Vijf-en-twintig jaar geleden vloog admiraal Byrd naar de Zuidpnn Macfieiij&e tocHt met veei %hico-'ö, Zwaar beladen toestel kon de bergrug niet over Zuidpool liet Byrd niet meer los De „hulpvHt" eindigde in noodianding KEETJE laandeniang in kou en eenzaamheid ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Vergeleken met de heroïsche tochten van Amundsen, Scott en andere Zuicpoolvorsers schijnt de tocht van Byrd een gemakkelijk routinewerk je: even per vliegtuig heen en terug, waar anderen gelopen hadden. Maar de tocht van Byrd was niet zo eenvoudig en bracht ook veel risico's mee. De afstand van basis tot Zuidpool en terug was ruwweg 2500 kilometer. Mocht het vliegtuig ontfenveg verongelukken, dan zouden de eventuele overlevenden evenals Scott en Amundsen moeten lopen, mogelijk een tocht van duizend kilometer. Op hulp van buiten af behoefden zij niet te reke nen: dc oppervlakte van het Zuidpoolgebied is anderhalf maal Europa. De enige menselijke wezens op dit geweldige vasteland waren Byrd en de leden van zijn expeditie en zoek maar eens een paar mannen die verloren lopen in zo'n ijswoestenij, bovendien een land van mist en storm. Neen, vanaf het mement van de start tot aan hun terugkeer moesten Byrd en zijn lot genoten op eigen kracht drijven. En dus moest er, om op alle mogelijke on gelukken voorbereid te zijn, voor drie maanden voedsel mee, een tent, kooktoestellen, sleden en al dat andere materieel, dat nodig was om een voettocht in 't ijsgebied te maken. WIJF-EN-TWINTIG JAAR GELE- DEN was er geen vliegtuig, dat de tocht van 2000 km. met een dergelijke zware belasting (ook de benzine voor de'hele tocht moest mee) in één ruk kon afleggen. Dus had Byrd ergens op de route een depót laten aanleg gen, waar bij de terugtocht nieuwe voorraad ingenomen kon worden. Bij die „hulpvlucht" kwam een fout in de benzineleiding aai. het licht, waar door het verbruik veel te hoog was. Het gevolg was een noodlanding in het onherbergzame terrein met scheuren, spleten en kloven. De pi loot, met de goed-Amerikaanse naam Smith, leverde een topprestatie door in een glijvlucht zijn toestel heel huids aan de gronid te zetten. De in zittenden bereidden zich al voor op een voettocht ook bij deze hulp- vlucht waren sleden, tenten en voed sel meegenomen, toen een ander vliegtuig van de expeditie naast hen landde en een voorraad benzine mee bracht. Op de basis had óók iemand een topprestatie geleverd: Er was n.l. een radioverbinding tussen de basis en het vliegtuig Byrd's expeditie telde liefst 24 radiozenders en 31 ontvan gers en de man aan de radio ken de de snelheid van het vliegtuig en (ongeveer) het gevolgde traject. Doordat hij precies het moment hoor de waarop de motoren stilvielen, kon hij ruwweg de plaats van de lan ding berekenen. De piloten van het tweede vliegtuig volgden zijn aanwij zingen op en vonden de gelande ma chine. Op de Pooltocht zelf hoefde Byrd niet op zo'n redding te reke nen; het bereik van het tweede vlieg tuig was daarvoor te klein en boven dien stond de koers niet vast. Het Zuidpoolgebied is namelijk „Als U nu niet gaat, krijgt U misschien nooit meer zulk een kans. 't Is zeldzaam mooi weer". Deze woorden van de weerkun dige van de Amerikaanse expedi tie, die van 19281930 in 't Zuid poolgebied verbleef, waren be slissend: de leider van de expedi tie, Schout bij nacht Richard E. Byrd zou met de piloten Balchen en June en de fotograaf McKin- ley proberen als eerste per vlieg tuig de Zuidpool te bereiken. Vóór Byrd's expeditie waren er slechts twee groepjes mensbn geweest, die, te voet bij de Zuid pool gekomen waren. De eerste groep onder leiding van de Noor Amundsen in December 1911 en de tweede, die van de Engelsman Scott een maand later. Scott en zijn gezellen waren nooit terug gekomen: honger en koude had den hun werk gedaan. Op 28 en 29 November 1929 nu dus 25 jaar geleden vol bracht Richard Byrd zijn befaam de tocht naar de Zuidpool, waar over wij thans een en ander ver tellen. geen mooie ijsvlakte, maar een groot vasteland met bergen tot 6000 meter, met gebergtenformaties waarbij de Alpen in het niet vallen, met grote dalen, (ijs)rivieren en hoogvlakten en boven dit alles 4.000.000.000.000.000 ton ijs. Tussen basis en het plateau, waarop de Zuidpool