Mendès-France als melkboer De strijd van Mendès-France tegen het alcoholisme Kardinaal Bruno overleden Uittocht der Katholieken uit Noord-Vietnam Menselijkheid in grimmige strijd Nederlands oudste inwoner 105 jaar De aanslag op premier Nasser Naast Duitse soldaten een Duitse burgerwacht? Maandag opent de S.A.S. zijn luchtlijn over de Pool KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1951 46ste JAARGANG Ho. 13346 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1150 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Hij verwacht zelf sterk verzet „Ik zal worden aangevallen", zo heeft premier Mendès-France Don derdag verklaard naar aanleiding van de aangekondigde maatregelen ter bestrijding van het alcoholisme in Frankrijk, „maar wij moeten tegen dit euvel strijden, dat een van de ernstigste is in ons land". „De Fransen hebben slechts een vaag idee omtrent de verwoestingen, welke het alcoholisme aanricht. In mijn eigen departement, Eure, zijn duizend krankzinnigen op een bevol king van 300.000; een verhouding van een op de driehonderd. Elk jaar stijgt dit aantal met 50. Een kwart van de bedrijfsongevallen in Frank rijk is te wijten aan alcoholisme. Ik spreek niet over verkeersongeluk ken. Het alcoholisme kost jaarlijks Woensdagmiddag om tien minuten voor zes is te Rome overleden kar dinaal Giuseppe Bruno, prefect van het opperste kerkelijke gerechtshof, de apostolische signatuur. Door de dood van kardinaal Bruno is het H. College van kardinalen ver minderd tot 65 leden, van wie 21 Italianen en 44 niet-Italianen. Kardinaal Bruno was reeds gerui me tijd ernstig ziek tengevolge van leverkanker. Hij werd geboren in Sezza-dio, in het diocees Acqui, op 30 Juni 1875 en in 1898 priester ge wijd, nadat hij gedoctoreerd was in theologie en inkerkelijk en burger- lyk recht. Aanvankelijk was hij.re dacteur van de Acta van de H. Stoel. In 1905 werd hij benoemd tot vice- auditeur van de H. Congregatie van het H. Concilie en na de hervorming van de Curie door Paus Pi us X in 1910 werd hij overgeplaatst naar de Congregatie voor het Consistorie. Na enige jaren keerde hij terug bij de Congregatie van het H. Concilie en werd onder- secretaris, waarvan hij in 1930 secretaris werd. Tegelijkertijd belastte de Paus hem met verschillende andere posten, o.a. het secretariaat van de pauselijke Commissie voor de H. Schrift. In 1946 creëerde de H. Vader hem tot kardinaal-diaken. honderden millioenen franken", al dus de premier. Per jaar wordt gemiddeld ruim anderhalf milliard gulden aan het nationale inkomen onttrokken door de behandeling en verzorging van drankzuchtigen en door de gevolgen, die drankmisbruik heeft ten aanzien van de arbeidsprestaties en de mo raal van de bevolking. Intussen rijzen van vele kanten bezwaren tegen de voorgestelde maatregelen. Vooral het verbod om tussen vijf en tien uur 's ochtends sterke drank - wijn en bier uitgezon derd - te schenken, wordt heftig be- critiseerd. Het merendeel van de aan gekondigde maatregelen moet door het parlement worden goedgekeurd en men verwacht, dat de melkdrin- kende eerste-minister het hierbij hard te verduren zal krijgen. Gezagsondermijning in Indo-China De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft ver klaard, dat de acht leden van de Zoavo (Zuidoost Aziatische Ver dragsorganisatie) binnenkort bijeen zullen komen om de „acute dreiging" van communistische gezagsondermij ning in het verdragsgebied, in het bijzonder in Indo-China, te bespre ken. Dulles zei dit in de Senaatscom missie van buitenlandse zaken, ter ondersteuning van het verzoek van Eisenhower om het Zuido'ostaziati- sche defensieverdrag spoedig goed te keuren. Over de toestand in Zuid- Vietnam zei Dulles dat deze „niet bevredigend is en een zeer actieve bestudering van ons allen vereist". Over enkele dagen zou hij deze kwes tie