Wegvallen van minimumjnijs brood maakt de bestaanszekerheid en sanering onzeker De Bakkerijstichting verklaart j Nummerborden voor op de motor zullen spoedig afgeschaft worden Early Queen" deed haar naam eer aan op Haarlemse keuring Opel Nieuws Gebr. v, Ulden DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „Bodem' voorkomt nu fatale broodoorlogen De mededeling: van minister Zijlstra in de Tweede Kamer, dat de regering voornemens is de minimumprijs voor het brood op te heffen, heeft in de bakkers wereld veel opschudding verwekt. Door de Nederlandse Bakkerij - stichting is een uiteenzetting gegeven, waarom de bakkers de minimumprijs wensen te zien gehandhaafd. Deze minimumprijs is vastgelegd op het niveau van de kostprijs van brood in het goed geleide bedrijf. Als zodanig heeft deze prijs sinds 1942 enerzijds een bodem in de markt gelegd, anderzijds een waardevolle bijdrage geleverd tot de sanering van het bakkersbedrijf. In 1939 waren er ongeveer zestienduizend bakkersbedrijven; in 1945 nog vijftienduizend en thans nog dertienduizend vijfhonderd. Geleidelijk neemt het aantal bakkerijen in Nederland af, waarbij men kan stellen, dat er thans ongeveer honderd per jaar verdwijnen. De minimumprijs voor brood dient dus te worden onderscheiden van de in vele bedrijfstakken voor komende adviesprijzen. Daarom ligt deze minimumprijs ook beneden de normaal geldende prijzen en wel op een zodanig niveau, dat daardoor geen prijsverstarrende invloed kan worden uitgeoefend. De Bakkerijstichting acht het aan houden van de minimumprijs nood zakelijk met het oog op do aard van het product en de structuur van het bakkersbedrijf. Deze aard brengt met zich mee, dat de consument snel reageert op prijsverschillen. De struc tuur van het bedrijf houdt in, dat re latief kleine debietsverschuivingen grote invloed kunnen uitoefenen op de rentabiliteit der ondernemingen. In het kleine bedrijf bestaat vaak voor het oneconomisch werkende be drijf de mogelijkheid om door het maken van uitzonderlijke lange werk tijden en het inschakelen van het hele gezin de concurrentiestrijd lang vol te houden. Rem is te traag. Deze factoren hebben tengevolge, dat bij een prijsverlaging, ingezet door een bakker, de gehele bakkerij in een bepaalde plaats verplicht is op straffe van debietsvermindering de prijsverlaging te volgen. Bij uiter mate grote daling van de prijs kan de gehele bakkerij in zo'n plaats daardoor langdurig grote schade wor den toegebracht. Nu is weliswaar toegezegd, dat de bakkerij het plaat selijk vaststellen van minimumprij zen in geval van nood zou kunnen AANTAL EMIGRANTEN LOOPT STERK TERUG Dit jaar zullen in totaal ongeveer 36.000 Nederlandse emigranten het vaderland verlaten. Dit is bijna vijf- en-twintig procent minder dan in 1952 toen ruim 47.000 Nederlanders een enkele reis naar de emigratie-ge bieden namen en 4000 minder dan in 1953. Volgens mr. ir. B. W. Haverman, commissaris voor de emigratie, vindt het geringere aantal emingran- ten zijn oorzaak in de huidige econo mische gang van zaken in ons land, die geen emigratiedruk met zich mee brengt. Andere factoren zijn de on gunstige berichten over werkloos heid in de emigratiegebieden. Dit was er de reden van dat bijvoorbeeld en kele duizenden Nederlanders minder naar Canada vertrokken. Australië mag zich daarentegen in een nog steeds groeiende belangstelling van de adspirant-emigrant verheugen. Het merkwaardige is dat Australië in 1952 hetzelfde lot beschoren was, dat dit jaar Canada trof. Ook hier waren geruchten over economische moeilijkheden oorzaak van het terug lopen