Jhr. H. A. van Foreest sprak over de Foreesten in de Rijnstreek Verlichting van Alphen heeft de volle aandacht van B. en W. Kaasdag L, T. J. in Hoogmade L.T.B. van Zoeterwoude hield zijn Oogstdankdag VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 HISTORISCHE VERENIGING ALPHEN Jbr. H. A. van Foreest, Vice-Admi- raal bA. te '.s-Gravenhage heeft Don derdagavond in de trouwzaal te Al phen a. <L Rijn voor leden van de Historische Vereniging gesproken over het geslacht Van Foreest, zijn bezittingen in en de betekenis van de Rijnstreek in de Middeleeuwen, speciaal ten aanzien van de gemeen ten Alpben a. d. Rijn. Koudekerk a. A Rijn en Boskoop. In bet algemeen vallen naspeurin- evoor de 13e eeuw niet mee. Men toen weinig interesse voor de voorvaderen en bepaalde zich voorna melijk tot de wetenschap over de grootouders. Waren die van adel, dan was men het ook. Persoonlijke bezit tingen, rijkdommen en landgoed vormden die basis voor de adelijke titel en macht. De Foreesten waren van oorsprong niet rijk- Zij stammen uit het West- land, vermoedelijk Naaldwijk. Zij zijn naar het Rijnland overgekomen, om dit gebied te koloniseren, tot ont wikkeling te brengen eerst onder het Friese recht, later het Franki sche en Scheepsrecht. Later heeft de familie zich ook verspreid onder Warmond in het gebied van de rijk ste familie van de 13e eeuw Van Teylingen (Brederode). Hun stam slotten stonden in Warmond en Sas- senheim. De Van Teylingen's en Fo reesten vestigden zich ook in Koude kerk a. d. Rijn en hadden ook eigen dommen in Oudshoom (thans Al phen a. d. Rijn) alsook in Boskoop. Het waren practische mensen. Ro mantiek streefden ze niet na. Zij woonden niet rijk. In die dagen ken den men trouwens weinig comfort. Zij bewoonden wel z.g. kestelen, doch het waren geenszins vestingen, dus geen kastelen in die zin. Zulke ves ting-kastelen bewaanden alleen de Graven. Spr. gaf een overzicht van de be zittingen van het geslacht Foreest, waarvan thans niets meer over is. In deze contreien zijn zelfs de geo grafische namen spaarzaam, welke aan het geslacht herinneren- Zo is er o.a. nog in Boskoop de verbasterde Forestkade die hieraan herinnert. Het geslacht hoorde kerkelijk in Al phen. thuis, waar de leden ook be graven liggen. In de 14e eeuw begon de achteruitgang van de adel en mid den 14e eeuw trokken de ridders Fo reesten naar de steden, o,a. Haarlem. Daar herinnert een pas geopend zie kenhuis nog aan het geslacht. Toch hielden zij hun belangen nog in de Rijnstreek vast. Ook in de lijst van Hoogheem reden van Rijnland komt deze familie voor. Later trokken de Foreesten (Jan) naar Beverwijk. Wil lem verkocht de bezittingen in Kou dekerk, in 1424 gevolg door weg schenking" van de eigendommen te Oudshoorn. De Baljuw van Woerden, Herpen van Foreest was de laatste eigenaar van de Rijnlandse bezittin gen. Spr. heeft tot slot aangetoond op welke wijze de familie een grote rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van het Rijnland, dat toen zij er zich vestigden, practisch een onontgonnen gebied betrof. Wetfa. A. J. Dekker, die o.a. mede deling deed van verhindering van het Leidse gemeentebestuur, opende en sloot de bijeenkomst. Tijdens het stellen en beantwoorden van vragen deelde de voorz., de heer Dekker, voorts nog mee, dat hij zal bevor- NOORDEN MILITAIRE AUTO IN DE SLOOT Gistermiddag omstreeks twee uur reeds een zware militaire DAF-truck vanuit de richting Bodegraven naar Noorden. Op de smalle Hollandse- kade moest uitgeweken worden voor een luxe auto. Daar de militaire wa gen een breedte had van 2.42 meter was er net ruimte tekort en de paal van het