Maakt toekomstig Mulo-diploma Middenstandsdiploma overbodig? Geen gevangene zonder pakje met Kerstmis; 2e serie Sterren" Bouw van R.K. school vermoedelijk op de urgentie-lijst voor 1955 Ook een zwembad in 1955 Buitenlandse trekkers bestolen in Amsterdamse jeugdherbergen Postduivententoonstelling in Nieuwkoop ZATiSKDAG 27 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Regering toont belangstelling I examen-eisen van het Mulo-diplo- ma zo gewijzigd worden, dat zy nog In middenstandskringen is reeds npS meer aansluiten aan de examen- 1 eisen van het Middenstandsdiploma. Regeringskringen hebben belang stelling voor dit plan getoond te meer, daar het in de lyn van het re geringsbeleid ligt om de vestigings eisen zowel administratief als technisch aan te passen aan be staande onderwijsinstellingen. lang het bezwaar gevoeld, dat het Mulo-diploma een opleiding, die vele toekomstige middenstanders vol gen practisch geen vrijstelling ver leent voor het diploma Handelsken nis, vereist voor de middenstander. Tot nu toe geeft het Mulo-diploma slechts vrijstelling voor één van de 6 vakken taal en handelscorrespon dentie terwijl verschillende andere vakken van het Mulo-diploma, die van het middenstandsdiploma bena deren of evenaren. Gwijzigd programma. r De drie verenigingen van Mulo- onderwijzers hebben thans een pro gramma opgesteld, waarin de eind- AFSLUITING WATERWEG VAN GROTE BETEKENIS Evenals gisteren ir. Kuiperi, rijks- cultuurconsulent in Den Haag, dit te Delft heeft gedaan in een studiebij eenkomst van de „Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Delfland", heeft gisteren in de vergadering van het hoogheemraadschap Delfland de dijk graaf, mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, ver klaard dat het te betreuren is dat in de plannen van de deltacommissie tot afsluiting van de zeegaten niet een afsluiting van de Nieuwe Water weg is opgenomen. Hij zei dit naar aanleiding van vragen, welke uit de vergadering waren gesteld naar de maatregelen welke zijn of worden genomen om een herhaling van de overstromingsramp van 1953 te voor komen, en voegde er aan toe dat af sluiting van de Nieuwe Waterweg voor Delfland grote betekenis zou hebben. Met betrekking tot de water keringen zei spreker te menen, dat er zo spoedig mogelijk iets moet worden gedaan. Weliswaar gaan de gedachten reeds enige jaren uit naar het maken van een stormstuw in de Nieuwe Waterweg, doch het zal ge ruime tijd duren eer de definitieve plannen komen, terwijl er dan nog heel wat tijd zal verstrijken alvorens deze plannen zullen zijn gereali seerd. Zolang kan Delfland niet wachten en daarom zal het zelf de nodige maatregelen in de naaste toe komst moeten nemen, aldus dr. Dolk. GLADIOLENPR''ZEN TROKKEN WEER AAN De toch al zo getergde zenuwen van de vaderlandse gladiolenkwekers kunnen weer tot rust komen!... Want nadat de exporteurs verleden week 'n kleine inzinking hadden gekregen, wat de kooplust betreft, drukte men de afgelopen dagen in de veiling zalen van de Hobaho en de H.B.G. te Lisse weer op de knoppen met een ijver en met een geestdrift, alsof er goud aan de gladiolen te verdie nen was. En dat laatste moet u voor alle zekerheid 'maar niet zo erg grif aannemen.... Men mag er b.v. rustig aan twijfe len, of een exporteur nog iets kan verdienen aan veertienen