slwtügat 1 &>jlwmtad Memorie van Antwoord over industrieterrein te Leiden Wim Kan kan méér dan kolderen K. en 0. leden lachten Ter bevordering van het natuur-historisch onderzoek K A C* 2^ (b Britss onderscheiding voor Arabische sheik Mieuut Metxa-atatian te Maakau B.B. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 DE DEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Folders voor pro;aganda Aan het memorie van antwoord ontlenen wij nog. Arrestanten. In het hoofdstuk openbare veilig heid staat te lezen: In 1953 bedroeg het aantal gear- resteerden 693, van wie er 241 ge- Een plan tot het bouwrijp maken durende 449 dagen huisvesting heb- van de voor industrie •bestemde ter- ben genoten. De overige 452 arre- reinen nabij de Trekvliet (Bos- enstanten vertoefden korter dan één Gasthuispolder) is in voorbereiding.! dag aan het bureau. Zodra dit plan gereed is, zullen B. Een lid verzoekt B. en W. opdracht en W. een daartoe strekkend voor stel aan de raad doen. Het ligt in ons voornemen, een fol der ter propagering van industrie vestiging te Leiden uit te geven, zo dra de bedoelde terreinen bouwrijp zijn gemaakt. Omtrent de uitbreiding in dit jaar van het aantal arbeidsplaatsen in deze gemeente kon het Gewestelijk Arbeidsbureau, hetwelk zoals be kend een geheel rayon bestrijkt, n.l. Leiden met omliggende gemeen ten geen exacte cijfers verstrekken. Voor het gehele rayon is de gemid- te geven zo spoedig mogelijk de ont sierende lantaarns van het Rapen burg te verwijderen. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit zn van G. v. Om- mering en J. de Groot; Johannes Wil helmus zn van J. de Best en C. J. M. v. Hamersveld; Hermanus Jacobus zn van E. A. T. Vogelenzang en E. Kop; Lucas zn van J. P. Mieremet en D. C. de Groot; Carla dr van A. J. den Dopper en S. Gordijn; Dirk zn van D. v. Duijvenbode en G. Ouwe hand. Gehuwd: A. H. Burth en J. Hoek; H. Alting en J. Schutte; C. J. Roest en G. K. Bulthuis; J. Sierat en J. de la Rie; M. J. Klootwijk en A. Buijn; M. C. P. J. Uff ink en S. Bodijn; A. Keereweer en C. A. M. van den Ing; J. M. M. Bruschhe.en A. Witmuts. en genoten 0Kan zou willen ontleden, kan al- delde arbeidsbezetting in 1954 in i leen al de vraag: „Hoe loopt Wim vergelijking met 1953 gestegen met 715 mannen en 177 vrouwen. Omtrent de toename van het aan tal arbeidsplaatsen en de vestiging van nieuwe bedrijven in het komen de jaar kunnen op dit ogenblik geen verantwoorde ramingscyfers Kan over de planken?" de overpein zer urenlang zoet houden. Wij gelo ven, dat het misschien zó te karakte riseren i:: „Het lijkt, alsof Wim Kan van achter de coulissen met een har de trap het toneel opgejaagd is en als of hy een verwoede poging doet om den verstrekt. B. en W. zijn echter zijn evenwicht te herstellen en intus- zoals gezegd te dien aanzien I en met pijnlijke glimlachjes naar zijn hoopvol gestemd. publiek zijn figuur tracht te redden." IJa, zo is het wel ongeveer. Komisch is het in ieder geval. Men moet bij Wim Kan maar liever niet te veel i_>. tui Mgeca, «at oij va.i .gaan ontleden, anders zou men op ning zijn het zgn. „Burchtfestijn" in-'gegeven moment de conclusie: „wat derdaad een wezenlijke bijdrage tot het stimuleren van het vreemdelin genverkeer in onze stad heeft gele verd. Het getal bezoekers bedroeg onge veer 25.000. Ten aanzien van plannen in het belang van het vreemdelingen verkeer voor de toekomst kunnen wij thans nog geen mededelingen doen. Pensioen Wethouders. Vele leden vragen, of B. en W. niet van mening zijn, dat wachtgel den en pensioenen van de wethou ders opnieuw moeten worden ge waardeerd en aan de tijdsomstan digheden aangepast. De aangewezen wethouders toe gekende pensioenen, alsmede die, welke aan hun weduwen zijn ver leend, zo antwoordt het college zijn, zulks ter aanpassing aan de huidige tijdsomstandigheden, verhoogd met een aantal toeslagen, overeenkomstig de voor de overheidspensioenen vastgestelde regelen. Die pensioenen zijn toegekend tot de maxima, wel ke de wet toelaat. Een herwaardeing van deze pensioenen op de voet van de wedde, welke thans aan het wet houderschap is verbonden, zou B. en W. gesteld, dat zij mogelijk zou zijn niet juist voorkomen, omdat het wethouderschap voorheen als een nevenfunctie werd vervuld. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld „Structuur en dipoolmoment van dihalogeen cyclohexanen" de heer W. Kwestroo, geboren te Leiden en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld „Wrijvingverschijnselen in vloei baar helium II", de heer P. Wipkel, geboren te Deventer en trans wonen de të Leiden. heeft Kan me nu eigenlijk verteld" niet kunnen ontwijken. Kan vertelt namelijk tijdens zijn kolder-conféren ces niets. Zo koldert Kan kwartieren lang dóór en toch voelt men zich niet be drogen. Wij vragen ons wel af, hoe lang hij dit genre conférence, waar bij één brokje tekst wordt uitgewron gen tot iedereen van schellinkje tot loge heeft gelachen, zal kun nen blijven volhouden. Hij gebruikt daarbij twee toontjes, één in de trant van spoorwegmonteur Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht rhej. J. van Draanen te Den Haag en de heren H. H. M. op de Laak te Den Haag; A. Korthals Altes te Amsterdam; B. C. L. Waander te Den Haag; W. A. van voor zijn duidelijke en leerzame re- Deth te Bloemendaal en G. Berk tede. Het was inmiddels tamelijk laat Kampen. Geslaagd van het doctoraal geworden. Daarom werd van da ge- examen Indologie (Econ.) de heer R. legenheid om vragen te stellen zo Stephan te Den Haag. goed als geen gebruik gemaakt. VERGADERING „ST. DEUS DEDIT" te Leiden Dinsdagavond hield de R.K. Land- arbeidersbond, „St. Deus Dedit" af deling Leiden een vergadering in het Leonardushuis te Leiden. De voor zitter sprak in zijn openingswoord er zijn spijt over uit, dat zo weinig leden aan de uitnodiging gevolg had den gegeven. Hij heette allen en in het bijzonder de spreker van de avond de hoofdbestuurder, de heer Meester, hartelijk welkom. De heer Meester begon zijn rede met er op te wijzen, dat het meer dan ooit noodzakelijk is dat de K.A. B. het aantal van 400.000 leden zal bereiken. Ook van de plaatselijke af delingen moet kracht uitgaan. Lagt de leden het bestuur van de plaatse lijke afdelingen, dat veel yrye tijd offert in het belang van de bond, zo veel mogelijk de helpende hand bie den. Elk lid moet nu propadandist zijn. De heer Meester herinnerde aan de oude tijd, toen er voorbeelden van werkelijk idealisme en verenigings- trouw te over werden gevonden. Vervolgens besprak de heer Mees ter het probleem van de grote vraag naar landarbeiders en de afvloeiing van arbeidskrachten naar andere be drijven. Dit is meestal een gevolg van de onderbetaling van de land arbeider in bepaalde streken van het land. Maar dit had voorkomen kun nen worden, als de afdelingen in de ze streken beter georganiseerd wa ren geweest. voorzitter dankte de spreker in het schaftuur („Daar heb jij he- legaar niks mee vandoen!") het an der als de chef-de-bureau met een culturele adamsappel („Da's 'n vreemde quaestie!") Daartussendoor hoort men ook nog wel eens het ge luid van de straatjongen, die nog niet zo lang geleden begrepen heeft, dat die hele kwestie met Sinterklaas en zo één grote apenkooi is. DE GEHEEL met leden van K. O. gevulde Stadsgehoorzaal heeft gisteravond gegierd om de kolder van Wim Kan. Maar Kan brengt nog wel wat anders ook. Hij parodieert voor treffelijk. Kostelijk zijn