Pfifdeshafl mm Goud-gele Virginia! 5>e Moeder Qods J Drie gouden zangers in Koogmade Prinses Wilhelmina ontving vluc'itelingen uit Triest in ongedwongen sfeer Terwijl sociëteit in brand stond feestten de studenten elders voort Nieuwe programmaleiders bij de Televisie ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 SE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 IN VELERLEI VERSCHIJNING*) (Foto: v. d. Horst) Opname kosters woning Noordwijkerhont (St. Victor) Doch wie 1/ zag, kreeg eensklaps zee-blauwe ogen En wie U hoorde, sprak voort wond're taal En liep een dag stil en ingetogen. Want in zijn ziel daar zong een nachtegaal Jacques Scheurs. Het gouden priesterfeest van Mgr. Giobbe Mgr. Paolo Giobbe, die op 4 De cember 50 jaren priester wordt werd op 10 Januari I860 te Rome geboren, waar hij ook zijni studies in theologie, philosophie en kerkelijk recht maak te. Op 24-jarige leeftijd, op 4 Decem ber werd hij in de Eeuwige Stad priester gewijd en was' daar geruime tijd werkzaam o.a. als directeur van het College De Propaganda Fide, in de tijd, dat kardinaal van Rossum prefect der gelijknamige Congregatie was. Ook was hij onder Paus Pius X pauselijk ceremoniemeester. Op 30 Maart 1925 ontving mgr. Giobbe van Pius XI zijn benoeming tot aartsbisschop van Ptolomeus in Thebe en tot nuntius in Columbia; op 26 April werd hij tot bisschop gecon sacreerd. Tien jaren heeft hij in Co lumbia zijn arbeid met grote ijver vervuld en op 13 Juni 1935 is hij naar Nederland overgeplaatst als in ternuntius. Vandaar dat zijn officiële titel luidt: nuntius-internuntius. Reeds spoedig na zijn aankomst in ons land wist mgr. Giobbe zich de ge negenheid van velen te winnen en een vooraanstaande plaats in het di plomatieke corps en in het katholieke leven te veroveren. Aan deze ontwikkeling kwam een abrupt en ongewild einde, toen de wereldoorlog uitbrak; in Juni vertrok hij evenals alle andere in Nederland geaccrediteerde diplomaten naar Zwitserland en van daar naar Ro me, waar hij tot 1944 bleef. Toen de bevrijding van ons land in zicht was, begaf hij zich naar Engeland en ver toefde daar gedurende een half jaar. Eenmaal bezocht hij toen Zuid-Lim burg. Na de bevrijding keerde mgr. Giob be definitief in den Haag terug. Men had hem daar zeer bijzonder leren waarderen, omdat hij gedurende de jaren van zijn afwezigheid blijk ge geven had voor Nederland te werken. Hij had b.v. via neutrale landen grote hoeveelheden melk voor de behoefti ge jeugd laten zendien en bovendien gezorgd, dat aan het dringend te kort aan Miswijn werd voorzien. Gedurende de na-oorlogse jaren heeft mgr. Giobbe zijn plaats in de katholieke gemeenschap opnieuw en in versterkte mate ingenomen. Hij overhandigde in 1948 de hoed aan kardinaal de Jong die niet in de ge legenheid was haar zelf uit de handen van de H. Vader te ontvangen. In Engeland vertegenwoordigde hij de H. Vader bij de begrafenis van Geor ge VI. Het gehele verblijf van de nuntius- internuntius overziend blijkt duide lijk dat mgr. Giobbe ten nauwste ver bonden geraakt is met de Nederland se Katholieke Gemeenschap. Van zijn grote belangstelling in het kerkelijk, geestelijk en maatschappelijk leven der Katholieke bevolking legde hij bij voortduring ondubbelzinnige getuige nis af. Bij gelegenheden van gods dienstige en wereldlijke plechtighe den, bij heugelijke en droevige ge beurtenissen mocht men zich altijd verzekerd weten van zijn medeleven, zijn steun en medewerking. En bovendien wanneer dit maar enigszins mogelijk was van zijn aanwezigheid. Terecht hebben al deze blijken van genegenheid en welwil lendheid mgr. Giobbe een grote plaats in de harten van de katholieken in Nederland bezorgd. Huldigings-comité