lichtnet die in de weg stond moest het ontgelden. Met een deuk in het spatbord en een spiegel min der zette de militair wagen zijn reis voort. Op de Uitweg gekomen raakte de chauffeur plots de macht over zijn stuur kwijt. En na enkele seconden lag de wagen in het water. De beide inzittenden kwamen er met een nat pak en de schrik af. De 6'/<-ton we gende wagen er uit halen baarde nog vele zorgen. Om 7 uur arriveerde er een grote militaire kraanwagen. Na enkele pogingen gedaan te hebben was men het er over eens, dat er nog een kraanwagen bij moest komen. deren, dat binnenkort de naam van Nadat de tweede kraanwagen, welke het geslacht Foreest verlevendigd uit Dordrecht bleek te komen, was wordt door een der nieuwe straten gearriveerd, stond de zware truck naar de familie te vernoemen. gauw weer op de weg. Aan de antwoordnota van burge meester en wethouders van Alphen a. d. Rijn n.a.v. het verhandelde in de afdelingen van de raad tot on derzoek van de begroting voor 1955 ontlenen w\j het volgende. Ook B. en W. zijn verheugd, dat de gewone dienst van de gemeentebe kend kan worden. De minder vlotte gang van zaken Lc. de aanleg van de straatverlichting is in hoofdzaak terug te voeren tot gebrek aan vol doend personeel. Het betreft hier een werk van aflopende aard, waarvoor het niet mogelijk is gebleken perso neel aan te trekken. Het uitbesteden aan derden van werkzaamheden aan groting voor het eerst sinds de twee- j het kabelnet is niet zo eenvoudig, de wereldoorlog sluitend kon worden omdat zulks niet-verantwoorde risi- BODEGRAVEN R.K. Transportarbeiders. In het Parochiehuis kwamen de Kath. trans- SDrtarbeiders, afdeling Bodegraven- wammerdam bijeen onder leiding van de heer J. de Koning, die alle bestuursfuncties in zich verenigde. De opkomst van de leden was maar matig. Na het welkom en het lezen der notulen, werd via de mededelin gen langdurig gepraat over de ko mende CA.O. voor het kaaspakhuis- bedrijf, waarbij ook het te lage loon peil ter sprake kwam. De bestuurs verkiezing bracht nu een volledig bestuur n.1. de heren L. Wolswyk, A. Jaarsveld en J. de Koning, resp. voorzitter, secretaris en penning meester. Op een verzoek om finan ciële steun voor de vereniging „Ge zinszorg" werd na enige discussie goedgunstig beschikt. Pater Reijnen adviseerde in de toekomst zo moge lijk ook andere groepen van de „transportwereld" nauwer in de werkzaamheden van de vereniging te betrekken. De rondvraag had de be langstelling der aanwezigen o.a. werd het punt feestavond aangesneden. Het bestuur staat sympathiek tegen over deze gedachte. Waarschijnlijk zal in het voorjaar iets oo touw wor den gezet. Toen sloot de voorzitter de bijeenkomst. Veilig Verkeer. Een volle zaal met schoolkinderen heeft kunnen ge- neten van de werkelijk goede en in structieve films, die door de propa- gandadienst van het verbond voor Veilig Verkeer uit Utrecht gedraaid werden. Des avonds was het voor volwassenen. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer Th. v. Ghesel Grothe. sprak het openings woord, waarin hij wees op de steeds toenemende gevaren op de weg. Hij maakte een vergelijking met de Fe- bruari-ramp. waarbij 1800 mensen levens te betreuren waren. Welnu, in 1954 wordt dit getal ook bereikt door het aantal verkeersslachtoffers. Een hele school van 300 kinderen valt jaarlijks ten offer aan het ver keer. Met een opwekking donateur of lid te worden van Veilig Verkeer sloot de voorzitter zijn openings woord. Hierna kreeg de heer Etses, propagandist van het verbond, gele genheid aan de hand van veelal ge kleurde en fraaie opnamen de aan wezigen te vergasten op een vlotte