bespreken met de Franse premier Mendès-France als deze in de Ver enigde Staten is. Zij trotseren grote gevaren Te Saigon hebben Katholieke priesters verklaard, dat zij de Viet- minh-troepen ervan verdenken, dat deze met opzet een massa-uittocht uit de delta van de Rode Rivier ver hinderen, waar sinds 23 October 20.000 Vietnamse boeren het commu nistische bewind zijn ontvlucht. Het 16.000 ton metende vliegdek- schip „Bois Belleau", het vlaggeschip van de Franse marine, wordt van daag te Saigon verwacht met 2000 uitgewekenen uit Noord-Vietnam. Reddingsschepen, die later in het Noorden aankwamen, vonden echter de stranden verlaten. Een Vietna mese priester, die dezer dagen te Saigon aankwam, opperde de veron derstelling, dat de Vietminh de vluchtelingen van de kust heeft .ver dreven. De Franse missie bij de internatio nale commissie voor toezicht op de naleving van het bestand heeft be kend gemaakt, dat de Vietminh tot dusver géweigerd heeft Franse oor logsschepen toe te staan om de ter ritoriale wateren van het communis tische gebied binnen te varen, ten einde R.K. vluchtelingen uit de Tonkinese delta op te halen. Door deze weigering zouden de uitgeweke nen zich in een zeer hachelijke positie bevinden, aangezien zij zich Grimmig is de strijd tussen de op standelingen in Algiers en het Fran se leger, dat de belangen van Frank rijk in dit gebied verdedigen moet. Hoe grimmig die strijd echter ook is, toch is er altijd nog wel tijd voor één moment van menselijkheid,-zoals de fotograaf er hier een op de gevoelige plaat wist vast te leggen. ophouden op een zandbank in de monding van de rivier de Traly. Een groep van de internationale commis sie is uit Hanoi vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. De bisschop van de Noordelijke provincie Boeitsjoe deelde mee, dat nog minstens 40.000 bewoners uit zijn bisdom willen uitwijken, terwijl ongeveer eenzelfde aantal de aan grenzende provincies Phatdiem en Thaihinh zou willen verlaten. Vol gens de bisschop hadden de commu nisten, toen zij de afgelopen zomer Boeitsjoe bezetten, alle bruggen op geblazen en alle veerponten verwij derd, zodat de boeren de provincie niet over land konden verlaten. Daarom trachtten zij met vlotten en sampans-schepen de Golf van Ton kin te bereiken, vaak onder grote gevaren. Zo waren er op een nacht ty een storm honderden personen vtrdronken. Sinds de deling van Vietnam zijn in totaal ongeveer 495.000 inwoners van Noord-Vietnam naar het Zuiden overgebracht. Oudste inwoonster van Den Haag werd vandaag 105 jaar. Mevrouw J. de Calonne-Meister vierde vandaag haar 105e verjaardag als oudste inw oonster van Den Haag en als een van de oudste van Nederland. De burgemeester van Den Haag, Mr. F. M. A. Schokking, kwam haar perso onlijk de hand drukken. VERJAARDAG Mgr. J. P. HUIBERS Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal ter gelegenheid van zijn ver jaar dag op 15 November a.s. recep tie verlenen aan de Religieuzen (Broeders en Zusters) en aan de le ken van 11 tot 12 uur, en aan de 'Priesters van 12 tot 1 uur. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 16 November geen audiëntie verlenen. De rol van de Moh. Broederschap De 32-jarige Mahomed Abdoel La- tif, een blikslager uit Cairo, heeft, als gemeld, 26 October j.l. een aan slag gepleegd op de Egyptische pre mier, luitenant-kolonel Gamal Nas ser. Gedurende een bijeenkomst te Alexandrië, belegd ter viering van de ondertekening der Brits-Egyptische overeenkomst over de status der Suez-kanaalzöne, loste Latif acht schoten op de minister-president, die een toespraak hield. De schoten mis ten, waarschijnlijk meae doordat een draad der verlichting werd doorge schoten. Een minister werd in de hand gewond. Woensdag stond Latif te Cairo te recht Hij heeft bekend het voorne men te hebben gehad luitenant kolonel Nasser te