POLITIEKE GEESTELIJKEN Grotewohl waarschuwt tegen Voorzichtig Zweden Parijse accoorden Duitse autobandieten blijven doorgaan De zaak-Montesi spookt nog rond in Italië Minister Mansholt uit Amerika JE EIGEN NIEUWS IN DE KRANT ,Es ist nicht wahr" in 't Javaans 3)e C<2idóe0oii^cmt ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13353 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACB1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Directeur» C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. pERON, DE DICTATOR van Ar- gentinië, heeft het aan de stok met de Katholieke geestelijkheid van zijn land. „O, neen, zegt Peron, er is geen conflict met de R.K. Kerk; ver re van dat. In de Argentijnse grond wet is vastgelegd, dat de federale re gering van Argentinië de katholieke eredienst verdedigt. En dat doen wij ook. Er is slechts sprake van enige slechte bisschoppen en priesters, die op onrechtmatige wijze aan politiek doen, en zij moeten gestraft worden. Als hun kerkelijke overheden dat niet doen, dan doe ik het". Er is hier dus weer eens sprake van geestelijken, die zich met de po litiek bemoeien. Zodra wij 0 dat horen, worden we voor zichtig en sceptisch, want dat is een geluid dat wij 'n 20-tal jaren geleden meer hebben gehoord. Ook Hitier beschuldigde de kerkelijke ge zagsdragers van het voeren van „po litiek". Men vraagt zich af, of het „voeren van politiek" dan zo erg is? Iedereen mag toch „aan politiek doen"! De Kerk houdt zich bij voor keur buiten de politieke hartstoch ten, omdat de politiek nu eenmaal een terrein is, waar de Kerk niets dan narigheid van te verwachten heeft. Maar wanneer zij beschuldigd wordt van „politiek" dan betekent dat gewoonlijk, dat de politiek zich niet de Kerk bemoeid heeft en dat de geestelijkheid niet van plan is, om alles maar te slikken, wat de politiek van haar verlangt. Zo gaat het in Argentinië ook. Daar is de Staat officieel een aan hanger van de Katholieke godsdienst en steunt de Kerk financieel. Deze financiële steun is heel mooi, maar lastig, want de staat heeft dan altijd de neiging zijn neus te steken in za ken, welke hem niet raken. Vooral als er een dictator aan het hoofd staat, die het maar moeilijk kan ver dragen, als niet iedereen ja en amen knikt, geeft dat aanleiding tot con flicten. Het is nooit het gebied van de eredienst, waar de conflicten ont staan, maar altijd op de z.g. gemeng de gebieden, waar de belangen van de Kerk en van de Staat elkaar ra ken. Zoals op het gebied van het eigendomsrecht! van de jeugdbewe ging, of van het onderwijs. Hier schijnt de" aanleiding tót de' woede uitbarsting van Peron gezocht te moeten worden in de activiteit van de Kerk in de arbeidersbeweging, welke in botsing is gekomen met de zucht van Peron om deze beweging uitsluitend onder zijn eigen controle te houden. De Pauselijke encyclieken over de sociale toestanden staan Pe ron blijkbaar niet erg aan en wan neer bisschoppen en priesters hun best doen om deze sociale encyclie ken onder de ogen der arbeiders te brengen, vindt Peron dit een aantas ting van zijn recht om met de arbei dersbeweging te doen wat hij wil. Ook ijveren de bisschoppen voor spe ciaal Katholieke Jeugdverenigingen, hetgeen Peron beschouwt als een po ging om de jeugd van hem af te trekken. Vandaar zijn woede tegen de „politieke" geestelijken. De geschiedenis leert, dat de Kerk bij zulke conflicten oip den duur al tijd aan het langste eind trekt, maar intussen is het een vervelende tijd voor degenen, die thans de spits moe ten afbijten. Hereniging van