Minister Donker en P.v.d.A.-voorzitter botsen Pandit Nehroe kon kindervertrouwen niet teleurstellen en stuurde een kleine olifant Verwijt van minister over onwelwillende toon en onjuiste beweringen Mogelijkheid van opvoeding in de natuur na verkeersopvoeding AMSTERDAMS AVONTUUR DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Motie ingediend de Kamer als door de regering kun nen worden voorgesteld. Het is bo vendien in tal van gevallen niet be wezen dat het gevallen van onschulr dige veroordeelden betreft. Vaak is dat dok waarschijnlijk niet zo. Bo vendien heeft de Kamer met de re gering bepaald, dat de rechter een schadevergoeding kan toekennen. De heer Burger noemt speciaal het geval van een zeeman. Het blijkt echter dat deze zeeman in de jaren 19251943 negentien maal veroor deeld werd (1 x wegens een poging tot doodslag). Voorts is hij in de ja ren 19161945 54 maal met de po litie in aanraking geweest. Spr. zegt, dat het grootste deel van de fractie van de heer Burger overi gens tegen deze wet heeft gestemd onder andere omdat het voor het grootste deel mensen betreft, waar toch wat mee is. De heer BURGER (P. v. d. A.) roept, dat dit notoir onwaar en on juist is. Hij zal dat straks aantonen. GRATIEBELEID. De heer RIJCKEVORSEL (KVP) zegt dat ten aanzien van het gratie beleid het grote verschil tussen de minister en hem daarin bestaat, dat hij meent, dat de politiek veroordeel den anders behandeld moeten wor den dan de gewone veroordeelden. Men zal van een belangrijke groep de gevallen opnieuw moeten bezien en toetsen aan het vroeger gevoerde gratiebeleid. Hy kan zich helaas in genen dele met het beleid van de minister verenigen. De minister heeft in het conflict met de heer Burger gelijk als hij zegt dat de verantwoordelijkheid voor de toepassing van de wet bij de rech terlijke macht ligt. Maar de heer Burger heeft gelijk als hij zegt, dat de resultaten van de wet niet aan de verwachtingen hebben beantwoord en dat de minister hieraan iets zal moeten doen. Ook voelt hij wel voor de suggestie van de heer Burger in zake de mogelijkheid van beroep. De heer BURGER (P. v. d. A.) zegt inzake de ten onrechte gedeti neerde politieke delinquenten, dat de minister zijn betoog onwelwillend en onjuist heeft genoemd. Hij heeft niet beoogd onwelwillend te zijn, doch al- leen °P feiten gewezen. Al de be- 5 JÜL-wezen onschuldige gevallen zijn be- In de Tweede Kamer werd de be handeling van de begroting van Jus titie voortgezet. D eheer ZANDT (SGP) pleit voor De heer ZANDT (SPG) pleit voor de schrijnende gevallen van de ten onrechte veroordeelde politieke de linquenten. De heer GORTZAK (CPN) zegt, dat er bij de regering er niet veel van te merken is, dat de zaak van de ontvluchte oorlogsmisdadigers voor ons volk onverteerbaar is. Zal met kracht bevorderd worden» dat Anneke Beekman teruggebracht wordt naar de plaats, waar zij be hoort? ANTWOORD MR DONKER. De minister van Justitie, de heer DONKER meent te hebben geconsta teerd, dat het vreemdelingenbeleid veel verbeterd is, gezien de weinige opmerkingen uit de Kamer. Het ge noegen van een verblijf op de „Ro zenhof" is maar beperkt. Van de vreemdelingen, die daar werden on derzocht, werd de helft er tussen uit gehaald wegens een crimineel verle den. Een zekere reserve aan capaci teit in de Rozenhof" is noodzakelijk. Ook is een streng onderzoek, gezien bovenstaande ervaring, van de vluch telingen nodig. Minister Donker hoopt, dat de enquete onder de notarissen en de candidaat-notarissen over een pen sioenfonds dit jaar nog