DE C1RCUSBAR lil MEM Hl Onze bodem heeft ondanks zomer vol regen tekort aan zoetwater Rechter bepaalde schadevergoeding 7 maanden onschuldig cel op i 1250, Elke land een brillant DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Nieuwe reservoirs nodig De rijkscultuurconsulent ir. H. G. Kuiperi uit Den Haag heeft gisteren te Delft, op een vergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Delfland", gesproken over de cul tuurtechnische problemen en zoet watervoorziening als gevolg van het Deltaplan. Ongeveer de helft van ons land- en tuinbouwareaal ligt beneden de zee spiegel, waardoor, in het bijzonder in West-Nederland, de problemen zeer grout zijn. In de afgelopen zomer is er, on danks de overvloedige regenval, toch een watertekort geweest. In de pe riode van April tot Augustus viel er 250 mm, terwijl het gewas behoef te had aan een hoeveelheid van 400 mm. Over het gehele jaar was er, zo als meestal, een overschot, doch in de groeiperiode van de gewassen een tekort. Daarom wordt al enige jaren gedacht aan de mogelijkheid om het overschot van water in de winter te verzamelen om dit in de zomermaan den te kunnen distribueren. Zo ont stond het plan voor een zoetwater bekken ÏJsselmeer. Na het gevaar van de verzilting te hebben besproken merkte ir. Kuiperi op, dat het Deltaplan, dat is opgezet als een beveiliging tegen de zee, de AetherM-* nken VRIJDAG. Televisieprogramma. VARA: 20.15 Act. 20.30 „Tien jaar Pestalozzidorp", film. 20.40 „Diamant stad", documentair TV-spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gra- mofoonmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Carillon concert 12.48 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-ork. 14.05 Voor de jeugd. 14.35 Omroepork. en solist. 15.10 Voordr. 15.30 Gram. 16.00 Rep. uit Kaapstad. 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ensemble en orgel. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Gram. 18.15 Harmonie-ork. 18.35 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Re geringsuitzending: Verklaring en toe lichting, waarin opgenomen: 1. Vei lig Verkeerklankb. „Samen op de weg". 2. Emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 „Mathis der Maler", opera. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegens van kunst én schoonheid. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Avontu ren met kinderen", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconcert. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Boekbespr. 14.20 Barokviool, blokfluit, cello en clave- cimbel. 14.55 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Amus.- muziek. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Muz. caus. VPRO: 19.30 „Por tretten en hun achtergronden", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws.' 20.05 Boek bespreking. 20.15 Zweedse kerkliede ren. 20.30 „Eurapo een", caus. 2Q.40 „Leven in de cultuur", caus. VARA: 21.00 Theaterork., klein koor en sol. 21.35 Buitenlands weekoverz. 21.50 Spaanse volksdansen. 