De mishandeling van Ned. arrestanten in Indonesië DUINSTREEK Sociëteit voor bejaarden gisteren te Oegstgeest geopend VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 DE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Den Haag handhaaft beschuldiging Geen berusting in Indonesische ontkenning Ondanks alle ontkenningen uit Djakarta handhaaft de Nederlandse re gering de juistheid van alle door haar tot dusver gesignaleerde onrecht matige handelingen tegenover Nederlandse arrestanten door de Indonesische politie en zij kan daarom ook niet berusten in het Indonesische antwoord van 21 October, waarbij de Nederlandse protesten tegen de mishandelingen van Ned. arrestanten werden afgewezen. Dit is de voornaamste inhoud van een nieuwe nota, welke het Neder landse Hoge Commissariaat in Djakarta gisteren aan de Indonesische rege ring heeft overhandigd. ONDERDOMPELING IN DE VIJVER. Geen garantie. De Nederlandse regerings brengt Bij de nota heeft het Nederlandse jn nota voorts 0nder de aandacht H. C. een situatieschets overgreletd, dc indonesische rageringi dat in waarop de llreing is aange5evcu van de noU het Ned ,foga Gommis- een vijver lanes de w na.r Lem-, sariaat van 18 0ctober de ga. ,ia"L van de Indonesische regering sische politie Nederlandse arrestan ten heeft ondergedompeld, ten ein de hen tot het bekennen van bepaal de handelingen te dwingen. Deze situatieschets, aldus wordt in de nota gezegd, moge de Indone sische regering van dienst zijn bij een nader in te stellen onderzoek naar de juistheid van de Nederland se klachten omtrent de mishandelin gen van Nederlandse arrestanten. Een burgerdienstplicht voor luchtwachtdienst? Daar het aantal aanmeldingen voor het korps luchtwachtdienst ver bene den de verwachtingen blijft, wordt in doorgaans goed ingelichte kringen vernomen, dat de regering een be sluit in voorbereiding, heeft, waardoor een burgerdicnstplicht voor de lucht wachtdienst ingesteld zal worden. Dit zou dus eenzelfde maatregel zijn, als de regering overweegt ten aanzien van de nog steeds onderbe zette mobiele colonnes van de B.B. DE AGITATIE MAROKKO IN Gisteren, de dag waarop de troons bestijging van de afgezette sultan Sidi Mohammed Ben Joessoef her dacht werd, Is een „algemene sta king" in Marokko begonnen, welke de steun heeft van de Marokkaanse nationalisten en communisten. Functionarissen hebben gezegd, dat de stakingsleiders kooplieden en arbeiders met de dood bedreigd heb ben, wanneer zij geen gevolg geven aan de stakingsoproep. Verscheidene kooplui hebben brieven ontvangen, waarop in plaats van een handteke ning een miniatuur pistool getekend stond. Volgens 'de Fransen is de staking, tot nu toe echter een mislukking. In verschillende steden zouden de win kels weer geopend zijn. Bij de Ma rokkaanse openbare diensten bleek nauwelijks iets van de staking te be speuren. In de Europese wijken ging het leven in de meeste gevallen nor maal door. Egypte heeft voor het eerst offi cieel toegegeven, dat het „materiëlo hulp" heeft verstrekt aan de Noord- Afrikaanse nationalisten. Dit werd gedaan bij monde van de Egyptische minister van Voorlichting, Salah Sa lem, in een scherpe verklaring tegen de „Arabische wereld". De minister liet doorschemeren dat Egypte even tueel zijn verdere steun zal onthou den aan de politiek van de Arabische Liga in Marokko, Algerije en Tune- Lagerhuis aanvaardt accoorden van Parijs Het Britse Lagerhuis