BIOSCOPEN Bespreking van dwalingen in het geestelijk en maatschappelijk leven Wedloop om de kunstmaan Heropening en inzegening van de dansschool van Evert Castelein ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Ledenvergadering Handelsvertegenwoordigers Inleiding door pater Maarschalkerweerd [socialisatie van de voornaamste pro ductiemiddelen en een beperking van de beschikkingsmacht van het par- tiuclier bezit. Zij bestrijdt niet alleen de geest van het kapitalisme maar woordigers kwamen gisteravond in ook het kapitalisme zelf. Deze partij ledenvergadering bijeen. Op deze bij eenkomst hield pater Maarschalker weerd zijn aangekondigde causerie over het derde deel van het Bis schoppelijk Mandement. Allereerst besprak spreker het staatkundig li beralisme, dat aan eenieder in de maatschappij gelijke rechten en vrij heden toekent. In deze maatschappij zijn de rede en de menselijke natuür de enige normen. Voor God is er geen of slechts een ondergeschikte plaats. Daarnaast ontplooit zich het econo misch liberalisme, dat de mens los van alle rechten en zedewetten, het maximum van eigenbelang laat be reiken. In een dergelijke maatschap pij, waar men de autonomie van de réde proclameert, geen dwang van de autoriteit aanvaardt, verwerpt men ook het van God gestelde ge zag, om de geloofswaarheid vast te stellen en de praktijk van het gods dienstig leven te regelen. Ofschoon het hedendaagse liberalisme een gun stige wending te zien geeft, wordt het christelijk beginsel niet aanvaard als norm van het maatschappelijk leven. Wetten van humanist. Een stap verder gaat de humanist, die uitgaat van de mens zelf. Hij ziet de mens als drager van een normge voel, een soort wet, die niet aan per soonlijke willekeur onderhevig is, maar wel persoonlijk ontdekt en ont wikkeld moet worden. Op deze wijze wordt de mens schepper van geeste lijke waarden en schept hij orde voor zich en de wereld om hem heen. Waar de christen zijn moraalnormen vindt in de door Goa geschapen na tuur en openbaring, waardoor de mens zich direct of indirect op God richt, kent de humanist geen doel waarheen hij zich beweegt. Zijn zin is net leven, zijn doel ligt in de we reld. Niet alleen religieuze zaken. Vervolgens sprak de geestelijk ad viseur over de Partij van de Arbeid, die een economisch herstel wenst zonder klassetegenstellingen. De be hoefte voorziening moet om bijzon dere organen ten bate van de ge meenschap geleid worden. Zij wenst KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Van 21 tot en met 27 November Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. MAANDAG: is voor de christen onaanvaardbaar niet alleen omdat zij een te ver gaan de vergemeenschappelijking van de Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur. De productiemiddelen en een -te groot heer JPoncin over „Het Bisschoppelijk HET MANDEMENT staatsoverwicht nastreeft, maar ook omdat zij geen leidend christelijk beginsel kent en in haar een levens houding overheerst, die niet wil we ten van christelijke idealen. Tot slot wees de geestelijk advi seur op de laatste toespraak van de Paus, waarin hij zeide: de autoriteit van de bisschoppen gaat niet alleen uit naar religieuse zaken, maar ook naar alle ondernemingen, die het le ven betreffen, zoals het werkeijlk geleid wordt. Instructies dienaan gaande moeten door eenieder worden aanvaard. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde de dames Dj ie Kiok Nio te Leiden; Th. L. Jamin te Rotterdam (Cum laude); C. H. Ver- hoeff te Rotterdam en de heren W. H. J. van Deventer te Den Haag; R. Geiler (U.S.A.); J. C. Houtman te Wassenaar en J. L. D. v. d. Roest te Den Haag; doctoraal examen Ge neeskunde de heren P. F. Jasperse te Den Haag; J. A. Kuyper te Den Haag; N. D. v. Lith te Leiden; Th. Manuikin (U.S.A.); A. C. M. Vermeu len te Voorburg; K. M. de Vos te Ooltgensplaat; J. B. J. Wiegman te Leiden; R. Wijsman te Leiden en P. J. J. Zuur te Voorburg; arts examen le gedeelte de heren J. A. P. M. Beekmans te Leiden; H. M. C. Doeglas te Wassenaar; C. Kole te Oegstgeest; J. A. Römer te Oosterbeek; J. A. Scholte te Den Haag en J. P. Vro lijk te Den Haag; arts examen .2e gedeelte de dames E. Th. Claproth te Leiden; E. H. Mulder-Wijt te Leiden en de heren W. M. v. d. Valk te Lei den en A. v. Vianen te Leiden. GEVEILDE PERCELEN TE LEIDEN Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden is geveild: Huis met afzonderlijke bovenwo ning Oude Rijn 19-19a, in bod: 4.300; kaper E. van Starkenburg te Leiden qq voor: 4.525,—. Herenhuis met tuin Hoge Rijndijk 20 te Zoeterwoude is uit de hand ver kocht^ Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden is geveild: Huis en erf Apothekersdijk 31 in bod: ƒ9.400; koper J. van den Berg te Leiden qq voor 11.000, Huis en erf Merelstraat 45 hoek Mandement". Harmonie, 8 uur nam. Kath. Reis- vereniging „Schoorsteenkolder", WOENSDAG: Vergulde Turk, 8 uur nam. Kath. Werkgevers. Rector dr. F. Holthuizen over „Het Bisschoppelijk Mande ment" DONDERDAG: Gulden Vlies, 8 uur nam. Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Dr. W. P. Theunissen over „Op verkenning in Oost en West". Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door: dr Van Alphen. de Haan, Jasperse, Stoffers, Wydicks/ Dienst der Apotheken. De avond-,, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 20 November tot Zaterdag 27 November waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zui- der-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. ALS VREDESOBJECT BELANGRIJK De Amerikaanse regering zal in het komende jaar de constructie van een icunstmatige aard-satelliet in studie nemen, zo luidt een belangrijk be richt uit de V.S. Natuurlijk is een en ander nog vol strekt geheim, doch enkele gegevens over dit gigantische project zijn be kend en wel dat de zogenaamde kunst maan op een afstand van ongeveer 800 kilometer boven de aarde zal moeten cirkelen, terwijl de satelliet zelf een doorsnee zal hebben van 150 meter en de vorm krijgt van een groot wagenwiel. Deze kunstmaan zal het mogelijk maken ieder willekeurig punt op aar de onder observatie te houden en bo vendien zou zij gebruikt kunnen wor den als startplaats voor reizen door het heelal per ruimteschip. De uit voering van dit geweldige project zal het ontzettende bedrag van onge veer 4 miljard dollar vragen, terwijl bovendien een intensieve samenwer king van wetenschap en industrie zal worden verlangd, wil het plan gen. Door middel van vrachtraketten wil men de onderdelen van de satel liet naar een punt op ongeveer 800 kilometer van de aarde in de ruimte brenjgen, alwaar deze onderdelen tot één geheel zullen worden samenge steld. De satelliet zal worden uitge- Casino: Lido: BIOCOPEN. „De wonderdokter", 14 j. „Koning der melodieën alle leeftijden. „Bekentenis in Boedapest", 14 jaar. „Monsieur Ripois, lieveling der vrouwen", volwasse nen. „De verovering van Sas katchewan", 14 jaar. Het bisschoppelijk mandement heeft heel wat sprekers stof voor cou- serie of redevoering gegeven. Ook Maandagavond weer hebben Leidse katholieken de kans om zich te doen i Nachtegaallaan in bod. 5.1()o; koper inleiden ('.