Ratten zullen het schip van de Staat moeten verlaten, om ziekte en voedseltekortte weren Bestrijding alleen mogelijk met de medewerking van gehele bevolking Militairen brachten duizenden chocoladerepen naar vuilnisbelt Raad van Arcen niet aangelokt door wegen, waarop eenden zich thuisvoelen India s vrouwelijke ambassadeur in Ned. hield lezing Eerste December-week verwacht vluchtelingencomité kapitalen Alkmaarse gemeenteraad vraagt Tante Pos 'n nieuw postkantoor VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Actie tegen knagers aan economie De ratten, die per jaar tussen de 50 en 100 millioen schade aan de Nederlandse economie aanrichten, j zijn de grote voedselverslinders en ziektenverspreiders onder mensen en dieren zeide dr C. J. Briejer, di recteur van de planlenziekenkundige dienst te Wageningen tijdens een personferentie, die gisterm ddag door de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij1 en Voedselvoorziening in Nijmegen werd gehouden. De heer Briejer pleitte dan ook voor een permanen te oorlog tegen de insecten in het al gemeen en tegen de ratten in het bij zonder. In onze tijd, aldus spreker, pleit men overal voor productieverhoging, j doch als men de ratten wier aantal niet is te schatten op afdoende wijze zou bestrijden, zouden daardoor de vruchten van het productie-proces op aanmerkelijke wijze stijgen. Wij moeten aldus spreker, die de Neder landers verweet te „gastvrij" te zijn "voor de ratten, „ongastvrijheid" ten aanzien van deze dieren propageren. Hierdoor kan de geboorte van ratten op radicale wijze worden beperkt. Een kwart hectare bouwland. Ir A. J. Ophof, hoofd van de afde ling rattenbestrijding van de plante- ziektenkundige dienst betoogde, dat de bestrijding van de bruine ratten om economische en hygiënische re denen noodzakelijk is. Elke rat verslindt op een boerde rij gemiddeld 7 tot 8 kg graan per jaar, hetgeen betekent, dat honderd ratten de opbrengst van een kwart I hectare bouwland consumeren. De' ratten verspreiden voorts ziekten zo als paratyphus en de ziekte van Weill onder de mensen en varkens pest, pseudo-vogelpest en mond- en klauwzeer onder het vee. Spreker pleitte voor gemeentelijke rattenbestrijders. die door de plan- tenziektenkundige dienst zijn opge leid. Voorts moet men volgens hem komen tot een regionale organisatie voor de rattenbestrijding. Ratdichte gebouwen. Er dient daartoe een commissie kte worden ingesteld, benoemd door ver scheidene regionaal aangesloten ge meenten die tezamen een technische hoofdleider voor de rattenbestrij ding benoemen. De leiders trekken zo nodig hulpleiders aan. De kosten worden bestreden uit een fonds, dat wordt gevormd uit de bijdragen van de deelnemende gemeenten. Het we ren van ratten dient te geschieden door de levensomstandigheden voor hen zo ongunstig mogelijk te maken. Zo dienen voedselresten afdoende te worden weggeborgen; voedsel voorraden moeten in „ratdichte" ge bouwen worden opgeslagen, terwijl de gebouwen inwendig zodanig die-l nen te worden geconstrueerd, dat binnengedrongen ratten geen gele genheid hebben zich onopgemerkt te nestelen. 7 a 8 cent per dier. Tenslotte deelde de heer Ophof mede, dat van 11 tot en met 18 De cember in geheel Nederland een ac tie zal worden gehouden voor de rattenbestrijding. De heer J. H. Avis, burgemeester van Midwoude (N.H.) besprak ten slotte de rattenbestrijding in West Friesland, waar die dieren sinds 1930 fel worden bestreden. Sinds 1941 werken hier 29 gemeenten in regio naal verband samen; de bestrijding geschiedt door vrijwiiligers, omdat betalende krachten te duur zouden komen. Spreker meende evenwel dat de kosten, die worden geraamd op 7 tot 8 cent per dier, door de overheid moeten worden betaald. Zijn conclusie was, dat de regionale