2).e Moeder Qods Botsing tussen 'n bus en vrachtauto eiste het leven van vier arbeiders Voorzitter J. Kortink sprak over problemen in 't bisdom Haarlem De beveiliging van Nieuw-Guinea tegen infiltraties Geen enkele politieke partij geeft zulk een vrijheid van menings-vorming Na berovmg kassier reed rover r zich vast tussen het struikgewas ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 (^IN VELERLEI VERSCHIJNING^) (Foto: v. d. Horst) Opname kerk Zevenhoven En u/ufvend gaan dc kleinen voor U uit. En groeten U met reine kinderzin En groeten U: de lieve Koningin, Die stil en schoon de schone hofstoet sluit Jacques Scheurs. VLUCHTELINGEN: 1.715^000,^. VOv. de actie vluchtelingenhulp is gisteren 39.000,binnengekomen. Het totale bedrag is daardoor gewor den 1.715.000, TELE-KINDERUURTJE. Na 1 Januari krijgen ook de kin deren hun eigen televisie-programma en wel Donderdagsmiddags van vijf tot half zes. De reeks zal worden ge opend op Donderdag 6 Januari door de KRO. In deze uitzending zal een Driekoningenspel worden uitgevoerd „Opstand in de kribbe" geschreven door G. Mlihnen. Het zal worden ge regisseerd door Wim Bary jr. en ge speeld door leden van de toneel groep „Puck". De Nederlandse kunstverzamelaar baron E. van Zuijlen heeft in Parus het uit de 14e eeuw da terende, beeld „La vierge a l'enfant" aangekocht. Het 1,68 m. hoge stenen beeld, uit de stijlperiode lie de France, zal ge plaatst worden in de kunstverzame ling van het kasteel „De Haar" te Haarzuilens (Utr.), dat voor het pu bliek toegankelijk is. Treurige dag voor Arnhemse mussen Laatste stalhouderij onder de hamer Gisteren is het een treurige dag geweest voor de Arnhemse mussen. Weinig staat men eigenlijk stil bij bet leed, dat de toenemende motori- sering voor het straatnvusdom met zich mede brengt. Bij iedere open bare verkoping van stalhouderij-in ventaris doemt bij ons het beeld op van de mus, die zenuwachtig maar tevergeefs op de middenstraat zoekt naar zijn dagelijkse stevige maaltijd. Gistermiddag, zo zegt men, heeft in de Arnhemse mussenwereld de vlag halfstok gehangen. Rond de openbare verkoop van de complete stalhoude rij-inventaris van het touringcar- en taxibedrijf Matser werd géén vogel geluid gehoord. Maar ook voor menige twee-voeter had de nuchter-zakelijke veiling iets weemoedigs. Voor hen verdween met deze verkoop van rijtuigen, paarden en zo veel méér, wat daarmede ver band houdt een brok romantiek uit het stadsbeeld. Voorgoed, want alles ging onder de hamer van de make laar door, van mestgreep tot schim melruin, van trouwcoupé tot lijk koets. Voortaan zullen het in Arn hem alleen nog benzine-slupers zijn, die ten huwelijk voeren of een be grafenisstoet formeren..,. Ernstig verkeersongeluk bij Apeldoorn Op de Apeldoornsestraat nabij Oud Millingen is Vrijdagavond een autobus uit Apeldoorn op een stilstaande militaire wagen gereden. De bus werd aan een zijde opengescheurd. Het ongeluk heeft aan vier personen het leven gekost; de vierde werd levensgevaarlijk gewond is is heden overleden. Een bus met arbeiders van de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaat- schappij was op weg van Stroe naar Apeldoorn en reed met volle snelheid op een langs de weg geparkeerde militaire vrachtwagen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus werd bijna over de gehele lengte open gereten. De vier arbeiders, die aan deze zijde waren gezeten, werden zwaar gewond. Een van hen, de arbeider G. M. Mulder uit Veessen, gem. Heerde, overleed ter plaatse. De arbeiders D. van Zweers