-or de heer J. Ponem uit M qq voor. /5180 Huis en erf Levendaal 124 in bod: 3.950 koper B. J. van Leeuwen te Leiden qq voor 3950. Huizen en erven Mauritsstraat 57, 59, 61, 63, 65 en 67 te zamen na af mijning in bod: ƒ18.281; koper W. Goddijn te Leiden qq voor f 18.451. Huis en erf Oranjegracht 5 in bod: 1.300; koper P. Moerman te Lei den qq voor 1.340. Santpoort in de betekenis van dit be langrijk bisschoppelijk geschrift. De parochiële comité's voor de katholie ke actie hebben deze avond, die gra tis toegankelijk is, georganiseerd. Om 8 uur nam. in de foyer van de Stads gehoorzaal. Begrafenis M. Bolderdijk Gistermiddag om drie uur is het stoffelijk overschot van d© heer M. Bolderdijk, in leven oud-muziekdi recteur van vele fanfare- en harmo niecorpsen in Leiden en omgeving op de begraafplaats Rhijnhof aan de schoot der aarde toevertrouwd. Velen waren gekomen om aan de overle dene de laatste eer te bewijzen. met heel veel belangstelling hebben uitgezien naar de reeds twee weken Onder hen waren onder meer de-1 aangekondigde film „Koning der Me- putaties van de afdeling Leiden van lodieën", waarin het leven van de Talloze echte muurbloemen sierden het gebouw De in geheel nieuw toilet gestoken danszalen van Evert Castelein prijk ten, versierd met talrijke corsages bestaande uit werkelijke muurbloe men, in een feestelijke verlichting, toen gistermiddag de officiële her opening en inzegening door deken M. A. Jansen plaats vond. De heer Evert Castelein kon in zijn welkomstwoord een groot aantak af gevaardigden uit bijna alle lagen van het geestelijk en maatschappelijk le ven begroeten. Onder zijn gehoor be vonden zich onder meer: deken M. A. Jansen, rector Vester, pater V. Moons, kapelaan J. W. M. de Jong, enkele pastoors uit de buitengemeen ten, de heer Hagedoorn, commandant van de brandweer, dansleraren en af gevaardigden van verschillende vak- en standsorganisaties. In een uiteenzetting over het doel van de wijdingsplechtigheid wees de ken Jansen erop, dat ook de vrije tijd in dienst van God besteed moet worden. Hij dankte de heer Castelein voor de werkelijke vreugde, die hij door middel van zijn mooie inrichting de jeugd reeds geschonken heeft, en die van zóveel invloed is op het la tere leven van de leerling. Hierna verrichtte de deken de inzegening. Vervolgens werd het woord gi_ voerd door pater Adriaanse, modera tor van „San Filippi Neri". Spreker betoogde dat Evert Castelein de geest en de sfeer, die het verband zich als doel heeft gesteld, uitstekend weet te benaderen. Martien Visser, dangler aar aan de school van E. Castelein, bood hierna het ontwerp van het vergrote vignet van de school aan, dat in de toekomst in brons uitgevoerd, de hal van de school zal sieren. Na een kort dankwoord aan alle aanwezigen, overhandigde de heer Castelein aan deken Jansen een en veloppe met inhoud voor de restau ratie van zfjn kerk. Een afgevaardig de van „Santos" mocht een dergelijk geschenk voor het sanatoriumwerk in ontvangst nemen. Tot besluit van de plechtigheid voerde Gé Hofenk op een piano-hammondorgel-combinatie een stemmig Avé Maria uit. De danszalen zijn door de heer Fr. Noest geheel nieuw ingericht. rust met televisie-camera's en zen ders, die door telescopen opgenomen beelden