J)eLel<i6eCoi4/ï^ i dc mi Frankrijk trapt niet in Sovjet-val Gaston Dominici voor de rechters De Duitse autogangsters wijken naar het Noorden Peru brengt een hele walvisvloot op B - A DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 I M M W I XV" J As 46ste JAARGANG No. 13351 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I van Digne i Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACin 32 I Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties i>0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 EENZIJDIGE VOORLICHTING betreuren het oprecht, dat sommige landelijke en gewes telijke bladen zich geroepen voelen, herhaaldelijk uitvoerige verslagen op te nemen van de bijeenkomsten van het Humanistisch Verbond. Wij betreuren dit, omdat deze bla den dusdoende, althans materieel, op sterk overdreven wijze steun verle nen aan de humanistische levens beschouwing. Het humanisme heeft geen kerken voor zijn levensbeschouwelijke bijeen komsten; de godsdienstige genoot schappen wèl en het is gewoonlijk binnen dé kerken, dat zij hun leer en overtuiging uiteenzetten. Nu zullen we niet verlangen, dat dergelijke bladen verslagen opnemen van alle openbare christelijke kerk- bijeenkomsten, welke bijeenkomsten even openbaar zijn als die van het Humanistisch Verbond. Dat zou be paald overdreven zijn. Maar dan is het ook overdreven en wekt het de schijn van partijdigheid en voor keur, van bijna iedere bijeenkomst van het Humanistisch Verbond een, meestal uitvoerig, verslag op te ne men. Het Christendom komt daardoor, wat zijn uitstraling betreft, onder de lezerskrine van die bladen in een na delige positie. Dat betreuren we op recht Als we dit niet betreurden, en aan deze bezorgdheid geen uiting gaven, zouden we in onze plicht te kort schieten ten opzichte van hen, die niet tot de éne schaaostal en de éne Herder Christus behoren. ZONDERLINGE PREDIKING OET humanisme pleegt zidh voor te doen als de hier te lande verdrukte onschuld. In een vorige week verschenen artikel werd door ons reeds bewezen, dat die zogenaam de verdrukking van het humanisme daardoor ontstaat, dat het veel meer eist dan het binnen de democratische gewetensvrijheid, redelijkerwijs toe komt. Men kan wel ik-weet-niet-wat eisen en, als aan die eisen niet vol daan wordt, kermen, dat men ach tergesteld wordt. Maar behalve verdrukt, pleegt het humanisme hier te lande zich ook voor te doen als onschuldig, als een levensbeschouwing, welke haar eigen weg gaat en er geen behoefte aan heeft de goddelijke eredienst van het Christendom aan te randen. In die onschuldigheid zouden wij gaarne geloven als het tegendeel niet reeds meermalen was bewezen en op nieuw bevestigd werd door eeh „preek", welke in de Zondagmorgen- bijeenkomst van de Leidse huma nistische gemeenschap is gehouden door dr. G. J. Geers. Deze preek waarvan we een uit voerig verslag voor ons hebben is van zulk een het christendom-ha- tende, God-loochenende strekking, dat zij bij de nieuwe koers in de Sovjet-Unie daar niet meer gehou den of gepubliceerd zou kunnen worden. Maar wat in Moskou niet kaft, is in Leiden blijkbaar mogelijk. Het is ondoenlijk de enormiteiten, waarvan het betoog van de heer Geers wemelde, alle te vermelden. De spreker moet gezegd hebben, dat Jezus zich „in 't geheel niet op een bovennatuurlijke openbaring heeft beroepen". Wij hebben in ons leven al veel sterke staaltjes van Bijbel uitleg gelezen, maar dit spant de kroon! Men heeft altijd gemakkelijk spel als men het Christendom verwijt, dat het lang niet altijd en lang niet over al christelijk heeft gehandeld of han delt. Rouwmoedig slaat ieder christen en het christendom zich op de borst, bewust van fouten en tekortkomin gen. Maar om nu, in de hoogst on vriendelijke bewoordingen van de heer Geers, het „kei-harde dogma, het starre geloof in het geloof", pik-zwart te plaatsen tegenover het wit van „het zachte brood van de liefde en de mensenmin", is als geschiedbeschrijving in haar hatelijke eenzijdigheid waardeloos en een wetenschappelijk man onwaar dig. Voor eerlijke geschiedbeschrij ving heeft de heer Geers geen aanleg. Hij moet b.v. gezegd hebben: „Het geloof in één God of althans in God en Duivel is sinds de 16e of 17e eeuw dood. Hetggeloof in de Rede is er voor in de plaats gekomen". Men kan zo iets wel zeggen, maar het valt meteen op, nietwaar, dat zulk een ge zegde niet waar is. Al deze barre ongerijmdheden