Minister Zijlstra een industriële voorspelt revolutie DE CÊRCUSBAR Ernstig ongeluk bij Oegstgeest voor Haagse rechtbank Liefdesverdriet bracht advocaat op hellend vlak en voor rechter Opleiding tot rijbewijsexamen gaat gebukt onder beunhazerij Nederlandse Koeveelheid en vorm van reclame beslist onvoldoende VRIJDAG 19 ijv... oMi 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA I TWEEDE KAMER Economische debatten in het parlement Middenstandsvraagstuk f8v« hdJ «S spoedig met haar werk gereed zal De Tweede Kamer heeft gisteren komen. De tyd is z.i. gunstig om een de algemene beraadslaging over de begroting van het departement van Economische Zaken voortgezet. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) zegt van mening te zijn, dat ten aan zien van de middenstand op een an der kompas moet worden gevaren, dan de laatste tientallen jaren is ge schied. Een der veranderingen zal betref fen Ihet optreden van middenstands consulenten. Hij ziet hun aanstelling als een zaak van groot gewicht. De ze mensen moeten door de midden standers als hun vertrouwensmannen worden beschouwd. Het beleid ten aanzien van de 6 loonsverhoging kan spr. niet toejui chen. De omzet van de middenstand zal niet evenredig stijgen en daar de belastingverlaging eerst op 1 Juli a.s. zal ingaan, zullen veel kleine mid denstanders moeilijkheden ondervin den. De heer NEDERHORST (Arb.) is het over het algemeen eens met de economische opvattingen van de mi nister, zoals die in de Memorie van Antwoord tot uitdrukking komen. De vraag is echter wat deze opvat tingen betekenen voor de praktijk en daarom acht spr. het gewenst, dat de minister een uiteenzetting zal ge ven over de conjuncturele elemen ten van zijn beleid. De heer WELTER (K.N.P.) vraagt de minister o.a. in zijn volgende in dustrialisatienota een uitvoeriger uit eenzetting te willen geven omtrent de loondifferentiatie, zoals die dan bestaat. De heer VAN DEN HEUVEL (K. V.P.) wijdt een beschouwing aan het voornemen der regering om de mi- imum prijsregeling voor brood bui ten werking te stellen. De toestand is thans zo, dat daartoe kan worden overgegaan, maar hij merkt op, dat te grote vrijheid nadelen kan opleve ren. Een duidelijke uitspraak over de voornemens met betrekking tót de middenstandsvoorlichting is z.i. ge wenst. De heer van der PLOEG (K.V.P.) betreurt het, dat in grote delen van het bedrijfsleven de P.B.O. nog wordt gemist. Hij hoopt, dat de mi nister dieper op dit vraagstuk wil ingaan dan in de memorie van Ant woord is geschied. Spr. acht het niet juist aan do S. E.R. te vragen een aparte commissie voor de middenstand in te stellen. Dergelijke organen moeten uit de bedrijfstak «elf voortkomen. Hij betreurt het, dat het rapport begin met de bezitsvorming te ma ken. DE MINISTER ANTWOORDT. Minister ZIJSTRA merkt in zijn antwoord op, dat er hoog-conjunc- tuur is; dat is het constateren van een feit. Er is ook een zekere wel vaart. De laatste loonronde is alge meen genoemd een welvaartsloon- ronde. Willen wij onze plaats behouden en verstevigen, dan moeten we de productiviteit opvoeren en de ruil voet verbeteren. Het exportpakket moet verbeterd worden. Bij de ver dere ontwikkeling der industrialisa tie zal het accent der investeringen verlegd moeten worden van het quantitatieve naar het qualitatieve. We staan in de wereld aan de voor avond van een nieuwe industriële revolutie: de productie van plastic, de toepassing van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden en de electronische besturing van de in dustriële installaties. Als deze ont wikkeling zich doorzet, aldus prof. Zijlstra, dan zal dit enorme kapitaals investeringen vragen. Dit zal zeer ernstige problemen van overgang op roepen. Wij moeten ons vroegtijdig bezinnen op de repercussies van een zover gaande mechanisatie. Spr. gaat vervolgens in op het ver zoek om een uiteenzetting te geven over de vraag wat inflatie en wat deflatie is. Daarbij geeft hij te ken nen, dat een wanverhoudin0 tussen de totale vraag en het totale aanbod een wanverhouding tussen de steeds circulerende geldstroom en de goederenstroom leidt tot infla toire of deflatoire spanningen. Op het ogenblik is de toestand zo, dat de som van de binnenlandse en de buitenlandse vraag groot is en wel zodanig, dat dit in spanningexr in het productie-apparaat resulteert. De vraag is wat er gedaan moet