naar een ontvangstation op aarde kunnen zenden, waardoor van ieder punt op aarde, waar ook, een prima beeld kan worden verkregen en er dus geen ijzeren gordijn meer zal bestaan. En de Russen? Het is overigens een publiek ge heim, dat ook de Russen reeds ge ruime tijd met het plan tot construc tie van een aard-satelliet rondlopen en dat daar ernstig aan wordt ge werkt. Hoever men in Rusland mSt een en ander is gevorderd, is onbe kend, doch men mag gerust spreken van een wedloop tussen deze beide mogendheden met de kunstmaan als inzet. Wie zal de eerste zijn, die met de constructie een aanvang maakt? We kunnen het niet zeggen, maar de strijd is ontbrand, dat staat wel vast. In deze strijd spelen wetenschap en kapitaal een zeer voorname rol, want een dergelijk project is slechts te ver wezenlijken door prominente geleer den, die hierbij de onvoorwaardelijke steun moeten ontvangen van de tech nische industrie en moeten kunnen beschikken over enorme kapitalen, hetgeen trouwens tot uitdrukking komt, wanneer we bezien,'dat de V.S. de kosten op ongeveer 4 miljard dol lar schatten. De waarde van de kunstmaan. Ogenschijnlijk zou men menen, dat hij, die het eerst een dergelijke aard- satelliet heeft, de wereld in zjjn macht heeft. Hij zou in staat zijn ieder deel van de wereld te observe ren en eventuele troepenconcentra ties en dergelijke tijdig waar te ne men. Inderdaad is dit een feit, doch toch is de waarde van de kunstmaan stra tegisch bezien betrekkelijk, want het is en blijft een zeer kwetsbaar punt, wanneer men de onderdelen van een aard-satelliet door middel van vracht raketten naar het punt van bestem ming kan brengen, dan is het ook mogelijk een geleid projectiel naar de plaats te zenden, waardoor in één klap de satelliet vernietigd of althans zeer ernstig beschadigd zou kunnen van de kunstmaan dalen. Doch wij worden. Dit doet de militaire waarde mogen niet vergeten, dat deze satel liet niet alleen van militaire doch ook van vredesbetekenis kan en moet zijn. Ten eerste is het mogelijk weten schappelijke waarnemingen en proef nemingen te doen, die anders niet mo gelijk zouden zijn, terwijl de moge lijkheid ook niet uitgesloten is, dat men van deze aard-satelliet af in staat is het klimaat in bepaalde de len van de wereld gunstig te beïn vloeden, waardoor misoogst kan wor den voorkomen en steppen en woes tijnen in vruchtbare gebieden kun nen worden veranderd. Zo zien wij, dat de kunstmaan als vredesobject belangrijker is, dan oorlogsmiddel De bouw van een dergelijk technisch wonder is daarom volkomen verant woord al zal men er strategisch niet al te veel van moeten verwachten. Diphterie, Kinkhoest? Neen\ Inenten ertegen? - Ja! Bij uw dokter: tedere Woensdag van 23 uur IN DE LEIDSE de Kon. Ned. militaire pensioenbond, van de afdeling Leiden van de Ne- ;rote operacomponist Giuseppe Ver- li is uitgebeeld. We weten niet of derlandse bond van oud-onderoffi-1 de levensgeschiedenis van Verdi hier eieren, van „Het Oude Vierde", de historie-getrouw is weergegeven, heren F. J. Teunissen en D. A. M.maar in ieder geval is de romanti- Verstraeten, resp. voorzitter en se-1 Sche liefdesgeschiedenis van deze cretaris van het Leids Pólitiemuziek- j grote opera-componist een prachtig gezelschap, van welk gezelschap ook' gegeven voor deze boeiende en tot vele werkende leden aanwezig wa-j in alle details fijn verzorgde film ge ren. Voorts vertegenwoordigers vanl worden, waarmee de makers alle de