H. J. GRIMBERGEN Opening van N.V. „De Baronie" in teken van goede verstandhouding «»kBflPONIE OOSTHOEK! piMSBETONH f giï Volkswagen schoof in volle vaart onder een zware vrachtauto Grootse Bouwwerk Constructiewerk Smeedwerken Siersmeedwerk ^IG 27 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zoals wij gisteren kort berichtten heeft burgemeester Ed. C. Witschey Vrijdagmorgen de nieuwe fabriek van de cacao- en chocoladefabriek „Baronie" N.V. te Alphen a. d. Rijn officieel geopend. De plechtigheid verrichtte de heer Witschey in de recreatiezaal van het bedrijf, waar hij een handle overhaalde, door welke handeling de kunstverlichting van het bedrijf werd ontstoken en de motoren aan het draaien gebracht. De plechtigheid vond plaats onder grote belangstelling, o.m. van het college van B. en W., vele raadsle den, hoofden van dienst, tal van in dustriëlen uit de Rijnstreek en van het leidinggevend personeel. Velen waren vergezeld van hun dames. De grote zaal, welke plaats biedt j aan meer dan 1000 personen, had een j feestelijk aanzien gekregen door de honderden bloemstukken, welke heel de omtrek sierden als stille getuigen van vele gelukwensen. Op het po dium, dat veel geleek op een rosa rium, hadden behalve de directeur, de heer A. Barents, plaatsgenomen de heren C. Nieuwenhuyse en mr. J. M. Barents, een neef van de direc teur, respectievelijk adjunct-direc teur van „Baronie" en commissaris der N.V. Na een kort welkomstwoord te hebben gericht tot de talrijke aan wezigen, herinnerde de directeur, de heer A. Bartens aan de catastrophale brand van October 1951, die het be drijf te Schiedam grotendeels ver woestte en een periode van inzinking inluidde. Door noodoplossingen slaag de men er evenwel gelukkig in de productie langzaam weer ter hand te nemen en de markt te behouden. De opbouw van het bedrijf vorderde en onderwijl waren tal van pogingen in het werk gesteld om de plannen, welke al bestonden tot het stichten van een geheel nieuwe fabriek, te realiseren. Hierin is de directie thans geslaagd, mede dank zij de vlotte medewerking en het zakelijk inzicht van Alphens gemeentebestuur en de raad der gemeente. Belangrijke gebeurtenis. Burgemeester Witschey aarzelde niet om de opening van dit bedrijf een belangrijke gebeurtenis te noe men voor de Nederlandse gemeen schap, de gemeente Alphen a. d. Rijn en voor de directie. Nederland streeft allerwege naar industrialisatie en op voering van de productie, op een zo economisch mogelijke basis. Het stemt tot voldoening, dat men daarbij niet alleen streeft naar kwantiteit, maar vooral ook naar verbetering en behoud van een goede kwaliteit. Dat deze verlangens bij de directie van dit enorme en moderne bedrijf, dat vandaag wordt geopend, stellig een belangrijke, zo niet de allereer ste plaats inneemt, daarvan was spr. verzekerd. De burgemeester herin nerde aan de vele goede land- en waterwegen, welke voor Alphen a. d. Rijn goede verbindingen vormen en sleutel vormen van een goede toe komst. Dit gebied is prachtig voor de vestiging van industrieën. Spr. besloot met de beste wensen voor een zonnige toekomst, waarvan de dag van vandaag, waarop de zon zo welwillend schijnt, een goede voorbode moge zijn. Namens het gemeentebestuur zegde burgemeester Witschey een geschenk toe voor de directiekamer, dat in overleg met de architecten zal wor den aangebracht. Hierna verrichtte de burgemeester de symbolische opening. Mr. J. M. Barents, sprekende na mens de commissarissen der N.V. constateerde met voldoening, dat de directie