Plan voor een Verenigingsgebouw werd met enthousiasme begroet „St. Tarclsius" werd 40 j. geleden geboren als broerlje van „Juliana" Gemeenteraad Voorschoten Geen L.TJ* rapport over de ingebruikname van het station Geen Kerst-tentoonstelling van Bloemlust" in Lisse Jubileum in Stompwijk DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In de vergadering: van de gemeen- waren en werd gesteund door de he- teraad van Voorschoten zijn gisteren- ren Korthals en v. Eist, toen het op avond verschillende belangrijke be sluiten genomen; het belangrijkste was wel het besluit, om over te gaan tot de bouw van een Openbare U.L. O.-school met aansluitend een ver enigingsgebouw. De raad toonde er zich bijna een parig zeer mee ingenomen. De heer v. Oosten verklaarde echter de zaal wel nodig te vinden, doch de bouw er van nu niet op zijn verantwoording te kunnen nemen. De exploitatie is een sprong in het duister en hij durf de de risico's niet aan. Dat was re den voor zijn fractiegenoot v. Do- deweerd om te verklaren dat, wan- nere er vier ton voor een rioolwater zuiveringsinstallatie moest worden uitgegeven waar niemand pleizier van heeft, hij met alle genoegen twee ton zag besteden voor het vereni-< gingsgebóuw. Op vragen van de he ren Pels en Korthals verklaarde wet houder Dekker, dat, wanneer het plan voor de zaal bij het passeren van een hogere instantie mocht sneu velen, de school toch in ieder geval gebouwd kon worden. De heer v. Eist toonde zich bezorgd voor de technische afwerking van de zaal en vroeg B. en W. voor het inrichten van het toneel advies te vragen aan de technische deskundigen van de N.A.T.U. en het W. K.A. Met de stem van de heer v. Oosten tegen besloot men tot de bouw van school en zaal. Schooltandverzorging. Het voorstel voor de nieuwe rege ling van de schooltandverzorging le verde moeilijkheden op, de behan deling begon met een besloten zitting van een half uur en uit de discus sie daarna viel op te maken, dat het geringe succes van de oude regeling ook werd toegeschreven aan de be handelende tandarts. Er werd op aan. gedrongen, dat er een controle-orgaan zou komen dat de behandelingen zal controleren, de nieuwe regeling gaat immers alleen gelden voor de eerste klassen van de lagere scholen en dan telkens voor een jaar meer, speciaal de P.v.d.A.-fractie drong er sterk op aan. De kwestie van de wachtgeld regeling v. d. huidige tandarts zal op een andere, nog nader aan te geven wijze, worden geregeld dan door B. en W. voorgesteld. De heren Fortanier en v. Eist voel den voor een regeling waardoor ook in de toekomst de verzorging in eigen hand zou worden ghouden, inplaats van aansluiting van de dienst te Voorburg. Wethouder Schrama ver klaarde, dat deskundigen hadden ver teld dat het werken op die wijze te duur worden. De heer Fortanier vroeg toen de regeling uit te" stellen tot vergelijkende cijfers beschikbaar Het leven begint bij 40 goed op gang te komen Het anatal aanbiedingen van posities voor oudere werkzoekenden dat bij de stichting ,,Het Leven begint bij veertig" is binnengekomen, is de dui zend dicht genaderd. Nog dagelijks komen van directies van allerlei Ne derlandse bedrijven verzoeken bin nen voor personeel van boven de veertig ja.r Men vraagt boekhou ders, correspondenten, vertegenwoor digers, procuratiehouders, bedrijfs leiders, ingenieurs, bouwkundigen krachten, enz. De sympathie voor het particulier initiatief, waaruit de stichting werd geboren, is dermate, dat het stich tingsbestuur allerlei aanbiedingen worden gedaan. Zo