3)e CcidócSoti/fca/iit Mo!otof waarschuwt tegen ratificatie van de Parijse accoorden het nog eens j Aanbod tot Europese uitstel van de conferentie Mendès-France sprak met Dulles -• Moskou stuurt overtollige ambtenaren naar de bedrijven Tito slaat Moskou's uitnodiging af MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13354 1 Molotof probeert j Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties; 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Duitse herbewapening maakt hereniging onmogelijk De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Mototof, heeft Zaterdag ver klaard dat de onderhandelingen tussen het Westen en de Sovjet-Unie slechts zin hebben, als het Westen zijn politiek van herbewapening van West-Duits- ;and opgeeft. Molotof, die dit meedeelde in antwoord op vragen van een correspondent van de „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, zei voorts dat zeker overeenstemming zou kuDnen worden bereikt over een andere datum voor de conferentie over Europese veiligheid, die volgens de Sovjet-Unie op 29 November in Moskou of Parijs zou moeten beginnen, als ook de ratificatie van de Parijse overeenkomsten in het Westen uitge steld zou kunnen worden. TERUGKEER TOT VREEDZAME POLITIEK. In antwoord op de vraag of ratifi catie van de Parijse overeenkomsten in de toekomst onderhandelingen van het Westen met de Sovjet-Unie over Europese vraagstukken zou belemme ren antwoordde de minister: „Onder handelingen over hereniging van Duitsland kunnen slechts zin hebben, als de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hun politiek van her bewapening van West-Duitsland en opneming van dat land in een mili taire groepering opgeven en terug keren tot een politiek, welke voor ziet in een vreedzame ontwikkeling van Duitsland, zoals bedoeld in be staande internationale overeenkom sten". De ratificatie van de Parijse over eenkomsten en de militairisatie van West-Duitsland zullen een nieuwe toestand scheppen en het gevaar voor een nieuwe oorlog vergroten. „Onder deze omstandigheden zullen de vre delievende Europese staten bun ge dachten moeten laten gaan over nieu we maatregelen om hun veiligheid te verzekeren", zo meende hij. Sigaren voor Churchill Enorme hoeveelheden sigaren wor den op het ogenblik reeds op Dow- ningstreet 10 bezorgd als cadeaux voor Sir Winston Churchill, die op 30 November &0 jaar wordt. Meer dan 100.000 mensen hebben reeds bijgedragen in het „tachtigste verjaardagsfonds" en de giften va riëren van een dubbeltje tot honderd duizend gulden. Naguib wordt niet berecht Radio Cairo heeft Zondagavond be kend gemaakt, dat generaal Naguib, die vorige week als staatshoofd werd afgezet, niet voor het gerecht zal worden gedaagd. Een Soedanese delegatie onder lei ding van de minister voor openbare werken, Sajed Mohammed Noer el Din, was Vrijdag in de Egyptische hoofdstad aangekomen om een be roep op de regering te doen het leven van de generaal te sparen. Volgens radio-Cairo heeft de delegatie thans een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij met de Egyp tische autoriteiten is overeengeko men, dat de ex-president niet zal worden berecht. Desgevraagd zei Molotof voorts, dat „ongetwijfeld de mogelijkheid be staat van overeenstemming over het Duitse vraagstuk, als alle betrokken landen het er over eens zijn, dat de voornaamste taak is hereniging en niet her-militairisatie van Duitsland". „Ratificatie van de Parijse overeen komsten zal de toestand in Europa in ernstige mate ingewikkelder maken en bestaande mogelijkheden van re geling van hangende Europese vraag stukken ondermijnen", aldus de Rus sische minister. Als het Westen de politiek van her bewapening van West-Duitsland op geeft zal de weg vrij zijn voor over eenstemming over hereniging van Duitsland. Het zou in dat geval mo gelijk zijn overeenstemming te be reiken over verkiezingen in geheel Duitsland. BESTEMD VOOR DE WEIFELAARS In diplomatieke kringen in Moskon gelooft men, dat het Kremlin een gro tere indruk op de Europese mening verwacht te maken door uitstel van de Europese conferentie aan te bie den, in ruil voor uitstel van de rati ficatie van de Parijse overeenkom sten over Duitslands herbewapening en souvereiniteit, dan met het drei gement van het doorzetten der Europese conferentie te