gereed zal zijn. De bouw van een paleis van Justitie in Den Haag is een zorgen kind. Deze zaak ligt zeer moeilijk. De ruimte aan het Korte Voorhout is te klein. Er zal pas voldoende ruimte komen als het gebouw van de Pro vinciale Staten zal zijn verdwenen. Men zou voorlopig dus in twee tempi kunnen gaan bouwen, maar dat heeft nadelen. Met zijn ambtgenoot van Wederopbouw wordt thans naarstig gezocht in Den Haag naar een andere geschikte plaats, waar ruimte genoeg is om het paleis van Justitie wel in één keer af te bouwen. De minister kan zich hierover thans nog niet ver der uitlaten. De toekomst van het Huis van Bewaring is afhankelijk van hetgeen over de bouw van het paleis van Justitie wordt besloten. Ook de minister van Justitie acht het probleem der verkeersdelicten speciaal ten gevolge van alcohol zeer belangrijk. Ook hij is voor strenge bestraffing. Het gratie-beleid in deze zaken is niet bepaald soepel. In kran tenberichten leest de minister nooit de tegenhanger van de meldingen van mishandelingen die politieman nen zouden plegen. Hij deelt mee, dat sinds 1 Januari 1952 in het ge west Amsterdam 17, in het gewest Den Haag 24, in het gewest Den Bosch 57, in het gewest Groningen 12 en in het gewest Arnhem 36 rijks politiemannen door het publiek wer den mishandeld, soms met dodelijke afloop. De sterkte van de rijkspolitie be droeg op 1 October 1954 in totaal 6218 man, uitgezonderd het perso neel op de opleidingen en dat gede tacheerd is op de Antillen. Binnen kort zal waarschijnlijk een niéuwe salarisregeling voor het rijksperso neel in de rangen van wachtmeester tot en met adjudant in kannen en kruiken zijn. Dit betekent een sala risverbetering buiten de gewone loonronden om. Iedere verkeersgroep van de Rijks politie krijgt de beschikking over een personenauto en wordt in politie- uniform gekleed. De sterkte van de reserve Rijkspolitie wordt zo spoedig mogelijk opgevoerd tot 6500 man, hetgeen voldoende geacht wordt. Minister Donker zal gaarne bevor deren, dat zijn richtlijnen inzake de geestelijke verzorging van buiten kerkelijke gedetineerden worden na geleefd. Tot dusver heeft alleen het Humanistisch Verbond zich aange meld voor deze buitenkerkelijke ver zorging en is dan ook door spreker aangemerkt als een genootschap op geestelijke grondslag in de zin dezer bepalingen. Het aantal ontsnappingen loopt re gelmatig terug en is niet verontrus tend groot. Dit is uiteraard een ge volg van de grotere vrijheid van de gevangenissen. De stunt van enige journalisten om in het Huis van Be waring in Den Haag in te breken is niet overtuigend om het falen van de „Jongen, zanik nou niet!" uit de Spaarndammer- bewaking aan te tonen: de bewaking vermaande een Pa uit de Realenbuurt en de Indiase is immers gericht tegen het uitbre-1 Spaarndammei buurt enke- minister-president Pandit ken, niet tegen het indringen vanle maanden geleden zijn Nehroe. Via de Indiase journalisten. Ten aanzien van de zoontje, die de meest wilde ambassadeur in Nederland kwestie der Bredase vluchtelingen verhalen kwam vei-tellen". werd het eerste contact tot gelooft de minister niet, dat er veel I Ik heb vroeger óók nooit stand gebracht en spoedig Minister zien, hoe men tot een bevredigende^ regeling kan komen. Een herziening van zaken, die tien jaren oud zijn, schijnt onmogelijk. Ten aanzien van het gratiebeleid wil de minister de politieke delinquenten gelijk stellen met de gewone criminelen, al heb ben ze vaak tienmaal zo zware mis drijven gepleegd. Hij moet ook de gerechtigheid en de maatschappij