meende de heer Geers nodig te heb ben, om de heerlijkheid van de hu manistische moraal te prediken (want dat was eigenlijk het onder werp, dat hij behandelde!), waarbij hij de christel'ike zedeleer weer eens „slavenmoraal" genoemd moet heb ben. Wanneer het Humanistisch Ver bond, als welks zendeling dr. Geers Laat Moskou c.s. maar alleen vergaderen Het wordt steeds duidelijker, dat het Westen niet van zins is te trappen in de listig door Moskou opgezette val om nog vóór de aanvaarding van de Parijse accoorden een grote Europese conferentie te beleggen over Europa's veiligheid, terwijl het van de andere kant eveneens duidelijk wordt, dat Moskou tot elke prijs z'n conferentie wil hebben, zij het dan eenzijdig van uitsluitend Sovjet-satellieten. Gisteren heeft nu ook de Franse premier Mendès-France te Ottawa in Canada, waar hij thans vertoeft, verklaard dat een conferentie tussen Oost cn West op het ogenblik geen kans zou maken de internationale toestand te verbeteren- Ook hij acht het beter, dat Frankrijk het Russische voorstel tot een bespreking met het Westen laat rusten tot na de bekrachiging van de Parijse overeenkomscten inzake West-Duitsland. Eerst moest de positie van het Westen worden versterkt, aldus de Franse minister-president. VOORBEREIDING NOODZAKELIJK. Mendès-France zei, dat dit stand punt niet betekent, dat Frankrijk te gen elke ontmoeting met Rusland in de toekomst is. Hij zei echter van mening te zijn, „dat voor een derge lijke confrontatie nodig is, dat wij ons voorbereiden, om onnodig ge praat uitsluitend ten behoeve van de propaganda en niet gericht op de opbouw, te voorkomen". Mendès-France zei, dat het ge vaarlijk zou kunnen zijn de Russi sche leiders te ontmoeten, zonder dat men zich op een dergelijke ont moeting heeft voorbereid. Als der gelijke besprekingen niet tot succes zouden leiden, zouden zij in Europa slechts ontmoediging veroorzaken en meer kwaad dan goed doen. Een bijeenkomst op dit tijdstip zou niet reëel zijn en geen enkele kans bieden op verbetering van de internationale toestand, aldus Men- dès-Erance. Hij zei, dat de Russische nota in Parijs was aangekomen op de dag, dat hij voor zijn bezoek van vier da gen aan Canada was vertrokken, en dat hij geen gelegenheid had gehad, om haar grondig te bestuderen. Hij verklaarde echter, dat de ratificatie van de Parijse overeenkomsten geen vertraging mag ondervinden tenge- Sabotage in Algerië Spoorwegongelukken, die men toe schrijft aan de actie van terroristen, hebben gisteren in Algerië aan vier personen het leven gekost. Doordat de rails waren losge schroefd is in Oostelijk Algerië, by dè Tunesische grens, een goederen trein in een ravijn gestort. Twee per sonen werden hierbij gedood en vijf anderen gewond. Een tweede goede rentrein ontspoorde door een land mijn. optrad, zich voorstelt op de wijze van geschied-verdraaiing, grove be ledigingen en atheïstische propaganda „het zachte brood van de liefde en de mensen-min" uit te delen, dan geeft dat geen erg hoge dunk van de heer lijkheid der humanistische zedeleer. Dan houden wij het maar liever bij het „Brood des Levens", dat uit de hemel is neergedaald, hoewel van onze onwaardigheid het te eten be wust. volge van de Russische voorstellen. De Franse Nationale Vergadering moet volgens hem de overeenkom sten voor het eind van het jaar be krachtigen. China wil ook meedoen. Steeds meer tekenen wijzen er op, dat de Sowjet-Unie op 29 November een conferentie over Europese vei ligheid zal doorzetten zonder het Westen. De communistisch Chinese radio- Peking heeft een hoofdartikel van een Chinees dagblad uitgezonden waaruit valt op te maken, dat Pe king de Russische uitnodiging gun stig heeft ontvangen. Polen en Bul garije hebben de invitatie van Mos kou gisteren officieel aanvaard. Roe menië en Tsjechoslowakije hadden dit al eerder gedaan. Ruslands medewerking aan atoomplannen Rusland heeft er mee ingestemd,! deel te nemen aan de voorbereiding van een internationale wetenschap pelijke conferentie als onderdeel van het plan van president Eisenhower om de atoomenergie voor vredelie vende doeleinden te gebruiken. Tevens heeft de Sowj et-ondermi nister van Buitenlandse Zaken, An drei Wisjinski, in de politieke com missie van de Ver. Naties meege deeld, dat de onderhandelingen tus sen Oost en West over plannen voor een wereldorganisatie ten behoeve van het vreedzaam gebruik van de atoomenergie nog