Resten van Indonesische infiltratie opgeruimd <o0^V°^ Het was toch wèl waar Naguib in staat van beschuldiging Geloofsbrieven uit Venezuela overhandigd VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13352 Directeur: CM» HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPKNGRACH1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. wf2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. tn.m. Telefoontjes f 150 TWEE PATIËNTEN WIJ verraoeden, dat aan de toe- spraak tot Franse parlements leden, door de kardinaal-aartsbis schop van Parijs gehouden tijdens een kerkdienst bij de opening van het parlementaire jaar, in Nederland meer aandacht zal worden besteed dan in het eigen land! Kardinaal Feltin heeft namelijk over de politieke eenheid der katho lieken in zijn land een andere me ning verkondigd dan in het mande ment van het Nederlandse episcopaat is uitgewerkt. Wordt in het mande ment de politieke eenheid dringend aanbevolen, de Franse kardinaal toont er zich géén voorstander van. Men begrijpt, dat alles wat in Nederland ontevreden is'over het mandement en afkerig van een eenheidspartij op de toespraak van de Franse eminentie afvliegt als hazen op de boerenkool, en de Utrechtse kardinaal gaat uitspe len tegen de Parijse. Als wij op de plaats van die tegenstanders stonden, zouden wij het ook doen! Kardinaal Feltin zeide in de aan hef van zijn toespraak: „Aan de voet van het altaar vormt gij, katholieken, slechts één ziel. In het parlementkomt ge er echter toe uit te gaan van verschil lende, soms grondig verschillende meningen. Dat feit komt sommigen voor als abnormaal en ontoelaat baar. De een ontdekt er een erger nis in: de verdeeldheid der chris tenen. Anderen beschouwen het in ieder geval als een ernstig nadeel. Hoevelen zouden niet graag willen, dat de katholieken zich groepeer den in één enkele party, uitslui tend wegens de grotere politieke doeltreffendheid. Maar dat is een onvolledige zienswijze en een, die niet geheel in overeenstemming is met een gezonde opvatting van de aard en de rol van de Kerk". En aan het slot van zyn toespraak zeide Z.Em.: „Als de verdeeldheid van de Christenen in de ogen van" sommi gen een schandaal is, zal dan de eenheid van de Christenen in de lief de, ondanks de tegenstelling van hun politieke overtuiging, niet het machtigste getuigenis kunnen zijn van de Goddelijkheid van onze Kerk: hoe zou zy aldus de liefde kunnen bevorderen, indien in haar niet God leefde, die Liefde is?" Laten we maar ruiterlyk erkennen, dat kardinaal Feltin prachtig propa- ganda-materiaal in handen heeft ge speeld van de tegenstanders en bevit- ters van het mandement. Zij zullen dit propaganda-materiaal uitbuiten, begrijpelijk, maar niet gerechtvaar digd. Wanneer hier te lande de toestand dezelfde was als in Frankrijk, wan neer er hier geen wijdvertakt ka tholiek verenigingsleven was en er geen katholieke politieke partij be stond, dan kunnen we ons indenken, dat het Nederlandse episcopaat de zienswijze van de Franse aartsbis schop onderschreef. Wanneer de ge-' hele godsdienstige, sociale en poli tieke situatie hier te lande anders ge groeid was, zou het episcopaat er geen behoefte aan hebben thans het roer plotseling te wenden. Het heeft er ook in de gevestigde om standigheden thans geen behoefte aan! Men mene echter niet, dat de si tuatie hier te lande een uitzonderlij ke is. Dezelfde groei heeft zich vol trokken in België, Zwitserland, Duitsland en Italië, dus in alle West- Europese democratische landen, waar de katholieken een belangrijke groep der bevolking uitmaken. De enige uitzondering is Frankrijk. Wanneer men op de hoogte is van de vrij troosteloze toestand, waarin het katholicisme in Frankrijk verkeert, dan