22.15 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 „Aus einem To- tenhaus", opera (acte III en IV). mogelij lcheid zal bieden ook zóetwa- terreservoirs te vormen in het Zuid- Westen van ons land. Spr. betreurt het dat in het Deltaplan niet is op genomen een afsluiting van de Nieu we Waterweg en de Wester-Schelde. Speciaal een afsluiting van de Water weg acht hij voor Delfland van be lang. AUTODIEF GEGREPEN. Een 44-jarige chauffeur, een oude bekende der Amsterdamse politie, is op heterdaad betrapt bij een diefstal uit een auto. De man, die inmiddels voor de officier van justitie is ge leid, heeft aan de politie bekend zich aan verscheidene diefstallen uit auto's te hebben schuldig gemaakt. Bij verscheidene helers heeft de politie al het gestolene in beslag ge nomen. Bij deze goederen bevindt zich ook een kostbaar fototoestel, dat circa zes weken geleden uit een bij Krasnapolsky geparkeerde auto werd vermist. Intussen werd voor de zoveelste keer aangifte gedaan van een dief stal uit een geparkeerde auto in het centrum. Eergisternacht werden 76 dozen kauwgum en een actetas, totale waarde circa 420 gulden, eveneens uit een auto ontvreemd. ONEERLIJKE KOK GEARRESTEERD. Verdacht van diefstal van een geld kistje met ca. zeshonderd gulden uit de studentensociëteit „Phoendx" te Delft heeft de recherche aldaar een hulp-kok aangehouden. De man, die bij de sociëteit in dienst was, heeft reeds bekend het geld gestolen te hebben. Een bedrag van tweehonderd gulden kon nog worden achterhaald; het kistje had hij in het water ge gooid. „Brandkastenkrakers" twee jaar in de kast Twee jaar met aftrek en vernieti ging van de stukken van overtuiging heeft de officier van justitie bij de Almelose rechtbank Dinsdag geëist tegen twee Rotterdammers, wegens in Juli en Augustus gepleegde inbra ken bij de coöperatie „De Toekomst" en de coöperatieve landbouwersbank te Almelo. Beide verdachten horen tot het gil de der „brandkastenkrakers". Bij de coöperatie hadden ze in zoverre suc ces, dat ze ruim 400 konden be machtigen. Omdat dit niet genoeg was, keerden ze 14 dagen later terug naar Almelo, waar ze vergeefs hun krachten beproefden op de kluisdeur van de coöperatieve landbouwers bank. Beiden waren reeds meerdere ma len veroordeeld. VIER MAANDEN GEëlST tegen Poolse „zoutzuurgooier" Acht maanden, waarvan 4 voor waardelijk en toezicht van de reclas sering heeft de officier van justitie bij de Almelose rechtbank Dinsdag geëist tegen een 28-jarige Poolse land arbeider die in Enschede woont. Hij zou op 6 September hebben ge probeerd zijn ex-verloofde voor haar leven te verminken door haar met zoutzuur in het gezicht te gooien. De „duivelse plan" zoals de officier van justitie zei mislukte doordat de jongedame, die gevaar duchtte, de handen als bescherming voor haar gezicht hield. Wel werd ze door het zoutzuur getroffen, maar ge lukkig niet ernstig. Na een behande ling in een ziekenhuis, kon ze gene zen worden verklaard. De psychiater had de man licht verminderd toere keningsvatbaar verklaard. Uitspraak over 14 dagen. Gevraagd was f 5368, Het Amsterdamse gerechthof, dat de 34-jarige theaterbureau-onderne mer J. van den Hurk uit Utrecht on langs heeft vrijgesproken van de ten laste gelegde oplichting meermalen gepleegd, waarvoor de man door de Utrechtse rechtbank was veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek, heeft van de gevraagde gelde lijke tegemoetkoming groot ƒ5368 wegens „onrechtmatige vrijheids beneming" gedurende zeven maan den, toegewezen een bedrag van 1.250,—. Zowel de officier van justitie, die tegen de ondernemer in eerste instan tie een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek had geëist als de heer Van den Hurk zelf waren tegen het vonnis der rechtbank in beroep ge gaan. De procureur-generaal bij het Amsterdamse gereohthof requireerde tegen de man een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met af trek. Vrijspraak in H.B. Het hof daarentegen achtte de op lichting niet bewezen en sprak ver dachte vrij met bevel tot onmiddellij ke invrijheidstelling uit de