Door aanspreken van reservemiddelen in begroting is omslag gehandhaafd Zuster Arnolda nam afscheid van kleuteronderwijs in Warmond Firma G. van der Veld te Lisse zorgde voor nieuwe hyacinth Mode cadeautjes 1 ¥fy. _DE_^EIDSE_COURANT>< bLAD - PAGINA 3 VERGADERING HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND Financiële positie is gezond j tegemoetkomingen in studiekosten aan werknemers van Rijnland, even De Verenigde vergadering van het ook 'n behoeve van hun kin- Hoogheemraadschap Rijnland heeft! en' vo°t studies op waterstaats- op 24 November te Leiden een iang. I en waterschapsgebied. Men acht dit dorige vergadering gehouden tot het i ^kelijk verantwoord, doch boven- vaststellen der begroting voor 1955. dlen Wl1 mcn, d't een herinnering De omslag is gehandhaafd op 6.50 2°ei? f", het onlan|s gevierde per hectare (het peil waarop de om- l™'1™'g®best??!a van Roland en slag nn sinds 1951 staat), maar dit een tachttiaar blijk van de verbon- is alleen mogelijk doordat voor hetl danheid tussen h?' hoogheemraad sluitend maken der begroting over) sthaP cn 2dn werknemers, een groot bedrag aan reservemidde len is beschikt. Bij dit punt heeft de vergadering lang stilgestaan. Zij heeft tenslotte haar besluit doen steunen op de overwegingen: dat de financiële po sitie van Rijnland gezond is, dat de thans aan te wenden reservemidde len voor versterking van de gewone dienst bestemd zijn, dat herhaalde wijziging van het belastingcijfer niet gewenst is en dat er reden is voor enig vertrouwen in de toekomst. Verbetering sluis Spaarndam. De voornaamste kapitaalsuitgaven, in de begroting geraamd, betreffen de de Grote sluis te Spaarndam. De ze in 1897 gebouwde sluis heeft ouderdoms gebreken. De schutkolk- muren dienen te worden vernieuwd, de brug wordt door een nieuwe ver vangen en tegelijk wil men de be weging electrificeren, wat een per- soneelsbesparing kan opleveren. Aangaande Katwijk is thans geen raming opgenomen voor de uitwa tering omdat de plannen dienaan gaande geheel op losse schroeven staan. Wèl ic geraamd de vernieu wing van het blok dienstwoningen bij het nieuwe gemaal. De sloping der machine-installaties van het oude gemaal is heden gegund aan de hoog ste bieder, A. Gosles Zonen te Amsterdam, voor 95.010, waarbij enkele onderdelen tegen kostprijs aan het Museum de Cruquius wor den overgedaan. Te Gouda zal de gemeente binnen kort een nieuwe hoge weg, tevens waterkering, voorlangs de oude stad leggen; Rijnland betaalt dan aan de gemeente het bedrag hetwelk R'in- land anders aan de verbetering der waterkering had moeten besteden. De vergadering heeft in beginsel besloten e?n verordening in het le ven te roepen tot het verlenen van STOMPWIJK IJsclub „Nut en Vermaak". De gezelligste vergadering van het jaar is de jaarvergadering van de IJsclub „Nut en Vermaak", want na de verga dering staat „prijsjassen" op de agen da. Het is echter al jarenlang de ge woonte, dat de leden zich voor de aanvang van de vergadering rond de tafeltjes zetten en de kaarten over de tafels laten gaan. Voorz. Arie Janson heeft dan ook alle moeite om zich bij de opening ver staanbaar te maken. De eigenlijke vergadering duurt dan ook kort want de kaarters hebben het te druk met des duivels prentenboek om aan dacht aan de voorzitter_te schenken. Het jaarverslag wordt maar overge slagen. De contributie wordt onver anderd vastgesteld, als één stem uit de vergadering „ja" zegt. Na loting zetten de spelers zich schrap vor de prijzenslag. De span ning wordt zichtbaar groter te oor delen naar de groepjes