Mogelijkheid door belastingverlaging de vergeten groepen te helpen &pp,ev&eueCfïe&&e% aan de M.CL.V.Ü. in ouö tand Vrijgave van gereserveerde honoraria der huisartsen Bartje vond het geluk bij een Gronings vrouwtje van steen Een geel driehoeksteken voor vrachtauto's met aanhang Zweedse Meuten Achoat aaat Scfiauiuen ÜXuiazCand Een prozaïsch gemis verduistert de wittebroodsweken voor velen DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 TWEEDE KAMER Gistermiddag zijn in de vergade ring der Tweede Kamer de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voortgezet. De minister van financiën, de heer VAN DE KIEFT, merkt op, dat een minister van financiën over enig optimisme moet beschikken als mer nagaat wat er in de acht redevoerin gen van gisteren is gezegd en ge vraagd. Gezegd is, dat het uitgaven-niveau aanmerkelijk zou kunnen worden verlengd. Spr. merkt op, dat met de grootst mogelijke nauwkeurigheid wordt toegezien op de uitgaven. Een vergelijking tussen de cijfers van 1954 en 1955 doet dat zien. Spr. herinnert er aan, dat verleden jaar voor allerlei doeleinden door de Kamer subsidies zijn gevraagd. Thans wordt gevraagd het uitga venniveau rigoureus te verlagen, maar tot Kerstmis zal de Kamer week in week uit aandringen op ver hoging der uitgaven. Het ambtenarenkorps. Met betrekking tot het ambtena- renbeleid zegt spr., dat de raad voor rijkspersoneelsaangelegenheden elke aanvraag van een departement om personeel of om positieverbetering krijgt te beoordelen. Het personeels beleid wordt zeer zorgvuldig gevoerd, al zullen er fouten gemaakt kunnen worden. Naar sprekers oordeel zijn de op merkingen, dat er bezuinigd moet worden en dat er te veel personeel is, te vaag. Men moet z.i. aangeven wat men precies bedoelt. De ramingen. Uitvoerig bespreekt de minister daarna de opmerkirigen volgens welke aan de ramingen weinig waar de zou moeten worden gehecht. Hij herinnert er aan verleden jaar bij de begroting reeds verklaard te hebben, dat men geen betere me thode van raming heeft kunnen vin den. Hij heeft om adviezen van de Kamer gevraagd, maar deze niet ontvangen. De gevolgde methode is tot nu toe de beste gebleken; ze wordt met grote nauwkeurigheid toe gepast. Men werkt met goed gefun deerde, door wetenschappelijke men sen getoetste ramingen. Ieder, die op sprekers plaats zou staan, zou het zelfde moeten doen. Voor de wenselijkheid van het doén van belastingvoorstellen zegt spr. conjuncturele en budgetaire overwegingen te hebben doen gelden, zoals in, de millioenennota is uiteen- ge'iët. Er wordt naar gestreefd de belas tingvoorstellen zo spoedig mogelijk in te dienen, opdat de verlagingen per 1 Juli 1955 kunnen ingaan. Op de details betreffende een huuregalisatiefonds zegt spr. thans nog niet te kunnen ingaan, omdat er nog generlei overleg met de minister van wederopbouw en volkshuisves ting is geweest. Wat de vennootschapsbelasting aangaat zegt spr., dat de beslissing aan de Kamer blijft. Na het standpunt der regering tot afwijzing van revaluatie nader te hebben verdedigd, verklaart de mi nister, dat de Kamer bereid moet zijn, als zich vraagstukken van so ciale of culturele aard voordoen, die geld kosten, dat geld op te brengen. Het moet uit de belastingen komen. De staatssecretaris van financiën, de heer VAN DER BERGE, wijdt een beschouwing aan de belasting plannen en aan de algemene tech nische herziening. De verlagingen zullen liggen in de persoonlijke sfeer en niet in die van de ondernemingen. De ondernemers- raad blijft er dan toch niet buiten. Ten aanzien van de vennootschaps belasting zegt de staatssecretaris van oordeel te zijn, dat er geen afspraak is geweest. Deze kwestie kan worden nagezocht Maar het lijkt'hem beter dit uit te stellen. Het ontwerp zal t.z.t. op zijn merites moeten worden