van een doodgewoon soort als Gold Dust, waarvoor men niet minder neertelde dan 10,20 en voor de twaalven van dit soort 9,60. Verder is het ook in hoge mate twijfelachtig of men Acca Laurentia, die resp. 10,30 en 9,20 noteerde, voor deze prijs verkocht heeft! En zo zou men kunnen door gaan: Alfred Nobel voor ƒ9,en 8,10, Hawaii voor 8,10 en 7,30, Topscore voor 9,80 en 8,80, Hop- man's Glorie voor 10,en 8,50, Red Fox voor 9,40 en 9,Sweet Seventeen voor 10,70 en 10,20 en Nieuw Europa voor 9,50 en 8, En die kwekers die twaalven van Abu Hassan aan te bieden hadden zagen hun knollen betaald met de alleraardigste prijs van 13,70 per 100, voor twaalven van Kardinaal Spellmann telde men 12,75 neer en Ravel werd verkocht voor de waan zinnige prijs van bijna ƒ44,per 100 voor de zift 1214. Met de witte Sneeuwprinses wil het niet zo best. Is deze variëteit nooit bij de best be taalden gerangschikt, nu andere soorten gemiddeld 9,voor veer tienen noteren en 7,50 tot 8,50 voor 1214, kon deze niet hoger ko men dan resp. 6,35 en 5,80 per 100. Een andere witte, Maria Go- retti, bleef daarentegen zeer hoog gewaardeerd: 10,80 en 10.30. Mor ning Kiss verkreeg voor twaalven zelfs nog boven 10,per 100. I Pepernoot in ongenade Zoals we dezer dagen reeds <j meldden, is een der pepernoten, I die Zaterdag jJ. uit de zak van Zwarte Piet te voorschijn kwam, met een dermate kracht naar 5 de jubelende menigte gegooid, dat een dame momenteel met <i een lichte hersenschudding op bed ligt, omdat zij de gewraakte noot precies op het oog kreeg. Thans heeft zij ook een grote fruitmand kalm naast haar bed van een meelevende Sin- l terklaas gekregen, die tevens met zijn Pieten in beraad is ge- gaan. Er is besloten, dat het vol- gend jaar de pepernoot niet meer in vrije vaart door de Amster- damse luchten mag vliegen. Er zal niet meer gestrooid worden; hetgeen natuurlijk niet wil zeg- gen, dat de Amsterdamse kin- iertjes van alle goede gaven be- roofd zullen blijven. Hoe het dan wel zal gaan, is i log niet bekend, maar Sinter- daas heeft nog een heel jaar de 't j .ijd om dat uit te vinden. Voor de derde achtereenvolgende maal is de Bond Zonder Naam zijn PRIJSINDEXCIJFERS IETS OMHOOG. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 per 15 October 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer steeg tussen 15 September en 15 Oc tober 1954 met 1 punt, namelijk van 126 naar 127. Het indexcijfer voor voeding bleef gehandhaafd op het niveau van 15 September (130). Binnen deze groep hebben een aantal prijsstijgingen en prijsdalingen elkander vrijwel ge compenseerd. Zo vertoonden de prij zen van aardappelen, thee, eieren, luxe waterwitbrood, peulvruchten, melk en kaas een stijging. De index cijfers voor groenten, fruit, koffie en vlees daalden daarentegen. Bij de niet-voedingsmiddelen de den een prijsverhoging van anthra- ciet en een aantal geringe prijsstij gingen binnen de sub-groep woning inrichting en huisraad het indexcij fer voor de groep „Woning" met 1 punt oplopen. Ook schoenreparatie De Zuidelijke politie jaagt op groot wild! Spoedig vele arrestaties? De Belgische politie heeft een Ne derlander gearresteerd, die zeer ver moedelijk betrokken is bij een serie j ernstige inbraken in Nederland,' waaronder inbraken bij juweliers. Gisteren heeft de Belgische politie