alle vrees omtrent aanpas singsmoeilijkheden rustig kan afleg gen. De vaderlijke ontvangst, de vol doening die wederzijds blijkt, geven de verzekering, dat Baronie in Al phen a. d. Rijn welkom is en bij B. en W. en de raad in goede handen is. Het silhouet van de gemeente Alphen a. d. Rijn is vandaag verrijkt met de contouren van een prachtige fabriek. Maar de mooiste fabriek doet het niet als de mensen die daarin moeten werken elkaar niet verstaan, zij de voorwaarde voor hun plichtsvervul ling missen en zij de verhoudingen onderschattend, de wil niet kunnen opbrengen, om bovenal mens voor elkaar te zijn. Dan is alle samenwer king spoorloos, de samenwerking die spr. zo wil zien, dat men open staat voor elkanders moeilijkheden. De moeilijkheden van het personeel wa ren groot in Schiedam, vooral na de brand, de moeilijkheden zijn nog groot, nu zij zich hebben moeten ver plaatsen, met gezin en al, waaraan het vraagstuk van de aanpassing ten grondslag ligt. De fabriek zal zich wel aanpassen. Mogen ook zij, aldus besloot mr. Barents, in Alphen a. d. Rijn een even hartelijk en gul ont haal vinden als de fabriek zelf van- daag beleeft. Vervolgens sprak de heer C. de Keijzer, de accountant van het bedrijf, die na enkele com merciële facetten te hebben belicht, een hamer aanbood voor de bestuurs kamer. Geschenk van personeel. De heer S. Trouwborst vertolkte de dankbaarheid en de vreugde van het personeel, bij de dag, waarop het oude scheidt en het nieuwe aan vangt. Spr. bood namens het voltal lig personeel een uurwerk aan, dat is aangebracht in de hall van het trappenhuis, dat naar het represen tatieve deel van het bedrijf voert. De decoratie van de klokplaats symbo liseert op semi-abstracte wijze het verzamelen van de grondstoffen die door Baronie voor fabricage van cho colade wordt gebruikt. In de rech terzijde van het onderwerp is een vrouwenfiguur uitgebeeld die met een zinspeling op de door Baronie vervaardigde producten, de zoetheid des levens voorstelt, aan haar voe ten een Eenhoorn, symbool van zui- club het woord en opende de weg voor een prettige samenwerking met de directie van Baronie. Rondwandeling. Het grote gezelschap heeft, na het gebruiken van verversingen, in ver schillende groepen, onder deskundige leiding, een rondwandeling door het 93 m. lange, 60 m. brede en 30 m. hoge gebouw, dat een inhoud heeft van pl.m. 65.000 m3 en werkgelegen heid verschaft aan pl.m. 600 per sonen. De ingebruikname van dit nieuwe pand zal door het personeel Zater dag worden gevierd met een feest avond in de mooie ruime recreatie zaal, welke ongeveer 1000 personen kan bevatten en direct aansluitend een ruime garderobe en het buffet heeft. Het was een aardige geste van de directie om haar nieuwe fabriek, be halve te versieren met de nationale en een oranjevlag, te tooien met een vlag, welke het wapen van Alphen aan den Rijn voert. N.V. BARONIE KRIJGT AL EEN BUUR Tricotagefabriek vraagt grond De plannen van de Hollandia Tri cotagefabriek te Veenendaal, om te komen tot de bouw van een nieuwe permanente gebouw te Alphen aan den Rijn hebben thans zulke vaste vormen aangenomen, dat B. en W. bij de raad een voorstel tot verkoop van grond en verstrekking van geld lening hebben ingediend, juist op de w;. r 'l Het betonskelet van de „BARONIE" werd gebouwd door Volker Bouw- ïnaateschappij N.V. te Rotterdam, uitvoerster van de grootste Utiliteitswerken o.a. van het Groothandelsgebouw te Rotterdam. (Advertentie.) voor haar te reserveren. Het een en ander ontmoet bij B. en