uitgevallen spelers die zich rond een tafeltje scharen, en na elk „giffie" de han- RIJKSWEG 4 A. Aan de Rijksweg 4a (Ypenburg Burger veen) wordt thans op ver scheidene plaatsen gewerkt, terwijl de voorbereiding zover is voortge schreden, dat een naar verhouding snelle voltooiing van deze zeer vele grond- en kunstwerken vergende weg kan worden tegemoetgezien. Omstreeks eind 1956 verwacht de mi nister de ingebruikstelling van het gedeelte tussen Ypenburg en Rijks weg 12, in 1957 zal dan volgen een verder gedeelte tot ten Noorden van de Oude Rijn, waar met de mede werking van de provincie Zuid-Hol land aansluiting gegeven kan worden op de provinciale weg LeidenHaar lemmermeer, zodat het verkeer Am sterdamRotterdam v.v. de door gang door Don Haag en Wassenaar geheel zal kunnen vermijden. De ingebruikstelling van het laatste ge deelte van Rijksweg 4a, waarvoor 'n korte tunnel onder de Ringvaart van de Haarlemmermeer gemaakt moet worden zal vermoedelijk één a an derhalf jaar later kunnen geschieden. den uit de zakken halen en bewijzen met gebaren hoe het anders had ge moeten. Het was ver over het middernach telijk uur toen de voorzitter de prij zen bekend maakte en uitreikte. Winaarsronde: le prijs: Thijs v. d. Zijden-Harry v. Leeuwen. 2de prijs: Aad Waayen-Nic. Stijnman. 3e prijs: C Stijnman-W. v. d. Helm. 4e prijs: P Mol-P. v. Bohemen. Ti;oostronde: le pr. E. Houtsma-W. v. d. Drift. 2e pr. Jac. Scheffers-M. Venne. 3e pr. Abr. Welp-Theo v. Geyswijk. 4e pr. G. Vurens-J. v. Bem- melen. Handbal A.s. Woensdag 1 Dec. viert de handbalver, haar jaarlijkse Sint. Nicolaasavond in de gymzaal. De bedoeling is dan dat ieder lid een surprise maakt voor een ander. SPONTANE HULDIGING VOOR 36-JARIGE ARBEID VOORHOUT Oogstdankdag. Voor de 2e maal heeft de L.T.B. zijn Oogstdankdag ge houden. De dag werd begonnen met een plechtig gezongen H. Mis in de paro chiekerk, opgedragen door de oud- G.A., kapelaan Schlatmann. Er werd prachtig gezongen en het altaar was feestelijk versierd. Na de II. Mis was er een gezamenlijk ontbijt in de „Bonte Koe", waar een druk gebruik van werd gemaakt. De burgemeester en de technisch adviseur, de heer C. P. Vergouwen, zaten mede aan. Voorzitter J. P. Vester heette al len welkom en liet in 't kort het af gelopen seizoen de revue passeren. De secretaris liet het ontwerp voor een vaandel aan allen zien. Een col lecte voor dit doel bracht S 57.60 op. Nadat de oud-G.A., kapelaan Schlatmann zijn gelukwens had uit gesproken met de mooie inzet van deze dag, sprak pastoor Bresser nog een kernachtig woordje tot de dames en heren. Hij hoopte dat de producten die wederom aan de grond zijn toe vertrouwd, onder Gods zegen mogen gedijen. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen over verschillen de onderwerpen. Zelfs een vraag wanneer nu de sportvelden toch ein delijk eens klaar zouden zijn, kwam ter tafel. De heer W. Borst, in zijn kwaliteit als wethouder antwoordde hierop, dat de onderhandelingen nu in een ver gevorderd stadium zijn. 's Avonds trad het cabaretgezel schap „Fantasio" vit Haarlem op met de revue „Hollands Glorie". Het was een uitgebreid programma, waarvan het nummer voor de goochèl-kunste- naar Fantaste spanning en mysterie bracht. Het comité mag terug zien op een welgeslaagde dag. RIJKSBURG KO PLU-KO-TENTOONSTELLING. De Konijnenfokkers- en Pluimvee vereniging Katwijk en Omstreken Kp-Plu-Ko houdt vanaf heden tot Zaterdagavond weer haar grote jaar lijkse tentoonstelling in 'het Veiling gebouw Flora te Rijnsburg. Ditmaal is de tentoonstelling landelijk voor