en humoristische les in de verkeers regels en -borden. Na de pauze wer den enige interessante films ver toond. Dit viel zeer in de smaak. De voorzitter dankte voor al het gebo- dene. Te Rotterdam weiden de exa mens gehouden van de Nederlandse Unie voor Praktijkexamens in Ste nografie en Machineschryven. De volgende dames, die hun opleiding hadden genoten aan het instituut V.A.B.O.S. alhier, behaalden het di ploma tw. B. Hommel, M. Karman, Nannie Zinko, Annie Vink, M. Graaf land, CL v. d. Poorten, Joh. Fioole, J. Stapper. gemaakt, zij het dan, dat dit resul taat niet zonder beschikking over het laatste beschikbare gedeelte van de restant-uitkering wegens onderne- mings belet ting kon worden bereikt. Ten aanzien van de voorbereiding van het plan tot aanleg van een zwembad bij Avifauna delen B. en W. mede, dat bestek en tekeningen voor dit plan onlangs van de betref fende architect zijn ontvangen. De be spreking van principiële punten kan desgewenst bij de behandeling van de begroting plaats vinden. Met betrekking tot de eventuele bouw van industriegebouwen wordt medegedeeld, dat het college momen teel met een aantal serieuze gegadig den besprekingen voert. I.v.m. het stadium, waarin deze besprekingen ver-keren is het thans nog niet mo gelijk daaromtrent nadere mededelin gen te doen. De woningbouw zal ook in 1955 alle aandacht van het college hebben. Het zal niets onbeproefd laten, dat kan leiden tot verruiming van de woning voorraad en zodoende tot leniging van de nog ontstellende woningnood Voorstellen met betrekking tot het in het leven roepen van een bouvv- credietregeling ter bevordering van de particuliere woningbouw kunnen bnnnen niet al te lange tijd worden tegemoetgezien. Verlichting. Ofschoon er in het afgelopen jaar veel aan verbetering van de straat verlichting is bereikt, valt het niet te ontkennen, dat het vernieuwings plan ook in 1954 nog niet geheel zal cos met zich meebrengt, terwijl voortdurende en intensieve controle dan toch nog noodzakelijk zou zijn. Ten aanzien van de verlichting van de rijksstraatweg is eerst dezer da gen de daartoe vereiste vergunning van de rijkswaterstaat ontvangen. De directeur van de water- en hchtbe- örijven is verzocht de verlichting van de nog te voorziene gedeelten van deze weg, met voorrang boven an dere wegen te doen aanleggen. (Voor het grootste gedeelte zijn inmiddels de armaturen reeds geplaatst!). De aandacht wordt er op gevestigd dat de verlichting van het gedeelte van de rijksstraatweg, gelegen tussen Avifauna en de grens met de ge meente Hazerswoude eerst kan wor den aangebracht na het gereedkomen van de werkzaamheden tot verbete ring van dat gedeelte, welke naar mag worden verwacht in de loop van 1955 door de rijkswaterstaat zullen worden uitgevoerd. Het met voorrang verlichten van enkele incidentele punten, zoals b.v. nabij de Hefbrug en de Vinkebuurt, zou leiden tot vertraging van de tot standkoming van het gehele werk eh tot hogere kosten terzake. Het aan brengen eventueel van een voorlo pige verlichting bij het gebouw Jo nathan zal nog worden bezien, even als de nachtverlichting op enkele an dere punten. Grote uitgaven. Het verlichten van de Kruispunten van de Oostkanaalweg en de Machi- neweg zou aanzienlijke uitgaven ver gen, in het bijzonder omdat ter kunnen worden voltooid, doch hierop plaatse bij de Machineweg geen ka- pas het volgend jaar volledig gere-1 bels aanwezig zijn. Bij eventuele ver lichting van die punten kar voorts niet met plaatsing van een enkele lantaarn worden volstaan, maar moet in het belang van de veiligheid van bet verkeer worden gerekend op 6 natrium-lichtpunten