De vereenvoudiging van het belastingstelsel wordt niet in de ijskast gestopt Amerikanen aanvaarden de consequenties van hun bezoek door aansluiting bij bevolking Commandant zal binnenkort visserslatijn in Nederl. vertalen De nieuwe Ome Willemklaar voor de stapelloop 11 Jeugdige Utrechtenaartjes plunderden matrassenfabriek WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I TWEEDE KAMER Nederlands-Amerikaanse samenwerking officieel bekrachtigd Bij de aanvang der vergadering. Te kwart over vijf wordt de ver van de Tweede Kamer heeft de voor- gadering geschorst tot 's avonds acht zitter medegedeeld, dat het hem uur. in verband met de ziekte van minis-1 Te acht uur wordt de vergadering niet gewenst lijkt aan te heropend. dringen op behandeling van de be groting van O. K. en W. voor Kerst mis. Hij stelt zich voor deze begro ting in de tweede week van Februari aan de orde te stellen. De minister van O. K. en W. ad terim, de heer Beel, heeft zich bereid verklaard de schoolgeldwet te ver dedigen. Dit zou kunnen geschieden voor Kerstmis. De Tweede Kamer heeft daarna een aanvang gemaakt met de alge mene beraadslaging over de begro ting van het departement van finan ciën. De heer PESCHAR (P.vd.A) vraagt nadere overweging van de wenselijk heid van verruiming der aftrekbaar heid van studiekosten. Gaarne zou hij nadere mededelin gen horen over mogelijke vrijstellin gen van de omzetbelasting. Z.i. is het wenselijk, dat de rege ring een dringend beroep doet op de detailhandel om de bruto winstmar ges aan te passen; er is geen behoef te aan kunstmatige verhoging der prijzen. De heer VONDELING (PvdA) spreekt de vrees uit, dat gebrek aan landmeetkundig personeel een knel punt zou kunnen worden by de sa nering van oude stadsgedeelten. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) vraagt waarom nog geen overeenstemming is bereikt over de invoering van de wet assurantiebe middeling. Spr. vestigt er de aan dacht op, dat de verlaging der om zetbelasting voor 1 Juli 1955 haar beslag moet hebben gekregen, omdat ze anders pas voor het vierde kwar taal effect zal hebben, hetgeen z.i. nogal sneu is voor de betrokkenen. De heer VAN LEEUWEN (WD) zegt er verheugd over te zullen zijn als voor de oudere belastingplichti ge grotere vrijdom van loon- en in komstenbelasting zal worden gege ven; de motivering zou hem minder interesseren. Hij spreekt zijn voldoe ning uit over verschillende toezeg gingen der regering. Het zou z.i. leerzaam voor de Ka mer kunnen zijn als de minister -een overzicht gaf van de organisatie en de functionnering van de dienst van het kadaster en de hypotheken. De heer JANSSEN (KVP) gaat nader in op het vraagstuk der herzié- ning en vereenvoudiging van de be lastingwetgeving en spreekt als. zijn oordeel uit, dat talrijke punten, die in de loop der jaren naar de alge mene herziening verwezen werden, nog minstens twee jaar in de wet zul len worden gehandhaafd. Het kan z.i. niet verantwoord worden, dat be langrijke punten eerst aan de orde zullen komen bij de algemene her ziening. Practische maatregelen ver dienen z.i. de voorkeur. Hij geeft in overweging de arbeid voor een al gemene herziening op te dragen aan mensen, die daarvoor de tijd hebben; dat zou een klein gezelschap kun nen zijn, b.v. drie hoogleraren. De heer ENGELBERTINK (KVP) hoopt dat men spoedig kan komen tot behandeling van do nota inzake het uitgiftebeleid van domeingron den. Het kadaster moet naar sprekers oordeel meer volledig gaan worden de boekingscentrale van alle gegë- vens betreffende de bodem. De dienst van kadaster en hypotheken moet z.i. een zelfstandig dienstvak van het de partement van financiën worden en niet van de belastingdienst. Hij dringt aan op bevordering