voorlopige hechtenis. De heer Van den Hurk had toen bijna zeven maanden in preven tieve hechtenis zowel te Utrecht als te Amsterdam doorgebracht. Verschillende schaden. De raadsman, mr. J. Zeijlemaker uit Amsterdam, die indertijd in zijn pleidooi zowel het bedrog als de op zet niet bewezen had verklaard, dien de na het arrest een verzoekschrift bij het gerechtshof in, omdat de ge wezen verdachte meende „aanspraak te kunnen maken op een geldelijke tegemoetkoming, aangezien hij scha de had geleden door het ondergaan van de voorlopige hechtenis. „De schade vloeide voor de onder nemer voort uit derving van inkom sten wegens stilstand van zijn thea terbedrijf, derving van inkomsten ge durende de tijd, die nodig is om het bedrijf weer op te bouwen alsmede tijdelijk of durend verlies van rela ties, die zich inmiddels met andere theaterbureaux hebben moeten ver staan. Hernieuwde poging. Het hof heeft zonder motivering een bedrag van 1.260,toegewezen. De heer Van den Hurk deelde mee, dat hij onder meer veel schade heeft geleden door publicaties over zijn bè'- drijf en van de rechtzittingen in de dagbladen. Hij zoekt thans naar we gen, om het schadebedrag alsnog ge heel toegewezen te krijgen. SPORT VEELBELOVENDE ONTMOETING in liet A'damse Stadion Fortuinlijk gelijk spel In het Olympisch Stadion hebben de profclubs Amsterdam en Fortuna na een aantrekkelijke wedstrijd een gelUk spel (11) bereikt. De strijd begon al direct veelbelovend, kundige manoeuvres van de rechtsbuiten Tolmeyer en middenvoor Gallis van Amsterdam brachten onge veer 20.000 toeschouwers tot enthousias me en Fortuna ln de verdrukking. Langzamerhand werd het spel echter verplaatst, ofschoon Amsterdam toch dc combinaties bleef bouwen, met de mees te perspectief. Na tien minuten kregen de hoofdstedelingen hun eerste doelpunt rijke kans, toen Tolmeyer de bal voor zette en Vonhoff in vrije schietpositie stond. De kleine linksbinnen faalde even wel jammerlijk. Nadat Fortuna het voor namelijk met schoten op grote afstand had geprobeerd, nam Am' rdam na 25 minuten een voorsprong. Een hoekschop van Tolmeyer kwam bij Gallis terecht en via 'n schitterende strakke kopbal verdween de bal achter doelman De Munck (10). De Limburgers werden feller en joegen met luchtige combina ties over de grasvlakte. Van Raaltc moest zich strekken voor een kopbal op maat van Angenent na een voorzet van Ravesteijn. Even later ranselde hij een vrije schop van spil Van der Hart over de lat het waren de voornaamste wa penfeiten voor rust. Na de hervatting ontspon zich opnieuw een op goed peil staand duel. waarin de pass langs de grond de uitstekende op bouw van de aanvallen en het tempo overheersten. Van R'aalte voorkwam op I fraaie wijze, na een vrije schop van Van der Hart een doelpunt. Een gevecht ont stond om de hegemonie op het midden veld. dat tenslotte het bezit werd van Fortuna. De aanvallen van dat midden veld af opgezet werden echter alle ge stuit door de prima Amsterdamse ach terhoede. Vijf minuten vóór tijd mocht Huis een hoekschop nemen. De bal werd zuiver geplaatst en door Van der Hart feilloos ingekopt, doch rechtsachter Mes man werkte de bal van de (joellijn weg. Twee minuten later werd het toch 11, door Angenent, die na een pass van Ra vesteijn doelman Van Raalte passeerde. Bij de 11 score bleef het. VREDE VOETBALOORLOG wordt vanavond getekend Gisteravond werd in het Parkhotel te Amsterdam de ledenvergadering gehou den van de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond, waar de laatste fusieproblemen werden