Moskou. In het Westen gelooft men evenwel niet, dat de Russen werkelijk zullen verwachten, dat de Westelijke rege ringen zullen ingaan op een uitstel van de ratificatie der Parijse verdra gen. Molotofs verklaring is dan ook meer bedoeld voor de weifelaars in Parijs en in Bonn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, en de Fran se premier, Mendès-France, die Zater dag in Washington besprekingen voerden, hebben onmiddellijk infor meel Molotofs verklaring besproken. Zij kwamen echter tot de conclusie, dat het Sovjet-voorstel om de Euro pese conferentie uit te stellen geen ernstige bestudering waar is. In Westduitse regeringskringen noemde men Molotofs verklaring een „ongewoon oprechte" uitdrukking van het Russische verlangen om de Parijse overeenkomsten te torpede ren. Men geloofde, dat Molotofs verkla ring de Westduitse sociaal-democra tische oppositie nieuwe kracht zal verschaffen voor haar argument, dat herbewapening van West-Duitsland hereniging van het land in de weg staal. Spoedige ratificatie Parijse accoorden Aan het einde van de besprekingen tussen de Franse premier Mendès- France en Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, die vier dagen hebben geduurd, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Zaterdagavond een communiqué uitgegeven, waarin Dulles verklaarde, dat de besprekin gen andermaal hadden aangetoond, dat beide landen in beginsel dezelfde inzichten hadden en bezield worden door een onwankelbaar geloof, waar het de zaak van vrede en vrijheid be trof In het communiqué werd de nadruk gelegd op de volgende punten: 1. Beide regeringen zijn van me ning, dat een spoedige ratificatie van de overeenkomsten van Parijs de eenheid onder de Westelijke landen zal versterken, maar blijven bereid onderhandelingen te voeren, die zorg vuldig zijn voorbereid en worden ge voerd in volledig onderling vertrou wen en niet met propagandistische be doelingen. 2. De regelingen, die in Septem ber in Washington ziin getroffen ten aanzien van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja werden bekrachtigd. Er werd overeensteming bereikt over een gecoördineerd optreden van bei de landen om deze staten te helpen hun onafhankelijkheid te handhaven. Vandaag voor de Ver. Naties. De Franse premier Mendès-France is Zaterdagavond per trein uit Wash ington te New York aangekomen, De foto werd gemaakt tijdens het optreden van Lionel Hampton in het Kurhaus te Scheveningen, waarvoor veel belangstelling bestond. Extase, zou men het kunnen noemen. waar hij drie dagen zal blijven en een grote toespraak zal houden tot de Verenigde Naties. Hij zal daarin een belangrijk nieuwe voorstel doen in zake de internationale controle op de bewapening, aldus wordt in gewoon lijk betrouwbare kringen te New York vernomen. Hij zal tevens wij zen op de noodzaak van Oprechte besprekingen in plaats van de grote „propaganda-conferenties", zoals die welke de Sowjet-Unie voor 29 dezer heeft voorgesteld en die de Franse premier vorige week te Washington .kinderachtig" en gevaarlijk" noemde. Ook zal hij spreken over Oosten rijk en een beroep doen op Rusland om, ten bewijze van de oprechtheid van zijn woorden, te helpen bij het stand komen van een staatsverdrag ten einde de Oostenrijkers te bevrij den van een bezetting, die reeds tien jaar duurt. Mendès-France als drankbestrijder De Franse premier Mendès-France heeft Zaterdag opnieuw drie maat regelen genomen in zijn strijd tegen de alcohol: n.l. 1. een belastingver hoging van ongeveer twintig procent op alle alcoholische dranken behalve goedkope zoete wijn, 2. toezicht op personen, die voor eigen gebruik dis tilleren en 3. een nieuwe commissie ter bestrijding van het alcoholisme. Door de nieuwe controle op de personen, die voor eigen gebruik dis tilleren, worden voornamelijk boeren en dorpsbewoners getroffen, die sterke drank maken van hun appels, abrikozen en pruimen. Westeuropese Unie Diplomaten uit zeven Westeuropese landen komen vandaag te Londen bijeen om bijzonderheden uit te wer ken voor de oprichting van de nieuwe Westeuropese Unie, de verde digingsorganisatie, waartoe op de kortelings te Londen en Parijs ge houden conferenties over de bewa pening van West-Duitsland werd be sloten. mep Zondagmorgen 21 November werd een nieuw gedeelte van de spoorbrug