per kruispunt. Daar de omvang van het verkeer ter pteatse slechts gering is, komt de aangegeven voorziening het col lege op dit ogenblik nog niet verant woord voor. Inderdaad wordt do uitvoering van de plannen op het gebied van de dem ping van sloten door gebrek aan me. dewerking van sommige particulie re eigenaren, ernstig gestagneerd. B. en W. verzekeren nochtans dat zij zullen blijven trachten deze in het belang van de volksgezondheid zo uierst urgente plannen, allengs ver- dier tot uitvoering te brengen. Mocht de noodzakelijke medewer king niet lang6 die weg van minne lijke schikking kunnen worden ver kregen, dan zal uiteindelijk onteige ning de aangewezen oplossing bie den. De bevolkingsaanwas van de afge lopen jaren stelde ook het college te leur, zij het, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat door emi gratie een betrekkelijk groot aantal personen de gemeente verliet. Overi gens staat ook onvoldoende huisves tingsgelegenheid aan vestiging hier in de wegt Tenslotte ziet de uit drukking „smel groeiende gemeen te" niet uitsluitend op de toename van de bevolking, maar zeker en niet in het minst op de belangrijke vraagstuldken, wa ervoor men hier wordt gesteld. BSSKOCP St. Nicolaas komt met de boot. Het is nu bekend, dat St. Nicolaas op 27 November per boot in Den Ham zal arriveren. Het uur van aan komst is n.m. 14.30 uur. Zoals gemeld zal de Harmonie Excelsior he:n opwachten om daarna een bezoek in het centrum te bren gen. De route is: Den Ham, Zijde (tot De Roo), B. C.-straat (tot dr. Ham burger), Zuidkade, Julianastraat, Oranjestraat, Emmakaöe, Zuidkade, Bootstraat, Voorkade, Dwars Nieuw- straat, Nieuwstraat, Den Ham. Schaken. Voor de competitie van de L.S.B. werd de wedstrijd SPW 2Inter-Nos 3 gespeeld. De Boskopers kregen een nederlaag 64 te incasseren. Gespecificeerde uitslag: M. Ragut (SPW 2)—N. Geers (I.N.) 1—0; G. KeuningM. P. de Jong 10; C. v. d. HeuvelP. A. Roels 10; J. Ver- kuylC. Slingerland 10; J. Hoek straW. Nieuwerf 01; T. Kruts K. Stikkelorum 01; C. de NieD. Lankhuyzen VzVï, Mej. J. Kruts P. v. d. Tol 1—0; H. J. Rijks—C. de Vlaming 01; J. J. van TolH. Boekraad YzVz. Gevonden voorwerpen. Parasol, ijzeren dop van radiateur, zwarte alpinomuts, herenrijwiel, pakje plan ten, muntbiljet, sleutel, ceintuur van japon, blauwe alpino, bruine glacé handschoen, potlood, zak tarwe, paar- len halsketting, bos onderlagen, he renrijwiel, groene want, witte haar- strik. Inl. bij de Rijkspolitie., Geb.: Jan Peije, z. van P. Verduyn en C. H. Verburg; Aaltje, d. /an A. Blanken en T. Koetsier; Cornelis, z. van J. Havenaar en A. Heerens. Ondertr.: Geert Jan van Ommeren, 2* j„ en Belia van der Sluis, 18 j.; 1. .drik Johannes Stellaart, 35 j., en Auriana Kruiswijk, 37 j. Getr.: Cornelis Willem le Clercq, 25 j., en Catharina Weerheim, 22 j.; Wouter Marinus Johannes Donker voort, 33 j., en Maartje Koud ijs, 30 j.; Gijsbertus van der Wolf, 22 j.f en Margaretha de Knikker, 20 j. Na twee jaar was er weer een kaasdag in Hoogmade. deze keer niet georganiseerd door de L.T.B. en C.B.T.B., maar door de L.T.J. Middags om 2 uur had de keuring plaats in café v. d. Ploeg. Er werd gekeurd door de heren K. Adema, technisch adviseur van het bedrijf schap van zuivel, P. v. d. Iterse, kaashandelaar te Bodegraven, ter wijl de ir Schrooder, rijkszuivelcon- sulent in Zuid-Holland als arbiter optrad en met verdere medewerking van de heren de Jong en Jacobs as sistenten van de rijkszuivelconsulent. Er waren 23 kazen ter keuring bin nen gekojnen, waarvan 13 stuks tot de 1ste soort behoorden nl. J. v. d. Geest, 100 pnt.; L. Hillenaar 94 