be schermen. Hij acht het gratiebeleid van thans goed. Men weet waar men dus aan toe is en daar moet men de consequenties maar uit trekken. Ten aanzien van het werk, dat ver richt werd door het departement van Justitie in de laatste twee jaar zegt de minister, dat dit eerbiedwekkend is. Hij zelf heeft daarbij slechts wat algemene leiding gegeven en wat knopen doorgehakt. Het werk aan het nieuwe burgerlijk wetboek heeft een ernstige tegenslag gehad. Speciaal 't overlijden van prof. Meijers beteken de een grote slag. De Kamer zal vol gens minister Donker kunnen begin nen met de studie van de vier eerste boeken. Binnen enige tijd zal men dan uit de voor-ontwerpen van de overige vijf boeken wel kunnen zien, hoe de zaak geregeld zal worden. Het systeem» ligt tenslotte in het derde boek van prof. Meijers. De rest is daardoor voor 'n groot deel bepaald. oordeeld door civiele instanties. Hij meent, dat dit het overgrote deel van deze gevallen betreft. De minister was op dit punt dus onjuist in zijn beantwoording. De minister heeft nu één geval van de zeeman in een zonderling daglicht gesteld en daar mee alle andere gevallen van de ta fel geveegd. De minister heeft inder tijd zelf dit geval in een brief aan de Kamer een schrijnend geval ge noemd. Zijn betoog was gebouwd op het centrale punt van rechtsgelijk heid. De minister vergist zich ten enenmale ten aanzien van het tegen stemmen door het grootste deel van de P. v. d. A.-fractie tegen de des betreffende wet. Hij vergist zich met het betoog van de heer Haken. De heer Scheps heeft toen juist het omgekeerde gezegd van wat de mi nister de P. v. d. A.-fractie in de schoenen heeft geschoven. De heer Haken heeft toen gezegd, waar de minister op doelde. Waarom heeft de minister niet al eens voor deze discussie over deze kwestie met zijn ambgenoot van maatschappelijk werk gesproken? Op de keeper be schouwd blijft er dus van de argu menten van de minister weinig over, De heer Burger meent dus, dat het bij de toepassing van deze wet aan rechtsgelijkheid heeft ontbroken en dient een motie in, met de strekking dat de Kamer, van oordeel dat na dere voorzieningen nodig zijn ter- wille van de rechtsgelijkheid en de billijkheid, de regering uitnodigt om dergelijke voorzieningen te treffen. Minister Donker zal heden op de nadere opmerkingen van de Kamer ingaan. De vergadering wordt om tien mi nuten voor half zeven gesloten. HILVERSUMS BURGEMEESTER PLEIT VOOR EEN STAATSSECRETARIS VOOR NATUURSCHOON Overheid en particulieren samen Ir» afwachting van een wet op het natuurschoon is de vraag actueel, wat men met de natuurschoon-gronden moet doen. Liggen ze nabij steden, dan worden ze uiteraard druk be zocht; doch naarmate de bevolking groeit, zal er behoefte bestaan aan meer recreatiegebied. „Kunnen wij nu een sprinkhanenplaag voorzien?" heeft Hilversums burgemeester, de heer J. J. G. Boot, gevraagd, toen hij op het heden gehouden congres over natuurbehoud en recreatie in de prac- tijk het standpunt van de Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft vertolkt. De Overheid heeft zoveel moge lijk rekening te houden met de ver scheidenheid van menselijke verlan gens en dient daarom de gebieden die (Voor recreatie in aanmerking komen, aan te wijzen en te ontsluiten. Vol gens de heer Boot is allereerst nodig een inventarisatie, daarna een on derzoek naar de ruimtelijke moge lijkheden en de behoefte van de be zoekers alsmede van hun gedragin gen. Terwijl men met dit alles thans bezig is, moet de Overheid bestem- mings-regelen in