wenst fonds bijeen te brengen. Het plan bestaat zo spoedig moge lijk de pauselijke internuntius in Ne derland, mgr. Paolo Giobbe, die reeds bijna 20 jaren Z.H. de Paus bij H.M. de Koningin vertegenwoordigt te hul digen, ter gelegenheid van zijn 50- jarig priesterfeest, dat op 4 Decem ber wordt herdacht. In overleg en met volle instemming van het Episcopaat in daarom een huldigingscomité in het leven geroe pen. Het stelt zich ten doel bij de of ficiële viering mgr. Giobbe als be- wij van waardering en erkentelijk heid een passend geschenk aan te bieden, dat de vorm van een fonds zal dragen. Een ere-comité is reeds gevormd: daarin hebben de Nederlandse bis schoppen, de katholieke ministers en staatssecretarissen alsmede de voor zitter der Tweede Kamer zitting ge nomen. Kardinaal de Jong is ere voorzitter. Omtrent datum en wijze van vie ring zullen r og mededelingen volgen^ daar mgr. Giobbe tot medio Decem ber in Rome vertoeft. DRIELING GEBOREN TE VEENENDAAL. In het gezin Hardeveld, Beatrix- straat 36 te Veenendaal is een drie ling geboren: drie meisjes, Hilligje, Cornelia en Johanna. Moeder en dochters maken het goed. De drie ling is naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal overgebracht. STICHTING HULPACTIE HONGARIJE VER ZENDT 250 KERSTPAKKETTEN. De Kerstactie van de Stichting Hulpactie voor Hongarije is ten ein de. Al kon de Stichting niet alle plannen aangaande de Kerstactie verwezenlijken omdat deze door de grote Nationale Vluchtelingen hulp actie doorkruist werd, wordt toch aan 2500 vluchtelingen een Kerst feest bereid. Bovendien zijn 250 Kerstpakketten naar Hongarije ver zonden. De Kerstpakketten, die op 1 December naar kampen in Duits land en Oostenrijk worden verzon den, bevatten o.m. 500 kilo kleding, 200 paar kinderschoenen, 5250 kilo vet, gecondenseerde melk en suiker, en verder 2000 blikken vlees en 3000 ontbijtkoeken, 150 kilo toffée's en suikerwerk, 2000 vruchten- en drop- rollen, en bovendien 250 kilo koffie en cacao. Voor de kinderen nog 2 kisten speelgoed. De kas van de Stichting is thans uitgeput. Hoensbroekse raad gaat begroting toch bekijken De veertien leden tellende Katho lieke fractie in de gemeenteraad van Hoensbroek heeft in een fractieverga dering met de kleinst mogelijke meer derheid (dus met 8 tegen 6 stemmen) besloten alsnog in te stemmen met het houden van algemene beschou wingen over de gemeentebegroting 19,54 en met puntsgewijze behande ling van deze begroting. c?- fIf t Iitftvrm smaak R SHAG en geur! gering van Gedeputeerde Staten van Limburg, de begroting goed te keu ren. „LOESJE KREEG 2 VETTE VARKENS. De heer Molema uit Alteveer bij Hoogeveen was van oordeel dat hij nog niet voldoende had bijgedragen Een niet alledaags feest zal morgen te Hoogma- de worden gevierd. In de parochie van O. L. Vrouw Geboorte zijn ^wwJ6-av«v ,au „wua««- drie zangers, die precies broekse gemeenteraad b«een worden j^iFdF h^tem^lu^n' geroepen voor eenspoedeisende vtrSInl ter be! - - raadsvergadering welke a.s. Dinsdag schikkin°- of Woensdag gehouden wordt. In deze onder toezicht van een keurmees- vergadering zal ook beslist worden ter uit Vlagtwedde werden de var- over intrekking van het beroep van kens geslacht, gewogen en verkocht: de raad op de Kroon inzake de wei-1 opbrengst: 717,40.... Tolk overbrugde de stilte Prinses Wilhelmina heeft gister middag op paleis Het Loo een uit twaalf personen bestaande deputatie ontvangen van de honderd vluchte lingen uit Triëst die zich enige weken geleden, dank zij de „Ton voor Triëst"-actie, in Nederland hebben kunnen vestigen. Het is een ongedwongen onderhoud geworden dat ongeveer anderhalf uur duurde en waarbij de gasten werden onthaald op thee en gebak. De jong