S)e £eid4e0oii4a/tit Films en stuiverromans verantwoordelijk voor het auto-banditisme in West Duitsland B.B. In gestolen auto's op rooftocht Rusland gaat op eigen houtje Europa's veiligheid garanderen Dulles waarschuwt communisten Joessef Taalat werd door de politie gewekt WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13350 Directeur: C M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Met de stuiversroman in j de hand rooft men het ganse land Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11-50 DU de behandeling van de begro- U ting van Binnenlandse Zaken is ook ter sprake gekomen 't werk van de organisatie bescherming burgerlijke bevolking. Verleden jaar is voor het werk van deze stichting 80 millioen uitgetrokken, indien wij ons dat wel herinneren. Dat was ook nodig, want indien men met alle mogelijke mid delen en tot een bedrag van enkele milliarden een verdediging opbouwt van het vaderland, dient men dat niet alleen militairistisch te zien, maar moet men er ook aan denken, dat achter het front de burgers zijn, die in een eventuele nieuwe zeer totale oorlog uiterst kwestbaar zullen zijn. De regering heeft dat ook ingezien en een organisatie in het leven geroe pen voor de bescherming van de burgerbevolking. Het is begrijpelijk, dat er in de Kamer aan deze kwestie aandacht is besteed, al moet die cri- tiek nimmer zo zijn, dat men zich op de stoel zet van hen, die deze zaak hebben te leiden. Over een publieke zaak, waarvoor de gelden via de staat van de gemeen, schap afkomstig zijn, heeft het par lement nu eenmaal controle en dat is juist. Als de Staat zich met een bepaalde zaak bemoeit, moet het par lement ook toezien, dat de gelden, die daarvoor worden uitgetrokken juist worden besteed d.w.z. dat de beste ding van die gelden beantwoordt aan het doel, waarvoor zij worden gege. ven. Hier is dat doel de bescherming van de burgerbevolking. ÏN de Tweede Kamer dus is daar- over het een en ander gezegd. Uit enkele redevoeringen zou men daar bij de indruk hebben kunnen krijgen alsof de werving eigenlijk zou zijn mislukt. Het opkomen van deze ge dachte moet men wel toeschrijven aan het plan, dat momenteel wordt overwogen om voor de Rijksmobiele Colonnes, die in deze organisatie no dig zijn, bij te weinige vrijwillige aanmelding de „burgerdienstplicht" in te voeren. Maar hieruit te concluderen, dat dezaak mislukt zou zijn, is ten -ene- male onjuist. Voor de overige onder delen van de B.B. dat zijn dus de blokploegen, de reddingsdienst, de medische dienst, de verbindings dienst en de Dienst Sociale Verzor ging zijn er in het gehele land no dig 232.000 vrijwilligers en minister Beel heeft reeds uit de doeken ge daan, dat voor deze diensten zich reeds 170.000 vrijwillig hebben ge meld. Gezien de betrekkelijk nog maar korte tijd, dat deze dienst werkt, moet dit een prachtig succes worden genoemd. De wervingsactie begon pas op 19 Januari 1953. Bij de volgende wervingsactie kon het B- gebied reeds grotendeels buiten be schouwing blijven en was de wer vingsactie gericht op 19 A.-gemeen- ten, waar minder dan 50 pet. van het benodigde aantal noodwachters zich had gemeld. Van die 19 gemeenten zjjn er nu nog slechts vier over en daaronder zijn dan de drie grote gemeenten Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. In Rotterdam hebben zich bijvoor beeld 9000 man gemeld van de 22.000 die men nodig heeft, een percentage van ongeveer 40 pet., maar op zich zelf beschouwd toch nog een flink aantal. Toch raakt deze zaak hier een an- de zaak mislukt zou zijn, is ten ene- behandeling in de Kamer werd be sproken namelijk de burgerzin en het teruglopen van de belangstelling der ingezetenen voor de gemeentelij, ke zaken. En dit houdt weer nauw verband met 'n andere zaak namelijk de annexatie van gemeenten. Dit is natuurlijk een onderwerp op zich en wij willen daar binnenkort nog,eens dieper op in gaan. Maar toch willen wij nu vast zeggen, dat juist het te kort ;in de grote gemeenten voor dit vrijwillige werk bewijst, dat daar de burgerzin niet in zo sterke mate aan wezig is als in de kleinere gemeen ten. Wij geloven namelijk, dat met de grootte van de gemeente de on persoonlijkheid van haar inwoners groeit en dan is het geen wonder, dat juist in de grootste gemeenten de grootste tekorten zijn ,in de vrij willige aanmelding. WOOR de Rijksmobiele colonnes ligt de zaak intussen