iïeceiiSeï-kaleïder«ctle"voor de "ge" een andere Nederlander die in 1 van|fenen begonnen. Het is bovendien ,staat met da eerstgenoemde,1 de bedoelin(, om aan de (..Interneer. over de grens gezet. Deze werd door nniZ„no.B„ mot de Nederlandse politie gearresteerd J r gLZh .w en opgesloten in het Huis van Be- ft Nicolaas en Kerstmis, op deze waring te 's-Hertogenbosch. Hij" heeft; daae» een verrassing toe te zenden, nog een gevangenisstraf van drie ^ok "e kaarsen-actie is reeds in jaar tegoed bij vonnis van de recht-volle gang en belooft het succes van bank te Roermond. Het een en an- vorig jaar nog te overtreffen. Deze der staat in nauw verband met de actie is bestemd ter financiering Van actie die de politie in Brabant en het gehele jaar durende campagne Limburg heeft ontketend tegen een Mensen in Nood". Met deze cam- aantal „zware jongens" die verdacht pagüé helpt de Bond Zonder Naam worden van ernstige inbraken. Vani mensen, die door de organisaties niet de Nederlandse arrestant van de kunnen worden bereikt. i(, BOND ZONDER NAAM MET VELE ACTIES m Pater Loop U ziek Belgische politie te Brussel zal door ....- I In December verschijnt ook het vLair óTdet tw«Iea^«rlen '™ada alb™ st«™" ta cen r.teguh8SandrhSngmcrdc rtf" °Pl«a «™^a"aJa" overval te Ravestijn is, naar van óf- J* album bij ficiële zijde wordt medegedeeld, Zonder Naam worden be zeer twijfelachtig. DERTIG MILLIOEN VOOR DUKVERBETERINGEN. rvoer zijn gebracht. Men wil over- was per 15 October duurder dan per I gaan tot de voorlopige versterking 15 September. K.A.B. MET 550 ZIEKEN NAAR LOURDES. Naar thans reeds bekend is, zal het Comité Lourdesbedevaart van de KAB volgend jaar met 550 zieken naar Lourdes reizen. Van 15 tot en met 22 April maken 200 zieke kin deren de reis, en van 17 tot en met 25 Juni 350 volwassen zieken. Deze aantallen staan vast. Hoeveel gezon de bedevaartgangers aan beide pel- grimmages zullen deelnemen is nog niet bekend. steld. In tegenstelling met de vorige maal zijn de plaatjes ditmaal In vier kleurendruk, terwijl het album bo vendien royaler is opgezet en met te keningen verlucht In het Lichtba ken van Zaterdagavond (27 No- Binnenkort zal een wetsontwerp vember) zai Pater w. Loop S.M.M. worden ingediend, waarin nader uit gewerkte voorstellen zullen worden; gedaan, om te komen tot een betere beveiliging van het Zuidwestelijk VOORRANG VOOR VOETGANGER deel van ons land, gedurende de tijd, OP OVERSTEEKPLAATS, dat de Deltaplannen nog niet ten uit- De minister van Verkeer en Wa terstaat doet een dringend beroep op het rijdend verkeer om nu reeds van verscheidene zwakke plek ken in dehoogwaterkeringen, aangezien het voorrang te verlenen aan voetgan- j u;gers, die gebruik maken van over steekplaatsen. De minister deelt dit mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de be groting 1955. Een speciale commissie heeft enige tijd geleden aan de minister advies uitgebracht over bescherming van de voetganger in het verkeer. Het rapport van deze commissie is in handen gegeven van de generale staf ,vr»,. .„Wvw. voor het verkeer, die zo spoedig mo- baal geschat op zeventig millioen gelijk met concrete voorstellen zall auto werd aangereden is aan zyn gulden. 