beoordeeld. O.m. geeft hij te kennen, dat het bij de belastingverlagingen de bedoe ling is te komen tot matiging der progressie. Het is niet de bedoeling de ongehuwden minder te verlagen dan de gehuwden. Spr. merkt op, dat de vermindering beperkt wordt door het bedrag dat beschikbaar is. Door de wijziging der vermogens belasting zullen de kleine bezitters geholpen kunnen worden. Het lijkt hem overigens ook moge lijk in de sfeer van de directe belas tingen achtergebleven groepen tege moet te komen. Aan afschaffing der opcenten op de grondbelasting ten behoeve van de vergeten groepen zijn grote be zwaren verbonden. De voorstellen tot huurverhoging hebl nog geen vaste vorm aange nomen, zodat geen mededelingen kunnen worden gedaan over de netto baten uit de huurverhoging. De enige indicatie, welke ten deze is gegeven is, dat 5 verhoging een bate van 5 a 10 millioen gulden aan belasting zou opleveren. O.m. deelt spr. mede te hopen, dat hij over enkele maanden aan de Ka mer kan zenden een algemene wet voor de rijksbelastingen het ont werp is thans naar justitie gezonden welke vooraf zou moeten gaan aan de technische herziening en de heffingswetten. Bij de replieken verklaart de heer HOFSTRA (P. v. d. A.) o.a., dat hij op enige punten niet bevredigd is door het antwoord van de minister. Deze heeft z.i. niet voldoende argu menten aangevoerd om de belasting verlaging reeds op 1 Juli 1955 te doen ingaan. Spr. ziet geen enkel argument, dat dit zou wettigen. De heer VAN LEEUWEN (WD) zegt, wat het personeelsbeleid aan gaat, dat het veel gemakkelijker is iemand niet aan te stellen dan te ontdekken waar iemand duimen zit te draaien. Zitten er niet te veel mensen op de ambassades? vraagt spreker. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) verklaart niet bevredigd te zijn door de mededelingen van de minister over het uitgavenniveau. De heer VAN DE WETERING (CH) zegt verontrust te zijn door het feit, dat de millioenenlast der be grotingen steeds toeneemt. Er wordt te gemakkelijk over de overheids financiën gedacht. De heer LUCAS (KVP) geeft te kennen, dat het antwoord van rege ringszijde hem op enige punten heeft teleurgesteld. De heer GORTZAK (CPN) dringt aan op verlichting van de lasten, die drukken op het gezin van de wer kende vrouw. De heer WELTER (KNP) bepleit o.a. de wenselijkheid van de instel ling ener commissie, welke zou heb ben na te gaan of en zo ja waar te bezuinigen is. Te half zeven wordt de vergade ring verdaagd tot morgenmiddag een uur. De voorlopige standaard-overeen komst ziekenfonds-huisarts 1954 be vatte een voorlopige regeling van het basis-honorarium van huisartsen. Volgens deze voorlopige regeling be talen de algem. ziekenfondsen in af wachting van de definitieve regelin, aan de huisartsen over ten hoogste 3000 zielen per arts een honorarium van 7 en over het aantal zielen per fondsen verzocht, de sedert 1 Juli 1953 gereserveerde bedragen zo spoe dig mogelijk aan de desbetreffende artsen over te maken en tot 1 Jan. 1955 de huisartsen te honoreren overeenkomstig de regeling, zoals deze thans gewijzigd is. Uiteraard is het bovenstaande al leen van toepassing ten aanzien van artsen, wier overeenkomst met het arts boven 3000 tot en met 4000 een ziekenfonds door de raad is goedT gekeurd of mag worden geacht te zijn goedgekeurd, aldus een commui, niqué van de ziekenfondsraad. (Ons land telt ongeveer 220 hui< artsen, bij wie meer dan 4000 zieken' fondspatiënten staan ingeschreven.; Red.) honorarium van 5 per ziel per jaar. Voor wat betreft het aantal zie len boven 4000, is het honorarium eveneëns op 5 per ziel per jaar ge steld, maar er was bepaald.dat daar van 2 door de fondsen zou worden gereserveerd. Later hebben door partijen aange wezen economische deskundigen verklaard, dat uit te hunner beschik king