iets anders. Hiervoor is een bemanning nodig van 15.000 man. Hiervoor schijnt de aan melding maar zeer gering te zijn. Dat is begrijpelijk, omdat juist deze co lonnes niet aan de gemeente, waar men woonachtig is, gebonden zijn. Wil deze aanmelding slagen, dan moet o.i. het beschermen der bevol- -king parallel lopen met de bescher ming van het eigen gezin, van de eigen haard. Bij de Rijksmobiele Co lonnes is dat juist het tegendeel. Daar weten de vrijwilligers, dat zij in tijd van nood hun gezin niet zullen kun nen bijstaan, omdat het hele land hun werkterrein is, omdat zij niet aan een bepaalde gemeente zijn gebonden, doch op strategische punten in het land worden gestationeerd. Het is misschien ook wel wat veel gevraagd juist in tijd van nood zijn gezin in de steek te laten. Daarom denkt men nu voor deze colonnes aan dienst plicht. Ons dunkt: er is geen andere weg, indien het aantal van 15.000 niet vrijwillig zou worden bereikt Koningin Elizabeth bij filmvoorstelling WAGEN WORDT NETJES TERUGGEBRACHT De minister van binnenlandse zaken vau Noordrijn-Westfalen, Meyers, lieeft gangsterfilms en stuiverromans verantwoordelijk gesteld voor de on veiligheid, die thans op de Westduitse autowegen heerst. Wanneer jonge mannen midden in de stad de ruiten van een auto kapot slaan, het publiek onderwijl met pistolen in bedwang houden en dan met een vaart van hon-1 derd kilometer door het stadsverkeer weg razen, dan is dat niets anders dan een nadoen van scènes in films en romans, zo zeide de minister. Hijl voegde eraan toe, dat de politie dat probleem niet kon oplossen, en hijl antwoordde daarmee op de scherpe critiek, die de politie in de laatste da gen heeft ondervonden, omdat zij er nog ai tijd niet in geslaagd is de auto bandieten onschadelijk te maken. Integendeel, deze deden ook gisteren weer van zich spreken. Hun jongste acties worden uit Hessen gemeld. In volle vaart door de bocht. Zij meent een aanknopingspunt te hebben gevonden nu het eerste do delijke slachtoffer van de verscherp te activiteit der politie, Walter Ver leger, inderdaad een autorover is gebleken. Een man, die door een OPROEP PER RADIO. Minister Meyers treedt thans elke avond voor de radio om de bevol king op te roepen bij de grootscheep se speurtocht naar de misdadigers de helpende hand te reiken. Voor de pers zeide Meyers: „Wij moeten aan deze terreur een einde maken, wan neer wij het staatsgezag niet 'failliet willen verklaren". De minister zei met nadruk, dat hij niet van plan is het aan de politie ge geven bevel, om terstond op ver dachte auto's te schieten in te trek ken. Dit bevel is hevig gecritiseerd sedert een onschuldige, pas getrouwde vrouw het slachtoffer van een salvo uit een machinepistool geworden is. De politie heeft thans ook nieuwe methoden bij het opsporingswerk aangekondigd, hoewel deze met stren ge geheimhouding omgeven worden. Nieuw schandaa in Italië Het hoofdkwartier van de commu nistische partij te Rome heeft Dins dagavond bekendgemaakt, dat een vooraanstaand advocaat, prof. Giu- seppi Sotgiu, tijdelijk ontheven is van alle partij-activiteit, nadat hij er van beschuldigd was betrokken te zijn bij een nieuw zedenschandaal in Italië. Volgens de partij was de pro fessor geschorst „om hem in staat te stellen zijn eer als burger te verde digen". Volgens een aantal Romeinse bla den behoort Sotgiu tot de vooraan staande figuren, die door de politie worden gezocht na een Donderdag uitgevoerde inval in een deftig ap partement te Rome. De inval was ondernomen na inlichtingen, die een stervende 22-jarige vrouw, Adelaide Montorzi, in deliriumtoestand had verstrekt. Zij overleed in Maart van dit jaar. Sotgiu was een dergenen, die het Italiaanse verdovende middelen schandaal aan het licht heeft ge bracht. De nieuwe beschuldigingen heb ben onmiddellijk aanleiding gegeven tot een hevige politieke strijd. Rege ringsgezinde bladen kunnen nu een Borgward-auto in de flank was gere den, en die de dans ontsprong door dat deze wagen over* de kop sloeg, heeft Verleger herkend. Toen deze door de politie werd neergeschoten was hij eveneens met zijn wagen over de kop geslagen. Ondanks dit verklaart de politie, dat de gang sters zich hebben ontpopt als voor treffelijke autobestuurders. Zij rijden uitsluitend met gestolen wagens en zijn meestal zo hoffelijk deze weer terug te brengen op de plaats van. waar zij