van het aantal emigranten. De werkgelegenheid in Canada zal echter nog deze winter een aanzien lijke uitbreiding ondergaan. Geen en kele Nederlander zal zich door de werkloosheidscijfers van de winter 1953'54 behoeven te laten afschrik ken. GEEN VRIJHANDEL voor tomatenpuree gevraagd De Stichting voor de Landbouw heeft een brief gezonden aan de mi nister van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening, waarin zij zegt, dat er ernstige ongerustheid in tuin- bouwkringen is gerezen naar aanlei ding van plannen, die bij de regering zouden bestaan om een liberalisatie van de invoer van tomatenpuree te overwegen, teneinde het liberalisatie percentage van de invoer in de Be- neluxlanden op te voeren. Liberalisatie van de invoer van de tomatenpuree zal ongetwijfeld bete kenen een vermindering of misschien zelfs een wegvallen van de puree- productie in Nederland. De 10.000 ton tomaten, welke thans door de puree- industrie worden opgenomen, zullen dan dus in het geheel niet of slechts voor een deel worden opgenomen. Vernietigende vrijheid. Dit betekent derhalve, aldus de Stichting, dat voor de doorgedraaide tomaten geen of een uiterst beperk te markt zal worden gevonden, zodat tot vernietiging van aanzienlijke hoe veelheden doorgedraaide tomaten moet worden overgegaan. De Stichting voor de Landbouw is dan ook van oordeel, dat liberalisatie van de invoer van tomatenpuree tot ernstige ongewenste consequenties voor onze eigen tomatenproductie zal leiden. Zij verklaart daarom, dat zij het zeer op prijs zal stellen, als de mi nister het mogelijke zal willen doen om een liberalisatie van de tomaten puree te voorkomen. vragen, maar de te volgen procedure zou veel tijd kosten. Terug naar 1939. Het regeringsstandpunt dat er ten gevolge van het wegvallen van de minimumprijs geen grote dalingen van de broodprijs kunnen worden verwacht wordt niet juist geacht. Daarbij kon dit niet gelden als ar gument tegen het leggen van een bodem in de markt; deze bodem zal immers geen enkele invloed uitoefe nen, indien er geen grote dalingen zullen voorkomen. De Bakkerijstich ting echter is van mening, dat on verantwoorde prijsdaling wel degelijk in het vooruitzicht ligt. Naar de mening van de Stichting staat en valt voor een groot deel de arbeid van de Bakkerijstichting, de sanering van het bakkerijbedrijf, met de minimumprijs. Men vreest, dat de bakkerij zal terugvallen in de erbarmelijke sociale en economische toestanden, zoals die voor de oorlog mede als gevolg van de toen gevoer de broodoorlogen, waren. Wachten op P.B.O. Het Nederlandse brood is voor "de mi nimumprijs redelijk en van goede kwaliteit. Daarbij hebben wij in Ne derland de laagste broodprijs van Europa. Wordt nu de minimumprijs als bodem uit de markt genomen, dan zal men waarschijnlijk niet langer kunnen spreken van een redelijk be staan voor werkgevers en werkne mers in het bakkersbedrijf en deze gevolgen zullen maatschappelijk ze ker hun weerslag hebben. ring zou wachten op het instellen van een Publiekrechtelijke Organisatie voor het bakkerijbedrijf en dat men daarna zou gaan overwegen wat te doen om de sanering te handhaven binnen het dan te voeren overheids beleid. Het argument der regering, dat het handhaven van de minimum prijs niet meer in het regeringsbeleid past, aoht men onduidelijk. Garantieprijs melk wordt verhoogd Minister Mansholt deelt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat de garantieprijs voor melk voor de periode van No vember 1954November 1955 ver hoogd zal moeten worden in verband met de gestegen kostprijzen voor de melk. De