worden als de vraag uitgroeit boven het aanbod. Een binnenlandse in krimping der bestedingen zou z.i. een uur. leiden tot opvoering van de buiten landse vraag, waaraan niet kan wor den voldaan. De economische organisatie geeft z.i. enige reden tot bezorgdheid; er zijn kartels en zg. prijsadviezen. Ten aanzien van de prijsontwikkeling ge waagt hij van zijn onderzoekingen, waarbij hij te kennen geeft dat een beschikking in overweging is met betrekking tot de haarden en ka chelindustrie, omdat toegepaste prijs verhogingen niet verantwoord wor den geacht. DE LAATSTE LOONRONDE. Het was de bedoeling van de laatste loonronde, zei de bewindsman, dat de arbeiders een groter deel van de wel vaart zouden gaan krijgen. De loons verhoging behoorde dus in het alge meen betaald te worden uit de win sten van de bedrijven. Door de prijs afspraken en de prijsadviezen echter lukt deze opzet niet overal. De loons verhoging wordt vaak doorberekend in de verkoopprijs. Dit belemmert de concurrrentie, die nodig is om een hoger nuttig gebruik te bevorderen. „Heeft het bedrijfsleven zich wel voldoende los gemaakt van de ver starring, die een gevolg is van de toestanden in de crisisjaren, de oorlog en de moeilijke na-oorlogse tijd?" vroeg minister Zijlstra. „Beseft men wel, dat concurrentie een normaal verschijnsel is? Het wordt soms voor gesteld alsof prijzen concurrentie eigenlijk niet door de beugel kan". De bewindsman voelde veel voor de re denering van zijn partijgenoot Hazen- bosch (A.R.), die Woensdag had ge zegd, dat bij bij het toepassen van de maatregelen tegen kartels te weinig wordt gelet op de vraag of prijsaf spraken niet reeds in strijd zijn met het algemeen belang als zij redelijk- mogelijke prijsdalingen tegenhouden. De regering zal aan dit probleem aan dacht besteden. Repliek. Kort voor middernacht kwamen uit de Kamer de eerste reacties op de rede van minister Zijlstra. Zij waren niet onverdeeld gunstig. Te kwart over twaalf is de verga dering uiteengegaan tot hedenmiddag Mgr Giobbe in Rome met 50-iarig priesterfeest De Pauselijke internuntius te Den Haag mgr. Paolo Giobbe, die momen teel te Rome vertoeft en vermoedelijk eerst in de tweede helft van Decem ber in ons land zal terugkeren, zal op 4 December zijn 50-jarig priester feest vieren. Op 5 December draagt hij in het Nederlandse college te 10 uur een H. Mis op, waarna er gelegenheid is hem geluk te wensen. Het feest van de 75ste verjaardag van de internun tius zal in Januari in Nederland ge vierd worden. Tegelijketijd zal zijn priesterfeest worden herdacht. Reeds is daartoe een comité in het leven geroepen. JAARWEDDE VAN UTRECHTSE WETHOUDERS 12.000. In de gisteren gehouden vergade ring van de Utrechtse gemeenteraad is besloten de jaarbezoldiging van de wethouders van 10.000 te ver hogen tot 12.000.gerekend met ingang van 1 Januari 1954. Voor Utrecht met 242.510 inwoners is ook hanger. Er ontstond een laaiende na deze herziening het gestelde maxi-1 brand in de personenauto en ook de mum van nog niet heel bereikt. Een jaar geëist De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen een gruwelijk on geval behandeld, dat geschiedde in de nacht van de Tweede Paasdag van dit jaar, waarbij drie mensen zijn omgekomen in een fel brandende kleine personenauto en de vierde in zittende later aan de vele verwondin gen is bezweken. Een 45-jarige aannemer uit Broek op Langendijk stond gisteren in de verdachtebank, beschuldigd de ver oorzaker van het ongeluk te zijn. Het drama heeft zich afgespeeld om half drie 's nachts in de nacht van 19 op 20 April j.l., toen de aannemer op weg was met een vracht peen van Broek op Langendijk naar Antwer pen. De vracht bedroeg 15 ton. Bij Oegstgeest geschiedde de harde bot sing. De kleine auto kwam terecht onder de zware vrachtwagen met aan- Bijna halve ton verdwenen jaar en drie maanden gevangenis straf eiste, verbaasde zich erover, dati collega's van verdachte niet tijdig in gegrepen hadden, toen zij bemerk-' ten, dat de levenswijze van verdachte Doordat de verloving van een Bos sche advocaat in 1950 een ontijdig1 0«' Uzal de rechtbank advocaat zich verantwoorden moest wegens verduistering van 44.000, De advocaat, die reeds gedurende enkele maanden in voorarrest zit, had gevraagd verstek te mogen laten gaan, een verzoek, dat toegestaan werd. Gedurende de afgelopen vier ja ren heeft de jurist