Konijnen, Sier- en Postduiven. Pro vinciaal voor Grote- en Krielhoen- ders, terwijl ook de Westelijke Dis trictsshow van de Ned. Bond van Konijnenfokkersverenigingen, de NB KV, bij Ko-Plu-Ko is ondergebracht, waarbij een groot aantal Speciaal- clubs zich aansloot. Gisteravond werd de tentoonstel ling officieel geopend door burge meester mr. W. J. Woldringh van der Hoop. De wisselbeker, beschikbaar ge steld door de burgemeester van Kat wijk werd dit jaar gewonnen door de heer M. C. v. d. Haak met een Engelse Ekster. U kunt dit dier vin den bij de Sierduiven in kooi 98. Het is tevens de mooiste Sierduif van de tentoonstelling. De mooiste post duif vindt u in kooi 466, eigenaar de heer J. Aanhane. De heer W. E. Neu teboom te Leiden is eigenaar van het mooiste Grote Hoen in kooi 11 terwijl de mooiste van de Krielhoen- ders te vinden is in kooi 56, eigenaar F. v. d. Mark jr. eveneens te Leiden. Het mooiste konijn van de tentoon stelling is een witte Wener van de heer G. Drost te Sassenheim, die te zien is in kooi 238. Het zal in 1925 of daaromtrent zijn geweest... Toen werd in Sassenheim een half bed Multiflora-hyacinthen verkocht en daarvoor bestond nogal wat belangstelling. In die tijd was er namelijk een ware „hausse" in hya cinthen, die meerdere stengels pro duceerden. Men boorde de bollen daartoe op een speciale manier, maar dit had enkele nadelen, o m. dat de bollen bijzonder voorzichtig behan deld moesten worden, omdat anders de loszittende klisters er afbraken en het was dan ook noodzakelijk iedere bol apart in een doosje te ver pakken. Bij deze Multiflora-hyacin then in Sassenheim lag dat anders. Daar had men een kruising uitge voerd en er o.m. Romeinse hyacin then voor gebruikt. Goed!, op die veiling waar dat hal ve bed Multiflora's werd verkocht, was ook de heer George v. d. Veld uit Lisse en die kocht dat partijtje in combinatie met nog een kwetter ook al omdat de prijs die men moest geven, nu niet bepaald aan de lage i kant was. Toen echter de dag daar was, dat de heer v. d. Veld zijn bol len wilde ophalen, deelde zijn col lega op wiens naam de beller waren gekocht hem echter mede, dat hij zich van een fifty-fifty-af- spraak niets kon herinneren en deed voor het overige de heer v. d. Veld de hartelijke groeten Nu behoort de heer v. d. Veld toe vallig niet tot dat genre lieden, dat met een mistroostig gezicht bij de pakken neerzinkt en de moed ver liest. Hij was bovendien te weten ge komen, met welke soorten men in Sassenheim had gekruist en in 1929 had de heer v. d. Veld zelf al een flinke collectie zaailingen staan. Men plantte ze allemaal weer ne+jes op cm ze in 't volgende voorjaar nog eens te bekijken. Maar toen kwem die winter van '29 op '30. Iedere dag vielen er maar meer stijf bevroren mussen uit de dakgoten en toen de heer v. d. Veld in het voorjaar van een zaken trip uit Zweden op zijn basis terugkeerde, waren er nog maar een paar zaailingen over. De rest was bevroren. Dat wgren vermoede lijk ook de sterkste soorten en na nogmaals geselecteerd te hebben, kweekte men daarvan door. Nieuw ras. In het begin zagen de exporteurs niet zo erg veel in dit nieuwe ras. Weliswaar kwamen de diverse soor ten wel heel gemakkelijk met Kerst mis in de huiskamer in bloei, maar men vond de trossen te klein. De heer v. d. Veld zag echter wel degelijk iets in zijn. nieuwe creaties Het is wel eens goed dat bepaal de personen in het licht van de pu- blieke belangstelling worden ge plaatst, ook al zijn zij er zelf niet op gesteld. Ruim 36 jaar heeft Zr. Arnolda haar beste krachten gegeven