heeft gister avond de Parijse overeenkomsten over de Westduitse herbewapening goedgekeurd met 264 tegen 4 stem men. De meeste socialisten onthielden zich van stemming. Tot nu toe had nog geen van de betrokken parlementen zich over de accoorden uitgesproken. Nieuwe ster achter het Gordijn De Oostduitse Volkskamer is van morgen bijeengekomen om kennis te nemen van de samenstelling van de nieuwe regering, waartoe zij Maan dag premier Otto Grotewohl opdracht had gegeven. Er is een nieutoe vice-premier, Wil li Stoph, benoemd. Hij is tevens mi nister van binnenlandse zaken. Naar Grotewohl verklaarde, zal Stoph in rang onmiddellijk na Walter Ulbricht komen, de eerste vice-premier er eerste secretaris van de communis tisch partij. Stoph heeft het toezicht op de ge kazerneerde politietroepen, die door het Westen beschouwd worden als het kader voor een Oostduits leger en de staatsveiligheidsdiensten. Minister Stoph is thans hoger in rang dan twee van zyn ambtgenoten, Heinrich Rau, een communist, die tweede vice-premier was en minister v«or machinebouw en Otto Nuschke een christen-democraat, die derde vice-premier was. wordt verzocht, dat de Nederlandse arrestanten die als getuigen in de zaalc-Schmidt op hun tijdens het vooronderzoek onder dwang afgeleg de verklaringen wensen terug tc ko men, gevrijwaard zullen blijven van represailles tegen hen en hun nog in Indonesië verblijvende gezinnen. Aangezien Djakarta deze waar borgen nog niet heeft gegeven en de betrokken Nederlanders binnenkort als getuigen zullen worden verhoord, zal de Nederlandse regering de ont vangst van de gevraagde toezegging „gaarne alsnog op korte termijn te gemoet zien", aldus de nota. De Indonesische autoriteiten heb ben. volgens Antara, een lijst opge steld van personen, op wie president Soekarno doelde toen hij sprak over „lieden, die voor het omverwerpen van de regering geld uit het buiten land ontvingen". Ook is, volgens de plaatsvervan gend procureur-generaal, Moro, een lijst opgesteld van hen, die dit geld verstrekten. Moro verklaarde, dat het onder zoek nog lange tijd zal duren, daar er sprake zou zijn van een wijdver takte organisatie. STREMMING TREINVERKEER DORDRECHTLAGE ZWALUWE. De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollands Diep bij Moerdijk maken het noodzakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht en La ge Zwaluwe wederom een dag stil tc leggen. Deze stremming zal Zondag 21 November zijn en wel van 7.30 tot 19.30 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. De- vertrekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien mi nuten over ieder heel en tien minu ten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men rekening te houden met vertraging, die onge veer een half uur zal bedragen. De internationale treinen Amster dam—Parijs v.v. zullen over Utrecht en den Bosch worden geleid, hetgeen enkele wijzigingen in de dienstrege ling tot gevolg heeft. Voor reizigers uit Den Haag en Rotterdam, die met deze treinen wensen te reizen, rijden speciale treinen en autobussen naar en van Roosendaal. De Austria express VenloHoek van Holland rijdt eveneens over Utrecht, hetgeen ook voor de dienst regeling van deze trein enige wijzi gingen tot gevolg heeft. PASTOOR JONGEJAN t Pastoor G. A. Jongejan, sinds 1944 pastoor van de parochie van de H. Joannes de Doper te Haarlem is gis termiddag plotseling overleden. De pastoor bereikte de