Koningin Juliana bracht gistermiddag 'n bezoek van enkele uren aan Twente Bietencampagne graaft de Wieringernue. grond weg De salarissen van de lagere politie-ambtenaren Meer waardering voor de politie en minder waardering voor classificatie De wijziging omzetbelasting moet wachten tot de zomer VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hengelo, Enschede en Hellendoorn Een kort bezoek aan Twente heeft Koningin Juliana gistermiddag ach tereenvolgens naar Hengelo, Ensche de en Hellendoorn gebracht, waar zij korte bezoeken bracht aan zieken huizen en industriecentra. Te omstreeks 2 uur arriveerde Ha re Majesteit te Hengelo bij het nieu we Koningin Juliana ziekenhuis, waar zij tijdens een rondgang een indruk kreeg van de moderne inrich ting van dit ziekenhuis, dat c.m. af delingen kent, waar geen ziekenza len zijn, die voor meer dan 6 patiën ten bestemd zijn. Na een kopje thee in de zuster- eetzaal, en een kort bezoek aan de kinderafdeling begaf Hare Majesteit zich luide toegejuicht door Hen gelo, dat zich had getooid- in vlag gen naar Enschede, waar een be zoek aan de textielschool op het pro gramma stond. Tijdens een bezoek van 3 kwartier liet de Koningin zich voorlichten over de werkmethoden van de school, waar niet slechts vakonder wijs gegeven wordt, maar waar men tevens een algemene scholing aan de cursisten geeft. Ook hier bleek het enthousiasme van de zijde der burgerij groot, toen men kans kreeg om de Koningin bij haar vertrek naar Hellendoorn te kwart over vier hartelijk toe te jui chen. Na een tocht langs plaatsjes, waar juichende kinderen en wapperende vlaggen de blijdschap over dit ko ninklijk bezoek tot uiting brachten, bereikte de koningin tegen 5 uur het Volkssanatorium te Hellendoorn, het laatste doel van deze middag. Bijzondere belangstelling betoon de de Koningin voor 6 patiënten die dank zij de actie „Een Ton voor Triëst" vanuit vluchtelingenkampen naar Nederland zijn gekomen om hier herstel van krachten te vinden. Een 53-jarige Joegoslaaf, die tot de ze groep behoorde, hield in het Frans een kort toespraakje tot de konin gin, waarin hij uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de zorg en har telijkheid, die hij en de andere vluchtelingen in Nederland onder vond. Te ruim 6 uur kwam aan het Ko ninklijke" bezoek een einde en luide toegejuicht door vele tientallen pa tiënten vertrok de koningin richting Soestdijk. In een van deze ziekenhuizen, het gloednieuwe „Koningin Juliana Zie kenhuis" nabij Hengelo reikte de Ko ningin aan enige patiënten een vaas je bloemen uit; de overige zieken kre gen deze aardige verrassing namens de Koningin. We zien hier Koningin Juliana, die aan de 62-jarige me vrouw J. H. van KaalteVoerhuis een vaasje bloemen overhandigt. NIJMEGEN: 1850 JAAR Volgend jaar feest Op initiatief van het gemeentebe stuur van Nijmegen, de middenstan ders en vele verenigingen in de Kei zerstad, zal volgend jaar in Nijmegen een groot zomerfeest worden gehou den ter gelegenheid van het feit, dat het dan 1850 jaar geleden is dat Nij megen door een Romeinse keizer als stad werd erkend. Stadsrechten kreeg Nijmegen pas veel later, maar men wil dit feit toch op grootse wijze vieren. Par ken, singels, pleinen en straten zul len worden geillumineerd, er zullen muziek- en sportfeesten worden ge houden en plannen zijn in voorberei ding voor een tentoonstelling over de beide Karei de Grote steden, Aken en Nijmegen. Het feest zal drie maan den duren. 