W. tegen de prijs van 6.50 per m2 geen be zwaar, evenmin hebben B. en W. be denking tegen voorlopig de verkoop aan derden van de in de toekomst eventueel nodig zijnde grond niet te bevorderen, dan nadat Hollandia in de gelegenheid zal zijn gesteld de grond te kopen. Voorts vraagt Hollandia medewer king door verstrekking van een geld lening tot een bedrag van maximaal 131.625.t.b.v. de financiering van de kosten van de grond, de bouw van een fabriekshal met inbegrip van de verlichting, verwarming en de electrische installatie; een en ander onder eerste hypothecair waarborg, van gebouw, grond en op te stellen machines, welke laatste een waar de van ongeveer 80.000.belopen, en verstrekte aflossing gedurende de eerste vijf jaren. CHAUFFEUR WEER VERBLIND DOOR TEGENLIGGER verheid. Op de achtergrond een be- beknopte karakteristiek van het fa brieksgebouw met terzijde sterker geaccentueerd een rokende schoor steen als zinnebeeld van door arbeid verkregen welvaart. In het midden hoven een zonneteken, eveneens een symbool van voorspoed. In het mid den van de uuraanwijzer, binnen de tijd, een toespeling op de brand die het oude bedrijf heeft geteisterd, de vogel Phoenix die verjongd uit haar as oprijst. Het geheel werd vervaar digd door de Ned. Glasfabriek te Leerdam, naar het ontwerp van de kunstenaar F. Meijdan. Dit geschenk werd vergezeld van een oorkonde, alsmede van een album, inhoudende de handtekeningen van het voltallig personeel. Namens het kantoorpersoneel uitte de heer A. v. d. Heuvel, hoofd van de administratie woorden van dank voor het prachtige kantoor. De heer S. T. Goslinga, de architect van het bouwwerk, gaf een beknopte uiteen zetting van de technische snufjes die zijn toegepast. Verder voerde de heer Jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck als voorzit ter van de plaatselijke industriële dag waarop Alphen aan den Rijn met de cacao- en chocoladefabriek N.V. „Baronie" werd verrijkt. Het ligt namelijk in de bedoeling van de directie van Hollandia om haar nieuwe pand eveneens te doen bouwen op het industrieterrein in plan „West" in de nabijheid van „Ba ronie". Dit textielbedrijf is sedert 1949 reeds in deze gemeente gevestigd; in het pand Julianastraat 34. De vesti ging' was evenwel van stonde af aan van tijdelijke aard. De plannen tot verdere uitbouw van deze industrie leiden er toe, dat thans moet worden overgegaan tot het stichten van een permanent ge bouw. In de eerste plaats wenst de direc tie van de gemeente aan te kopen een perceel bouwgrond ter grootte van plm. 2000 m2, gelegen aan de Prinses Beatrixlaan. Met het oog op te verwachten verdere uitbreiding verzoekt Hollandia de naast gelegen grond tot een oppervlakte van maximaal plm. 4300 m2 enige tijd Op de Herenweg, in het gedeelte Hogendijk-Provinciale weg nr. 7 te Alphen, is Vrijdagavond omstreeks zeven uur een volkswagen met twee inzittenden, in volle vaart van ach teren onder een vrachtauto gescho ven. Hierbij werd het voorste deel van de kleine wagen dermate in el kaar geschoven dat de inzittenden volkomen klem raakten en dusda- nije uit en inwendige kwetsuren op liepen, dat zij in ernstige toestand in het Academisch Ziekenhuis te Lei den moesten worden opgenomen. Het waren de bestuurder van de volkswagen, de heer J .B. v. Velzen wonende te 's-Gravenhage en mej. A. Dortland, afkomstig uit Gouda. De dame was er wel het ergste aan toe. Het heeft enige tij*d geduurd al vorens men de dame, die met haar beide benen bekneld zat, uit haar benarde positie kon bevrijden. Hier voor