Voortzetting van het zilveren feest Anna-kliniek ligt nog steeds als een onbereikbare „danstent'' op 'n kale rots Verdient in het middelpunt van de belangstelling te komen staan JL Matthuió WV vv B.B. fflk lm HERENZAAK - HOOGSTRAAT 1-2 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Do feestelijkheden bij het 25-jarig bestaan van de Anna-kliniek werden gistermiddag besloten door een plech tige bijeenkomst, waarbij verschil lende autoriteiten het woord tot het bestuur van de Vereniging voor Ge- brekkigen richtten in een druk be zochte receptie. De plechtigheden werden opgeluisterd door de aanwe zigheid van prof. dr. Muntendam als vertegenwoordiger van de minister van sociale zaken en volksgezond heid, tevens directeur-generaal van volksgezondheid. De 'bijeenkomst werd gehouden in een lokaliteit van de Anna-Kliniek, die opgevrolijkt werd door de talloze bloemstukken, welke het bestuur als blijk van waardering had ontvangen. In zijn herdenkingstoespraak me moreerde prof. dr. L. J. van Holk, voorzitter der Vereniging voor Mis vormden de figuren door wiens ar beid de kliniek een wereldvermaard heid verwierf, dr. Murk Jansen de orthopaedist en mej. Anna Groll, die behalve veel financiële steur, ook haar naam aan de kliniek schonk Bedenkelijke onenigheid. De oorlogsjaren, aldus prof. Van Holk, brachten ook voor de Anna- klin ek hun moeilijkheden Bedenke lijker was echter de diepe onenigheid tussen het bestuur der Vereniging en de toenmalige geneesheer-direc teur dr. Van Nes. Spreker achtte de ze feestdag echter niet geschikt om verder over deze kwestie in details te treden. Hij bracht dr. Van Nes dank voor wat hij als medicus tot stand bracht. Na een beschouwing te hebben gewijd aan de interne aan gelegenheden van de kliniek, ver volgde prof Van Holk met een dank woord te richten tot de adj.-direc trice zr. Hollander en de administra teur de heer Zwaart voor hun voor beeldige toewijding. „Anna in het goud", zo besloot prof v. Hoik, zullen wij, zoals wij hier tezamen zijn, zeker niet alleen meemaken. Gelukkig daarom, dat „Anna in het zilver" van ons vandaag een klinkende zoen van gelukwens zonder blos van verlegenheid mag Heden overleed tot onze grote droefheid, voor zien van de laatste H.H. Sacramenten, onze lieve Moeder, Schoonmoeder en Grootmoeder CATHARINA MARIA ANTONIA BENDER Weduwe van HERMANUS CAROLUS PHILIPPUS DE HOSSON Lid van de 3dfi Orde v. St. Franciscus Zij werd 77 jaar. De plechtige Requiem zal plaats hebben in de kerk van de H. Pascha- lis Baylon, Wassenaarse- weg, Den Haag, op Maandag 15 Nov., daar na volgt de bijzetting in het familiegraf aan de Kerkhoflaan. Uit aller naam, F. C. DE HOSSON Leiden, 11 Nov. 1954. Gangetje 6. 7409 Wollen Heren Vesten zonder mouw 14.85 met mouw 24.50 Wollen Heren Truien met rits en punthals Wollen Jongens Vesten Wollen Jongens Truien Wollen Dames Vesten vanaf 16.75 Wollen Bolero's 18.45 Dames Camisoles korte mouw vanaf 3.75 Fa. Wed. NI. Overduin Alléén Hooigracht 62 Lelden Telef. 25650. VOOR UW..... geblokte kinder sportkousen met Nylon 0.80 Geheel geminderd nylons zwarte naad lste keus 3.29 Nappa gevoerde dames handschoenen 10.90 Charmeuse dames onderjurk met kant garnering 3.98 trainingsbroeken wol gevoerd Bruin - Marine 2.49 Melton damespantalons 17.95 met kleine stijging Geborduurde zwanendons damespyama alle maten 9.95 gangetje 4, leiden Abonneert U op „Sursum Corda" Wegens Reorganisatie Cadeau geldig tot 20 Nov. Wollen Jersey, 2-deux- pièces, waarde f 90.—, bij aankoop van een Bontman tel vanaf 500.