van een sierbord. De ayond die onder leiding stond van de heer Gyula Gaal, werd ge opend met het Hongaarse en Neder landse Volkslied. De heer Gaal sprak in het Hongaars een welkomstwoord en een herdenkingsrede, de heer K. Gurdon richtte zich in het Neder lands tot de aanwezigen. Beiden ge tuigden namens de Hongaarse Ver en. ,,Hungaria Club" hun dank aan Koningin Juliana voor de verleende gastvrijheid en aan het Nederlandse volk, voor de hulpacties voor Hon garije. De sprekers memoreerden hoe spoedig de Club een bron werd van culturele uitwisselingen tussen Hon- garije en Nederland, welke in het middelpunt van de belangstelling staan van vooraanstaande autoriteiten van Nederland. Hongaarse sfeer. Het was een aardig moment, toen twee in de kleurrijke Hongaarse kle dij gestoken meisjes, een mooie Hon gaarse vlag aanboden, namens de oudste leden. Mevr. Erzsébeth Kisjókai droeg een aantal gedichten voor uit eigen werk, in beide talen, van welk gedicht er één was opgedragen aan Koningin Juliana. Drs. Sandor Varga de Kibédi, do cent in de Franse taal aan de Uni versiteit te Amsterdam, droeg even eens eigen gedichten voor. Lajos Tóth bracht een aantal be kende Hongaarse gezangen ten ge hore, daarbij begeleid door het orkest van Carlo Margaroli. Dit orkest luis- terde de feestviering op met muziek, waarbij vooral de Hongaarse muziek een belangrijke plaats innam. Ook de sopraanzangeres mevr. Edith von Lovawty leverde haar-verdienstelijke medewerking aan de welgeslaagde avond. Als bijdragen van Nederlandse vrienden kunnen wij nog vermelden 't orgelspel van de heer Albert Thoe- ITALIAANSE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS. De Italiaanse regering heeft de Ne derlandse parlementsleden P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer, en E. M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer, benoemd tot comman deur in de orde van verdiensten in verband met hun verdienstelijk werk voor de Europese kolen- en staalge meenschap. De versierselen van de orde zijn hun gisteren op het Ita liaanse consulaat te Straatsburg uit gereikt door de onderstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken van Italië, Benvennuti. De heer Sassen bekleedt in de ko len- en staalgemeenschap de func tie van voorzitter van de Katholieke fractie van de gemeenschappelijke vergadering. 1? Jarige jongen stal als app2ls Opeis nie«, organist van de Sint Willibror- duskerk te Amsterdam, en de pianis tische medewerking van de heer Joop van Beek. Prof. dr. Gilbert Mihalyi, Norber tijn, de geestelijke verzorger van de Hongaren in België, Frankrijk en Ne derland, woonde het officiële gedeel te van dit jubileum bij, dat ook door zeer vele Hongaren en Nederlanders uit heel het land werd meegevierd. De baten van een gelijktijdig ge houden actie worden benut voor de Hongaarse vluchtelingen van de laat ste jaren. TWEEDE OPLEIDING VOOR GEZINSVERZORGSTERS. Te Amsterdam is het tweede op leidingshuis voor gezinsverzorgsters in het bisdom Haarlem officieel ge opend door de Deken van Amster dam, Mgr G. van de Burg. Het huis, gelegen aan de Koningslaan 30 te Amsterdam, is afgestaan door de Vrouwen van Nazareth, voor welk feit alle sprekers dank brachten. De diocesaan voorzitter, de heer J. Schouten, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat het Koningin Julianafonds 5500 gulden geschonken had. Tot nu toe konden slechts 48 ge zinsverzorgsters per jaar opgeleid worden. Thans kunnen er jaarlijks 80 in twee huizen hun vorming genie ten. In het bisdom Haarlem zijn 55 plaatselijke stichtingen, die voor 227 parochies werken. Acht plaatselijke stichtingen zijn in voorbereiding. Momenteel zijn er in het bisdom 300 gezinsverzorgsters; om effectief werk te verrichten, moet dit aantal minstens 1000 wor den. Mgr van de Burg wees op de be langrijke taak van de gezinsverzorg- ster, die