ligt, bevond zich een grote bergrug, waarvan ver scheidene bergen zo hoog als de Mont Blanc. Byrd moest zich met zijn De pinguïns voelen zich aan de Pool volkomen thuis. en het groene boek Het boek van Sinterklaas is zoek, je kent het wel, het grote boek, het grote bpek van goed en kwaad dat altijd mee naar Holland gaat. De eerste nacht in onze stad heeft Sinterklaas het nog gehad. Dat weet hij zeker, maar nadien heeft er geen mens het boek gezien. Zijn hele lange leven niet had Sinterklaas ooit zo'n verdriet. Nooit, nooit nog maakte hij een fout. Nu, denkt hij, word ik werklijk oud. Hun hoofden zoekend naar de grond lopen de Pieten in het rond. „We rijden niet", heeft Sint gezegd, „eerst moet het grote boek terecht." Jongens en meisjes, twee aan twee, ook al verdrietig zoeken mee. En meesters, dokters, winkeliers, boeren, agenten, brigadiers. Een stoet van hier tot Lutjebroek zoekt zich een aap naar 't grote boek. Het hele land staat op z'n kop, maar niemand geeft het zoeken op. Daar komt, niemand weet waar vandaan, Keetje, het oude vrouwtje aan en in een roodgeruite doek draagt ze het dikke namenboek. Ik was heel stout, zegt oude Kee, ik nam het boek, toen Sint sliep, mee Ik wou eens kijken bij de K of ik wel bij de namen sta. Aan ledre kant een Pieterbaas brengen ze Kee naar Sinterklaas. I Daar krijgt, - de hele stoet kijkt toe - de Sint zijn boek, maar Kee, de roe. Mies Bouhuys De IJsbarrière in 't Zuidpoolgebied is altijd een grote hindernis geweest voor de toegankelijkheid van de Zuidpool. te zwaar beladen toestel een weg zoe ken tussen deze rots- en ijsformaties. BYRD DAN STEEG MET zijn vlieg tuig op. Het toestel kwam nau welijks van de grond, wanit het was, zoals gezegd, veel te zwaar geladen. Het eerste gedeelte van de tocht tot aani de bergen verliep voorspoedig. Iedere geledigde benzinebus werd overboord geworpen dat scheelde in gewicht! Het benzine-verbruik werd uiterst nauwkeurig berekend, èn om te weten of het verbruik zo groot was als verwacht was bij een te groot verbruik zou men terug moeten keren èn om te weten hoeveel het vliegtuig lichter was ge worden. Tussen twee bergen, de Nansen en de Fisher, lag de Liu's gletscher en door het dal, dat deze gletscher in de rotsformatie geslepen had, wilde Byrd proberen de Zuidpoolhoogvlakte te bereiken. De toppen van deze bei de bergen lagen veel hoger dan het hoogste berèik van het vliegtuig, de doorgang was smal; wanneer het toe stel eenmaal tussen de bergen vloog, kon er niet meer gekeerd worden. Toen kwamen de moeilijkheden. Het hoogste punt van de gletscher - doorgang lag ook nog te hoog voor het vliegtuig; het sch t '.de welis waar niet veel, maar 't was net ge noeg om zich tegen ijs en steen te pletter te vliegen. Er bleef slechts één mogelijkheid over, er moest iets overboord, waardoor het toestel lich ter zou worden en een groter stijg- vermogen zou krijgen. Maar wat? De fotografische toestellen voor het in kaart brengen van de gepasseerde streken? Onmogelijk. Deze tocht was op de eerste plaats een wetenschap pelijke onderneming, zoals de hele expeditie bij een latere waren liefst 24 takken van wetenschap ver tegenwoordigd én niet een bra- vourstukje. Benzine overboord? Dan was het onmogelijk de Zuidpool te bereiken. Dus moest er iets van de nooduitrusting worden prijs gegeven, dat betekende in de practijk voedsel. Eén wenk en leeftocht voor 4 man voor 14 dagen verdween in de diepte en spatte op ijs en verharde sneeuw uiteen. Nóg was de hoogtewinst te gering, en dus gingen weer 14 dagen voedsel over boord. Nu maakt het op ons weinig indruk of iemand zijn voedselvoorraad van 3 tot 2 maanden terugbrengt, maar aan de Zuidpool betekent het een verschil tussen le- Schout-bij-nacht Richard Byrd, de Zuidpool maakte over een paar man, die de eerste vlocht naar de duizend kilometer ijs en sneeuw. ven en dood. In een dergelijke onher bergzame streek met moeilijk be gaanbaar terrein en uitgestrekte bergkammen is men maanden onder weg en wat zelfs een paar dagen voedsel kunnen betekenen kan men zien aan Scott en de zijnen Zij kwa men om op 18 kilometer van de voed selopslagplaats, waarheen zij op weg waren ,na meer dan twee en een half duizend kilometer te hebben afge legd! Bij Byrd was het offer van een maand