ste twee leden van het gezelschap, onder wie de zestienjarige zoon van de violist Pinto werden getracteerd op limonade. De vluchtelingen toon den zich uitermate verheugd over de door Nederland betoonde gastvrijheid en huilp en zij uitten nogmaals hun dankbaarheid voor de kerstpakketten die de prinses met Kerstmis 1953 naar Triëst had laten zenden. De prinses op haar beurt genoot ook van dit samenzijn en uitte hadr dank voor de fraaie geschenken: een prachtige ets, een oorkonde en een gedenkboek, die haar na Kerstmis uit Triëst als blijk van dankbaarheid waren toegezonden. Het was voor beide partijen wel eens moeilijk om elkaar te begrijpen, wanneer, men zich niet van de mo derne talen kon bedienen, doch bij de deputatie bevond zich de 24-jarige M. Popov die als tolk optrad. Het onderhoud werd onder meer bijgewoond door drs. J. A. van Nieu- wenhuyzen en drs. O. W. Heldring, resp. voorzitter en secretaris van de ,Ton voor Triëst'-actie. Een kast vol pakjes, potjes, dozen, zakjes, flessenen bussen Waarom al dat gedoe en al die rommel van een eindeloos aantal verschillende wasmid delen? Die tijd is voorbij! Echfalon-Alkalivxij is ideaal voor de fyne was, maar ook voor de gezinswas, de afwas en voor alles, wat ^piekfijn schoon moet. En dan.... dit allerfijnste wasmiddel is wel beter, maar niet duurder dan andere. Eén pak alkalivrije EChfalon in de kast en alles wordt veel schoner. 7787 .J Medegedeeld kan nog worden dat prinses Wilhelmina ook voor het ko mende kerstfeest weer een hoeveel heid kerstpakketten naar Triëst heeft laten verzenden. Spoed-opleiiing onderwijzer (es) De Commissie voor Gerepatrieer- den te Leiden vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat door het Departement van Onderwijs, Kunsten Het zijn de heren Th. Baak, H. v. d.'Meer en N. P. v. Wieringen. Zan gers, die altijd gereed stonden, als er een be roep op hen wordt ge daan. Tesamen hebben zij nu 150 zangjaren. Het is te begrijpen, dat de parochie dit drie dubbele jubileum niet zonder meer voorbij laat gaan. Hoogmis zal morgen worden opge dragen tot intentie van de drie gou den jubilarissen. Daarna zal er in de pastorie een bijeenkomst worden ge houden, tijdens welke de gouden zan gers gehuldigd zullen worden. ;X'V m r-" W v. WIERINGEN TH. BAAK EEUWENOUDE FRESCO'S bij brand in woning vernield Gisteren is in een bovenhuis aan de Vispoortstraat te El-burg, bewoond door de fam. Trimborn tijdens een korte afwezigheid der bewoners, door onbekende oorzaak brand ontstaan. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig was, greep de brand en Wetenschappen, spoedcursussen 1 zo snel om zich heen, dat de gehele zullen worden georganiseerd voor op leiding tot de oude onderwijsacte. Zich aanmelden voor deelneming kunnen zij, die in het bezit zijn van een einddiploma gymnasium, hogere burgerschool en ihididelbare meisjes school. De spoedcursussen worden gegeven in dagonderwijs en zullen in het voorjaar 1955 aanvangen; het eindexamen zal medio 1956 afgeno men worden. Aanmeldingen vóór 1 December 1954 aan de Afdeling Lager Onder wijs van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen (Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage) onder vermelding van: a. naam en voornaam; b. woonplaats en adres; c. geboortedatum; d. verworven diplo ma's; e. richting (openbaar, prot. chr., R.K.) gewenste onderwijs; f. huidige studie en werkkring en salaris. Aan gegadigden kunnen bij aange toonde noodzaak studie toelagen wor den verstrekt. bovenverdieping uitbrandde en de inboedel een prooi der vlammen werd. Daarbij gingen ook verloren enige 16e eeuwse fresco's, die enkele jaren geleden werden ontdekt. Het blussingswerk duurde vrij lang doordat de brand