uit Twello en J. Willem- sen uit Apeldoorn overleden op weg naar het ziekenhuis. De 28-jarige N. de Boer, die tijdens het ongeval ernstig gewond werd, is hedenmorgen in het ziekenhuis bezweken. De overige zes arbeiders en de chauffeur van de bus liepen lichte ver wondingen op. De bus kwam na de botsing met de vrachtwagen ongeveer vijftig meter verder tegen een boom tot stilstand. Waarschijnlijk is het ongeluk gebeurd doordat de chauffeur van de bus werd verblind door een tegenligger, waardoor hij de militaire vrachtauto niet heeft opgemerkt. BONDSRAAD K.A.B, Vandaag zijn honderden afgevaar digden uit de plaatselijke K.A.B.-af- delingen in Amsterdam samengeko men voor het houden van de jaarlijk se Bondsraad. In zijn openingsrede zei dé voor zitter, de heer J. Kortink o.a.: Ik wil nog wel nadrukkelijk verklaren, dat onze voorvergaderingen zijn gehou den om U volledig op de hoogte te stellen van de bedoeling, de inhoud, de draagwijdte van onze voorstellen. Onze agenda is uitgebreid. Eigenlijk te zwaar om in een dag af te werken. De voorvergaderingen gaven de mo gelijkheid om dieper op de agenda in te gaan. Ergo verwachten wij van daar van U, dat U zich in de goede zin van het woord beperkt. Als ik bijzondere aandacht vraag, dan is dat op de allereerste plaats voor de werkzaamheden van de bond in haar geheel. Ik meen daarvan te mogen zeggen, dat we daar in het al gemeen niet ontevreden over mogen zijn, wat anderzijds weer niet be tekent, dat we voldaan zijn. Vormingswerk. Richten we ons bijzonder op het vormings- en ontwikkelingswerk, dan mogen we zeggen, dat er goed werk gedaan is, maar dat het toch nog beter kan en beter moet. Vorig jaar konden we optimistischer zijn met betrekking tot de 3-jarige scho len en de eenvoudige cursussen. Het aantal scholen en cursussen is het zelfde gebleven. Het aantal deelne mers vertoont echter ten dalende ten- denz. Vandaar dan ook, dat ik meen te mogen zeggen, dat het beter kan en beter moet. Ik behoef maar op een ding wijzen. Dat is de gehele gang van zaken in onze 3 Provincies van het ogenblik en dat wat er gaat gebeu ren. Steeds duidelijker en daarom ook steeds bekiemmcnuer wordt het beeld van de ontsluiting an het platteland, voor zover we daar in de provincies Zuid- en Noord-Holland nog van kunnen spreken! Als we b.v. de ontwikkeling volgen in Kennemerland het Hoogoven complex en naarnaast de ontwik keling rond de Nieuwe Waterweg; vervolgens ontwikkeling, in haar le stadium weliswaar maar het begin is er van West Friesland. Als we daarnaast de onrustbarende groei van de grote steden blijven volgen, dan moeten we tot de conclusie komen, dat we al onze krachten moeten in zetten om bij te blijven. Rotterdam, Den Haag, Amsterdam bouwen en breiden zich uit ieder voor zich met steden van rond 100.000 inwo ners. Denk aan Rotterdam Zuid, denk aan Den Haag Moerwijk, Morgen stond, denk aan Amsterdam Nieuw- West. Enorme ontwikkelingen, die bijna niet bij te houden zijn. Het is niet zo, dat we al de migranten op tijd kunnen bewerken en dat we ze op tijd opvangen. En dit is toch van zo grote betekenis. Het verleden heeft ons zo duidelijk geleerd, wat het wil zeggen, indien de Industrie-centra niet gereed zijn om de binnenkomen de mensen op te vangen. Om ze te helpen bij het acclimatiseren. Losge slagen van de plattelandssfeer wor den ze in een keer geplaatst in het rhythme van de moderne industrie. Met al zijn gevolgen van dien. Werk en vooral ook het woonmilieu zijn vaak in dat opzicht uitersten. Hier zullen alle hens aan dek