p., Jac. v. Wieringen 93 p.. J. v. d. Salm 92 p.. Th. Zwetsloot 92 p., C. v. d. Meer 92 p., L. v. Tol, 90 p., J. v. d. Meer 88 p. J. de Vette 88 p., J. Ver burg 86 p., H. v. d. Meer Cz 86 p., L. v. d. G2est 88 p. Van de Leidse kaas, een inzending: B. v. Schie, 93 pnt. Voorts 9 stuks 2e soort en slechts een 3e soort. Het ge middelde aantal punten bedroeg 85.7 pnt. Des 's avond om 20.15 uur opende de voorzitter L. v. Tol officieel dc kaasdag, daar de burgemeester ver hinderd was aanwezig te zijn. Na opening nam de heer Adema het woord en hij hield enige alge mene beschouwingen over de keu ring. Hierna kreeg de heer de Jong het woord, die een uiteenzetting gaf over de veel voorkomende gebleken bij model, korst, smaak, doorsnede enz. en voorts wees hij er op, dat de reinheid gehandhaafd behoort te worden, ook bij zelfkazers. De heer Streefland voerde het woord over.het economische deel. waarvan hij een tweetal punten uit eenzette waarmee de zelfkazer reke ning moest houden. Hierna sprak de pastoor nog een kort woordje en deed zelfs nog een kaasgebrek uit de doeken. Hierna werden nog enige films gedraaid. Als de oogst binnen is gebaald en het vee op de stallen gezet, dankt de landman God de Schepper voor de zegen aan zijn arbeid gegeven. Ieder jaar houdt de L.T.B. in Zoe terwoude een oogstdankdag; clan gaan de jonge boeren op alle boerderijen giften in natura en geld verzamelen en in de H. Mis tot de intentie van dankbaarheid opgedragen komen al die goede gaven, voor de armen be stemd onder de H. Offerande tot voor het Altaar om de zegen van de pries ter te krijgen. Alle leden waren met hun huisge noten weer gekomen in de kerk van de H. Kruisverheffing, waar rector L. P. Vester, geest. adv. van de Kring Leiden met assistentie van de pa ters De Gruyter en Wouters het H. Misoffer opdroeg. De L.T.J.'ers hadden de eer achter het vaandel van St Lebuines de draa°berry met de kazen, de boter, worsten enz. binnen te dragen. Rec tor Vester hield een korte predikatie Allen biieen in het parochiehuis. Na de schone kerkelijke viering kwamen de leden met hun echtgeno ten bijeen en wel 200 gasten namen plaats aan de lange tafels voor het gemeenschaooelijk ontbijt en gezellig samenzün, dat tot één uur duurde. Hierbij waren o.a. ook aanwezig deken Bont. rector Vester, kaoelaan Feliks, geest, adv., en pater van Beur den. De voorzitter, de heer J. J. J. Noordman. opende de bijeenkomst en herdacht het feit. dat nu 40 jaar ge leden de L.T.B. als de eerste afdeling in ons Bisdom werd opgericht. Tot de oprichters sprak de vcorz. een felicitatie, het grote voorrecht dit jubileum dat in het volgende jaar als de diocesane Bond ook zal jubile ren zal worden gevierd, te mogen be leven. Spr. wijst op de grote nationale internationale problemen die o.a. op economisch terrein, welke zonder een organisatie niet kunnen worden opge lost, om duidelijk te maken, dat onze voorgangers met het in het leven roepen van de L.T.B. een allergrootst belang gediend hebben en inzicht hebben gehad tot de noodzakelijke samenwerking. Spr. huldigt vooral de sterke principiële houding die daarbij is getoond en het volbrengen van een plicht voor het nageslacht, dat nu behouden is door hetgeen zij hebben bevochten. Aan de overleden pioniers brengt spr. een eerbiedige hulde. Rector Vester hield na het ontbijt een rede met het onderwerp: „Is veer tig jaren L.T.B.