moest eerst de vrachtauto wor den opgevijzeld. De volkswagen werd totaal ver nield, terwijl ook de vrachtauto be schadigd werd. De politie heeft de vrachtwagen in beslag genomen. Het ongeval vond plaats even *voorbij het punt waar de nieuwe Provinciale weg nr. 7, welke een schakel vormt in de verkeersweg RotterdamAmsterdam, zich aan sluit op de Herenweg naar de hoofd stad. De luxe auto, waarvan de be stuurder vermoedelijk werd verblind door een tegenligger, schoof met vrijwel onverminderde vaart van achteren onder de stilstaande vracht auto van de firma A. B. Mulder, ex peditiebedrijf te Alphen aan den Rijn. De chauffeur van deze vracht wagen, de heer A. Koster, Alphen, was zo juist weer in zijn cabine in gestapt, na een kleine inspectie van de oplast van de wagen, een grote partij balen .droge plup voor Nieuw- Vennep bestemd. Door de schok, glasscherven en beknelling liepen zowel de bestuurder als zijn metge- zelling ernstige uit en inwendige verwondingen op. Zoals gezegd is de toestand van de dame wel het ergst. Nadat dr J. H. Veenendaal de eerste hulp had verleend, werden de slacht offers per ziekenauto naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden ver j voerd. Het tragische van het voorval is, dat de beide slachtoffers, employe's van V. en D. te Gouda op weg waren naar Amsterdam, waar de directie voor het gezamenlijk personeel van Gouda, in Hotel Krasnapolsky een feestavond zou geven. De heer Van Velzen en mej. Dortland zouden vooruitgaan om enkele zaken te re gelen, voordat de collega's, die met een tweetal autobussen volgden, zouden arriveren. Begrijpelijkerwij ze heeft de Goudse directie de deel name aan het Amsterdamse feest af gelast en keerden de personeelsle- den, onder de indruk van het voor- I gevallene terug naar de Pijpenstad. j Met een kwartierafstand reden de bussen dezelfde route naar Amster dam. De ontsteltenis was groot en de verslagenheid algemeen, toen men informerend naar de oorzaak van de verkeersopstopping gewaar werd, dat het auto-ongeval twee van het eigen personeel gold. Nader vernemen wij, dat hoewel de toestand van de beide slachtof fers ernstig is er geen direct levens gevaar aanwezig is. COMMANDOPOST B B. IN GEM. NIJVERHEIDSSCHOOL. Daar het gebouw Schoolstraat 7, waarin is ondergebracht de comman dopost voor de kring Z.H.-3 van de organiatie bescherming bevolking, niet voldoet aan de daaraan te stellen eisen van veiligheid en outillage is in het plan voor de bouw van de gem. nijverheidsschool voor meisjes een kelderruimte onder 't te stichten ge bouw geprojecteerd, met het oog om te dienen als commandopost voor de kring B.B. De totale aan de bouw en de in richting hiervan verbonden kosten worden geraamd op 53.478,10, te we ten 33.932,60 voor de bouw en Ook voor de totstandkoming van dit mochten wij en verschillende uitvoeren Daarnaast kunt U ook voor bij ons terecht, zoals de foto hiernaast laat zien EMMALAAN 61—63 Telef. 2174 Alphen aan de Rijn' 19.545,50 voor de inrichtingslokalcn. Aangezien de kring zelf niet over deze gelden bechikt, is de gemeente verzocht een geldlening te verstrek ken, af te losen in 20 jaren, voor wat betreft de bouwkosten en in drie ja ren voor het overige. De bouw van genoemde nijverheidsschool is inmid dels aanbesteed en gegund aan de Busbouw-onderneming, met voorbe houd van de commandopost gedeelte, waartoe de raad beslissing moet ne men. B. en W. stellen thans de raad voor hiertoe te besluiten. Geboren: Aldegonda Henderika d. v. Cornelis Mulder en Wilhelmina J. van Tol. Woenderik