DUINSTREEK RIJNSTREEK Ultra moderne Baronie-fabriekte Alphen wordt deze week geopend DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN BESTUUR K.V.P. INGEKROMPEN. De pi. afd. van de K.V.P. hield Maandagavond in Hotel „Toor", on der voorzitterschap van de heer Jac. P. Smit, een tussentijdse vergade ring. Drie bestuursleden hebben het terrein van de politieke activiteit, om allerlei andere werkzaamheden, vaarwel gezegd. Het zijn de heren Jac. P. Smit, de voorz., P. M. Vink, de secretaris en P. J. Schipper. Voorz. Deerenberg dankte de scheidende bestuursleden en wees er op, dat rr\en een „politiek stille tijd" had afgewacht. Van deze gele genheid heeft het bestuur gebruik gemaakt om het aantal bestuursle den van tien op zeven terug te bren gen, welk voorstel door de verga dering werd gesanctionneerd. Der halve werden de vacatures niet aan gevuld. Wel werd een nieuwe voor zitter gekozen. Deze werd de heer J. J. v. Capel, die voor heen reeds de ze functie heeft vervuld. Het tweede belangrijke agenda punt was een vraaggesprek met de katholieke raadsleden. Wegens ziekte was de heer A. F. Ruijssenaars, de nestor van de raad, verhinderd hier aan deel te nemen. Het woord werd gevoerd door de heren Deerenberg en A. Honout (Aarlanderveen). Ve le actuele vraagstukken passeerden de revue, o.a. de woningbouw in het algemeen en de plannen van de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Jo seph". De heer Deerenberg, die te vens voorz. is van deze Woningbouw vereniging, lichtte een kleine tip van de sluier op over de plannen, welke men in de toekomst verwezenlijkt hoopt te zien. Over de stand van zaken van de bouw van de RJC. b. l.o. school voor de Rijnstreek, wel ke school zal worden gesticht op een terrein tussen de bestaande R.K. sch'olei) aan de Paradijslaan en de Molenvliet te Alphen aan den Rijn, kon de heer Deerenberg weinig nieuws vertellen. De stukken moeten de diverse overheidsinstanties passe ren. Sprekend over het uitbreidings plan, zeide de heer Deerenberg, dat het voortschrijden van de bebouwing in westelijke richting voordeliger is, zodat aangenomen moet worden, dat in het plan West uiteraard het eerst' intensief zal worden gebouwd. Middenstanders bijeen. Rector J. Th. M. Kraakman, diocesaen gees telijk adviseur van de N.R.K.M. sprak Maandagavond in Hotel „Toor" te Alphen aan den Rijn tijdens „zijn praatje bij de haard" voor leden van de Alphcnse afdeling, over het Bis schoppelijk Mandement. Rector Kraakman wilde met zijn toelichting n vooral beklemtonen Diet werkelijke motief van de bisschoppen, het ge ven van richtlijnen. Spr. schetste het reële gegeven van de verhouding van kinderen tot de ouders, dat gereali seerd moet worden en concludeerde dat precies zo ook ligt de .verhouding van gelovigen tot de priesters, de bisschoppen en de Paus. Naarmate de kinderen ouder worden komt de plicht van verantwoordelijkheid op hun schouders drukken, voor het ge zin waarvan zij deel uitmaken. Zo hebben de ouders de taak hun kinde ren te beschermen. Dezelfde wissel werking vindt men terug in de kerk, waar de gelovigen de plicht hebben de hiërarchie mede te gaan dragen en de geestelijkheid de taak hebben hun onderhorigen tot schut- se te zijn. Rector Kraakman weerlegde de mening, dat het Mandement een mid del van de Bisschoppen is om het wereldlijk, ja zelfs het politiek ter rein, zoals beweerd wordt, op on rechtmatige en onverantwoorde wij ze. Spr. wees er op, dat het in het Mandement niet gaat om geloofsuit spraken, maar om beleidsuitspraken. Na een op verschillende punten verhelderende gedachten wisseling, sprak de voorz. de heer C. J. Win- ninghoff een dankwoord aan Rec tor Kraakman. Geen renteloos voorschot. B. en W. adviseren de raad afwijzend te beschikken op het onlangs door het bestuur van de Speeltuinvereniging „Bloemhof" gedaan verzoek om uit de gemeentekas een renteloos voor schot te verstrekken ter gedeeltelijke financiering van de kosten, verbon den aan de voorgenomen bouw van een clubhuis op het terrein van de speeltuin. De totale kosten werden geraamd op 9.000,—; de vereniging zelf be schikt over 5.000,—. Gevraagd werd het ontbrekende bedrag ad 4.000.