b.v. enige prach tige schrijf bureaux en ook schrijf machines. Anderen verrasten de stich ting met belangrijke geldsbedragen. Het geheel belangloos verrichte werk van het secretariaat, geassisteerd door 41 vrijwilligers, is enorm uit gebreid. Merkwaardig is, dat bijna alle vrijwilligers, die als werklozen de stichting wilden bijstaan, thans werk hebben gevonden, zodat nieuwe krachten als vrijwilligers moesten worden ingeschakeld. stemmen aankwam kreeg hij alleen de steun van deze heren, zodat de Voorschotense jeugd van uit Voor burg verzorgd zal worden met een mobiele installatie. Geen E.TJ.-rapport. Minder succesvol was de voorzit ter bij de verdediging van het voor stel om een crediet van 500 beschik baar te stellen voor een rapport van het E.T.I. over de noodzaak van het weer in gebruik nemen van het sta tion N.S. Men vond met de heer Korthals aan het hoofd, dat de ge meente zelf een beter rapport had kunnen opstellen. Men had er boven dien niet om gevraagd. Het rapport was gemaakt na besprekingen tus sen de voorzitter en de industriële club, waarbij ook het E.T.I. verte genwoordigd was. Het E.T.I. was een rapport gaan maken en vroeg er la ter 1000 voor, waarvan de gemeen te de helft zou moeten betalen. De raad voelde niets voor ongevraagd drukwerk en stelde geen geld be schikbaar. De wethouders steunden hun voorzitter. Ook het voorstel om de wethouders 6 pet. verhoging te geven op de wed de, werd niet nodig geacht, omdat men deze wedden niet aan loonron- den gekoppeld wilden zien, nu de wethouders geen volledige dagtaak van hun ambt hebben. Zo wordt de nieuwe openbare school voor U.L.O. te Voorschoten, met aan gebouwd een zaal voor toneel e.d. geschikt om 500 personen te bevat ten. Links ziet men de twee vleugels van het schoolgebouw, rechts de grote zaal, in het midden de ronde hall, die ook als foyer te gebruiken is. De voorzijde van de gebouwen (niet zichtbaar) ligt aan de Prinses Ma- rijkelaan. Foto Smeets, Voorschoten. Oud-bestuurders NBVB kregen kous op de kop Eisen afgewezen De president van de Amsterdamse rechtbank, heeft vanmorgen uit spraak gedaan in het kort geding tussen de heren S. Bruinvelds (Am sterdam) en P. B. Swart (Den Haag) als eisende partij en de heer G. Joos- ten (Geleen) en mr. P. J. Blauwhoff (Nieuwer Amstel). De eisen van eerstgenoemde heren werden afge wezen. In de overwegingen zegt de pre sident, dat de door eisers beweerde onrechtmatige toestand reeds bestaat sinds de bekende vergadering van leden van de NBVB op 22 Juli 1954 in Den Bosch, toen de heer Joosten tot voorzitter van de NBVB werd ge kozen. „Het gebeurde heeft eisers toen blijkbaar geen aanleiding gege ven zich terstond tot de rechter te wenden, waardoor de onverwijlde spoed, nodig voor het voeren van een kort geding, niet meer aanwezig is en op grond daarvan het toelaten tot een kort geding geweigerd moet wor den". De heren Swart en Bruinvelds had den gevraagd de heer Joosten en mr. Blauwhoof te bevelen zich te zullen onthouden van handelingen, waar door zij naar buiten de schijn kon den wekken als vertegenwoordigers van de NBVB op te treden, tenzij dit door een besluit van het hoofdbe stuur werd gedekt en voorts dat de gedaagden hun medewerking moes ten verlenen aan het uitschrijven van een hoofdbestuursvergadering en zich moesten onthouden van hande lingen, die tot de bevoegdheid van het hoofdbestuur behoren met een dwangsom van 10.000,voor elke keer, dat hierop inbreuk gemaakt zou worden. Een oude traditie wordt dit jaar verbroken: de jaarlijkse Kerst-ten