gelden verduis terd ten nadele van zaken en pro cessen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Vooral een aantal kleine luiden uit Oisterwijk, die van de gemeente In deze tijd, nu de verkeersintensi teit hand over hand toeneemt, is het een dringende noodzakelijkheid, dat er een wettelijke regeling getroffen wordt voor de opleiding tot het rij bewijs-examen, die centraal geregeld zal moeten worden. Dit is de mening van de directeur van het Centraal Bureau voor afgif te van rijvaardigheidsbewijzen, die deze stelling met enkele feiten staafde. Momenteel is er zeer veel beunha- r- J zërij bij het opleiden tot weggebrui- V- Mor*en«ebed en ker en naast de gevaren, die dit op lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Cl 6 - Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor Aether«r!arsken ZATERDAG. N.T.S.: 14.1515.00 Aankomst van St. Nicolaas in Amsterdam. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gevaarlijk en nadelig de huisvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 1200 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Piano en Hammondor gel met zang. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Muzikale caus. 15.05 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.40 Gemengd koor. 16.00 ,,De Schoonheid v. h. Gregoriaans". 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Jeugdork. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Jourualistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Parl.- overz. 18.40 Intr. octet. 19.00 Nieuws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgebed, en lit. kal. 19.45 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21,20 Gram. 22.00 Muzikale luisterwedstr. 22.30 Dansmug. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II, «98 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.45 „Even op krikken!" 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelsp. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. VPRO: 10.00 „Tijdèlijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Piano en hoorn. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meüed. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatjé. 14.35 Dan-smuz. 15.00 Volksdansen. 15.25 Veiligheidskwar tiertje. 15.40 Viool en piano. 16.00 „Van de wieg tot het graf", caus. 16.15 Radio Philh. ork. 17.00 Radio- weekjournaal. 17.35 Orgelsp. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Amus.muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch aller lei: Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact". 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Stemmenspel. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.45 „De Molen aan de rivier", hoorspr. 23.15 Nieuws. 23.3024.00 Gram. levert op de weg, is dit ook ten na dele van de candidaat, die dikwijls door een gebrekkige opleiding voor zijn rij-examen zakt en zodoende on nodige kosten heeft. Wanneer de opleiding goed gere geld is, kan het aantal candidaten, dat voor de eerste maal zakt, terug gebracht worden tot 10 a 12 pet., meende de directeur. De directeur bleek tevreden over de geneeskundige verklaring (140.000 per jaar) ten behoeve van een te verlenen rijbewijs. Deze wordt over het algemeen naar waarheid-inge vuld. Het CBR beschikt over een sys tematische „zwarte lijst", waarin de namen van epileptici, inherroepelijk veroordeelden wegens dronken-schap, zware diabetici e.d. voorkomen. Dit systeem werkt bevredigend, omdat de geneeskundige van het CBR zijn oordeel kan geven. Ook gebrekkigen kunnen dusdoende op mogelijkheden De directeur wijdde ook aandacht aan de mentaliteit van de autobe stuurder. Zodra iemand achter het stuur kruipt, wordt hij a-sociaal, zo zeide hij, prof. Van Lennep op dit punt aanhalende. Gelijk in Engeland zal bij het rij examen in de toekomst veel meer op de verkeersmentaliteit van de candi daat, d.w.z, zijn houding jegens an dere weggebruikers als voetgangers en fietsers, moeten worden gelet. Gevangenissen worden nog beter afgesloten Sinds de gevangenen in de Neder landse strafinrichtingen binnen de gevangenismuren een grote vrijheid hebben verkregen is het aantal ont snappingen niet vermeerderd, doch eerder verminderd, maar de enkele gevallen van ontsnapping hebben de Tilburg schadevergoedingen ontvin-minister van Justitie toch doen be- gen wegens vervuiling door Tilburg- sluiten