uitbreidings- en streekplannen vaststellen. Bij het uitvoeren van overheids- werken is de Overheid steeds meer| gericht op recreatieve belangen; maar dan zal het wegennet zich moeten aanpassen. Volgens burgemeester Boot zal vooral enorme uitbreiding moeten worden gegeven aan de bromfiets-' en rijwielpaden. Verder mogelijkheden zijn voor een positief resultaat van behandeling door het Internationale Hof van Justitie. Hij wil dit eventueel nog wel overwegen. Op grond van uitbreiding van de inrichtingen hoopt de minister van Justitie aan het eind van het jaar, van het ruimteprobleem ten aanzien van de ter beschikking .gestelde psy- chopathen af te zijn. Ten. aanzien van de tegemoetko ming aan ten onrechte gedetineerde politieke delinquenten heeft de heer Burger bepaald onwelwillend gespro ken en bovendien onjuist. Het is een volmaakte onjuiste voorstelling van zaken, als de heer Burger zegt, dat de minister zich uitput in excuses wegens het lage percentage van de tegemoetkomingen. Deze zaak was in handen van de rechterlijke macht, formeel gespro ken heeft spreker er dus niets mee te maken. Als kamerlid heeft de mi- een olifant gehad en we bleek, dat de Indiase minis ter de verwachtingen van de Amsterdamse jeugd lie- niet overdreven Waarom zouden die kinderen geen olifantje kunnen hem hier niet ber gen". „Jsi, maar alle jceigens lemaal krijgen hem en alle vaders vond. helpen eraan mee", wist de olifantrbegerende zoon te vertellen en omdat „zijn zoontje nooit loog", stapte Pa 's avonds naar z'n buur man en hoorde het ver haal. „Wat doe je eraan?" overwoog buurman wijs gerig, „de kinderen willen nu eenmaal een olifant en mogen hebben?" over- Karel ven hiernaast heeft woog de Indiase staatsman ook al gezegd, dat we dan en de vaders, die eerst om die meer ervaring met bei naar de begane grond olifanten hebben, dan de gebracht werd. kwartjes-d'ag in Artis, wer- In Art is ha-a zich inmid- den in de arm genomen. dels de gehele inhoud van Tenslotte groeide het de ondernemende buurten plan en 'beg-on men in twee verzameld en toen hun oli- Amsterdamse buurten over fan,t °P 0011 vrachtwagen „onze olifant" te spreken. en in «outen box ge- „Heb je al gehoord, dat arriveerd was, duurden de onze olifant door de Maat- schappij Nederland gratis vervoerd zal worden?" vroeg men elkaar enkele maanden geleden, maar de in hemelsnaam maar een brief naar Drees z'n col lega in India moeten stu ren, wan- een knaap uit de Realenbuurt heeft on school gehoord, dat daar de oli fanten vandaan komen. Dit en dergelijke nister niet voor of tegen deze wet sprekken vormden de ba gestemd. Hij heeft dus ook geen ver-jsis hun kroost gerust te stel len de briefwisseling be gonnen waren, kregen het nu toch werkelijk een beetje benauwd, want de Amsterdamse huizen in de Spaarnidammer- en Realen buurt zijn niet direct bere kend om een paar olifant van een intensieve jes te houden. antwoordelijkheid voor die wet. Bo- briefwisseling tussen i iidien zullen correcties zowel door twee Amsterdamse vaders Maar er werd eens ge praat en andere mensen, vraag was overbodig, want iedereen had het al gohoord en ook wist ieder een, dat hun olifant in Ar tis zou logeren. Gisteren was de grote dag aangebroken. Alle schoolkinderen der hoogste klassen van de la gere scholen, die de tweer Aansterdamse buurten tel- waar duizenden len, stonden op de kade, de adem voelden stokken en zagen met ingehouden van trots, toen zij hun adem hoe hun olifant hoog eigendom in volle glorie door de lucht aan een-ka- konden aanschouwen. toespraken, die