—. Beneden de 500.1 wollen Jersey Jasje. Een greep uit onze pracht collectie: Persianer- pattes, lange mantels 500, Zobelfeh Jasjes 350enz V A LEINE Noordeinde 105 Den Haag k j> k Swift Extra ruim ^een weldaad voor Uw voeten in zwart suède 26.90 HOGEWOERD 2 - LEIDEN Ook specialist in Swift-hsrsnschoenenl ontvangen en dat wij haar met vreug de een nieuwe levensperiode binnen leiden! Emancipatie voor orthopaedie. Hierna gaf dr. J. D. Mulder, eerste geneesheer, een overzicht van de ontwikkeling van de orthopaedie in Nederland en de plannen die tot steeds grote bloei van deze tak van wetenschap zullen leiden Ons land, aldus spreker, bleef op het gebied der orthopaedie lange tijd achter bij de ontwikkeling in andere landen. Tot 1940 was er van enige emancipa tie van deze geneeswijze nog geen sprake. Een sprekend bewijs van dezi achterstand was wel, het ontbre ken van orthopaeden in de genees kundige diensten van leger en vloot. Na de oorlog is in deze onhoudbare toestand gelukkig verandering ge komen. Aan verschillende universi teiten beschikt men nu over een or- thopaedische afdeling als onderdeel van de chirurgische kliniek Er blijft echter een schrikbarend gebrek aan goed ingerichte orthopaedische cen tra. Vervolgens besprak dr. Mulder de mode om tot oprichting van een revalidatio-centra te komen. Als een vliegende danstent. Het doel van deze centra is niet zozeer een 'ichamelijke geneeswijze toe te passen, maar door de patiënt via physico- en oefentherapie zijn zelfvertrouwen te laten herwinnen. Het zou echter het beste zijn als de leiding can dergelijke centra in h-nden van een orthopaedist kwam. De verlanglijst van de orthopaeden is eohter nog veel groter en dr. Mul der sprak aan het einde van zijn rede de hoop uit, dat de Annakliniek, welke thans nog als de Vliegende Danstent op een ver afgelegen rots staat, eens in het middelpunt van de belangstelling zal komen te liggen. Alom waardering. Vervolgens richtte prof. Munten dam een gelukwens tot het bestuur. De enorme belangstelling, aldus spre ker, is wel een bewijs dat de gang van zaken in de kliniek alom waar dering vindt: Prof. Muntendam was er voorts zeker van dat de Anna- kliniek door de uitstekende sfeer, welke aanwezig is een grote rol zal spelen. Wethouder S. Menken sprak er zijn voldoening over uit, dat na de moei lijkheden weer goed werk verricht wordt. Spreker memoreerde de on verbiddelijke houding van het ge meentebestuur in de jaren voor veer tig, waardoor de zorg voor blinden en gebrekkigen geen voet aan de grond kreeg Na de oorlog heeft het gemeentebestuur echter alle steun gegeven bij de oprichting van werk plaatsen voor blinden en minder va liden De stad van Murk Jansen heeft op dit gebied niet verzuimd een voorbeeld te geven. Ook zakelijke verhouding in orde. Namens de universiteit voerde prof. dr. Bakhuizen van den Brink het woord. Spreker wees op de vriend schappelijke verhouding en de uitste- Tijdens de rede van prof. dr. Van Holk, van links naar rechts: prof. dr. Muntendam, prof. dr. A. E. van Ar- kel, prof. dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, rtctor magnificus, de heer S. Menken en prof dr P. J. Gaillard. kende samenwerking met de medische faculteit, welke in de toekomst nog zal toenemen. De rij van sprekers werd gesloten doo. dr. Wester namens de Rijksver zekeringsbank ,die zijn grote waar dering uitsprak voor de zakelijke veriouding „ussen bank en kliniek. In aansluiting aan deze plechtigheid had een druk bezochte receptie plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.m op Zr Genoveva, moeder-overste en zr. Zephyrina, hoofd van de afde ling ziekenverpleging van het St. Elisabeth Ziekenhuis., mevr. Th. de Ruyler de Wildt, hoofd van de Mytyl- schooL dr. H. H. Maas, oud-directeur Academisch Ziekenhuis; dr. L. W. von Liebenstein, namens G.G. en G. D., zr. Elema, directrice Diocanessenhuis; zr. W. Vergunst, adj. dir. Acad. Zie- kennuis, de heer R. Meijer, comm. van politie; mr. dr. P. A. Knibbe; B. van Julsmga, voorz. Ver. Veilig Verkeer, Een gezellig „Betje" van „De Gastspelers" „Betje" heeft gisteravond twee en een half uur lang de aandacht van een geheel gevulde St. Antoniusclub- huis gespannen gehouden. Zij tiranniseerde een gehele uit het spoor geraakte familie, maar bewees in het laatste bedrijf toch, dat haar hartje voor een pillendoosje klein genoeg was. „De Gastspelers" hebben met „Betje regeert" een blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker weer eens zo'n gezellige commedie ge bracht, die als