toonstelling van „Bloemlust" te Lisse wordt in 1954 niet gehouden. De reden, die het bestuur van „Bloemlust" tot dit besluit heeft ge noopt is, dat er ditmaal eerst begin Januari een voldoende sortiment bloemen voorhanden zal zijn, en met Kerstmis zou dit vermoedelijk nog niet het geval zijn. Het door de weers omstandigheden bijzonder moelijke broei-seizoen heeft hier een spaak in het wiel gestoken. Dit wil beslist niet zeggen, dat hiermee de Kerst-tentoonstellingen van de baan zijn. Indien het broeisei- zoen het toelaat, zal volgend jaar weer als gewoonlijk een Kerst-ten- toonstelling worden gehouden. De eerste Bloemlust-tentoonstelling wordt gehouden van 4 t.m. 8 Januari en hieraan is verbonden de Mechani- satie-show, die ieder jaar in belang rijkheid toeneemt en ook thans weer ruimteproblemen schept. De grote HBG-veilinghal biedt nauwlijks plaats aan alle inzenders. De tweede tentoonstelling de z.g. Daffodil-show, wordt gehouden van 1 t.m. 5 Maart a.s. Voor de eerste tentoonstelling hoopt men de Zweedse, voor de tweede de Franse en/of de Belgische Vakpers uit te nodigen. Aangezien de arrangeur, de heer J. v. d. Lee (tevens architect van Keukenhof) ziek is, zal de heer W. Buunman van Oegstgeest, die om de zelfde reden ook de tentoonstelling Daffodil-show arrangeerde, met het arrangement van de tentoonstelling worden belast. Door een wijziging in het bekro- nings-systeem heeft men er voor ge zorgd, dat ook kleinere inzendingen voor een bekroning in aanmerking komen. SINTERKLAAS BOVEN DE DAKEN Zo zweeft het paard van de goed-heilig man boven het water van het Steen- schuur. Even wonderlijk als kinderen het in him dromen zien. Het kopend Leids publiek mag de lampjes tellen van deze lichtende illustratie van „vol verwachting klopt het hart". Met het tellen van de peertjes zijn prachtige prijzen te verdienen. Deze foto zal echter van geen nut zijn. Daar liggen de lichtpunten té dicht bij elkaar. De Zoeterwoudse Singel en het Kruithuisje aan de Jan van Houtkade vormen één van de schoonste gedeelten in de verlichting van Leiden. (Foto „De Leidse Courant") OPLOSSING ADVERTENTIE PRIJSVRAAp. 1G0 i moet zijn 100 e 101 e moet zijn 101 i De Stompwijkse toneel vereniging „St. Tarci- sius" heeft de middel bare leeftijd bereikt; zij is veertig jaar ge worden. Dat het berei ken van de vier kruis jes een prestatie is wordt pas goed duide lijk, wanneer men aan het peuzen gaat in de oude notulenboeken. Het levenspad van de vereniging is heus niet altijd over rozen ge gaan en meermalen zijn er zeer benauwde omstandigheden ge weest. Gelukkig ble- ken er ook steeds op nieuw enthousiaste to nelisten te zijn, die voor nieuw leven zorg den en „St. Tarcisius" over de dieptepunten heen hielpen. Het is moeilijk, om in dit verband namen te noemen, want gedu-1 rende die veertigjarige 8 periode zijn er heel wat nannen geweest, die hun beste krachten aan de vereni ging gaven. Toch willen wij er twee aan de vergetelheid ontrukken. Op de eerste plaats de heer Th. J. Schra- der, die veertig jaar lid is van „St. Tarcisius", verschillende malen be stuursfuncties heeft bekleed en dat is vermoedelijk het werk, dat hem het dichtst aan het hart ligt bij elkaar een kleine dertig jaar als regisseur fungeerde. Bij de jubi leumuitvoeringen speelt hij zelfs voor het eerst na vijftien jaar weer een rol. Zelf beschouwd hij deze rol als zijn afscheid van de planken als speler, niet als regis seur! En verder is er in de geschie denis van de vereniging geweest de heer J. Groene weg, die 25 jaar lang