-werk winst of ver lies?" Uit deze rede bleek, dat spr. zich in de korte tijd van het adviseurschap reeds zeer goed in de organisatie van de boeren heeft ingewerkt. Niet alléén steunen. De winst van het werken van de L.T.B tekende spr. vooral scherp op in het behartigen van de emigratie- belangen. Grote waardering verdient de L.T.B. door dit werk' reeds negen jaar te doen zonder enige subsidie. Met grote lof voor de volgzaamheid in de leiding wil spr. toch wijzen op de plicht niet alleen te volgen maar ook te doen en wijst op de grote fout als een verlies dat men teveel steunt op de organisatie en de voor mannen maar laat werken zonder veel bijstand te geven. Ieder heeft in de organisatie persoonlijke verant woordelijkheid. Over deze plicht geeft spr. scherpe richtlijnen ten op- zidite van de economisch zwakken van de maatschppij. De heer J. Schouten als enige nog aanwezige oprichter en eerste secre taris, gaf met veel documentaire be wijzen een historisch overzicht van het organisatieleven van de boeren, zoals eenmaal neutraal begonnen, la ter naar de wens van de Bisschop principieel gesteld. De vergadering gaf hartelijk blijk deze herinnering aan zoveel goed werk zeer op prijs te stellen. Deken Bont sprak hartelijke waar dering voor de zo sterke principiële houding van de boeren in Zoeter woude. Met herderlijke waakzaamheid gaf de deken ernstige waarschuwingen omtrent de nieuwe problemen van onze tijd en vooral de emigratie moet met de grootst mogelijke voorzichtig heid en met zeer goede leiding tot stand komen. Zonder de emigratie te ontraden geeft de deken toch de raad de be slissing niet onberaden te nemen en zeker niet tot de grote stap over te gaan als alle hulpmiddelen, die no dig zijn goed verzorgd en de kennis van de godsdienst versterkt is, om de gevaren in de vreemde te kunnen weerstaan. Nog bleven de leden in gezellig samenzijn bijeen; de enige gelegen heid voor velen om elkander te ont moeten en het was reeds in de na middag, toen men uiteen ging. Het avondfeest Voor het gestelde uur was de zaal stampvol en voorzitter Noordman verwelkomde bijzonder deken Bont, pastoor Klaverwei)den, burgemeester Smeets en mevr. Smeetsvan Heel, kapelaan Feliks en de districtsvoor zitter van de L.T.J., de heer Koos v. d. Poel, van Oud-Ade. De leden van de L.T.J. en L.T.M. voerden een spel op met de titel: „De zon ging onder, maar de oogst kwam binnen". In dit amateurswerk was een tekst gelegd, die het leven en werken van de landman beschreef in de loop van het jaar met levenswijze beschouwin gen over het leven en sterven van de planten en gewassen. De vertolking door Kloris en Roos je was in vele opzichten te prijzen. Het stuk werd beëindigd door een blijspel, waarin de meeste spelers de butanten waren, zodat deze eerste proeve van bekwaamheid wel leiden zal tot meer tonee'spelen van de jon geren van de boerenstand Voorzitter Noordman hield aan het einde van het spel een rede, waarin het werk van de L.T.J, en L.T.M. bij zondere waardering en aanbeveling kreeg. Het feest eindigde met dansen voor de jongelui en gezellig samen- zyn voor de oudere mensen. LHKMM FEESTAVOND K.AJ3. In het vvinterprogramma van de K.A.B. is het niet alleen vergaderen en bezinnen, neen, ook aan de gezel ligheid en ontspanning is gedacht. Ket blijkt, dat op zo'n avond gemak kelijk een grote opkomst is te ver krijgen. Het K.A.B.-bestuur had voor de verzorging van de feest avond zich de medewerking weten te verzekeren van dé R.K. Toneel vereniging D.V.V. uit Amstelveen. Speciaal richtte voorz. Vroonhof zich bij de opening tot de burge meester, vertegenwoordigers van de Chr. Besturenbond, bestuur van na burige verenigingen en de K.A.V. De zaal was geheel in K.A.B.