3)e Cöid^Soti/fca/rit m Australië stelt zich in V.N. achter Nederland Mildere wind i i in Moskou i Nieuw-Guinea hoort niet in de Assemblé thuis De (am Dominici maakt geen goede beurt Belg Katholieken openden schoolstrijd Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur. L. C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13357 WHMIMMMHtMMHMtHMMMMMMMMMMMHMMMMI Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 0.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 cl. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 On verantwoordelijk r\E POLITIEK VAN INDONESIË jegens Nederland is in één woord: onverantwoordelijk. Djakarta maakt, zoals men weet, aanspraak op Nieuw-Guinea en om dat doel te bereiken gebruikt het middelen, welke met alle redelijkheid de spot drijven. Wij willen het principiële recht van Indonesië thans in het midden laten de argumenten van Djakarta zeggen ons niets doch ons uitslui tend beperken tot de keuze der mid delen. De Belgische afgevaardigde 0 in de Ver. Naties heeft er reeds op gewezen, dat het tegenwoordig meer en meer voor komt, dat men de Ver. Naties ge bruikt als een middel om de tegen partij onder druk te zetten. Men zoekt de Ver. Naties niet op als een instantie om te bemiddelen en te ver zoenen, maar ziet er slechts een forum in om de kwestie aan de grote klok te hangen, teneinde de gemoe deren op te hitsen en deining te ver wekken bij gelijkgezinde elementen. Wat een middel tot vrede zou moe ten zijn wordt aldus een middel tot onrust en strijd. Geheel in overeenstemming met die geest is de kromme redenering, welke gebruikt wordt om het aan hangig maken van de kwestie- Nieuw-Guinea bij de Ver. Naties te rechtvaardigen. De kwestie-Nieuw- Guinea zou nl. de vrede in het Zuid- Oostelijk deel van Azië bedreigen. En als men dan vraagt, wie de vrede dan wel bedreigt: de Nederlanders, de Papoea's, of wie dan ook? Dan antwoordt men met een stalen ge zicht: Wij! De heer Palar, vroeger lid van de Tweede Kamer, thans lid van de Indonesische delegatie naar de Ver. Naties, heeft gisteravond op een persconferentie met evenzoveel woorden verklaard, dat het Indone sische volk bereid is te strijden voor Nieuw Guinea. „Wij wensen geen strijd, maar ons volk is bereid te strijden". Toen men aan een andere Indonesische afgevaardigde vroeg, of er een mogelijkheid van oorlog be stond .antwoordde deze: „Oorlog is een groot woord. Maar er zijn vele Nederlanders in ons land en menig ten kunnen niet in bedwang worden gehouden. De politie kan niet elk huis bewaken". Dat is een onverho len bedreiging van het leven der Nederlanders in Indonesië en een verklaring waarover iedere vertegen woordiger van een moderne staat zich diep zou moeten schamen. Ofwel het is een struikroversdreigement ófwel het is een aan zichzelf uitge reikt brevet van onbekwaamheid, een erkenning, dat men als regering niet in staat is te regeren, noch vrede en veiligheid vermag te garanderen in eigen land. Wie niets beter te zeggen weet, zwijge liever. „Terroristen" in Bohemen Een Tsjechisch hof te Hradev Kra- love (Bohemen) heeft 26 „terroris ten", onder wie zes vrouwen, tot ge vangenisstraffen variërend van le venslang tot vier jaren veroordeeld, aldus het te Wenen ontvangen plaat selijke communistische blad „Pecho- den". De twee leider van de „staatsvijan. dige organisaties, die de omverwer ping der regering met behulp der Westelijke imperialisten beoogde", kregen levenslange gevangenisstraf fen, de ami ere leden straffen van vier tot 25 jaar. De aanvallen van de groep, die met vuurwapens, dolken, vergif en an dere middelen werden uitgevoerd, waren vooral gericht op de commu nistische partij en leden van de ge heime politie, aldus „P<"jhoden". De leden der organisatie zouden ijverige luisteraars van radio Vrij- Europa zijn. Naguibs adjudant gevlucht Kapitein Mohammed Riad, aide-de- camp van ex-president Naguib, die door de Egyptische politie wordt ge zocht, is naar Saoedi-Arabië gevlucht. Dit is door de Egyptische minister van binnenlandse zaken medegedeeld. Riads naam is genoemd in het proces tégen de Mohammedaanse Broeder schap. Volgens een getuige was hij de verbindingsman tussen Naguib en Hodeiby, de