1 komen. verwondingen overleden. niet verantwoord is hiermede te wachten tot alle plannen in die rich ting zijn uitgewerkt. Om deze noodzakelijke verbeterin gen spoedig tot stand te brengen, is het gewenst voor de uitvoering van deze werken de nodige fondsen be schikbaar te houden. Men stelt zich voor 'n som van dertig millioen gul- de hoogwaterkeringen, aangezien het deeltelijk te financieren. De totale kosten worden zeer glo- nadere mededelingen over de Kerst kaarsenactie doen. Pater Loop is reeds enige weken niet in orde en heeft hij zich onder doktersbehandeling gesteld. Hij zag zioh om deze reden reeds genood zaakt zijn werkzaamheden te beper ken, en enige malen het Lichtbaken en spreekbeurten te laten vervallen. Het is niet bekend of en wanneer Pater Loop zich weer geheel aan het werk van de Bond Zonder Naam zal kunnen wijden. ARBEIDER GEDOOD DOOR VALLENDE BALK. Bij restauratie-werkzaamheden aan de Geertekerk te Utrecht is Donder dagmiddag een arbeider, de 57-ja- rige grondwerker J. S., zó ernstig gewond, dat hij later in 't Stads- en Academisch ziekenhuis is overleden. Met een collega was hij bezig een houten balk weg te breken toen plot seling een twee en halve meter lange evenwichtsbalk van zeventig kg in beweging raakte en de arbeider op het hoofd trof. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het ziekenhuis overgebracht. LANDBOUWER RAAKTE BEKNELD. De landbouwer W. van O. te We- he is tijdens werkzaamheden op de boerderij tussen de muur van een schuur en een bedrijfswagen bekneld geraakt. Hij is overleden. TWEE BROMFIETSERS OMGEKOMEN. De 39-jarige heer M. H. Walters te Groningen is Vrijdagmorgen om het leven gekomen toen hij in de Nieu we Ubbingestraat aldaar op zijn bromfiets tegen personenauto botste. De 68-jarige heer H. Gooyert te Groningen, die Woensdafmorgen op zijn bromfiets door een personen- BOUWONDERNEMERS WENSEN KOERSWIJZIGING. De particuliere bouwbedrijven heb ben in het Rotterdamse Groothan delsgebouw een congres gehouden en daar de volgende resolutie aan genomen: a. De Rijkswoningbouw dient sub sidiepolitiek ten aanzien van de woningbouw te voeren, die er op ge richt is het particulier initiatief zo veel mogelijk te steunen; b. toeslagen en premiën met het doel het bovenstaande mogelijk te maken zijn noodzakelijk, omdat zon der steun geen bouw op rendabele basis tot stand kan komen; c. voor zover aan woningwetbouw in een of andere vorm steun wordt verleend, mag deze geen tendenz bevatten tot eenzijdige bevordering daarvan; d. daarentegen behoort de particu- -wv. w liere bouwondernemer minstens over bijdrage uit het gemeentefonds een gelijke steun en faciliteiten te be- sluitende begroting was verkregen, Gemeenteraad Leiderdorp De gisteravond gehouden raadsver gadering, onder leiding van burge meester K. v. Diepeningen, is er een geweest van zes verstrekkende bete kenis. Behandeld werd niet alleen de begroting 1955, hetgeen in zeer vlot tempo geschiedde, waartoe zonder twijfel heeft bijgedragen het feit, dat door de verhoging der subjectieve maar ook het zeer uitgebreide inves I teringsprogram zoals dat gisteren schikken als voor woningwetbouw nodig wordt geoordeeld; <rp>Tir o iiruri..._ e. een economische huurzetting van i werd'vermeFd. de bestaande bouw is noodzakelijk te achten, opdat het verhoogde huur- De raad stond hierin volledig ach- peil zich aanpast aan de huur in de ter B. en W. Slechts één punt, het nieuwbouw; laatste, de