steeds voortgaan. Wisjinsky zette echter enigszins een domper op het eerder uitgespro ken optimisme, door nadrukkelijk te verklaren, dat het voorgestelde orgaan verantwoording verschuldigd moet zijn aan de Veiligheidsraad der V.N., waar Rusland het recht van veto heeft. Door een orkaan opgezweepte gol ven van 14 meter hoog sloegen gis teren over de zeedijken van Bari. Het oude gedeelte van de stad stond onider water en gedeelten van huizen en huisraad werden door de water massa's meegesleurd. Over het histo rische Piazza Mercantile rolde een vloedgolf van ruim een meter hoog. De krypte in de kathedraal van de Hilige Nicolaas, waar de oorspron kelijke Sint Nicolaas begraven ligt, stond blank. De grond werd te heet Voor de autogangsters, die sedert Vrijdagnacht in het gebied van Keu len en Düsseldorf opereerden, is de grond nu blijkbaar wat te heet on der de wielen geworden. Minister Meyer van Noord-Rijnland-Westfalen heeft zijn belofte waar gemaakt en allés wat er aan groene, blauwe en zwarte politie beschikbaar was, op de knooppunten der autowegen ge plaatst. Een legertje van 4060 man waakt nu over de veiligheid der auto mobilisten. Naar de bandieten speurt men in tussen nog tevergeefs. Die schijnen zich Noordwaarts uit de voeten te hébben gemaakt. Daar opereerden zij vannacht in de hurt van Pader- born in Westfalen en ze permitteer den zich daarbij de luxe van een Mercedes 300, de koning der Duitse wegen. Inmiddels hebben de harde maat regelen van minister Meyer en zijn politiechefs niet alleen enthousiasme bij de automobilisten uitgelokt. Er is ook scherpe critiek uitgeoefend op de voortvarendheid waarmee de politie het bevel tot onmiddellijk schieten ingediend wegens dood door schuld. Daarop heft minister Meyer geant woord, dat de echtgenoot van het slachtoffer zal worden vervolgd. Hij had Zaterdagnacht geweigerd voor de politie te stoppen en daarop had de politie onmiddellijk gevuurd. Hij houdt koppig vol Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer, die te Digne terecht staat in de moordzaak-Drummond, heeft Woensdag tot zijn rechters ge zegd, dat hij indertijd heeft bekend uitsluitend om aan de meedogenloze verhoren door de politie te ontko men. Trillend van woede zeide de oude boer, dat inspecteur Sebeille met zijn vuisten had gedreigd en luid keels had geroepen: „Jij bent de moordenaar". „Mijnheer de presi dent, indien iemand tegen u precies zo zou optreden als tegen mij, zou u hetzelfde gedaan hebben als ik. Zij maakten mij gek. Ik kon zelfs niet spreken", zo betoogde Gaston I Dominici. Op een bepaald ogenblik, toen het in de beklaagdenbank. Van een Griekse millionnair Peru heeft zijn vloot en luchtmacht gebruikt om vijf walvisvaarders van de Griekse reder Onasis aan te hou den en naar een Peruviaanse haven op te brengen onder beschuldiging dat zij gevist hebben buiten het jacht seizoen en binnen de wateren die Pe ru tweehonderd mijl buiten de kust als zijn territoriaal gebied beschouwt. De aanhouding van het 12.000 ton grote fabrieksschip van de vloot, de „Olympic Challenger" geschiedde na dat vliegtuigen bommen rond het schip hadden gelost. Inmiddels heeft Panama, onder welks vlag de vloot opereert, bij Peru geprotesteerd. Het is mogelijk dat de kwestie voor de Verenigde Naties zal worden ge bracht. op wagens uitvoert, die niet op het stopteken reageren Zoals bekend is' De kapiteins van twee der schepen daarbij een onschuldige vrouw om- zijn als gevmgenen in een Peruviaan- gekomen. De socialistische partij se haven aan land gebracht omdat zij weigerden de scheepspapieren over te dragen. Leden van de bemanning van enkele der aangehouden schepen hebben verklaard dat zij buiten de partij wenst aan dit geval blijkbaar nog een politiek cachet te geven. Haar juridische expert dr. Arndt heeft na melijk een aanklacht tegen de politie Sobere herdenking aan donkere tijd in Bergen-Belsen tweehonderdmij lzonie visten toen zij werden aangehouden. Alle in beslag genomen schepen zijn naar Paita ge bracht, waar zij door Peruviaanse ma rineschepen bewaakt worden. De nog vrije walvisvaarders van Onassis zijn inmiddels op terugweg naar Panama. Hoewel de Peruviaanse regering volhoudt het recht geheel aan haar kant te hebben zal ook de concur rentie wel een woordje in deze affaire meespreken. Terwijl Onassis' vloot reeds 12.000 ton walvis ving, konden de Peruviaanse welvisvaarders slechts 121 ton buit maken. De