Duitsland zou onmogelijk worden „Een tenuitvoerlegging der over eenkomsten van Londen en Parijs getwijfeld oorlog zal veroorzaken. Hereniging van Duitsland slechts mogelijk, indien deze verdra gen niet worden uitgevoerd". Volgens Grotewohl zijn de over eenkomsten Vvan Londen en Parijgj moet, in laatste instantie, tot oorlog een poging om betere verstandhou- De Zweedse regering zegt uit de leiden", aldus heeft de Oostduitse ding tussen de grote mogendheden x_ i premier Grotewohl Vrijdag in een toespraak tot de Volkskamer (Twee de Kamer) van Oost-Duitsland ver klaard. Grotewohl hield zijn rede bij het voorstellen van zijn regering aan het parlement. Hij vervolgde: „Het is ook duide lijk, dat. hierdoor een hereniging van Duitsland onmogelijk zou worden. De overeenkomsten zullen, bij uit voering niet slechts de kloof tussen Oost- en West-Duitsland, doch ook de scheuring in geheel Europa ver diepen. Zij zullen leiden tot het ont staan van elkander vijandig gezin de blokken, hetgeen uiteindelijk on- Otto Strasser komt terug Otto Strasser, eens de kameraad van Hitler in de beginperiode van de nazi's heeft na jarenlange strijd zijn Duitse staatsburgerschap teruggekre gen. Toen in 1933 Hitier na aan de macht gekomen te zijn tal van partij genoten liquideerde, vluchtte Stras ser naar Canada. Na de oorlog heeft hjj herhaaldelijk geprobeerd naar Duitsland terug te keren, maar de Westduitse regering heeft zich hier steeds tegen verzet. Tenslotte heeft het Opperste gerechtshof beslist dat Strasser volledig in zijn rechten van Duits staatsburger moet worden her steld. Adenauer kan er plezier van bele ven, want Strasser is van plan zich opnieuw met de politiek te gaan be zig houden. te belemmeren. „Onderhandelingen vóór bekrachtiging ervan zijn van groot belang", zo meende hij. De Zweedse regering heeft de re gering te Moskou doen weten, dat zij op de Russische uitnodiging voor een algemene Europese conferentie over veiligheid zal ontwoorden als blijkt, dat de andere uitgenodigde staten de uitnodiging algemeen aan nemen. Russische nota te hebben begrepen, dat de uitnodiging vervalt, indien zij niet algemeen door de uitgeno digde staten wordt aangenomen. Vier nieuwe overvallen Vier nieuwe overvallen in één nacht hebben de schrik nog meer om de harten der Duitse automobilisten doen slaan, die zich in de late uren in de buurt van Keulen en Dussel- dorp op weg moeten begeven. Twee overvallen werden volgens het be proefde recept uitgevoerd, twee an dere waren meer van het klassieke genre der beroving van misleide taxi chauffeurs. Intussen heeft de politie twee rovers kunnen vangen. De staat Noordrijnland-Westfalen heeft een beloning van tienduizend mark voor de arrestatie van de bandieten uitge loofd, een benzine-onderneming heeft er nog eens vijfduizend mark boven op gezet. Amerikaanse soldaten mo gen 's nachts niet meer alleen in een auto reizen en de andere automobi listen rijden nog uitsluitend in con- vooi op de grote wegen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hielden gangsters bij Keu len een juwelier aan. Zij sloegen hem bewusteloos en ontroofden hem bijna duizend mark. Daarna verdwe nen zij. Een koffertje vol juwelen, dat in de wagen lag, zagen zij in hun haast over het hoofd. De bewusteloza juwelier werd opgemerkt door een vrachtauto-chauffeur, die echte* Twee verdachten vrijgelaten Piero Piccioni en Ugo Montagna, twee sleutelfiguren in de zaak-Mon tesi, die beiden op 21 September zijn gearresteerd, zullen op last van een gerechtshof te Rome voorlopig hun vrijheid