de huismoeder vervangt. De vertegenwoordigers van de Ministe ries van Maatschappelijk Werk en Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gaven eveneens uiting aan hun vreugde over de nieuwe opleidings mogelijkheid en zeiden het werk te zullen steunen door grote subsidies. In Amsterdam werd tot nu toe 60% van de katholieke gezinnen ge holpen door de algemene gezinszorg. Door de opening van het nieuwe op leidingshuis hoopt men spoedig daar in verandering te brengen. Bij de behandeling van de ont werp gemeentebegroting in de ge meenteraad van Schiedam is zoals reeds is gemeld Vrijdagavond jl. door de leider van de VVD-fractie, de heer K. Bosch, er op aangedron gen, dat er door B. en W. van Schie dam gestreefd zou worden naar een nauwe samenwerking der verschil lende gemeentediensten van Schie dam en Vlaardingen. Hij meende dat het zaak was dat beide steden gezamenlijk tegen Rot terdam optraden. Hierop antwoordde de burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, Maandagavond dat deze samenwerking onmogelijk is. Ten eerste al omdat het nog steeds niet is gelukt met Vlaardingen tot over eenstemming te komen over diverse belangrijke punten. Schiedam ont moet daar niets anders dan onwil. Daartegenover is de samenwerking met Rotterdam uitstekend. Schiedam betrekt o.a. zijn gas, water en elec- triciteit uit deze stad en wordt door het net met haar verbonden. Hierbij komt dat de verhouding tussen Rot terdam en Vlaardingen slecht is, zo verklaarde mr. Peek. Hij achtte dus een streven naar samenwerking met Vlaardingen onnodig en voor Schie dam zelfs nadelig. MOEILIJKHEDEN ROODE KRUIS. AFD. BERGEN OP ZOOM. Het commando van 't Rode Kruis- korps in Den Haag heeft een brief ontvangen, waarin de kaderleden van de colonne Bergen op Zoom zich solidair verklaren met hun comman dant. Zoals bekend is onlangs aan de colonne-commandant te Bergen op Zoom ontslag verleend als gevolg van een onenigheid tussen de colon ne-commandant en het afdelingsbe stuur. In hun brief bieden de kaderleden van de Bergen op Zoomse colonne eveneens hun ontslag aan. BROMFIETSER VERONGELUKT. Gisteravond omstreeks kwart voor vijf is op de Kruisweg bij het kruis punt IJ-weg te Hoofddorp de 43-jar. bromfietser A. H. uit Hoofddorp ten gevolge van een aanrijding om het leven gekomen. De heer H. had geen aandacht ge schonken aan 't verkeer op de voor- rangsweg, waardoor hij in botsing kwam met een personenauto. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Haarlem is hij overleden. Onder voorzitterschap van burge- 1955 sluit met inkomsten en uitgil- meester J. P. de Herder kwam de raad van Koudekerk in vergadering bijeen. Bij de ingekomen mededelingen was een schrijven van G. S., waarin deze hun goedkeuring hechtten aan de aankoop van grond ten behoeve van de woningbouw, waartoe de raad in zijn vorige vergadering be sloot. De crediet-rekening-courant-over- eenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gem. werd voor 1955 vastge steld op 50.000,—. De wekelijkse lesuren in het vak nuttige handwerken aan de openbare school werd voor het volgend jaar bepaald op 2H per week. Als lid van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg werd de heer C. J. Zuidwijk herkozen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. de jaarwedden der wethou ders te verhogen met 6 pet. Zo werd ook besloten, het gemeentepersoneel een uitkering ineens te geven over drie maanden, gelijk aan zes proeent van het salaris. Tevens werd de be zoldigingsverordening 1954 gewijzigd, daar het aantal inwoners boven de 2000 is gestegen. De raad kon zich ook verenigen met de invoering van een nieuwe rechtsposireregeling voor het gemeentepersoneel, overeenkom stig het ontwerp van het Centraal orgaan. Verpleeghuis. In verband met de verbouwings- kosten van het Verpleeghuis moest op formele