zijn uitbeel dingen van de moderne reclame. Aan trekkelijk zijn zijn eigenwijze levens liedjes, zijn malle ingevingen, die er gens van achter het gordijn of uit de microfoon gegrepen schijnen. Hij heeft ook een kundig klein- kunst-ensemble rondom zich staan. Corry Vonk bijv. die verdiend suc ces had met haar „vereniging tot leni ging der noden". IA DORANA bracht een allergrap- pigst heuvelklim-scénetje en nog beter het lied van de vrouw, die een standbeeld gaat onthullen. Ook de persiflage op de radio-re porter was leuk. Allerkostelijkst was het slot, waarin Wim Kan de „jassen alvast maar heeft geheald uit de gar derobe" en het publiek vertelt, dat het héüs afgelopen is. „Jan Joost ter Pelkwijk-fonds" opgericht Onlangs hebben rar. G. A. W. ter Pelkwijk en diens vrouw, de stichting „Jan Joost ter Pelkwijk-fonds" opge richt. Dit ter nagedachtenis aan hun zoon Jan Joast, die in dienst van de Koninklijke Marine tijdens de laat ste Wereldoorlog bij de slag in de Java-zee in 1942 is gesneuveld. De heer en mevrouw Ter Pelkwijk hebben bij de oprichting van dit fonds een som gelds als stichtings vermogen afgezonderd. Intussen zijn ook ai door anderen bijdragen aan d« Stichting geschonken. Het doel der Stichting is uit de in komsten, zo mogelijk jaarlijks, een bijdrage te geven voor de bestrijding van de kosten van een studiereis, van een pdblicatie voor wetenschappelijk biologisch onderzoek, of voor de be strijding van kosten van een weten schappelijk -onderzoek ten behoeve DIPLOMA-UITREIKING TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In het Gulden Vlies vond dezer dagen de uitreiking van de diploma's materiaalcursus van de afdeling Lei den en Omstreken van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde plaats. Na behandeling van enkele verga- deringspunten hield voorzitter Jon ker, een inleiding over de „Verzor ging en Aanleg van Gazons". Hierna reikte de voorzitter de di ploma's uit, waarbij hij de geluk kigen aanspoorde door te gaan met de studie. De namen van de geslaagden zijn: C. G. Verhagen, J. Stikkelorum, W. H. Waanders, J. J. van der Blom, L. J L. Aalbersberg, J. Kroezemeyer, J. C. Zaal, allen woonachtig te Lei den. Verder uit Voorschoten: A. Ver stoep, A. J. W. van Brecht, J. N. van Brecht, L. L. A. v. d. Zwet en L Bancken, voorts B. J. M. van Leur uit Sassenheim, J. v. d. Mey uit Oegstgeest en A. J. Bruins te Zoeter- woude. Mars! Zaterdagmiddag zal de Sleutelstad van gerucht vervuld zijn. Om een uur of drie vertrekt van de Mors- poortkazerne, strak in de maat, met de toesters in de vuist, het fanfare corps van de Limburgse jagers. Zij gaan een fanfare brengen aan de collega's van de compagnieën van 231 B.I., die aan het einde van de week voor herhalingsoefeningen in liet wolpakhuis van de Gebrs. van Wijk, Herengracht 36, gelegerd zijn. Om 4 uur wordt het commando „mars!" geroepen naar een compag nie Nationale Reserve, die van plan is vóór het Stadhuis een défilé te houden. Deze reservisten zullen worden be geleid door de drumband van de Na tionale Reserve district Zuid-Holland- Noord. Deze mars en dit défilé zijn be doeld als een reclame voor de Natio nale Reserve. Het brand weer, brandweer. Bij boekhandel Beijen en Van Rooy stond gistermiddag omstreeks half vijf een brandweerman op het dak. Hij bluste met de pijp-doorsteker een schoorsteenbrand, die ook de oor zaak was geweest van een kleine bin nenbrand. De omkleding van de schoorsteen op de eerste verdieping was in brand gevlogen en het vuur heeft zich een gat gevreten in het plafond van de winkel. Tot geringe brand- en waterscha de aan huis en inventaris bleef dit incident beperkt. Iskar Aribo. van het Rijksmuseum van Natuurlij ke Historie te Leiden. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door: de hoogleraar-direc teur van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie te Leiden, voor zitter; de decaan van de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, Leiden, onder- vooizitterde secretaris van het college van curatoren der Leidse uni versiteit, secretaris en penningmees ter cn mevrouw A. J. Gorter, geb. ter Pelkwijk te Naarden, lid van het bestuur. Wijlen Jan Joost ter Pelkwyk was een student van de Leidse Universi teit, die zich tijdens zijn studie op uitstekende wijze heeft onderschei den. Zijn wetenschappelijke aanleg hie_d grote beloften voor de toekomst Door het in het leven roepen van de Stichting, welke zijn naam zal dragen, komt een jaarlijkse bijdrage beschikbaar voor het wetenschappe lijk onderzoek bij de Leidse Univer siteit en voor het studievak, dat wij len Jan Joost ter Pelkwijk zo na aan het hart gelegen heeft. Agenda van Leiden ZATERDAG: Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Ver. van Mathesianen, feestavond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 November 13 uur tot Zaterdag 20 November 8 uur waar genomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 2, tel. 26274. MIDDENSTANDSFORUM BELANGRIJK. Onder leiding van de heer W. Zwart kwam gisteravond de afdeling Leiden van de Kon. Ncd. Middenstandsbond in café-restaurant „Zomerzorg" bij een. In zijn inleidend woord heette de voorzitter in het bijzonder welkom de heer G. S. Scbeltcma, directeur van het Econ. Instituut voor de Mid denstand en de Rijkszuivelconsulent. ir. A. Scfcrooder. Nat de heer A J. F. Eicbhoru een terugblik had gegeven op de zo geslaagde jubi leumviering van de afdeling, gaf de secretaris, de heer J. H. van der Kloot, een overzicht van de nuttige werkzaamheden van de Commissie voor Credietbeperking. Spreker wekte de leden op om nog meer gebruik te maken van de dien sten van deze Commissie, waardoor de mogelijkheid geopend wordt om de achterstand van achterstallige vorderingen te verkleinen. Voorts deed de heer Zwart enkele medede lingen over de komende nationale actie van het Rheumafonds, waai-bij het in de bedoeling ligt om de mid denstand in te schakelen. Hierna hield mr. F. Portheine, die onlangs een reis naar Amerika maak te ter bestudering van het consumen- tenvraagstuk. een interessante cau serie over zijn ervaringen in de Ver enigde Staten. Mr. Portheine, die o.a. een bezoek bracht aan New York, Washington en San Francisco, weidde allereerst uit over het systeem van vrye economie, waardoor in dit land zowel het belang van het bedrijfsle ven als dat van de consument ten zeerste is gediend. Tenslotte wekte soreker de midden standers ot> om plaatselijk zo veel mo gelijk contact te zoeken met b.v. de hu is vrouwenorganisaties en vooral ook rekening te houden met de wen sen van de consument, hetgeen b.v. zeer goed zou kunnen geschieden door het houden van een forum, waartoe reeds in het verleden boven staande afdeling besloot en waarvoor spreker het bestuur gaarne hulde bracht. Aan boord van de Britse kruiser „New Foundland" is aan Zijne Hoogheid Sheik Ali Bin Abdullah, Heerser van Qatar een Arabische staat in de Indische Oceaan - een hoge Britse onderscheiding uitgereikt. Hem werden namelijk door de Politieke Resident in de Per zlsche Golf, Z.Exc. Mr B. A. B. Burrows de versierselen overhandigd behorende bij de orde van Ridder Commandeur van het Britse Keizerrijk. Tijdens de plechtig heid bevond de kruiser zich te Ummsaid, de haven van Qatar. Het toonkunstkoor onder leiding van Iskaar Aribo zal op 11 en 12 Februari een uitvoering geven van belangrijke en mooie werken, afwij kend van het gewone repertoire van kooruitvoeringen. Het