gekomen enquête-materiaal voorlopig kan worden geconcludeerd, dat de vermindering der kosten van niet -apotheekhoudende huisartsen praktijken zodanig is, dat zij kan worden geacht te zijn gedekt dooi de bestaande vermindering van het honorarium van 7 voor de eerste 3000 zielen tot 5 daarboven. Daar om verklaarden de deskundigen, dat geen aanleiding bestond ,de blokke ring van 2 per ziel boven 4000 zie len te handhaven. Als gevolg hiervan hebben de or ganisaties van algemene ziekenfond sen en de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst gezamenlijk besloten, dat de reservering ongedaan wordt gemaakt en het hoofdelijk per arts gereserveerde bedrag wordt uitbe taald. De ziekenfondsraad heeft dit besluit goedgekeurd. De voorzitter van de ziekenfonds raad heeft aan de algemene zieken-1 Admiraal Creasy, Opperbevelhebber van het Kanaal-Commando van de N.A.V.O. brengt een tweedaags be zoek aan ons land, waar hij o.m. een aantal besprekingen zal voeren met v.l.n.r.: Staatssecretaris H. C. W. belangrijke regeringspersoonlijkhe- Moorman; luitenant-admiraal George den. Woensdag werd de admiraal o.m. I E. Creasy; minister ir. C. Staf en vice- ontvangen door de minister van Oor-1 admiraal A. de Booy, bevelhebben der log en Marine, ir C. Staf. We zien hier zeestrijdkrachten. KATHOLIEKE VERKENNERS - BEWEGING GAAT JUBILEREN. In April 1955 is het 25 jaar gele den dat het Ned. Episcopaat zijn goedkeuring gaf aan de oprichting van katholieke verkennersgroepen in Nederland. De verkenners van de kath. jeugd beweging willen thans hun dankbaar heid heirvoor tonen. Men wil een col lectief geschenk van de kath. verken ners aan de bisschoppen aanbieden in de vorm van een fonds ter bevor dering van de opleiding van pries ters en de roepingen daartoe. De verkennersgroepen in het hele land zullen de benodigde gelden bij eenbrengen door allerlei activiteiten. VAN STEIGER GEVALLEN EN GEDOOD. De 38-jarige II. Moes uit Amers foort is gistermorgen tijdens werk zaamheden op een militair bouw werk aan de Leusderheide van een veertien meter hogte steiger gevallen. De man was .op slag dood. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. Groningse studenten hadden hem ontvoerd Bartje, het parmantige kereltje, dat uit de boeken van Anne de Vries gestapt was om ter ere van de 50ste verjaardag van zijn geestelijke va der het stadspark van Assen te sie ren, was gistermorgen plotseling van zijn standbeeld verdwenen en had slechts een briefje achtergelaten, waarop te lezen stond; „Bartje heeft het geluk gevonden". Nu-was het iedereen in Assen wel bekend, dat Bartje een geheel boek lang dat geluk aan het zoeken was geweest en ook wist men, dat het een hele opgave voor het levenslustige kereltje moest zijn om maar voort durend op een stenen voetstuk te staan, maar men had toch het ver moeden, dat Bartje niet uit eigen beweging zijn vaderstad verlaten had en de Asser politie ging ijverig op speurtocht om Bartje weer terug VERZOEK A.N.W.B.: Opleggers doodsgevaar van de weg Naar aanleiding van vele door de A.N.WJ}. ontvangen klachten van wielrijders, die zijn aangereden door de aanhanger achter een vrachtauto, is het C.B.S. verzocht naar dit type ongevallen een onderzoek in te stel len. De uitkomst van dit onderzoek over de jaren 1951 en 1952, geeft een dergelijk ernstig beeld, dat de A.N. W.B. er met klem bij de minister van Verkeer en Waterstaat op heeft aan gedrongen ten spoedigste maatregelen voor te schrijven ter voorkoming van deze ongevallen. Smalle straten. Het is opgevallen, dat dit soort ongevallen zich voornamelijk af speelt op smalle wegen en straten, waar de wielrijder zich door het rake lings passeren van de vrachtauto in het nauw gebracht voelt en zich di rect nadat de auto is gepasseerd weer naar links begeeft. Op dat ogenblik wordt