met terugwer kende kracht van hoofdlandmeters bij de dienst. :De heer RITMEESTER (WD) acht het in strijd met het volksge zondheidsplan, dat de regering de in prima staat verkerende Bethlehem- kliniek wil doen afbreken. Spr. be pleit de wenselijkheid de sluiting van het ziekenhuis minstens drie jaar op te schorten. De heer VAN DE WETERING (C.H.) is van oordeel, dat het tijd wordt, dat het gehele salaris- en pro motiestelsel voor het personeel van de belastingdienst wordt herzien. Hij vraagt alle aandacht te willen besteden aan do door de hogere be lastingambtenaren te Utrecht aan genomen motie. Ook de heer Van de Wetering vraagt de aandacht vpor de tekorten in de personeelsbezetting bij het ka daster. De dienst van kadaster en hy potheken moet z.i. een andere plaats krijgen. Hij moet losgemaakt wor den van de belastingdienst en een zelfstandige afdeling van het depar tement worden. De heer GORTZAK (CPN) is van oordeel, dat op het belastinggebied de kleine zelfstandigen bijzonder de aandacht behoeven. De, heer VAN KOEVERDEN (K VP) herinnert aan zijn klachten van verleden jaar met betrekking tot de uitvoering van de wet op de mate riële oorlogsschade. Deze betroffen het tempo en de toepassing, welke royaler zou kunnen zijn. In de krin gen der betrokkenen bestaat er nog steeds ontstemming, De heer WELTER (KNP) geeft als zijn oordeel te kennen, dat er in de begroting slechts weinig is, dat be vrediging kan geven. De memorie van antwoord zou z.i. genoemd kun nen worden de memorie der uitge stelde verwachtingen. Het perspec tief, dat zij biedt, is maar zeer vaag en schemerachtig. Tenslotte bespreek de heer BEER- NINK (C.H.) nog de verhoging der kerkelijke pensioenen, waarvoor hij de minister dank zegt. De minister van financiën, de heer VAN DE KIEFT verklaart de opmer king van de heer Peschar inzake aanpassing van de winstmarges te zullen overwegen. Het is juist, dat bij Polynorm be langrijke verliezen zijn geleden. De minister verklaart erop bedacht te zijn het bedrijf af te stoten. De moei lijkheden zijn ontstaan, doordat men zich specialiseerde op artikelen, die slechts nu en dan grote vraag onder vonden. Van verhoging der credieten is geen sprake meer geweest en ze zul len ook niet meer worden verleend. Spr. meent, dat men er bijna aan toe is, dat het bedrijf kan worden over gegeven. Wat de Bethlehemkliniek betreft merkt de minister op, dat deze te koop is aangeboden door de stichting j St. Joannes de Deo aan verschillen de gegadigden. De regering heeft geenszins het initiatief in deze genomen. Spr. her innert eraan, dat het parlement 1.400.000 heeft gevoteerd voor de bouw van een nieuw departement. Daaruit is de koop van Bethlehem gesloten, waarbij men 100.000 be neden het beschikbare bedrag bleef. De regering is volkomen voorzichtig geweest en heeft geen gelden uitge geven, die niet gevoteerd waren. Wat de aankoop van de ruïne der kerk betreft is het beding gemaakt dat de Staten Generaal deze moeten goedkeuren. Van een directe sloping van de kliniek is geen sprake. De regering heeft een termijn van twee jaar ge steld om de liquidatie mogelijk te maken, nl die twee jaar kan men een heel eind verder zijn met de overweging van verdere exploitatie. Naar aanleiding van de opmer kingen van de heer Koeverden ver klaart de minister, dat er ook bewij zen van dankbaarheid uit de krin gen der betrokkenen komen. Het tempo van de afwikkeling van oor logsschade hangt vaak af van de ge dupeerde, die met de wederopbouw moet beginnen. De staatssecretaris van financiën, de heer VAN DEN BERGE, herin nert eraan, dat hij vorige week heeft medegedeeld, dat de algehele 'herzie ning van het belastingstelsel gaat op schieten en daarom verwondert" hij zich