besproken. Het gevolg hiervan is dat de profclubs Den Haag en Rotter dam zullen fusionneren, evenals De Graafschap en dc Twentse Profs. De thuiswedstrijden van de gecombi neerde clubs De Graafschap en de Twent se Profs zullen worden gespeeld in Doe- tinchem. Vanavond om half acht zal op het bu reau van de KNVB aan de Verlengde Tolweg in Den Haag het accoord tussen beide bonden worden getekend. VOETBALPOOLS vinden geen genade bij de regering Naar aanleiding van een onlangs tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht verzoek om te mogen overgaan tot de oprichting van (Advertentiï een voetbal-pool en mede in verband met de op dit onderwerp betrekking hebbende vragen, welke het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen regelmatig bereiken, deelt de pers dienst van het ministerie mede, dat geen regeringsmaatregelen zijn te verwach ten, welke het organiseren van voetbal pools mogelijk zullen maken. GAAN RIGTER8BLEEK EN TWENTSE PROFS SAMEN? Bestuursleden van de voetbalvereniging Rigtersbleek en van de Twentse Profs hebben dezer dagen informatieve be sprekingen gehouden om de mogelijkheid van een samengaan onder ogen te zien. Het bestuur van Rigtersbleek zal zich deze week nader beraden terwijl de Twentse Profs eerst nog een onderhoud zullen hebben met „De Graafschap", met welke vereniging zij aanvankelijk zou den fusioneren. ATHLETIEK De eerste van de onderlinge veldlopen, de koppelwedstrijd, welke jl. Zondag voor de leden van de Bataven werd georga niseerd is een succes geworden. Ca. 40 athleten verzamelden zich in de Leidse Hout. De wedstrijden werd gehouden voor dames, meisjes C, heren en jongens C. De dames moesten 1 ronde lopen. Deze loop werd gewonnen door mej. M. Sandvos. Bij de meisjes C legden 5 ploe gen van 2 2x1 ronde af. Het koppel R. Hensing en R. Rossenberg werd le. waar bij het duo C. Duivenvoorde en B. Rijs- bergen op de eindstreep werd geklopt. De jongens C. ingedeeld in ploegen van 3, moesten totaal 5 ronden lopen. Dit werden een goede overwinning voor Th. Rijsdam, C. Vriesekoop en C. Reizevoort, die werkelijk een goede wedstrijd liepen. Bij de heren werd de mooiste strijd ge leverd. Gelopen moesten worden 17 ron den. Lange tijd had het trio H. v. Wie- ringen. J. Hockx en J. Bouwhuis de lei ding, doch in het tweede gedeelte van de wedstrijd sloegen B. Kraan, L. v. d. Lans en H. Warmerhoven hun slag en wisten met royale voorsprong de eerste plaats te bezetten. Het was een heel aardige wedstrijd, waaraan met groot enthousiasme werd deelgenomen. De tweede wedstrijd wordt gehouden op 26 December a.s. Dit zal een klassementswedstrijd zijn. A.s. Vrijdagavond wordt er voor de senioren en junioren A een contact avond gehouden in het gebouw Garen- markt 36. De aanvang is 8 uur. Degenen, die met de fiets komen, moeten de ach teringang nemen aan de Korevaarstraat, naast de Korevaargarage. SCHAATSENRIJDEN Kees Broekman, de Nederlandse schaat senrijder, die in Noorwegen woont, heeft het voornemen de Noorse nationaliteit aan te vragen, nu hij van plan is in het komende voorjaar te trouwen en zich voorgoed in Noorwegen te vestigen. En in dat geval acht hij de Noorse nationa liteit gunstiger. (17) Kom. we gaan men eens zingen ven'[en., trree ...dne...rltr...Pats ishier!....Ha!?..Maar wacht eens even HL Vet is een verrassing ii Ik moei nou nog even weg! leg Lambiek, ii moest ie kinderen even bezighouden tot ik terug- rteejutske, nee... smK.de kinderen vinden mi toch maar een. snik. idioot, een ver waande zot., ze zien mornet graag, snikmk' Wet