de controle-middelen te ver se industrieën van het riviertje de .sterken. industrieën van het riviertje Voorste Stroom, hebben nadeel van sterken. De bewindsman heeft een inten- zijn practijken ondervonden. Tevens sieve controle op raam- en deurslui- was hem ten laste gelegd, uit tweetingen in de betreffende inrichtingen door hem behandelde faillissementen I bevolen en tevens bijzondere bepa- grote bedragen te hebben verduis-hjngen algekondigd om ontsnapping De officier van justitie, die één SPREEUWEN CONTRA APPELS. tegen te gaan, wanneer gevangenen in geval van ernstige ziekte of over- I lijden in hun gezin, een bezoek aan hun familieleden mogen brengen. SCHOOLJONGENS DOOR In de Zuidbevelandse fruitboom- A nrnu,r, «.p. gaarden hangen op enkele plaatsen KOLENDAMP BEDWELMD nog appels die nog wat moeten bij kleuren. De fruitkwekers worden In een klasselokaal van de Si. Jo- thans echter gedwongen deze met sephscliool te Voorburg zijn gister- spoed te plukken, want de aandacht morgen zes schooljongens door ko- van de spreeuwen is er de laatste da-1 lendampvcrgiftigir.g bewusteloos ge- gen op gevallen. Grote zwermen raakt. Na behandeling door de ge- spreeuwen trekken van de ene boom- neeskundige dienst zijn ze thuis weer gaard naar de andere en waar zij wat op toeren gekomen, appels vinden worden deze grondig Tegen het speelkwartier zag de on vermeld. In het bijzonder hebben ze derwijzer, dat enkele leerlingen met het voorzien op de Jonathan en de het hoofd op de armen lagen. Zeil golden delicios. Grote achterstand Het zou van groot belang zijn, in dien in ons land meer aandacht zou worden besteed aan het niveau van de reclame in de zin van doeltref fendheid, van verantwoorde vorm en van aesthetische verzorging. Hoewel ik allerminst behoor tot hen, die me nen, dat het buitenland alles beter heeft dan wijzelf, meen ik toch, dat onze reclame in dit opzicht de ver gelijking met andere landen niet kan doorstaan. Aldus de voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra op het 17de Nederlandse reclamecongres dat in Rotterdam wordt gehouden. De heer Twijnstra meende, dat re clame een motorische kracht is ter vergroting van de omzet. In vele ge vallen kan dat leiden tot aanzienlijk lagere productiekosten per eenheid, hetgeen wederom een grotere omzet bekeken worden, terwijl veiligheid door deze maatregelen ge diend wordt. A virWa-ra. mogelijk maakt. Het zijn vooral Afschaffing van collectieve paspoorten per 1 Januari Zoals bekend werd in het begin van dit jaar besloten tot verlaging van de prijs der paspoorten voor wat het rijk betreft en werd de geldig heidsduur verlengd van twee tot vijf jaar. In verband met deze wijziging werd tevens besloten de collectieve paspoorten voor het merendeel af te schaffen. Deze afschaffing zou einde van dit jaar plaats hebben. Thans is beslo ten tot de datum van 1 Januari 1955. Voorlopig zullen nog collectieve pas poorten geldig blijven voor reizen met een wetenschappelijk, een cultu reel of een godsdienstig doel, bene vens voor dagtochten. Van bevoegde zijde wijst men er op. dat reizigers, die in 5 jaren meer dan eenmaal de grens zullen passe ren over het algemeen goedkoper uit zijn wanneer zij zich een gewoon paspoort aanschaffen. voortdurende grotere eisen, die de ko pers stellen, welke aan de reclame betekenis geven en haar een noodza kelijk element doen zijn in de ver- kooppolitiek. Onmisbaar. De heer Twijnstra pleitte hierna voor goede reclame, die hij een van de middelen noemde om de ogen van het Nederlandse volk nog meer te openen voor de mogelijkheden die het bedrijfsleven bieden kan. Goed func- tionnerende reclame noemde spr. on misbaar, niet alleen voor die bedrij ven, die geen eigen reclame-afdeling kunnen bekostigen, maar niet minder voor de ondernemingen, die dat wel kunnen. Naar sprekers oordeel zou den juist de laatste van het werk der reclame-bureaux het meest profijt trekken in verband met het research- werk, dat door de bureaux wordt ver richt. Grote kennis vereist. Dr. Hirschfeld zei in zijn openings woord, dat in 1953 de V.8. bijna 8 mil liard dollar uitgaven voor reclame of 50 dollar per hoofd der bevolking. De Amerikaanse industrie geeft voorts 2,7 milliard uit voor research- en ontwikkelingskosten. Het voeren van een juiste reclame- politiek vereist grote kenins van tal van gecompliceerde verhoudingen. De problemen