erover, dat de heer Janssen er van geschrokken is en dat de heer Weiter er eigenlijk geen goed woord voor over heeft. Men doet nu alsof alles wordt opgehangen aan deze technische herziening, terwijl toch bijna ieder jaar herzieningen zijn aangebracht. In de loop der jaren zijn ook enkele zeer concrete pun ten aan de orde geweest. Het is niet zo, dat de belastingwetgeving in de ijskast zat. Hij is het niet eens met de heer Weiter, dat de herziening niet in de ze parlementaire periode tot stand zou kunnen komen. Een ruimere aftrek voor studie kosten zou naar sprekers oordeel wel wenselijk zijn, maar het is zeer moeilijk, omdat er een oneindig niet zonder hoop, dat er iets te vin den zal zyn. Komende tot de opmerkingen met betrekking tot het kadaster zegt spr. het er mee eens te zijn, dat de toestand gevaren in zich draagt en dat dit bedenkelijk kan zijn. Er moet iets gebeuren met de personeelsbe zetting al moet men bedenken, dat de ruilverkaveling door de huidige toestand geen vertraging heeft on dervonden. Om een goede personeelsbezetting te verkrijgen zal men landmeters moeten recruteren. Voor studenten in geodesie te Delft zou een toelage ge geven kunnen worden zoals geschiedt in het regime van de belastingacade mie. Vervolgens zou een opschuiving kunnen worden nagestreefd. Men zou afgestudeerde van de M.T.S. kunnen aantrekken en de reeds aan wezige tekenaars een brede opleiding laten volgen. Verder acht spr. een betere pro motie voor de landmeters verant woord. Daarvoor is hij al in verbin ding met binnenlandse zaken. De vertraging is o.a. veroorzaakt door de overweging of overgegaan moet worden tot invoering van de rang van hoofdlandmeter A. Spr. meent, dat die er nu wel zal komen. De kwestie van de inbouw van de dienst wil hij nog wel eens bekij ken, maar de huidige toestand lijkt hem niet slechts. De staatssecretaris zegt de motie, welke de belasting-inspecteurs Utrecht hebben aangenomen, te zul len bespreken met de minister van binnenlandse zaken. Hij kan zich voorstellen, dat de inspecteurs me nen, dat hun salarissen scheef ge groeid zijn. Hierna wordt gerepliceerd. In de vergadering der Tweede Ka mer is hedennacht aan de orde ge komen de begroting van het Ge meentefonds. Nadat minister Van de Kieft enige opmerkingen van de heer Peschar (PvdA) heeft beantwoord wordt de begroting z.h.s. aangenomen met aantekening, dat de heer Haken (C. P.N.) geacht wil worden te hebben tegengestemd. Hedennacht heeft de Tweede Ka mer nog zonder beraadslaging en z.h.s. haar goedkeuring gehecht aan de volgende begrotingshoofdstukken: ÏHuis der Koningen; Nationale Schuld; buitengewone aflossing van nationale schuld en onvoorziene uit gaven; zomede de wet op de midde len. Te kwart voor een gaat de Kamer uiteen tot vanmiddag één uur. OP DE „WILLEM BARENDSZ" IS ALLES WEER WEL AAN BOORD. Omtrent het ongeval op de Willem Barendsz te Willemstad-Curagao, waarbij twee leden der bemanning door het breken van een loopbrug- verbinding verwondingen opliepen, kan nader worden gemeld, dat deze verwondingen niet van ernstige aard zijn. Na medische behandeling zijn de betrokkenen weer aan boord ge- groot aantal gradaties is. Toch is hij gaan. Dinsdagochtend is de vliegbasis Soes- terberg het toneel geweest van een plechtigheid, tijdens welke een ge deelte van de basis door het Neder landse gezag werd overgedragen aan het 512e Amerikaanse Sabre-squa- dron, dat, zoals bekend, permanent in Nederland gevestigd zal blijven. Foto: tijdens de ondertekening van de overdrachtsovereenkomst. Generaal W. Turner van de Amerikaanse lucht- wacht de heer H. Freeman Mat thews, Amerikaans Ambassadeur in Nederland; min. ir. C. Staff; luite nant-generaal A. Baretta, chef Lucht macht Staf