aan het onderwijs in Warmond en lang niet het gemakkelijkste onderwijs, want als kleuteronderwijzeres heeft zij de eerste steen gelegd voor de toekomst van zeer vele Warmondse ingezete nen. Thans achtte zij de tijd gekomen om haar taak over te dragen aan een jongere kracht en het was haar wens dat dit zou gebeuren in alle eenvoud en zonder enig uiterlijk vertoon. Maar zo eenvoudig was dit niet, want lang hebben moeders en kinderen ge wacht op een gelegenheid, om Zr. Arnolda dank te kunnen brengen voor alles wat zij in het belang van de Katholieke opvoeding der War mondse kinderen heeft gedaan. Toen bekend werd dat Zr. Arnolda haar taak zou neerleggen, werden terstond de hoofden bij elkaar gestoken en vormde er zioh een comité bestaande uit de dames van BentenMeskers, van RijnEndrödij, van Diest Ilekker en van VlietHogenboom, die bij de ouders der kinderen een lijst lieten circuleren voor een bijdra ge tot aanbieding van een stoffelijk blijk van waardering. Het behoeft geen betoo<?, dat deze actie een groot succes werd. Afscheid. derwijs hebt gelegd, is een goede steen gebleken, want het onderwijs in deze gemeente is van een buiten gewoon goed gehalte en dagelijks plukken zij, die bij U -hun eerste op leiding ontvingen, nog de vruchten van uw werk. Hierna werd door twee kleutertjes een prachtige bloemen mand aangeboden. Het woord werd hierna gevoerd door mevr. Van BentenMeskers en mevr. Van DiestHekker, die beiden in geestige, doch ook gevoelvolle woorden uiting gaven aan hun grote waardering voor het prachtige werk door Zr. Arnolda gedaan en zij lieten deze woorden vergezeld gaan van enige prachtige gschenken, bestemd voor dagelijks gebruik in de nieuwe werkkring die de zuster thans wacht. Dank van de pastoor. Nog werd het woord gevoer door de pastoor. Uw verlangen was, aldus spreker, aan dit afscheid geen rucht baarheid te geven. Hoewel ik van plan was uw wens te eerbiedigen kon ik, wat thans gebeurt, niet tegenhou den. Daarvoor was de opgekomen reactie bij het vernemen van Uw ver trek te spontaan. Ook hij bracht Zr. Arnolda bijzondere dank voor alles, wat zij in het belang van het R.K. onderwijs had gedaan en als blijk van waardering bood hij haar na mens het Kerkbestuur een prachtige vulpenhouder aan. Zeer getroffen door deze onver wachte huldiging die zij nog gaarne had willen weg wuiven, bracht zij dank aan allen, die hiertoe hadden En zo had dan gisteren het officiële medegewerkt. Bescheiden als steeds, voortdurend zal blijven toenemen Want hyacinthen met meerdere sten gels, die in de huiskamer zeker veer tien dagen bloeien en bovendien door een kind in bloei gebracht kunnen worden voor Kerstmis, die vindt men niet om de andere deur!" TWEE GOUDEN PAREN Woensdag waren in de gemeente Lisse twee echtparen, die Kun gou den huwelijksfeest herdachten. Het echtpaar L. A. SchippersH. Snijders uit de Meer en Houtstraat 26, van wie de man 77 en de vrouw 71 jaren telt, bezit nog steeds een goede gezondheid. Hun kinderen, 4 in getal, zijn allen gehuwd. Van het echtpaar J. WittenaarJ. Bouwmeester wonende aan de Zwar- telaan no. 12, van wie de man 77 en de vrouw 78 jaren telt, is de bruid niet zo vlug meer ter been en dik werf bedlegerig, doch de bruidegom is nog vitaal voor zijn leeftijd. Dit echtpaar heeft nog een zoon thuis, terwijl er twee kinderen zijn ge huwd. Zoals in deze gemeente gebruike lijk is, heeft de bugremeester, mr Th. M. J. de Graaf, de beide gouden bruidsparen thuis een bezoek ge bracht en hen gecomplimenteerd met dit heugelijke feit. In de och tenduren is door