„Verboden toegang" voor recreaties; geschikte gronden voor de agrariër Vele gemeenten om Leiden zullen ♦t volgend jaar onderzocht worden Bondsraad van L.T.B» De ruilverkaveling en ontgronding drukten hun stempel op vergadering DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DEVIES VOOR DE KUSTSTREEK G. W. Kampschöer op Bondsvergadering van de L.T.B. Me'; meer klem nog dan voorheen zullen wij er bij de bevoegde instan ties op moeten aandringen, dat men vooral in de kuststrook die gebieden, die voor eventuele agrarische benut ting geschikt zouden kunnen worden ®enjaakt, daarvoor ook vrijgeeft. Ik wil niet ontkennen, dat mede in verband met de grote bevolkings concentratie ook van recreatiemoge lijkheden in net Westen moet wor den gedacht. Ik ben echter van me ning, dat wanneer verschillende prik keldraadversperringen eeps zouden worden opgeruimd, de rectatiemoge- lij'kheden zodanig zouden kunnen worden vergroot dat zelfs nog om vangrijke gebieden, die geschikt kun nen worden gemaakt voor de 'beoefe ning der bodemcultuur, aan de huidi ge recreatieve bestemming zouden kunnen worden onttrokken. Daar naast zal in de nieuwe landaanwin ningen speciale voorkeur moeten wor den gegeven aan hen die terwille van het algemeen belang hun bedrijf hebben moeten verlaten en wel in het bijzonder aan die gedupeerden, die geen enkel recht op schadeloosstel ling kunnen doen gelden. Een opvallend verschijnsel is wel dat de aanmeldingen voor Emigratie de laatste tijd sterk teruglopen, ook in ons gebied. Uiteraard zal hieraan niet vreemd zijn dat nagenoeg ge sproken kan v/orden van een tijd perk van overvloedige werkgelegen heid. Ik wil er echter vanaf deze plaats nog eens met nadruk op wij- zein, dat men verder dient te zien dan de dag van heden'en dat men, wan- neeh men over toekomst spreekt op de eerste plaats aan zijn kinderen zal moeten denken. Verder zou ik er in dit verband nog op willen wijzen, dat, wanneer men emigreert, men dit doet via de bu reaux van de principiële organisaties. Vormingswerk. De zorg voor de jongeren vooral dient onze speciale aandacht te heb ben. Het is daarom van het grootste belang dat wij met alle kracht sten- PRIJSSTOP WASSERIJEN Dispensatie verleend aan 10 ondernemingen In de Staatscourant van heden is een beschikking afgekondigd van de minister van Economische Zaken, waarbij wordt bepaald, dat de prijzen, welke voor haarden, haardkachels en kachels mogen worden berekend, niet hoger mog.en zijn dan die, welke op 1 September j.l. golden. In bijzon dere gevallen kan de Directeur-Ge neraal voor de prijzen afwijkende prijzen vaststellen. De beschikking treedt op 27 November 1954 in wer king. Op 5 October j.l. besloten de fabri kanten, aangesloten bij de Neder landse Unie van Metaalgieterijen en aanverwante bedrijven, de prijzen van haarden en kachels met ingang van 11 October j.l. te verhogen met 5 procent. De minister van Economi sche Zaken is er niet van overtuigd, diat deze prijsverhoging door een dienovereenkomstige stijging van de kosten in de individuele bedrijven wordt gemotiveerd en gezien de ren tabiliteit der bedrijven nodig was, ge tuige ook het feit, dat een tweetal fabrikanten zich van prijsverhoging onthield. Aangezien naar de mening van de minister dergelijke collectieve prijs verhogingen een bedreiging vormen vcor het algemeen evenwicht- tussen lonen en prijzen en de fabrikanten niet bereid bleken de prijsverhoging ongedaan te maken, is tot afkondi ging van de prijsstop overgegaan. BENOEMING VAN EEN ONDERWIJS-INSPECTRICE. De benoeming van een inspectrice bij het onderwijs heeft Maandagmid dag in de Haagse raad enig debat op geleverd. Als nummer één stond op de voor dracht mej. P. J. M. Broeders, oud directrice van de Katholieke school voor Maatschappelijk Werk. Aan de raad waren telegrammen gezonden, waarin werd verzocht iemand te be