S),e Moeder Q.ods Was verkoop-acte een schijnproces om successierechten te ontduiken? Leidse automobilist had nabij A'dam merkwaardige aanrijding Invoerbeperkingen v. Nederland B. B. Verkeerswefgeving moet eenvoidigtr worden De Kankerbestrijders bereiden kunstveiling voor Q000 Zat de aanftaudzt winnen ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 ^IN VELERLEI VERSCHIJNING^ OM DE BATA-r "ILLIOENEN Pleidooi van 8V2 uur De afgelopen dagen heeft het Am sterdams gerechtshof vele uren be steed aan het beluisteren van de di verse verdedigingen, die namens de verschillende belanghebbenden in het roemruchte „Bata-proces" uitge sproken zijn. De Tsjechische schoenenmagnaat Tomas Bat'a, liet bij zijn dood een verkoopacte na, waarin zijn 34 fa brieken en ongeveer 5.000 winkels, die ongeveer een waarde van 45 millioen dollar vertegenwoordigen, voor de som van nog geen millioen dollar aan zijn broer werden ver kocht. De vrouw van de overleden mil- lionnair kreeg slechts enkele mil- lioenen uit de erfenis en nam daar geen genoegen mee» daar zij het millioenenconcern voor haar zoon Welke bedoeling? De verdediger, die voor de broer pleitte vertelde gisteren aan de Am sterdamse president van het Hof, dat het kennelijk in de bedoeling van de millionnair had gelegen om zijn con cern in vertrouwde handen achter te laten en achtte de gedocumenteerde verkoop volledig rechtsgeldig. De pleitbezorgers van de vrouw en zoon van de overleden magnaat dachten hier echter geheel anders over en zij hebben de gehele Ame rikaanse justitie achter zich; zij be toogden, dat de verkoop slechts een manoeuvre was geweest om de suc cessiebelasting te ontduiken. Zij be toogden verder, dat Tom jr., de zoon van de overleden magnaat al reeds jarenlang de leiding van het concern heeft en dat dit in de bedoeling van V.. (Foto: v. d. Horst) Opname uit de R.K. Kerk te Zevenhoven War\t waar Uw glans en waar Uw luister valt, Qaan alle bloemen, alle kelen open. En heel de mooie wijde schalt en heel de hemel staat nu eind'loos open. Jacques Scheurs. Zwaar gewonde fietser langs de weg gevonden Donderdagavond omstreeks acht uur is op ongeveer 500 meter van de grens van Zaandam in de gemeente Amsterdam in de grasberm langs de weg in bewusteloze toestand en met boven het linkeroog een diepe vlees wond aangetroffen de 25-jarige J. Both uit de Orionstraat Tuindorp- Oostzaan te Amsterdam. Het slacht offer is in zorgwekkende toestand naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De politie stond bij de reconstruc tie van het ongeluk voor verschillen de raadsels. Zo werd naast de man, die volgens verklaringen van ken nissen een trainingsrit op zijn race fiets maakte, in de berm een totaal vernield voorwiel van deze racefiets alsmede een stuur aangetroffen. Verspreide onderdelen. Ruim vijftig meter verder vond men aan de slootkant een flitspomp- je en uit de sloot haalde men na dreggen het frame, zadel, trapstel, ketting en achterwiel, kennelijk be horende bij het bij het slachtoffer liggende voorwiel. In de nabijheid van de heer Both lagen enkele delen van een achtuitkijkspiegeltje en een afgeknapte bout met een zeskantige moer, waarop sporen van zwarte lak, vermoedelijk afkomstig van een bum per. Ongeveer vijftien meter voorbij het slachtoffer werd een wielspoor aangetroffen van een vermoedelijk klein model auto. Hieruit heeft de politie afgeleid, dat de auto met ma tige gang uit de richting Zaandam moet zijn gekomen en op de genoem de plek meer gas heeft gegeven, zo dat beide linker wielen zijn doorge slipt. Is auto gestopt? De politie acht het bijna uitgeslo ten, dat de onderdelen van de fiets door de schok van de aanrijding vijftig meter verder in de sloot te recht zijn gekomen en dat de be stuurder dit en de andere onderde len van de fiets in de sloot heeft ge deponeerd. Ook de ligging van het slachtoffer vond men van dien aard, dat dit onmogelijk als gevolg van de