nee, Lambiek! Jj bent iemand in wie wi at onze deugden en (ptf onze ge breken verenigd zien' fe [n daarom houden wi heel veel van hem, nietwaar meister en BRIDGE VIERTALLEN-COMPETITIE De uitslag van de vierde ronde luidt als volgt: Hoofdklasse A: Team Vrijenhoek wint van team van Egmond met 20 m.p.; team Jacobs wint van team Alphen met 54 m.p.team DDS wint van Amicitia I met Hoofdklasse B: Team Robbers (SI.) wint van team Noordwijk met 48 m.p.; team Kuyt wint van team v. Wlngen Jr. met 15 m.p.; team Koch gelijk tegen Amicitia II (1 p. v. K.). Eerste klasse: Team Slieker wint van tec*n v. Zijl met 12 m.p.; team v. Zijl wint van team Walraad met 22 m.p.; team Smittenaar wint van team Beurden met 19 m.p.; team Slieker wint van team Bernard met 5 m.p. De stand is: Hoofdklasse A: 1. Vrijenhoek 4 3 1 0 7 50—0 2. Jacobs 4 2 0 2 4 6732 3. v. Egmond 4 2 0 2 4 4638 4. Amicitia I 4 2 0 2 4 31—21 5. DDS 4 2 0 2 4 2042 6. Alphen 4 0 13 1 091 Hoofdklasse B: 1. Kuyt 4 3 1 0 7 361 2. Koch 4 2 1 1 5 57—4 3. v. Wingen 4 2 0 2 4 4725 4. Robbers 4 1 1 2 3 48—85 5. Noordwijk 4 112 3 1177 6. Amicitia II 4 0 2 2 2 1—28 Eerste klasse: 1. Slieker 4 4 0 0 8 580 2. v. Zijl 4 3 0 1 6 44—12 3. Smittenaar 4 3 0 1 6 8128 4. van Beurden 4 1 0 3 2 2755 5. Bernard 4 1 0 3 2 2253 6. Walraad 4 0 0 4 0 090 BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslagen van gisteravond waren al6 volgt: Viertallenwedstrijd: Team de Roo wint van team Verver met 32 m.p.; team Bon net vah team v. Zijl met 15 m.p.; team Jeuster van team Bik met 11 m.p. Voor de paren was de uitslag: 1. v. HaasterenLamboo 44 p.; 2. mevr. SchalksSchalks 42 p.; 3. dames Bik 40 p.; 4/5 heer en mevr. Cuppen en heer en mevr. Stuyfzand 36 p.: 6. heer en mevr. v. Gent 32 p.; 7. dames Goddijn—Zwet sloot 22 p. TAFELTENNIS ATTC (Alphen) ATTC 2 speelde 'n thuiswedstrijd tegen Dolfijn 2 (Noord wijk), dat de 2e plaats inneemt in de 4e klasse D met 3 verliespunten. Het werd een puntenverdeling. D. Riemena won twee partijen, doch verloor tegen de Noordwijker Van Rooye. ATTC 2 heeft nu 5 wedstrijden gespeeld en 9 punten. Zij staat onbedreigd aan de kop. P. v. Gent verloor tweemaal en won slechts van v. d. Bent, evenals C. Verheul, die evenmin op dreef was. D. Riemens red de ATTC van een nederlaag. Het dub belspel werd gespeeld door bet Alphense duo P. v. Gent en D. Riemens tegen Van Rooye en v. d. Bent. Alphen won dit en bracht daarmee de stand op 55. ATTC 3 speelde twee wedstrijden, na melijk tegen Effect '54 1 en tegen Dol fijn 3. Tegen de eerste was ATTC niet opgewassen (82). J, Henry redde de eer van Alphen. Het dubbelspel werd eveneens door de Alphenaren gewonnen. Tegen Dolfijn 3 deed ATTC 3 het beter (91). J. Henry en J. Barendse wonnen elk drie pertijen, terwijl T. v. Gils er twee won. Het dubbelspel was ook winst voor Alphen. ATTC 3 heeft 6 wedstrij den gespeeld en 5 punten behaald. De volgende week hebben ATTC 2 en 3 rust. BOKSEN AMATEURBOKSERS NAAR STOCKHOLM Voor de landenwedstyd tussen Zweed se en Nederlandse amateurboksers, wel ke Vrijdag 10 December te Stockholm zal worden gehouden is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: vllegge- wicht: Berkhout (Amsterdam; bantam- gewicht: Wilbrink (Groningen)veder gewicht: Jan van der Zee (Amsterdam): lichtgewicht: Bouvrie (Maastricht); licht weltergewicht: Kouwijzer (Rotterdam); weltergewicht: Kokmeyer (Amsterdam); zwaarweltergewicht: Bouwhuizen (De Lier)middengewicht: Van Berkum (Amsterdam)halfzwaargewicht: Kool (Amsterdam)zwaargewicht: Hessing (Den Haag). SCHAKEN Schaakclub „Utile Duld" (R.Veen) Voor de onderlinge competitie werd de 8ste en 9e ronde gespeeld. De uitslag werd: 8ste ronde: L. KoppelaarW. Oomen afgebr.; P. ScipJoh. Olijerhoek 01; Th. Olijerhoek—H. Bakker 1—0. 