Imam masm ■max TYPEN STENO Naar HUIBERS Jeugdparlement te Leiden had 'n brede visie op de televisie „Een ladder tegen de maan' door de Spelgroep Doof/fa- v P de, Monumentenzorg, toegang gratis ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 13 )1*H. ifcfeaü g jaar 1UA9 ïot 1 December kan men in de Lakenhal genieten van een uitgezochte col lectie kindertekeningen, waarvan er boven twee zijn afgerlrukt. Deze ten toonstelling, die vooral in onderwijskringen veel belangstelling heeft, werd Jn de eerste week bezocht door ruim 750 personen. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. H. G. BEYEN In het Groot Auditorium van de Leidse Academie aanvaardde gister' middag prof, dr. H. G. Beyen het ambt van gewoon hoogleraar in de .faculteit der letteren en wijsbegeerte, spet een oratie getiteld: Romeinse k^inst; verval, vervulling en belofte. Onder de talloze aanwezigen merk ten wij o.m. op de minister van Bui tenlandse Zaken, de heer J. Beyen, broer van de jonge hoogleraar. Prof. Beyen wees er op, dat wij over het algemeen geneigd zijn, de Romeinse kunst in vr,gelijking met wat de Griekse cultuur ons nagela ten heeft, te onderschatten. In de renaissance was het tegendeel het geval. De overblijfselen van 'het im perium en de kennis van Romeinse litteratuur vormden een bron van in- spiratie voor de kunstenaars Eerst na Barok en Rococo kwam er een kentering. Arohaeologisohe vondsten bewezen de enorme waarden van de Griekse beschaving. Elke vondst deed de glans van het oude Rome verflauwen en de kennis van deze beschaving werd tenslotte nog slechts gebruikt om tot reconstructie van de Griekse cultuur te komen. In de laat- ste tijd is men echter, waarschijnlijk door een loslaten van het klassieke voorbeeld, tot een herwaardering van de Romeinse kunst gekomen. Hierna behandelde spreker de ver schillende tekenen van verval die de Romeinse cultuur gekenmerkt heb ben. Toch, zo besloot spreker, is het heilzame gevolg van deze cultuur in de gehele christelijke beschaving te bemerken. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) DOORLOPENDE CURSUS Kon Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Advertentie 1 Haarlemmerstraat 1 23, Leiden (Advertentie) Bonn en de Parijse verdragen Het Westduitse kabinet heeft Vrij dag de Parijse verdragen goedge keurd, zonder nochtans eenstemmig heid over het omstreden accoord, over de toekomst van het Saarge- bied te bereiken. De vier liberale ministers hebben hun goedkeuring niet willen geven en de meningsver schillen, waarom de vorige week een beslissing van het kabinet werd uit gesteld, zijn dus niet overwonnen. De vier verdragen van Parijs zijn nu in handen gesteld van de Bonds raad, waar bondskanselier Ade nauer de eerste ernstige hindernis in de komende drie weken zal moe ten nemen. De vooruitzichten voor aanvaarding van het Saarverdrag door de Bondsraad worden steeds slechter. Vrijdag heeft ook nl het stedelijk parlement van Hamburg zich tegen de huidige tekst uitge sproken en aanvulling van het ver drag door protocollen verlangd. De houding van twee door de coalitie van Bonn geregeerde landen in de Bondsraad is daardoor twijfelachtig geworden. Drie socialistische landen zullen het accoord verwerpen en men neemt daarom aan, dat de Bondsraad, die de verdragen op 10 December moet behandelen, op nieu we onderhandelingen met Frankrijk zal aandringen. Een gordel van radar-ogen De Amerikaanse en de Canadese regering hebben bekend gemaakt, dat zij