noemen, die voorstander was van het openbaar onderwijs. In de raad ageerde do heer Van Praag (comm.) tegen de benoeming, maar de heer Diepenhorst (Pv.d.A.) betoogde, dat in dit geval de eerst voorgedragene wat wetenschappelij ke en practische ontwikkeling be treft ver boven de anderen uitstak Andere fracties deelden deze mening, alsmede de heer J. van Zwijndrecht. Mej. Broeders werd met 33 tegen 8 stemmen benoemd. OUDE M.» N BLEEF NA VAL TWEE DAGEN LIGGEN Nadat hij door het struikelen over oen drempel een been had gebroken, heeft een 85-jarige oude heer twee dagen lang in de gang van zijn wo ning te Amsterdam gelegen. De ongelukkige, die alleen woont, is Donderdagmorgen komen te val len en eerst Zaterdag heeft een buur man, die ongerust werd over het lan ge mblijven van de man, hem geheel uitgeput gevonden. De oude man is nen het mooie en vruchtbare vor mingswerk, dat in de L T. J. wordt verricht en dat naast elke LTB-afd. komt te staan een afd. van de L. T. J. Daarnaast zullen wij ook aan de vor ming in eigen milieu ven onze boe- ren-en tuindersdochters ernstige aan dacht moeten gaan geven in de nabije toekomst. Wij zullen moeten streven naar een zodanig bedrijfsbeleid dat vooral in de meer gesloten bedrijfs takken de toegang voor de jonge agra riërs redelijkerwijs mogelijk blijft. Daarnaast zal onze zorg zich moeten uitstrekken tot de opleiding en plaat sing van onze kinderen in andere be roepen en andere bedrijfstakken. Het Landbouwschap is reeds tot stand gekomen en binr.en afzienbare tijd zullen ook diverse Productschap pen op het terrein van de voedsel voorziening in werking gaan treden. Het zal er dan niet alleen om gaan welke inhoud wij aan die organen we ten te geven maar ook welke invloed wij daar zullen kunnen uitoefenen. En bij dit laatste denk ik zeker niet alleen aan het aantal vertegenwoor digers dat namens onze Centrale Or ganisatie daarin zitting zal kunnen nemen maar evenzeer aan de activi teit en de representatieviteit die van onze vrije Organisatie zal uitgaan. Met dankbaarheid wil ik vaststel len dat de oproen die wij vor'g jaar tot U hebben gedaan om eraan mede te werken dat het aantal onzer leden niet langer zon da'en maar s+'i^en niet zonder resultaat is geweest. Op 1 November van dit jaar telde onze organisatie 200 leden méér dan on dezelfde datum In het voorafgaande jaar. Nog steeds echter zijn in bijna elke afdeling nog leden voor onze Organisatie te winnen, en ik n il nog maals 'n dringend beroep on II doen om alles in het werk te stellen om ook hen onder onze vaan verenigd te krijgen. Met voldoening mag ik constateren dat onze instellingen kerngezond zijn en zich steeds sterker uitbreiden. De heer Kampschöer besloot zijn rede als volgt: Mijne vrienden wij staan aan de vooravond van de vie ring van ons 40-jarig jubileum en ik meen te mogen zeggen dat wij alleen reeds hierom verheugd mogen zijn, dat wij dit jubileum straks gaan vie^ ren omdat er nog zovele problemen zijn, die om een oplossing wagen en die zonder hechte samenwerking in een organisatorisch en principieel verband nooit tot een onlossing zou den kunnen komen. Wij zullen de herdenking op een sobere wijze doen plaatsvinden, doch stellen ons voor op een of andere wijze ook alle indi viduele leden in de veering van dit jubileum te betrekken. Mag ik op U allen ter gelegenheid juist van deze feestelijke herdenking nogmaals een beroep doen om met kracht de aan werving van ndeuwe leden ter hand te nemen. Wij van onze kant zullen TJ gaarne desgevraagd de hulp bieden die U daarbij meent nodig te hebben. Bijna alle aardappelen zijn thans uit de grond BIETEN BAREN ZORG Door de grote oogstacties, die Ne derland de vorige maand in beroering hebben gebracht, is het grootste ge deelte van de Nederlandse aardappels gered, maar toch zijn er gebieden voornamelijk in Noord-Groningen en Zuid-Holland