welke op het ogenblik over het Hol lands Diep wordt gebouwd, ingevaren. Het kalme weer begunstigde het werk zeer. Een overzicht tijdens het invaren: het zware staten gevaarte schuift langzaam op zijn plaats. Tegen de formulierenziekte Volgens radio-Moskou moet er in de Sovjet-Unie een eind gemaakt worden aan de ambtenarij en de for mulierenziekte. Als radio-Moskou zo iets zegt, is men er al lang mee be gonnen. Inderdaad is men thans op grote schaal bezig met de overplaat sing van duizenden overtollige amb tenaren uit de ministeries naar fa brieken en boerderijen. Degenen, die naar de „produceer meer voedsel-gebieden" in Kazakh stan en Siberië of naar de houtkap- bedrijven in het hoge Noorden of het uiterste Oosten worden weg-gezui- verd, kunnen in aanmerking komen voor een vergoeding, welke ten hoog ste 3 maanden salaris bedraagt. Wie ergens anders heen moet, kan 2 maanden salaris krijgen. Indien om scholing nodig blijkt, mag deze niet langer dan 3 maanden duren. Het partijblad „Prawda" schrijft, dat de regering millioenen roebels hela. moest betalen voor salarissen aan ambtenaren, die net zo goed of beter thuis hadden kunnen blij ven. „Zij brengen hun tijd zoek met het opstellen van onnodige richtlijnen, voorstellen, verwijzingen, brieven en verslagen", aldus öe Prawda. „Tal van verschillende afdelingen en bureaux doen de hele dag werk, dat al door andere afdelingen en bureaux gedaan is. De formulieren- kunstenaars ten departemente heb ben het zo ver gebracht, dat kleine ondernemingen genoopt zijn een bureau-staf te onderhouden, zo uit gebreid als van een grote fabriek". „Daar moet een eind aan komen", zo vervolgt de Prawda. „En de de partementen moeten nu eens niet de kans krijgen, hun overtollig perso neel gewoon naar andere departe menten over te plaatsen. Neen, ieder een, die niet nodig is op een ministe rie en een gezond lichaam heeft, moet productief werk gaan doen". Boedapest verleent gratie Het Hongaarse persbureau heeft in het weekeind bekend gemaakt, dat op voorstel van de minister van jus titie, Erik Molnar, gratie is verleend aan Anna Kethly, een socialistisch leidster van internationale bekend- Kern-energie voor New York De particuliere onderneming, die de stad New York van electriciteit voorziet, is bezig plannen op lange termijn te maken, om te kannen vol doen aam de steeds stijgende behoef ten der stad aan energie. Daartoe wil zij haar eigen door kernenergie ge dreven centrales bouwen. Bryan Marvin zei namens de maat schappij, de Consolidated Edison Company, dat men logischerwijs kon aannemen dat het ontwikkelen van 'n door kernenergie gedreven kracht station even lang zou zou duren als het ontwerpen en bouwen van een gangbare centrale beide ongeveer vijf jaar. De maatschappij was, volgens Bryan, in onderhandeling met ver scheidene industriëlen, die een be langrijke rol in het plan zouden spe len. De nieuwe centrales zouden, eenmaal gereed, de bestaande kolen centrales niet vervangen, maar naast deze worden gebruikt. Voorstel is onrealistisch Zuid-Slavië zal niet aan de door de Sowjet-Unie voorgestelde confe rentie over de Europese veiligheid deelnemen, omdat het het voorstel, zoals door Moskou geformuleerd, als onrealistisch beschouwt, aldus presi dent Tito op een massabijeenkomst te Capodictria, bij zijn eerste bezoek aan de voormalige Zuidslavische zó ne van Triëst sinds deze bij Zuid- Slavië is gevoegd. De president voegde hier echter aan toe, dat „het denkbeeld op zich zelf werkelijk gode is". Hij toonde zich ingenomen met 't feit, dat de Sowjet-Unie thans heeft voorgesteld, dat 23 Europese staten aan een der gelijk overleg moeten deelnemen en niet alleen de „Grote Vier" zoals voorheen. De door Moskou genoemde datum maakte de tijd van voorbe reiding echter te kort. Het voorstel was van meet af aan tot mislukken gedoemd, omdat de Westelijke mo gendheden het wel moesten verwer pen, aldus Tito. Hij zeide ook be vreesd te zijn, dat de Oosteuropese staten op de conferentie besluiten zouden nemen, die „wellicht nood- lotting zullen leiden tot een verdere toeneming van de spanning in Eu ropa". Daarom kon Zuid-Slavië, hoe wel het welwillend staat tegenover het denkbeeld, niet aan de voorge stelde bijeenkomst deelnemen. In Mei j.l. was van de zijde van Hongaarse vluchtelingen gemeld, dat