moeten ko men. Streekconunis6ies. We prijzen ons gelukkig, dat onze bisschop hierin tijdig heeft weten aan te sluiten. De pers schreef „van de primeur van het Haarlemse Bisdom. Van de moed en de durf van mgr. Huibers". Laten wij eerlijk zeggen, dat wij na de afkondiging van onze bisschop de hoop en de verwachting uitgesproken hebben, dat hier veel goeds uit zou mogen voortkomen. Binnenkort treedt de Adviescom missie Kennemerland officieel naar buiten. Er zullen vele streekcómmissies ko. men en de besten onder ons zou ik willen oproep, om daar hun volle medewerking aan te geven. Of is het niet belangrijk, dat tijdig aandacht geschonken wordt aan on derwijs, vakonderwijs, aan de volks gezondheid, aan b.v. een belangrijke zaak als de woningbouw. Wat gebeurt er in dit opzicht. Dur ven b.v. onze Woningbouwverenigin gen het aan om stelling te nemen tegen ingeroeste opvattingen met be trekking tot de Volkshuisvestingspo- litiek, die wel op het Departement op dit ogenblik de nodige aandacht hebben, maar die nog lang geen ge meengoed zijn van alle gemeentebe sturen en die het toch nog maar lie ver zelf doen, zo in de trant van lie ver veel woningen en dan maar wat kleiner, dan de opvatting, dat de wo ning ruimte moet geven en kans moet bieden aan een normale gezinsont- plooiïng. Gelukkig is ook, dat de bisschop nu toestemming gegeven heeft voor een gezonde uitbouw van de K.A.V. en V.K.A.J. en de Jong K.A.J. Bakens verzetten. Tijdig de bakens verzetten, onszelf niet bedriegen met schijn-eenheid en daaraan vasthouden is op dit ogen blik geboden. Dus tijdig uitbouw van de geëigende organisaties. K.A.J., V. K.A.J., K.A.V. en ik zou daarbij nog willen wijzen op de bond voor be jaarden, moeten ons aller steun heb ben bij hun uitbouw. De problemen in ons Bisdom, de problemen met betrekking tot de ge hele arbeidersstand in het gebied van onze Haarlemse Bond zijn groot. Het instituut voor het Bedrijfsapostolaat is ingesteld. En ook hier mogen we spreken van een moderne aanpak. En we mogen het hier op onze jaarver gadering wel eens hardop zeggen, dat we de bisschop en al de bedrijfsaal- moezeniers dankbaar zijn voor deze moderne vorm van zielzorg. Er is nog een andere zaak, waar voor wij vandaag Uw aandacht vra gen: Op naar de 400.000 is de leuze van onze Nationale K.A.B. Ik ga daar niet al te diep op in. Laat ik U zeggen, dat de Nat. K.A.B. in ons Bisdom re kent op een ledenwinst van 10.000. En dat moet kunnen en dat kan ook. Als we het maar goed opzetten. Het is een levenszaak voor onze K.A.B. Nog steeds is ook de macht van het getal belangrijk. Zeker in onze tijd. In het algemeen meen ik te mogen stellen, zo besloot de heer Kortink, dat we het volste vertrouwen hebben in alles, wat er op landelijk niveau gedaan is en gedaan wordt met be trekking tot de verbetering en conso lidering van de positie van de ar beider en zy'n gezin. Oneerlijke ambtenaar verduisterde 5 mille Te luxueus opgevoed Vrijdag heeft voor de rechtbank te Dordrecht, terecht gestaan, ver dacht van malversaties met steungel den, een 33-jarige ex-gemeente-amb tenaar en secretaris van de dienst voor sociale zaken in Hendrik Ido Ambacht. Deze zou zich in totaal ƒ5384,hebben toegeëigend, door bepaalde nitkeringen, die hij aan slachtoffers van de watersnood en aan ond-Indische ambtenaren moest doen, achterwege te laten. Hij liet echter wel op blanco staten voor ont vangst tekenen. Als getuige werd gehoord de ge meente-ontvanger H. J. Haksteeg. die verklaarde, dat men aanvankelijk geen argwaan had gekoesterd, daar verdachte steeds behoorlijk gekwi teerde staten had overgelegd. Verdachte verklaarde, dat zijn mal versaties ongeveer 4500,hadden belopen. Hy was in financiële moei- lykheden geraakt na een familie-ru zie, die tot gevolg had gehad, dat be paalde uitkeringen hem niet meer werden gedaan. Een jaar geëist. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en vor derde een jaar gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk, met twee jaar proeftijd en toezicht en met aftrek van voorarrest. Mr. B. A. M. Knübbe verzooht de rechtbank aan de man nog een kans te geven. Hij heeft de kwaliteiten de goede weg te bewandelen, aldus pleiter. De grootste fouten zijn tijdens zijn te luxueuze opvoeding gemaakt. De rechtbank bepaalde de uit spraak op Vrijdag 17 December. OPPERMAN PLEEGDE DIEFSTALLEN. Tegen de 27-jarige opperman-met selaar W. H. G. M. te Alphen a. d Ryn werd door de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof wegens diefstal een gevangenisstraf van twee maanden geëist, dat is bevestiging van het vonnis van de Dordtse Recht, bank. Verdachte had in October van het Twee ingenieurs bij botsing zwaargewond Op de Rijksstraatweg te Haren (Gr.) heeft zich gisteravond eenr ern stige autobotsing voorgedaan, waarbij ingenieurs, die van een vergadering in Groningen kwamen, ernstige ver wondingen opliepen. Door de G.G.D. zijn zij naar het academisch zieken huis gebracht. Ir. P. Hus uit Bennekom reed met ir. T. Tammes uit Wageningen en ir. W. P. N. Vlasveld uit Bennekom, in een personenauto onder Haren op weg naar huis. Hij wilde een vracht auto passeren, maar moest door te gemoetkomend verkeer „snijden". Daarbij raakten de vrachtauto en de personenauto elkaar; De personen auto sioeg een naive slag om en kwam tegen een boom terecht. De vrachtauto reed in volle vaart te gen de personenauto en verpletterde de wagen. De vrachtauto, zwaar beladen met droge pulp, geraakte daarna in brand, maar het vuur kon met blusappara- werkte aan het dak van een fabrieks gebouw, zes bronzen lagerbussen ge stolen. Hij kwam in hoger beroep, omdat hij de straf te zwaar vond. Verdachte heeft al een lange reeks veroordelingen achter de rug, maar wil ,,een nieuw leven" beginnen. Het Hof zal 8 December a.s. uitspraak doen. spoedig uit zijn benarde positie wor den bevrijd; ir. Tammes, die achter in de auto zat, kon men pas berei ken nadat de vrachtauto was wegge trokken; beiden zijn ernstig ge wond. Het verkeer moest worden omge leid over Paterswolde. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begroting van Oorlog voortgezet. Staatssecretaris MOORMAN zeide, dat de verdediging van dit gebieds deel zal zijn toevertrouwd aan Ne derlandse militairen en dat eerst in de toekomst zal blijken of en hoe een Papoea-brigade zal kunnen wor den gevormd. Kort geleden is er al een torpedo- bootjager heen gezonden, zei de staatssecretaris, en verdere uitbrei ding van de vlootstrydkrachten daar is in overweging. De oude Catalina vliegboten zullen in de loop van het volgende jaar geleidelijk worden vervangen door Amerikaanse toestel len, die beter voor patrouilles ge schikt zyn. Voorts worden er kleine landingsvaartuigen gebouwd, waar mee de mariniers ook de verbindin- EERSTE K.V.P.