— uit de gemeentekas te verstrekken. Nijverheidsschool gegund. B. en W. hebben de bouw van de ge meentelijke Nijverheidschool voor meisjes aan de Prins Bernhardlaan, noordelijk van het raadhuis, gegund aan de laagste inschrijfster, de fir ma Busbouw te Wormerveer. De aanneemsom, waarin tevens begre pen zijn een gymnastieklokaal en in de kelderruimte de nieuwe comman dopost voor de B.B. bedraagt 464.500.—. Naar wij vernemen zal over het laatste de raad nog te be slissen krijgen. Gunningen. De riolerlngs- en bestratingswerkzaamheden van de Vijverstraat zijn gegund aan de fir ma Oudenes en Turkenburg te Al phen aan den Rijn, die met f 10.970 de laagste was bij de openbare in schrijving. De vernieuwing van de riole ring met bijkomende werken in de Zaalbergstraat, Torenstraat, Oranje straat, Van :Dykstraat, Dwarsstraat, Conradstraat, Hazeveld en een ge deelte van de Prins Hendrikstraat is door het gemeentebestuur gegund aan de firma L. v. d. Geer te Leiden op één na de laagste inschryfster met 118.200.—. De bouw van 51 woningwetwo ningen aan de Ruijsdaelstraat, voor rekening van de Bouwvereniging „Volksbelang", onder architectuur van de heren Brandes en Vis is ge gund aan de firma Gebrs. A. en J. den Ouden Alphen aan den Rijn voor 743.800.—. Geen ijs in raadzaal. Aan de bij vorstweer ijzige koude in de raad zaal van Alphen aan den Rijn zal thans voor de komende winter een afdoende oplossing worden toege past. Aan de hand van hel verkre gen advies menen B. en W., dat het euvel, zo niet geheel, dan toch in zeer belangrijke mate, opgeheven kon worden door het bijplaatsen van twee verplaatsbare donkerstralen de kachels met een capaciteit van 3 K.W. Voorts wordt gunstig resultaat verwacht van het aanbrengen van goed sluitende gordijnen vooi de ra men en deuren aan de oostzijde. De directeur van gemeentewerken heeft de kosten hiervan becijferd op 1350.welk bedrag B. en W. aan de raad vragen beschikbaar te stel len. AARLANDERVEEN Nieuwe woningen. Om de wo ningvoorraad in elk deel der ge I meente zoveel mogelijk gelijkelijk] aan de behoefte aan te passen ach-1 ten B. en W. het redelijk, dat van het voor de eerstkomende jaren toe I gewezen bouwcontingent ook een deel te Aarlanderveen wordt gerea liseerd, mede ter tegemoetkoming aan de herhaalde wensen van de in gezetenen aldaar. B. en W. hebben plannen doen voorbereiden voor de bouw van een nieuw complex van zes woningen aan de Jacob van Damstraat van een grootte, indeling en comfort geljjk aam de daar aanwezige woningen. De kosten zullen 98.236,94 be dragen, zijnde 12.236,94 voor de be nodigde grond en 84.000,— voor de bouw. B. en W. vragen het totaal bedrag beschikbaar te stellen. BODEGRAVEN Vijverloop Het was de eerste maal, dat de athletiekvereniging Mermi een z.g. vijverloop organiseer de. W. Slijkhuis, die ook zou komen, verscheen niet aan de start. Het start schot werd gelost door weth. Karssen. De vele kijklustigen, die rond de vij ver en de burg. Vonklaan stonden ge schaard, hebben in spanning de strijd goed kunnen volgen. Het parcours was 600 m. lang. Het eerst werd ge start in de B-groep junioren. Win naar werd hier C. Vermeulen uit Boskoop. Van de A-jun., die maal zo veel moesten lopen als de B-deel nemers werd