besprekingen zijn nog niet geëindigd, zodat de minister verder nog geen mededelingen kan doen. Uit de kostprijsberekeningen van het L.E.I. is gebleken, dat de ver schillen in kostprijs in de verschillen de gebieden weer groter zijn gewor den. De kostprijs in het duurst produ cerende gebied is 7.5 ct. hoger dan in het goedkoopst producerende. Verruiming van het verkeersreglement Door een wetsontwerp voor wijzi ging: van het verkeersreglement, zal getracht worden een einde te maken aan de moeliikheden, die bestaan ten aanzien van de landbouwmotorrijtul- gen. Volgens een wijziging, die het vorig jaar tot stand kwam, zouden ver schillende soorten werk. welke voor zien waren van een rijbewijs, niet langer toelaatbaar worden geacht. De gewijzigde tekst is echter zodanig opgesteld, dat sterk tot uiting komt in welke gevallen een uitzondering kan worden gemaakt. Het rijden over de weg om hulp te verlenen aan een andere landbouwer is toegestaan, mits het gébruik van de PRIJSSTOP KACHELS Nadat de minister vorige maand een prijsstop voor de wasserijen had afgekondigd, hebben ruim 100 was serijen een verzoek om dispensatie in gediend. Thans is over tien van deze aan vragen gunstig beschikt, terwijl de overige nog in behandeling zijn. Men verwacht dat een aanzienlijk aantal van deze laatste afgewezen zal worden. De tien bedrijven, die dispensatie is verleend, konden tijdens een de partementaal onderzoek aantonen, dat hun. prijzen niet in overeenstemming Veel liever zag men, dat de rege- waren met het huidige prijspeil. trekker niet het karakter van be roepsvervoer aanneemt. Verder zal het brengen van melk naar de fa briek worden toegestaan, evenals het vervoer van gras naar een grasdroge rij en terug. Bovendien zal men met de trekker een retourrit naar de markt mogen maken. Nummerplaat vervalt Voor motorrijders komt de bepaling te vervallen, dat voor op de motor een nummerplaat moet worden aan gebracht. De minister van Verkeer heft zich hierbij laten leiden door het aantal ernstige verwondingen dat, bij ongelukken, door de plaat veroor zaakt werd en door het verdrag van Genève, dat geen verplichting tot het voeren van een nummerplaat voor op de motorfiets kent. Het ongeboren kippetje verraadt geen leeftijd Alhoewel minister Mansholt van oordeel is, dat de tijd. die verstrijkt tussen leg en consumptie van het kippeneitje zo beperkt mogelijk moet worden gehouden, acht de minister het onjuist om op eieren datumstem pels aan te brengen. De minister is bevreesd, dat een datumvermelding bij het publiek ver keerde gevolgtrekkingen zou kunnen opwekken, daar men b.v. het eitje, dat een normale tijd op consumptie gewacht had, te oud zou achten, waardoor de normale handel belem merd zou kunnen worden. Het was ook dit keer nog niet be paald overstelpend druk met bloemen in de keuringszaal van het Krelagehuis. Er prijkte slechts één kistje met hyacinthen: de hemels blauwe Queen of the Blues van het Proefstation voor de Bloembollen cultuur te Lisse. Maar deze waren dan ook van een verbluffend goede kwaliteit. De trossen waren fors en volledig ontwikkeld, werden gedragen door sterke, rechte stengels; waren best op kleur; kortom: men kan ze in Janu ari niet beter verlangen. De bollen hadden de volgende behandeling ge had: 10 Juni gerooid; van 1024 Juni bij 30° C. bewaard; daarna van 24 Ju ni20 Juli bij 25J/2° C, van 20 Juli- 17 Augustus bij 23° C en tenslotte van 17 Augutus21 September bij 13° C. De 21e September waren de bollen gekuild cn in de grond gebleven tot 1 November. Toen werden ze in de kas gehaald en op een temperatuur gehouden