aanrijding zo lan«s de weg terecht ge komen kan zijn als men het heeft aangetroffen. Vlotte opsporing. Dank zij eniee aanwijzingen is het de politie gelukt de automobilist op te sporen. Men wist, na ampel onderzoek, dat het iemand uit Leiden moest zijn en viel het niet moeilijk er achter te ko men. De recherche van het bureau Mos plein te Amsterdam is gistermiddag onmiddellijk naar Leiden gegaan, doch trof de man niet thuis. Enige tijd later meldde hij zich evenwel eigener beweging bij de Leidse po litie. Inspecteur Landman van bureau Mosplein, die het onderzoek leidde, nam de automobilist een verhoor af. Aanrijding bemerkt. Verdachte wist wel, zo gaf hij voor, dat hij Donderdagavond circa acht uur, komend uit de richting Zaan dam, een aanrijding had gehad met een fietser, die uit Amsterdam kwam. Hij dacht, dat het niet zo ernstig zou zijn en was doorgereden. Ten stellig ste werd door hem ontkend, dat hij dronken zou zijn geweest. Wel gaf hij toe enige glazen bier te hebben ge dronken. In de grote personenauto waren in totaal zeven personen gezeten. De automobilist kon er geen verklaring voor geven hoe de diverse onderde len van het rijwiel her en der ver spreid waren gevonden. De politie heeft de auto in beslag genomen en deze naar Amsterdam overgebracht. RENTELOOS VOORSCHOT VOOR WAARBORGINSTITUUT VOOR ZUID-HOLLAND. De Provincie heeft zich in principe verbonden tut vergoeding van 3( van de verliezen, welke door ge- J noemde Stichting Waarborginstituut j voor de Tuinbouw in Zuid-Holland mochten worden geleden op door haar verleende borgstellingen ten behoeve van aan tuinders te verle nen credieten en wel tot een totaal bedrag van ten hoogste 300.000, Bedoelde Stichting is op 18 Sep tember j.l. opgericht en heeft haar werkzaamheden, het bevorderen van bedrijfsverbeteringen op bestaande tuindersbedrij ven bereids aangevan gen. Haar inkomsten zullen hoofd' zakelijk bestaan uit een bijdrage van de credietnemers van maximaal 1 y2 pet. van het niet afgeloste deel van het bedrag, waarvoor het waarborg instituut borg is. Deze bijdrage zal door de betrokken tuinders moeten worden voldaan tegelijk met de ren te verschuldigd aan de bank, die het crediet heeft verstrekt. Aangezien de eerste rentebetalingen pas tegen het einde van het jaar 1955 zullen plaats vinden, zal de Stichting tot die tijd geen inkomsten hebben. In verband hiermede heeft het al gemeen bestuur der Stichting ver zocht van de Provincie een aan- vangssubsidie van 15.000,te mo gen ontvangen. Hoewel de werkzaamheden van de Stichting ten volle de belangstelling van de Provincie verdienen, hebben G. S. toch geen vrijheid kunnen vin den voor te stellen het gevraagde- subsidie te verlenen, omdat: 1. Ook bij de oprichting van het Waarborginstituut voor de Veen- streek, waaraan de Provincie haar medewerking verleende, gedurende de aanlooptijd geen financiële steun is verleend; 2. Niet is gebleken, dat ook aan d: mede-garanten steun is gevraagd. Niettemin zijn G. S. van mening, dat er wel termen aanwezig zijn Stichting enigermate tegemoet te ko men, teneinde het voorshands be staande tekort aan liquide middelen op te heffen. Deze tegemoetkoming zou kunnen bestaan in het verstrekken van een renteloos voorschot tot een maxi mumbedrag van 10.000, DE BENELUX GEEFT EN NEEMT België gaat vooruit Dat de samenwerking in het Bene- lux-verband een kwestie van geven' en nemen is, blijkt thans weer, na een maatregel betreffende uit- en invoerbepalingen, die in Augustus in toepassing is gebracht maar door een departementale vergissing eerst thans officieel publiek is gemaakt, nieuwe normen aangeeft. Nederland is in dit geval de ge vende partij, want de verbruiksgoe- deren, die het vrij naar België mag invoeren zijn beknot, terwijl de Bel gen, die nooit een buitengewoon hcog kwantum uitvoermogelijkheden gehad hebben, thans enige verrui ming hebben gekregen, zodat de bei de partners thans op gelijk niveau staan. Vrij van rechten bij de invoer zijn thans: Alle gebruikte voorwerpen, mits aannemelijk is dat zij tevoren uit het vrije verkeer zijn ingevoerd. Nieuwe of zeer korte tijd gebruikte voorwerpen, mits de reiziger aanne melijk maakt, dat hij de goederen reeds voor de uitreis in zijn bezit aangezien het beroep bekend was, had of wegens de duur van de reis in het buitenland heeft gekocht ter noodzakelijke vervanging. 