nieuwe brug over de Rijn, f. het doel en de strekking van kon geen algehele voldoening schen- Woningwet en Woningbesluit dienen ken aan de raad. onverkort te worden nagestreefd en t>_ hppp d stoel voelde 2ich van Uk en richt, dat eerst dan de woningwet bouw wordt ter hand genomen, in dien en voorzover de particuliere bouwondernemers in gebreke blijken te zyn; g. de gemeentebesturen behoren bij verkoop of in erfpacht geven van bouwgrond als algemene regel te stellen, dat die sector in 'het bouw bedrijf, die naast de rijkspremie geen ander beroep doet op de publieke ka?sen of aan de overheid geen risico's in andere vorm oplegt, voor rang verkrijgt. ZOEKEN NAAR „BONTEKOE" WORDT GESTAAKT. De pogingen tot berging van het in de Noordzee gestorte vliegtuig „Willem Bontekoe" en de nog steeds vermiste 19 slachtoffers worden voorlopig gestaakt, omdat verder zoeken als vruchteloos moet worden beschouwd. zegt hy, beweerd, dat de brug geen 15 jaar meer mee gaat. Bij de nog niet zo lang geleden reparaties, die een aanzienlijk bedrag vergden is uitdrukkelijk door deskundigen verzekerd, dat dit wel het geval zou zijn. Een nieuwe brug vindt hij dan ook nog niet urgent en waar dit meer een provinciaal belang betreft voelt hij er voor dit punt van het program te schrappen. dat de brug niet meer voor 15 jaar gegarandeerd wordt, berust op het optreden van nieuwe gebreken, die destijds niet konden worden voorzien. Hij wijst op de bruggenbouw in an dere gemeenten en raadt aan de brug op het investeringsprogram te hand haven en met het provinciaal bestuur te bespreken. De raad kon zich hier mee verenigen. Het eerste punt van het program behelsde de aanleg van speelweiden. Aan de Ned. Heide Mij. zal gevraagd worden het maken van een plan met kostenbegroting voor een speelwei de in de Does wijk. De uitvoering zal zodanig zijn, dat er een groot gras veld wordt aangelegd, waar de kin deren kunnen spelen, terwijl de rond om te plaatsen banken gelegenheid bieden voor ouderen om zich te ver pozen. Zwemmen in 1955. Een uitvoerige toelichting gaf de voorz. by punt twee, de aanleg van een voetbalveld en zwembad. Dit kan het beste gelijktijdig geschieden uit economisch oogpunt en voldoet aan een grote behoefte. Het sportveld komt n.l. in de nabijheid van het gymnastieklokaal en de te bouwen R.K. school waardoor het veld te- Bedenkingen. vens dienst kan doen voor lichame- lyke ontwikkeling. Weliswaar moet HU wordt ondersteund door de he-' ren Los, De Graaf en Moraal. De v6n m verband met de grasmat, maar ii waar dp houw var» dp R TC schnnl heer Schoppen zou het liever m een andere richting willen zoeken, n.l. te trachten dat de andere kant van de Rijn eveneens tot Leiderdorp gaat behoren en alzo één gemeente vormt. Mogelijk dat dit tot een betere op lossing reikt in verband met de nieu we brug, die hij wel urgent vindt. De voorzitter antwoordt, dat het feit, Daders veroordeeld Wegens diefstal van een groot aan tal waardevolle gebruiksvoorwerpen ten nadele van buitenlandse trekkers uit twee Amsterdamse jeugdherber- J gen heeft de rechtbank te Amsterdam I gisterochtend een 22-jarige houtbe- i werker uit Amsterdam veroordeeld i tot twaalf maanden gcvangenisstrai met aftrek van de preventieve hech tenis, waarvan zes maanden voor waardelijk, en een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. De