-sfeer gebracht. Voorin het mooie vaandel, de banier waarachter zich nu zoals de voorz. mededeelde, 220 leden heb ben geschaard. Langs de wanden waren propaganda slagzinnen aan gebracht, die doel en streven van de K.A.B. benadrukten. Alvorens het scherm opging voor het optreden van D.V.V. deed de voorz. nog enige me dedelingen o.a. over de St. Nicolaas- viering voor de kindéren van de le den. Voor dit doel werd een verlo ting gehouden. Nu was de beurt gekomen aan het toneelgezelschap D.V.V. voor de op voering van een blyspel in drie be drijven, door Hans Nesna „De stoel van de Koning". De regie was van de heer P. Hendriksen. Dit gezel schap, dat vcor de K.A.B.-afdeling reeds meermalen is opgetreden, en hier een zeer goede naam heeft, ceed ook deze avond zijn reputatie weer veel eer aan. Er is genoten van prima beschaafd spel, goed doorleefd en uitstekend voorbereid. LE8MMBEBI GESLAAGDE OOGSTDANKDAG. De LTB, afdeling Leimuiden en Rijnzaterwoude, heeft gisteren een waardige en goed geslaagde Oost dankdag gehouden. Des morgens om 8 uur droeg de geestelijk adviseur een plechtige H. Mis op, waarbij vele leden en hun huisgenoten tegenwoor dig waren. Het altaar was voor deze gelegenheid door de kwekers fraai met bloemen getooid. Gezongen werd de 8e Gregoriaanse Mis. Tijdens de Mis hield de geestelijk adviseur een korte predikatie, waarin hij de le den voorhield steeds dankbaar te zijn tegenover de Schepper voor de gees telijke en tijdelijke weldaden van Hem ontvangen. Tijdens de offerande werd in beide paden een baar door vier bruidjes naar het altaar gedra gen waarop enkele producten van de land- en tuinbouw prijkten. Deze of fergave was slechts symbolisch, want de georganiseerde boeren, tuinders en kwekers hadden voor deze oogst dankdag een grote hoeveelheid pro ducten aan hun bestuur aangeboden, welke in overleg met de geestelijk heid een nuttige bestemming zullen krijgen. Het gezamenlijk ontbijt, dat de vorige jaren na de kerkelijke plechtigheid volgde, werd deze keer achterwege gelaten. Hiervoor in de plaats waren leden en enkele van hun huisgenoten des avonds uitgeno digd voor een feestavond. De zaal van mevr. de wed. De Boer was 's avonds tot in alle hoeken gevuld toen de heer G. P. v. d. Meer een kort welkomstwoord sprak tot de aanwezigen waaronder ook pastoor Hofstede en de geestelijk adviseur, De voorzitter bracht dank voor de spontane opkomst en de royale me dewerking om deze oogstdankdag te doen slagen. Hierna werd een Bonte avond aangeboden. Het bestuur had hiervoor uitgenodigd een vlot caba retgezelschap. Onder de titel „Jool in Tirool" heeft men de aanwezigen enige uren gezellig bezig gehouden. Zeer geslaagd en beschaafd was het optreden van de conferencier Harry Bouman cn de muzikale clown Tims, die vele instrumenten hanteerde. Bij zonder in de smaak viel de verschij ning van Hansje Pallieter met de Weense Potpourie, en dezelfde zan- geras met haar Witte Kraaien en de Tiroler Kapel. Tijdens de paur- werd een grote verloting gehouden, waar bij een taart, tulband en landbouw- reedschappen van eigenaar verwis selden. Na het optreden van het cabaretgezelschap was er nog gele genheid voor gezellig samenzijn, waarbij een opgewekte stemming heerste. KAB. Als onderdeel van het winterprogram heeft de KAB voor aanstaande Zondagavond een toneel avond voorbereid, waarbij de eigen toneelclub „Ons Genoegen" voor het voetlicht zal verschijnen met een to neelspel. Evenals vorige jaren heeft het bestuur weer de bepaling moeten maken dat deze avond uitsluitend is bestemd voor leden en diens gezins leden boven 14 jaar. De gezinsleden die echter geen lid van de Kath. Ar beidersbeweging zijn en hierin wel thuishoren hebben deze avond geen toegang. Z0ETERW0UDE- LEIDER0ORP BEGRAFENIS VAN PASTOOR VAN LEEUWEN Het