leeftijd van 66 jaar. KORTE golf OUD-ADE OOGSTD ANKDAG. De afd. van de LTB te Oud-Ade hield gisteren zijn jaarlijkse Oogst- dankdag Om half negen droeg de geestelijk adviseur een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op voor de vele gaven welke de LTB-ers van de Goe de God voor gezin en bedrijf moch ten ontvangen. Deze H. Mis waaraan het zangkoor zijn bijzondere medewerking ver leende werd door bijna alle leden met hun dames bijgewoond. Na de H. Mis begaven allen zich naar het ca fé 't Lageland waar de tafels gedekt stonden voor het gemeenschappelijk ontbijt. Hierna heette de voorz. de heer A. v. _d. Poel, allen welkom en besprak op humoristische wijze verschillende actuele punten, waarvan de aanschaf fing van een vaandel de hooVs?hotel vormde. Hiertoe werd besloten. De geest. adv. gaf vervolgens een toelichting op het leven van de H. Niklaus van de Flüe welke als pa troonheilige op het vaandel afgebeeld zal worden. Zoals gebruikelijk werd er weer voor het vaandelfonds gecollecteerd hetgeen de mooie som van 136.45 op bracht. Gezien de grote opkomst, prettige wijze waarop gediscussieerd is, en eer welke te tafels werd aan gedaan kan gezegd worden dat de LTB te Oud-Ade in alle opzichten kerngezond is. «SS «Pk*"* Kinkhoest? Neen! lem een 57-jarige wielrijder, die Inenten ertsen? - Ja! trachtte voor de bus langs een zijweg in te slaan. De man werd op slag ge dood. Bij uw dokter: Iedere Woensdag van 2—3 uur Een poeier voor de sprinkhanen Het eerste vliegtuig met hoxyclan is van Schiphol naar Marokko ver trokken. Hoxyclan is een Nederlands bestrijdingsmiddel voor insecten, dat voor mensen echter ongevaarlijk is. Inplaats van een, zullen dagelijks twee vliegtuigen naar Marokko vlie gen, waardoor een kleine luchtbrug ontstaat, waarover ongeveer 100 ton van dit verstuivingspoeder sal wor den vervoerd. Het Marokkaanse gouvernement heeft de grote orders In Nederland geplaatst, omdat met dit poeder reeds enkele jaren goede resultaten bij het bestrijden van sprinkhanenplagen in Afrika en Zuid-Amerika waren be reikt. De plaag in Marokko is een uitermate ernstige. Het centrum van de bestrijding ligt bij Aagadir. Het verdelgingsmiddel wordt op de vele kilometers lange en brede sprinkha nen wolken verstoven. De bestrijding vindt ook van de grond af plaats. Door vliegtuigen gedirigeerde autoco lonnes zoeken de enorme zwermen op om ze met 't poeder te lijf te gaan. Ondanks het feit, dat de Marok kaanse oogst goeddeels of geheel ver loren dreigt te gaan, zet men de be strijding voort om aangrenzende ge bieden voor de enorme, vraatzuchtige zwermen te beschermen. Winterweer in Italië In de Italiaanse Alpen zijn Woens dagnacht vier personen doodgevro ren, toen de temperatuur, als gevolg van de plotseling ingevallen winter, daalde tot twintig graden Celsius on der nul. In Zuid-Italië en op Sicilië hebben zich op vele plaatsen overstromingen voorgedaan als gevolg van zware re genval en storm. De oude havenwijk van Bari moest door de bevolking worden ontruimd, toen dit stadsge deelte Woensdagavond bijna twee meter onder water kwam te staan. KARD. BRUNO'S OPVOLGER, Z.H. de Paus heeft kardinaal Gae- tano Cicognani, prefect van de Con- grgatle van de Riten, benoemd tot pro-prefeot van de Apoatoliche Sig natuur, het opperste gerechtshof van de Katholieke Kerk- Kardinaal Cioognani volgt als zoda nig kardinaal Giuseppe Bruno op, die verleden week is overleden. KATWIJK