van 2324° C. De 17e No vember waren ze in bloei gekomen. Naam eer aan. Early Queen deed dus haar naam wel eer aan. Deze hyacint is niet door kruising ontstaan maar destijds bij de fa. Gebrs. Verdegaal te Sassenheim „verlopen" uit een partij Queen of the Blues. Een verloping men noemt het ook wel een „sport" is dus een bol, die door onbekende oozaak zich plotseling van de andere bollen on derscheidt. Hij kan een zgn. parkiet- vorm gaan vertonen, waardoor men de parkiet- of papagaaitulpen kreeg. Hij kan ook grote bloemen krijgen en dan spreekt men in het bollenvak van „max", hij kan ook een andere kleur krijgen en daarvan biedt het bollen- sortiment vele voorbeelden een r Een kast vol pakjes, potjes, dozen,zakjes,flessenen bussen Waarom al dat gedoe er. al die rommel van een eindeloos aantal verschillende wasmid delen? Die tijd is voorbij! Echfa Ion-Alkali vrij is ideaal voor de fijne was, maar ook voor de gezinswas, de afwas en voor alles, wat piekfijn schoon moet. En dan.... dit allerfijnste wasmiddel is wel beter, maar niet duurder dan andere. Eén pak alkalivrije Ecbfalon in de kast en èlles wordt veel schoner. 7787 J (Advertentie) Clp puinhapen aan ue%iuaeöt datp utetd nieuw AUeuweSanye ye&aten Nog geen twee jaar is het geleden, dat de stormvloed ons land teisterde. Een van de zwaarst getroffen plaat sen in het rampgebied was Nieuwe Tonge; vele huizen werden door het kokende water volkomen vernield of zo zwaar beschadigd, dat herstel on mogelijk was. Nu, 21 maanden na de ramp is het plaatsje als eerste in het rampgebied volledig hersteld. 160 nieuwe huizen zijn gezet (waar onder 16 Finse woningen), terwijl het gemeentebestuur meteen de ge legenheid heeft aangegrepen de be staande krotwoningen te slechten. Onze foto werd gemaakt vanaf het uit de 15e eeuw daterende kerkje; fris en modern ligt Nieuwe Tonge aan de voet van het torentje.... WINTERhanden en-voeten Voor velen ccn jaarlijkse kwel ling. Onmiddellijk verzachting van |cuk en pijn met het ideale middel, dat ontsmet en geneest: Kloosterbalsem (Advertentie) Dijkdoorbaak bij Nieuwe Tonge. Twee weken na de fatale nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 werd deze foto nabij Nieuwe Tonge ge maakt.... De Duitse Gangsters blijken*bij voor keur gebruik te maken van Opel Kapiteins, vanwege hun snelheid en bochtenwerk. Voor meer vreedzame doeleinden worden deze klasse auto mobielen gaarne geleverd door Verdamstraat 6. 7915 Tel. 23041 (Adv.) Darwintiflp als Bartigon bijv. heeft vele sports in andere kleur: de rood witte Cordell Huil, de fel-rode Camp fire, de rose Prunus en nog verschil lende andere soorten. Uit Bartigon verliep tevens de bekende en gewil de parkiettulp Red Champion. Bij de tulpen zijn verlopingen helemaal geen zeldzaamheden; bij de narcissen gebeurt het daarentegen weer zelden, terwijl het aantal hyacinthen-sports, dat in de handel is, ook aan de kleine kant is. Deze Early Queen is dus een vroeg- bloeiende verloping. Bij de fa. Ver degaal in Sassenheim vertelt men dat deze sport op het veld zeker drie we ken voor alle soorten bloeit en onbe handelde bollen kan men vóór Kerst mis in bloei hebben. Geen wonder, dat er voor deze Early Queen een grote belangstelling bestaat en dat men deze hyacint een zonnige toe komst voorspelt. STICHTING LANDBOUW: Bloemkweek-areaal met 5 pet uit te breiden Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zijn stand punt bepaald ten aanzien van de vraag af het bloemkwekerij-areaal in Nederland kan worden uitgebreid. .Overeenkomstig het advies van de afdeling bloemisterij heeft het hoofd bestuur