waa de aardappelen nog in de grond zitten. Nu echter voor de aardappeloogst de grootste dreiging geweken is, valt het volle zoeklicht der bezorgdheid op de bietencampagne, die ook niet wil opschieten door het slechte weer en het gebrek aan afvoer. Zelfs al zou het weer medewerken, dan verwacht men toch niet, dat de bietencampagne vóór Kerstmis ge voerd zal zijn. Rhoumatische Pijnen maken 0 oud vóór Uw tijd. Laat het zo ver niet komen begin bijtijds Uw Kruschen kuur. Iedere morgen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschen's bloedzui verende werking, een ware stimulans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk middel: Kruschen Salts smakeloos in Uw morgen kopje thee. Advertentie ERNSTIG KWARTJESTEKORT. Er Is een groot tekort aan kwar tjes en dat veroorzaakt veel ongerief, schreef de Ned. Handel-Mij. in Doe- tinchem aan de K. v. K. te Arnhem. Volgens een bankdeskundige wordt dit tekort veroorzaakt doordat grote hoeveelheden belanden in automaten en spaarpotten. Men overweegt nu hierover aan de minister van Financiën te schrij ven, dodh hoopt dat het in omloop brengen van de nieuwe guldens enige verruiming teweeg zal TE WEINIG BEVOEGDE LERAREN BIJ M.O. Terwijl in het afgelopen leerjaar het aantal leerlingen met 7.5 pet. steeg, is het aantal lesuren, dat door bevoegde krachten wordt gegeven aanmerkelijk gedaald. In 1953 werden 11 pet. van alle verplichte vakken door onbevoegden gegeten, thans bedraagt dit percentage 14. Het ongunstigste is de situatie voor de vakken Engels en Frans, waarin thans resp. 28 en 23 van alle lesuren door onbevoegden worden gegeven. TE ROME GEPROMOVEERD. Dr. H. van Dongen O.P., leraar in de moraal-theologie aan het Alberti- num te Nijmegen, is aan het Pause lijk instituut Angelicum te Rome cum laude gepromoveerd tot doctor in de theologie op proefschrift „De natuur lijke liefde van de mens'. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT SCHOUWBURG. Prinses Wilihelmina heeft gister avond in de schouwburg „Odeon" te Zwolle een gedeelte bijgewoond van de voorstelling die werd gegeven door het toneelgi zeischap „Les Co- mediens de l'Etoile'' uit Zuid-Frank rijk. De prinses zag van Tsjechow l'Ours" en een korte bewerking van moderne gedichten onder de naam „l'Homme et sa Liherté". Zij verliet de schouwburg bij het begin van de pauze. NIEUWE GROOTMEESTERES. Aan douairière C. M. baronesse Van Tuyl van Serooskerken, geboren jonkvrouwe Boreel, is op haar ver zoek eervol ontslag verleend als grootmeesteres honoraire. Tijdelijk is benoemd tot grootmees teres van de Koningin douairière A. A. baronesse van Heeckeren van Molecaten, geboren jonkvrouwe Groe- ninx van Zoelen. Tot dame du palais is benoemd H. P. J. baronesse Van Till, geboren Tutein Nolthenius. „CONCORDIA" IN EEN MODERN HUIS. Gistermiddag is het nieuwe kan toorgebouw van de Coöperatieve Le vensverzekeringsmaatschappij „Con cordia", een door deK.A.B. in het le ven geroepen instelling, ingezegend door de assessor rector Jan Doesburg. Het gebouw is een zeer moderne schepping van de architecten E. H. en H. M. Kraaijvanger en gelegen naast het Huis van den Arbeid aan de Oudenoord te Utrecht. Heden zal de burgemeester van Utrecht, jhr. de Ranitz het gebouw officieel openen. EEUWIG DELFT. De heer W. H. Kostering te Delft is gisteren 103 jaar geworden. In de morgenuren heeft hij reeds verschei dene gelukwensen in ontvangst mo gen nemen. Bijzonder vereerd was „opa" Kostering met een brief van de koningin en een schrijven, verge zeld van een geschenk, van Delfts oud-burgervader mr. G. E. van Wal- sum, thans burgemeester van Rotter dam. Uiteraard hebben ook de buurt bewoners zich niet onbetuigd gelaten. Bestuursvergadering Fotu Leiden Critiek op beleid in Alphen a. d. Rijn De Stichting „Fonds tot opsporing van tuberculose Leiden", beter be kend onder de actienaam Fotu