Geb.: Aldert, z. v. M. van Duyn en J. Haasnoot; Jacob, z. v. T. Blokker en A. van der Plas; Marijke Else, d. v. D. Zwaan en D. J. van Essen; Huig, z. v. J. C. van Duyn en A. de Best; Johannes, z. v. J. de Bruyn en H. A. BerkheijMargaretha I. L., d. v. W. T. Ringelink en M. C. Joor- mann; Willem Henri, z. v. L. de Groot enW. Guyt; Hendrika P., d. v. H. van Duyvenvoorde en P. v. Duyn; Cornells, z. v. C. van der Kwaak en A. Haasnoot; Cent, z. v. D, Hoek en A. Vlieland; Oeitje Hendrika, d. v. M. C. Ruwaard en P. van Rijn; Maria d. v. W. van Duyn en M. de Haas. Ondertr.: C. A. van Kampen en P. J. J. van Schie; G. Ouwehand en E. Vlieland; M. van Duyvenbode en K. van den Oever. Getr.: W. van der Plas en A. Du- rieux; A. NÜgh en J. van der Plas; I. van der Est en P. E. H. A. Dijk man; A. Nolte en A. van Duyn; P. Hoek en P. van Duyn. Overl.: C. Hogewoning, 73 j., wedn. van H. J. Nijeboer. LEIDSCHENDAM DOKTER VAN ZEELAND GAAT JUBILEREN Op 4 December a s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat dokter Van Zeeland uit Leidschendam zijn artsdiploma behaalde. Geboren te Eindhoven 19 Februari 1885, ontving hij zijn middelbare op leiding te Rolduc en legde in 1914 in Utrecht ziin artsexamen af. Hij vestigde zich in 1915 als huis arts te Leidschendam en kreeg spoe dig daarna de benoeming tot spoor weg arts. Een uitgebreide praktijk wachtte hem. Hij vervulde deze taak jaar lang met een nauwgezette plichtsbetrachting, onvermoeibaar zich bij nacht en ontij voortspoedend langs de vroeger zo bekend donkere buitenwegen van Veur en Stomp- wijk. Voor velen was hij behalve een be kwaam huisarts ook een raadsman, steeds bereid als zijn bijstand werd gevraagd, speciaal armen en behoef- tigen hadden altijd zijn bijzondere zorg. Zijn belangstelling en activiteit be wegen zich ook op godsdienstig en sociaal gebied. Geruime tijd had hij zitting in het R.K. Kerkbestuur van Leidschendam en naast zijn drukke praktijk gaf hij vele jaren zijn vrije tijd aan de verschillende kruisver enigingen. Bii de oprichting van de echtgenoot van A. A. den Haan (Rot terdam): Roos Visser, 76 j., onge huwd (Breda); Adriana Corneille, 74 j., echtgenote van T. Hendriks; Leonardus de Vreede, 57 j., echtge note v. M. Sintnicolaas (Den Haag). LISSE Fotoclub Bloembollenstreek. De be langstelling voor de amateurfotogra- venvereniging „De Bloembollen streek" wordt steeds groter en op de derde vergadering, Woensdagavond in de Witte Zwaan gehouden, was het aantal belangstellenden groot. De heer Muller verwelkomde in het bij- oncier de spreker, de heer G. Gompel- man, voorzitter van de fotoclub Lei den, die een lezing zou houden. Alvo rens hem evenwel hiertoe in staat te stellen deelde hij mede, dat het in de bedoeling van liet bestuur lag om op of omstreeks 15 Januari 1955 een fo to-wedstrijd te houden opdat de club leden eikaars werk zullen kunnen 2ien en het bestuur weet, welk soort fotografie men maakt. Het bestuur vcrzoeKt de leden tenminste 1 foto in te zenden, welke dan beoordeeld zal worden. Deze uizending moet ge schieden vos-r 10 Januari 1955 aan de secretaris, Julianastraat 32. De heer Gompolman verklaarde met plezier naar Lisse te zijn gekomen om de fotocollectie E der Bondswedstrij den 1954 te bespreken. Hij deelde mede, dat in deze wedstrijden 3 klas sen zijn n.l. beginners, gevorderden en hoofdklassers. Van de vertoonde foto's verklaarde hij de problemen der belichting, 