de wielrijder gegrepen door de aanhanger, waarop hij niet was be dacht, omdat daarvoor geen waar schuwing in visuele zin aanwezig was. Uit het door het centraal bureau voor de statistiek ingestelde onder zoek blijkt dat in 1951 en 1952 in totaal 251 van dit soort ongevallen zijn voorgekomen, met als gevolg 18 do den en 61 ernstig gevonden. Geel driehoeksteken. De A.N.W.B. heeft thans de minis ter vanVerkeer en Waterstaat verzocht verplicht te stellen, dat vrachtauto's die een aanhanger voorttrekken een bij avond verlicht geel driehoekste ken aan de rechter voorzij de voeren. Een naar de mening van de A.N.W. B. geheel afdoende maatregel is de beveiliging door enige grote busmaat schappijen toegepast, namelijk het sen trek-bus en aanhanger, waardoor deze combinaties visueel één geheel vormen. Losgeraakte aanhangwagens gevaar voor de weg. In 1952 zijn ook 154 ongevallen met losgeraakte aanhangwagens geschied. Dit heeft het C.B.S. bekend ge maakt. Dit hoge aantal demonstreert vol gens de A.N.W.B. hoe noodzakelijk het is, dat aan het vraagstuk der on deugdelijke koppelingen ten spoedig ste aandacht wordt besteed. Nog steeds is deze materie volgens de bond op een uiterst onbevredigende manier geregeld. Vele vrachtauto's met aanhangwagens, die op onoor deelkundige en onvakkundige wijze aan elkaar zijn „geprutst" blijven een gevaar op de weg vormen. ORGANISATIE KATH. AMBTENAREN ONTOEREIKEND. „De structuur van onze organisatie en die van de andere katholieke be ambten-bonden zal de bijzondere aandacht in de naaste toekomst vra gen", aldus verklaart de heer C. J. Kriek; secretaris van de Kath. Bond voor Administratief en Verkopend Personeel in het jaarverslag der orga nisatie. Niet vanwege de structuur als zo danig maar in het grondige besef dat wij er met de bestaande organisato rische toestand niet komen. Indien de beambten volop willen medespe len daar waar hun belangen liggen, dan zullen zij als een éénheid, met volledige waarborgen van hun eigen- aanbrengen vanwbrede, wit geverfde soortige groepsbelangen, naast de ar- flexibele banden ter weerszijden tus- beiders moeten optreden. AMOR AARZELT IN AMSTERDAM Verschillende Amsterdamse paartjes, die enkele weken geleden getrouwd zijn, hebben in hun wittebroodsweken reeds op pijnlijke wijze ondervonden, dat het opzetten van een nieuw huishouden duizend-en-een voorzieningen eist en dat het missen van één onderdeeltje tot de meest grote narigheid kan leiden, al is de liefde nog zo groot. Na jaren wachten kregen tientallen hoofdstedelijke paartjes een woon vergunning en -toewijgzing thuis en verheugd renden .zij. naar het stadhuis. Tijdens een stijlvolle plechtigheid, welke werd gekenmerkt door vele woorden van oprechte vriendschap, heeft de Zweedse gezant in Neder land, de heer S. C. Dahlman, Woens dag te Oosterland op Schouwen-Dui- veland de overdracht en in wijding verricht van de eerste Zweedse kleuterschool, welke ocm- pleet met inventaris aan de door de watersinood van 1 Februari 1953 zo zwaar getroffen ge meente werd geschonken. De schen king ging uit van de Zweedse vereni ging „Radda Barnen" (redt het kind) en kwam tot stand door bemiddeling van het Nederlandse Jeugd Roode Kruis, in het raam van de Zweedse hulpactie voor de toenmalige Neder landse rampgebieden, onder welke Schouwen-Duiveland een belangrijke plaats innam. Foto: de kinderen ne men gretig bezit van het moderne spelmateriaal, waaronder muziekin strumenten om het muzikale gehoor te ontwikkelen. Achter de tafel v.l. n.r.: de Zweedse gezant, S. V. Dahl man, burgemeester S. W. A. Laurence van Oosterland en mevr. Dahlman. Hun ren naar het nieuwe nestje werd echter geremd, toén zij tot de ontdekking kwamen, dathun huisje compleet was op de closetpot ten na. Deze attributen moeten uit de Oostzone van Duitsland