bond van Oud-strijders en dragers i eer hebben ingelegd, van het mobilisatiekruis, de heer H. j Het schijnt evenwel, dat alle be- Renier, voorzitter van de Posthar-j roemde grootheden op kunstgebied, manie, een deputatie van het voor- vooral schilders en musici een zorge- malige 6e R.V.A., de heer R. J. Meijer' lijk armoedig begin te doorworste- commissaris van politie te Leiden, I lén hebben gehad en Verdi ont hoof dinspecteur van politie, de heerl kwam daaraan niet. Niet zonder heel D. v. d. Wal, een deputatie van de1 veel moeite slaagt hij er in 1839 in Warmondse fanfare, de heren P. van, Verdi was toen 26 jaar oud zijn Mever en J. Beekhoven, resp. voor zitter en secretaris van de bond van orkestdirigenten in Nederland. Bij de geopende groeve werd al lereerst het woord gevoerd door een •huisgenoot van de overledene, de heer H. J. van Leeuwen. Na hemi wordt ziek omdat zij het verdriet sprak de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer. In de 25 jaar, dat de heer Bol derdijk, aldus de commissaris, directeur van het Leids Pnjitie- muziekgezelschap is gevvpest. heeft hij zijn gaven op muzikaal gebied ten volle ingezet. De goede naam van het Poli- tie-mu.ziekgezelschap is aan de heer Bolderdijk te danken. Vervolgens spraken nog de heren W. J. Smolders, oud-onderkapel meester van het 4e, de heer Piet van Mever, voorzitter van de bond van orkestdirigenten in Nederland, waar van overledene bestuurslid en enige tijd voorzitter is geweest, de heer Beversluis, voorzitter van de Ned. Bond van oud-onderofficieren te Leiden en de heer J. Lambermont, namens het 6e R.V.A. Laatstgenoem de spreker herinnerde aan de tijd, waarin de overleden directeur was' uitgebeeld. Verdi aanvaardt het en van het muziekcorps-te-paard van' het „Slavenkoor" laat zijn gezang dit regiment. horen.maar intussen rijst in Ver- Lido. Velen zullen ongetwijfeld di's hart liefde voor de zangeres. Op aandringen van Verdi's schoonvader trekt Giuseppina zich evenwel te rug, omdat zij Verdi onwaardig is welke houding hij haar hoogst kwa lijk neemt. Intussen g3at hij voort met successen te boeken. Ernani (1844), Macbeth (1847), Rigoletto (1851), II Trovatore (1853), La Tra- viata (1853) Aïda (1871), 't zyn alle opera's, waardoor de naam van Ver di nog hoog schittert en telkens krijgt de toeschouwer fragmenten uit de diverse opera's te horen, waar door de film tot een machtig geheel wordt, een documentaire als 't ware van Verdi's leven. Daarbij laat Ver di herhaaldelijk uitkomen hoe de zang uitsluitend draagster der ex pressie is, terwijl het orkest slechts illustratieve achtergrond is. Giusep pe en Giuseppina vinden elkaar evenwel terug, door Donizetti, even eens componist en Barezzi, Verdi's schoonvader, leidt haar tenslotte tot hem, waarna ze nog jaren gelukkig leven, hetgeen ook uitkomt in zijn latere werken: Otello (1887) en Fal- staff (1892). In 1901 overleed hij te Milaan, waar hij zovele triomfen had gevierd. Men moet deze film zien om het genot van het aanhoren van zijn on vergankelijke muziek intenser te be leven. Men zal er geen spijt van heb ben. De film is gekeurd voor alle leef tijden. eerste opera „Oberto" opgevoerd te krijgen en terwijl het eerste succes in de Scala van Milaan, opklatert, valt zijn zoontje Igino ten prooi aan typhus en sterft. Het geld is spoedig op, de vrouw van Verdi, Margharita, van het verlies van haar zoontje niet te boven weet te komen en ge dreven door de impresario van het