rattenbestrijding, deskundig uitge voerd en steunend op een hechte organisatie, het middel is om ieder huis vrij van ratten te maken. Vragen in de Kamer In de Tweede Kamer zijn aan de minister van Oorlog en van Marine de volgende schriftelijke vragen ge steld: prins bernhard fonds Geen bodemloze put Munten in fontein Nadat gistermorgen op het Buiten hof te 'sGravenhage de Trevi-fon- tein in werking was gesteld en de eerste munten ten bate van het Prins Bernhard Fonds in het water van de fontein waren geworden, werd des avonds in het Asta Theater een gala voorstelling gegeven van de cine mascope film „Three coins in the fountain". Ook de vertoning van deze film, waarin de Romeinse Trevi-fontein en de legende rond die fontein een rol spelen, was ten bate van het Prins Bernhard Fonds. Vele genodigden woonden de voor stelling bij. Onder hen waren de com missaris van deKoningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, het Tweede Kamerlid jhr. mr. de Goes van Naters, een aantal hoofden en vertegenwoordigers van diplomatieke missies in ons land, tal van gemeentelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van het Prins Bernhard Fonds. Eregasten waren de Italiaanse filmspeler Rossanno Brazzi, die een rol in de vertoonde film ver vulde en de Italiaanse filmspeelster Milly Vitale, die in dc film geen aan deel heeft. 1. Is het de minister bekend, dat in de week van 8 tot 13 November j.L aan de vuilverbranding te Am sterdam circa 50.00C kg. chocolade repen, aangevoerd in militaire auto's, ter vernietiging werden aangeboden? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen, of deze goederen af komstig waren uit de militaire voor raad? 3. Indien vraag 2 bevestigen wordt beantwoord, kan de minister dan me-j komt? dedelen: 3. Hoe het mogelijk was, dat deze goederen zolang bleven opgesla gen, tot deze voor de consumptie ongeschikt werden; b. hoe groot de schade is, die hier door aan rij lesgoederen werd aangebracht; c. waarom deze goederen niet tij dig toen onvoldoende afname door militairen bleek aan in richtingen van sociale en maat schappelijke aard ter verdeling werden aangeboden; d. of nog meer goederen zich in de militaire depots bevinden, die niet meer of nauwelijks voor consumptie geschikt zijn? 4. Kan de minister mededelen, wie opdracht voor de vernietiging heeft gegeven, wie voor de verwaar-lozing van deze opgeslagen goederen ver antwoordelijk is en of teger» de be- treffende(n) maatregelen zijn geno men? 5. Welke maatregelen zijn of wor den genomen, dat een dergelijke ver spilling van overheidsgelden en -goe deren in de toekomst niet meer voor- ONDEROFFICIEREN VAN LUS GEHAALD Lang heeft het geduurd, maar ein delijk zal dan toch recht geschieden en zullen de onderoffiiceren van het Nederlandse leger kunnen reizen op een wijze, die hun rang en stand vol ledig tot zijn recht zal laten komen. Door alle na-oorlogse jaren heen, hebben alle zich met verlof-spoeden- dé onderofficieren met een bedroefd gemoed moeten toezien, hoe de mili tairen, die de gehele lange week op hun bevel over het exercitieveld draafden, 's Zaterdagsmiddags prins heerlijk de treinbanken bezetten, ter wijl de sergeant aan de lus hing. Dat is afgelopen! De Spoorwegen hebben dit leed volledig aangevoeld en zeer binnen kort zullen et in de verloftreinen cou- pé's komen, die helemaal alleen voor onderofficieren zijn; misschien moe ten ze daar ook wel eens aan de lus hangen, maar dan geschiedt dit „on der-ons" en dat verzoet veel. GEEN L00NR0NDE VOOR DE DIENSTPLICHTIGEN Minister Staf vindt, dat de sol dijen voor de dienstplichtigen niet verhoogd behoeven te worden en de minister vindt het zelfs ongewenst. Wel geeft de bewindsman toe, dat de laatste jaren verschillende artikelen, die van de soldij moeten