terugkrijgen. Zij moeten wel ter beschikking van de politie blijven. Piero Piccioni, de zoon van de voor malige minister van buitenlandse za ken die zich uit de regering terug trok om zijn zoon te kunnen verde digen, wordt er zoals men weet, van beschuldigd de dood van Wilma Mon- tesi te hebben veroorzaakt doordat hij haar op het eenzame strand, waar zij later werd gevonden, terwijl zij bewusteloos was, heeft alleengelaten. De zogenaamde markies Ugo Mon tagna wordt er van beschuldigd dat hij zijn invloed bij hooggeplaatste ambtenaren heeft willen gebruiken om hen er van te weerhouden een nader onderzoek in te stellen naar de doodsoorzaak, nadat hij eerst zou hebben geprobeerd de kwestie ge heel geheim te houden. De politie dacht inderdaad eerst, toen men het lijk van de 22-jarige Wilma Montesi vond, dat zij door verdrinking was omgekomen. Pas de onthullingen van de journalist Muto brachten haar op andere ideeën. De advocaat die daarbij voor Muto 'op trad, en dus het zijne er toe deed de zaak-Montesi niet in dè doofpot te laten verdwijnen, wordt thans zelf door de hele Italiaanse politie ge zocht: het is de communistische ad-1 vocaat Giuseppe Sotgiu. Hij zou be trokken zijn bij een zedenschandaal dat nauw verbanden schijnt te zijn met de zaak-Montesi. Hoewel professor Sotgiu met zijn vrouw is ondergedoken, heeft zijn advocaat meegedeeld, dat beiden be reid waren voor het gerechtshof te verschijnen zodra zij werden gedag vaard. Hermann Field In Zurich Hermann Field, de 44-jarige Ame rikaanse architect die na vijf jaren gevangenschap door Polen werd vrij gelaten, is gisteren met een Zwitsers vliegtuig uit Praag in Zürich aan gekomen. Op het vliegveld van Zürich, dat op verzoek van de Amerikaanse am bassade was afgezet, werd hij ver welkomd door zijn vrouw Kate. Na hun hereniging werd Field door iemand van het Amerikaanse consu laat eerst naar het douanegebouwtje en daarna door een zijuitgang onop vallend naar diens auto gebracht, waarin mevrouw Field intussen had plaatsgenomen. Zy vertrokken met onbekende bestemming, d.w.z. er werd alleen bekend gemaakt dat het het hotel was, waar mevrouw Field en Hermanns zuster, dr. Elsie Field, logeren. Volgens de ambtenaar van de con sulaire dienst zag Field er heel goed uit.en was hij opgewekt. Vanaf Praag had hij alleen gereisd. Volgens de Amerikaanse conspl-generaal in Zürich had Field van de Amerikaanse ambassade in Warschau een nieuw paspoort gekregen. Na zijn vrijlating was hij vrij geweest te gaan en staan, waar hij wilde. Eiffeltoren op z'n kop In Brussel zal „een omgekeerde Eiffeltoren" van 250 meter hoogte voor de wereldtentoonstelling van 1958 worden gebouwd, aldus is Vrij dag in de Belgische hoofdstad be kendgemaakt. De toren zal aan de basis een op pervlakte hebben van twee vier kante meter en op drie vierden van de hoogte een platform van 2.000 Hierboven: de familie Dominic! In vierkante meter. I een van de oLuten van Digne, waar In de toren zullen vier liften wor- een krantenverkoper het laatste den aangebracht. 