A. Klundert eerste. In de C-groep moest J. Koster uit Zeven hoven het afleggen met gering ver schil tegen C. Griffioen uit Alphen. Bij de senioren was de belangrijkste loop, die van de A-klassers. Hier won J. Vergeer uit Boskoop, practisch on bedreigd. De uitgeloofde wisselbekers waren voor Trekvogels uit Den Haag, dat de best geplaatste A- en B-klas- sers had, terwijl Alphen '38 voor de best geplaatste C- en D-klassers een wisselbeker ontving. J.Vergeer maak te een tijd van 8 min. en 51 sec. BOSKOOP Gemeente-toren Bij 'n ingesteld onderzoek is gebleken, dat de steun- constructie van de spits van de ge- meentetoren totaal is vergaan, waar door het gevaar bestaat dat tijdens een storm de spits niet voldoende wordt vastgehouden. Ook de bliksem beveiliging werd gecontroleerd. Blij kens een ontvangen prijsopgaaf zal voor herstelwerkzaamheden een be drag van 3987.nodig zijn waar bij dan nog komt voor het maken van een bekisting voor de betonvloer on der de spits een bedrag van 200. zodat in totaal rond een 4200.be nodigd zal zijn. Aangezien de herstel werkzaamheden geen uitstel kunnen lijden, vragen B. en W. een crediet tot dat bedrag uit de gemeentebegro ting 1954 zonder voorafgaande mach tiging van Ged. Saten. BODEGRAVEN R.K. Vrouwenbeweging. De R.K. Vrouwenbeweging, afdeling Bodegra- ven-Zwamemrdam, vierde het zeven de lustrum o.a. met een gezellige avond. Geen plaatsje was onbezet, toen de presidente, mevr. Moons Kesbergen, het welkomstwoord sprak in 't bijzonder tot de pastoors W. P. Janus en A. Schulte (uit de Meye). De verborging van het feestprogram was op gedragen aan het muziekge zelschap „Assortimento'' uit Oudewa ter, dat behalve met de muzikale nummers de aanwezigen ook ver maakte met diverse schetsjes. Het meest in de smaak vielen de Tiroler liedjes, waarbij natuurlijk het jode len niet ontbrak. De stemming kwam er pas goed in, toen het spelen van bekende melodieën de zaal ging zingen. In de pauze werd gratis kof fie met koek geserveerd. Het pro gramma werd mede gevuld door een tweetal Goudse conferenciers. Mevr. Moons dankte met een kort woord op het eind van de avond. HAZERSW0UDE Woningbouw Binnenkort zal door de Wcningbouwveren. „Volks Belang" weer een aantal woningen worden gebouwd, n.l 12 woningen aan de Rijndijk op Rynenburg en 16 woningen ten oosten van de D. A. v. d. Boschstraat. De laagste inschrijver voor de 12 woningen was de fa. B. P. Boers voor de son: van 151.600. voer de 16 woningen was de laagste inschrijver de Gebr Schellingerhout te Benthuizen voor de som van 2-14.000. Geboren: Pieter Hendrik z. van P. de Kleer en M. S. Brommers. Ondertrouwd: G. J. Spierenburg 24 j. en C. M. P. Hos 18 j. Overleden: J. C. Heijker 58 j., echtgen. van C. J. de Jong. LANSERAAR CONCORDIA OPENT SEIZOEN Met een geslaagde uitvoering heeft de R.K. Toneelclub Concordia 't win terseizoen geopend. Deze eerste uit voering was uitstekend bezocht, want in de grote zaal van het Parochiehuis bleef vrijwel geen plaatsje onbezet. Na het openingswoord ging het doek open voor de opvoering van de klucht „Comedianten strijken neer" door Joh. Blaaser. De regie was in handen van de heer' J. Ham. In deze klucht beleven we heel wat malle verwikke lingen. Als de bankier voor zaken zes weken op reis moet, draagt hij de huisknecht op, om op het huis te pas sen en te zorgen dat er niemand bin nen komt. De huisknecht ziet zijn va- cantie en een voorgenomen familie bezoek verloren gaan. Zijn vriend Jantje neemt echter zijn taak over en ook de huisknecht gaat op reis. Dan begint het pas goed. Door auto-panne en noodweer vallen een troep reizen de comedianten het bankiershuis bin nen. Wat daar toen allemaal gebeur de gaf aanleiding tot de malste