Over uitbreiding Leiden overleg met gemeenten in omgeving voorgesteld Verslag onderzoek begroting en memorie van antwoord Krijgt gemeente Leiden een vaste ambtenaar publiciteit In hel plan Zuid-West komen katholieke en gereformeerde kerk Vérgaande maatregelen om van liet vervuilde grachtwater af te komen Nog dit jaar een uitvoerig rapport over de overdekte zweminrichting Een glazen laan vol vazen x sprookje van schoonheid Binnenkort voorstel Spoorwegen viaduct Lammenschansweg ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Het raadslid, de heer J. Ravestein, is de algemeen verslaggever van het onderzoek van de gemeenteraad van de ontwerp-begroting voor het jaar 1955. Gisteren is dit verslag samen met de memorie can antwoord van B. en W. als een lijvig boekdeel op de redactietafel geploft en nu is het onze taak verslaggever van een verslaggever te zijn door een verslag van dit verslag te geven. Vóór wij beginnen met de gebruikelijke woorden van lof uit de eerste alinea's van het boek te citeren, willen wij eerst zelf een loffelijk woord kten horen over het uiterlijk en de inhoud van die boek. Ondanks de 111 bladzijden is het een handzaam en overzichtelijk werkje geworden en wat betreft de inhoud, de taal is fris en verre van ambtelijk, zowel wat de opmerkingen van de raadsleden betreft als de antwoorden van B. en W. Ook heeft men met succes gestreefd naar kernachtigheid in vragen en antwoorden. De verschillende opmerkingeu heeft men steeds in de hoofd zaken kunnen samenvatten. Het boek begint met het deel „Be leid in het algemeen". Vervolgens komen de afdelingen: „Beleid ten aanzien van de diensten en bedrijven der gemeente" en de „Behandeling van de volgnummers der Begroting" aan de orde. Deze delen zijn weer in 13 hoofdstukken onderverdeeld. Dit verslag en de memorie van ant woord van B. en W. bevat zóveel gemeentelijke wetenswaardigheden, dat wij enige pagina's van de krant zouden moeten benutten om aan het nieuwselement, dat zij bevatten vol doende recht te doen gelden. Na een algemeen overzicht van de voornaam ste feiten uit dit boek zullen wij dan ook nog enige malen publicatie over de inhoud doen volgen. Ambtenaar publiciteit. Het verslag begint met erkentelijk heid van vele leden voor de prettige manier, waarop de voorzitter de ver gaderingen leidt. Leden spreken ook woorden van lof over de activiteit die door het college in het afgelopen jaar ontwikkeld is, alsmede voor het vele werk, dat door college en amb tenaren is verricht bij het totstand- brengen van de begroting. Er zou ook een populaire uitgave van de be groting uitgegeven moeten worden, aldus sommige leden. Het college dankt vriendelijk voor deze woorden van lof en zegt ook nog dat de aanstelling van een speciale ambtenaar voor de publiciteit in de gemeente onder ogen gezien zal wor den. Ook zeggen B. en W. veel te gevoe len voor de inrichting van een wach- kamer, waar het publiek door foto's, publicaties e d. van gemeentelijke acti viteiten op de hoogte wordt gehou den. Het college deelt mede, dat op de begroting van de dienst van gemeen tewerken een bedrag van 1500 gul den is uitgetrokken voor deelneming aan tentoonstellingen in en buiten Leiden, met het doel een beeld van de ontwikkeling deg stad te geven. Voor de motieven, die de raadsle den aanvoeren om meer belangstel ling van publieke zijde voor de raads vergaderingen te krijgen hebben B. en W. echter géén open oor. Zij vragen zich af of de jeugd van de scholen door de vergaderingen geboeid zou- worden. Bovendien maakt de lengte van de meeste zittingen ver gadering in de avonduren onmogelijk. Kort en duidelijk. Beschouwingen over de lengte van de beraadslagingen in de raad vindt het college weinig vruchtbaar, omdat het nu eenmaal een onmiskenbaar feit is, dat betrekkelijk weinig men sen de kunst verstaan hun mening in een debat kort en duidelijk weer te geven. Hij maakt slechts de opmer king, dat „zelfbeperking past