komen en daar schijnt iets aan het vijfjaren plan geschort te hebben, want de le vering wordt niet uitgevoerd. Nu maakt Nederland zelf wel een gering aantal van deze onmisbare ge bruiksvoorwerpen, maar de productie is niet in staat om aan de vraag te voldoen. Diepbedroefd staan de Amsterdam se paartjes voor de woning, die door afwezigheid van een zó prozaïsch on derdeel voor hen gesloten blijft. •We doen, wat we kunnen, vertelt de importeur, maar we staan volko men machteloos en het is niet erg' waarschijnlijk, dat de zending spoedig zal arriveren. I te vinden. Gebeurt iets dergelijks in het Wes ten van ons land, dan wacht de po litie daar een zware tocht, want niet voldoende is dan soms, dat zij een onderzoek instelt in Amsterdam, Lei den, Delft en Rotterdam, maar ook Utrecht, Nijmegen, Wageningen en Tilburg hebben hogescholen en uni versiteiten In Noord-Nederland is dat alles veel eenvoudiger cn de politie toog dan ook onmiddellijk naar Gronin gen. Verscholen voor het politionele oog stond Bartje daar in een serre en dacht met weemoed aan de ge lukkige uren, die hij in Assen door gebracht had. Hij was nu eenmaal van steen en hij kon niet meer wen nen onder de gewone mensen. In de avonduren wist Bartje te ontsnappen en rende naar het Gro ningse stadspark, waar hij troost en bemoediging vond bij de tientallen figuren, die hier ook als taak ge kregen hebben om in steen de mens tot vermaak en vermaan te zijn. De politie was Bartje toen echter al op het spoor en zij drong het park binnen, waar zij haar schijnwerpers op ieder beeld lieten dwalen. Na enig zoeken zag de sterke arm het kleine Bartje parmantig staan naast een klein vrouwtje, dat het Noorderplantsoen siert. Men heeft Bartje in de wagen ge zet en op transport naar Assen ge steld. SLECHT WEER-— SLECHTE VERDIENSTEN Vragen over landarbeider» Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Haken, heeft het ministe rie van Landbouw en Visserij geant woord, dat aan los-vaste landbouw- arbeiders bij slecht (onwerkbaar) weer het voor hen geldende tijdloon doorbetaald moet worden. Deze cate gorieën arbeiders zullen dus geen fi nancieel nadelige gevolgen kunnen ondervinden van het slechte weer van de laatste weken. Aan de losse arbeiders, die niet speciaal voor accoord-werk zijn aan genomen, wordt bij onwerkbaar weer 80 pet. van het voor hen gelden de loon doorbetaald, behoudens, dat het eerste half uur verzuim per dag met een maximum van twee uur per' week voor rekening van de arbeider komt. Voor losse arbeiders, die speciaal voor accoord werk zijn aangenomen, is by de vaststelling van de tarievei met verlet wegens onwerkbaar weer re kening gehouden. Het is niet uitgeslo ten, dat werknemers van de laatste categorie ten gevolge van het slechte weer minder hebben verdiend dan normaal, vooral nu het regenverlet optreedt gedurende de periode, waar in deze groepen veelal hoge lonen verdienen. Wat de losse arbeiders betreft, is de staatssecretaris van oordeel, dat 't in de eerste plaats op de weg ligt van de betrokken organisaties van werkgevers en werknemers om, in dien nodig, volgens de gebruikelijke procedure een aanvullende voorzie ning te treffen, cq. voor te stellen. De staatssecretaris acht het niet juist aan deze fundamentele gedragslijn te tornen door van zijn kant maatrege len te nemen. JONGEN ONDER ZANDAUTO. Het negenjarig zoontje van de fa milie Van der Ende is gistermiddag omstreeks twee uur door een zand- auto overreden t i op slag gedood» Het ongeluk gebeurde toen het jongetje viel op het moment dat hij de zandauto met zijn fiets passeer de. Hij kwam met de borst onder een der wielen van de auto, dio slechts met matige snelheid reed. Omtrent de toedracht van het onge val wordt een onderzoek ingosteLcL

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9