Lei- len, zal volgend jaar weer in een uit gebreid plan de campagne een groot gedeelte van de omgeving van Lei den in haar onderzoek betrekken. In een gisteravond gehouden vergade ring van de Stichting werd een richtprijs voor de foto's vastgesteld en het nieuwe actieplan uitgestip peld. Hierbij bleek dat o.m. Leider dorp, Oegstgeest en Sassenheim zich in 1955 zullen moeten inspannen om zoveel mogelijk personen van de noodzaak van het onderzoek te over tuigen. De voorzitter van de Stichting, de heer K. van Diepeningen, gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de toestand van de financiën, die over het algemeen gezond bleek. Om de kas nog wat te spekken zal een Kerstzegelactie gehouden wor den, waarbij wederom een beroep zal worden gedaan op de wervings- en verkoopkracht van de vrijwilli gers, die zich reeds bij het huisbe zoek voor de doorlichting verdienste lijk hebben gemaakt. Uit het jaarverslag van de dis trictsarts, de heer J. E. Zweers, bleek clat in 1953 niet minder dan 114.401 personen aan de oproep voor onderzoek gehoor hebben gegeven. Het gemiddelde opkomstpercentage bedroeg 86.3% inclusief de lieden die onder geregelde controle staan. In 70 gevallen werd actieve t.b.c. ge constateerd, terwijl 1257 personen de ziekte in inactieve vorm onder LUCHTIGE VANGST. In samenwerking met ambtenaren van de P.T.T. heeft de rijkspolitie Zondag twee geheime zenders, die ge combineerd werkten opgespoord en de apparatuur in beslag genomen. Het betrof hier twee geheime zenders te Muntendam, die in de aether kwa men onder de namen „Mexicaanse Cowboy Buffalo Bill" en „Veronica". Er werd proces-verbaal opgemaakt tegen twee inwoners van Muntendam, een voor Noordbroek en een van Sappemeer. I OUD KAMERLID TH. SCHAEPMAN. t In de afgelopen nacht is te Wasse naar in de ouderdom van ruim 75 jaren overleden de heer Th. F. M. Schaepman, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-politiek hoofdredac teur van het dagblad „Het Cen trum". In September 1929 had de heer Schaepman voor de R.K. Staatspartij zitting genomen in de Tweede Kamer als militair specialist. Op 18 Mei 1933 trad hij af en reeds op 27 Juni van dat jaar wederom zitting te nemen. In 1937 verliet hij de Tweede Kamer. In 1939 kwam hij voor de derd maal in dit college en wel tot 1946. Op 3 Maart 1945 was bij het bom bardement van Den Haag zijn gehele bibliotheek verloren gegaan. Nadien heeft hij zich niet meer op journalis tiek terrein bewogen. Hij heeft nog enige jaren te Best gewoond, waar hij actief deelnam aan de leiding van de Bata schoenfabrieken. hield de L.T.B. gisteren zijn algeme ne bondsvergadering onder voorzit terschap van de heer G. W. Kamp schöer. De gebruikelijke agenda punten konden zonder veel hinder nis worden afgewerkt, maar de ton gen kwamen pas goed los, toen de ingediende voorstellen aan de orde kwamen. Daar was allereerst de ruilverkave ling, waarbij de Kring Leiden goede voorlichting vroeg over de verschil lende credietmogelijkheden voor agrariërs ter verbetering van hun bedrijven. Sommige afgevaardigden, en met name de Kring Aalsmeer, achtten het onbillijk, dat in de ruil- verkavelingswet is bepaald, dat bij het stemmen over ruilverkaveling de thuisblijvers geacht worden tot de vóórstenèners te behoren. De grote meerderheid ter vergadering was het echter eens met het hoofdbestuur, dat weliswaar enige onbillijkheid aanwezig achtte maar het anderzijds toch niet onredelijk noemde, wanneer de wetgever mede ter stimulering van de herverkaveling van de rede nering uitgaat, dat thuisblijvers wor- clen geacht zich met een in stemming gebracht herverkavelingsplan te heb ben verenigd. Beroerd. De taxatie van gronden bracht de vergadering min of meer in beroe ring. Algemeen was men het er over eens, dat één deskundige onvoldoen de is om de rechtszekerheid voor de belanghebbenden te