in het democratische stelsel". Eén lid stelt prijs op een hartig hapje tijdens de avondzittingen. Hoewel men in het algemeen zéér ingenomen is met de lofwaardige wijze, waarop in het afgelopen jaar de ontvangst van vorstelijke personen heeft plaats gevonden, betreurt men het feit, dat de ontvangst op „De Burcht", ondanks de slechte weersom standigheden doorgang heeft gevon den. Had men geen maatregelen moe ten nemen om een ontvangst elders, bijv. in de Stadsgehoorzaal, te doen plaats vinden? Het antwoord van B. en W. hierop luidt, dat men door de weersverslech- tering korte tijd vóór het bezoek aan de Burcht verrast werd en er geen gelegenheid was dit programmapunt te veranderen. Overleg met andere gemeenten over uitbreiding. Verschillende leden vragen, nu Leiden naar het oordeel van het col lege geen verdere uitbreidingsmoge lijkheden heeft, of het niet gewenst kan worden geacht met de gemeen teraden van verschillende gemeenten in overleg te treden omtrent de ver dere ontwikkeling van Leiden en zijn omgeving. Wanneer er grond voor bestaat, al dus B. en W., dat een bespreking met besturen van omliggende gemeenten over de ontwikkeling van Leiden dienstig kan zijn, zullen wij niet schromen dergelijke besprekingen te beleggen. Dergelijke besprekingen zullen echter bezwaarlijk met ge meenteraden kunnen worden gehou den. Niet geflatteerd. Bij de politieke beschouwingen stel len enkele leden vast, dat het door de Partij van de Aibeid bij de raacls verkiezing verkregen stemmenper centage, gezien de uitslag van de ver kiezing voor de Provinciale Staten, niet geflatteerd is geweest. Begroting. de bladzijden 10 en 11 van de gelei- debrief bij de begroting een vergelij king is gemaakt voor de begrotings jaren 19541955 op basis van de oor spronkelijke begrotingscijfers. Waar schijnlijk kon bij de samenstelling van de geleidebrief moeilijk anders worden gehandeld, doch het zou in teressant zijn, als de vergelijking zou kunnen worden gegeven, uitgaande van de gecorrigeerde cijfers, dus van de tekorten van resp. ƒ291.213 en 927.000. Een lid merkt op, dat de gemeente door het indertijd van haar afgeno men belastinggebied steeds schade moet lijden. Ook vragen enkele leden of B. en W. niet van mening zijn, dat het overweging verdient de saldi reserven aan te spreken voor objec ten, die het verzorgingspeil omhoog brengen. In antwoord op een vraag van een lid merken B. en W. op, dat zij niet de vrees koesteren, dat de uitkomst van de rekening over 1953 veel on- guiistiger zal zijn dan thans wordt verwacht. Het minste, waar de ge meente op zal mogen rekenen, is een compensatie voor de stijging van de Sommige leden merken op, dat op salarislasten (6 pet. loonsverhoging). Markantste kerkgebouw komt in het centrum Als inleiding In het hoofdstuk „be schouwingen inzake personeelsaange legenheden" vragen enkele leden of B. en W. kunnen mededelen, welk percentage van de in gemeentedienst zijnde hoofdambtenaren Rooms-Ka- tholiek is. B. en W. antwoorden, dat de cen trale personeelsadministratie geen aantekening houdt van de godsdien- stge gezindte van het gemeenteperso- neel. Vele leden spreken hun teleurstel ling er over uit, dat in het lopend jaar in de ziektenkostenvoorziening ge- meentepersoneel geen bevredigende oplossing is gevonden. B. en W. be raden zich om deze aangelegenheid opnieuw aan de orde te stellen, de beslissing is immers niet in een vol tallige zitting gevallen. Enige leden vragen of B. en W. een opgave kunnen verstrekken van het aantal kerken en scholen, dat in het plan Zuid-West zal worden gebouwd. In overweging is de toewijzing van grond voor de bouw van kerken en scholen met betrekking tot de vol gende objecten: Een kleuterschool (Ver. voor Chris telijke fröbelscholen); één lagere school en een ULO-school (Gerefor meerde schoolvereniging), een lagere school (Hervormde schoolvereni ging), twee lagere scholen en een kleuterschool (R.K. Schoolbesturen), een