hoogste leider van de Broederschap. Radio-actieve rupsen Het wordt er in Japan niet gezelli ger op voor de zijderupsen. Uit proe ven is n.l. gebleken, dat moerbeibo men in delen van Japan radio-actief zijn besmet, waardoor zijderupsen, die bladeren van deze bomen aten, eveneens radio-actief werden. Men vermoedt, dat de besmetting is veroorzaakt door radio-actieve regen, aldus heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van landbouw Woensdag in Tokio verklaard. Men vreest grote nadelige invloed van de radio-activiteit voor de teelt van zijderupsen. Nederland weigert om overleg te hervatten „De bevolking van Australië is er onverdeeld van overtuigd dat: 1) de republiek Indonesië geen enkele aanspraak op West-Nieuw-Guinea kan maken en 2) dat niet moet worden toegestaan, dat de inheemse bevolking van West-Nieuw-Guinea wordt overgedragen aan de zorg van een land of dit nu Indonesië of een ander land is doch dat haar volgens de bepalingen en de geest van het Handvest der V. N. meet worden toegestaan, zelf over haar uiteindelijke bestemming te beslissen.'' Aldus verklaarde gisteren de Australische afgevaardigde Sir Percy Spen der in de politieke commissie der Verenigde Naties. VREDE NIET BEDREIGD. Sir Percy steunde het Nederland- standpunt, dat deze aangelegen heid noch naar inhoud noch naar vorm onder de werkelijke jurisdic tie van de Verenigde Naties valt. Indonesië, zo zeide hij, had be toogd dat het geschil een bedreiging voor de vrede vormde, doch het had geen enkele bewijs geleverd om zijn bewering waar te maken. Weliswaar nemen wij niet aan, zei sir Percy, dat de kwestie Nieuw-Gui nea op zichzelf een bedreiging voor de vrede vormt, maar wij dienen er toch voor te waken dat een derge lijke toestand niet wordt geschapen door een opeenstapeling van steeds verder gaande eisen die de facto noch de jure gerechtvaardigd zijn. In de afgelopen drie of vier we ken zullen de afgevaardigden wel berichten in de pers hebben gezien over ordeverstoringen en infiltraties in Westelijk Nieuw-Guinea door de Indonesiërs, voegde hij er aan toe. Kunnen wij, nu zij op het kritieke ogenblik komen, geloven zoals ons is gevraagd dat deze gebeurtenissen alleen maar strooptochten zijn van ongeorganiseerde plaatselijke ban dieten? Sir Percy verwees naar een ver klaring van de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken in Dja karta van 17 November, dat steun in de Verenigde Naties voor het Ne derlandse standpunt inzake Neder lands Nieuw Guinea sléchts zou trsekken tot het verstoren van de at mosfeer in Zuidoost Azië en dat, in dien de Nederlanders een sterk standpunt zouden innemen tegen de Indonesische aanspraak op het ge worden van de IndonesischNeder landse betrekkingen. De Australische afgevaardigde vroeg of zulke verklaringen werden gedaan in een geest, afgestemd op het pogen om overeenstemming te verkrijgen door vreedzame bemidde ling en onderhandelingen, waarop de Indonesische resolutie betrekking heeft. Integendeel, zo zeide hij, het komt mij veel meer als een bedreiging voor. De afgevaardigde van België, Fer dinand van Langenhoven, zeide, dat de kwestie ongetwijfeld een aange legenheid is, die valt onder de bin nenlandse jurisdictie van Nederland. Steeds meer komt het voor, dat een staat, die niet voldaan is over gevoerde onderhandelingen, geneigd is een beroep te doen op de Algeme ne Vergadering, in de hoop, dat druk op een andere staat wordt uitge oefend. Met behulp van politieke steun op deze wijze, zo zeide hij, zoekt men geen steun binnen de in ternationale wetgeving, doch door politieke manoeuvres en met steun van landen, waaraan men regionaal of ideologisch verwant is. Wanneer de Verenigde Naties iets zouden bespreken, dat onder de bin nenlandse jurisdictie van een staat valt, dan zou die staat over het al gemeen weigeren de aanbevelingen van de vergadering in acht te nemen. Die staat zou volkomen gerechtigd zijn dit te doen. VERKLARING MINISTER LUNS. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft Dinsdag in New York verklaard, dat Nederland, als de po litieke commissie van de Verenigde Naties het Indonesische verzoek voor hervatting van het overleg met Ne derland over Nieuw-Guinea aan vaardt, zich niet aan deze uitspraak zal onderwerpen. „Wij kunnen met een dergelijke uitspraak niet accoord gaan. Wij zul len dat niet doen, omdat voor over leg een basis nodig is. Als de V.N. zulk een resolutie zouden aanvaar den, wat zou Indonesië er dan van weerhouden om over een paar jaar terug te komen en de rest van het eiland, of Portugees Timor te vra- gen?" Minister Luns deed deze medeling op 'n persconferentie. Tachtig-jarige Churchill gehuldigd Gustave trekt beschuldiging in De 49-jarige Clovis Dominici, die Dinsdag verklaarde, dat zijn vader hem gezegd had, dat hij de moorden op de Drummonds liad gepleegd, heeft Woensdag zijn getuigenis beëin digd. Zijn vader stond op, toen Clovis was uitgesproken, en zei: „Hij heeft' van a tot z staan liegen". Clovis antwoordde: „Het is waar wat ik zei, ik zweer het", waarop zijn vader zijn vuist tegen hem schudde en zei: „Je hebt altijd Jegen mij sa- bied, dit zou leiden tot hét slechter mengespannen". Wat leeft er achter dit gerimpelde voorhoofd? Qu'est ce qu'il dit, wat zegt hij daar en wat bedoelt hij daar mee?, die gedachten schijnen rond ie waren achter he/ gefronste voorhoofd van Gaston Dominici, de 77 jaar oude, aalgladde Franse boer uit Kurs, die beschuldigd van drievoudige moord, voor het Gerechtshof van Digne terecht staat. Tij dens het proces stapelt de ene leugen zich op de andere, beschuldigingen worden geuit en later weer herroepen en vrijwel allen, die bij het proces en de verhoren betrokken zijn leven in abnoimale spanning. Alleen de man, waarom alles begonnen is, de man die de meest dramatische rol in het hele gebeuren vervult, blijft onder dit alles volmaakt kalm en neemt de gebeur tenissen vanaf zijn plaats in de beklaagdenbank met argusogen waar. Gas ton Dominici uit zich niet, zal. ooit iemand weten wat zich onder die wilde grijze haardos afspeelt? Foto: Een typische houding van de ondanks -alles karakteristieke en imponerende grijsaard. Olovis' vrouw, Rose, verklaarde, dat Clovis had gezegd te hopen, dat rfzijn vader zou bekennen of zelf moord zou plegen en een brief aoh- terlaten, waarin hij verklaarde schul- ,dig te zijn, omdat het moeilijk was voor een zoon om zijn vader te ver raden". In de middag werd de tweede zoon van Gaston Dominici,. Gustave, ge hoord. „Mijn vader is onschuldig", zeide deze. Deze verklaring is een ernstige slag voor de openbare aanklager, daar Gaston Dominici in hoofdzaak op de bezwarende verklaringen van zijn zoon Gustave is gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Gustave had namelijk in Novem ber 1952 verklaard van zijn vader zelf vernomen te hebben, dat hij de drievoudige moordenaar was. Hoeveel leugenaars zouden er zijn. Gustave verklaarde thans, dat zijn broer Clovis hem er toe had aange zet zijn vader tebeschuldigen. Hij zou dit zelf doen, „en als jij het ook doet, zijn er twee getuigen tegen va der". „Mijn vader is onschuldig, evenals trouwens onze geheel familie. Wij weten niets van deze zaak af", aldus Gustave. Gustave zeide door de politie ge slagen te zijn en daarom zijn vader te hebben beschuldigd- De voorzitter van het gerechtshof: „Dat heeft u nooit eerder gezegd". Gustave: ;,Ik heb het tegen de rechter-commissaris (belast met het Vooronderzoek) gezegd". Deze, Peries, wordt dan gehoord. Hij verklaart, dat Gustave wel tegen hem gezegd heeft dóór de politie slecht te zijn behandeld, doch nim mer over „slaan" heeft gesproken. De indertijd door Gustave afgeleg. de verklaring wordt opnieuw door gelopen. Hij is destijds tot twee maanden gevangenisstraf veroor' deeld, omdat hij de kleine Elizabeth Drummond nog levend had aange troffen, doch haar geen hulp had ge boden. In antwoord op een vraag van de president, waarom hij dat niet had gedaan, antwoorde Gustave, tot ver ontwaardiging der toehoorders: „Ik dacht, dat haar ouders haar hadden gedood". Rechter waarschuwt. Hierop waarschuwt de voorzitter van het hof Gustave, dat, ook al kan hij niet onder ede worden gehoord, hij toch allerminst het recht heeft te pogen een loopje met de rechters te nemen. De president herinnert Gustave er daarna aan, dat hij indertijd heeft ge zegd het elfjarige meisje geen hulp te hebben