Scala Theater, maar tevens door ge brek aan geld schrijft Verdi 'een komische opera ,,Un giorno di reg no" (1840). Hij kan door de ziekte van zijn vrouw echter moeilijk in de goede sfeer komen en de opvoering wordt 'n mislukkig. Thuis gekomen verheelt hij dit voor zijn vrouw en deze sterft tevreden. Verdi is terneer geslagen, zwerft zonder middelen van bestaan door de stad, men wei gert hem zelfs verder crediet in het kroegje, waar hij placht te eten Dan ontmoet hij de zangeres Giu seppina Strepponi, die hem uit zijn onbeschrijfelijke ellende weet op te trekken. Zij beweegt hem de muziek voor „Nabuco" (1842) te compone ren, waarin het drama van het ver drukte en in ballingschap levende Joodse volk, dat zoveel gelijkenis vertoont met het Italiaanse, wordt Trianon. „Monsieur Ripois" is een Franse productie van de bekende regisseur René Clément, die ditmaal de avonturen van een losbol tot on derwerp van een luchtig verhaaltje gemaakt heeft. Meneer in kwestie is een charmante Fransman, die door een of ander toeval in Londen ver zeild is geraakt. Klimaat en leefwijze liggen de rusteloze losbol niet en het schone geslacht is eigenlijk mid del voor hem om zijn zelfvertrouwen niet te verliezen. De Engelse vrou wen laten tegenover hem hun ge bruikelijke reserve varen en informe ren vertrouwelijk of de Francais es werkelijk lichtzinnig zijn. Monsieur Ripois wandelt ondertussen als een ongelikte blauwbaard door alle lief desavonturen. Hij laat zijn slachtof fers echter het leven, zij het dan met een gebroken hart. Er is slechts één vrouw die hem door heeft en hem tijdig weet te verlaten. In een amech tige poging om indruk op haar te maken, verongelukt hij en is voor de rest van zijn leven overgeleverd aan de genade van degene die zijn wa gentje duwt. Renè Clément is er niet in geslaagd met deze film het peil Van bijvoorbeeld „Het verboden spel" te benaderen. De film is wel amusant, maar vertoont toch overigens zoveel lichtzinnigheden dat de K.F.C. ge meend heeft de leeftijdsgrens naar volwassen te moeten verschuiven. Casino. De eindconclusie van de film „De Wonderdokter" is, dat de mensen, sinds zij niet meer geloven, alles geloven. Dit wordt als een wijze spreuk zichtbaar en dient om een tamelijk zwak slot te versterken. Overigens is deze Franse rolprent boeiend. Zjj behandelt een belang wekkend probleem, n.l. „Kan een magnetiseur van belang zijn voor de medische wereld?" De hoofdpersoon in deze film is een dokter, die uit de kring van artsen is getreden en zich onder een andere naam ergens als magnetiseur heeft gevestigd om zijn inkomen te ver groten. Hij slaagt wonderwel in zijn opzet: was hy vroeger slechts een arm artsje, nu heeft hij een prak tijk, die hem alle gewenste comfort verschaft. Met zijn kwakzalverijen geneest hij enige mensen en hij is er nauw aan toe zelf in de geneeskracht van zijn handen te gaan geloven, als hij bij een poging om zijn geminde van een tumor in de hersens te genezen tot de smartelijke ontdekking komt, dat hij en iedereen, die in hem geloofde, zich valse illusies hebben gemaakt. De rol van de dokter wordt subliem men die een slecht inzicht had in de toestanden bij de Indianen, want ter- wijl de opstandige Sioux Indianen opmerkelijke successen op Ameri- kaa- se troepen behaald hadden, liet hij de vreedzame en bevriende stam men ontwapenen, waardoor deze mensen aan de willekeur van hun vijanden waren overgeleverd. In zeer spannende opnamen laat de film de strijd