besloten hebben de bouw van een keten van radarposten langs de Noordelijke grens van het Ameri kaanse continent voort te zetten. Naar schatting zal de uitvoering van het plan een milliard dollar kosten. Een woordvoerder van het depar tement van defensie te Washington verklaarde, dat een keten van radar ogen van 4,800 km lengte, ingeval van een aanval van Russische bom menwerpers via het Poolge".:i:d, Amerikaanse steden zes uur van te voren zal waarschuwen. Het eerste station van deze reeks is ruim een jaar geleden in het ge bied van het eiland Barter ter hoog te van de kust van Alaska gebouwd. Ook de Sabres zijn vermoeid De Amerikaanse luchtmacht wijt de ongelukken met de Sabre F-86- straaljagers aan vermoeidheid van zekere metalen delen van de vleugel constructie. Twintig procent van de vliegtuigen zijn, na te zijn verbeterd, weer vrijgegeven voor het maken van vluchten. We herinneren er aan, dat Britse deskundigen onlangs uitspraken, dat ook de' ongelukken met de Cornets te wijten zijn aan metaalmoeheid. Jongen bij botsing uit auto geslingerd Vrijdagavond omstreeks kwart over acht is te Cadier en Keer op de rijksweg MaastrichtVaals een auto- hotsing geschied die de 15-jarige N. Vliegen het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde met de per sonenauto van de vader van het slachtoffer. Deze werd bestuurd door een zekere H. Toen deze auto defect raakte, sloeg een portier ^open^ De auto kwam daarna in botsing met een Belgische personenauto, die uit tegen overgestelde richting kwam. De zoon van de heer Vliegen werd uit de wa gen geslingerd en moet vrijwel op slag zijn gedood. Twee jongere broer tjes, die eveneens in de auto zaten en de bestuurder bekwamen geen I letsel. Het stoffelijk overschot van de jongen werd naar het ziekenhuis in Maastricht overgebracht. Tijdens het onderzoek door de politie, werd het verkeer omgelegd. PERVITINE-PLE5DOOI Arts vrijgesproken De tandarts, die door de Amster damse politie werd gearresteerd on der vermeeden van dronkenschap achter het stuur, is gisteren door het Amsterdamse gerechtshof vrij gesproken, omdat hij had verklaard, dat hij kort voordat hij met zijn wa gen begon te slingeren een pervitine- tablet had ingenomen en waarschijn lijk hierdoor bedwelmd was geraakt. Voor deze zienswijze pleitte o.m. het feit, dat de arts zelf zijn auto tot stilstand gebracht had, toen hij merkte, dat hij de macht over het stuur kwijtraakte. Wel had hij naar hij vertelde eerder op de bewuste dag enkele glazen bier en een glas cognac ge dronken, maar hij weet de onstand vastigheid van zijn autostuur aan de pervitinetabletten, met welke ziens wijze de rechtbank zich kennelijk heeft kunnen verenigen. GEMEENTEPERSONEEL IN DE DRIE GROTE STEDEN. Op 1 Januari van dit jaar bestond het gemeentepersoneel van 's Gra- venhage uit 13.925 personen. Een jaar tevoren was dit aantal 13.439. Am sterdam had begin van dit jaar 22.283 personen in dienst, Rotterdam 16.542. In deze twee steden waren de cijfers van begin vorig jaar respectievelijk 21.620 en 16.464. P. v. d. A.-RAADSFRACTIE IN TILBURG VERLIET DE VERGADERING. Ter voorziening in de wethouders vacature in Tilburg ontstaan door het overlijden 'van de heer F. Smeets, is gekozen de heer N. H. Pontzen (K. V.P.) die de portefeuille van onder wijs, cultuur en bedrijven zal behe ren. Aan deze benoeming ging een de bat vooraf waarbij de P.v.d.A.