versterken. Vele afgevaardigden wilden per geval drie taxateurs, maar het hoofdbe stuur wilde de tussenweg van twee taxateurs. Daar werd nog uitvoerig over gesproken, maar na veel wikken en wegen hield de vergadering het maar op twee taxateurs. Deze ge dachte zal ter kermis worden gebracht van de bevoegde instanties. Natuurlijk kwam ook de onteige ning weer aan de orde en met name werd met klem gevraagd, dat ook de pachter behoorlijk wordt schadeloos tcr°verpleging naar het Wilhelminagesteld. Bij voorkeur werd schade- Gasthuis overgebracht. Er is geen Ie- loosstelling in de vorm van compen- vensgevaar. Satie gevraagd, een ander bedrijf dus. In gebouw „Sint Bavo" te Haarlem i Er werd tevens bezwaar gemaakt te gen het feit, dat de gemeenten soms geruime tijd tevoren gronden opko pen en daarna de pachters via een contract voor korte termijn hun recht op schadeloosstelling ontnemen. In het algemeen, aldus het hoofd bestuur, kan gesteld wordt, dat een grondgebruiker weinig uitzicht heeft om zich, zelfs op langere termijn be zien, een ander agrarisch bedrijf te verwerven. Zoveel mogelijk echter zal aan deze grondgebruikers een ge lijkwaardig bedrijf elders gedacht wordt aan de landwinningen moe ten worden aangeboden. Komt er geen compensatie in grond, dan moet volledige schadeloosstelling in geld worden gegeven. Vanuit de vergadering werd nog opgemerkt, dat de tuin- en landbou wers bij de grote steden steeds aan het kortste eind trekken. De overheid toont vaak weinig begrip voor de ge dupeerden en stelt simpele bedragen beschikbaar tegenover de millioenen, die in de stadsuitbreiding geïnves teerd worden. Gevraagd werd voor de technische commissie inzake grondzaken een jurist aan te trekken. De voorzitter kon daarop mededelen, dat zulks met ingang van Zaterdag j.l. is geschied. Ten aanzien van verschil lende opmerkingen over de onteige ningen merkte de voorzitter op, dat de diverse commissies, waarin ook agrariërs zitting hebben, werken vol gens de bestaande wetten. Als deze wetten niet voldoen, zullen ze veran derd moeten worden, maar dat kan alleen de wetgevende macht. Voor de L.T.B. staat er niets anders te doen dan pogingen te ondernemen die ver anderingen te laten realiseren. Spre ker meende voorts, dat het niet op de weg van de L.T.B. ligt een Provin ciaal Grondbedrijf te stimuleren. Komt dat er toch, dan moet de L.T.B. zorgen, dat hij er bij is. Planologie. Nauw in verband daarmede staan de kwesties, betreffende de planolo gie. Daaromtrent was het hoofdbe stuur de mening toegedaan, dat er bij de uitbreiding van steden en dorpen stelt en aan aan de openbaarheid nauwlettend op moet worden toege-1 prijs geeft in uiterst vage termen als zien, dat de belangen van land- en tuinbouw niet méér geschaad worden, dan strikt noodzakelijk is. Zo veel mogelijk moeten die gronden van be stemming veranderen, welke van mindere kwaliteit zijn. Het zal ook noodzakelijk zijn, dat de Landbouw op meer bevredigende en ruimere schaal wordt ingeschakeld bij het ont werpen van bepaalde plannen dan thans het geval is. Daarom achtte het hoofdbestuur het ook redelijk, dat de betrokken grondgebruikers na vast stelling van een dergelijk plan gedu rende de eerste 5 jaar opstallen ves tigen voor eigen rekening en risico, maar indien binnen die termijn het uitbreidingsplan niet is geëffec tueerd in aanmerking komen voor volledige schadeloosstelling. De overige agenda-punten leverden geen schokkende momenten op. Wel kwam de Kring Leiden met een mo tie, welke diende om tot vereenvou diging'te komen van de administra tie, en dat op zeer korte termijn. De ze motie zou ter kennis gebracht moeten worden van de K.V.P., de K.N.B.T.B., det Stichting voor de Landbouw en de Bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf. De verga dering ging unaniem met deze motie accoord. Lage lonen. Geklaagd werd nog over