gronden de begroting van het Verpleeghuis 1954 worden gewij zigd. De begroting van het Verpleeghuis De gemeentepolitie in Roosendaal Is er Maandagavond na uren zoeken in geslaagd een 13-jarige knaap uit Roosendaal aan te houden, die uit het Rijksobservatiehuis te Zeist was ontsnapt. De politie was gealarmeerd door buurtbewoners, die de knaap „bekend om zijn meer dan 16 esca pades met auto's in de laatste twee maanden" met een Opel Olympia voor zijn ouderlijke woning zagen verschijnen. Men wist hem te verhinderen met de auto zijn weg te vervolgen, waar na de knaap in een weiland vluchtte. Toen hij in het duister naar huis wandelde, liep hij in de armen van een rechercheur. Uit het politiever hoor is gebleken, dat de jongen Zon dagavond in Zeist is ontvlucht en op een gestolen fiets naar Amsterdam is gegaan. In de Kerkstraat aldaar vond hij Maandagochtend de onbe heerde Opel, waarmee hij naar Roo sendaal reed. Gisteren werd de jon gen voorgeleid voor de officier van justitie te Breda, die hem twee we ken geleden voor het laatst onder handen nam. Toen was de jongen uit een gesticht te Breda ontvlucht, stal een auto en reed deze onder Zundert in elkaar, pikte vervolgens een auto bus en reed daarmee via Amsterdam naar Dordrecht, waar men hem si- pend in de cabine aantrof. j Hoog peil De leden van de Goudse so- ciëteit „De Reünie" hadden „een j grap op hoog peil" bedacht en met veel moeite was de gedenk- steen van Dirk Folkertszoon j Coornhert, die te Gouda in een van de gevels prijkt, nagemaakt en elders in de stad ingemetseld. Ogenschijnlijk niet zo'n bar perspectief-gevende grap, maar de reacties bewijzen, dat men Gouwenaar moet zijn, om de fijne nuances te kunnen aan voelen. Een verbolgen gemeenteraads lid heeft ach en wee geroepen en B. en W. beloofden haastig, dat de steen zo spoedig moge- lijk verwijderd zal worden. j En de echtgenote van de over- leden beeldhouwer, die de steen gemaakt heeft, acht de auteurs rechten van haar man geschon den en is een rechtsgeding be gonnen. Moge de grap dan niet op hoog peil gestaan het ben, zy is er in ieder geval wel gekomen. ven op 37.458,90, waarbij een post onvoorzien is opgenomen groot 888,26. De voorlopige goedkeuring van de rekening 1953 werd aanvaard met de cijfers aan inkomsten ƒ356.745.57 en aan uitgaven ƒ395.596.19, zodat er een nadelig slot is van f 38.850.62. Na enige discussie waarbij de heer v. Keekem een nadere toelichting gaf, werd besloten voor 1200,een nieuwe zandstrooier aan te kopen. De aanschaf zal een geraamde be sparing geven van 175,per jaar, bij 7 maal strooien per seizeon. De begroting van het Waterleiding bedrijf 1955 geeft voor de gewone dienst te zien: uitgaven en inkom sten 12.127.53. Kapitaaldienst 4.491.29. De totale reserve bedraagt thans ƒ9.966,26. In verband met het feit, dat de ge meente de beide wethouders zou willen tegemoet komen in telefoon kosten wordt de gemeentebegroting 1955 met 246,verhoogd. Vergoe ding voor gesprekken per jaar ƒ25, per persoon. Sprekende over de gemeentebegro ting 1955, die nu aan de orde is, liet de burgemeester een optimistisch ge luid horen. De oorzaak lag in het feit, dat G.S. op advies van het Min. van Binnen landse Zaken, bericht aan het ge meentebestuur hadden gezonden, dat de algemene uitkering uit het ge meentefonds zal worden verhoogd. Het bedrag per inwoner bedroeg 28.36. Dit wordt voor de jaren 1953, 1954 en 1955 resp. ƒ40,ƒ44,en 48.50. Hieruit vloeit een radicaal gunstige wijziging in de financiële toestand. Voor het jaar 1954 b.v, resulteert deze wijziging in het volgende: Verhoging inkomsten Algemene uitkering ƒ37.314.65. Verhoging in komsten Belastinguitkering 4.632.28. Uitkering Ondernemingsbel. 