vermoorden (na zijn arrestatie had hij tegenover de politie verklaard „uit vreugde" in de lucht te hebben geschoten). Latif is lid van de „Mohammedaanse Broe derschap". Hij zeide onderricht te hebben ont vangen van de te Cairo wonende advocaat Hindawi Dweir. Dweir, die eveneens terecht stond, verklaarde, dat de Mohammedaanse Broeder schap voornemens was het huidige (militaire) bewind in Egypte met geweld omver te werpen, om daarna de macht aan zich te trekken. Een regeringsambtenaar zei als ge tuige, dat de Broederschap onder lei ding van de opperste gids Hodeibi van plan was de macht door geweld in handen te krijgen. President Na- guib zou eex*st gehandhaafd blijven als hoofd, van de republiek, maar uit de weg worden geruimd, nadat de Broederschap de regering daadwer kelijk in handen had om het land strict volgens Mohammedaanse wet te besturen. Plan-von Manteuffel Te Bonn is een plan van Hitiers generaal der Duitse weermacht, thans de liberale afgevaardigde von Man teuffel, om te komen tot de vorming van een verplichte burgerwacht naast de door het accoord van Parijs toe gestane twaalf Duitse divisies, met gemengde gevoelens ontvangen. Von Manteuffel is van mening, dat twaalf divisies niet kunnen zorgen voor een voldoende verdediging, in geval het Duitse gebied wordt aan gevallen. Hij acht de verdediging al leen verzekerd wanneer er een bur gerlijke dienstplicht wordt ingesteld, waardoor de mannelijke bevolking wordt verplicht dienst te nemen in landelijk georganiseerde burgerwach ten. Deze burgerwachten zouden naar de modernste eisen moeten worden uitgerust. De Parijse overeenkomst zou volgens Von Manteuffel de mo gelijkheid tot. het op de been bren gen van een burgerlijke militie bie den. Het voorstel van Von Manteuffel is door de Frankfurter Allgemeine uitbundig aangeprezen. Deze krant juicht over „het opnemen van de strijdbijl tegen orthodoxe militaire Monnet verlaat K.S.G. De president van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap Jean Mon net zal zich niet meer herkiesbaar stellen als zijn ambtsperiode op 10 Februari van het volgend jaar ver streken is. In brieven aan de regerin gen van de zes deelnemende landen verklaart Monnet dat hij vrij wil zijn om „in woord en daad te kunnen werken aan het tot stand brengen van een werkelijke Europese een heid". Als mogelijke opvolger van Monnet wordt de Franse oud-minis ter van buitenlandse zaken Robert Schuman genoemd. De ontslagaanvrage van Monnet was in Luxemburg een volkomen verrassing. Het was bekend dat hij ernstig teleurgesteld was over de Franse verwerping van de E.D.G. Monnet, die de geestelijke vader van de K.S.G. wordt genoemd, heeft al tijd verklaard dat deze organisatie slechts kon bestaan als het begin van een verder gaande Europese integra tie. Hij wist dat deze integratie door de verwerping van de E.D.G. voor onbepaalde tijd was uitgesteld. De laatst tijd rezen er ook moeilijkhe den met Mendès-France, die de macht van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. beperkt wilde zien. Mon net heeft niets losgelaten ov^r zijn verdere plannen voor de eenwording van Europa. Op 15 November a.s. opent de Scandinavian Airlines System een lucht lijn over de Poolcirkel tussen Kopenhagen en Los Angeles. In de nacht van 14 op 15 November, om precies te zijn vijf minuten na middernacht plaatselijke tijd, vertrekt het eerste toestel op deze lijn uit Los Angeles voor de tocht naar Scandinavië. In de avond van de 15e start cm 8 uur van het vliegveld Kopenhagen de machine, die in tegenoverge. stelde richting zal vliegen. Hoge gasten vliegen in de eerste vlucht mee experts". Een dergelijke militie is, aldus de Frankfurter Allgemeine, aangepast aan de moderne techniek, waarbij de beweeglijke legers de on dersteuning van een breed opgezette „Heimatschütz" niet zouden kunnen ontberen. De