gesneden koek wordt gegeten. De toneelgroep heeft daar bij haar faam, glad en gezapig een stuk te kunnen opvoeren, geprolon geerd. De titel doet al wel ongeveer vermoeden, waarmede het met de inhoud naar toe moet. Theo van Gelder, een fabrikant, staat op de rand van zijn faillisse ment. Zijn vrouw, dochter en zoon leven echter hun eigen rijke leventje, onbewust van het feit, dat de zaken er somber voorstaan. Alléén de dochter heeft een vermoeden van de onzekere financiële situatie, waarin haar vader verkeert. Ten einde 'raad geeft de fabrikant voor veertig duizend gulden staats obligaties aan zijn bankier in onder pand. Die papieren zijn hem door de oude, trouwe dienstbode toever trouwd. Betje leeft van de maande lijkse rente óie de effecten opleveren. Betje komt haar „papiertjes" te rughalen en hoort dan van haar vroegere patroon, dat hij de stukken uit handen heeft gegeven. Zij belooft zich zelf en de familie weer eens een „grote schoonmaak" te houden en weet inderdaad door krachtig tiranniek optreden de fa milie van een catastrofe te redden. Eerst met het oogmerk haar bemin de geld terug te krijgen, later om de familie, die zij zo vele jaren trouw had gediend, de schande van een faillissement te besparen. Spel. Er is van het spel van de Gast spelers in kritische zin weinig te ver tellen. Dit groepje amateur-tonelisten weet onderhand zijn weg op de plan ken wel te vinden; ervaring heeft hen toneelrijp gemaakt. Het euvel van alle amateur-tonelisten n.l. verzwakking van het spel tegen het slot is echter ook aan „De Gast spelers" niet vreemd. De rollen zijn niet meer zo „geheid" tegen de tiid, dat de toneelmeester de soepele gang van zijn gordijnkoorden al aan net onderzoeken is. Dat was ook gisteravond duidelijk te merken. Overigens niets dan lof voor de ver tolking van deze amateur-pelers. Pluim nummer één gaat naar de bankdirecteur mr. J. G. Stanley door de heer N. Reizevoort monumentaal in de verf gezet. Ook de twee andere leden van de Reizevoort-familie be wezen, dat (toneel)appel niet ver van de (toneel)boom valt. Hanny Reize voort verbeeldde uitstekend de ac trice Mia van Laar en Nel Reizevoort was een aller-„Betjes"-achtige Betje. Zij speelde de rol van dienstbode, die zo langzamerhand door het leven uit gerangeerd is, voortreffelijk en wist ook de pienterheid en het gezonde dienstbode-verstand van deze Betje recht te doen gelden. Jac. Ouwerkerk had de moeilijke taak het nerveuze bestaan van de fa brieksdirecteur in zorgen duidelijke vorm te geven. Door beheerst (wel wat al te beheerst) spel had hij de zekere weg van de minste weerstand gekozen. Met Annie Kop (als de vrouw van de dii^cteur), N. Bosman (de zoon Fred), Jac Buis (Hendrik de huis knecht) en L. Snijders (Drost, de le verancier) hebben wij het gehele groepje dat verantwoordelijk is voor 't succes van gisteravond, genoemd. Ook de laatscgenoemde en niet het minst de huisknecht hebben ver dienstelijk gespeeld. Jac Buis voerde tevens de regie. Het dankbare ap plaus aan het slot van de avond be wees, dat hij zijn taak als regisseur goed heeft begrepen. De grime was van P. Pijl. Voor het toneelspel een aanvang nam heette de vice-voorzitter de heer J. Ouwerkerk, de aanwezigen, onder wie de geestelijk adviseur, kapelaan J. A. M. van Adrichem, hartelijk wel kom. Aan het slot kregen de speel sters en de soufleuse boeketten rode anjers. Behoud van vele mensenlevens, ook Uw hulp is nodig. t4orêc' luchtfoto in onze etalage. een nieuwe Heren, kom even kijken of Uw huis ^"gewezen, u fcünt dan meteen een °ntVi a"gst nerne Mocht U niet tot de gelukkige bewoners van het aangewezen huis behoren U komt in geen geval voor niets! In onze etalage exposeren wij. enige overjassen. Gloednieuwe modellen met de vermaarde Italiaanse coupe. De dessins zijn moderner, maar uiterst gedistingeerd. U kunt kiezen uit wereldberoemde stoffen: Kynoch en Harris Tweed. De komende week bieden wij U deze overjassen tegen prijzen variërend van 68.- tot 198.-.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3