9.855.34 Het totaal der verhoging voor de inkomsten bedraagt dus 51.802,27. Het tekort op de rekening 1954 na een dertiende wijziging bedroeg 19.507.99. Een ihkomstenpost van 3.125 moet worden afgevoerd. Zo blijft er een voordelig saldo van 29 169.28. Het begrotingsbeeld van 1955 is aldus: Geraamde ontvangsten 352.668,41. Onvoorzien 27.648.31. Uitgaven 325.020.10. Het saldo van ƒ27.648.31 moet al dadelijk worden verminderd met 15.310 in verband met de verhoging der ambtenarensalarissen, en voor de geraamde post kapitaalswerken voor 1955. Een twaalftal zaken werd de Raad onder de aandacht gebracht, waar over we reeds vorige week bericht ten. Deze werken zullen in totaal 189.800 kosten. Hierbij zijn inbegre pen de aanloopkosten voor de bouw van een openbare lagere school. Na enige discussie over de in 1955 iit te voeren werken, werd de be zing z.h.s. aanvaard. Na de algemene beschouwingen, waaraan met uitzondering van de V. V.IX-fractie de heer v. d. Meent was namelijk afwezig door alle partijen werd deelgenomen, en van het verloop waarvan wij gisteren een verslag gaven, beantwoordde burge meester Witschey de diverse sprekers. De bemoeiingen van het gemeente bestuur nemen hand over hand toe. Spr. noemde een aantal taken, welke om afdoening en behartiging vragen, vele met grote importantie. Voor al te snelle oplossing van vraagstukken moet men waken. Woningbouw en industrievestiging gaan samen. Ook de eigen bouw wordt gestimuleerd. De straatverlichting stagneert, zeer tegen de wil van het college in, we gens gebrek aan arbeidskrachten. Tonnen. Het tehuis voor bejaarden, kwes ties van volksgezondheid, medisch centrum, ziekenhuis, slootdemping enz. vragen tonnen gelds en werpen tal van moeilijkheden op. De sloot- dempingen zullen desnoods ihet ont eigening worden verwezenlijkt. De verwezenlijking van het tehuis voor bejaarden brengt vele denkbeelden en inzichten tegenover elkaar. De coördinerende poging van het college dreigt ook en deze op een misluk king uit te lopen en dan zal do ge meente noodgedwongen met afzon derlijke voorstellen moeten komen. Maar het is een groot verschil voor 50 of 150 personen een tehuis te bou wen. Enkele onderdelen kunnen sa mengaan, maar spr. kon niet ont kennen, dat bij ziekenverpleging'etc. de verschillende inzichten om de hoek komen kijken. Een aparte vleugel vangt die moeilijkheden niet op. Aan het vraagstuk medisch centrum kle-1 ven al even zovele moeilijkheden. In hoge kringen heeft de voorzitter van de raad kunnen beluisteren, dat het niet uitgesloten is, dat Alphen ook een ziekenhuis te bouwen zal krij gen, maar voorlopig moet op dit punt alles zoveel mogeliik gecentraliseerd worden pm wille van het tekort aan chirurgen en de schrikbarend dure instrumenten. De voorz. meent dat de Zondagsrust door het Stichtings bestuur van Avifauna niet in het ge- drang wordt gebracht. De vrije tijds besteding en recreatie, uitbreiding bospark, aanleg sportterreinen krij gen het komende jaar alle aandacht. Sprekend over de industrialisatie, waartoe Leiden en Alphen a. d. Rijn zijn aangewezen, moest spreker het betreuren dat er zoveel gemeenten daaromheen, vaak door oneerlijke concurrentie trachten industrieën aan te trekken en bestaande in dustrieën elders weg te zuigen. Slechts van hogerhand kan aan dit eüvel halt worden toegeroepen. Dat de P.v.d.A.-woordvoerder een bijzondere dank meende te moeten richten aan het adres van zijn par tijgenoot, de wethouder van finan ciën voor het sluitend krijgen van de begroting, deed weth. Deerenberg (K.V.P.) de opmerking maken, dat dit resultaat verkregen is door de gezamenlijke inspanning van heel het college, in het bijzonder van de bur gemeester. Bedrijven. De heer Ruijssenaars verwacht moeilijkheden van financiële aard als installateurs worden ingeschakeld om de woningen van gasgeijser, boi lers etc. in huurkoop te voorzien. Vraagt de apparaten bij nieuwbouw meteen aan te brengen. Weth. Dee renberg zegde een afgerond voorstel toe. Twee jaar