-frac- tie nog eens opmerkte dat haar als minderheid geen rechten waren toe bedeeld, hetgeen naderhand door de fractieleider van de K.V.P., de heer P. Vriens, in een uitvoerig betoog werd ontkend. Als protest tegen de haars inziens onjuiste en ondemocratische houding van de raadsmeerderheid verliet de fractie van de P.v.d.A. nog voor de stemming en bloc de vergadering. GLADIOLENPRIJZEN IETS GEZAKT Het mag dan zo zijn, dat de expor teurs de afgelopen week de gladiolen allesbehalve voor een prikje kregen, over de gehele linie lagen de prijzen toch niet meer zo hoog als men de laatste weken gewend was. Vooral de kleinere maten stonden kennelijk minder in de gunst met het gevolg, dat de opbrengsten niet meer op dat alleraardigste niveau lagen, waarop de kwekerg ze nog zo dolgraag een paar maanden hadden gezien Veertienen van soorten als Allard Pierson, Alfred Nobel, Spotlight, Rij zende Zon, Java, Hawaii, Mansoer, Pactolus, Bloemfontein, Silhouet en Paul Rubens lagen rond 8.50 per 100; twaalven draaiden voor 7.40 tot 7.60', terwijl 10-12 in verreweg de meeste gevallen niet boven 5. kon komen. Duur bleven nog Dr. Fle ming, Hokus Pokus, Johan van Ko nijnenburg, Uhu, Sweet Seventeen, Palet en Ravel, waarvan de viertie- nen f 10.en hoger opbrachten Ravel draaide nog wel voor ruim 12.ook! en de twaalven no teerden toch ook nog altijd tussen 8.50 en 9.De goedkoopste va riëteit was Sneeuprinses, die trou wens het gehele seizoen al tot de laagst genoteerden heeft behoort. Men betaalde voor de veertienen in de afgelopen week niet meer dan hoogstens 6.en voor de twaalven - 5.20. Een soort als. Harry Hopkins I Johanna Maria Agatha dr van werd daarentegen weer best betaald. i: 7" en 7an~ ,en> £a~ Zelfs twaalven kwamen nog boven cobus Pbtn5' A- p- 6 zen en M. P. Opdam; Johanna Wil- Verantwoorde programma's tégen de vervlakking Kamer 125 van het Stadhuis was weer het vertrouwde centrum van het Leidse Jeugd Parlement, dat gis teravond bijeen kwam ter bespre king van het teievisieoeieid in i\e- derland. Door de Arjos was een rapport in gediend, dat allereerst enige techni sche problemen van de televisie aan de orde stelde. Deze zijn groot en ve lerlei De belangstelling ging echter meer uit, naar wat men in de huis kamer te zien zal krijgen en naar de invloed daarvan op ons gehele volksleven Want dat die invloed bij zonder groot zal zijn, daarvan is een ieder overtuigd. Het rapport gaat dan in op de kwestie van de reclame. Als voorbeeld wordt Amerika aange haald. Geen vervlakking. De Arjos sprak zich zeer positief uit tegen reclame bij de televisie. Ten aanzien van de programma's wordt gezegd, dat deze dermate verant woord gebracht moeten worden, dat zij in geen geval zilllen moeten lei den tot verdere vervlakking van het geestelijk en culturele leven yan de mens. Iedere sumensteller van een te levisie-programma zou een bord met grote letters boven zijn bed moeten hebben hangen, waarop vermeld stond: „Wat de atoombom is voor de menselijke samenleving, kan de tele visie zijn voor de cultuur". Hoe moei lijk is het nu al, zo gaat het rapport verder, om de mensen tot goede en verantwoorde vrije tijdsbesteding te leiden. Als men dan ook nog elke avond in een luie stoel bij de kachel kan ondergaan wat de televisie brengt aan genot en amusement, dan kan men gerust bezorgd zijn, dat dit zal leiden tot nog verdere passi viteit. Daarom spreekt het rapport ook z'n huivering uit voor de z.g. al gemene programma's zoals die in de nota van minister Cals zijn ver werkt, want wie moet in Nederland de televisieprogramma's