mo*en we wel dankbaar zijn, dat in Nederland vooruitziende mannen een betere koers hebben aangegeven. Frankrijk is een uiterst moeilijk bestuurbaar en politiek uiteengera feld land en het geloofsleven is er zeer verzwakt. Blijkbaar dringen sommige katholieke kringen aan op de stichting van een katholieke par tij, maar evenmin als de Nederlandse bisschoooen in de Nederlandse situa tie. voelt de Franse kardinaal er iets voor plotseling het roer te wenden in de situatie aldaar. Katholiek Frankrijk heeft zijn tijd voorbij laten gaan in onderlinge ruzies. Zich nu in die ruzies te gaan mengen, zou te recht onverantwoordelijk zijn. Dat zou inderdaad, zoals kardinaal Fel tin ze5de, „niet geheel in overeen stemming zijn met een gezonde oo- vatting van de aard en de rol van de Kerk". De opvattingen van de Franse kar dinaal en de Nederlandse bisschop pen over de aard en de rol van de Kerk zijn even gezond, maar „waar in Nederland" aldus het mande ment „de levensbeschouwing zo sterk meersoreekt in het politieke streven een gunstig verschijnsel, dat echter tot bijzondere waakzaam heid maant, gezien de geestelijke verdeeldheid van ons volk zouden er voor het behoud van de hoogste goederen en voor de doorvoering van Operatie was zorgvuldig en langdurig voorbereid Eenheden van de Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Guinea hebben, na intensieve patrouilletochten door de oerwouden in de omgeving van de Etna-Baai, de belangrijkste resten van de Indonesische militaire bende, die 21 October jl. op de kust is geïnfiltreerd, opgeruimd. Na enkele korte vuurgevechten, waarbij vijf Indonesiërs sneuvelden, werden 25 man gevangen genomen. Zestien geweren en karabijnen, een mortier, een grote hoeveelheid munitie, uitrustingsstukken en documenten vielen in handen van de Nederlandse troepen. De achtervolging van een groep van ca. 12 man, die tijdens de gevechten op de vlucht sloeg en thans vrijwel zonder voedsel door de bossen zwerft, duurt voort. INDONESISCHE LEGER WIST ER VAN. Een communiqué, dat door het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken te Den Haag werd uit gegeven, zegt: „Uit de gevonden documenten en de eerste verhoren van de gevange nen is gebleken, dat de uitgeverde actie niet alleen van Indonesisch grondgebied uit is volvoerd, doch ge schied is met volledige voorkennis van het Indonesische leger". De recente infiltratie is geruime tijd Voorbereid. In September wer den de eerste manschappen, die er aan zouden deelnemen, reeds over gebracht naar Dobo en het nabijge legen Warilau (op de Aroe-eilanden) Begin October volgden nog meer personen, zodat de groep tenslotte 48 man sterk was. onze idealen grote gevaren dreigen, als wij op politiek terrein zwak en verdeeld zouden staan.... Daarom zijn Wij overtuigd, dat ook hier slechts eenheid de nodige kracht en garantie geven kan. (Bisschoppelijk Mande ment par. 40). Het is met deze kwestie eender ge steld als met de voorschriften die de dokter in de spreekkamer geeft aan twee patiënten, die ieder zijn eigen kwaaltje heeft. Wat gezond is voor de een, kan erg ongezond zijn voor de ander. Dat kan alleen de dokter uitmaken. De beide patiënten doen verstandig zich aan de aan ieder ge geven voorschriften te houden en zouden met hun leven spelen ze uit te ruilen! Een dergelijke lichtzin nigheid begaan de Franse katholie ken. die, nu het veel te laat is, nog een eenheidsoartij in navolging van de andere West-Europese democra tieën begeren (tegen welk begéren kardinaal Feltin terecht waar schuwt). Een dergelijke lichtzinnig heid zouden ook de Nederlandse ka tholieken begaan, wanneer zij in de onwijze veronderstelling, dat Frankrijk godsdienstig en politiek een navolgenswaardig land