zien, die de inmiddels opgeruk te Sioux Indianen tegen dc politie voeren. O'Rourke blijkt echter de reddende man te zijn, want hij heeft intussen kans gezien de ontwapende goedwillende stammen weer van wa pens te voorzien, waarmede deze de politie te hulp komen. Bij deze actie, speelt de „misdadige" Amerikaanse jongedame een voorname rol en als blijkt dat zij aan geen misdaad schul dig is, draait het op een huwelijk uit. Een film met veel vaart en avontuur met prachtige natuuropna men .Toegankelijk voor personen bo ven 14 jaar. Luxor. „Bekentenis in Buda pest" is. een film, die een tipje van het IJzeren Goi'dijn tracht op te lichten en 'n indruk geeft v. d. wijze, waarop men in Oost Europa verhoren pleegt af te nemen. Voorts hoe het „dank zij" de moderne techniek mo gelijk is iemands woorden vals weer te geven en met „gemonteerde" ge sprekken propaganda te maken. Het zwaartepunt van de film is echter de geschiedenis van een voort varende Amerikaanse journalist, die een poosje bij de Europese dienst van zijn blad moet gaan werken en daar niet alleen binnen enkele dagen een serie primeurs brengt, maar ook nog kans ziet een moeilijk te veroveren meisje het hart op hol te brengen. Als de journalist een zieke corres pondent in Budapest moet vervan- GEM. AANKONDIGING In verband met de werkzaamheden aan de bruggenbouw Oude Vest Mare zal het voorlopig niet mogéljjk zijn, dat motorrijtuigen, die bezoe ker: naar de schouwburg brengen of van de schouwburg halen, tot vóór het gebouw rijden. Bij het brengen naaf de schouwburg kunnen deze motorrijtuigen komende van de zijde Turfmarkt de Oude Vest berijden tot de Lange Lijsbethsteeg en via deze steeg en de Caeciliastraat naar de Lange Mare rijden alwaar geparkeerd kan worden. Bezoekers van de schouwburg kun nen hun auto's ook parkeren op de Oude Singel en via de hulpbrug het gebouw te voet bereiken. Voor het afhalen van bezoekers kun nen auto's zich opstellen op de Oude Vest (tot aan de Lange Lijsbethsteeg) de Lange Maie of Oude Singel. Schouwburgbezoekers mogen htm wagens gedurende te tijd, dat zy d* voorstelling bijwonen, niet plaatsen op de Oude Vest (ook niet aan de waterkant) in de Lange Lijsbeth steeg of Caeciliastraat. 7830. PARK ROOMBURG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij op gror.d van artikel 36bis van de Verordening op de Straatpol itie hebben besloten het park Roomburg aan te wyzen als park, waarin het aan houders of eigenaars van honden verboden is deze los te laten lopen. Leiden, 19 November 1954. 7<833 ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, d-at zij hebben besloten een algemene ontheffing te verlenen van het verbod, bedoeld in artikel 2, sub c, der Winkelsluitingswet 1951, in dier voege, dat op 27 November 1954 en op de dagen 29 November tot en met 4 December 1954 de winkels ge opend mogen zijn tot 21.30 uur. 7833 AUTOBUSDIENST. Burgemeester en Wethouders bren gen ter algemene kennis, dat met ingang van heden gedurende vier weken voor een ieder ter inzage ligt op de Afdeling Algemene Zaken der gemeentesecretarie him beschikking van 19 November 1954, waarbij aan de N.V. Eltax, alhier, vergunning wordt verleend voor de uitoefening van een autobusdienst binnen deze gemeente voor de trajecten S en K. zulks met intrekking van de bestaan de vergunningen. Leiden, 20 November 1954. 7833 Burgemeester en Wethouders van Leiden, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL vertolkt door de bekende Franse8en' geraakt hy in de Hongaarse filmacteur, Jean Marais. K.F.C.