-BESTUURSRAAD De bestuurs-vergadering van de K, V.P. is hedenmorgen geopend met het uitspreken van een korte rede door mr. Van Doorn. Hieraan is het vol gende ontleend: Binnen één jaar na de verschij ning van het Centrum-rapport inza ke de staatkundige éénheid der Ka tholieke Nederlanders gaat gij van daag beslissen in welke opzichten de grootste politieke Partij in Neder land in haar structuur en in haar wei^cmethoden voor zover deze in WEDEROM OVERVAL IN BRABANT En ging per fiets verder reglementen zijn vastgelegd wijzi gingen behoeft. Het is vandaag tevens de eerste bijeenkomst van Uw Raad, die werd geboren als een vrucht van de ge zonde gedachte, dat een politieke Partij haar hoogste, haar grootste, haar voor het kiezerscorps meest re presentatieve orgaan de Partijraad in staat heeft te stellen zich ge heel te wijden aan de politiek. Zo werd een duidelijke werkverdeling gevonden tussen de politieke werk zaamheid van onze Partij enerzijds en de organisatie van die werkzaam heid anderzijds. De voorstellen, die wij gaan behan delen, worde ngedragen het is reeds eerder opgemerkt door twee gedachten: Een gemaskerde man heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag een roofoverval gepleegd op de 25-jarige kassier van een grenswisselkantoor. De buit bedroeg vierhonderd gulden; de dader is verdwenen. Omstreeks één uur fietste de kas sier op de Luikerweg tussen Borkel en Schaft en de Belgische grens. Hij kwam van zijn werk en was op weg naar huis. Zoals elke dag had hij ook ditmaal een bedrag aan geld bij zich, dat hij de volgende morgen in Val- kenswaard meestal tegen klein bank papier omwisselt. Gemaskerd. Het bedrag dat de kassier ditmaal vervoerde was ƒ400,toen hij in de richting van Valkenswaard reed, werd hij plotseling door de bestuur der van een auto gedwongen tot af stappen. De autobestuurder, die een masker droeg, dwong de kassier on der bedreiging van een revolver in de auto te stappen, waarop de be stuurder een binnenpad tussen de dennebossen inreed; daar werd de overvallen kassier van zijr geld be roofd. Toen de gemaskerde man met de auto wilde vluchten, reed hij zich volkomen vast tussen de 4enne_ bomen. Met het rijwiel van de kassier is'en jammerlijk verdronk. de onbekende er toen var door ge gaan. Het rijwiel werd in de loop van gistermorgen in een tuintje in Valkenswaard teruggevonden. De auto bleek Donderdagavond te Val kenswaard te zijn gestolen. Het par ket uit Den Bosch heeft gisterochtend ter plaatse een onderzoek ingesteld. De politie neemt aan dat de over valler geen onbekende is. SINTERKLAAS VOOR EXPORT. De filmdienst van de Rijksvoorlich tingsdienst is druk doende om van de Sinterklaas-feestelijkheden in Ne derland een filmprogramma samen te stellen. De goed-heilig man is al beloerd door de zoeker van de film camera in Amsterdam en Den Haag. Donderdag a.s. maakt de R.V.D. opna men bij de feestelijke intocht van de milde gast in Dordrecht. De films worden gebruikt voor export naar Amerika, waar de yankees over Ne derlandse zeden en gebruiken wor den voorgelicht. Toen de 77-jarige arbeider K. Klif fen uit Noordscharwoude gistermid dag een schuit met kool voortboomde, bleef de vaarboom steken als gevolg waarvan de man in de sloot viel en 1. het is een eis van gezond ver stand, dat in een grote organisatie de leden belangrijke invloed toever trouwen aan door henzelf gekozen vertrouwenslieden kunnen onder- Goed geoefende mariniers met hulp van de politie en ook van de bevol king, die is ingeschakeld in een systeem van waarschuwing en alar mering zullen dit werk wel aan kun nen, maar daarmee is niet gezegd, aldus dc staatssecretaris, dat er nu geen infiltraties meer kunnen plaats hebben. Daarvoor mag men de ma rineleiding in Nieuw-Guinea dan ook niet verantwoordelijk stellen. Voor het opnemen van Papoea's in de marine is de tijd