op de naastgelegen zolder, waar heidenplagen van een bakker waren geborgen, oversloeg. LIJK VAN RVIAARI)*: MAN NA MAANDEN GEVONDEN. De zandzuiger „Ahoy", die werk zaamheden verricht in de Nieuwe Maas tussen de eerste en tweede pe troleumhaven te Rotterdam is Don derdagmiddag gestoten op het stof felijk overschot van de 81-jarige G. van de Pol, gewoond hebbende den Hertogstraat te Rotterdam. Hij werd sedert 19 Augustus j.L vermist. Het stoffelijk overschot is naar de alge mene begraafplaats „Crooswijk" over gebracht. „FHOENIX" GEHAVEND UIT DE VLAMMEN Aanvankelijk dacht men aan een grap Vannacht omstreeks een uur is brand uitgebroken op de archiefzolder van de sociëteit „Phoenix" van het Delfts Studenten Corps. Ruim een kwartier later werd het vuur ontdekt door enige studenten, die in een zaal bij een waren ter viering van de 107e dies van de sociëteit. Door een groot raam in deze zaal zag men een vuur- Om het gehalte op te voeren Het bericht, dat de Nederlandse Televisie-stichting binnenkort vier maal per week zal gaan uitzenden, is gevolgd op de activiteit van de grote Omrocp-organisaties om hun tele visie-staven uit te breiden. In af wachting van de behandeling der tweede t.v.-nota van Minister Cals in de Tweede Kamer, zullen de kijkers dus waarschijnlijk een voorschot ont vangen op wat het nieuwe bestel ho pelijk zal brengen. Hoe is het intussen gesteld met het gehalte van de t.v. uitzendingen sinds de experimentele periode, die nu on geveer een jaar geleden werd beëin digd? De indruk is nogal verschil lend. Uit de verscheidenheid der on derwerpen treden actualiteit en sport, film en toneel sterk naar voren. Daarbij winnen vraaggesprek en interlandwedstrijd het van popu- lair-wetenschappelijke betogen en praatjes voor de vaak. Naarmate evenwel de Omroepen eikaars uit zendingen aftasten, resulteert een programma dat men kan beschouwen als een grootste gemene deler. Bij de samenstelling van het t.v.- programma is natuurlijk de gesteld heid van hem die dat programma leidt van overwegend belang. De technische verzorging moge nog zo goed zijn, enscènering of decoratie nog zo overtuigend, wanneer de pro gramma-delen niet met kennis van zaken en eruditie worden gekozen, staat het geheel op wankele basis. Daarom is een programma-leiding in de wezenlijke zin van het woord noodzakelijk voor de levensvatbaar heid van de televisie. Toen nu al weer vijf jaar geleden de t.v. in Nederland zou worden ge vestigd, hebben de Omroepverenigin gen tijdig deskundige krachten aan getrokken die gedurende enkele maanden naar Engeland werden uit gezonden voor het volgen van inlei dende cursussen nochtans cursus sen, die in meerdere mate op het technische vlak waren gelegen. Thuisgekomen zijn die krachten onverwijld in de experimentele pe riode van de Nederlandse televisie gestapt en hebben de uitzendingen in die eerste jaren voorbereid met de J varing als het ware van huis-uit middelen waarover zy toen konden heeft meegekregen en die de slag te- beschikken. En dat waren helaas niet I gen verstarring moet winnen. steeds de middelen, waarover de cul turele- of artistieke leiding van de radio-programma's allengs grote be schikking, had gekregen. Van een technisch bekwaam leider of regisseur kan men nu eenmaal niet per sé culturele- of artistieke kwaliteiten verwachten. Reden waar om enige van de deelnemende Om roeporganisaties heuse programma leiders hebben aangesteld, die al reeds ervaring bij de radio hadden en die beter dan welke regisseur ook uit de bij de radio beschik bare krachten met t.v.-instelling wis ten te putten. De televisie-staven die aldus handelden, hebben ervaren, dat hun programma's aan kwaliteit won nen, zeer waarschijnlijk ook aan af wisseling en minder bezwaarlijk voor het budget bleken te zijn. Het t.v.