z. v. Klaas de Jongh en Joukje Wieringa. Anna Cornelia d. v. Daniël den Ouden en Anna Veerman. Cornelis z. v. Dirk J. C. Hoogeveen en Jacoba C. de Mul. Cornelis Wilhelmus Maria z. v. Cor nelis J. van Niekerk en Maria J. van Rijn. Jan z. v. Arie Dissel en Anna B. van der Laken. Maria Johanna Bernadette d. v. Johannes M. Moe- rings en Maria C. Vermeulen. Johan nes Simon Joseph z. v. Cornelis J. A. van Vliet en Mathilda J. van Ful pen. Overleden: Gerrit Rozeboom 58 jaar. Pieter van der Bijl 65 jaar. Aaltje Caljé 80 jaar, weduwe van J. G. Bechtholt. Hendrik van Winkel 66 j. Ondertrouwd: Albertus P. Looman 23 j. en Cornelia J. Kok 24 j. Hen drik Binnekamp 25 jaar en Gijsje van Breda 22 j. Lieuwe Jesse 27 j. en Pietertje W. Schouten 23 j. Getrouwd: Jan M. Wijsman 26 j. en Maartje de Jong 23 j. Hendrikus Hellema 25 jaar en Gilje de Vries 29 j. Dirk de Bruijn 25 jaar en Tina Kelderman 24 j. BOSKOOP GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie z. inhoud; cypers poesje; blauwe want paar glacé handschoenen; kammetje; sjaal, etui met vulpen en potlood; zak en gaas lappen; duimwantje; paar kinderwan ten; ring met sleutel; polshorloge; etui met kammetje; rozenkrans; paar witte gymnastiekschoenen; paar ny lonkousen; oude postzak; gebreide dameshandschoen; portemonnaie; jon ge poes; schroevendraaier; armband je; etui met rozenkrans: kinderwan ten. Inl. bij de Rijkspolitie. LANGERAAR Altior. Wegens veertigurengebed zijn er voor Zondag voor Altior geen wedstrijden vastgesteld. LEIDERDORP De laastgespelde ronde van de bordenwedstrijden leverde de vol gende uitslagen op: A. Karstens—P. v. d. Leek 1/21/2; J. de JongE. v. d. Valk 10; D. BraamRector de Groot afgebr.; M. SpinterC. v. Tol 1/21/2; J. LamanB. de Goede ren 0—1; A. Helmus—A. Geerlings 01; A. v. KlaverenC. Meinema 1—O J. NagtegaalCh. Sterk af gebr.; W. v. d. Leek—A. v. Klaveren 01; C. MeinemaJ. Jongeboer 0-1; A. HelmusH. Korswagen 10. Deze week wordt waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofd straat 40, tel. 30070. NOORDEN N.S.V. Doordat er in de ver eniging Moercapelle moeilijkheden zijn gerezen, is de wedstrijd Moer capelle 2NSV, welke a.s. Zondag gespeeld zou worden, tot nader order uitgesteld. TER AAR „Nooit Gedacht". Uitslagen van gespeelde dam wedstrijden in de on derlinge competitie. Ant. Hartveld H. C. A. Broer 0—2; D. Spek—W. v. d. Starre afgebr.; R. LubbertsW. v. Vliet 11; J. v. d. StarreNic. Kalshoven 02; H. MuhrN. Groen in 't Woud 02. De standen Jeugd-damwedstrijd: Nic. van Eyk 22 p., R. Goedhart 19 p., C. Hofstede 17 p. J. Vink 17 p., L. Esveldt 14 p., D. Heijns 11 p., J. Rem, 11 p., J. Heijns 12 p., A. Dol 10 p., W. Hofstede 7 p., J. Wolmerstedt 6 p., J. P. Boerefijn 4 p., H. Dol 4p., C. Wol merstedt 3 p., A. Kammeraat 3 p., Mart. Kleyn 2 p. De provinciale weg Utrecht—Lopik—Schoonhoven Is Vrijdagmiddag 26 November officieel in zijn geheel in ?ebiuik genom -i. De plechtige openstelling werd verricht door de Commissarissen der Koningin in de provincies Utrecht en Zuid-Holland, die op de grens van' de provin ies Zuid-Holland en Utrecht met een vervaarlijke span zaag de laatste afsluitboom van de nieuwe weg doorzaagden. Foto: links de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, Mr. D. A. Kesper en aan de overkant van de boom mr. C. TH. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, Commissaris der Koningin in Utrecht, zetten de zaag erin Geheel links de burgemeester van Schoonhoven, de heer J. Aten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7