nog niet geko men. In vergelijking met het geheel van de opbouw van onze strijdkrach ten is dit zo'n klein onderdeel, zo zei de staatssecretaris, dat wij er ons nu niet mee bezig kunnen houden. Maar in principe wilde hij het vorme: van een Papoea-brigade niet uitsluiten. Nadere inlichtingen over de infil traties wilden minister Staf en staatssecretaris Moorman niet ver schaffen. De man op de achtergrond, die deze acties organiseert, zou ook graag willen weten, wat wij weten, zo zeiden zij, en daarom kunnen wy er in het openbaar niet op ingaan. Meer mariniers nodig. De grootste zorg in het marine- beleid vormt volgens de staatssecre taris het verloop van het technisch personeel. Er komt wel bij, maar er is een teveel aan jeugdig personeel in opleiding, waardoor mariniers en vlootpcrsoneel worden vastgehouden, die elders eigenlijk niet kunne, wor den gemist. Er zijn maatregelen ge nomen, om de grote uitstromim» te gen te gaan: verbetering van dë me dische verzorging van het gezin, verhoogde kledingtoelage, betere huisvesting, re-engagementspremie en een Nieuw-Guinea-toelage. Voor het korps mariniers is er weinig be langstelling. Binnenkort zal een nieuwe werving beginnen. Het aantal beroeps-mariniers zal moeten worden opgevoerd tot 2500. Er zullen zeshonderd jongelieden aangeworven moeten worden. Daar mee zal de totale sterkte van het korps komen op ruim 4500 man. Dit geschiedt met het oog op dc taak van het korps in Nieuw-Guinea, het partij-kader zal ervoor heb. waarvoor de marinebegroting is ver ben te zorgen, dat er binnen de Par tij meer dan tot dusverre gedaan wordt aan bestudering en bespreking van actuele politieke vraagstukken. Er is één zaak, waarvoor spr. met het oog op onze arbeid in de komen de maanden reeds nu bijzondere aandacht wil vragen: het is de zaak van de gezonde meningsvorming bin nen onze party. Onze partij heeft de pretentie een goed en stevig huis te zijn voor al diegenen, die een christelijk-sociale politiek voorstaan en me tname een huis, waarin iedere sociaal-denkende katholiek zich thuis- voelt. Die pretentie hebben, condi- tionneert iets: het is dit, dat wij onze kiezers de kans bieden zich met meer dan met een stembiljet uit te spreken, en in een gezonde vrij heid hun politieke inzichten kenbaar te maken. „Ik meen niet te overdrijven, als ik zeg, dat geen enkele politieke partij hiertoe in Nederland haar kiezers zulke kansen biedt als de onze, zo wel in de partijorganen van laag tot hoog, als daarbuiten in werkgroepen en openbare bijeenkomsten. Maar kansen moeten benut wor- hoogd met veertien millioen gulden. De begrotingen van oorlog en van marine zijn door de Kamer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met aantekening van tegenstemmen door de communisten. den, en het is dc vraag, of dat in voldoende mate het geval is. Als kan sen niet voldoende te baat genomen worden, moeten de leiders ervoor zorgen, dat daarin verbetering komt. Het is dan ónze taak de taak van het politieke kader om door wijs en tegelijk krachtig beleid de kiezer te brengen tot het benutten van zijn ruime kans: zijn mening te zeggen, zijn politiek inzicht in dis cussie te brengen. Op de schouders van het gehele Partij kader rust de plicht niet in het minst op grond van psychologi sche overwegingen die fabel de wereld uit te helpen, dat zy, die ten aanzien van bepaalde politieke vraagstukken een andere kijk hebben dan de leden der partijleiding, er moeilijk aan te pas zouden kunnen komen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11