situ aties. Met gebruikmaking van de naam van de bankier weet men te komen tot een toneelvoorstelling en via dit alles ook tot een gelukkig paartje. De spelers(sters) hebben al len hun beste beentje voorgezet, al beschikt de een dan ook over meer talent dan de ander. Onbedaarlijk is er soms gelachen en vooral Jantje gaf dikwijls aanleiding tot vrolijk heid. Het tweede bedrijf vonden we het beste geslaagd. Maar als geheel mag Concordia tevreden zijn met de ze inzet. Een aardig muziekje zorgde voor een gezellige afwisseling en pauze vulling. LEIMUIDEN IN DE ZAAL SNEEBOER GAAT MEN ZICHZELF BEKIJKEN. De film, die in de afgelopen zomer is opgenomen van het dorp, zijn be woners en verenigingen, op initiatief van de Chr. Gemengde Zangvereni ging Excelsior, werd Maandagmiddag en -avond in de zaal van Sneeboer vertoond op het witte doek. De pen ningmeester van deze zangvereniging de heer Oltvoort, heette de aanwezi gen welkom en zette uiteen met welk doel deze dorpsfilm was vervaardigd De zangvereniging, die 35 leden telt, heeft voortdurend met de financiën te kampen en daarom heeft het be stuur deze kans met beide handen aangegrepen. De film vangt aan bij het gemeentehuis en laat alle schoons in de Dorpsstraat zien, Dokter Sta- penseastraat, Noordeinde en Burg. Bakhuizenlaan. Het mooie Vriesekoop heeft men niet vergeten vast te leg gen. Het rustige Bilderdam met de aloude tolboom op de brug laat een onvergetelijke indruk achter. Ook het bankje bij de Drezchtbrug in het dorp, dat op mooie zomerse dagen al; steeds bezet is door enige pensioen gerechtigden ontbrak op de film niet. De kinderen van de scholen, verdiept in hun spel, zy gaven een grote bij drage aan deze film. De presidente van de zangvereniging, mevr. Buter- Kruk, animeerde de aanwezigen zich als donateur te melden en op deze wijze dit nuttige werk te steunen tot heil van Excelsior. De dorpsfilm, die vijf kwartier duurt, werd gevolgd 'door een teken-filmden een ander sen satiefilmpje. Dinsdagmiddag het pro gramma voor de kinderen; 's avonds weer twee maal voor de ouderen ver toond. Helaas zijn niet alle opnamen op de filmstrook vastgelegd, doch slechts 15% is uitgevallen. NIEUWKOOP Zwervers-Nieuwkoop 31 Aan gezien de scheidsrechter, die de wed strijd Zwervers-Nieuwkoop zou lei den, niet opgekomen was, werd er door de aanvoerders van beide elf tallen besloten, ondanks de slechte terreinsgesteldheid, te spelen o.l.v. een neutraal persoon uit het publiek, die zich beschikbaar had gesteld om de wedstrijd te blazen. Nieuwkoop trapte af en spoedig bleek dat het open spel van Nieuwkoop in vele op zichten gevaarlijker bleek dan het korte spel van Zwervers. Spoedig lukte het uit een open aanval van de rechtervleugel aan rechtsbuiten H. v. d. Laan een uitstekend doelpunt te scoren (10). Na de rust bleek, dat de gewijzigde opstelling, die Nieuw koop had ondergaan, toch niet in al le opzichten verbetering betekende. Bovendien had de vrij strenge koude een bijzonder nadelige invloed op de spelers van Nieuwkoop, die nu tegen wind speelden. Zwervers kreeg steeds groter veldmeerderheid, waaruit ten slotte drie doelpunten voortkwamen (3—1). Met deze overwinning heeft Zwervers nu 4 punten uit 5 wedstrij den verkregen en daarmede de on derste plaats verlaten. R0EL0FARENDSVEEN Bridgeclub „DVH" Voor de on derlinge competitie werd de 7e ron de gespeeld. De uitslag hiervan werd: 1. Alf Koek en L. Klein 136 pnt; 2. M. Bakker en B. v. d. Meer 133 pnt; 3. Ant Koek en E. Koek 129 pnt; 4. Echtp. J. Koek 106 pnt; 5. Echtp. L. van Berkel 103 pnt; 6. Echtp. Mus- kens 98 pnt; 7. P. Huigsloot en L. Turk 97 pnt; 8. Ant. Huigsloot en G. Wesselman 97 pnt; 9. M. v. Ruiten en J. Termeulen 91 pnt; 