16,6 mill, kilo grond verdwijnt naar de fabriek Wanneer de bietencampagne, die momenteel met de moed der wan hoop in Nederland gehouden wordt? verleden tijd zal zijn, zullen ruim 16.6 millioen kilogram cultuurgrond minder in de Wleringermeer aanwe zig zijn, dan voor deze campagne. Normaal is het al zo, dat met de bieten ook vele duizenden kilo's klei grond in de suikerfabrieken terecht komt, maar door het meer dan voch tige weer, dat de buitenoogst dit jaar in nevelen hult, blijft er ruim twee maal zoveel klei aan de bieten kle ven, als andere jaren. In de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken is thans definitief overeen stemming bereikt over de verhoging van de salarissen der lagere politie ambtenaren. De onderhandelingen hierover hebben ruim een jaar ge duurd. De verhoging bedraagt onge veer 4 a 5 en heeft terugwerken- kracht tot 1 Januari 1954. De jong ste 6 verhoging wordt dus over de nieuwe salarisbedragen berekend. De onderhandelingen met de rege ringsdelegatie hebben de laatste we ken een zeer spannend verloop ge had. Aanvankelijk hadden de politie organisaties gevraagd om de 15 op centen, die in de salarissen der la gere politie-ambtenaren zijn ver werkt wegens de aan de politiedienst TWEEDE KAMER Een moment van de rondleiding in het Koningin Juliana Ziekenhuis te Hengelo. De zesjarige Jaap Velthuis, die hier wordt verpleegd, dankt H.M. met een stevige handdruk voor een vulpotlood dat hij even te voren van koninklijke bezoekster mocht ontvan gen. Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer een aanvang gemaakt met de al gemene beraadslaging over de begro ting van het apartement van binnen landse zaken. De heer MAENEN (K.V.P.) ver klaart, dat er geen wijziging is ge komen in het standpunt zijner frac tie ten aanzien van de gemeentelijke indeling. Grenswijzigingen kunnen en mogen geen schablonenwerk zijn; ze moeten geval voor geval worden bezien en ze vereisen zorgvuldige voorbereiding. Hij dringt er op aan, dat de wijzi ging der kietwet stemmen bij vol macht en omschrijving huisgenoot zodanig snel zal worden ingediend, dat ze bij de verkiezingen van 1956 kan gelden. Spr. betoogt nog in verband met subsidiëring van kerkbouw door de gemeente Nijmegen, dat zodanige subsidiëring niet in strijd is met geest en letter van de Grondwet. De heer BEERNINK (C.H.)is van oordeel, dat er niet voldoende zeker heid bestaat, dat er overal een goed politiekorps zal komen. Door een ho gere bezoldiging zou z.i. in deze iets bereikt kunnen worden. Spr. vraagt de richtlijnen, welke de minister zich voorstelt te geven voor subsidiëring van kerkbouw, ter kennis van de Kamer te brengen. Spr. dankt de minister voor zijn circulaire tot verhoging der salaris sen van gemeentepersoneel. Er blij ven echter wensen en hij vraagt de minister daarvoor open te willen staan. De heer VERKERK (A.R.) ver klaart zich niet te kunnen verenigen met de telkens opduikende gedachte van een reeks gemeenten één ge meente te maken. De heer STAPELKAMP (A.R.) be spreekt het personeelsbeleid en drukt daarbij zijn voldoening uit over de ontwikeling van het georganiseerd overleg. De heer HAKEN (CPN) meent, dat de critiek, welke bestaat ten aan zien van de aantasting der gemeente lijke zelfstandigheid, volkomen juist Meer waardering voor de politie. De heer DE GRAAF (KVP) meent, dat betwijfeld mag worden of de po litie gezien de onderbezetting wel berekend is voor haar taak. De onderbezetting is nog steeds groeiend en de taak van de politie neemt steeds toe. De politie wordt onvoldoende ge waardeerd, hetgeen o.a. tot uiting komt in de salariëring. Verbetering der salarissen is z.i. gewenst. De kwestie der onderbezetting en der salariëring moet de bijzondere aandacht van de minister hebben, be toogt de heer De Graaf. Hij