80 Sigaretten, of 10 sigaren of cigarillos. yK Liter reukwater, toiletwater of parfum, in een aangebroken' flesje. Een fles wijn of een halve fles champagne, mits de waarde niet meer bedraagt dan 25 aan de Ne derlands-Belgische grens en in alle andere gevallen 15. RUKWIND KOST MENSENLEVEN. Een hevige rukwind die twee wiel rijders op de Alkmaarseweg op de autobaan van de Alkmaarseweg dreef, maakte, dat de bestuurder van een vrachtauto plotseling moest uit halen en in botsing kwam met een personenauto bestuurd door de Be verwij kse mevrouw A. De personenauto schoof onder de vrachtwagen. De zwaargewonde be stuurster moest worden uitgezaagd. Vrijdagmorgen is zy overleden. Behoeden en Behouden. de overleden millionnair moet heb ben gelegen. Nog geen einde. De Nederlandse rechter sprak zich echter aan het begin van dit jaar uit ten gunste van de broer, dit in te genstelling met verschillende Ame rikaanse rechtbanken. Inmiddels hoopt zich bij het ge rechtshof een dossier op, dat reeds de omvang van een kloeke roman heeft aangenomen. Gisteren heeft de verdediger van de moeder en de zoon 8y uur ge pleit voor het Amsterdamse hof, en ook heden zullen nog de nodige ju risten gelegenheid krijgen hun scherpzinnigheid in deze zaak tot uiting te doen brengen. De volgende week zal het gerechts hof mededelen, wanneer uitspraak gedaan zal worden. humeur er onder lijdt. Het m.s. Manoeran van de maat schappij „Nederland" heeft thans op verzoek van Artis 400" ton zeewater uit de Golf van Biscaye ingenomen, dat vanwege het lage gehalte orga nische stoffen bij de vissen in hoge aanzien staat en ver geprefereerd wordt boven Noordzeewater. Deze enorme hoeveelheid (40 tank wagens van 10 ton) wordt gratis in de dubbele bodemtanken vervoerd. Verwacht mag worden dat, als deze vreemde lading van de Sumatrakade per lichter naar het aquarium is ver voerd en in de bassins is gestroomd, de ware levensvreugde onder de ver scheidene aldaar verblijvende zee- bewoners spoedig zal zijn weerge keerd. NA AUDREY RENATA De Italiaanse filmactrice Renata Vanni, die een rol vervult In de film „De droomfontein van Rome" (three coins in the fountain), zal waar schijnlijk volgende week, vergezeld door haar moeder, naar Nederland komen ter gelegenheid van de Ne derlandse première van deze film in het Asta-theater te 's-Gravenhage. Zij zal dan tevens de „Nederlandse trevifontein" openen, die van 18 No vember af op het Buitenhof te 's-Gra venhage zal staan. Het is de bedoe ling, dat het publiek munten in deze fontein werpt ten bate van het „Prins Bernhard Fonds". VERDRIETIGE VISJES WACHT VERBLIJDING Zeewater op komst De laatste tijd waren bij de direc tie van Artis klachten binnengeko men van de verschillende wel ei niet geschubde bewoners van het aquarium omtrent de kwaliteit van de hun omringende vloeistof. Na verloop van enige jaren wordt I verplichting voor motorrijtuigen, het percentage stikstofverbindingen, breder dan twee meter, tot het voe- ontstaan uit de afvalstoffen der vis- ren van „clearance"-lichten, sen zodanig dat hun levenslust en Ook de minister van verkeer en Wegverkeersdag van de K.N.A.C. Hoe ontstaan verkeersongelukken? In Den Haag is gisteren de twaalf de wegverkeersdag van de KNAC gehouden. De voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, somde in zijn openingswoord enkele wensen van de KNAC op, namelijk het mar keren van de achterzijde van vracht wagens met een witte band en het aangeven van contouren met stroken rood reflecterend