10. P. Hiep en W. Casper 90 pnt. De stand na de 7e ronde is thans als volgt: 1. Alf. Koek en L. Klein 120 1/6 pnt; 2. Ant Koek en E. Koek 118 pnt; 3. Echtfï. va nBerkel 1141/3 pnt; 4. Echtp. v. d. Meer 112 1/3 pnt; 5. Echtp. Muskens 110 5/6 pnt; 6. Echtp. Koek 110 1/3 pnt; 7. P. Huig sloot en L. Turk 106 5/7 pnt; 8. M. v. Ruiten en J. Termeulen 104 1/6 pnt; 9. Ant. Huigsloot en G. Wesselman 102 5/7 pnt; 10. M. Bakker en B. v. d. Meer 97 6/7 pnt; 11. P. Hiep en W. Caspers 95 3/7 pnt W0UBRUGGE BRANDWEER WIL GEEN EXAMEN MEER DOEN. Woubrugge blijft niet achter bij het opvoeren van de paraatheid der brandweer. Volledige brandweeruni formen voor het personeel in de bei de kommen, en de bouw aan de Kerk straat van 'n nieuwe moderne brand weergarage. Thans is men te Hoog- made met de bouw van zulk een ga rage bezig. Bij deze voor de gemeen te grote investeringen komt nog dat enige maanden geleden de raad heeft' besloten over te gaan tot aankoop I van twee nieuwe trekker-manschap- penwagens. I De gemeente betaalde in 1952 een bedrag van ƒ300.voor het deelne men van de brandweerlieden aan de curus opleidende voor de graad brandwacht 2e klase. Bij de aanvang van deze cursus meldden zich alle brandweerlieden. Deze cursus moest na een aantal lesen worden gestaakt, i.v.m. de omtandigheid dat velen van de cursisten door hun werkzaamhe den de cursus niet langer konden vol- fen In het begin van dit jaar werd e cursus nog enige tijd voortgezet. Klaargestoomd voor het examen wachtte men vol goede moed op de dag, waarop het examen zou worden afgenomen. Doch deze dag bleef uit, ondanks herhaaM aandringen van de brandweercommandant bij de exa men-commissie Eerst korte tijd gele den (dus maanden na het beëindigen van de cursus) ontving de brandweer commandant bericht dat het examen zou worden afgenomen. Doch toen bleek dat de lust tot het examen doen zoek was geraakt, onder voorwendsel dat van het geleerde veel vergeten is. Ondanks het feit, dat de mogelijk heid werd geboden nog enige lessen te volgen, bleef men in de weigering volharden, met uitzondering van een vijftal brandweerlieden van het corps Hoogmade. Het gemeentebestuur trachtte door een bespreking met het gehele brand weercorps alsnog tot een goed resul taat te komen. Doch deze besreking, die één dezer dagen heeft plaats ge vonden, heeft niet tot het gewenste doel mogen leiden. ZWAMMERDAM Gemeenteraad. De raad komt bijeen Donderdag a.s. te 18.30 u. Op de agenda staat o.m.: Verhoging be zoldiging secretarie-personeel, secre taris, ontvanger en wethouders. Aankoop van grond nodig voor de stichting van een nieuw transforma torhuisje aan de Molenstraat van de firma C. Hoogendijk en Zn. te Zwam- merdam. Herstel trottoirs Overtocht. Voorstel tot het aangaan van een kas geldlening. Maximum met inbegrip van rekeningcourantgelden 150.000. Uitkering van gelden aan de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk uitslui tend ten behoeve van de financiering der restauratiewerkzaamheden; maxi mum 84.220.—. Het maken van een terreinmuur om de Ned. Herv. Kerk. Dit houdt verband met de kerkrestau ratie en de reconstructie van het Kerkplein. Ontwerp Monumenten zorg. Gunning werkzaamheden res tauratie gemeente-toren in overleg met Monumentenzorg. Het aanbren gen van wijzerplaten aan de gemeen te-tor er» overeenkomstig het ontwerp van Monumentenzorg en het treffen van voorzieningen aan het uurwerk. Aan de vele Rijnstreek-industrieën is een nieuwe toegevoegd. Het is de nieuwe fabriek van de N.V. cacao- en chocoladefabriek „Baronie" die In Schiedam in October 1951 door brand werd verwoest en thans in en kele jaren tijds in Alphen a. d. Rijn werd verbouwd als een groots en modern toe- en uitgerust