-publiek, dat nu en dan ver- gelij'-ïngen kan treffen wegens de buitenlandse programma's, die op Lopik uitzonden, verstaat allengs beter óók de kwaliteit der eigen uit zendingen; men is allengs meer critisch ingesteld en eist daarom het beste rendement. En dat kan eerder worden geschonken door een profes sionele programma-leiding, die de er- gloed. Aanvankelijk dacht men aan een grap, maar toen een lid van het sociëteitsbestuur poolshoogte had genomen, werden onmiddellijk maat regelen genomen. Twee leden van het personeel be gonnen met het blussingswerk. En terwijl een ketting van studenten werd gevormd om de boeken, archief stukken en vaandels van de onder verenigingen in veiligheid te bren gen, werd de Delftse brandweer ge waarschuwd. Deze was zeer spoedig ter plaatse. Met vier stralen werd het vuur aangetast en ongeveer een half uur later had men het gevaar voor uitbreiding bezworen. Vloer en dak hebben over een oppervlakte van 26 vierkante meter ernstig van het vuur te lijden gehad. Aandenken aan brand. Vrijwel het gehele bestuurs- en sociëteitsarchief van vóór 1944 is ver loren gegaan, terwijl tevens het vaan del van de Delftse Studenten Rugby vereniging zwaar werd beschadigd, waardoor het niet meer kan worden gerbuikt. Het zal als herinnering aan deze brand worden bewaard. Bij het blussingswerk werd een brandweerman, vermoedelijk tenge volge van de rookontwikkeling, on wel. Hij moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Een ander stapte door een glasraam en liep snywon- den aan een arm op. Naar de oorzaak van de brand werd vanochtend een onderzoek ingesteld. De sociëteit is verzekerd. Terwijl de brandweer met het blus singswerk bezig was, zetten de stu denten de diesviering in een nabijge legen kroegje voort. H. v. d. MEER Grieperig Koortsig Kou gevat? "'""AKKERTJE (Advertentie) De verdediging tegen water onder aandacht van jeugd Premieboekjes R.P.S. Bij de campagne voor het jeugdspa- ren van de Rijkspostspaarbank is dit jaar de Waterstaat als onderwerp ge kozen De R.P.S. heeft thans twee losbladige premieboekjes ter beschik king van de spaarders gesteld Het ene heet „het water en wij" en is sa mengesteld door R. Feenstra. Het andere, „over water en zo" is van de hand van Leonard Roggeveen en dr. D. G. G. van Ringelstein. Dit laatste is bestemd voor kinderen tot 9 jaar; het eerste voor ouderen. De R.P.S. heeft ook de scholen bedacht, welke zich met een niet geringe hoe veelheid administratief en ander werk belasten om het de R.P.S.- spaardertjes zo gemakkelijk, mogelijk te maken. In samenwerking met het departe ment van Verkeer en Waterstaat heeft zij drie grote schoolplaten doen vervaardigen en wel: „Dijkbouw in het Usselmeer" door Frans Lammers, „Het Hollandse polderland" van Jenny Dalenoord, en „Het oude en het nieuwe land" van A. Sevenster. De platen zijn thans voor het meer- endeel verzonden. Aan de hand van een daarbij gaand instructieboekje kan de onderwijzer het een en an der over de uitgebeelde soorten van inpoldering vertellen. DODELIJKE VAL. Vrijdagnacht is de 39-jarige admi nistrateur L. P. van Wijnen uit het raam van de tweede verdieping van zijn woning aan de St. Agathastraat te Rotterdam gevallen. Hij kwam op een binnenplaatsje terecht. Zijn vrouw werd om twee uur wak ker van het klapperend raam en zij zag haar man liggen. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg overge bracht, waar bleek, dat hij reeds was overleden. Vermoed wordt, dat de man een aanval van benauwdheid heeft ge had. waarvan hij wel meer last had; hy zette dan steeds het raam open.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12