materiaal Dood kapitaal zal levende men sen moeten helpen Amsterdam, 12 November. De landelijke actie voor kankerbe strijding heeft een nieuw hulpmiddel te baat genomen. Ten gunste van het Koningin Wilhelminafonds is name lijk een comité „Veiling kunstwer ken" gestart, dat grootse plannen in uitvoering heeft. Zoals de heer J. J. W. Noordervliet het op een landelij ke persconferentie heeft gezegd: door het aantrekken van kunstwerken wil men dood kapitaal verwerven om le vende mensen te kunnen helpen. Een plan tot het houden van een veiling van geschonken kunstwerken dateert eigenlijk reeds uit de roem rijke dagen van de Haak-in-bazar. De watersnoodramp bracht weliswaar vertraging in de uitvoering, maar het comité van uitvoering zat desondanks niet stil. Geleidelijk aan groeide de veronderstelling, dat men gemakke lijker iets offert door het afstand doen van een stuk eigen inventaris dan door schenking van geld. Dat deze gedachte juist is, bleek in de voor bije maanden, toen schenkingen in natura werden ontvangen van parti culieren, uit rusthuizen en andere in stellingen. De waarde van de eerst-ingebrach- te goederen kon met 8500 in geld worden uitgedrukt en nu reeds is waterstaat formuleerde enige wen sen. Verdubbeling van de rijbaan van de rijksweg 12 voorbij Utrecht noemde hij urgent. Door het aanleg gen van de weg Amsterdam-Utrecht geeft het verkeer tussen Amsterdam en Arnhem de voorkeur aan de route via Utrecht. Hij sprak echter van de hoop, dat straks het verkeer tussen Rotterdam en Amsterdam geen gebruik meer hoeft te maken van de route door Den Haag, wanneer de weg Ypen- burgSchiphol gereed is. De minis ter was verre van optimistisch over de vermindering van het aantal ver keersongelukken. Met slagzinnen al leen, aldus de minister, komen we er niet. Wellicht kan een psycholo gische analyse van verkeersongeluk ken ons helpen om de weg te vin den, die leidt tot verbetering. Tijdens de middagzitting pleitte mr. D. J. van Gilse, procureur-gene raal bij het Haagse Gerechtshof, voor de totstandkoming van een ver- keerswetgeving in een voor ieder be grijpelijke vorm. Een soort vertaling dus in alle daagse taal. Official Dealer MAREL'S Autobedrijf N.V. WASSENAAR DEN DEYL Tale oon K 1761-2546 Vraagt demonstraties Advertentie het aantal kunstwerken van behoor lijke kwaliteit opgelopen tot een waarde van 60.000. In de kunstzalen van de firma S. J. Mak van Waay aan het Rokin hebben wij een fraaie collecte kunnen bewonderen: schilde rijen, waaronder een stuk van Jan Lievens uit het bezit van een verza- melaarsters te Arnhem, porselein, sie raden, zilverwerken, textiel, kristal, meubilair, voorwerpen van edel me taal als bijvoorbeeld een verguld zil veren miskelk met ingegraveerd Maltheserkruis. Reeds hebben talrijke autoriteiten, met prins Bernhard aan het hoofd, hun naam willen verbinden aan deze in wezen uitgesproken nationale doel stelling ten bate van gans het Neder landse volk. Natuurlijk van harte ondersteunt onze redactie het hier beoogde doel te missen heeft. Het comité van actie gaat op zijn manier te werk. Men be zoekt regelmatig kunstbezitters en ook mensen in verenigings- of groeps verband, tot dusverre met vrij be hoorlijk resultaat. Hoe meer mede werking wordt verleend, hoe sneller de veiling kan worden gehouden. Het adres van de secretaris is: P. H. Siepman van den Berg, Koningin neweg 28, Amsterdam. Goed ingepakt tegen de vinnige winterkoude vaar' Alfred Urness, een 44-jarige vrijgezel uit Devil's Tower, (Wyoming, V.S.) de Missouri-rivier af op weg naar Florida. Twee jaar ge- len om aan het welslagen van zijn leden begon hij zijn tocht en sinds- experir snt te twijfelen, dien is zijn boot al meer dan twintig Op de foto: Alfred Urness in zijn maal door de kracht van het water 8-voet lang-» bootje, dat de naam omgeslagen, een aanleiding voor ve-' „Magie Ciiy' draagt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12