brengen? De Arjos vindt, dat de omroepvereni gingen hiervoor aangewezen zijn. Die beschikken bovendien over het vetorecht. Het rapport spreekt aan het slot de wens uit dat de samen werking in de N.T.S. zo groot mag zijn, dat onze Nederlandse omroeo- verenigin?en, die toch ieder voor zich uit een geheel andere hoek waaien, in staat zijn ons volk en daarme de vooral de „orovmrie" de riik- dom aan e<=n actief en geestelijk Ie- vpn te tonen. Internationale samenwerking. Hierna kre<?en de overige fracties de C.H.J.G. de J.K.V.P. en de Nieuwe Koers gelegenheid zich over dit rapnort uit te spreken. Gewezen werd op de grote verant woordelijkheid, die er zal komen te liggen bij de samenstellers van de programma's. De Nieuwe Koers pléit- te voor een nationaal instituut op brede basis. Waarom de gedachte van samenwerking hier nu eens niet ver werkelijkt? Bovendien wees de woordvoerder van deze fractie op de moeilijkheden bij samenwerking op internationaal gebied, die door een sectarische T.V. zouden ontstaan. Verder wees hij op 't belang ongecen sureerd buitenlandse programma's te kunnen krijgen. Ook deze fractie wees de reclame af. De J.K.V.P. sprak zich uit voor gecensureerde programma's. De C.H.J.G. kon zich in grote lijnen met het rapport ver enigen. Wel was deze fractie voor een bepaalde, behoorlijk gecontroleerde, reclame in de T.V. De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter van het L.J.P., de heer J. van Zonneveld, die in zijn ope ningswoord het programma voor de eerstkomende anderhalf jaar uit de doeken deed. Dit is nog maar een geraamte zei hij. Aan de leden de opdracht om het tot leven te wekken! Gelukkig was de belangstelling gis- Ongeveer een jaar geleden ver raste de K.R.O. met de opvoering van „Een ladder tegen de maan", een luis terspel naar een gelijknamig toneel stuk van de jonge dichter Guillaume van der Graft, een schuilnaam van ds. Barnard. Het stuk, dat in prach tige symbolieken de geschiedenis van Jacob en Ezau behandelt, werd toen prachtig „gezegd" door o.m. Jan Musch en Guus Hermus. Op 30 November zal in de Leidse Schouwburg de Oecumenische Spel groep de première van dit stuk op de planken verzorgen. De Spelgroep bestaat uit een aantal jongeren, dat zich als döel heeft gesteld artistiek verantwoorde religieuze spelen op te voeren. Met „Een ladder tegen de maan" heeft de Spelgroep inderdaad een zeer goede keuze gedaan, waar van eenieder zowel op geestelijk als op aesthetisch gebied veel vreugde kan ondervinden. teravond groter dan de vorige maal. Er waren weer wat nieuwe gezichten. Aanvoer van frisse jonge krachten blijft gewenst, wil het jeugdparle ment aan zijn doel, de staatsburger lijke vorming, blijven beantwoorden. Aan de Middelweg staan enige 1 Dit is het teken, dat de lichtweek, huizen, die Spieker tevergeefs heeft nog mooier, nog stralender, dan het gezocht op de lijst van monumenten, vorig jaar, begonnen is. Op dit mo Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Hendrina, dr. van F. Kok en T. J. Leijser; Jo hannes Wilhelmus Franciscus, zn van A. Rijsbergen en J. Rijsbergen; Dirk, dr. van I. Ie Febre en M. v. d. Blom; Antonius Wilhelmus Johannes, zn van A. W. J. Beer en C. v. Kuijen; Elisabeth Christina, dr. van H. v. d. Vegte en C. E. M. Brocaar; Cornelia Johanna, dr van D. Klein en E. Hille- brand; Maria Catharina Theresia, dr van M. Schuiling en A. P. B. v. d. 9.De rest van het handelssorti ment bracht over de gehele linie ge nomen voor de