gestolen zijn. In enkele ge vallen hadden eigenaars van de ge stolen wagens niet eens bemerkt, dat deze in nachtelijke uren voor stroop tochten werden gebruikt. De bandie ten zijn bijzonder geoefend in het ne men van scherpe bochten in volle vaart. Zij plegen daartoe de bagageruimte op te vullen met zandzakken, zodat het slipgevaar geringer wordt. In enkele gevallen is het op deze wij ze de bandieten gelukt bij een ach tervolging de politie te ontkomen. Conferentie in Moskou De Sovjet-Unie en haar commu nistische buren zullen op 29 Novem ber te Moskou hun eigen conferentie over een veiligheidsstelsel houden, indien de Westelijke mogendheden het Russische voorstel voor een con ferentie over een veiligheidsstelsel voor geheel Europa verwerpen, aldus De Fields vrijgelaten De Hongaarse regering heeft Noël en Hertha Field vrijgelaten. Zij w?.- ren sinds vijf jaar spoorloos. In het proces-Rakosi, twee jaar geleden, werden hun namen genoemd. Hun vrijlating is gekomen enkele weken, nadat Hermann Field door de Poolse regering werd vrijgelaten. Hermann Field is nog steeds in War schau en wordt daar verpleegd in een ziekenhuis. De Fields zijn Ame rikanen. Een voormalige hoge offi cier van de Poolse staatspolitie, Sv. lo, die naar het Westen is ge- vhK.it, heeft enkele maande geleden verklaard, dat volgens hem Noël en Hertha Field dood moesten zijn. Sneeuwval in de Alpen In de Zwitserse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen is Dinsdag veel sneeuw gevallen, waardoor de Fur- ka-, Grimsel-, Susten- en Klausen- pas werden geblokkeerd. Bij andere tegenaanval lanceren, nadat de com- passen werden chauffeurs gewaar- munisten een jaar lang het verdo vende middelenschandaal als politiek wapen hadden gehanteerd. VUURWERK EIST SLACHTOFFERS De verkoolde lijken van zes per sonen zijn uit het puin van een huis in Napels gehaald na een ontplof fing in de kelder, waar een clande stiene vuurwerkfabriek was inge richt. Veertien personen worden vermist. Men neemt aan, dat zij ook om het leven gekomen zijn en onder het puin liggen. Op de Jungfraujoch werd een temperatuur van min. 22 graden Cel sius gemeten. Uit de Westelijke provincies van Oostenrijk werd zware sneeuwval gemeld. De hoofdweg over de Gross Glockner was afgesloten en talrijke wegen in Salzburg, Tirol en Stier marken waren door sneeuw gedeel telijk geblokkeerd. In Italië viel sneeuw in de Alpen en de Appennijnen, waar de tempe ratuur tot tien graden onder nul daalde. I hebben diplomatieke waarnemers Dinsdag te Moskou voorspeld. Volgens de Reuter-correspondent te Moskou wekken de Russische pers commentaren de indruk niet te gelo ven, dat het Westen het Russische voorstel aan de Verenigde Staten, Groct-Brittannië, Framkrjjk en 21 andere Europese staten zial aanvaar den De commentaren menen, dat misschien vele neutrale staten aan een conferentie van communistische staten zouden wensen deel te nemen. Het Roemeense persbureau meldt, dat Roemenië bereid is deel te nemen aan een conferentie over Europese veiligheid, zoals voorgesteld door de Sbv jet-Unie. De Tsjecho-Slowaakse premier, Si- roky, die zich eveneens voor het Sov- jet-vcorstel uitsprak, verklaarde, dat zijn land „alle noodzakelijke maat regelen" zal nemen om zijn veilig heid te garanderen en te versterken, indien de Parijse overeenkomsten, waarbij West-Duitsland bewapend wordt, geratificeerd worden. De Poolse regering heeft eveneens officieel medegedeeld, dat zij bereid is deel te nemen aan de voorgestelde conferentie. Koningin Elizabeth van Engeland en haar zuster Prinses Margaret hebben een bijzondere voorstelling bijgewoond van de film „Beau Brumell", waar van de recette zal worden gebruikt voor 1 ulp aan minvermogenden in de filmwereld. De Paus krijgt weer injecties Een Zwitserse specialist, dr Paul Niehans, is te Rome aangekomen om de behandeling van paus Pius XH met injecties met levende cellen te hervatten. De Paus, die in Februari ernstig ziek is geweest, heeft eerder dit jaar reeds twee series van dergelijke in jecties gekregen. De gezondheidstoe stand van de Paus is thans tamelijk bevredigend. Hij heeft geen last van hikaanvallen, behalve wanneer hij vermoeid is. De aanvallen houden op, wanneer de Paus een tijd rust neemt. Aanval op Formosa betekent oorlog Indien de communisten metterdaad zullen trachten Formosa te veroveren, zal dit vijandelijkheden met de Ver