zijn „Le Roi David" van de Frans-Zwitserse com ponist Arthur Honegger, en van Clau de Debussy's cantate „l'Enfant prodige". De Noord-Hollandse Philharmonie geeft begeleiding en instrumentale inleidingen. Sopraan Corrie Bijster, alt Wallie Krap en tenor John van Kesteren hebben hun medewerking toegezegd. „Sibbesykte". Daar was geen woord Frans bij. Het was alles Fries wat de klok gisteravond in de grote zaal van Den Burcht sloeg. De kring Leiden t van het selski Fryslan heeft daar name lijk een bijzonder gezellige bijeen komst gehouden, die door zeer vele rasechte Friezen werd bezocht. Na een levendig welkomstwoord van voorzitter G. Lijzenga werd door de toneelgroep van de krite Den Haag opgevoerd het amusante blijspel „Sibbesytke" van de Friese toneel schrijver Hein Cats, een stuk zonder enige pretenties, dat o.a. ook de zo in zwang zijnde stam'boomonderzoe- kingen parodieert. Men heeft harte lijk gelachen om de rol van bakker Hoeksma (bijzonder aardig gespeeld door de heer I. Wierdsma), die op een gegeven ogenblik zelfs meende blauw bloed in zijn aderen te hebben stro men en de jongen al verloofd zag met de onstuimige Hiltsje (een goede rol van mevrouw A. TettereHei- dinga). Er komt inderdaad een ver loving, maarniet met Hilstje! Na afloop van dit vrolijke spel kre gen de Friese gasten uit Den Haag uit handen van de heer Lijzenga een zilveren lepeltje met het wapen van onze Sleutelstad ten geschenke. SPIEKER. Deze maand zal er in Moskou een nieuw station van de ondergrondse spoor weg worden geopend. Het is het „Pervomalskaya"-station, in Izmailovo, en is het eerste bovengrondse station van de metro in nc Rusische hoofdstad. O Vannacht schrok Pluis, de eekhoorn, op: Er viel iets boven op zijn kop. Zijn snuitje rond zijn snor werd bleek, Wat zag hij ^toch, dat hij zo keek? Een doodgewoon, geel beukeblad en dat betekent iets, maar wat? Zo'n blad zit aan een boom in 't bos, aan wordt het geel en laat het los. Het dwarrelt wat, dan ligt het stil en Pluis weet wat dat zeggen wil. Zó gauw al weer, zegt hij verbaasd, dan denkt hij na en krijgt hij haast. Hij rent en roetsjt, boom in, boom uit. omhoog, omlaag, op zoek naar buit En ieder gaatje, ieder hol, Stopt hij met eekhoorneten vol. Is Pluis daar eindelijk mee klaar, dan roept hij: blaadjes, val nou maar. Regen maar regen, waai maar wind, tot je geen enkel blad meer vindt. Dat kan hij zeggen, want die Pluis heeft maandenlang genoeg in huis. Die boodschap werd het bos van-; nacht door 't gele beukeblad gebracht. Maak dus je wintervoorraad maar en leg je warme pels maar klaar. MIES BOUHÜYS. Eendracht maakt macht. Marktberichten LEIDEN, 19 Nov. Vee. Aanvoer: 15 tieren, 45 melkkoeien, 275 vette koeien, 238 varekoeien. 64 graskal veren, 16 vette kalveren, 81 nuchtere kalveren, 450 vette schapen, 40 weide schapen, 2137 vette lammeren, 14 varkens (zeugen), 129 schrammen, 567 biggen, 2 paarden en 12 geiten. Totaal 4065. Prijzen: fokstieren 300 4-50, melkkoeien 700—915, vette koeien 1.95—2.70 per kg. slacht/ge- wicht, varekoeien 500680, vaar zen 475—710, pinken 330—430, graskalveren 160—290, vette kalve ren 2.202.65 per kg. levend ge wicht; nuchtere slachtkalvcren 40 —5b per stuk en 1.051.20 per kg. levend gewicht; vette schapen 90— 120, vette lammeren 80110 zeugen (drachtige) f 230350, schrammen 60100. biggen 35—45, geiten 1025 per stuk. Handel: Alles ma tig behalve schapen stug. Aanvoer goed, schapen hoger als vorige week. TBJ-vrije afd gewone aanvoer (84). Kaas. Aangevoerd 41 partyen Gc-udse en 7 partijen Leidse kaas: Prjjzcn Goudse: extra kwal. 2.65, le nwaL 2.40—2.48. 2e kwal. f 2.35 2:39, en Leidse: le kwal. 2.45 per k«- Handel lui.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3