officier van justitie heeft indertijd tegen de jongeman de zelfde straf gevraagd, doch met vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. Verdachte had ter terechtzitting toegegeven, dat hij in de afgelopen zomer uit twee jeugdherbergen in Amsterdam een indrukwekkend aan- al camera's, portefeuilles, portemon- naies, vulpennen, vulpotloden en sie raden van buitenlandse trekkers had gestolen. De leider van de jeugdher berg aan het Karthuizerplantsoen had de houtbewerker zelf in de kraag ge grepen, toen hij de jongen in zijn jeugdherberg zag rondscharrelen en deze wilde vluchten toen hem naar zijn identiteit werd gevraagd. Bijna alles terug. De tweede verdachte in deze zaak, een 32-jarige suikerbewerker, die al negen veroordelingen op zijn straf blad had staan, werd wegens heling van de gestolen goederen veroordeeld tot drie maanden met aftrek van de vier maanden preventieve hechtenis. Tegen hem had de eis geluid tien maanden met aftrek. Vrijwel alle goederen zijn terugge vonden. Dank zij de registratie bij de waar de bouw van de R.K. school I zeer waarschijnlijk op de urgentie' lijst 1955 komt zullen, indien de aan leg in '55 geschied, beiden in 1956 in gebruik kunnen worden genomen. Hij stelt daarom voor de terreinen welke ervoor beschikbaar moeten worden gesteld uit de pacht te nemen én de pachters een schadeloosstelling te geven. Indien het vqorstel aange- noirtèn wordt kan er in '55 gezwom men word^i. De heer Los vreest, dat deze plan nen niet op zo korte termijn ver- wezenlij kt kunnen worden en het I dan geen zin heeft de grond uit de pacht te nemen. De heer Schoppen heeft bezwaar tegen h-t sportveld, omdat dit niet op Zondag mag wor den gebruikt en ook omdat RCL ver moedelijk de huur niet kan opbren gen. De heer v. d. Stoel tenslotte vreest dat de jaarlijkse lasten.niet op ae begroting verhaald kunnen worden. De voorz. antwoordt de heer Los, dat de Heide My. heeft verzekerd dat, als de raad zijn goedkeuring geeft de werken in 1955 uitgevoerd zullen worden en gereed komen. Wat betreft de huur voor het sportterrein, zegt hij dat, waar de gemeente zoveel doet voor dit doel, de leden dan maar eens wat meer moeten opbrengen, want zoals het nu is, vindt hij dit be droevend. De kosten kunnen gedekt Begroting. Daarvoor was reeds behandeld de begroting die, zoals de gewoonte is, door een algemene beschouwing van de verschillende fracties werd voor afgegaan. De heer Kuilenberg (K.V.P.) is verheugd, dat het aanvankelijk met een tekort is opgeheven. Ook het in gediende 5-jarenplan getuigt van grote voortvarendheid en schenkt vertrouwen ten aanzien van het be leid in de komende jaren. De K.V.P. fractie kan zich hiermede verenigen. Ook over de woningbouw had spr. niets dan lof, al moest hij tot zijn spijt constateren, dat het tempo niet altijd is, als mocht worden veronder steld. Nadat hij nog eens de bouw van huizen voor grotere gezinnen onder de aandacht van B. en W. had gebracht, besloot hij zijn algemene beschouwing. De heer j_,os (A.R.) drong aan op spoed, wat betreft het bouwrijp ma ken van gronden. De heer De Graaf (C.H.) sprak in gelijke geest, evenals de heer Nie- vaart (P.v.d.A.), waarna de heer Schoppen (Gemeentebelang) de ry sloot. De voorz. was bly met de tevreden DOKTER VAN T HOFF DODELIJK VERONGELUKT