sluit zich aan bij reeds gestelde vragen in verband met de bescher ming bevolking. Er moet z.i. meer werkelijk leven in de brouwerij ko men. Men moet niet de indruk krij gen, dat het alleen een papieren op zet is. Te kwart voor zes wordt de ver gadering geschorst tot 's avonds acht uur. Te acht uur wordt de vergadering heropend. Ze wordt gepresideerd door de heer Van Sleen. Op zijn bu reau is een tuil rode aijers neerge zet, omdat het de eerste maal is, dat hij als voorzitter optreedt. De heer VAN SLEEN spreekt een persoonlijk woord o.m. om de leden dank te zeggen voor het vertrouwen, dat zij in hem hebben gesteld. De heer VAN DER ZANDE (KV P) sluit zich aan bij de hulde, welke spreekt uit de bloemen voor de voor zitter. Hij dankt de minister voor de sa larisverhoging 'voor de burgemees ters, de denivelleringsmaatregelen en de verbetering der pensioenen. Hij informeert naar de resultaten van het overleg met betrekking tot de loonsverhoging voor de vakwerklie den. Hij vraagt de minister te willen bevorderen, dat op korte termijn maatregelen worden genomen tot het verlenen van een kinderbijslag ho ger dan 6 pet., omdat de kinderrijke gezinnen relatief verder zijn achter gebleven bij de gestegen welvaart. Spr. bepleit voorts afschaffing der gemeenteclassificatie, waarbij hij o.a. opmerkt, dat het leven op het plat teland niet goedkoper is dan in de stad. Naar zijn oordeel acht ook de mi nister de rechtsgrond voor classifica tie niet aanwezig. De heer BLOM (P. v. d. A.) merkt op, dat 40 pet. van het rijkspersoneel in los verband werkt. Deze toestand geeft geen reden tot juichen. Men heeft zich steeds moeten behelpen. Hij vraagt het roer thans radicaal te wenden. De heer RITMEESTER (VVD) wijdt een beschouwing aan de ge meentewet, Vervolgens betoogt spr., dat het gemis aan een alle ambtena ren omvattende salarisregeling zich demonstreert. Spr. zegt van oordeel te zijn, dat de salarissen van de politie zullen moeten opgevoerd, wil men voldoen de gegadigden aantrekken. De heer SCHEPS (P. v. d. A.) be toogt, dat decentralisatie voorwaarde is voor ontvouwing der democratie. Spr. wenst sterke gemeenten en hij wil de autonomie der gemeenten bewaren. De heer VAN DIS (SG) bepleit in plaats van samenvoeging en split sing van gemeenten, samenwerking en gemeenschappelijke regelingen. De heer WELTER (KNP) spreekt als zijn mening uit, dat de minister het goed meent met de autonomie der gemeenten. Hij vraagt zich ech ter af of niet uit het oog wordt ver loren, dat de gemeenteraad het hoofd der gemeente is. De minister staat z.i. voor de keus of de bemoeiingen me^ het gemeentebeleid te beperken of een perfecte administratie na te streven en langzamerhand de auto nomie uit te hollen. Spr. erkent dat het een moeilijk probleem is, doch hij hoopt, dat de minister voor de eers. mogelijkheid zal kiezen. De minister van binnenlandse za ken, de heer Beel, zal morgen ant woorden. De vergadering wordt te elf uur verdaagd tot hedenmiddag een uur. MINISTER-PRESIDENT DREES NAAR IERSEKE. Op uitnodiging van de burgemees ter van Ierseke zal de minister-pre sident dr. W. Drees 17 November a.s. een bezoek brengen aan Ierseke, verbonden bijzondere facetten, te verhogen tot 28. De ministerraad had echter tegen de aanvankelijk ingediende voor stellen onoverkomelijke bezwaren. Later ontstond een nieuw voorstel, mede gebaseerd op een onderzoek in gesteld door taakanalysten van de Centrale Personeelsdienst waarmee de ministerraad zich wel kon vereni gen doch dat de organisaties onaan vaardbaar achtten. Tijdens de verdere onderhande lingen is en slotte de regeringsdele gatie