1 nieuws over de rechtzitting tracht GIRO 5100: f 1.501.000,— De opbrengst van de actie van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren de anderhalf millioen gulden overschreden. Tot Donderdag was 1.458.000 gulden binnengekomen. Gisteren is daar 43.000 gulden bijge komen. De stand is nu dus: 1.501.000 gulden. vreesde met een truc van de gang sters te doen te hebben en doorreed. Bij de eerstvolgende politiepost meld de hij zijn waarnemingen. De twee mannen die deze overval uitvoerden, waren als politiemannen gekleed en •sloegen hun slag op een plek, die vlak bij een politiepost lag. Bij een andere overval werd de chauffeur alleen beroofd. De twee taxichauf feurs lieten zich misleiden door een stopteken met een rood Iicl>t. Een van de chauffeurs gaf de bandieten veertig markt, waarop zij in zijn wa gen verdwenen. Een politiepatrouille slaagde er na een dodenrit in de twee overvallers in Wuppertal te achter halen. Het waren twee jongemannen uit een dorp bij Keulen. Diezelfde nacht echter werd door een andere bende een taxichauffeur bij Dussel- dorp aangehouden. Met een Engelse sleutel ging hij de bandieten te lijf, maar zij schoten hem in de dij en gingen er vandoor. Gisteren is de vroegere socialis tische minister van binnenlandse za ken van Noordrijn-Westfalen, Men- zel, van leer getrokken tegen minis ter Meyers, die nu de veldtocht leidt en die voor de radio heeft beloofd dat hij met harde middelen de vei ligheid zal herstellen. Menzel be weert dat al het pompeuze politie- vertoon niets kan uithalen, omdat de „jongens" niet zo slecht geschoold zouden zijn dat zij de politieposten niet tijdig zouden herkennen. Menzel heeft een „veel betere methode" aan de hand gedaan: alle politie in bur ger en in huurauto's op de wegen en dan maar wachten tot aij zelf over vallen worden. Nu is Menzel niet de enige, die de politie van advies wil dienen. In het Keulse politiebureau staat de tdefoon niet stil. Daar ho ren de d f stdoende agenten iedere minuut ee andere tip en zoals het bij deze dingen gebruikelijk is weet iedereen het beter dan de politie zelf. Boter bij de wijn Het Franse ministerie van finan ciën heeft de zuivelproducenten toe gezegd de invoer van boter uit Ne derland te zullen beperken tot de waarde van de Franse uitvoer van wijn naar Nederland. Deze maatregel zal worden genomen wegens het grote boteroverschot uit de binnen landse productie. De totale boter voor raden in Frank rijk worden geschat op 30.000 ton. Het is niet bekend hoeveel als over schot wordt beschouwd. De Franse regering zal de uitvoer van boter subsidiëren. Voor de uitvoer naar de overzeese gebiedsdelen zal het sub sidie fr. 180 en voor de uitvoer naar andere landen fr. 200 per kg. bedra gen. De Nederlandse Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, die een bezoek heeft gebracht aan Canada en daarbij o.a. „Holland Marsh", het door overstromingen geteisterde gebied, waar Nederlandse emigranten wonen, aandeed, keerde Vrijdagochtend 19 Nov. per vliegtuig in Nederland terug. Foto: de Minister (rechts) na aankomst op Schiphol met zijn echtgenote in de aankomsthal van het vliegveld. te verkopen. V.I.n.r.t Gustave en f ton, Marie (rechts van Clovis; en Clovis Dominici (met de rug naar de naas de krantenerkoper, Aime, camera)geheel links de vrouw van j eveneens een zoon van Gaston. Gustave, Y vette; de vrouw van G^s-1 tot uiting, zonder dat daartoe inmen ging van buiten nodig is. Indone- sischq infiltranten hebben hiermee niets te maken, aldus de minister, die de verklaring van de Nederlandse re gering „ongelofelijk" noemde. Van de in de Nederlandse verkla ring genoemde organisatie „operatie Irian" had de minister b.v. nooit ge hoord. Met betrekking tot de jongste Ne derlandse nota over het mishandelen van gearresteerde Nederlanders vol stond minister Tobing met te zeggen: „Onze regering heeft hierop reeds duidelijk genoeg geantwoord. Wij hebben de zaak terdege onderzocht en op dat onderzoek was ons antwoord gebaseerd". Opstellen kan ieder schrijven De Indonesische minister van voor lichting, dr. Tobing, heeft