de te lage Ionen in de landbouw. De arbeiders kunnen veel meer verdienen in de grote steden en zo komt het b.v., dat de bieten, die volgens contract 20 November uit de grond moesten zijn, pas half December gerooid zullen zijn. Bij de behandeling van de begro ting deelde de voorzitter mede, dat het bondskantoor aan de Parklaan te Haarlem veel te krap is. Er zal een nieuw gebouw moeten komen en men heeft reeds het oog op een royaal pand, dat vermoedelijk aangekocht kan worden. Over het vraagstuk van het grond gebruik sprak tenslotte mr. Brouwer, de secretaris van de K.N.B.T.B. Hij merkte op, dat de overheid haar bouwplannen eerst tot in details vast- kadastrale secties enz. Daar begrijpt de gewone man niets van. Daarom deed hij de suggestie om de raadsle den-agrariërs meer ingeschoten te la ten raken op die wetstechniek. Deze mensen moeten een bijzondere voor lichting krijgen. Hier ligt een taak voor alle agrarische organisaties en het zou verder prettig zijn, als de ge meenten verplicht werden tot socio grafisch onderzoek en bodemkarte- ring. De K N.B.T.B. heeft een program ma samengesteld, waarvan een der richtlijnen is, dat bij selectie voor de Noord-Oost-Polder en de ontgonnen gebieden een groot deel van het areaal bestemd wordt voor de gedu peerden van onteigening en sane ring. Bezinning. Tijdens de vergadering besprak de algemeen bondsadviseur rector J van der Hoogte, in korte trekken het bisschoppelijk Mandement, dat hij voor Nederland noemde wat Quadra- gesimo Anno voor de gehele wereld is. Hij drong er op aan, dat de Ka tholieken zich nu «ens goed zouden gaan bezinnen op de gehele inhoud van het Mandement, nu de kruitdamp min of meer is opgterokken. Spreker stelde, dat er nog maar al te veel katholieken zijn,, die zich met alle ge weld aan dit bisschoppelijk woord willen ontwringen. Doch met klem verzekerde hij, dat hij de groep in tellectuelen van „Te elfder ure" daaronder niet wilde en mocht reke nen. Het is immers zo, dat de bis schoppen zich er zelf over verheugen, dat de katholieke leken niet onmon dig meer zijn. Rector Van der Hoogte wilde niets afdoen aan het beraad en de discus sies, die over het Mandement binnen de kring van „Te elder ure" geschie den, maar wel betreurde hij het, dat waar bovendien geen vaste conclu sies gemaakt zijn die discussies onder het volk verspreid worden. Dat kan alleen maar onrust zaaien, zo zeide hij, en het gevaar is niet uit- leden bleken te hebben. Bovendien werden nog 331 andere afwijkingen in longen en borstholte gevonden. Tegenwerking in Alphen. Na de jaarverslagen werd op voor stel van het bestuur mevr. J. C. van Oostrom-van Konijnenburg uit Voorschoten in het dagelijks bestuur gekozen. Als fotoprijs voor de bevolking werd een bedrag van 95 ct. door het bestuur als richtsnoer aangegeven. Op voorstel van de vergadering zul len de plaatselijke comité's echter vrij zijn een prijs van 1.te bere kenen. Dokter Zweers leverde vervolgens critiek op de tegenwerking die de stichting bij het kinderonderzoek in Alphen ondervonden had. Een deel van de schooljeugd werd hier zon der meer aan doorlichting onttrok ken. Bij de bespreking van het actie plan voor 1955, kwamen enkele moeilijkheden omtrent het vaststel len van de data aan het licht. Zo maakte bijvoorbeeld de Bollenstreek bezwaar tegen onder in de tweede helft van Maart, omdat men tegen die tijd de bloemetjes eerst goed buiten gaat zetten en alle andere evenementen daarbij in het niet ver zinken. Warmond, Oegstgeest, Leiderdorp. Lisse zal nu echter reeds voor half Maart volledig door- en ingelicht zijn, terwijl men in Sassenheim voor het einde van de daarop volgende maand het zelfde zal kunnen zeggen. In April/Mei is Leidschendam aan de beurt, dat verleden keer met een opkomstpercentage van 56% tot de achterblijvertjes gerekend moest worden. Hierna volgen