bereid gebleken tot verhoging van de salarissen der wachtmeesters/ agenten met 17.50 per maand, die der wachtmeesters 1ste klasse/hoofd agenten met 15 per maand en die der opperwachtmeesters/brigadiers en adjudanten met f 25 per maand. De regeringsdelegatie liet hierbij met grote nadruk uitkomen voor de wachtmeesters 1ste klasse en de hoofdagenten onder geen enkele voorwaarde verder te kunnen gaan omdat een bedrag van 370 per maand plus kledingtoelage gelijk is aan het salaris-plafond dat in het rijksbezoldigings-systeem voor het lagere personeel geldt en omdat dit salaris gelijk ligt met dat van de ad junct-commiezen die geacht worden tot het middelbare administratieve personeel te behoren. De organisaties zijn ten slotte, naar „Trouw" verder van de zijde van de Bond van Chr. Politie-amb- tenarën vernemen, met het voorstel accoord gegaan onder de nadrukke lijke mededeling dat zij dit als een noodoplossing beschouwden en er gelegenheid zou bestaan om op grond van een meer „uitgediepte" taak analyse nader op de zaak terug te komen. Men mag verwachten dat de kle dingtoelage die het politiepersoneel thans nog heeft zal verdwijnen en in het salaris zal worden ingecalculeerd. Er wordt gezocht naar een zoda nige oplossing dat het personeel daarvan geen nadeel zal ondervin den. Sint-burgemeesters komen naar Utrecht Mét hun naamgenoot De blijde intocht van Sint Nicolaas op 27 November a.s. te Utrecht, zal dit jaar bijzondere luister verleend worden, doordat op die dag een aan tal Nederlandse „Sint-burgemees ters" in de Domstad deze grote ge beurtenis zullen bijwonen. Zoals men zich zal herinneren, kwamen de burgemeesters van de Nederlandse en Belgische Sint-plaat sen Sint Oedenrode, Sint Philips- land enz. in 1952 voor het eerst rondom het Sint Nicolaasfeest in het Belgische plaatsje Sint Nikolaas ge zellig bijeen om hun „naamdag" te vieren. Het vorig jaar heeft de watersnood deze reünie verhinderd maar dit jaar wordt de bijeenkomst weer in ere hersteld en een uitnodiging uit het centrum des land, zal de naamgeno ten van Sinterklaas thans naar Utrecht brengen. PERSSPIEGEL Het dagblad „Trouw" schrijft on der het kopje „Neede": „Het Vrije Volk" beklaagt er zich over dat in de provincie Gelderland te weinig P.v.d.A.- burgemeesters worden benoemd; Zo in het geval van de ge meente Neede, waar, gezien een samenstelling van de bevolking zeven van de dertien raadsle den zijn P.v.d.A. een P.v.d. A.-burgemeester alleszins op zijn plaats zou zijn. En derhalve trekt „Het Vrije Volk" de P.v.d.A. het marte laarskleed aan. Het kleed staat haar lief, maar nog liever zou haar in dit geval het boetekleed staan, aangezien de P.v.d.A. in Neede met zeven van de dertien raadzetels de bei de wethouderszetels inpikte. Het zou kunnen zijn dat de verantwoordelijke bewindslie den een volledig socialistisch dagelijks bestuur bij een raad van zeven op dertien, te veel van laten we maar zeggen het goede vonden! voor kinderen,met Thijm en Honing (Advertentie) VERSNELDE SCHOLING BOUWVAKARBEIDERS Naar wij vernemen wordt thans op initiatief van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een proef genomen met een versnel de scholing van bouwvakarbeiders ten einde te trachten het grote tekort aan vaklieden in de bouwbedrijven op te heffen. Het eerste gedeelte van deze op leiding geschiedt in de rijkswerk- plaatsen, de verdere opleiding in be drijven. Voor deze laatste opleiding wordt kledingtoeslag gegeven. De proef wordt genomen met 50 perso nen en wel in Bergen op Zoom, Hel mond en Vught. DRAMA IN LIMBURG MAN STAK ZIJN VROUW MEf EEN ZAKMES NEER In Heerlen-Heerlerheide is