christelijke Kölnisch Rundschau daarentegen wijst het plan in de scherpste bewoordingen af. Niet al leen omdat het in het buitenland het vermoeden moet wekken dat het Duitslands toeleg is zijn leger niet tot de twaalf divisies te beperken, maar ook omdat deze krant bang is, dat dan de militairen het openbare leven volkomen zullen beheersen. Het Keulse blad vergelijkt Von Man- teuffels plan met Hitiers Wehrwolf en Volkssturm. VLUCHTELINGEN 1.163.000,— Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 79.000,— ontvangen. De totale opbrengst tot en met gis teren is daardoor gestegen tot 1.163.000,—. De opening van de lijn, die twee maal per week in beide richtingen gevlogen zal worden, heeft een fees telijk tintje gekregen. In beide toe stellen zullen zich een groot aantal gasten van de S.A.S. bevinden, die op Groenland en in Winnipeg diverse plechtigheden zullen bijwonen. Zo reizen in het toestel uit Kopen hagen o.a. mee Prins Axel van De nemarken, de minister-presidenten van Denemarken, Noorwegen en Zweden, journalisten uit de landen, waar de S.A.S. vestigingen heeft, en de president-directeur van de S.A.S. In de machine uit Los Angeles, die dan al geruime tijd onderweg is, be vinden zich o.m. de gouverneur van de staat Californië, de burgemeester Volgens berichten uit het uiterste Noorden van Zweden is het aantal wolven en beren daar de laatste ja ren angstwekkend snel toegenomen. Grote aantallen rendieren zijn reeds aan deze roofdieren ten prooi geval len. De Laplanders, die dikwijls grote rendierkudden bezitten hebben hier door ernstige verliezen geleden. van Los Angeles, terwijl in Winipeg vertegenwoordigers van de Canadese regering o.m. de minister van trans port zullen instappen. Door de plechtigheden onderweg zullen de eerste machines langer over het traject doen dan wanneer de lijn voor passagiers opengesteld is. Dan duurt de reis van Kopenhagen naar Los Angeles 27 uur en wordt de rou te in omgekeerde richting in 24 uur gevlogen in verband met het tijds verschil. Op de normale lijndienst zal ook een tussenlanding worden ge maakt in Edmonton. De machines op de openingsvlucht zullen elkaar ergens in het luchtruim tussen Groenland en IJsland passe ren. De toestellen op deze lijn zullen gevlogen worden door speciaal opge leidde bemanningen. De S.A.S. heeft hierbij de nodige ervaring opgedaan tijdens een aantal proefvluchten over de Pool in de afgelopen jaren. Speciaal voor de ontvangst van passagiers en mogelijk ook voor het wisselen van bemanningen onderweg is op Groenland een hotel gebouwd. De vliegtuigen op de „Pool-lijn" worden door de S.A.S. ook al ge bruikt op de lijnen naar ;New York en Zuid-Afrika en worden door de maatschappij „Royal Viking de Luxe" genoemd. Zij bieden plaats aan 50 passagiers ,van wie een tiental des nachts in bedden kan slapen. De ove rige passagiers zullen met ligstoelen genoegen moeten nemen. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 u.) KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen en een enkele verspreid optredende bui. Morgen weer toenemende bewolking en later op de dag re- gen. Matige tot krachtige en la- ter mogelijk tot hard toenemen de wind tussen West en Zuid. Lagere temperaturen. 13 Nov.: zon oj 7.55 en onder 16.53; maan op 19.20 en onder 11.32 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen 4 c STOCKHOLM half bew. 8 OSLO licht be'w. 8 KOPENHAGEN licht bew. 9 LONDEN regen 14 AMSTERDAM regen 12 BRUSSEL geheel bew. 12 PARIJS geheel bew. 13 BORDEAUX zwaar bew. 12 GRENOBLE zwaar bew. 5 NICE onbewolkt 11 WARSCHAU nevel 4 BERLIJN zwaar bew. 8 FRANKFORT motregen 6 MUNCHEN nevel 1 ZURICH mist 2 GENEVE licht bew. 0 LOCARNO onbewolkt 1 WENEN nevel 2 INNSBRUCK mist —2 Korreltje Pas wanneer de hyena voorbij is, beginnen de honden te blaffen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1