aan het bedrijfschap voor sierteelt producten medegedeeld het verantwoord te achten, dat het bloemkwekerij-areaal met 5 pet. wordt uitgebreid. Tevens is daarbij de wens uitgesproken, dat 1/5 gedeel te van een dergelijke uitbreiding ter beschikking komt van de beginnende kwekers. Aan het bedrijfschap is ver zocht een uitbreiding in deze zin te bevorderen. WEER EEN „GftAP" Jongen „opgeblazen" In de Nederlandse industrie schijnt momenteel op sommige plaatsen een onverantwoordelijkheid te heersen onder de arbeiders, die tot de meest ernstige gevolgen kan leiden. Moesten wij de vorige week mel den, dat in een fabriek enige arbei ders een lucifer hielden bij een jon gen, die ze met benzine overgoten hadden, waardoor het slachtoffer ern stig ge\Vond in een ziekenhuis moesl worden opgenomen, thans komt weer een bericht uit Zaandam, waar erskele arbeiders in een houtverwerkende in dustrie een jongen met een compres sor a.h.w. opgeblazen hebben. De mannen brachten de compres sor, die gevuld was toiet lucht onder enkele atmosferen spanning, de jon gen in de mond, die spoedig misse lijk werd en bewusteloos in elkaar zakte. De 14-jarige jongens moest naar huis worden gebracht en alhoewel hij momenteel nog niet in staat is om te werken, baart zijn toestand geen directe zorg. Tegen een van de arbeiders, die door de politie als de aanstoker van deze „grap" werd beschouwd, is pro ces-verbaal opgemaakt. Was de reclame-krant tegen de loterijwet? Tachtig Oud-Beyerlandse winke liers kregen een proces-verbaal, om dat zij het vorig jaar tijdens een winkelweek een reclamekrant lieten drukken, waarop een nummer ver meld stond, dat soms correspondeer de met een nummer op een etalage artikel, hetgeen de gelukkige eige naar in het bezit van dit artikel bracht. De rechter ging echter niet tot vervolging over, doch de winkeliers vereniging wilde weten, of het nu strafbaar geweest was volgens de loterijwet, of niet. Daarom beging zij nog een over treding en waarschuwde de justitie, die 'n proefprocfes aanhangig maakte. Veertien dagen geleden overwoog de officier van justitie, dat de loterij wet overtreden was, omdat de deel nemers geen invloed op de uitslag konden uitoefenen en omdat de win keliers eén economisch voordeel na gestreefd hadden. Daarom eiste hij 12,of 2 dagen. De kantonrechter echter, die gis teren uitspraak deed, overwoog, dat de deelnemers aan deze actie de krantenontvangers geen prestatie behoefden te verrichten en voorts, dat er door de organisatoren geen direct voordeel uit de actie was ge put. Op grond van deze overwegingen sprak de kantonrechter de vereni ging vrij. De openbare aanklager tekende hoger beroep aan. WERELDVREDE DOOR MARIA December-gedachtenis van Apostolaat des Gebeds In overeenstemming met de wens van Plus XII. heeft het Nationaal Apostolaat des Gebeds de maand December aangewezen als bijzondere maand van gebed voor de vrede op voorspraak van de Onbevlekte Maagd Maria, wier feest wij op 8 December vieren. Tijdens de oorlog heeft de H. Vader om de vrede te verkrijgen de wereld aan het Onbevlekt Hart van Maria toege vijd. In December wordt het jaar, dat bijzonder aan Maria werd toegewijd, besloten met het gebed van ge heel de christenheid om vrede. In de maand December ral ook een ieder moeten nadenken, hoe ieder voor zich kan voldoen aan de vgf voorwaarden voor vrede: eerbiediging van de menselijke persoon, verwerping van het te vèr doorgevoerde individualisme, waardering van de arbeid, herstel van de rechtsorde en christelijke opvatting van de Staat.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5