't gebruik van papier, de soort films welke men bezigt en het diafragma. De fouten en tekort komingen in de foto's werden door spr. op kundige en begrijpelijke wijze naar voren gebracht en o.i. met ken nis var zaken. Een aangename en leerzame gedach- tenwisseling was het gevolg van de interessante lezing van de heer Gom- pelman, waarna de voorzitter namens allen dank bracht aan de spr. voor zijn causerie. R.K. Middenstandsvereniging. Dr. J. G. M. Delfgauw sprak voor de middenstand over Nederlands eco nomisch leven in de toskomst en wat betekent dit voor de toekomst van onze jongeren. De belangstelling voor déze bij eenkomst was gering. De voorzitter deelde mede, dat het comité „Lisse Vooruit" wederom verenigd is. Hierna ving dr Delf gauw zijn rede aan met te verkla ren, dat vele mensen benauwd zijn voor de toekomst en daarom denken Reeds lang had men in Oegstgeest behoefte gevoeld, om iets te doen voor de bejaarden. De jaarlijkse rond rit was iets, doch voor verdere vrije tijdsbesteding werd niets gedaan. In onderling overleg met de orga nisaties der diverse Kerkgenoot schappen werd besloten een Bejaar den-sociëteit op te richten en zo za gen wij gistermiddag bijeen in Irene ds Eringa, pastoor J. Looyaard, ds de Visser, ds Callenbach, ds Reebeek, die de raad van advies vormen en te vens een comité onder het presidium van mr. Blokv. d. Schalk. De ver dere comitéledeh bestaan uit afge vaardigden der verschillenden vrou wen organisaties. Ongeveer half drie was de zaal van Irene bijna geheel gevuld met geno digden, dat wil zeggen zij die de vijf en zestig jarige leeftijd hadden be reikt. De presidente, mevr. Blok, sprak het openingswoord en verwel komde in het bijzonder de bovenge noemde vertegenwoordigers der Kerkgenootschappen en verder be jaarden uit de gemeente. Spr. ging in het kort na, hoe men er toe kwam tot stichting dezer sociëteit, waar de bejaarden in eigen kring voorlopig iedere Donderdag van half drie tot half vijf gezellig kunnen bijeen zijn. Voorts deelde mevr. Blok mede dat van het Roode Kruis een kist met lectuur was ontvangen en dat de Oegstgeester middenstand zich ook niet onbetuigd had gelaten, waarvoor een woord van dank niet mag wor den onthouden. Gezelschapspelen zijn en worden nog aangeschaft. Spr. gaf daarna het woord aan burgemeester Du Boeuff, die gaarne gevolg had ge geven aan de uitnodiging oon de opening te verrichten. Het bejaarden probleem is lande lijk dus bestaat ook voor Oegstgeest. In 1947 had onze gemeente 960 be jaarden thans 1300, op een bevolking van 12.000. Om deze problemen op te lossen, moet aandacht worden be steed aan huisvesting, sociale zorg en ok vrije tijdsbesteding. Met dit laat ste houdt het comité zich bezig, waar voor spr. hulde brengt. Met de hoop dat deze nuttige in stelling aan de gestelde verwachtin gen mag voldoen, verklaarde de burgemeester de sociëteit voor ge opend. De heer Hokke betrad daarna het podium tot het zingen van enige aar dige liedjes, waarna de thee werd geserveerd. Het was reeds goed te zien hoe onze bejaarden zich geheel thuis gevoelden. Want al spoedig werden er clubjes gevormd en af spraken gemaakt voor de volgende week. Vermelden we nog'dat bij het einde de heer Elshof zorgde voor 'n aardige attentie. Missie-film Nadat gistermiddag voor de schoolkinderen gelegenheid was geweest de Franciscaanse mi film over Pakistan te gaan zien was gisteravond daartoe gelegenheid