gisteren officieel de door het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken uit gegeven verklaring tegengesproken over de infiltratie in Nieuw-Guinea door eenheden van het Indonesische leger. „Van de verklaring is niets waar. Opstellen kan iedereen schrijven. Naar mijn mening is het de politiek van Nederland, aan de vooravond van de bespreking van de kwestie Nieuw-Guinea in de algemene ver gadering der Verenigde Naties, te trachten, zoveel mogelijk argumen ten te verzamelen om een voor Ne derland gunstige stemming te kwe ken en om in het geschil sterker te staan", aldus dr. Tobing, die voorts zei, dat de Indonesische regering niets afweet van de beweerde infil tratie. Wel is het haar bekend, dat er in Nieuw-Guinea onrust heerst. Dit is echter begrijpelijk en wijst op de toe nemende wens naar onafhankelijk heid van het volk van Nieuw-Guinea. Dat deze drang naar onafhankelijk heid af en toe losbarst, is uitsluitend het gevolg van deze wens en zij komt Weinig verandering Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is de laatste dagen meer en meer onder invloed gekomen van een gebied van hoge druk, dat zich uitstrekt van Noord- Rusland tot in Frankrijk. Dit gebied is geheel gevuld met koude lucht hetgeen voor grote delen van Euro pa het begin van de winter betekent. Uit Midden-Zweden worden mini mum temperaturen van 8 tot 10 gra den onder nul gemeld, in Polen vriest het des nachts 5 tot 8 graden. Boven de Britse eilanden wordt be langrijk zachtere maar tevens zeer vochtige lucht aangetroffen. Hierin is op uitgebreide schaal mist ont staan, die vooral in Oost-Engeland zeer hardnekkig is. Nederland be vindt zich in het overgangsgebied tussen de koude continentale en zachtere maritieme lucht. Beide luchtsoorten worden gescheiden door een warmtefront, dat sinds Vrijdag ochtend dicht voor onze kust ligt, maar niet verder naar het Oosten komt. Op de lichtschepen „Noord- hinder" „Goeree" en „Texel" ver oorzaakte dit front uren achtereen regen. Ook in het Westen van Noord en Zuid-Holland viel gisteravond wat lichte regen. Het Europese hoge- drukgebied is zo krachtig, dat Oce aanstoringen dit weekeinde geen kans krijgen tot Nederland door te dringen. In verband hiermede is er dan ook weinig verandering in het huidige weertype te verwachten. Een zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind zal koude lucht blijven aan voeren; in de nacht is lichte vorst mogelijk, terwijl zich dan boven dien mist kan vormen, die een ge deelte van de ochtend blijft hangen. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgem. te 10 u.) NEVELIG. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag nevelig en over het algemeen weinig bewolking. Overwegend matige Zuidooste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 21 Nov.: zon op 8.09 en onder 16.42; maan op 4.en onder 14.33 uur. 22 Nov.: zon op 8.10 en onder 16.41; maan op 5.09 en onder 14.50 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. —4 C. STOCKHOLM zwaar bew. —1 OSLO sneeuw —1 KOPENHAGEN licht bew. —1 LONDEN mist 7 AMSTERDAM nevel 3 BRUSSEL half bew. —0 PARIJS onbewolkt 0 BORDEAUX mist —3 GRENOBLE onbewolkt —3 NICE licht bew 4 WARSCHAU motsnoeuw —2 BERLIJN nevel —0 FRANKFORT nevel 0 MUNCHEN nevel —3 ZURICH nevel —o GENEVE nevel 2 LOCARNO onbewolkt WENEN nevel —5 INNSBRUCK zwaar bew. —3 ROME licht bew. Korreltje Zelfs wanneer je vele dingen weet, moet je niet met de rechter rede twisten. Advertenties: 15 cL p. m.m. Telefoontjes f 1.50

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1