een 30-jarige vrouw, door haar 37-jarige man zodanig met een zakmes gesto ken, dat zij korte tijd later in het Heerlense ziekenhuis is overleden. Het echtpaar had enkele uren te voren in een danszaal te Heerlen, waar het enigszins onder invloed van drank raakte, onenigheid gekregen. De vrouw zou met andere mannen hebben geflirt. Toen de echtelieden Donderdag na middernacht thuis kwamen, ontstond opnieuw een woordenwisseling, welke tot ge volg had, dat de man zo m woede ontstak, dat hij met zijn zakmes de vrouw verschillende steken in de rug toebracht. De vrouw vluchtte daarop het huis uit, maar zakte op straat in elkaar. Zij kroop vervolgens terug tot voor het huis, waar even later de van zijn werk komende bewoner van het be nedenhuis het echtpaar bewoon de de zolderverdieping haar aan trof. Men bracht haar naar het zie kenhuis, waar zij gisternacht om streeks half twee overleed. De man was intussen in de wo ning gebleven. Hij werd daar door de Heerlense politie gearresteerd en heeft inmiddels een bekentenis afge legd. DODELIJK ONVOORZICHTIGHEID. Een 57-jarige Hagenaar is gister avond in het ziekenhuis Zuidwal overleden aan de verwondingen, die hij 's middags bij een verkeersonge val had opgelopen. Hij reed om streeks 17.45 uur op zijn fiets op de Soestdijksekade in de richting van het Veluweplein. Zonder te letten op het achteropkomende verkeer wil de het slachtoffe linksaf, de Coorn- herstraat inrijden. Hij werd gegrepen door een personenauto. Het slacht offer bekwam ernstig letsel aan het hoofd. Omstreeks half zeven is 'hij in het ziekenhuis Zuidwal overle den. De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroting voor 1955 voortgezet. Naar aanleiding van bij de replieken van gisteren ge maakte opmerkingen zegt minister VAN DE KIEFT, dat de belasting verlaging de doeleinden van de fi nanciële politiek der regering niet zal schaden, doch op lange termijn zal dienen. De heer Lucas had ge vraagd of bij het toestaan van de laatste loonronde de leiding was uit gegaan van de overheid of van der den, een vraag, welke de minister in eerste termijn niet had beantwoord. De minister zegt de vraag wat vreemd te hebben gevonden. De zaak heeft z.i. een volkomen duidelijk, normaal en redelijk verloop gehad en hij meent, dat men de overheid moeilijk een verwijt ten deze kan maken. De minister verklaart geen be hoefte te hebben aan een commissie, teneinde zich op de hoogte te stellen zoals de heer Weiter wilde; er wordt van de problemen voor oester- en I alles aan gedaan om de efficiency in mosselcultuur in verband met Delta-plan. het de overheidsdienst zo goed mogelijk te doen zijn. Op sprekers departe ment is thans een bekend particulier efficiencybureau tot dit doel werk zaam. De staatssecretaris, de heer VAN DEN BERGE, verklaart, dat het moeilijk is het probleem der verge ten groepen via de belastingen op te lossen of hier belangrijk soulaas te bieden. Door de directe belastingen is hier weinig te bereiken. Het is een technisch onbegaanbare weg hier iets te doen. Hij bestudeert de mo- lijkheid van enigerlei maatregel, aie soulaas zou kunnen bieden met vermijding van de moeilijkheden, die de inkomstenbelasting in de weg legt. De staatssecretaris deelt nog mede, dat bij het belastingplan ook maat regelen zullen worden voorgesteld met betrekking tot de omzetbelas ting. Daarbij komen het weelde- en tussentarief aan de orde. Het lijkt de regering beter, dit laatste niet afzon derlijk te behandelen, doch tezamen met het complex belastingvoorstel len. De beraadslagingen worden hierna geslo /„-n.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7