industrie complex. Vrijdag a.s. zal dit nieuwe bedrijf voor Alphen a. d. Rijn door de burgemeester officieel worden ge opend. Op simpele wijze vond in 1919, in een klein kamertje aan de Vinkestr. te Rotterdam de start plaats van het bedrijf, dat onder stuwing van de heren Barents, Rot en Nieuwenhuis van deze personennamen werd de handelsnaam „Baronie" afgeleid weldra zulk een vlucht nam dat uit gezien moest worden naar een rui mere behuizing. Die werd gevonden in een pakhuis aan de „Warande" te Schiedam, waar tevoren een distil leerderij was gevestigd. Door succes sievelijke aankopen van aangrenzen de panden groeide het geheel uit tot een vrij omvangrijk complex, waar allengs meer en meer personeel werk vond, tot een tweetal branden, waar van die van 89 October 1951 het ergste was, aan de reeds bestaande plannen tot stichting van een nieuw gebouw, urgentie verleenden. Naar Alphen. In allerijl werden noodgebouwen opgetrokken en mede doordat het kantoor geheel gespaard kon worden, vond productie en afzet vrijwel on gehinderd doorgang. En intussen werkte de directie, waarvan inmid dels de twee laatstgenoemde heren zich hadden gedistancieerd en waar toe als adjunct was toegetreden de heer C. Nieuwenhuijse, door aan het zoeken naar een geschikt terrein voor de heropbouw. De onderhande lingen te Schiedam mislukten. Vele aanbiedingen, o.a. uit Etten-Leur, Den Bosch en Leiden, werden beoordeeld tot men tenslotte de keuze bepaalde op Alphen aan den Rijn. Daar staat het complex nu op een prachtig in dustrieterrein, fors en statig, tegen over de nieuwe, hooggelegen grote Koningin Julianabrug over de Rijn, in de nabijheid van het centrum. Het werd gebouwd naar het ontwerp van het architectenbureau Swaneveld en Goslings te Rotterdam. In 1951 trof men de voorbereidingen. De ruw bouw werd ondershands gegund aan Volker Bouwmy. eveneens te Rotter dam, die 8 September 1952 de eerste spa in de grond zette op het 2 ha. groot terrein. Negen dagen later werd Teeds de eerst van de 333 pa len, variërend tussen de 9 en 12 m., de grond in geheid door de firma Guis te Rotterdam. De firma Van Eek uit Den Haag verrichtte naarstig al het grondwerk. De ruwbouw, alles van beton, ter plaatse gestort, nam een aanvang. 5J.duizend m3 beton en 520 ton betonstaal (R. S. Stokvis, R'dam) werden verwerkt. Inrichting. Een knap stukje constructiewerk, naar berekeningen van het architec tenbureau zelf. Het heeft uniforme kolommenafstand, in lengte-richting 6 m„ in breedte-richting 10 m. Naast de vier werkverdiepingen heeft men z.g. Shedbouw toegepast in vrijstaan de portaalspanten met een .overspan ning van 24 m. Met de gehele opzet is gerekend op mogelijke uitbreiding, zowel naar het zuiden als naar het noorden. Het geheel is ruim 60 m. breed, 93 m. lang en 25 m. hoog, vanaf de begane grond; het gehele werkgedeelte (1700 m2 oppervlakte) is bovendien onderkelderd van pl.m. 5 m. diep, waar de materialenopslag- ruimten zijn ondergebracht. Het ge heel heeft 64.000 m3 inhoud. Het ge hele gebouw is samengesteld uit vier afzonderlijke gebouwen. Dit i.v.m. de onregelmatige zetting van het ge bouw. Aan glas, binnen en buiten is het gebouw in totaal pl.m. 4800 m2 rijk. De bezetting van deuren, zowel binnen als buiten gemaakt van ge hard glas. Het bedrijf heeft een eigen watervoorziening door middel van twee waterbronnen, elk van 40 m. diep. Tweeoliestookketels, elk met een capaciteit van 80 m2 zorgen, door oververhitwater (175"), middels een 30.000 kg. pijpleiding, door het gehele gebouw voor verwarming en voor warm water in de sanitairs, alles vol automatisch geregeld. In de lengte van het gebouw loopt over alle etages een dienstgang van pl.m. 93 m., waarop alle