voor de volwassenen. Helaas bestond de belangstelling uit slechts enkele goe- R.K. E.H.B.O. werd hij als docent over emigratie. Willen wij evenwel gevraagd en menigeen m Leidschen- - - dam heeft zijn diploma te danken aan de toegewijde lessen van dokter Van Zeeland. in de toekomst kijken dan moet men ook het verleden bezien en dan zien wij, dat het economische leven be- u staa* uit le bevolkingsgroei en 2e ar- Tot nu toe heeft hy zich, als zeer kèjdg.mtensiyiteit -Spreker gin g onge- bescheiden mens en sti.le werker, vee. eeuw terug en bespreekt de steeds aan alle festiviteit of hulde- bevolkingsgroei in die tijd met de betoon onttrokken, maar dl*"\aal vele geboorten, doch ook met het heeft dokter Van Zeeland moeten I hogp sterftecijfer. In het tijdvak van 1900 tot 1950 is de bevolking van Nederland verdubbeld en gekomen vele vrienden en patiënten en zullen deze in de - gelegenheid worden ge steld de jubilaris op Zaterdag 4 De cember n.m. 2.30—-4 uur geluk te wensen. Moge hem nog vele jaren gegeven zijn in goede gezondheid met zijn gelin. Pastoor in botsing. - Pastoor C. T. K. uit Breda wilde met zijn auto op de Broekweg een door J. B. bestuur de melkwagen passeren. De pastoor had zich blijkbaar in de breedte van de weg vergist en reed de melkwa gen aan. Persoonlijke ongelukken van 5 millioen op 10 millioen zielen en nog neemt de bevolking steeds toe. Het sterftecijfer is evenwel zeer laag en zodoende is de gemiddelde ouderdom belangrijk groter n.l. van 38 tot ongeveer 70 jaren. De arbeidsproductiviteit is door de toename van de bevolking evenwel toegenomen hetgeen meer welvaart geeft. Hierbij speelt de mechanisa tie ook een rol. De groei van de be volking brengt met zich mede een grotere arbeidsverdeling en massa productie. Van overbevolking kan uitvoerig besproken. Spr. ziet voor de jongeren de toekomst niet slecht in. In de agrarische sector is even wel niet veel uitbreiding meer mo gelijk, onjdat de gronden hiervoor ontbreken. Op ander gebied zijn de mogelijkheden voor de jongeren be ter. Momenteel is de welvaart in Ne derland goed en staat zij zelfs op de 8e plaats van de wereld. Over het gesprokene werd aange naam gediscussieerd. Buurtver. „Wilheirair.a" buurtvereniging „Wilhelmina" heeft voor haar leden en hun kinderen een feest georganiseerd, weer af was. In de namidda^ hebben de kinderen in het café-restaurant „de Taveerne" een zeer geslaagd kin derfeest mogen bijwonen, terwijl in de avonduren de leden der vereniging hun feestavond hadden. De voorz., de heer J. A. v. d. Slot, opende met een humoristisch woord van welkom, waarna hij dankte voor de veie ga ven voor de te houden verloting, ter wijl hij hiervoor extra dank bracht aan mevr. Smits, de organisatrice van deze verloting. De eigen toneelgroep j voerde ten slotte het dramatisch to- i neelstuk „De man in het Bruin" op, hetwelk door de spelers op goede wijze werd vertolkt, Geboren: Jacobus Hendrikus z. v. J. C. Smakman en E. M. Rotte veel. Marjanne d- v. C. G. G. de Jong en C. S Zeevaart. Hendricus z. j v. A. Knoll en J. v. d. Sloot. Gerar- dus Maria z. v. K. J. Mourits en A,. C. v: Leeuwen. Adrianus Petrus z. v. R. P. Kortekaas en J. A. v. Oeffelen. Wilhelmus Johannes z. v. A. J. v. d. Lans en C. Kltitseh. Joanna Helena Alida d. v. P. H. v. d. Hulst. Hendri- ca Maria Cornelia d. v. H. J. v. Rooijen en J. M. Hoogkamer. Wil helmus Vincentius z. v A. A. Scha- kenbos en