over weer gohouden werden veel te lang voor de 2000 kinderen, die met onhoud bare spanning het moment afwachtten, dtat de box cE-onend zou worden en hun grootse bezit zich aan hei. zou vertonen. Maar zelfs aan de lang ste toespraken komt een einde en nadat de buurt- comité's twee poppen in Nederlandse kledij aan de Indiase gezant overhandigd hadden, om deze aan Pandit Nehrfoe te sturen voor diens kleinkinderen, huppelde het jonge olifantje uit de Wynadbos- sen van Malabar, bevrijd van zijn houten omhulsel over het perk van Artis, kinderen zullen gemeenten en provincies rege len moeten stellen met betrekking tot het kamperen. Noord-Brabanit heeft reeds een kampeer-verorde- ning en Gelderland heeft zijn veror dening tegen landschap-ontsiering. Maar bij dit alles mag het particulier initiatief niet achterblijven. Er kunnen wellicht bevoegdheids conflicten ontstaan; maar de tijd dringt en competentiegeschillen mo gen nimmer 'n voortvarend handelen in de weg staan. Verschillende ge meenten, die het dichtst bij de natuur liggen, hebben reeds veel gedaan voor de inrichting van recreatie-ge bieden; en in vele pzichten hebben ook de provincies goed werk ver richt. Ons land is een legpuzzle geworden. Intussen is ons land een legpuzzle geworden, zoals burgemeester Boot zich heeft uitgedrukt, zodat passen en meten een noodzakelijke voorwaar de is voor het vekrijgen van verant woorde oplossingen. En omdat uiter aard de subsidie-politiek ook hier een rol speelt zal de reeds bestaande sa. menwerking van provincies en ge meenten op de leiding van het Rijk moeten uitmonden. Zijn eenmaal de gestelde doelen bereikt, dan kan veel worden overgelaten aan gemeente of provincie en vooral aan het georga niseerd particulier initiatief. In geen geval mag het touwtrekkerij worden. Naar het oordeel van de heer Boot zou een staatssecretaris voor natuur schoon en recreatie moeten worden toegevoegd aan het Ministerie van Al gemene Zaken. We krijgen dan een niveau, waarop zowel het natuur schoon als de recreatie, met haar vele facetten en tegenstellingen, bestuur lijk en politiek, de beste behartiging verkrijgt. Natuurlijk zal dan het re creatie-probleem niet zijn opgelost; want hoe zullen de vacantiegangers de recreatiegebieden binnendringen? Als een groep beunhazen, of met enig begrip? In dit verband stelde burgemeester Boot de vraag, of de mens er geeste lijk rijp voor is om de natuur als Gods schepping te betreden. Er zijn nog te veel lallende, hossende hela- holavlegels met fcestmutsen en schreeuwende gramofoons, mensen die lege blikjes en cigarettendozen en ijscowikkels wegwerpen. Zij zul len een bedenkelijk element in het recreatiegebied vormen. En dan is er nog de grenzenloze brutaliteit en de ongedisciplineerdheid, een eeuwen oude Nederlandse volkszonde. Boven dien is er het probleem van de on derlinge aanpassing, van de bevol- kinsggroepen die elkaar hier gaan ontmoeten. Al deze moeilijkheden zijn volgens burgemeester Boot zeker niet onop losbaar. Herinnerend aan de fantasti sche vooruitgaing ten aanzien van de verkeersopvoeding, zeide hij graag te willen steunen op de organisatie, die zich voor de bevordering van het natuurschoon inspant. Een volledi ge oplossing van het probleem is noch tans niet te geven. We zullen voor de recreatie ook over de grenzen moeten heen-blikken; maar dat is een wissel op de toekomst, waarvan de honorering niet is te verzekeren. Gelukkig hebben verschillende or ganisaties en overheidsorganen ten aanzien van de recreatie reeds enige jaren