bakker Vermeer bij de genoemde echtparen de gebrui kelijke feesttaart bezorgd van het gemeentebestuur van Lisse. Een en ander werd door de bruidsparen zeer op prijs gesteld. Naar wij vernemen heeft de har monie Trouw moet Blij eken de gou den paren in de avonduren een sere nade gebracht. RUSSISCHE AVOND De H. Familie van de parochie van het Onbevlekt Hart van Maria te Lisse hield een buitenkerkelijke bij eenkomst in de Witte Zwaan. Pastoor Staadegaard verklaarde in zijn openingswoord, dat deze avond was belegd om een inzicht te ver krijgen in de zielzorg van de Rus sische emigranten in Nederland. Hij deelde mede, dat het plan is, om in deze gemeente een avondmis in de Byzanthijnse ritus vermoedelijk in de St. Agathakerk te houden er in de maand Januari een culture le avond, welke verzorgd zal wor den door een groep van 40 Russische emigranten. Mejuffrouw Honschoten, Cathechiste van het Apostolaat onder de Rus- en doopte ze Fairy-hyacinthen. Een i sische emigranten hield hierna een der eerste soorten, die in de handel I causerie over de zietor* onder de werd gebracht was Borah, genoemd; Russische emigranten, naar de vrouw en dochter van de; *n een boeiend betoog belichtte winnaar, terwijl later de cobalt-1 sPr- de geestesgesteldheid van het blauwe Betsy haar opwachting I Russische volk en typeerde die als maakte j een godsdienstige, sterk ontvanke- Toen' echter de Keukenhof de i«k voor indrukken op godsdienstig poorten open zette en het grote pu- terrein. De. geaardheid van het Rus bliek deze kleinbloemige hyacinthen I alscl,e ™»t zodanig dat t och spoe- voor het eerst zag, begon de vraag al j Y°?T aangelegenheid inzet gauw toe te nemen. En die nam van Q 000 afscheid plaats. Voor dit doel had het dames-comité zich opgesteld in de hal van huize „St. Liduina" waar ook Zr. Arnolda had plaats genomen met de moeder overste en haar mede zus ters. Ook het voltallig kerkbestuur was aanwezig. Hoe groot de sympa thie voor Zr. Arnolda is, moge wel blijken uit het feit, dat ook de R.K. Muziekvereniging „St. Matthias" haar een muzikale hulde kwam brengen. De heer De Vroomen, voorzitter van de vereniging, nam allereerst 't woord, om Zr. Arnolda hulde en dank te brengen voor alles, wat zij voor de Warmondse kinderen had ge daan. De eerste steen, aldus spreker, die gij bij de kinderen voor het on- meende zij niet anders dan haar plicht gedaan te hebben en zij beloof de dat zij allen in haar gebed zou ge denken. Men zal er nog aan moeten wennen zr Arnolda niet meer voor de kleu terklas te zien staan, want met dit on derwijs was zij te veel samen ge groeid. Zij heeft kunnen ervaren, dat zij veel sympathie en waardering in deze lange 36 jaren bij de Warmond se bevolking heeft verworven. Nog is echter aan haar werkzaam leven geen einde gekomen, want straks, wanneer de reorganisatie van huize „St. Liduina" tot stand zal zijn geko men, zal zij aan de regenten de zeer zeker gewaardeerde administratieve hulp verlenen. Moge de Goede God haar, die zo'n voortreffelijk werk heeft verricht, later voor dit uitzonderlijk werk, de eeuwige belo ning geven. Wisjinski gecremeerd Het stoffelijk overschot van Andrei Wisjinski is in de afgelopen nacht ge cremeerd, zo heeft het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. De urn met de as is geplaatst in de hal van het „Huis der vakverenigingen" waar Donderdag talrijke Russen de overledene de laatste eer hebben be wezen. Vanmiddag zou de urn worden bij gezet in een nis in de muur van het Kremlin, achter het mausoleum van Lenin en Stalin. Donderdagavond