worden be taald. in prijs gestegen zijn, maar daar staat tegenover zo meent mi nister Staf, dat de militair goed kope cantines en dikwijls gratis ont spanning heeft, zodat de stijgingen ruimschoots gecompenseerd worden. BROODPRIJS VRIJ Minister Zijlstta heeft gisteravond in de Tweede Kamer bekend ge maakt, dat de regering besloten heeft de broodprijs geheel vrij te laten en zowel de minimum- als maximuum- grens te heffen. De regering is tot dit besluit geko men, omdat zij niet langer bevreesd is voor een chaos in de bakkerswe reld. Mocht ergens naar aanleiding van dit besluit een bakkersoorlog uitbreken, dan zal de regering zich nader beraden, wat hiertegen te doen is. Noodkerk met wissel op de toekomst Deken H. Ramaekers van Kerkra- de zal op Zondag, 21 Nov., in de nieuwe parochie Maria ten Hemel opneming te Kerkrade-Chevremont een noodkerk inzegenen, welke later als deze parochie een definitieve kerk heeft gekregen als vereni gingslokaal zal worden gebruikt. Ge deeltelijk kan zij ook thans reeds als zodanig worden benut. Daar het ge bouw is uitgerust met drie kleinere vergaderruimten. Verder zijn onder het priesterkoor ontspanningslokalen voor de jeugd ingericht. De zaal, die voorlopig als kerk zal worden ge bruikt, telt 500 plaatsen. Na de in zegening hiervan zal deken Ramae kers Zondag de pastoor van de nieu we parochie, P. de Groot, installeren. Vaststelling begroting van het Landbouwschap Het bestuur van het landbouwschap zal op Woensdag 24 November, 's middags om half twee, in het ge bouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag zijn tiende verga dering (vijfde openbare vergadering) houden. In deze vergadering zal ojii. aan de orde komen de vaststelling van de begroting, van het landbouw schap voor de periode van 24 April 1954 tot en met '31 December 1955. Het ontwerp-begroting vertoont een nadelig saldo van 380.000 gulden; de inkomsten worden geraamd op 7.800.000 gulden, de uitgaven op 8.180.000 gulden. In zijn toelichting zegt het dagelijks bestuur, dat in aan merking dient te worden genomen, dat de begroting over een periode loopt, die langer is dan normaal het geval zal zijn, terwijl anderzijds ge durende de'begrotingsperiode slechts één heffing geschiedt. Aan het nade lig saldo geeft het dagelijks bestuur de voorkeur boven het verhogen der heffingsopbrengsten. Bij gelijke uit gaven in 1956 moet bij een gelijkblij vende heffing over dat jaar een voor. delig saldo worden geraamd, waar mede het nadelig saldo van deze be groting kan worden ged#kt. Hoewel het ontwerp-rfeffingsveror. dening nog niet aan het bestuur is voorgelegd, meent het toch op grond van een voorlopig rapport te kunnen stellen, dat een opbrengst van 5.415.000 gulden kan worden ge raamd bij een heffing van 3.per hectare akkerbouw, veehouderij en vollegronds tuinbouw met hogere be dragen voor intensievere cultures, bij een aftrekmogelijkheid van 90 pet. der contributie tot 42 pet. der heffing. Financieel niet opgewassen tegen was van het water Een raadslid van de Limburgse ge meente Arcen en Velden heeft tijdens een vergadering van de gemeente raad voorgesteld, na afloop van de zitting een „avondlijke" tocht met de gehele raad te maken over de bin nenwegen. De bedoeling van het voorstel was volgens hem, de vroedschap ter plaat se te confronteren met de toestand van deze wegen, die op vele plaatsen als gevolg van het natte weer gedu rende de laatste maanden onbegaan baar zijn geworden. Hij vond echter geen steun bij zijn medeleden, van wie één tevoren juist had verteld, dat een weg zodanig op een sloot was gaan gelijken, dat een den er zo door werden aangelokt, dat zij er luid kwakend op rond zwommen Hoewel een groot deel van de be volking van de gemeente van deze binnenwegen gebruik moet maken