stoffelijk overschot van pastoor v. Leeuwen, die Woensdagavond plot seling overleed, zal Maandagochtend begraven worden in het priestergraf van het R.K. Kerkhof te Meerburg. Zondagavond om 7 u. zijn de Met ten en Maandagochtend om 9.30 uur de Lauden, waarna om 10 uur de H. Mis van Requiem. De lijkrede zal ge houden worden door rector D. de Wit uit Haarlem. Vanavond en morgen avond om 7.30 wordt in de kerk het rozenhoedje gebeden voor de over leden herder. Gymnastiek Wegens het onver wacht overlijden van pastoor Van Leeuwen heeft het bestuur van de Kath. gymiL-ver Meerburg besloten Zondag a.s. niet deel te nemen aan de junioren wedstrijden van de Kath. Rijnlandse Turnkring te Leiden. Ook de extra oefening voor de jongens op Zaterdag a.s. gaat niet door. Willen allen hiermede rekening houden? LEIDERDORP BOTSING TUSSEN BROMFIETS EN AUTO. In de Hoofdstraat, nabij garage Huisman, vond gisteravond een aan rijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De bestuurder van het be- stelwagéntje stopte om bij de garage Huisman benzine in te nemen. Door onverklaarbare oorzaak reed een bromfietser, de heer F. Bosman, bo ven op de .auto. Door de botsing kwam de heer Bosman te vallen en bleef bewusteloos liggen,. Dr de Bruijne, die hulp verleende, consta teerde een hersenschuddig en achtte overhrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk. Beide voer tuigen werden nogal ernstig bescha digd. De Rijkspolitie, zomede de ver keerspolitie uit Leiden, stelden een onderzoek in. Gouden feest Op 30 November hoopt het echtpaar J. B. Terbrugge J. P. TerbruggeSeys de dag te her denken, dat het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Bordenwedstrijden schaakclub In de onderlinge wedstrijden om de rangorde der borden werden de vol gende uitslagen verkregen: E. v. d. ValkCh. Sterk afgebr. Rector de GrootA. Karstens 10; C. Boom J. de Jong 01; D. BraamH. S. Ginjaar 10; P. v. d. LekM. Splin ter 10; H. HelmusB. de Goederen 10; W. v. d. LeekC. Meinema 01 W. GoedhardJ. Nagtegaal 10. NIEUWVEEN Biljarten. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartvereniging „D.I.T.O." waren als volgt: J. PietersenA. Lenting 20; J. van Eyk—Th. No tenboom 02; L. KestingA. Straat hof 20; A. J. van TrigtJ. van Eijk 20; G. J. van den BergJ. Pieter sen 20. NIEUWKOOP Geb.: Ida, d. v. C. Bloos en A. van der Bijl; Piet Adrianus, z. v. E. van der Sar en G. Vis; Johannes Adria nus, z. v. J. A. Verboom en W. Im merzeel. Geh.: C. Th. Ruigrok, 31 p., won. te Pijnacker, en M. C. Versluis, 27 j.; C. Th. Pieterse, 28 j., en J, C. Veen- man, 23 j.; B. van Voorbergen, 34 j., won. te Woerden, en G. van dei- Neut, 29 j. TER AAR „Nooit Gedacht". Utslagen van gespeelde wedstrijden in de onder linge competitie. Schaken: Jac. RietveldH. Aaf- tink 01; P. HoogervorstNic. van Eijk 1—0; A. W. v. d. Jagt—B. Riet veld 01. Dammen: Nic. KalshovenW. Es- veldt 20. Jeugdcompetitie Schaken; C. Hof stedeJac. Verzael 01; W. Hof stede—F. van Eijk 01; J. Heijns Jac. Verzaal 10. Standen wedstrijd-dammen: R. Goedhart 17 punten; J. Vink 15 pnt.; Nic. van Eyk 14 pnt.; C. Hofstede 13 pnt; J. Heijns 10 pnt; D. Heijns 9 pnt; L. Esveldt 8 pnt.; A. Dol 8 pnt.; J Wolmerstedt 6 pnt.; W. Hofstede 5 pnt.; J. Rem 5 pnt.; H. Dol 4 pnt; C. Wolmerstedt 3 pnt.; A. Ka mme- raat 3 pnt.; Mart. Kleyn 2 pnt. ZWAMMERDAM De commies ter gemeente-secre tarie, de heer J. Th. van Stegeren, is geslaagd voor het examen Gemeente- Administratie II, afgenomen van wege de ver. gemeentebelangen tc 's Gravenhage. Geb.: Gerardus Albertus, z. v. M. C. de Wit en G. A. Mulder.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8