afdelingen aansluiten. Niet minder dan 60 telefoontoestel len, het nieuwste type van de PTT en de nodige sein- en veiligheids- installaties staan ten dienst van de chefs, kantoor en ander personeel. Licht genoeg. Ruim 1300 TL en andere verlich tingsornamenten zorgen bij gebrek aan daglicht voor het nodige licht. In de fabricage-afdelingen staan ruim 300 motoren opgesteld. Behalve de branderij, malerij en mengafdelin gen, de vormerij, de inpak en aan verwante afdelingen, ondergebracht op de diverse verdiepingen heeft „Baronie" een eigen timmermans werkplaats, een bankwerkery, schil derwerkplaats, garage- en reparatie gelegenheid, een benzinetankstation een huisdrukkerij en een personeels zaak welke voor een kleine 1000 per sonen plaats biedt voor recreatie, to neel enz. Bovendien zijn er enkele dakterrassen waar men de zonnige vrije uren kan doorbrengen. Een rij wielbergplaats, met een uitbreidings- mogelijkheid tot meer dan 600 stuks, een aparte ingang voor het represen tatieve en het fabrieksgedeelte, een portiersloge en een goederenlift .iet een hefvermogen van 1000 kg. Cen traal gelegen tussen bedrijf, kantoor en directie is het kantoor van de be drijfsleider de heer J. Barends. Voorts is naast het kantoor een in fraaie trant uitgevoerde showroom, vergaderzaal en kantoorkamers van directeur, adjunctdirecteur en van de secretaris. Personeelsbezetting. Hoewel het bedrijf te Alphen a. d. Rijn in alle fabricage-afdelingen al volop werkt en er reeds een 250-tal meisjes (waarvan er 50 uit Schiedam mee zijn gekomen) en 175 mannen en jongens (80 mannen uit Schie dam) 55 volledige gezinnen ves tigden zich al metterwoon in Alphen a. d. Rijn emplooy vinden, ligt het in de bedoeling, dat dit totaal aantal werknemers in dit bedrijf wordt uitgebreid tot tenminste 600 (pl.m. 150 meisjes en 30 jongens kun nen nog geplaatst worden). Zolang de gemeente nog niet de nodige wo ningen kan aanbieden, zal de perso neelsbezetting nog wel een probleem blijven, want vele Schiedamse ge zinnen hebben de verbintenis met de „Baronie" verbroken en zochten el ders daar werk, omdat zij niet over een woning hier in de Rijnstreek konden beschikken. Het bedrijf te Schiedam is intussen reeds enige tijd volledig stopgezet. HILIEG0M Geboren: Leonardus C., z. van A. Plokker en G. M. van Leeuwen; Ch-istina, d. van G. Gerritsen en C. M. Bersee; Franciscus Aai'., z. van G. P. Hulsebosch en A. Rijkelijkhui- zen; Pieter Fokke, z. van D. Kamstra en A. L. Wijnhout. Ondertrouwd: S. J. Elzinga en B. J. Posthuma. Getrouwd: L. W. Brouwer en C. J. M. Seysener; J. Th. Staats en L. A. G. J. Versteege; J. Achterhes en G. Schuuring. Overleden: B. J. J. Pijnakker, m. 3 ja*i; A. M. van Rooden, vr. echtg. van W. de Groot, 75 jaar; N. Jong bloed, m. wediur. 86 jaar. LiSSE KLEUTERSCHOOL GEDEELTELIJK IN GEBRUIK. Naar wij vernemen zal de nieuwe R.K. Kleuterschool van de par. van het Onbevlekt Hart van Maria Dins dag gedeeltelijk in gebruik worden genomen. Aan deze school zal als hoofd komen Zuster Gudelia, terwijl het verdere personeel gevormd wordt door Zr. Timothea en de dames A. Teeuwen en J. Kooijman. Voor zo ver bekend zal de officiële opening plaats hebben op 8 December a.s. Ouderavond R.K.V.V. Lisse. Zondagavond werd in het K.A.B.-ge- bouw dcor de R.K.V.V. „Lisse" een ouderavond van de adspiranten en junioren gehouden. Na een woord van welkom voerde een toneelclubje „Wim of gaat er een jongensziel ver loren" op. DE KWAKEL K.D.O.