der reclame zijn van vita le betekenis voor het gehele Neder landse bedrijfsleven. Op een afgesloten terrein te Delft raakte gistermiddag een 7-ja- rige jongen bekneld tussen een auto en de zijkant van een kabeluitgra- ving. De jongens ia aan de gevolgen overleden. proefde hij een vreemde smaak in de mond en kreeg vermoeden van ko lendampvergiftiging. Hij gooide on middellijk de ramen open en waar schuwde de G.G.D. die zes jongens moest behandelen. Het bleek dat in de stookruimte van de school, waar boven zich het klasselokaal bevindt een kooltje was blijven steken achter de kacheldeur, waardoor deze op een kier stond. LAFFE AANSLAG OP OUDE MAN. De Rijkspolitie heeft gisternacht een man gearresteerd, die bekende Maandagavond een affe aanslag op een oude man gepleegd te hebben. De man, een bejaarde boer, die al leen woont op een afgelegen boerde rij te Rokel, verweerde zich krach tig tegen de aanrander. Toen deze zag dat er weinig te beginnen was, sprong hij op zijn fiets en ging er ijlings vandoor. Vijf slachtoffers. De kleine auto moet over enige af stand zijn meegesleurd door de grote wagln, daarna schakelde de vracht rijder terug om vrij te komen van de geheel vernielde personenauto. Een van de inzittenden kon worden bevrijd; zij is later overleden. De overigen waren, nadat de ijlings ge waarschuwde brandweer het vuur had geblust, onherkenbaar verkoold. Zij konden geïdentificeerd worden, dank zij de sieraden welke zij droe gen. Het waren een economisch adviseur van een Amsterdams reclamebureau, diens echtgenote en twee jonge vrou wen, dae ook bij dit bedrijf werkten. Het ongeluk was het droeve einde van een Paastochtje naar Parijs in een gehuurde auto. Schuldige onverschilligheid. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir dat dit een ongeval is zo als zelden voorkomt. Het stemt tot nadenken, dat de mensen kleinighe den over het hoofd zien. De verdach te heeft, zeide de officier, gehandeld alsof hij die bewuste nacht niet had behoeven te rijden maar kon gaan slapen. Daardoor heeft hem, zoals hij zelf heeft erkend, de slaap beslo pen en is hij even ingedommeld ach ter het stuur. Hem moet een gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef of on verschilligheid worden verweten. Een jaar gevangenisstraf en ontzet ting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van vyf jaar, luidde de eis. De verdediger achtte het gerecht vaardigd enige twijfel te koesteren over de schuldvraag. Hij vroeg de rechtbank een onderzoek door des kundigen te laten instellen, zodat alle twijfel kan worden weggenomen. De rechtbank zal op 2 December a.s. uitspraak doen. MILITAIR VERVOER ONVEILIG leder schrammetje teltj Het militair vervoer heeft cle naam een groot aantal ongelukken te ver oorzaken en minister Staf moest dan ook in de Kamer het hoofd buigen voor het kapitale aantal van 5.000 on gevallen in een jaar. Maar tot zijn eigen verdediging en die van de militaire chauffeur vertelde de minister, dat in het mili taire leven ieder ongevalletje geregis treerd wordt, al is 't resultaat slechts een klein schrammetje, terwijl in het burgerleven alleen die ongevallen op papier komen, waarin politie of ver zekering gemengd worden. De minister maakte voorts bekend, dat van de 5000 geregistreerde onge vallen ongeveer 70% geen noemens waardige schade had aangericht. Enorm bedrag viel inbreker in de schoot Sleutels lagen klaar In een effectenkantoor in Amster dam is in de nacht van Worn dag op Donderdag oen inbraak gepleegd, waarbij het de daders wel bijzonder makkelijk gemaakt werd. Door forccring van een deur aan de achterzijde van het pand kon de inbreker in het kantoor komen, wsar hy in een bureaulade de sleutel van de brandkast vond. Het financiële bolwerk te openen was een kwestie van seconden en een bedrag van 25.000.lag voor het grijpen. In het kantoor zelf vond de dief nog enkele geldkistjes, die samen nog een sommetje van ƒ800.bevatten, zo dat de gezamenlijke buit 25.800 be droeg. De inbraak werd ontdekt door een werkster, die het bureau ih dc vroege morgenuren een goede beurt wilde geven. Het bedrijf was tegen inbraak verzekerd. 12) fat tem hi in de rtthttnq Votterdam wegreed, schoot mi het politiebericht te Toen ik de telefooncel verhef stond de rode vagen daar veer en de bestuurder sloeg mi neer

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11