voedsel voldoende: met een verschil van nog geen honderd meter ging het toestel over het hoogste punt van de pas en zonder verdere avontu ren bereikte men de Zuidpool. Er werden Amerikaanse, Noorse (voor Amundsen) en Engelse (voor Scott) vlaggen uitgegooid en men kruiste wat heen en weer. Om Byrd verder te citeren: „En dat is in het kort alles wat er over de Pool kan worden gezegd. Men komt er en dat is zowat alles. Het is de poging om er te komen, waarom het gaat. We lieten de Pool achter ons en spoedden ons huiswaarts". Official Dealar MAREL'S Autobedrijf N.V. WASSENAAR DEN DEYL Tele oon K 1751-2641 Vraagt demonstraties Advertentie rjE ZUIDPOOL HEEFT BYRD daarna niet meer losgelaten. Hij kwam terug in 1933, in 1940, in 1946. De Poolexpeditie van 19331935 is beroemd om zijn vooruit geschoven De weerkundigen achtten het ge wenst dat tijdens de overwintering een vooruitgeschoven waarnemings station werd ingericht. Een paar hon derd kilometers zuidelijk van de hoofdpost werd een verblijf klaar ge maakt op de Ross-ijsbarrière, een van de grootste ijsvlakken ter wereld. De post was bedoeld voor drie man, maar door het slechte weer kon er niet genoeg voedsel voor de misschien zeven of acht maanden die de drie daar zouden moeten blijven, worden toegevoerd. Daarom was een bezetting van drie uitgesloten. Volgens Byrd was een bezetting van twee eveneens onaan vaardbaar, omdat de kans groot was dat twee mensen die maanden aan een in een klein hokje opgesloten za ten en volkomen op elkaar aangewe zen waren, ruzie zouden krijgen en zelfs, elkaar zouden gaan haten. 't Eniige wat dus overbleef was één man naar de post te sturen. Maar wie? Byrd wilde dat van niemand van zijn ondergeschikten vragen en dus ging hij zelf. Hij dacht veel plezier te hebben van een radioverbinding met de hoofdba sis. Hij kon zelf morse-seinen uitzen den en vanuit de basis kon men met hem spreken. Maar 't ging niet alle maal zo best. Het kacheltje, dat zijn ingegraven houten keetje verwar men moest vertoonde kuren en voor al de pijpen deugden niet. JJEEL LANGZAMERHAND WERD A* Byrd met kolendamp vergiftigd. Op 28 Maart was hij op de basis aangekomen en eind Mei, dat is in 't hartje van de winter op 't Zuidelijk halfrond kwam de crisis. Hij had van die dag af de keus de kachel uit te laten en dan te bevriezen (de tem peraturen schommelden tussen de 15 en de 70 graden Celsius) of de kachel aan te maken en zich met kolendamp te laten vergiftigen. In elk geval wilde Byrd voorkomen dat men op de hoofdpost iets zou weten van de critieke toestand, waar in hij zich bevond, omdat hij vrees de dat men hem dan zou trachten te bereiken een uiterst riskante on derneming. Dus zond hij trouw op de vastge stelde tijden zijn seinen uit, hoewel hij door de vergiftiging grote moeite had met het aandrijven van de instal latie. Hoe voorzichtig hij was om niets te laten bemerken, werd men op de hoofdbasis toch ongerust, vooral om dat hij tijdens zijn uitzendingen soms minuten lang rust nodig had. Tenslotte werd er in Juli een klei ne hulpgroep op weg gestuurd on der bevel van de onderbevelhebber van de expeditie. Na vele vergeefse pogingen slaagde deze groep er eindelijk op 11 Augus tus in, Byrd te bereiken; hij was vier en een halve maand alleen geweest. De welkomstwoorden van 'Byrd voor zijn redders waren origineel: „Kom eraf, jongens. Ik heb een kop hete soep voor jullie". De nieuw-aangekomenen repareer den kachel en kachelpijpen en namen Byrd's werk waar. Desondanks duur de het twee maanden -voor hij naar de hoofdbasis getransporteerd kon worden en meer dan een jaar voor hij werkelijk hersteld was. BYRD'S GROTE TRIOMF KWAM in 1946.. Hij werd belast met de leiding van een Zuidpoolgroep van de Amerikaanse Marine. Deze Zuid poolgroep vertrok met vierduizend man naar de Pool, uitgerust met ijs- brekers, duikboten, vliegdekschepen en vliegtuigen. Opnieuw vloog Byrd naar de Zuid pool, maar nu onder veel betere om standigheden. Byrd is onderscheiden met 18 ere doctoraten, 12 vermeldingen wegens dapperheid, 2 vermeldingen wegens bijzondere dapperheid en ruim 90 medailles vanwege zijn wetenschap pelijke verdiensten. Zo deed men het vroeger in de tijd van Scott en Amundsen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12