veertienen tussen 8.30 en 9.20 per 100 op; de twaal ven lagen tussen 7.30 en 8.De kleinere rpaten, zoals 10-12 brachten heel wat minder op. Maar niettemin kan men 5.voor tienen van Red Fox en andere alledaagse soorten met de beste wil ter wereld geen slechte prijs noemen. En daarom kregen de kwekers, ondanks de daling, ook deze week nog enkele schaapjes op het droge BAKKERIJ STICHTING. De Nederlandse Bakkerijstichting neemt vooralsnog een afwachtende houding aan ten aanzien van de me dedeling, die minister Zijlstra Don derdag in de Tweede Kamer gedaan heeft (zie ons verslag) over het voor nemen van (te regering om de mini mumprijs voor broodop te heffen. De Bakkerijstichtimg zal haar houding nader bepalen wanneer het debat over economische zaken in de Tweede Kamer geëindigd is. De Stichting is van, mening, dat er bij de minister van Economische Za ken van een misverstand sprake is ten aanzien van deze minimumprijs, die volgens de minister prijsverstar- rend werkt. De Stichting acht dit niet het geval. Er is nog voldoen de speling tussen de minimumprijs, die in de buudt van de kostprijs in) het goed geleide bedrijf ligt en de' werkelijke kostprijs in het gemiddel de bedrijf om concurrentie mogelijk te maken. In tegenstelling tot de minister is de Bakkerij stichting van oordeel, dat het loslaten van de minimumprijs in incidentele gevallen stellig zal lei den tot belangrijke prijsverlaging en dat de bakkers, die hiertoe overgaan een zo groot debiet zullen scheppen, dat hun concurrenten ter plaatse ge dwongen worden eveneens de prijzen te verlagen. Dergelijke broodoorlogen wil de Bakkerijstichting voorkomen. helmina, dr van J. Scharloo en E. P. Hollander; Stefan Johannes Maria, dr van W. J.M. Waanders en H. M. Schnippemkötter. Overleden: W. N. van Leeuwen man 54 j.; J. H. School man 45 j.; C. J. Laterveer huisvr. van Vincourt 63 j.; D. van Beelen man 54 j.; E. Selier dr 3 dg.; P. M. Jansen man 46 j. die om hun historische waarde met tedere zorgen worden omringd. Deze panden staan al sinds jaar en dag een bestaan zonder uitzicht te betreuren. Inzicht kan men in de ze gebouwtjes wel krijgen, want ra men of luiken ontbreken en het doorzicht naar een grijze Sleutel stad-hemel laat ook niets te wensen over. Toch staat er „monumentenzorg" op één van de deuren geschreven en dat verleidde Spieker om zich met één van de buren van dit „riante" huis in verbinding te stellen. „Vindt u het niet mooi, meneer?" vroeg de naburige Leidse burger. „Nee." „Dan heeft u nog niet goed geke ken." Met brede gebaren wees hij op de schoonheid van de lijnen, van de gehele architectuur van dit bouw sel. Nu is Spieker erg gevoelig voor indrukken: twee minuten later vond hij het al even mooi als zijn leids man. j „Het is een schande" zei de man plotseling. „Pardon?" „Ratten- en kattenhol kunnen ze het beter noemen en dat in deze tijd van woningnood." Het gebouw schijnt toch wel le lijk te zijn. „Maar let nu toch eens op de schoonheid van die lijnen, op die ar chitectuur", aarzelde Spieker. „Apenkooi", vond de man. „Ze moeten het herstellen of slopen, maar zó kan het niet blijven staan." „Monumentenzorg; natuurmonu ment, toegang gratis", heeft een grappig man op de deuren geschil derd. Spieker zal echter ter informatie „heemschut" niet opbellen. (Zie ook de foto op deze pagina). Laatste nieuws van de lichtweek! Woensdagmiddag a!s. om half zes drukt de burgemeester van Leiden in het „Schuttershof." op een knop, die maakt, dat