voorzitter was. Voorzag in 'n behoefte. Veertig jaar is wel niet zo'n ge weldig lange tijd, maar nu alles zo snel gaat, kan men als men denkt aan de dagen van oprichting ge rust spreken van die goede oude tijd. „St. Tarcisius" werd opgericht, om dat de fanfare „Juliana" behoefte had aan een artistiek hulpje. Het bleek erg moeilijk, om de mensen een hele avond te boeien met muziek en er werd uitgekeken naar de mo gelijkheid, om een meer gevarieerd programma te brengen. Aanvanke lijk meende men de oplossing ge vonden te hebben met het engageren van een humorist, die zo af en toe voor een gezellig praatje zorgde. Zo'n grappenmaker moest ergens ge huurd worden en helaas leerde de praktijk, dat de moppen niet altijd uit een net vaatje getapt werden. Door dergelijke ervaringen ver dween de humorist weer van het to neel en stond men opnieuw voor de vraag, hoe het programma aantrek kelijker te maken zou zijn. De pas toor hakte de knoop door. Er moet hier een toneelvereniging komen, was zijn mening. Liefhebberij bleek er wel voor te bestaan. „St. Tarci sius" werd opgericht en voortaan kreeg Stompwijk een muziek-toneel- avond, waarvan de baten broeder lijk werden verdeeld. Over rozen. In de kinderjaren wandelde „St. Tarcisius" over rozen, hetgeen van zelfsprekend was. Als men in ge dachte een jaar of veertig teruggaat, dan staat men midden in een perio de, dat er weinig vertier was. Naar de stad was een leuze, die toen wei nig opgang maakte en zodoende werd Wie kent ze nog? Ze zijn intussen een jaar of vijftien ouder geworden. Dit ploegje Volendamse Stompwij- kers wist op één Zaterdagmiddag de kas een goede bodem te geven. Staande v.l.n.r.: Ben Disseldorp, Jan Groeneweg, Piet Lelieveld en Gerrit Vogelaar. Op de bok met de leidsels in de handen Th. Schrader en daar achter de band Jan de Koning, C. Vogelaar en Floor Boekman. „St. Tarcisius" met enthousiasme ontvangen. Men was dankbaar voor een uitgaansavondje en van gebrek aan belangstelling was geen sprake, noch wat de kijkers, noch wat de me dewerkenden betrof. De bezetting voor en achter het voetlicht was naar wens. De toewijding was in die jaren groot. Repetities werden goed be zocht en men behoefde zich nooit af te vragen: Wat zullen we nu spelen met zo weinig spelers? Het genre is nooit een probleem geweest. Een ernstig stuk op zijn tijd werd gewaardeerd, maar de Stomp- wijkers geven <^e voorkeur aan flink gekruide humor, waarom een avondje gezellig kan worden ge lachen. „De Bles" Is al die jaren de plaats van uitvoering geweest en was daar door getuige van de meest hardnek kige moeilijkheid, die ook mee ju bileert. Bijna in alle jaarverslagen leest men namelijk de smeekbede aan de spelers, om zich tijdens de pauze niet geschminkt en in toneel- costuum in de zaal te begeven of zich in een dergelijke toestand aan de tapkast te vervoegen. Nuttige met aangename. Rond het 25-jarig jubileum bleek er behoefte te bestaan, om de kas te spekken. Het bestuur zette een lote rij op touw, maar op een gegeven moment, toen de helft van de loten 500 aan de man was gebracht, bleek de animo af te nemen. Een van de leden kwam toen op een onbetaalbaar idee. Paard en wagen van de regisseur werden op een Za terdagmiddag naar buiten gehaald en in tijd van een oogwenk stond er een rijdende muziektent gèreed voor vertrek. Drie leden vormden een bandje, de regisseur trad op als voer man en de overige leden verkochten loten, terwijl men musicerend door het dorp trok. Deze actie slaagde buitengewoon. De loten vlogen 'weg. Men fluistert in