kwestie, waarom het hier gaat is, of Peru het recht heeft zijn terri toriale wateren zelfstandig uit te brei den. Chili en Ecuador hebben dat eveneens gedaan, doch tot nu toe is deze uitbreiding niet internationaal erkend. Het wintert in Europa In Frankrijk, Italië, West-Duits land en Oostenrijk is Woensdag sneeuw gevallen en de temperatuur is op vele plaatsen omstreeks of on der het vriespunt geweest. Voor het eerst in deze herfst is te Berlijn lichte sneeuw gevallen, die snel wegsmelt. Op de hoogste berg in West-Duitsland, de Zugspitze, werd de laagste temperatuur van het seizoen gemeten, namelijk 21 graden Celsius onder nul. Er werd sneeuw val gemeld uit het Zwarte Woud en andere streken. Te Mont Doré aan de voet van de gelijknamige berg in Midden Frank rijk viel de eerste sneeuw. Te Cler mont-Ferrand, Toulouse en Marseil le vroor het drie graden. Uit Rome wordt gemeldt, dat er sneeuw in de Alpen en de Apennij nen is gevallen. Te Turijn vroor het zes graden Celsius; in de Dolomieten vijftien graden. 9 Een Italiaanse motorvissersboot met acht opvarenden wordt vermist. Het schip, dat op weg was van Na pels naar Palermo, moest een gebied met hevige regenbuien passeren. Door sneeuwval zijn in Oostenrijk passen versperd, zoals bijvoorbeeld de Semmering. Ook is de Gross Glocknerweg tussen de provincies Salzburg en Karinthië afgesneden. heftig toeging in de rechtzaal, zeide Gaston: „U wilt mij voor iemand an ders laten betalen. Laat Clovis (Gas- tons jongste zoon) en mijn familie komen en u zult ontdekken, wie ik bedoel". Herhaaldelijk protesteerde de be langrijkste advocaat van de verdach te, Emile Pollak, tegen opmerkin gen van de rechter. Toen de rechter de verklaring voorlas, volgens welke de oude boer gezegd zou hebben, dat hij had ge tracht mevrouw Drummond geweld aan te doen, riep Pollak: „Dit is on toelaatbaar". Na het voorlezen van de verklaring riep Gaston: „De po litie heeft mij dat laten zeggen". Gedurende het voorlezen van de beschuldigingen van de politie her haalde de oude boer steeds weer de woorden „Niet waar, niet waar. Er zijn zoveel leugens in deze zaak". Toen de rechter sprak over de be kentenis van Gustave, Gastons twee de zoon, dat hij het meisje levend had aangetroffen en niets had gedaan om haar te helpen, zeide de ver dachte: „Gustave heeft gelogen, toen hij dat zei". Bij behandeling van de bijzonderheden van de dood van het meisje zeide hij na iedere zin: „Ik was in bed. Ik zeg u nog eens, ik was in bed. Ik heb mij niets te ver wijten". Vóór de zitting Woensdagmiddag werd hervat, hebben zich voor het gerechtsgebouw wilde tonelen afge speeld. Politiemannen kwamen tot een handgemeen met vrouwen, die zich met geweld toegang tot het ge bouw wilden verschaffen. Geen van de vrouwen werd gewond, maar wel liepen enkelen scheuren in haar kleding op. weer i (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen veel be wolking met later van het Noor den uit wat lichte regen, zwakke tot matige Zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. In het beruchte voormaMge concentratiekamp BergenBelsen, waar in de oor.og een droevig groot aantal men sen, onder wie ook talloze Nederlanders, ter dood werden gebracht, is kortgeleden een onofficiële herdenkings bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door Nederlandse militairen, die op het ogenblik voor herha lingsoefeningen in Duitsland zijn gelegerd. Foto: een groep Nederlandse militairen bij de muur, waarop opschriften in haut-relief aan een mensonterende periode herinneren. „N.V. VLIEGENDE SCHOTELS" In Groot-Brittannië is de „Flying Saucers Ltd." („N.V. S Vliegende Schotels") opgericht met een kapitaal van 100 pond sterling (ongeveer 1.000 gul- den). Het doel van deze maat- l schappij is „het ontvangen, ver- zamelen en verspreiden van ge- gevens over vliegende schotels j en andere onbekende vliegende voorwerpen". De leiding be- staat uit vier personen. 19 Nov.: zon op 8.05 en onder 16.45; maan op 1.42 en onder 14.02 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. sneeuw 2 C. zwaar bew. 1 zwaar bew. 1 licht bew. 2 mist 2 mist 2 zwaar bew. 4 mist 6 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist onbewolkt licht bew. mist motregen regen sneeuw geheel bew licht bew. licht bew. geheel bew. sneeuw geheel bew. Korreltje Wanneer je een kraai eet, denk dan dat het een duif is.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1