lagere en een kleuterschool (de gemeente) en eventueel een nijver heidsschool van de vereniging voor Christelijk nijverheidsonderwijs. Wat de kerken betreft delen B. en het volgende mede: De Gereformeerde kerk en de Rooms-Katholieke kerk hebben het plan om in de nabije toekomst tot kerkbouw in het uitbreidingsplan Zuid-West over te gaan. Ook de Her vormde Gemeente koestert bouw plannen, zij het op langer termijn. In het genoemde uitbreidingsplan zijn drie terreinen opgenomen, waar de bouw van een kerk mogelijk is. De ligging van het centrale terrein aan de kruising van twee grote hoofdwegen in het plan, is voor B. en W. aanleiding geweest te stellen, dat op dit terrein een markant kerk gebouw zal verrijzen, dat een mar kant beeld zal vormen in dit toekom stige stadscentrum. B. en W. hebben aan de drie kerkbesturen de vraag voorgelegd of zij in staat waren aan de opzet te voldoen. Eén kerkbestuur heeft geantwoord dat het zich hier toe in staat achtte. Een beslissing in deze is nog niet genomen. Uitbreiding universiteit. Enige leden wijzen erop, dat de ontwikkeling van de wetenschap eisen stelt aan de universiteit. Zowel in het centrum als in de buitenwijken moeten laboratoria en universitaire gebouwen worden opgetrokken. Men vraagt of dergelijke plannen al bij het college bekend zijn en of men over weegt hiervoor bepaalde terreinen en stadsgedeelten b2schikbaar te stellen. Ook vraagt men aandacht voor de studentenhuisvesting. Vele leden vragen nadere inlichtin gen over de stand van zaken betref fende de wegverbindingen met Kat wijk en Noordwijk. B. en W. zeggen, dat sinds de behandeling van de be groting 1954 zich geen nieuwe ge zichtspunten hebben voorgedaan. Op de plaats, waar nu het tijdelijk monument ter herinnering aan de oorlogsjaren '4045 staat, aldus ant woorden B. en W. naar aanleiding van enige desbetreffende vragen, kan geen blijvend monument verrijzen, omdat de grond, die rijkseigendom is, bestemd is voor de herbouw van het in de oorlog verwoeste gedeelte van het rijksmuseum voor de geschiede nis der natuurwetenschappen. In het hoofdstuk „Volksgezondheid" vragen enige leden naar de plannen van B. en W. voor een nieuwe over dekte zweminrichting, eventueel ge combineerd met openluchtbad. B. en W. antwoorden, dat de desbetreffende commissie waarschijnlijk nog dit jaar haar rapport zal uitbrengen. In ver band met de vervuiling van het grachtwater, beraadt het college zich over een advies van de directeur van gemeentewerken om tot uitbreiding van de bestaande, zomede tot het bouwen van een tweede installatie (in Leiden Zuid-West), tot het bou wen van een rioolgemaal bij de Jan van Houtbrug, alsmede tot uitbrei ding van het rioolstelsel in de bin nenstad over te gaan. VOLKSHUISVESTING. Tot half October 1954 werden door de welstandscommissie 151 plannen beoordeeld. In eerste instantie wer den 71 plannen afgekeurd, waarvan er later na wijziging 66 werden goed gekeurd. Het tijdverlies, dat door in schakeling van deze commissie wordt geleden zien B. en W. als gering. Ten aanzien van de sanering van de binnenstad verklaart het college,, dat een schetsplan met bestemmingen voor de wijk HerengrachtZijlsin gel en voor de doorbraak Levendaal Hooigracht reeds beoordeeld is, ter wijl binnenkort 'n schetsplan voor de bestemmingen voor de Kamp (tussen Oude Vest, Rijn en gedempte Mare) door de directeur van gemeentewer ken zal worden aangeboden. Een voor stel tot onbewoonbaarverklaring van woningen bij de doorbraak Heren grachtUiterstgracht kan de raad binnenkort verwachten. Hoe reisgelden geboekt? B. en W. hebben de directeur van gemeentewerken verzocht vóór half November 1954 een plan voor onder grondse toiletten voor dames en he ren nabij de Korenbeursbrug in te dienen. Ook kan spoedig een voorstel wor den verwacht tot uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinrichting. Een plan voor riolering van de sloot ach ter de Rijndijkstraat is in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Een lid meent te weten, dat voor de situering van de veemarktterrei nen en de bouw van de Veemarkthal len studiereizen zijn gemaakt. Hij vraagt op welke wijze de daarvoor aangewende gelden worden verant woord, zomede of zij niet als oprich tingskosten worden geboekt. Het college antwoordt, dat desbe treffende reizen door de dienst van g -meentewerken zijn geboekt ten Onderwijs, kunsten en wetenschappen. Op de vraag, wanneer met de bouw van de vier L.P.