A. C. v. Beek. Johannes Robert z. v. W. Sollie en N. Koomen. Koosje d. v. P. Kardol en M. Vermeu len Carolus Wilhelmus Maria z. v. W. H. v. Hage en J. C. Zwetsloot. George z. v. G. v. Loenen en A. v. d. Velden. Ondertrouwd: Bartholomew Jaco bus van der Zwet 25 j. te Sassonheim en Petronella Adriana Geertruida Onderwater 24 j. Cornell» Gerardus van Tongeren 26 j. te Warmond en Johanna Jacoba Maria van Huiten v i J Frederik Woppenkamp 22 j. en hadden niet plaat* maar de auto werd men met spreken, omdat overbevol-1 Catharina Johanna van Hoven Ho- tamelijk beschadigd Geb.: Anna M. P., d. van J. de Groot en A. Th. L. Knynenburg; Cor nells J. F. M„ z. van J. M. de Man en C. J. van Veen. Ondertr.: Marinus Veldhoven Rot terdam en Maart je Hoogendam. Getr.: Adrianus J. Bosmeler en Jo hanna F. T. M. van Leeuwen; Joan nes M. Hoenselaar en Anna C. M. Groenewegen; Franclscus B. Mooij- man en Jeannette J. van der Kraan. Ojerl.: Koenraad Brandwijk, 64 j., king armoede zou brengen. De pro ductiviteit kan men verdelen in 3 delén nl. in de primaire productie waajronder landbouw en mijnbouw, de secundaire productie bestaat uit industrie en ambacht, terwijl dc ter- iiairi productie het overge deel dei- bevolking uitmaakt. Deze gedachte wordt door de spr. nader uiteengezet. De welvaart stijgt volgens spr. in de toekomst snel en ongeveer 40 per 25 jaar. De export en de import is door spr ven. Leonardus Cornells Hendricus van Nobelen 24 j. te Warmond en Antonie Henrlötte Minck 21 j. Getrouwd: A. W. Schröder te Was senaar en A. J. v. d. Aart. D. Hoge woning te Rijnsburg en A. C. Mens. Overleden: Mathilda Wilhelmina Adriana Geerllngs 8 dagen. Gerard de Blieek 66 j. Hendrik Oosthoek 64 j. echtten, v. J. Slok. Arie van den Berg 79 j. wedn. v. G. Steenvoor den. de missievrienden. Deze prachtige film werd gemaakt door de vakci neast mr. A. Hustinn en geeft een verrassend, raak en boeiend beeld van de zeer moeilijke missie van de paters Franciscanen onder de Mo hammedanen in Pakistan. N00RDWIJK Oranje-vereniging. In de jaar vergadering van de Oranjevereniging Noordwijk Binnen kon de voorzitter dr. Kruyt bij opening met genoegen vaststellen, dat zovelen door hun aanwezigheid belangstelling toonden in het werk van de O.V. Tot tevre denheid stemde ook dat het ledental zich in stijgende lijn beweegt. Penningmeester P. Ruigrok bleek niet zo optimistisch. De uitgaven be dragen 4640.71, waarbij dezer dagen nog enige postjes waren gekomen; de inkomsten 4677,99. Hoewel het ledental van 1060 tot 1129 was gestegen, zullen nog meer leden geworven moeten worden om het werk van de O.V. te kunnen voortzetten. De aftredende bestuursleden, de heren Kruyt, Gravendaal, Ruigrok en Landman, werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. De rondvraag leverde nog enige punten van bespreking op. Een voor stel van „De Sportvisser" om ook een hengelwedstrijd te organiseren, werd aanvaard, evenals het voorstel om de autorace weer te vervangen door de kruiwagen-race. Verder zal de mo gelijkheid worden bezien om het touwtrekken te combineren met een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Steun Wettig Gezag. Gister avond had in Hotel Royal een con tactavond plaats van S.W.G. Aanwe zig waren de gewestelijke secretaris, mr. v. Mechelen, de districtscomman dant majoor v. d. Lee, B. en W„ de hoofden van dienst der gemeente, inspecteur Verhoef en afgevaardig den van het Rode Kruis. Weth. v. Leeuwen