zeide de burgemeester, zijn de fi nanciële middelen van de gemeente niet opgewassen tegen de teisterin gen, die de wegen door de regen heb. ben moeten ondergaan. Hij wilde de ernst van de toestand niet ontkennen, doch zag geen mogelijkheden om hierin afdoende verbetering te bren gen. Definitieve oplossing Met een „gematigd optimisme" is mr. G. J. van Heuven Goedhart van de vergadering der Verenigde Naties teruggekeerd, waar zijn vijf-jaren plan ter oplossing van het vluchtelin genvraagstuk is goedgekeurd. Deze goedkeuring houdt echter nog geenszins in, dat de 12 millioen dol- lart, die mr. Van Heuven Goedhart gevraagd heeft, nu ook verstrekt zul len worden, want de technische uit voering is verwezen naar een com missie, die vele zorgen en weinig geld heeft. Maar toch is mr. Van Heuven Goed hart verheugd over het begrip, dat hij gevonden heeft en verwacht hij, dat de diverse regeringen thans meer geneigd zullen zijn hem financieel te steunen. Intussen loopt girorekening 5100 in Nederland nog steeds naar hogere be dragen en volgens de toezeggingen, die het comité ontvangt en ontvangen Prins Bernhard op bezoek bij herhalingsoefeningen Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan Nederlandse troepeneenheden die in Duitsland aan het oefenen zijn. De prins vloog gistermorgen naar een vliegveld in de buurt van Han nover en keerde des middags laat naar Valkenburg terug om in Den Haag nog een vergadering bij te wo nen. Onnozelheid veroorzaakte een zeer ernstig ongeval Tijdens een stoeipartij in een fa briek te Breda kreeg een 24-jarige ar beider een blikje vloeistof over zijn kleren en zijn collega's, die in het onzekere verkeerden, of deze vloei stof water of benzine was, hielden een lucifer bij de kleren van de man. Het was benzine en de man stond even later in lichter laaie. Met zeer zware brandwonden moest hij naar een ziekenhuis worden vervoerd; zijn toestand is zorgwek kend. een schot twee hazen De 79-jarige heer M. A. Langeveld te Den Burg (Texel) heeft gistermid dag tijdens de jacht met één schot twee hazen doen sneven. De tweede haas die de jager en passant mee- schoot, kwam n.l. plotseling te voor schijn pal achter het dier waarop hij zyjn geweer had gericht. Ofschoon het zeer onwaarschijn lijk lijkt, is het beslist geen jagers latijn, want het gebeurde in tegen woordigheid van twee drijvers. Donderdagavond hield de Ambassadrice van Pakistan ln ons land, mevrouw Liaquat Ali Khan een lezing over Pakistan in gebo- w Dilig tia te Den H g. T ze avond v/rs georgr ;seerd dc de Vereniging Nederland, India, Pakistan en Cf'on en de Vereniging „VoP - -nivers' it". We z: n-hier -s de pa» e Mevrouvg; J£li Khan in gesorek net ster J. Beyen. In hel midden de nieuw benoemde v;;uleur van ons land -te Karachi, de heei 3eus. nu het sint nicola as wordt... Foto: Mr. van Heuven Goedhart (links) en de heer M. A. Reinalda, voorzitter van het Comité Vluchtelin genhulp 1954, bekijken de lijsten, die reeds een totaalopbrenst van pl.m 1.400.000,aanwijzen. Goedschiks of Het hoofdbestuur van de P.T.T. dreigt in conflict te komen met het Alkmaarse gemeentebestuur, indien men tenminste geen garantie aan dit stadsbestuur wil geven, dat binnen een tijdsbestek van 5 jaren begonnen zal worden met de bouw van een nieuw en modern ingericht postkan toor in het centrum van de stad. Tijdens een Donderdag gehouden raadsvergadering heeft wethouder G. H. Hoytink in antwoord op vragen van een raadslid medegedeeld, dat de gemeente niet van plan is om een bouwvergunning te geven voor de voorgenomen verbouwing van het huidige, volkomen vervallen en voor niet-Alkmaarders geheel onvindbare postkantoor, indien de bovengenoem de garantie uitblijft. Deze verbou wing zou 150.000 gulden kosten, het- geen de gemeente