geleden was het fonds voor onrendabele aansluitingen vol gestort, aldus de heer Verduin en er is nog steeds niets met het geld ge daan, terwijl er b.v. in Aarlander- veen nog vele woningen verstoken zijn van electriciteit. De landbouw is de grootste industrie en hy draagt mil. lioenen bij in de welvaart. Voor an dere industrieën wordt alles gedaan. Waarom ook niet voor deze groepen? Weth. Deerenberg vertelt dat hieraan gewerkt wordt. Aan tariefsverhoging zal niet zyn te ontkomen, vertelde de heer Ruijs^- senaars, die op voorzichtigheid aan drong. De open filters hebben al meer gekost, dan een nieuw pompstation kost. Hiervoor vroeg spr. ernstig de aandacht. De voorz. wijst erop, dat elk bedrijf dat nog enige winst maakt, niet in aanmerking komt voor aan sluiting uit het fonds onrendabele posten. Spr. becijferde aan de hand van gegevens van de stibhting voor de landbouw, dat in deze bedrijven nog geen sprake kan zijn van nood lij oendheid. Zouden de boeren niet beter zelf de handen in elkaar kun nen slaan? De heer Honout vindt dit scheef voorgesteld. Bedrijven welke vooraan de weg staan en misschien meer winst maken dan die achteraan staan, zijn wel aangesloten. De heer Geerlof stelt de vraag of ten deze de huiseigenaren niet tekort schie ten? Hierna vastgesteld. De heer Ruijssenaars, evenals an dere leden verwachten veel goeds van de beschuttende werkplaats, mits de plaatselijke industrie wil meewerken. Huisvesting van bejaarden moet spoe dig in orde zijn. Dan kunnen ook wo ningen vrij komen. Voorz. zegde spoed toe. Hierna goedgekeurd. Gemeentebegroting. Nadat de wethouders de raadszaal hadden verlaten, stelde de voorzitter de 6 pet. verhoging van de wethou derssalarissen aan de orde, volgens een schrijven van G.S. Hoewel de raad zonder hoofdelijke stemming déze „loonronde" voor de weth. toe stond, werd van verschillende zijde bedenking geopperd ten aanzien van het feit, dat de wethouders gelijk worden geschakeld met ambtenaren. Het waren de heren Slootjes, Duin, Gesman en Rogaar, die van mening waren dat men die weg niet moet uitgaan. Trouwens, zo zei de heer Duin, bij de verhoging het vorig jaar v/erd niet gelet op 4 of 5 pet. salaris verhoging, maar gingen de wethou ders 40 a 60 pet. in salaris omhoog. Hij aarzelde zijn medewerking te ver lenen. Bij de post betreffende de .aan kleding" van het intérieur van het raadhuis stelde de heer v. d. Akker voor een schilderij te laten maken van de „oude brug der zuchten" en de ets in het raadhuis aan te bren gen. De voorz. nam dit in overwe ging. Bij de post politie deelde de voorz. mee, dat in navolging van het rijk, ook een twintigtal gemeenten in deze provincie, waaronder Alphen a. d. Rijn'zal overgaan tot opleiding van politieagenten, ter aanvulling van het tekort. Toen de heer Slootjes het nieuwe middel van de firma Levie aanbeval ter verdelging van ratten, merkte de heer Verduin, als man van ervaring op, dat hij al veel soorten verdel gingsmiddelen heeft gebruikt, daarbij veel succes heeft geboekt, maar de laatste rat vangt men niet! De heer Brokaar drong aan op spoedige verplaatsing van de markt naar de Hooftstraat. De heer Rogaar was verheugd over behoud van de paardenmarkt al heeft die als zoda nig aan betekenis ingeboet en heeft zij alleen maar waarde als goederen markt. Blijkens een mededing van weth. Dekker wacht verplaatsing van de wekelijkse goederenmarkt op de op ruiming van de krotwoningen nabij het Nutsgebouw (parkeerplaats). Drs. Goedhart is overtuigd, dat de gemeente behoefte heeft aan een jachthaven, zij 't van bescheiden om vang en vraagt hiervoor de aan dacht. Hierop antwoordde de voorz. dat spreker een open deur intrapte. Een watersportcentrum heeft ook de aandacht van het college, mede in het belang van Avifauna. Onderwijs. De heer Ruijssenaars pleitte voor verhoging van de vergoedingen voor het bijzonder onderwijs g.l.o. en v.g. l.o. De eerste groep ontvangt elders gemiddeld bijna 5.meer. Spr. wil dit niet alleen juridisch zien maar vooral moreel. Spr. betreurt dat B.' en W. geen eigen standpunt en in zicht hebben met betrekking tot de vergoeding voor het v.g.l.o. en het college aanstuurt op uitspraken van de Kroon.. Spr. vroeg ook verhoging van het subsidie tot ƒ40.