-aulascholen zal wor den begonnen, antwoorden B. en W., dat na goedkeuring van Gedeputeer de Staten, die half October j.l. werd verkregen, met de uitvoering is be gonnen. Het klassengemlddelde van de scholen te Leiden bedroeg op 16 Sep tember j.l. voor openbaar g.l.o. 35.84 en voor bijzonder g.l.o. 35.23. Het ligt in de bedoeling de kort geleden nog in de school aan de Dui- venbodestraat gevestigde Montesso- ri-afdeling t.z.t. naar een nieuw schoolgebouw te doen overgaan. De behoefte aan een gebouw voor sport- en andere manifestaties wordt ook door B. en W. gevoeld. Naast de mogelijkheid om de te bouwen vee markthal hiervoor nuttig te maken, overweegt het college of de stichting van een speciaal voor sportbeoefening bestemd gebouw voor verwezenlij king vatbaar is. Als openbaar speelterrein, zo de len B. en W. mede, zijn twee speel- gazons in het park Rodenburg aan gewezen. In het plan Zuid-West zal in de winter '54—55 een speelweide terwijl daar reeds 5 betegelde speel plaatsen met een totale oppervlakte van 0.5 ha. aanwezig zijn. In het plan Noord, zal tegelijk met het volkstuin park een speelweide worden aange legd van 1.25 ha. In het recreatieplan Kikkerpolder zal een openbare speel weide worden aangelegd van 3 ha. Op de vraag of het geen overwe ging verdient in Leiden een wieler baan en en rolschaat baan aan te leg gen, antwoorden B. en W., dat zij dit zullen overwegen. Stappen om te bewerken, dat Lei den deel zal hebben aan het Holland festival, zijn door B. en W. onderno men. Economische aangelegenheden. In het hoofdstuk „economische aan gelegenheden" staat onder meer, dat verschillende mondelinge en schrif telijke aanvragen zijn binnengekomen voor de bouwterreinen in de omge ving van het station. Volgens het gel dende wederopbouwplan zijn de ka vels ter weerszijde van de hoek Sta tionswegStationsplein bestemd voor de bouw van restaurants, hotels, ca- fé's, winkels, bioscopen e.d. Ook overweegt het college om het admi nistratiegebouw der stedelijke fabrie ken van gas en electriciteit nabij het station te doen bouwen. Deze publicatie naar aanleiding van het algemeen verslag van het on derzoek in de afdelingen van de ge meenteraad van de ontwerp-begro ting voor het jaar 1955 met de memo rie van antwoord van burgemeester worden aangelegd van plun. 0.8 ha., en wethouders wordt voortgezet. Rijksmuseum van oudheden ie heiden Grieks vaatwerk in de gerestaureerde zaal F\E eerbiedig schuifelende menigte in het museum van Oudheden te Leiden zal met ingang van Zondag a.s. een nieuwe weg kunnen inslaan. In de zaal der Griekse vazen ligt de bezoeker een lange, glazen laan voor de voeten, die hem binnenleidt in een wonderlijke wereld van vormen en kleuren. Hier vinden z|jn naar schoonheid dorstende ogen rust in de versteende macht van het antieke vaatwerk. Het is moeilijk om bjj het woord vaatwerk aan streling van het oog te denken, eerder wekt het gedachten op aan een vet zeepsop en een kwast, werden aangekocht. Koning Willem die de vette randjes van het servies verwijdert. In het museum van oud heden echter moet u in de komende week (Zondag desnoods al) de vaat komen „doen" met de ogen en een minnend hart. Wij zijn er van ver zekerd, dat u ook nog eens spoedig terug komt, want de geheel gerestau reerde zaal van het museum biedt plaats aan een schat van kostbare vondsten. De mooiste vazen zijn uit de ver zameling van Lucien Bonaparte, prins van Canino, broer