opende deze bij eenkomst en verzekerde dat het ge- r vientebestuur met genoegen deze contactavond bijwoonde, omdat SWG een zeer parate instelling is, waarvan de verrichtingen de belangstelling van het gemeentebestuur trekken en waar dit mogelijk is zal steeds de meest mogelijke medewerking door hen worden verleend. Het verdere gedeelte bestond uit de film The Blue Lamp, welke een beeld gaf ven de Engelse politie, die ongewapend moet optreden tegen verkeersover tredingen, maar ook tegen gangsters. Na de film bleven de aanwezigen nog geruime tijd bijeen onder het genot van een stukje muziek, dans en enkele voordrachten gegeven door de heer Frank Vink. Vogellust hield eerste tentoonstel ling. De jopge vereniging van Noordwijkse vogelliefhebbers „Vogel- lust" ontwikkelde een flinke activi teit De vereniging werd immers pas in Juni van dit jaar opgericht en thans reeds werd in hotel Centraal een tentoonstelling ingericht, die er zijn mag. Als men dé zaal betreedt, wordt het oog direct getroffen door een weelde van kleuren want de ten toongestelde vogels zyn stuk voor stuk juweeltjes in hun soort. Prach tige kanarie-soorten, fraai gekleurde parkieten, Japanse meeuwen en hoe al die exotische en inheems gewor den vogeltjes mogen heten. Dan was er verder nog een grote inzending van eigen gekweekte kanaries, waar bij ook fraaie exemplaren konden worden bewonderd. De Noordwijkse Aquariumvereni ging „De Glasbaars" was op de show ook vertegenwoordigd met een mooi verlicht aquarium. Zoals blijkt is er op deze tentoonstelling van alles te zien en te bewonderen. Gisteravond werd de show officieel geopend door de burgemeester, mr. G. F. W. van Berckel. De burgemees ter verklaarde er niet op voorbereid te zijn geweest dat zo iets in Noord- wijk uit de grond zou zijn gestampt in zo'n korte tijd, Spr. vond het idee buitengewoon aardig en stelde het zeer op prijs, dat deze tentoonstelling is tot stand gekomen. De ereprijs van deze tentoonstelling werd toegekend aan Jac. v. Duin. In de aid. kanaries: 1. A. Schild, 2. J Paardekooper, 3. Jac. v. Duin. Afd. grote vluchten: 1. J. Wassing, 2 J. Hoek, 3. P. Vink. Afd. tropische vogels: 1. P. Vink, 2. P. Vink. Afd. Parkieten: 1. C. Zwirs. Ai#. Zebra Vink: 1. J. Hoek. De hoer W. Sprang, chef afd. Algem. Zaken ten gemeentehuize, slaagde te Utrecht voor het examen Staatsinrichting M.O. De heer A. van Duin is benoemd tot onderw'jzer aan de openbare la gere school te Oude Tonge. N0ÖR3WIJKEPHQUT J. A. J. A. SPEELDE „DE BOOG". In hotel Van der Geest gaf dc R.K. toneelvereniging „J.A.J.A." haar eerste uitvoering voor dona teurs. De zaal was geheel bezet. In zijn openingswoord deed de voorzit ter de toezegging, dat de belangstel ling van de donateurs voor „J.A.J.A." een stimulans zal zijn om de presta ties op het toneel steeds hoger op te voeren. Opgevoerd werd vervolgens het to- r.eelspel „De Boog", geschreven door Tom Bouws. Het was een mooi, maar niet gemakkelijk stuk. Dit spel is, volgens de toelichting in het pro gramma, geschreven op verzoek van enige pastoors uit West-Friesland. Het geeft weer de moeilijkheden, welke een bekeerling ondervindt na z(jn overgang uit het protestantisme naai' de Katholieke Kerk- „J.A.J.A." heeft dit goed geschre ven stuk zó weten te spelen, dat de aanwezigen er van onder de indruk waren en innerlijk rijker naar huis zijn gegaan.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2