(thans 25.voor het kleuteronderwijs. De voorz. sprak tegen dat de ge meente abonnement zou hebben op behandeling van beroepskwesties als het onderwijs aangaat. Hij wijst op een verhoogde post met ƒ45.000. De heer Ruijssenaars acht het bedroe vend, dat de openb. scholen richtsnoer zijn voor uitkeringen aan de bijz. HAZERSW0UDE BEGRAFENIS VAN ARCHITECT J. DEKKER Gistermiddag om half drie is de heer J. Dekker, oud-gemeente-archi tect, op de Algemene Begraafplaats te Hazerswoude-dorp ter aarde be steld. Een zee van bloemen bedekte de kist, terwijl bovendien op een aparte baar talloze bloemstukken waren ge schikt. Als eerste in de rij van spre kers voerde de burgemeester van Hazerswoude, de heer L. J. den Hol lander, het woord. Spreker zei, dat de begraafplaats waar thans de heer Dekker zijn laatste rustplaats vindt, door hem is aangelegd. Ook op de gemeente Hazerswoude heeft de overledene zijn stempel gedrukt, daar vele gebouwen en woningen door hem zijn ontworpen en vele wegen en bruggen onder zijn leiding zijn aangelegd en gebouwd. Dat de heer Dekker zijn leven naar omhoog gericht heeft moge blijken uit de bouw van de aula op de be graafplaats, waarvan de lijnen naar boven zijn gericht. De gemeente mist aan de heer Dekker een zeer bekwaam en be gaafd architect, temeer daar er nog zoveel werk ligt te wachten. scholen en bepleit de bouw van bij zondere kleuterscholen. Wat het sub sidie aan kleuterscholen betreft, stel de weth. Dekker hem gerust. Spoedig voorstel te verwachten. Advies ligt reeds bij B. en W. Drs. Goedhart vraagt speeltuin voor „Vreugdeoord", nog voor de zo mer aanbreekt. Is toegezegd. De ver hoging van het subsidie aan jeugd verenigingen, door dezelfde spr. be pleit, werd in beraad genomen. De heer Brokaar breekt een lans voor de Historische vereniging voor Alphen en omstreken en vraagt de contributie tot ƒ400.te verhogen (thans 100.—). Het bestuur moet dit maar eerst aanvragen, was het ant woord. Overigens bracht de behandeling van de gemeentebegroting weinig nieuwe gezichtspunten dan wij dezer dagen in een drietal artikelen hebben samengevat. Hierna vastgesteld. Kapitaalsdienst. Hierbij bleek, dat het zwembad bij Avifauna nog voor het a.s. seizoen klaar zal zijn, mits de raad niet stag neert. De heer Rogaar vraagt open stelling op Zondagen. De voorz. meent, dat het eerst maar moet ko men. De heer Duin is verontrust, dat de raad geen voorstellen krijgt van de uit te voeren kapitaalswerken, als de raad het werkprogramma met de be dragen goedkeurt. Wil liever Pro Memorie stellen. Dit ontmoet bij de voorz. geen instemming. Het werk wordt erdoor gestagneerd P.M.-pos- ten zeggen G.S. niets; elké post moet dan afzonderlijk aan G.S. worden voorgelegd. De begroting 1954 is nog niet door G.S. vastgesteld. Den Haag bepaalt het tempo waarin de gemeen te werken kan. Toen de heer Duin nader op deze kwestie inging merkte de voorz. op, dat hier een motie van wantrouwen v/erd gesteld ten aan zien van het beleid van het college, een pogen om het college weg te drukken van zijn uitvoerende taak. De heer Duin wilde, met de toezeg ging, dat zijn voorstel in de loop van het komende jaar nader zal worden bezien, genoegen nemen. De enige verandering betrof de post ƒ50.000 voor krotopruiming, welke post met 150.000 werd verhoogd. Voor de behandeling van de diverse begrotingen nam de raad een tiental voorstellen aan o.a. van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak, een en ander