-keu ring: 14 jaar. Rex. „Saskatchewan" is een film met fraaie kleurrijke opnamen van het schone en woeste Canadese landschap, waarn inspecteur O'Rour ke /an de Canadese bereden Politie een Amerikaanse meisje uit de han den van Indianenstammen redde. Te rug in het fort Saskatchewan" bleek het meisje door de politie gezocht wegens woord. In het fort was te vens een nieuwe commandant geko- hoofdstad al heel gauw in moeilijk heden. Het verhaal zou op het scha vot geëindigd zijn, als het verliefde meisje in Parijs niet op het oor logspad was gegaan. Zij zoekt naar fen document; dat de Hongaarse re geerders, aLthans eer. aantal van hen, in ongenade kan brengen en hoewel zij niet helemaal slaagt in haar op zet komt de ter dood veroordeelde toch nog heelhuids thuis. Een boeiende film, die de aandacht van de bioscoopbezoekers gespannen weet te houden. Boven 14 jaar. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RUN. 19 Nov. Groente. Bloemkool 4363, Bloemkool II 1349. Bospeen 2838, Waspeen I 1926, Waspeen II 12—19, Rode kool 9—22, Geïe kool 12—20, Groene kool 1625 Breekpeen 22— 24, Boerenkool 20—23, Spruiten 24— 26, Andijvie 1928, Knolselderie 4.1012, Tomaten A 3850, Tomaten C 30—32, Tomaten CC 20—22, Krul- peterselie 4.705.60, Peterselie 6.40 —6.50. R'VEEN, 19 Nov. Bloemen. Freesia's 3574, Anemonen 1630, Herco 5165, Little America 39—61, Champion 4762, Cranfordia 4055, Golden Seal 40—100; Lumina 4984, White Hope 57—80, Millerdale 40— 61, Sultane 5157, Kaufmann 4264 Southd. Pink 6579, Alfretton 60 74, Sussex White 6980, Exmouth Pink 7180 per bos. Indiana 815, Long Island 918, L. Gerus 1921, Alfretton 1214, Am. Aanwinst 15— 18. Kalanchoë 1718, Cyclamen 32— 60, Anjers 1325 per stuk. Groente. Aardbeien I 87 13.06, idem II 3057 per 2 ons doos. Glassla I 9.70—15.60; idem II 2.50— 6.90, Natuursla 2.507.20 Andijvie 12.00—21.00 Bloemkool 9.00—29.00; Kassnijbonen 160.00165.00 idem stek 60.00—70.00 Pronkbonen 18.00—42.00; Tomaten A 51.0068.00, idem B 59.00 81.00, idem C 20.0035.00; idem CC 20.0023.00 idem afw. 20.0057.00 p. 100. TER AAR, 19 Nov Groente. Witlof I 38—45 cent, idem II 25 -36 cent. idem stek 1021 cent, tomaten A 2069 cent, idem B 20—80 cent, idem C 2032 cent, idem CC 20 cent, idem bonken 2033 cent, andijvie 14 23 cent, rode kool 23 cent, sav. kool 18 ceit, groene kool 8 cent, prei 16 cent idem II 10 cent, glasspinazie 48 51 cent, uien 812 cent, kroten 12 17 cent, waspeen 21 cent, alles per kg., sla 2.80—9.00 per 100 stuks, bloemkool A 34 cent, idem B-2630 cent, idem C 1617 cent, idem stek 8 cent alles per stuk, boerenkool 45 een-, stoofsla 5090 cent per kist. spruiten 36 cent per kg., bospeen 20 2S cent, selderij 6 cent. radijs 4 cent per tos. Appelen: Groninger Kroon 16 cent, Goudreinetten (moes) 10 ct., Bellefleur 10 cent, Lemoenappel 15 cent Peren: Gieser Wildeman 16 ct., Zwyndrechtse Wijnpeer 12 cent, Bre- derode 1314 cent, Winter jan 10 cent, Bergamotte 10 cent alles per kg. Drui ven 57 cent per half kg. VINKEVEEN, 19 Nov Groente. Andijvie 1422 cent, boerenkool 13 16 cent, groenekool 18—20 cent, rode kool 18—20 cent, prei 17 cent, spina zie 43 cent, tomaten 2052 cent, was peen 1823 cent, witlof I 4050 ct., Witlof II 2637 cent per kg., bloem kool 941 cent, knolseldrij 411 cent per stuk, peen 14—32 cent, peterselie 815 cent, en selderij 7—12 cent per bos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3