Nederland; en de heer A. Kranenburg, Staatssecretaris van Oorlog. Achter de tafel, een borst beeld van generaal C. J. Snijders, grondlegger van het Nederlandse luchtwapen. SABRE-SQUADRON OP SOESTERBERG „Wij voelen ons al volkomen thuis op Soesterberg", zo zeide It. kol. F. M. Haynie, de 32-jarige commandant van het Amerikaanse Sabre-squadron, dat gisteren officieel op de oudste Neder landse vliegbasis werd ontvangen. Feitelijk hebben we allemaal ver langend uitgezien naar de tijd dat we hierheen geplaatst zouden worden en aan vrijwilligers om met ons mee te gaan hadden we geen gebrek". Vrijwel alle leden van het squadron zijn n.l. vrijwillig naar Nederland gekomen en het getrouwde personeel heeft zijn gezinnen mee kunnen ne men. Die zijn thans voor het grootste deel ondergebracht in hotels en pen sions in de omgeving, doch zullen waarschijnlijk te zijner tijd een eigen huis krijgen. Geen beperkingen. Het squadron bestaat uit 300 400 man en 25 Sabres van het type F 86-f, die niet vallen onder de vlieg- restricties die een aantal Sabres in Amerika zijn opgelegd wegens tech nische storingen. De Amerikanen zyn volkomen be reid alle consequenties die hun ver blijf in Nederland met zich mee bren gen op zich te nemen, zo zeide lt. kol. Haynie en dat dit serieus opgevat wordt moge blijken uit het feit, dat De .„Willem Barendsz" onze nationale varende traanfabriek en om heel eerlijk te zijnonze nationale trots, koos op 27 October 1.1. voor de laat ste maal zee.Wat er met de oude „Ome Willem'' gaat gebeuren na de terugkeer is nog niet bekend, maar het seMu gaat in eJk geval niet meer 1 voor NederliiuJ r»p j^cht. De Neder landse Maatschappij voor de Walvis vaart N.V. te Amsterdam, houdt even wel niet op met het bedrijf, want. op de werf van de Dok- en Werf- maatschappij Wilton Feyenoord te Schiedam ligt een nieuw machtig vaartuig gereed, dat op Zaterdag 20 Nov. a.s als de „Willem Barendsz II" I reed voor de grote dag of, om in het jargon te blijven, de' „Tweede Ome Willem" te water zal gaan. De doopplechtigheid zal worden verricht door de echtgenote van onze minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, mevrouw H. J. MansholtPostel. Foto: De nieuwe „Willem Barendsz" op de helling, ge met ingang van 1 December voor alle leden van het squadron het vo-lgen van een cursus Nederlands verplicht zal worden gesteld. De commandant zelf is al begonnen met practische lessen en als resultaat daarvan kon hij ons ten afscheid het in onberis pelijk Nederlands uitgesproken zin- netjn „dank u wel" meegeven. Nederlandse groenten. Het contact met het vliegend perso neel van de basis levert overigens geen moeilijkheden öp, daar in de Kon. Luchtmacht de taal in de lucht toch reeds Engels is en het perso neel op de verkeerstorens gewoon is zijn directieven in deze taal te geven. Als extra service is thans bovendien op Soesterberg ingevoerd, dat de „briefings", het bespreken van de vluchten, in het Engels zal geschie den. Een deel van hun voedsel zullen de Amerikanen van hun eigen bevoor- radingsdienst uit Duitsland betrek ken, een ander deel, zoals b.v. groen te, zal in Nederland worden inge kocht. volledig zijn en de Amerikanen heb ben reeds enige partijen gespeeld te gen ploegen uit de omgeving. Zelfs zullen ze binnenkort waarschijnlijk opgenomen worden in de competitie van het district Utrecht, waarvan en kele vertegenwoordigers reeds op Soesterberg op bezoek zijn geweest. Hoewel het 512e squadron operatio neel onder Nederlands commando komt, zal het logistiek en administra tief blijven ressorteren onder de 406e „fighter intercepter wing", die gesta- tionneerd is op het RAF-vliegveld in Manston (Gr.