is hun gezondheid willen bederven met Franse lapmiddeltjes (tegen welk streven de bisschoppen van Neder land waarschuwen). Men houde zich dus ieder, Frank rijk en Nederland, aan het recept van de dokter. De bewapening bestond uit 1 bren- gun, 1 stengun, 2 Owens, 2 mortieren en een 30-tal geweren, alsmede een grote voorraad munitie. HET TRANSPORT. Voor transport van de groep van Dobo naar Nieuw-Guinea werd van een Keyees de houten tweemaster „Warnar" gehuurd. Bij aankomst voerde het schip de Nederlandse vlag. Op 21 October om 7 uur in de morgen landde de groep, in de omgeving van de Omba-mon- ding, Oostelijk van de Etnabaai. In de namiddag van die dag ontdekten de infiltranten aan het begin van de Etnabaai een prauw met drie inzit tenden, welke aan de kust gemeerd lag. Jn deze prauw bevond zich de hoofdagent H. A. van Krieken, die wegens ziekte tijdens een bestuurs- patrouille in die omgeving was ach- ter ""Neven. Hij werd door de infiltranten aan gehouden en is na de ontscheping van de infiltranten, begeleid door zes man met de terugkerende prauwen naar Indonesisch grondgebied over gebracht. De infiltratie werd uitgevoerd on der auspiciën van het aan het 25e regiment infanterie van het Indone- siscne leger toegevoegde semi-mili- tair onderdeel „Kadervorming", een onderdeel-dat thans deze onschuldige naam draagt,, doch dat tot Juni 1954 „O.P.T." („Operatie Irian") geheten was. RUSLAND EN HET ATOOMGEBRUIK De Amerikaanse gedelegeerde bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, heeft meegedeeld, dat enkele wijzigingen zijn aangebracht in de resolutie van zeven landen betreffende het vreed zaam gebruik van atoomenergie, die thans bij de Ver. Naties in behande ling is. De aard van de wijzigingen wilde hij niet mededelen. Wel zei hij van mening te zijn, dat de Sovjet- Unie er zich thans mee zal kunnen verenigen en dat zij eenstemmig zal worden goedgekeurd. Na de Ver. Staten en Engeland heeft thans ook India uranium aan geboden voor Eisenhowers atoomplan en wel „in aanzienlijke hoeveelhe den", zoals de Indiase gedelegeerde Menon verklaarde. India verbindt hieraan de voorwaarde, dat dit ma teriaal niet zal worden gebruikt om atoomwapens te maken. Menon wees er op, dat de laatste tijd veel ura nium in India is gevonden. Boven dien heeft India waarschijnlijk 's we relds rijkste plaats met torium-pro- ducerend zand, dat in het atoom proces gebruikt kan worden. KEIZER HAILE SELASSIE IN NOORWEGEN. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren is Oslo aangekomen voor een staatsiebezoek aan Noorwegen. Hij werd aan het station door koning Haakon begroet. De nieuwste foto van het Koninklijk Paar, een sta, tieporfret dat een dezer dagen werd gemaakt (Fol° M<-'1'boom' Nauwe betrekkingen met de Broederschap Ex-president Naguib van Egypte en de Mohammedaanse broederschap zijn er gisteren door de Egyptische regering officieel van beschuldigd, dat zij hebben samengezworen ten einde een golf van terreur in het land te ontketenen. Volgens de rege ringsverklaring zijn er bewijzen te over, dat Naguib nauwe betrekkin gen had onderhouden met de broe derschap. Vele van deze bewijzen waren de regering in handen gekomen tijdens het proces tegen het lid van de broe derschap dat heeft bekend 'n moord aanslag op kolonel Nasser te hebben gepleegd. Generaal Naguib en de an dere samenzweerders waren, aldus de verklaring, van plan de regering met geweld omver te werpen. Onmiddellijk daarna zou Naguib een toespraak tot het volk hebben In het Paleis aan de Lange Voor hout te Den Haag heeft H. M. de Ko ningin Donderdagmiddag de nieuw benoemde Ambassadeur van Vene zuela, Menuel Dagnino, ontvangen voor het overhandigen van zijn ge loofsbrieven. Tijdens het