van Napoleon. het inzicht in de waarde van an tieke verzamelingen van koning Wil lem I te danken, dat deze waarde volle vazen voor het Leidse museum Wandelpad Kanaalweg Vele leden merken op, dat de sterk te van het politiekorps nog steeds 160 man is ondanks geregelde uitbreiding van de stad. B. en W. antwoorden, dat de uit breiding met 17 man werd aange vraagd bij de minister van binnen landse zaken. Antwoord is nog niet binnen. Verkeersproblemen. Een lid vraagt, of er geen aanlei ding bestaat om, gelijk dit op de kruispunten NoordeindeBreestraat Kort Rapenburg en Kore vaar straat Breestraat-r-GangetjeHogewoerd is gebeurd, op enkele andere kruis punten stoplichten aan te bregen. Hij denkt hierbij o.a. aan het kruispunt PrinsessekadeHaarlemmerstraat Blauwpoortsbrug. Met het aanbrengen van stoplichten moet de grootst mo gelijke zuinigheid in acht worden ge nomen, aldus B. en W. Het verkeer wordt anders al te erg gestagneerd. Ook zijn er nog vragen over het aanbrengen van knipperlichten bij de kruispunten Haarlemmerstraat-Prin- sessekade, StationswegRijnsburger- singel.LevendaalKorevaarstraat en PelikaanstraatHaarlemmerstraat. Het college is van mening, dit naar aanleiding van een vraag over de westzijde van het Rapenburg, dat een afsluiting van het Rapenburg, zoals door de wethouder in het vooruitzicht gesteld, voor vrachtmotorvoertuigen te zeer belemmerd zou werken voor instellingen of fabrieken aan het Ra penburg. Men heeft dan ook besloten voorlopig nog geen maatregelen te treffen. Een plan om het verkeer hoek GeregrachtKorevaarstraat Jan van Houtkade in betere banen te leiden is bij het college in voor bereiding. Ook ligt het in de bedoeling van de Provinciën, zo delen B. en W. in dit hoofdstukje verkeer nog mee, om over de westelijke berm van de Ka naalweg, tussen de bomen een rij wielpad aan te leggen. Het college is bereid aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de mogelijkheid onder ogen te zien van de aanleg mede van een wandelpad lan^s deze weg. Het college deelt voorts mee, dat het in begin 1955 vermoedelijk een voorstel zal doen over de demping van het laatste gedeelte van het Le vendaal. Spoorweg. Het viaduct Rijnsburger weg zal in het begin 1955 voor het verkeer wor den opengesteld. De werkzaamheden aan dit viaduct werden gestagneerd, omdat door de verzakking van de hoge baan nabij het viaduct Haar lemmerwegMaredijk, de hoge baanl niet in gebruik kon worden genomen. Met de uitvoering van de bestra tingswerkzaamheden is voorts te laat begonnen. Dit is veroorzaakt, doordat lang moest worden onderhandeld, al vorens kon worden bereikt, dat on der de rijweg in het viaduct en Sta tionsplein puinfunderingen mogen worden aangebracht ten laste van het spoorwegplan. Een lid heeft vernomen, dat de bouw van het viaduct Lammenschansweg, waarschijnlijk in 1955 aanbesteed zal worden en verzoekt B. en W. alle mo gelijke maatregelen te nemen om aan een onhoudbare toestand zo spoedig mogelijk een einde te maken. Tussen de technische diensten der Nederlandse Spoorwegen en de ge meente is onlangs overeenstemming bereikt inzake het maken van een vierbaans-viaduct bij de spoorweg overgang aan de Lammenschansweg. B. en W. verwachten binnenkort een voorstel van de N.S. De verbinding met de Haagweg zal eerst tot stand komen, als de straten van het plan Zuid-West III gereed zijn. Het ziet er naar uit, aldus B. en W., dat dit nog wel een jaar zal duren. B. en W. hopen, dat omstreeks die tijd de verbreding van de Herenstraat, die tegelijk met het viaduct aan de Lam menschansweg aan de orde zal ko men, tot uitvoering zal worden ge bracht. Ook de spoorwegovergang tussen de Herenstraat en de Zoeter- woudseweg zal gelijk met de bouw van het viaduct bij de Lammen schansweg verbreed worden. Opmerkingen over beschutting bij tram- en bushalten, het invoeren van overstapjes bij de bus- en tram diensten en de minder goede verbin ding van de autobus met de