ervaring. Zij hebben het doel om de liefde voor de natuur aan te kweken; en dat zal voortgaan, mede in de overtuiging, dat men de ont wikkeling niet kan ontlopen. Burgemeester Boot heeft zijn voor dracht besloten met de waarschu wing, dat als wij niet zelf de hand aan de ploeg slaan, de vacantieganger zelf een oplossing zal vinden, maar niet de door ons begeerde. Alleen een doelbewuste, moedige en vooruitzien, de leiding van Overheid en particu lier initiatief gezamenlijk zal een ver- antwoorde oplossing kunnen brengen. K.O.V. ZENDT TELEGRAM AAN BELGISCHE ONDERWIJZERS. Het Katholiek Onderwij zersver- bond te Den Haag heeft aan de Belgi sche onderwijzers ene leraren van de bijzondere scholen zijn medeleven uitgesproken in hun strijd voor gelij ke rechten. Zoals bekend is voeren de Belgische Katholieke bijzondere scholen een heftige strijd tegen de discriminerende maatregelen der so cialistische regering. Het telegram, dat de Nederlandse Katholieke onder wijzers aan hun collega's in België hebben gezonden, luidt als volgt: „Twintigduizend Katholieke Ne derlandse Onderwijzers groeten hun Belgische vrienden. Zij leven met hen mee, in hun strijd tegen de aanvallen op de vrije katholieke school en wensen hun kracht en succes toe in deze strijd voor de vrijheid van onderwijs, voor het recht van de ouders en voor de ge lijkberechtigdheid van de onderwij zers". Getekend: Derksen, voorzit ter K.O.V. Gas in woonhuizen Leiding gesprongen In een drietal huizen aan de Geel- vinckstraat in Velsen-Noord hebben zich dezer dagen verschijnselen van gasvergiftiging voorgedaan. Door de bewoners van een der blokken werd reeds enige tijd geklaagd over een onfrisse lucht in de slaapkamers, die kennelijk uit de vast wastafels kwam. Als gevolg daarvan was reeds een echtpaar bedwelmd geraakt. Na lang ^zoeken werd de oorzaak gevonden, In de nabijheid van een riool was een gasbuis gesprongen en het gas was op onverklaarbare wijze via de riolering in de diverse slaapkamers doorgedrongen. Voor een van de Geelvinckbewo- ners hadden de werkzaamheden een minder aangenaam slot: Toen werk lieden gisteren bezig waren een ven tiel bij wijze van ontluchting aan de afvoerpijp van de wastafel te solde ren schoot een steekvlam uit, waar door het stortbadwater in het toilet tegen het plafond vloog. Ouderdomsvoorziening en vergeten groepen Het tweede van de gisteren bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp is dat tot wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening (ver hoging van uitkeringsbedragen en inkomensgrenzen). In de memorie van toelichting hierop, delen de mi nisters vaiv Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Financiën het volgende mede. In aansluiting op de door het col lege van rijksbemiddelaars bij zijn beschikking van 23 September 1954 verleende algemene vergunning tot verhoging van de rechtens geldende lonen met ten hoogste 6 acht de regering zulks in overeenstem ming met het gevoelen van de Stich ting van den Arbeid het gewenst, de uitkeringen ingevolge noodwet ouderdomsvoorziening eveneens met 6 te verhogen. Een verhoging der ouderdomsuit- keringen met 6 betekent ten aan zien van gehuwde mannen voor een gemeente der eerste, tweede en der de klasse, na de vereiste afronding tot een veelvoud van 6,een ver hoging der uitkeringen met 72, per jaar. Voor de gemeenten der vierde en vijfde klasse zou met een iets geringere verhoging kunnen worden volstaan. Om in de thans be staande onderlinge verschillen tus sen de gemeenteklassen geen wijzi ging te