9e ronde: H. BakkerJoh. Olijerhoek afgebr.; J. C. v. d. MeerL. Koppelaar 10; G. A. v. RijnTh. Olijerhoek afg. Voor de competitie 3e klasse A van de Leidse Schaakbond speelde Utile Dulci haar tweede wedstrijd tegen VTL II. De voorlopige uitslag is als volgt: VTL IIRoelofarendsveen: J. Brug- mansTh. Olijerhoek 10; J. M. Ter vorenH. Bakker y2y2\ A. Chrispijn G. A. v. Rijn 01; A. v. HaasterJoh. Olijerhoek afgebr.; A. J. PlaisierJ. C. v. d. Meer 01; J. Th. HensingA. P. v. Pelt y7—y2\ A. C. TelengG. Olijer hoek 01; G. RoozendaalL. Koppelaar 10; J. v. d. ZonP. Seip afgebr.; J. BeijW. Oomen afgebr. Totaal 34. ^de 7 wijzerplaten^ door AGATHA CHRISTIE 27) Bundle knikte. Haar eigen vermoe dens waren juist geweest en de mo dus operandi was bijna precies ge weest als zij zich had voorgesteld. Ze probeerde verder te informeren. „Wie is mijnheer Mosgorovsky?" „De heer, die deze club houdt. Het is een Rus. Een heel knappe heer". Bundie gaf even het onderzoek op en ging tot iets anders over. „Honderd pond is een hele grote som, Alfred". „Groter dan ik ooit in handen gehad heb, freule", zei Alfred in eenvoudi ge oprechtheid. ,,Heb jr nooit vermoed dat er iets niet in orde was?" „Niet in orde, freule?" „Ja, ik bedoel nu niet het spelen. Ik bedoel iets veel ernstiger?. Je wilt toch niet tot dwangarbeid veroor deeld worden?" „Och hemel, freule, dat meent u toch nirt?" ,Ik ben eergisteren op Scotland Yard geweest", zei Bundle met na druk. ,,Ik nam er kennis van enige eigenaardige dingen. Ik wil je hel pen Alfred, als je je goed gedraagt... en als de zaken dan verkeerd moch ten lopen, wil ik een goed woordje voor je doen". ,Ik zal heel gaarne alles, wat maar kan voor u doen, freule". ,Nu dan; op de eerste plaats wens ik dit hele huis van onder tot boven te bekijken". Vergezeld van een verbijsterde Al fred, maakte ze een degelijke inspec tie. Niets trof haar oog tot ze in de speelzaal kwam. Daar bemerkte ze in een hoek een deur die niet opviel en deze deur was gesloten. Alfred legde het haar haastig uit. „Die deur wordt gebruikt als nood uitgang freule. Daar is een kamer en een deur naar de trap, die uit komt in de volgende straat. Daar langs gaan de lui als er een inval gedaan wordt". Maar weet de politie daar dan niets van?" „Het is een handig gemaakte deur, ziet u freule? Ze ziet er uit als een kast meer niet." Bundie voelde, dat ze zich opwond. „Ik wil erin", zei ze. Alfred schudde het hoofd. „Dat kunt u niet freule. Mijnheer Mosgorovsky heeft de sleutel." „Och", zei Bundie, „er zijn wel an dere sleutels". Ze bemerkte dat het slot heel een voudig was en waarschijnlijk heel gemakkelijk zou kunnen worden opengemaakt met de sleutel van een van de andere deuren. Alfred, die nogal bang was, werd uitgestuurd om exemplaren die geschikt zouden kunnen zijn te zoeken. De vierde, die Bundie probeerde paste. Ze draaide hem om, deed de deur open en ging er door. Ze bevond zich in een klein somber vertrek. Het midden van de kamer werd ingenomen door een lange tafel met stoelen er omheen geplaatst. Andere meubelen waren er niet. Twee ingebouwde kasten be vonden zich aan weerszijden van de schoorsteen. Alfred wees de ene er van met een knikje aan. „Dat is ze", legde hij uit. Bundie probeerde de kastdeur, maar die was gesloten en ze zag da delijk dat het met dit slot een heel ander geval was. Het was een