buiten wijken besluiten dit hoofdstukje. LEIDEN NA HEERLEN GROOT STE STIJGING VAN HET AANTAL VERKEERSONGELUKKEN. Gistermiddag zijn in de Verkeers- veiligheid-competitie voor steden van Nederland door de KNAC prijzen uitgereikt. Maar Leiden was niet bij de prijs winnaars, zoals hij, die met de gang van het verkeer in Leiden op de hoogte is, ook niet zou verwachten. Integendeel: Leiden prijkt onder aan de lijst. In de periode 19501952 gebeur den in Leiden 230 ongelukken, waar bij sprake was van lichamelijk let sel. In het afgelopen jaar is dit getal gestegen tot 328, zodat de procen tuele stijging 42,6 procent bedraagt. Op Heerlen na, die een stijging had van 50 is dit het slechtste resul taat van geheel het land voor steden beneden de honderdduizend inwo ners. Een somber record. Het gemiddelde percentage ligt stukken lager. Het is te hopen, dat de maatrege len, die het gemeentebestuur thans in zijn memorie van antwoord betref fende het verkeer in het vooruitzicht stelt, er nog eens toe zullen leiden, dat Leiden de wisselbeker, die de KNAC ter beschikking stelt voor de stad met het veiligst verkeer in haar bezit zal krijgen. I stelde uit eigen middelen het geld beschikbaar. Deze z.g. Canino-vazen vormen nog steeds het rijkste bezit van het museum. Het zijn slechts 98 nummers van de de 6 a 700, die in de vitrines ten toon staan, maar de ogen van de kenner worden steeds weer in haar richting getrokken. Er zijn slechts weinig musea in de wereld, die op zo'n gave collectie kunnen bo gen. Het is naar aanleiding van het op nieuw toegankelijk stellen van deze Griekse Vazenzaal wel zinvol om nog eens de historie van dit Griekse vaat werk in Leiden op te rakelen. Het was prof. Reuvens, die in 1818 in opdracht van koning Willem I met de verzameling een aanvang nam. Hij stuurde een zekere mijnheer Rottier r.aar Athene en deze heeft onder meer de eerste stukken voor de col lectie aangedragen. De genoemde uit breiding met de Canino-vazen, die op een verkoping te Rotterdam werden gekocht, heeft de verzameling te Lei den de stevige ondergrond gegeven. I ATER VOLGDE nog een kostelij- ke uitbreiding door het optreden van de heer J. E. Humbert, die in de jaren 18241830 de kostbaarste schat ten uit Noord-Afrika mee naar Hol land nam. Het museum heeft nu een befaamde collectie. De directeur is zeer tevreden, maar van een verdere uitbreiding is de laatste jaren geen sprake meer. Het budget, dat men ter beschikking heeft, is maar zeer be perkt. Maar al dit antieke spul is ook veel duurder geworden. Men weet nu wat het waard is en het museum te Leiden, heeft teger .er bieders met een royalere beurs geen schijn van kans. Niettemin heeft Leiden zich ook op het gebied van de antieke cera miek kunnen handhaven als een der belangrijkste internationale weten schappelijke centra. 1"\E DIRECTIE van het museum heeft gebroken met de indeling van zalen in aparte vakken en hok jes om er een speciaal onderdeel van het geheel in samen te vatten. De zaal is thans door wegbreking van tussenschotten in een lange galerij herschapen, waarin vrijwel uitslui tend van glas vervaardigde vitrines, opgesteld dwars op de zijwanden, een ruime, lichte en nauwkeurige visie op de voorwerpen mogelijk maken. Dit betekent ook, dat de in de ex positie opgenomen exemplaren van alle zijden te bezichtigen zijn en niet (zoals vroeger bij de hokjesindeling en tegen de wanden geschaarde vitri nes) van slechts één zijde. De verlichtingstechniek met TL- buizen, reeds eerder met succes toe gepast ten aanzien van de afdeling Egyptische beelden, is ook in deze afdeling tot zijn recht gekomen, al stelden de objecten, die hier te be wonderen zyn, heel wat eenvoudiger eisen. De nieuw-ingerichte zaal zal dage lijks van 10 tot 16 uur zijn geopend met uitzondering van de Zondagen waarop men van 13 tot 16 uur gele genheid krijgt deze schatten uit de oudheid te bewonderen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6