Stompwijk, dat paard en wagen tegen de avond op eigen initiatief naar huis zijn geko men en dat de Tarcisianen, die hun kelen overal op verzoek laafden, pas veel later dat voorbeeld hebben ge volgd. Of het waar is, weten we niet. Wel is zeker, dat de heren in Vol en- dammer costuum gestoken waren en dat één Stomp wij ker verbolgen raak te, omdat hij. de rode broeken in ver band bracht met een communistische manifestatie. Harde dobber. Vandaag aan de dag is er veel ver anderd. Na de oorlog mochten ook dames toetreden tot de vereniging, maar toch is het vaak moeilijk, om een stuk goed bezet te krijgen. De oorzaak ligt in het feit, dat er ver schillende andere toneelclubjes zijn opgericht, waardoor versnippering van krachten optreedt. In alle kleine plaatsen kampt men met deze moei lijkheid, die zich gemakkelijker laat begrijpen als men weet, dat het klei ne Nederland meer dan 100.000 to neelclubs en clubjes heeft. De goe de krachten raken zo over ontelbare clubs verspreid, die allemaal min of meer in moeilijkheden raken. Coör dinatie is dus wgl gewenst. Het aan tal opvoeringen loopt hierdoor even eens achteruit, zodat het moeilijk wordt om te blijven draaien. Wat „St. Tarcisius" betreft, deze werkt practisch zonder winst en voelt sterk de behoefte aan jonge krachten. Wij hopen daarom, dat de ze oudste Stompwijkse club wat jong bloed zal krijgen en evenals vroe ger in de moeilijke tijden juist haar levensvatbaarheid zal aantonen. Over tien jaar kan dan een luister rijk gouden feest worden gevierd. f WIE NIET STEKK IS. "N MOET SLIM ZIJN. Het is ontstellend hoe weinig huisvrouwen zelf ontdekken, hoeveel overbodig werk te doen! Wat is nu logischer, dan dat ze het allerbeste wasmid del, dat ze al jarenlang voor de fijne was gebruikei, ook voor al het andere wasgoed gebruiken. Dat kost niets meer enmet één keer spoelen zijn ze klaar. Ech- falon-alkalivrij is goedkoper, bespaart werk en geeft min der rammel. WORDT BUURTKERK TE UTRECHT STADSGEHOORZAAL? Het stadsbestuur van Utrecht heeft vergevorderde plannen om de monu mentale gothische Buurtkerk, die in het hart van de stad is gelegen, aan te kopen van de kerkvoogdij der Her vormde Gemeente. Het is de bedoe ling de kerk te gaan gebruiken als stadsgehoorzaal en cultureel centrum. De Kerkvoogdij is zo verneemt „Trouw" voorts niet ongenegen de kerk tegen een flinke som te verko pen, omdat men daardoor de beschik king zou krijgen over gelden voor de bouw van nieuwe ke.ken in de zich snel uitbreidende buitenwijken van de stad. OOK TRAWLVISSERS 6 PCT. Het college van rijksbemiddelaars heeft goedkeuring gehecht aan het verzoek van de werknemers in de trawlvisserij te IJmuiden om de 6 procent toeslag uit te betalen op de vaste gages. Hiermee volgde het col lege van Rijksbemiddelaars de me ning van de Stichting van de Arbeid. De actie van vele opvarenden om met 24 uur vertraging uit te varen, gaat inmiddels door, daar deze actie geba seerd was op de eis de 6 procent ook uit te betalen op de zg. percenten van de besomming. 60 JAAR LIEF EN LEED. Het eohtpaar M. Wulfsen—Schot poort aan de Christiaan Geurtsweg te Apeldoorn heeft gisteren onder tfeel belangstelling het zestigjarig huwe lijksfeest gevierd. Buurtbewoners had den de woning van de krasse oudjes, resp. 85 en 80 jaar oud, feestelijk ver sierd. De muziekvereniging „De Een dracht" bracht 's avonds een muzika le hulde. Diphterie, Kinkhoest? - Neen\ Inenten ertegen? - Ja! Bij uw dokter: iedere Woensdag van 23 uur

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5