brengen, dient ook deze ver hoging op 72,te worden gesteld. Op grond van dezelfde overwegingen wordt voorgesteld met betrekking tot de ongehuwden voor alle gemeente klassen een zelfde verhoging toe te passen als voor een gemeente der eerste, te weten: een verhoging met 42,—. „Vergeten groepen". Worden de maximumuitkeringen in bovenomschreven zin verhoogd, dan zullen ook de inkomensgrenzen, genoemd in de noodwet ouderdoms voorziening, een overeenkomstige verhoging dienen te ondergaan. Deze verhoging heeft tot gevolg, dat een nieuwe groep van personen, waarvan geredelijk kan worden aangenomen, dat zij tot de veelbesproken „verge ten groepen" zullen behoren, onder de werking van de noodwet wordt gebracht. Ten einde deze „vergeten groep" iets meer tegemoet te komen een gedachte, welke ook bij de Stichting van den Arbeid leeft zouden de ministers de inkomens grenzen verder willen verhogen en deze willen stellen voor gehuwde mannen in gemeenten der eerste klasse op 2000,en voor ongehuw den op 1350,met gelijke inter vallen als thans afdalend per ge- meenteklasse tot 1665,voor ge huwde mannen en 1135,— voor on gehuwden in gemeenten der vtyfde klasse. De totale voor rekening van het rijk komende kosten, aan de voorge stelde verhoging verbonden zullen ongeveer ƒ21.000.000 per jaar bedra gen. In totaal zullen volgens een ruwe raming ongeveer 2500 nieuwe perso nen onder de werking van de nood wet worden gebracht. SOC. VOORZIENINGEN MET 6 o/o VERHOOGD Weistandsgrens: f6000, De minister van Sociale Zaken heeft in een nota aan de Kamers voorgesteld om alle 90ciale voorzie ningen, die van rijkswege geschieden, of gelijk te stellen zijn aan deze voor zieningen, met ingang van 1 October JJ. met 6 pet. te verhogen. De door de minister in de nota be doelde voorzieningen zyn vervat in: die Kinderbijslagwet, de Noodwet Kinderbijslag, Kleine Zelfstandigen, tfe Kinderbijslag wet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrek. kers, de ongevalsuitkeringen, de in- veliditeitsrenten en de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Voorts heeft de minister on danks het verzet van de Nederlandse artsen besloten de weistandsgrens tot 6.000.te verhogen, zodat werk nemers tot het salaris van ƒ6.000.— onder de verplichte verzekeringen vallen. Bisdom Haarlem krijgt plein voor Kathedraal Het raadsbesluit van de gemeente Haarlem, waarbij een overeenkomst is aangegaan tussen de gemeente en het bisdom Haarlem over het voor plein van de kathedrale basiliek aan de Leidsevaart te Haarlem, waarte gen enige Hervormden en Evange lisch Luthcrsen beroep hadden aan getekend, eerst bij Gedeputeerde Sta ten tn daarna bij de Kroon, is niet binnen de daarvoor vastgestelde ter mijn geschorst. Dit houdt in, dat het gemeentebe stuur van Haarlem er toe kan over gaan de overeenkomst tot stand te brengen. De grond wordt door het bisdom in eeuwigdurende erfpacht aan de gemeente overgedragen voor het verwezenlijken van een uitbrei dingsplan. Het Bisdom zal gedurende ten hoogste twaalf dagen het recht behouden het plein voor het verkeer af te sluiten om het houden van plechtigheden mogelijk te maken. De bezwaren van hen, die beroep hadden aangetekend, waren tegen dit punt gericht; gevreesd werd, dat het pro cessieverbod ontdoken zou worden. Om het uitbreidingsplan te verwe zenlijken zal binnenkort worden overgegaan tot de bouw van vijftig woningen voor bejaarden, welke wo ningen geëxploiteerd zullen worden door de R.K. woningbouwvereniging Sint Jozef.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9