hadden leiders van regering en partij, onder leiding var» premier Malenkof, de doden wacht betrokken. Naast de baar ston den verder o.a. minister Molotpf, pre sident Worosjilof, de eerste partijse cretaris Chroesjtsjef, de minister van oorlog Boelganin en de vice-premiers Kaganowitsj, Saboerof, Pervotfchin en Mikojan. Marktberichten LEIDEN, 26 Nov. Vee. Aanvoer: 13 i tieren, 45 melkkoeien, 425 vette koeien, 189 varekoeien, 72 graskalve- ren, 6 vette kalveren, 79 nudhtere kalveren, 1696 vette lammeren, 22 varkens (zeugen), 239 schrammen, 573 oiggen, 1 paard. Totaal 3889 stuks Prijzen: slachtstieren 2.302.55 per kg. slachtgewicht; melkkoeien 675930 per stuk, vette koeien 1.902.70 per kg. slachtgewicht, varekoeien 450740, vaarzen 520 7Ct, pinken 290450, graskalve- ren 180270, nuchtere sladhtkal- veron 4052 per stuk, per kg. lev, gewicht 1.101.20, vette schapen 90125, vette lammeren <85110, drachtige zeugen 220350, schram men 55100, biggen 3550, gei ten 1535 per atuw. Handel: melk en vaarkoeien. vaarzen en pinken redelijk, nuchtere kalveren, schapen en lammeren vru goed, vette koeien traag, zeugen, schrammen en biggen en geiten matig. T.B.C.-vrije afd. ge wone aanvoer (85). grote aanvoer vette koeien. Kaas. Aangevoerd 34 partijen Goudeeen 3 parijen Leidse kaas: prij zen Goudse: extra kwaliteit 2.50, le kwal. 2.35—2.40, 2e kwal. 2.30 2.34 en Leidse 2.35 per kg. Han del flauw jaar tot jaar toe. Men vond het een grote verdienste van dit nieuwe ras, dat men ze zo gemakkelijk in de huiskamer in bloei kon trekken. En verder is de bloeitijd langer, daar ze meerdere stengels voortbrengen, die niet gelijk in bloei staan. Dit najaar bracht de fa. v. d. Veld twee nieuwelingen in de keurings zaal te Haarlem, waarover we des tijds reeds schreven: de blauwe Frans en de rose Autumn Surprise. De laatste gaat echter de kant van de grootbloemige hyacinthen weer op met de flinke trossen en brengt bo vendien twee stengels voort. In te genstelling tot bijv. Borah, die vijf tot tien stengeltjes produceert. In het buitenland worden de Fairy- hyacinthen veel gevraagd, vooral in Zweden, Engeland en Amerika. „En ik ben er van overtuig", zo zei de heer v. d. Veld ons, „dat de vraag 12 dagen. en zCoh hieraan ten volle geeft. Wanneer men met deze omstandig heden rekening houdt ligt Rusland open voor het bekeringswerk, ware het niet, dat het communisme alle activiteit op godsdienstig gebied weert. Vervolgens belichtte zij de ziel zorg werkzaamheden onder de Rus sische emigranten in Nederland, waaruit bleek de omvangrijkheid van deze acties en de ontvankelijk heid van deze mensen voor deze ac ties. Getrouwd: C. Duyvenbode en J. H. Wassenaar; C. G. v. Tongeren en J. J. M. v. Huiten; B. J. v. d. Zwet en P. A. G. Onderwater; J. H. do Bruim en E. K. Randsdorp; M. W. P. M. v. Loon en J. H. P. M. v, d. Veld; F. Woppenkamp en C. J. van Hoven. Overleden: Jacobus Hendrikus Hoge col en lange raglan mou wen. In diverse sportieve kleuren en zwart. 40t/m44Fl.23.75 VEST ♦- van zuiver wollen wevenit. Hoogge sloten en met lan ge aangeknipte mouwen. In 7 kleu ren, waaronder zwart. 40t/m46Fl. 19/5 8LOUSE van zuiver wolle. lersay met appii- ques. Grol gebrei de, dubbele tricot boorden manchet ten. In rose, bleu, linde, turquoise en zwart. 38l/m46FL.18.75 PULL-OVER van wollen piqué, aangeknipte mouwen. In zwart, groen, mais. cycla- me. rose en bleu 40l,m46Fl.1 5.75 LEIDEN BREESTRAAT 16T lAMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT ARNHEM EINDHOVEN HILVERSUM HAARLEM

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3