door ons eerder nader toegelicht. BODEGRAVEN L.T.J. Zoals reeds enige weken terug was aangekondigd hield de LTJ afd. BodegravenZwammerdam haar traditionele Sinterklaasavond. Ook de dames van de leden waren uitgeno digd. Nog nooit was het bezoek aan de LTJ-bijeenkomsten zo overweldi gend. Dit kwam ook nog, omdat er ook uit omliggende plaatsen bezoe kers aanwezig waren. Circa 150 per sonen vulden de zaal. Na de opening door voorz. A. Droogh werd in ge spannen afwachting van de komst van de Spaanse Bisschop de tijd ge dood met het zingen van de bekende liederen. Met het nodige respect werd de Goede Sint verwelkomd. Na dat de rust was weergekeerd volgde een toespraak door St. Nicolaas. On der de grootste hilariteit werden ge schenken uitgedeeld, hetgeen gepaard ging met allerlei opmerkingen en re primandes. In een hoogst gezellige feer werd de verdere avond doorge bracht. De heer Droogh sprak een woord van dank en tot ziens aan de weldoener van deze avond. Feestavond toneelclub De toneel club van de KAB, de R.K. Toneelver. „Eendracht", was door het bestuur van de KAB een feestavond aangebo den. Dit als beloning voor de succes volle opvoeringen van het laatst ge speelde stuk de z.g. herfstuitvoerin- gen. De tonelisten konden op deze avond zelfs eens op hun stoelen blij ven zitten, omdat nu het gezelschap van het Kath. Amateurtoneel de aan wezigen vermaakte met de opvoering van de klucht in een bedrijf van Ted Hughes „Jones weet het beter". Het werd een gezellige avond met vrije consumpties. Ook werden ter verho ging van de pret biljartwedstrijden gehouden voor dames. Voor deze wedstrijden waren een zestal prijzen beschikbaar gesteld. Maar hier bleef het niet bij. Diverse spelletjes wissel den elkaar af, zodat de stemming er bleef. Het was dan ook niet vroeg meer, toen men voldaan huiswaarts Vervolgens sprak de heer Van der! toog» dankbaar voor wat genoten was. Starre mede namens het personeel Kerstavond „0nre Parochie" is reeds druk bezig met de voorberei- van het architectenbureau. Ook de burgemeester van 'sGra- c- u i i ti dingen van een Kerstavond, die op 14 ivCLlk'.1Ê' I December a.s. zal worden gegeven. mede namens zijn echtgenote en bur gemeester Warnaar. Spreker heeft door het overlijden van de heer Dek ker een echte vriend verloren, wie hij een warm hart toedroeg. De heer Schokking wist zeker, dat wanneer Jan Dekker al deze mensen en bloe men kon zien, hy gezegd zou hebben dat dit alles niet nodig was. Verder spraken de heer Van Rijn en de heer Van Merve namens alle polderbesturen. De oudste zoon Jan Dekker sprak namens de familie tot alle aanwe zigen een woord van dank voor hun medeleven en de grootse bloemen hulde. Ds. Van der Leeden leidde en sloot de dienst. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op: de burgemeester van Waddinxveen, de heer Warnaar; de burgemeester van Zoeterwoude, de heer H. J. J. A. Smeets en de beide wethouders J. Kraan en G. v. Leeu wen; Pastoor Koene van de parochie in 't Zwaantje, de geestelijkheid van de parochie in de Groenendijk; alle polderbesturen (ongeveer 20 bestu ren) en het gemeentebestuur van _r>zerswoude. Deze avond zal verzorgd worden door eig enkrachten o.a. zal het dames zangkoor zijn medewerking verlenen, en vele anderen. Welkom vreemdeling. In de buurt van het station zal een bord worden geplaatst, waarop de platte grond van de gemeente staat afge beeld, terwijl diverse signaallampjes door een druk op de knop naast de naam van de deelnemer diens adres kenbaar maken. Het „welkom vreem deling" zal boven aan het bord ge plaatst worden. Geboren: Arida G. J. d. v. G. KazemierEoer; Corona B. d. v. J. Smitsde Bruin. Jacobus J. C. z. v. W. J. v. d. MaatStolwi'k. Ondertrouwd. Hendrik Konijn en Johanna C. Bosman. B. Doe mee aan Wacht niet r;» U bent Uw

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6