Zoetermeer, Warmond, Oegstgeest en Leiderdorp, waar het onderzoek eind Juni zal plaats vinden. De bevolking van Zoeterwoude en Hazerswoude krijgt in Sept./Qct. een kans om het motto „De t.b.c. werkt achter de schermen, treedt U er dus voor" waar te maken. Daarna volgen Koudekerk, Woubrugge en Rijnza- terwoude, terwijl het onderzoek in December te Katwijk besloten zal worden. Tot besluit van de vergadering hield dokter Zweers een causerie, waarin hij de afgevaardigden van de plaatselijke besturen aanspoorde om waakzaam te blijven. Z0ETERW0UBE- LEIBERD'ORP Jubileum. De heer J. B. v. Heu- zen was vandaag 35 jaar in dienst bij de N.V. Brouwers' Aardewerkfabriek te Zoeterwoude-Leiderdorp. In het bijzijn van de andere personeelsleden werd hij vanmorgen gehuldigd dooi de directeur, de heer C. W. Brouwer. Diverse geschenken werden aange boden. In gezellige sfeer bleef men nog een poosje bijeen. ZOETERWOUDE Morgen wordt in het café van de heer W. Dolle in de Wei poort een kaasdag georganiseerd door de kaasdag-commissie van de L.T.B. Deze kaasdag is geopend van 2 30 tot 4 uur en 's avonds var» 7 tot 9 uur. ,,St. Odilia". De R.K. Blinden- bond „St. Odilia" hield haar jaarlijk se propaganda-feestavond in het pa rochiehuis aan de Schenkelweg. Na de openingswoorden van de plaatse lijke propagandist gaf Dito uit Aar- landerveen voor een volle zaal de opvoering van het toneelspel „Re- ginia". Het spel, dat onder regie stond van Joh. Poel wijk, werd sterk en leven dig voor het voetlicht gebracht. Re- gina van der Meulen, de trotse en struise eigenares der „Regina"-hoe- ve, André haar zoon, Anthonius of de pachtboer, die van zijn boerderij gezet werd wegens het niet voldoen van zijn pachtsom, kortom allen speelde met veel toewijding het mooie spel. Onder de pauze sprak de heer Montanus uit Leiden een kort woord je tot de aanwezigen om donateur te worden en daardoor de blinden te helpen. Na het laatste bedrijf werd de verloting gehouden, welke nog menig blij gezicht opleverde. „St. Odilia'' kan weer op een geslaagde avond terugzien. INGEZONDEN. RATTENTEELT OF BESTRIJDING! Herhaaldelijk verneem ik in dag bladen van de rattenplaag en ,wat hiertegen gedaan wordt, zowel door particulier als overheid. Al sedert geruimen tijd behoor ik tot degenen die op erf en onder de vloer van de woning, ratten hebben. Ik heb op mijn erf al klemmen en vergif, doch zonder tastbaar resultaat. Ik heb al 3 maal de gemeente opgebeld met als antwoord: Hebben middelen niet voorradig, maar zullen ze bestellen. Iemand raadde mij aan Leiden op te bellen, antwoord: „Ja, wij zouden u kunnen helpen, maar u hoort on der Zoeterwoude en daar komen wij S^loten, dat de niet-ontwikkelde leek niet." Ondertussen is mijn behang uit die discussies alleen haalt, wat met linnen op 3 plaatsen ter grootte hem m zijn kraam van pas komt. Hij hoopte derhalve, dat ,Te elfder ure" voorzichtiger te werk zou gaan. In Nederland zijn we gelukkig zo ver, dat de bisschoppen hun gedach ten durven en kunnen geven. Bis schoppen in het buitenland zouden dat ook graag doen, maar zover kan men daar nog niet gaan. Spreker ging op verschillende pun ten van het Mandement in en stelde, dat wij de bisschoppen dankbaar moeten zijn voor hun richtlijnen om zo de teruggang van de maatschap pij te stuiten en haar te redden. van 1 x Vt m. totaal weggeknaagd. Mijn mening is, dat de ratten zich onder mijn vloer willen nestelen en waar is dan het eind? M.i. is het niet alleen mijn belang, maar een alge meen. Mijn middelen hebben tot nu toe geen resultaat. Waar kan ik goe de middelen bekomen? De gemeente heb ik nog eens opgebeld. Antwoord: Is er nog niet en zullen er nog eens extra spoed achter zetten. Maar on dertussen zit ik er mee. U voelt wel, dat ik de ophef in de pers van ratten- verdelging ga betwijfelen. J. Th. B.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6