-Br.). Het heeft een prachtig record van 11000 vlieguren zonder een enkel on geluk en men hoopt dit record in Ne derland te kunnen handhaven. Visserslatijn. Lt. kol. Haynie kan, zoals hij zelf heeft gezegd, meer dan vliegen in een straaljager. Dit zal hij Maandag, 22 November, in Vinkeveen moeten bewijzen als hij geïntroduceerd wordt als lid van de „club van honderd", het uitgele zen gezelschap Nederlandse sportvis sers op rovende vis. De clubleden hebben besloten hem dit lidmaatschap niet cadeau te ge ven en hy zal daadwerkelijk ervan blijk moeten geven, dat zijn uit spraak, dat hij behoort tot de beste Een Amerikaans militair onderdeel Amerikaanse snoekvissers geen vis- zonder een basketballteam zou nietj serslatijn is. Ernstige schade; 100 man werkloos Een aantal jongens elf stuks in totaal in de leeftijd van 8 tot 12 jaar hebben Zaterdag- en Zondagmid dag j.l. danig huis gehouden in een matrassenfabriek aan de Ka naai weg te Utrecht. Voor het leggen van een kabel was bij de fabriek een kuil onder de fun dering gegraven. Deze is door de ondernemende jeugd uitgediept, waardoor de toegang tot de fabriek voor haar vrijkwam. Voor de verzending klaarstaande matrassen werden opengescheurd en met olie besmeurd. De schade wordt geraamd op ongeveer duizend gulden. Een mesthoop. De baldadige jongens hebben een geweldige ravage aangericht. Lampen werden van het plafond gehaald, stopcontacten vernield enz. Tevens werden vulpennen, chronometers, si garenaanstekers, en sigaretten tot een Haarlems verkeer eist twee doden in 2 dagen Gistermiddag om vijf uur is de 57-jarige metselaar C. A. Hoenderdos uit de Wilhelminastraat 14 te Haar lem door een autobus aangereden en op slag gedood. De man wilde per fiets de Wilhelminastraat bij de Vestestraat oversteken, juist op het ogenblik dat links van hem de auto bus naderde. Dit is het tweede ongeval met do delijke afloop in drie dagen in Haar lem. In de afgelopen nacht is in het St. Elisabethgasthuis de 33-jarige landarbeider C. J. A. Smit uit Bloe- mendaal overleden aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur, die hij Zondagmiddag had opgelopen, toen hij per motor op de Kruisweg reed en aangereden werd door een auto bus, die hy geen voorrang verleende. waarde van enkele honderden gul dens buit gemaakt. De directiekamer was in een mest hoop veranderd. Het gestolene was grotendeels onder het uitgegraven zand verborgen, waar het door een speurhond werd opgespoord. Knapen achterhaald. Honderd man personeel moest naar huis worden gestuurd, omdat de werkgelegenheid voor hen ontbrak. Daarentegen kregen 10 man extra werk; zij moesten de ravage oprui men. De jeugdbrigade van de Utrechtse politie heeft de veelbelovende jonge tjes voorlopig ernstig onderhanden genomen in afwachting van verdere afhandeling van het geval. MYSTERIE-ONGELUK TE AMSTERDAM Leidse chauffeur in arrest genomen De 33-jarige Leidse koopman, die de vorige week nabij Amsterdam het merkwaardige ongeluk veroorzaakte, waardoor de 25-jarige wielrenner Joop Bath zodanig gewond werd, dat hij enkele uren na het ongeval is overleden, is gisteren door de Amster damse politie in arrest genomen. Een onderzoek heeft bij de politie het vermoeden gewekt, dat de be stuurder onder invloed van sterke drank verkeerde, toen het ongeluk gebeurde. In dit vermoeden wordt zij gesterkt door de verklaring van een Amsterdammer, die gehoord zou heb ben, dat een van de inzittenden, toen hij op het Amsterdamse Hagedoorn- plein de auto verliet, zeide: „Zet me er maar uit, ik voel er niets voor om doodgereden te worden." De man, die op het bewuste plein de auto verlaten heeft, is inmiddels verhoord, doch deze ontkent, dat hij bovenstaande woorden gebruikt heeft.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5