zij tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Volgens het Hon gaarse persbureau is haar thans de rest van deze straf kwijtgescholden. Volgens te Wenen ontvangen be richten uit gewoonlijk betrouwbare kringen in Boedapest heeft de Hon gaarse regering honderden personen in vrijheid gesteld. Waarnemers zien in deze vrijlatingen, gepaard gaande met verklaringen over „ongerecht vaardigde arrestaties", een poging om een ruimere steun te winnen voor het communistische regiem, dat zich ziet geplaatst voor 'n groeiende economische crisis. Nobelprijs komt dochter ten goede West-Duitsland zal de dochter van wijlen Carl von Ossietzky schadeloos stellen voor het verlies van de ruim 85.000 gulden van de Nobelprijs voor de vrede, welke haar vader in 1936 kreeg, toen hij in een concentratie kamp van de Nazi's verbleef. Carl von Ossietzky, een Duitse pa cifist, kwam in een concentratie kamp, toen Hitler in 19Ö3 aan de macht kwam. S.S.-ers zouden hem hebben gearresteerd na de brand in de Rijksdag. Hitler was woedend, toen in 1936 bekend werd gemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede voor 1935 was toegekend aan de gevan gene. De Gestapo nam het geld in beslag en, hoewel Hitier onder druk van de wereldopinie genoodzaakt was de. pacifist vrij te laten, werd von Ossietzky in een sanatorium strenge afzondering gehouden, zijn dood in 1938. Zijn dochter Rosalinda, wier moe der de dochter van een Engelse ge neraal was, was tien jaar toen haar vader werd gearresteerd. De Nazi's dreigden haar naar een „opvoedings instituut" over te brengen, doch door bemiddeling van een Britse organisa tie kwam zij in 1933 met de eerste groep Duitse joodse kinderen naar Engeland, waar zij in huis kwam bij de Engelse filosoof Bertrand Russell. Toen aan haar vader de Nobelprijs was toegekend, werd zij uitgeno digd naar Stockholm te komen, waar zij hoopte haar vader te ontmoeten, nadat deze zijn prijs in Oslo in ont vangst zou hebben genomen. Von Ossietzky kreeg echter geen toestem ming Duitsland te verlaten. Zijn dochter bleef in Stockholm, verkreeg de Zweedse nationaliteit en huwde met de journalist Bjoern Palm. Het proces tegen Dominici Het proces tegen Gaston Domini ci schiet niet bepaald op. Dc getui gen liegen blijkbaar alsof het ge drukt staat en speciaal de familie Dominici wekt de indruk, veel meer te weten, dan zij wil loslaten. Zater dag zei de ouder boer Gaston, de be schuldigde, dat zijn kleinzoon Perrin „een bedrieger en een stroper was". Op de vraag van de rechter: „Denkt gij, dat hij in staat zou zijn tot het plegen van een drievoudige misdaad?" mompelde Dominici eerst wat voor zich heen en antwoordde toen: „Waarom zou mijn zoon Clo- vis mij beschuldigen als hij dit niet doet om iemand in de familie te dek ken?" De zitting van Zaterdag begon met het verhoor van Roger Perrin, Gas- tons kleinzoon. Alle getuigenissen van deze 18-ja- rige knaap waren echter een aan eenschakeling van leugens er klop te niets van. PEPERNOTEN-MISèRE. Een 33-jarige vrouw, die Zaterdag op het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam naar de intocht van Sint Nicolaas stond te kijken, kreeg een der pepernoten, die met gulle hand door de begeleidende zwarte pieten werden rondgestrooid in een van haar ogen. Zij zakte in elkaar en moest, vermoedelijk met een lichte hersenschudding, naar een ziekenhuis worden overgebracht. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot 2 Dinsdagavond. Opgem. te 10 u.) 2 OPLOPENDE TEMPERATUUR.. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, wat lichte regen. Geleidelijk oplo-1 pende temperatuur, maar in het Noorden en Noordoosten nog temperatuur om het vriespunt* Matige tot krachtige Zuidelijke wind. 23 Nov.: zon op 8.12 en onder 16.40; maan op 6.17 en onder 15.12 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. —1 C. STOCKHOLM geheel bew. —6 OSLO sneeuw —2 KOPENHAGEN licht bew. 0 LONDEN regen 9 AMSTERDAM licht bew. 0 BRUSSEL zwaar bew. 1 PARIJS licht bew. 1 BORDEAUX zwaar bew. 8 GRENOBLE zwaar bew. 2 NICE geheel bew. 9 WARSCHAU zwaar bew. —6 BERLIJN nevel -4 FRANKFORT nevel —5 MUNCHEN nevel —8 ZURICH nevel —3 GENEVE nevel —1 ROME onbewolkt 3 Korreltje Een smakelijk.eter wordt niet door verliefdheid gekweld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1