enigde Staten betekenen, aldus heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles, Dinsdag op een persconferentie te Washington verklaard. Daarom had hij Maandag op ren bijeenkomst van Latijns-Ame rikaanse diplomaten te New York gezegd, dat de uitlatingen van de Chinese communisten over plannen tot verovering van Formosa, een donkere wolk aan de horizon zijn. DuJles wilde niet zeggen of een aanval van de Chinese communisten In verband met de aanslag op de Egyptische premies Nasser zijn verscheidene leiders van de Mohammedaanse Broederschap gearresteerd. Hierboven: Joessef Talaat tussen twee leden van de politie, die hem zo pas van ztfn bed hebben gelicht. op dc Tatsjen-eilanden, 320 kilometer ten Noorden van Formosa, zal wor den beschouwd als een aanval op Formosa zelf. Hij zeide, dat Ameri kaanse maatregelen in het gebied van Tatsjen afhangen van veel om- stanoigheden. Hij kon deze niet be spreken zonder militaire gegevens te onthullen. Sprekend over Europese aangele genheden zeide Dulles, dat de gevol gen v an een Russische poging tot een nieuwe blokkade van Berlijn zeer erncfjg zouden kunnen zijn. De Ame rikaanse minister zeide dit naar aan leiding van een vraag over berich ten, volgens welke de Russen tot een dergelijke stap over zouden kunnen gaan, indien de Westelijke mogend heden voortgaan met de uitvoering van de Pariise verdragen over Euro pese eenheid en Duitse herbewape ning. Dulles had eefhter niets bemerkt van een dergelijk gevaar. Ook werd Dulles om commentaar ■gevraagd over de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie de Westelijke plan nen voor een West-Europese Unie met een tegenzet zal beantwoorden door de vorming van een Oost-Euro- pese Unie, met Oost-Duitsland als één van de leden-staten, op de door de Russen tegen 29 November bijeen geroepen conferentie. Dulles ant woordde, dat er reeds een zeer nau we verbondenheid tussen de commu nistische staten in Oost-Europa be- staal. Hij zeide niet te denken, dat de Russen zelf aanvaarding door de Westelijke mogendheden van het Russische voorstel tot een conferen tie ever Europese veiligheid op November verwachten. Het is volko men onmogeliik om in veertien dagen tijds de noodzakelijke schikkingen voo een dergelijke conferentie te treffen, aldus de Amerikaanse minis ter. t Een „Hunter"-vliegtuig is zeven mijl uit de Schotse kust, ter hoogte van het plaatsje Leuchars, in het graafschap Fife, in zee gestort. De be stuurder wist zich in een rubber bootje te redden. Aan naburige sche pen is verzocht naar de vlieger uit te zien. Ook een reddingsboot is uitge varen. VOOR VLUCHTELINGEN: 1.342.000,—. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 40.000 gulden ontvan gen. De actie heeft tot en met giste ren 1.342.000 gulden opgebracht. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZELFDE TEMPERATUUR. Aanvankelijk plaatselijk mist maar ook enkele opklaringen, later veel bewolking en kans op wat lichte regen. Zwakke matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering temperatuur. >8 Nov.: zon op 8.04 en onder 16.46; maan op O.oO en onder 13.47 uur. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw —3 C. STOCKHOLM zwaar bew. —1 OSLO nevel —2 KOPENHAGEN regen 4 LONDEN onbewolkt 2 AMSTERDAM onbewolkt 3 BRUSSEL geheel bew. 7 PARIJS geheel bew. 6 BORDEAUX licht bew. —1 GRENOBLE onbewolkt 1 NICE onbewolkt 4 WARSCHAU mist —2 BERLIJN zwaar bew. —0 FRANKFORT sneeuw 1 MUNCHEN sneeuw —1 ZURICH mist 5 GENEVE licht bew. 0 WENEN half bew. —1 INNSBRUCK licht bew. —8 ROME licht bew. 5 LOCARNO onbewolkt 1 Nieuwe storing Ons land heeft de afgelopen' dagen in de nabijheid in de nabijheid van een hoge drukgebied vertoefd. Dit verhinderde overigens niet, dat een front uit 't Noordwesten overkwam, vergezeld van vrij langdurige regen. Vandaag stond het weer onder in vloed van een uitloper van het hoge drukgebied, waarvan 't centrum bo ven de Britse eilanden lag. De wind was hierdoor Noordelijk. Onder in vloed van een Oceaanstoring bij IJs land neemt het hogedrukgebied nu belangrijk in betekenis af. De invloed van deze Oceaanstoring zal zich de komende 36 uur ook tot ons land uit breiden. De wind zal hierdoor weer naar het Zuidwesten draaien en de regenkansen zullen morgen weer toenemen. Korreltje Men kan geen huis bouwen voor de vorige winter.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1