geboden, omdat hij be vreesd was voetafdrukken in de om geving van de plaats van de moord achter te laten. Hij wijst hem er ook op, dat hjj heeft verklaard het lyk van mevrouw Drummond te hebben verplaatst, om te zien of zijn vader geen patroonhul zen had achtergelaten. „Dat waren allemaal leugens", al dus Gustave. Nadat de voorzitter heeft verklaard, er dan geen woorden voor te vinden, dat iemand zijn eigen va der valselijk van een drievoudige moord beschuldigt, wordt de zitting geschorst Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de beroemde Brits® staatsman Churchill, op 30 Novem ber aaanstaande, hebben zijn kiezers in de plaats Woodford, Essex, hem Dinsdagavond een grootse huldiging bereid. Foto: Sir Winston Churchill tesamen met zijn echtgenote, Lady Churchill; aan de glundering op het gezicht van Sir Winston kan men duidelijk zien hoezeer deze huldi ging hem ontroert. Onderwijzers staakten Met een 24-uurstaking hebben de katholieke leraren en onderwijzers in België gisteren hun schoolstrijd ge opend tegen de liberaal-socialistische regering-Van Acker. Een buitenkans je voor meer dan een millioen school kinderen, die vrij hadden. Leraren en onderwijzers hielden demonstratie- optochten en dromden op pleinen te zamen rond hun vakbonden die-fel van leer trokken tegen de minister van onderwijs Collard. Deze wil de staatssubsidies voor de katholieke scholen verminderen en heeft een aantal katholieke schoolkrachten, die op staatsscholen werkzaam waren, ontslagen. Ook in veel staatsscholen konden geen lessen worden gegeven, omdat katholieke ouders hun kinderen had den thuis gehouden. De actie der le raren en onderwijzers kreeg steun door een staking van de studenten aan de universiteit van Leuven. In Bergen luidden de studenten van het handelsinstituut de protestdag in met een nachtelijke bestorming yan het Belfort. Zij bezetten de toren, wier pen daarna voor de ingang er van barricades op en hesen een rode vlag met doodskop. Vervolgens be speelden zij op hun manier het caril lon en wierpen voetzoekers van de torentrans naar beneden. Er was een charge nodig van politie en rijks wacht om de toren te heroveren en de studenten in te rekenen. Dit alles is nog maar een begin. De christelijke onderwijzersbond heeft aangekondigd op 13 Januari een mars naar Brussel te organiseren, indien de regering intussen haar hou ding niet heeft gewijzigd. Moskou wil geen conferentie van Vier Rusland heeft gisteravond de sug gestie van president Eisenhower een vier-mogendheden-conferentie over de veiligheid van Europa te houden nadat de Westduitse herbewapening door het Westen geratificeerd is, af gewezen. Zulke onderhandelingen zouden geen zin hebben, zeide radio Moskou in een kort bericht in de binnenland se dienst waarin melding werd ge maakt van het voorstel dat Eisenho wer gisteren op een persconferentie in Washington gedaan heeft. Oorlogskinderen Zes-en-veertig Duitse kinderen, die na de ineenstorting in 1945 naar Po len waren gevoerd, zijn Woensdag in West-Duitsland aangekomen. De kinderen, die tot nu toe in kin dertehuizen en barakken waren vastgehouden, zullen naar hun ver wanten in West-Duitsland worden ge bracht. SNEEUWVAL IN NOORD-IT ALIë. In Piemont en Lombardije heeft het hevig gesneeuwd. Op talrijke plaatsen zijn de wegen onbegaanbaar geworden. In de bergen zijn de be langrijkste passen voor het verkeer gesloten. Te Turijn ligt de sneeuw 15 cm. dik. HOE wordt het weer? (Geldig van JJonderdagvand tot Vrij dagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot kraohtige wind tussen West en Zuid. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI geheel bew. —3 C. STOCKHOLM regen 2 OSLO motsneeuw 1 KOPENHAGEN geheel bew. 2 LONDEN onbewolkt 10 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL geheel bew. PARIJS negen 10 BORDEAUX regen 12 GRENOBLE regen 6 NICE licht bew. 9 WARSCHAU geheel bew. 2 BERLIJN nevel 0 FRANKFORT nevel 1 MüNCHEN licht bew. —2 ZüRICH mist 2 GENèVE nevel 2 M LOCARNO gehel bew. 10 WENEN nevel —2 INNSBRUCK licht bew. 0 ROME zwaar bew. 8 Korreltje Wie niet in staat is om een fout te maken, is tot niets in staat.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1