de molen „De Valk" zich baadt in het licht van floodlight- lampen. Gelijktijdig zweven enige vuurpij len door het Leidse luchtruim. „Monumentenzorg; natuurmonument, toegang gratis," hebben enige bewo ners van de Middelweg op deze vervallen panden geschilderd. In de rubriek „Sleutelgat" vindt U hier méér over. ment zet de waterorganist van het waterorgel zijn eerste waternummer tje in. Het gezelschap genodigden in het „Schuttershof verplaatst zich vervolgens naa rde tent op het Sta tionsplein, waar het véélbezongen waterorgel bezichtigd en beluisterd wordt. Leidse burgers kunnen intussen al genieten van de prachtige verlichting (als de vóórtekenen ons tenminste niet bedriegen) die in het centrum zijn kleurige stralen verspreidt. Ook in de richting Doezastraat en He renstraat valt veel schoons te genie ten. Bjj het Gangetje hebben de licht fabrieken St. Nicolaas meer dan le vensgroot te paard gezet. Daar zijn massa's lampjes voor ge bruikt en nu is het de taak van het Leids, kopend publiek te raden hoe veel lampjes van dit stuk deel uit maken. Invulformulieren zijn alléén te verkrijgen bij de deelnemende win keliers. Deze winkels zijn te herken nen aan een lichtweek-embleem. Zeeën van licht vindt men voorts in het Van der Werffpark, op het Oude Kruithuis (Jan van Houtkade), de molen „De Valk", en de Stadhuis- toren. Het Stadhuis wordt van bin nen uit verlicht. Géén sirene. De brandweer giert 's nachts niet met de sirene door de straten, zó wordt ons naar aanleiding van een „Sleutelgaatje" in de krant van gis teravond meegedeeld. Daarvoor heb ben deze vijanden van „de rode haan" te veel respect voor de nacht rust van de Leidenaars. Spieker heeft dus de brandweer beloofd de sirene, ,die „het spannend moet ma ken" in zijn berichtCTeving 's nachts op non-actief te stellen. Win een villa. Dit wordt de Zondag van uw le ven. U gaat namelijk een villa win nen ter waarde van 20.000. Stel u eens vóór: op een lootje van een paar luttele centen. Zeg niet: „Ik win toch nooit iets", Zondag kunt u, juist die dit leest, iets heel bijzonders verwachten; we voelen het aan de hele atmosfeer. Bovendien kunt u, na de hoofdprijs gewonnen te hebben, rustend in een comfortabele villa, ook nog de aan gename gedachte koesteren een gosd werk gedaan te hebben. De loten, die morgen bij de kerken te Leiden ver kocht worden, ziin n.l. ten bate van het diocesaan R.K. Kleuterhuis „Ma rijke". Deze jongste, noodzakelijke uit bouw van de katholieke kinderuit zending verslindt happen zilvergeld, maar voor de kleintjes kan ons niets te veel zijn. Daarom: kóópt Zondag loten. De trekking vindt plaats op 27 No vember a.s. De uitslag kunt u lezen in de kerkportalen. Aanbiddingsfeest. De dames en heren van ,,'t Zonne lied" en de dames van het Zangkoor van de Mpia Congregatie Hartebrug wordt vriendelijk verzocht, morgen medewerking te verlenen aan de plechtige H. Mis om 10 uur in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef, bij gelegenheid van het Aanbiddingsfeest. Gezongen wordt de Mis „Vox Populi" van Hub. Guy- pers. 75 Jaar N.Z.H.V.M. Maandag is het feest voor de N.Z.- HV.M. De Leidse stadstram bestaat op de kop af 75 jaar. Uiterlijk is dit alléén te merken aan de vlaggetjes, die de trams feestelijk versieren. Het personeel van stadstram en werk plaats wordt des morgens om half zeven al verrast met een pakje siga retten. De dames wordt een andere surprise bereid. SPIEKER.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2