Werkzaam in Leiden en omgeving Gistermorgen is de 31-jarige arts H. B. van 't Hoff, Marialaan 31, Oegstgeest bij Vreeswijk op de rijks, weg DordrechtUtrecht dodelijk ver ongelukt. Het ongeval geschiedde, doordat de remmen van een vrachtwagen, die uit een zijweg kwam op dit fatale mo ment weigerden. Dokter Van 't Hoff was sinds eni ge maanden verbonden aan het insti tuut voor praeventieve geneeskunde te Leiden op de afdeling arbeidsge neeskunde. Ook was bij bedrijfsarts bij Sikkens' lakfabrieken te Sassen- heim. Na zijn medische studies is de heer Van 't Hoff ook werkzaam ge weest aan het gemeenteziekenhuis te Dordrecht en aan het academisch zie- kenhius te Leiden. De overledene was sinds kort ge huwd. Zijn collega, dokter L. D. van der Kuk uit Dordrecht, die ook in de auto zat, werd zwaar gewond. CONTROLEUR VRIJGESPROKEN. De Haagse Rechtbank sprak de 48- jarige controleur J. A. W. uit Leiden vry van de hem ten laste gelegde verduistering. Verdachte had gelds bedragen, die hij voor de blinden- geleidehondenschool „De Wolfshond" te Dordrecht, in ontvangst nam, niet afgedragen. Tot zijn verdediging voerde hij aan dat hijzelf ook nog vorderingen op de inrichting had. Ter zitting was niet gebleken of hij het recht had deze bedragen af te trek ken. vindt Dan volgt de behandeling van de begroting van het woningbedrijf, welke voor de gewone dienst sluit met een batig saldo van 914.29. De kapitaaldienst is sluitend. Z.h^t wordt deze aangenomen. Evenzo de begroting van het grondbedrijf. De kapitaaldienst is weer sluitend, de ge wone dienst echter heeft een nadelig slot van 10.046.18. Dan komt de ge meentebegroting aan bod. Deze sluit voor de gewone dienst met een post onvoorzien van pl.m. ƒ30.000 op 1.287.493.De kapitaaldienst heeft een nadelig slot van 1.260.623.85. Ook deze werd vrijwel zonder enige bespreking aanvaard. Kleuteronderwijs. Het was de heer Schoppen die vroeg om verhoging van de subsidie voor het kleuteronderwijs, omdat de ze niet toereikend is. De voorz. ant woordt, dat, zolang de raad geen ver zoek krijgt om meer subsidie, men moeilijk deze op eigen initiatief kan verhogen. Rest nog de gewone agen dapunten. In vlot tempo werden de ze afgehandeld. Bij de aanvrage voor medewerking voor de bouw van de R.K. school zeide de heer De Graaf, dat het hem zou spijten, als de kin deren uit het Zijlkwartier niet op de nieuwe school zouden komen, maar naar de school in het Kooikwartier zouden gaan. Dit naar aanleiding van de toelichting bij de aanvraag. De voorz. antwoordde, dat de ouders vol. komen vry zijn. De school in de Kooi heeft bestaansrecht, maar hij hoopte, met de heer De Graaf, dat het school bestuur in deze actief zou zyn, om de kinderen hier op school te krijgen. Z. h. st. werd ook dit voorstel aangeno men. Opnieuw kwam een punt verkoop grond op de agenda voor en wel in het Zylkwartier. Voor de bouw van 7 a 8 woningen zal aan de heer Hems- bergen verkocht worden pl.m. 1200 M2 voor 2400.Aan de heer Meer burg voor een complex winkelhuizen en woningen 1033 M2 en 288 M2 in totaal voor 28.486.De kosten per leerling voor het gewoon openbaar onderwijs werden vastgesteld op 32.19, die voor het ulo-onderwijs ƒ41.Een nagekomen agendapunt heid van de raad. De heer Kuilenberg behandelde het verpachten van vis- antwoordt spreker, dat particulierewater