spelen van het Volks lied. Links Ambassadeur Manuel Dagnino, naast hem de Ceremonie meester Jhr. D. G. de Graeff. Finland houdt zich op de vlakte Finland heeft Donderdag geant woord op de Russische uitnodiging om deel te nemen aan de voorge stelde conferentie over de Europese veiligheid op 29 November, aldus heeft een woordvoerder van het Fin se ministerie van buitenlandse zaken in Helsinki meegedeeld. Volgens berichten wordt in het Finse antwoord de Russische uitno diging aangenomen noch verworpen. Finland verklaart slechts, dat het vol gens de bepalingen van het Fins-Rus sische verdrag, een onafhankelijke buitenlandse politiek kan voeren. willen houden om zich vervolgens zelf tot premier uit te roepen in af wachting van de vorming van een regering door de Mohammedaanse broederschap. Volgens de beschuldiging stond Naguib niet alleen nauw in contact met enkele leiders van de broeder schap, maar werkte hij ook mee aan het illegale tijdschrift van de broe derschap. Alleen voor export. Deze hele regeringsverklaring is wederom alleen aan de vertegen woordigers van de buitenlandse pers verstrext. De binnenlandse pers is op een kort communiqué na waarin het „aftreaen" van Naguub werd gemeld, van iedere officiële berichtgeving verstoken gebleven. Nieuwe getuige in proces Dominici Een geheimzinnige getuige die bij verrassing opdook, mevr Thibault uit Parijs, heeft een brief aan het Hof in Digne gezonden, waarin er op gezin speeld wordt, dat de moordenaar van de familie Drummond wel Clovis Dominici geweest kan zijn en niet zijn 77-jarige vader, die thans terecht staat. De getuige, die nooit tevoren ge hoord werd, deelde mee, dat zij een regenjas gevonden heeft op het station van Lurs naby de plaats van de misdaad, de dag nadat de lyken ontdekt waren. Zij zei, dat verscheidene politie mannen haar later verteld hadden, dat Clovis voor en na de misdaad op het station gezien was. Clovis werkt bij de spoorwegen. Het station Lurs wordt niet meer gebruikt, daar de spoorlijn enige jaren geleden ver vangen is door een autobus. De rechter heeft de brief gisteren in openbare zitting tijdens het proces voorgelezen. Mevr. Thibault deelde verder me de, dat zij de regenjas mee naar Pa rijs had genomen en deskundigen had verzocht de aard na te gaan van verscheidene vlekken die er op za ten. In het rapport van de deskundi gen, dat zij aan het Hof zond, wordt verklaard, dat de vlekken afkom stig zijn van mensenbloed. Mevr. Thi bault zal aanstaande Zaterdag in Digne komen om te getuigen. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 December 1954 be noemd tot burgemeester der gemeen te Blokzijl (Ov.) de heer P. A. Na- wijn, hoofdcommies-redacteur ter gemeentesecretarie van Kampen. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 u.) ZUIDELIJKE WIND Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met in de nacht hier en daar vorming van mist. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Vannacht plaatselijk in het bin nenland lichte vorst, morgen' overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als va 20 Nov.: zon op 8.07 en onder 16.43. maan op 2.51 en onder 14.17 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 1 C. STOCKHOLM zwaar bew. 1 OSLO sneeuw 2 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 LONDEN mist 6 AMSTERDAM geheel bew. 4 BRUSSEL mist 1 PARIJS mist 3 BORDEAUX mist —2 GRENOBLE zwaar bew. 1 NICE onbewolkt 4 WARSCHAU sneeuw 5 BERLIJN nevel 3 FRANKFORT nevel 0 MUNCHEN sneeuw 0 ZURICH sneeuw 1 GENEVE zwaar bew. 3 LOCARNO licht bew. 4 WENEN geheel bew. 2 INNSBRUCK sneeuw —3 ROME licht bew. 3 Korreltje Beter dit jaar een ei, dan het vol gend jaar een kuiken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1