onverantwoord acht. Verdere bezwaren zijn, dat het de uitvoering van het object Dudok tot verfraaiing van het stadsgedeelte rond de Grote Kerk zal tegenhouden. De gemeente heeft dit plan namelijk in overleg met het hoofdbestuur van de posterijen ontworpen, teneinde een geschikte plaats te vinden voor een nieuw postkantoor. Zowel door de raad als door de P.T.T. is genoemd plan goedgekeurd ondier voorwaarde, dat binnen vijf jaar, dus voor 1959, met de uitvoering ervan zou worden begonnen. Sinterklaas komt naar Tilburg om daar de z.g. Klotter- of St. Nico- laasmarkt bij te wonen. Acht en twin tig kunstenaars zullen tijdens het ko mende weekeinde op deze markt trachten wat meer begrip voor hun kunsti aan te kweken. heeft, verwacht men vooral in de eerste week van December zeer gro te dagontvamgsten, daar dan de uur loon-actie in vele grote bedrijven be ëindigd zal zijn. Mr. Van Heuven Goedhart is gis teren door de koningin ontvangen, die vroeg naar het verloop van de actie en het doel, waarvoor men de gelden denkt te besteden. Mr. Van Heuven Goedhart heeft medegedeeld, dat met het in Neder land binnengebrachte geld een aantal gevallen afdoend behandeld zal wor den en voorts tijdelrke hulp te ver schaffen in een aantal van de meest ernstige noodgevallen. VLUCHTELINGEN: 1.458.000,—. Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 84.000.ontvangen; daarmee is het totale bedrag gewor den 1.458.000,—. Gemeente Utrecht geeft niet aan vluchtelingen Loonactie niet verdubbeld In de op 28 October gehouden ver gadering van de Utrechtse gemeente raad staakten de stemmen op 18 voor en tegen over een voorstel van het lid Stekelenburg (Pv.d.A.) om het door de uurloonactie van het gemeen- tepersoneel bijeen te brengen bedrag (te schatten op 10 duizend gulden) voor de vluchtelingente doen verdub belen door de gemeente. Volgens het reglement van orde moest gisteren in de raadsvergade ring opnieuw over het voorstel wor den gestemd. Evenals in de vorige vergadering bleek ook nu een meer derheid in het college van B. en W. tegen het voorstel te stemmen. Het werd verworpen met 18 tegen 21 stemmen. Arnhem kan nog maar geen 2e taal kiezen Donderdagmiddag is in de gemeen teraad van Arnhem andermaal de kwestie der „tweetaligheid" van Arn hem te berde gebracht. Burgemeester C. G. Matsci merkte op, dat dit on derwerp ook buiten Arnhem belang stelling heeft gekregen. Ter verwezenlijking van de twee taligheids-idee (met als achtergrond, naar de burgemeester zei, de grotere Europese saamhorigheid) waren in een nota drie punten aangegeven, n.l. het stimuleren van het volgen van cursussen in de Engelse taal door vol wassenen, het brengen van een „tweetalige sfeer' 'in de stad door middel van aanduidingen en aankon digingen, en het geven van „onder wijs" in het Engels aan leerlingen van de lagere scholen. Over het voor en tegen van deze punten is door de raad uitvoerig gesproken. Stemmen gingen hierbij ook op, die pleitten voor meertaligheid (niet alleen En gels dus) terwijl voor Esperanto ook weer een lans werd gebroken. In een klein comité zal de kwestie verder worden besproken. K.A.B. verricht onderzoek naar „crepeergevallen" Via haar afdelingsbesturen stelt de K.A.B. Limburg op het ogenblik een onderzoek in naar bepaalde aspecten van de huisvesting in Limburg, met name aangaande de krotwoningen, de „morele crepeergevallen" en het berekenen van te hoge huren voor krotwoningen en voor in zeer slech te staat van onderhoud verkerende woningen. Zoals zij reeds eerder heeft gedaan, wil KAB aan de hand van het door de afdelingen bijeen te garen materiaal nogmaals een kruis tocht beginnen tegen ontoelaatbare toestanden op het gebied van wonin gen en huren in Limburg.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7