aan de heer Zandvliet te Lei- bouw soms inderdaad sneller lijkt te gaan dan van de gemeente, maar men moet niet uit het oog verliezen dat een particulier e^n kleiner object heeft en de zaken meer in de hand. Er zijn moeilijkheden geweest met de bouw van de 104 woningen, omdat er geen stucadoors waren om de hui zen af te werken. aWt betreft de bouw van grote woningen, dit blijft de aandacht houden van B. en W., maar de hoge huren vormen een moeilijkheid. Wat de grond bij de uit breidingsplannen betreft, hier zien vele tuinders hun levenswerk verlo ren gaan. Zij moeten schadeloos ge steld wordenen bovendien moet er iets tegenover gesteld worden. Er is echter reeds resultaat bereikt met pachters, zodat dit werk voortgang den. De heer v. d. Stoel brak hier een lans voor de Hengelaarsbond, bij gestaan door meerdere raadsleden, waardoor, tenslotte besloten werd het viswater niet te verpachten aan de heer Zandvliet, maar aan de Henge laarsbond. De heer Broxterman ten slotte sprak een zeer hartelijk dank woord namens de Bisschoppelijk Si- tueringscommissie, het Kath. Sociaal Instituut voor Kerkenbouw en het Oudercomité voor het tot stand ko men van de te stichten R.K. school. Hij sprak zijn vreugde uit over de voortvarendheid van B. en W. en de raad hier betoond en hoopte dat het schoolbestuur met dezelfde voortva rendheid de zaal zal voortzetten en de school zou mogen bijdragen tot meerdere bloei van de gemeente. De postduivenverenigingen „Del melen, 3. J. Tysterman, 4. C. v. d. Vooruitgang" te Nieuwkoop en de „Witpen" te Nieuwveen houden ge- zamelijk een tentoonstelling ir Nieuwkoop. De volledige uitslag laten we hier onder volgen. Klasse 1 oude doffers blauw: 1. J. Tijsterman, 2. G. Oskam, 3. A. van Koert, 4. Gebrs. Oosterman, 5. G. Oskam, 6. C. van Bemmelen, 7. A. Oskam. j Klasse 2. Oude duivinnen blauw: 1. H. Kuyf, 2. J. v. Denk, 3. C. Koe- -lemen, 4. G. Oskam. 5. A. v. Koert, worde» uit de post onvoorzien, deelt t 6. J. Tysterman, 7. A. Plaizier. hij de heer Stoel mede. Klasse 3. Oude doffers bont in rood Nadat de voorz. nog heeft mede-l 1. Gebrs. Oosterman, 2. J. Tijster. gedeeld, dat het een open bad wordt' man, 3. J. Tijsterman, 4. A. v. Leeu- i met water dat opgepompt wordt, be- wen, 5. G. Oskam, 6. C. v. Bemme- jeugdherbergen "konden de gestolen sluit de raad om ook voor dit object len, 7. C. v. d. Haak. voorwerpen aan de buitenlandse toe- akn de Ned. Heide Mij. op te dra-i Klasse 4. Oude duivinnen bont in risten worden teruggezonden. I gen. rood: 1. A. v. Leeuwen, 2. C. Bem- Haak, 5. idem, 6. B. Spring in 't Veld, 7. C. v. d. Haak. Klasse 5. Jonge doffers blauw: 1. C. v. Bemmelen, 2. H. Kuyf, 3. A. Os kam, 4. A. Straathof, 5. A. Oskam, 6. C. Koeleman, 7. A. v. Leeuwen. Klasse 6. Jonge duivinnen blauw: 1. A. v. Zimeren, 2. J. Tysterman, 3. idem,4. A. Straathof, 5. Oskam, 6. C. v. Bemmelen, 7. G. Oskam. Klasse 7. Jonge doffers bont in rood: 1. J. Tysterman, 2. C. v. Bem melen, 3. idem, 4. Gebr. Oosterman, 5. J. Tysterman, 6. Gebr. Oosterman, 7. J. de Groot. Klasse 8. Jonge duivinnen bont in rood: 1. C. v. Bemmelen, 2. idem. 3. idem, 4. C. Koeleman, 5. Ad Oskam, 6. A. v. Leeuwen, 7. C. Koeleman. Klasse 9. Late jonge doffers: A. Straathof. Klasse 10. Late jonge duivinnen: le pr. A. Straathof.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8