patent- slot, dat alleen openging met de sleutel die er bij hoorde. „Het is heel ingewikkeld", 'legde A bred uit. „Als het open is ziet het er heel gewoon uit, planken weet u met een paar boeken en zo erop. Niemand zou het ooit- vermoeden, maar als men de juiste plank aan raakt, draait het hele ding open." Bundle had zich omgekeerd en keek nadenkend de kamer door. Het eerste wat ze bemerkte was, dat de deur waardoor ze was binnengeko men, zorgvuldig met vilt was be kleed. Dus dempte het alle geluid. Toen dwaalden haar ogen naar de stoelen. Er stonden er zeven, drie aan iedere kant en een die meer in drukwekkend van uitvoering was aan het hoofd van de tafel. Bundle's ogen begonnen te glin steren. Ze had gevonden wat ze zocht. Dit, daar was ze zeker van, was de vergaderplaats van het ge heime genootschap. Het was vol maakt uitgedacht, het zag er zo on schuldig uit. je kon het bereiken door er eenvoudig van de speelzaal in te stappen, of je kon er komen door de geheime ingang en alle geheimzin nigheden, alle voorzorgen konden gemakkelijk uitgelegd worden door dat er in de aangrenzende zaal ge speeld werd. Terwijl deze gedachten door haar hoofd gingen streek ze met haar vinger over het marmer van de schoorsteen. Alfred zag dat en legde die handeling verkeerd uit. „U zult hoegenaamd geen stof vin den", zei hij. „Mijnheer Mosgorovsky heeft vanmorgen de zaal laten vegen en ik moest het doen, terwijl hij toe keek." „O", zei Bundie terwijl ze diep na dacht. „Vanmorgen, zeg je?" „Ja het moet toch ooit gedaan wor- wen", zei Alfred. „Al wordt de zaal zo te zeggen nooit gebruikt." Het volgende ogenblik schrok hij. „Alfred", zei Bundie, „je moet in deze zaal een plaatsje zoeken waar ik me kan verbergen." Alfred keek haar ontzet aan „Maar dat is onmogelijk freule, u zult me in moeilijkheden brengen en ik zal mijn betrekking verliezen." „Je zult die in ieder geval verlie zen, als je naar de gevangenis gaat", zei Bundle onvriendelijk. „Maar ik kan je wel vertellen, dat je je niet bezorgd hoeft te maken. Niemand zal er iets van te weten komen." „En er is ook geen plaats", jam merde Alfred. „Kijkt u zelf maar rond freule, als u me niet gelooft." Bundie moest wel toegeven, dat dit argument waarheid bevatte. Maar ze was bezield met de echte geest van hen die op avontuur uit zijn. „Onzin", zei ze met beslistheid. „Er moet ergens plaats zijn." „Maar er is er toch geen", jam merde Alfred. Nooit had een zaal minde* geschikt geleken om er zich in te^verbergen. De sombere rolgordijnen waren neer gelaten voor de vuile ruiten, en er waren geen andere gordijnen. De vensterbank aan de buitenkant, die Bundie bekeek was ongeveer vier duim breed. Binnen in de kamer wa ren de stoelen en de kasten. In de tweede kast stak een sleutel in het slot. Bundie ging er heen en trok ze open. Er zaten planken in bedekt met een eigenaardige sortering gla zen en porselein. „Reservevoorraad, die ze niet ge bruiken", legde Alfred uit. „U kunt zelf zien freule er is hier zelfs geen plaats om een kat te verstoppen." Maar Bundie onderzocht de plan ken. „Prutswerk", zei ze. „Nu zeg Al fred heb je beneden een kast waar je al dit glas in kunt bergen? Ja? Goed. Hagd dan een blad en begin dadelijk met het naar beneden te brengen. Vlug er is geen tijd te ver liezen." „Dat kan niet, freule. En het wordt ook te laat. D^ koks kunnen elk ogenblik komen „Mijnheer Mosgoweet-ik-wat, komt eerst naderhand, zeker?" „Hij is hier nooit veel eerder dan om middernacht. Maar o freule...," (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7