-S.Z.K. 5-2 Na 'n gedwon gen rust van 4 weken is K.D.O. weer in het veld getreden en heeft beide puntjes binnen weten te halen. De gasten trappen af en K.D.O neemt 't spel al dadelijk in handen. Hun kee per moest dan Ook herhaaldelijk in grijpen, wat hem in de beginne goed afging. Na 17 minuten wist Zitvast uit een mooie voorzet van Vlasman K.D.O de leiding te geven 1-0. Echter 5 minuten later was de stand weder gelijk 1-1. S.Z.K. kwam er nu wat be ter in en het spel golfde op en neer. In de 35ste minuut was het weder Vlasman, die met een hard schot de stand op 2-1 bracht. Hiermede kwam de rust. Na de thee waren de KDO'ers weder in de meerderheid en moest de verdediging van S.Z.K. alle zeilen bij zetten om erger te voorkomen, uit 'n strafschop wist onze benjamin Naam de stand op 3-1 te brengen. Na 20 minuten maakte Zitvast er 4-1 van. Nog eenmaal wisten de gasten de doelman te passeren 4-2. De rest van de wedstrijd waren de KDO'ers ver in de meerderheid en Zitvast wist nog een ke.er de verdediging te pas seren 5-2. Het is 'n wedstrijd geweest, die ondanks de koude, het bijwonen ruimschoots waard was. Verdere uitslagen O.D.O.S. II- K.D.O. II 1-1; K.D.O. jun.- R.K.V.I.C. jun. 2-6. Dameshandbal: K.D.O I-A.M.B.O.N. II 3-2. Feestavond KDO Zondagavond gaf KDO de jaarlijkse feestavond in de zaal Leenders. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met leden en donateurs. De voorz. opende de avond en hoopte dat ook deze avond evenals de vorige goed zou slagen. In de pauze werd een verloting gehou den om de onkosten te bestrijden. Medewerkenden aan deze avond wa ren de Vrolijke Vrijbuiters onder lei ding van Klaas Tas, Martin Verbeek en Jeanne Ross. Het is nog weer eens een mooie avond geworden. De lach spieren zijn dan ook danig in bewe ging gebracht Na afloop had nog een gezellig samenzijn plaats. NOORDWIJKERHOUT De volgende personen hebben zit ting genomen in het comité van de tentoonstelling Maria in de Christe lijke kunst 1450—1950, welke ten toonstelling van 1726 December a.s. gehouden wordt in het patronaat van de St. Victorparochie: Pastoor Brink, kapelaan Wüst, de heren P. v. Buij- tenen, H. Buijze, A. Meijer, J. Harten Roufs en dr. Van der Spek. De tentoonstelling zal de volgende afdelingen bevatten: oude kunst van het bisschoppelijk museum; Chinese kunst van het museum van de paters van het Goddelijk Hart en de paters Franciscanen; Ikonenkunst van het museum van de paters der hereni ging; moderne kunst, ingezonden door kunsthandel Buijze; verant woorde inzendingen van particulie ren; tekeningen van schoolkinderen. Ook bevat de tentoonstelling een pracht verzameling van postzegels I welke de afbeelding van de H. Maagd dragen, Middenstandsactie. De midden stand van Noordwijkerhout houdt tot en met 4 Dec. a.s. een grote St. Nico- laasactie. Drie en veertig winkeliers doen aan deze actie mee. Deze actie is voornamelijk ingesteld om de be woners van Noordwijkerhout te be wegen zo veel mogelijk in eigen dorp te kopen. Voor elke gulden die men bij de deelnemende winkeliers be sleeds krijgt men een adresformulier, dit moet ingevuld worden en gedepo neerd in een van van de bussen, die staan voor de winkel van de heer Bemelman en in de Kerkstraat voor de kruidenierswinkel van de heer J. J. Aartman, Kerkstraat 109a. Op 25 en 30 Nov. en 4 Dec. is de trekking. Prachtige prijzen zijn gratis beschik baar gesteld. Geb.: Gertruda Catharina Elisa beth Maria, d. v. H. F. J. Marijnen en C. J. Duivenvorde; Cornelia Alida d. v. F. Hulsebosch en E. I. Geerlings; Willem, z. v. B. v. d. Werken en J. Graafland; Adrian us Cornelis Maria, z. v. A. L. van Berkel en C. J. Smit. Getr.: E. G. van Dam, 25 j., en M. A. A. van Kampen, 25 j.; H. v. d. Bosch, 28 j., en M. M. Verdegaal, 28 j.; C. J. Gorter, 23 j„ en G. J. War merdam, 23 j.; J. J. Nederstigt. 27 j„ en A. M. v. d. Klugt, 23 j.; J. Petiet, 26 j., en B. Marijnus, 29 j.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2