Ondanks de scherpe ondervragingen blijven alle getuigen bij hun vroegere verklaringen Gaf politie vechtlustige vlechter de eerste klap? Door een uitvinding is autowiel zeer snel te verwisselen „Kogeltje goed te schieten eist wel degelijk grote handigheid" DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BERKELSE MOORDZAAK IN HOGER BEROEP Tragisch duel tussen verdachte en schoonmoeder In de ochtendzitting van de eerste procesdag van het Hoger Beroep, in gesteld door de Berkelse arts, die verdacht van moord op zijn vrouw tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, werd als laatste getuige gehoord de moeder van het slachtof fer, die bij het sterven van haar dochter aanwezig is geweest. De getuige herhaalde weer haar vroegere verklaring, dat het slacht offer op de bewuste avond opgewekt en gezond was, totdat verdachte haar een drank toediende. Na het opdrin ken hiervan trad vrij spoedig de dood in. Tijdens de doodstrijd zou getuige verzocht hebben om een andere arts te raad plegen, doch verdachte had veklaard, dat er toch niets meer aan te do aft was. De president van het Gerechtshof toonde zich verbaasd over een op merking van verdachte kort na het overlijden van zijn vrouw, dat hij sectie op het lijk wilde toepassen. Verdachte antwoordde hierop, dat het hem niet had kunnen bevredigen, dat de doodsoorzaak onbekend was, maar de president meende, dat een man, die zo juist zijn vrouw verlo ren' heeft, niet wetenschappelijk pleegt te denken. Een sfeer van haat. In de middagzitting begon de ver dediger van de arts, mr. Huygens, met een kruisverhoor van de moe der van het slachtoffer. Met deze ondervraging, die zo nu en dan onderbroken werd door een woordenwisseling tussen de arts en zijn schoonmoeder, kwam op pijnlijke wijze de haat tot uiting, die deze mensen elkaar toe moeten dragen. Nadat de verdediger aan getuige gevraagd had, of zij op de hoogte was van het vermoeden van haar schoonzoon,die een hersengezwel bij haar dochter aanwezig achtte, antwoordde getuige ontkennend: „Mijn schoonzoon en ik spraken bij na nooit met elkaar". „Maar ter zitting van de recht bank hebt u verklaard dat uw schoonzoon u had verteld, dat' uw dochter aan toevallen leed?" dring de verdediger aan. ,,Dat herinner ik me niet meer; mijn dochter was zeer opgeruimd en vrolijk toen ik haar opzocht, vlak voor haar dood". De president bewees met de voor de rechtbank afgelegde verklaring, dat getuige wel degelijk op de hoog te was met het vermoeden van haar schoonzoon. Op een gegeven ogenblik kwam de wreedheid ter sprake van verdach te, die zijn vrouw geschopt zou heb ben en met een sigaret gebrand. „Er waren zoveel van deze din gen", zeide getuige. Terechtwijzing. „De drie kinderen van uw dochter zijn toch aan uw hoede toever trouwd?" vroeg de verdediger. „Hebt u voor deze kinderen de oudste is zes jaar verborgen gehouden in welke verschrikkelijke omstandighe den him vader verkeert?" „Ik heb er niets van gezegd", zei- de getuige. „Er is iemand die aan het oudste, kind heeft verteld waar zijn vader is, Want het jongetje heeft eens gezegd: „Vader zit in de kast met vijf sloten erop. Ik heb dit echter zeker niet verteld". De verdachte vroeg hierna aan ge tuige of zij inderdaad had verteld dat hij zijn kinderen zeer slecht be jegende. Zijn schoonmoeder ant woordde hierop bevestigend. Het dienstmeisje, dat tijdens de raadselachtige dood van de dokters vrouw in het gezin werkzaam was, wordt hierna gehoord. Het meisje maakt een schuchtere indruk en voelt zich kennelijk niet op haar gemak in de getuigenbank. „Weet u nog, dat de doktersvrouw op de ochtend van die fatale 24e Sep tember doodziek in bed lag?" was een van de vragen, welke mr. Huy gens stelde. „Nee, mevrbuw lag die morgen niet ziek in bed", antwoordde het meisje. „U weet alles zo prachtig", zeide mrè Huygens, „vertelt u mij dan eens. „U weet alles zo prachtig", inter rumpeerde de president met een be rispende stem. „Het gaat nu juist zo goed, mijnheer Huygens. Laten we de sfeer nu niet bederven Dit is toch geen opmerking". „Nee, zeker niet mijnheer de pre sident", zei de verdediger. Bijtende woorden. De apothekers-assistente, de vol gende getuige, had niets toe te voe gen aan haar reeds eerder afgeleg de verklaring. Zij had van de arts opdracht ge kregen 1 gram cyaankali te bestel len bij een Rotterdamse firma. Dit bevreemdde haar zeer omdat zij de vertegenwoordiger van deze firma de volgende dag verwachtte. Voorts be trof het geen gebruikelijke bestelling. Enkele dagen voordat het slachtv offer stierf had getuige gezien, dat het sluitzegel en de kurk van het flesje cyaankali waren geschonden. De arts en zijn vroegere assistente wisselden lange tijd bijtende woor den met elkaar, althans de arts tot zijn assistente. „Zij moest altijd het laatste woord, hebben; zij wist het al tijd beter; hij had die ene gram cyaankali voor een proef nodig". Voorts had getuige gemerkt, dat er in de apotheek „gerommeld" was en, dat het haakje op een van de deuren van het gifkastje niet gesloten was. Dit wees er volgens haar op dat er iemand in was geweest omdat zij altijd het haakje wel sloot. Verdachte sprak ten stelligste de opmerkingen van zijn vroegere as sistente tegen, diè er op zouden kun nen wijzen dat hij schuld aan de dood van zijn vrouw zou hebben. Het werd, naarmate de middag verstreek, donker in de zaal. Boven de tafel van het hof brandden twee lampen. „Deurwachter", vroeg de presid- dent, „vraag eens of het licht aan gestoken kan worden?" „Dat heb ik al gedaan, mijnheer de president", antwoordde de deur wachter. „Alle lampen branden al". De president schorste hierop de zitting enkele minuten om enige bu reaulampen te laten aanbrengen voor de procureur-generaal en de verde diging. Hartelijke ontvangst! Tenslotte vroeg verdachte nog een en ander aan zijn vroegere assisten te over zaken die zich in de apo theek hadden afgespeeld. De ant woorden welke hij kreeg waren ech ter steeds zo, dat hij er geen juri disch voordeel uit kon behalen. Mr. van 't Hof Stolk, de tweede verdediger voor de Berkelse arts, vroeg naar aanleiding van de onder vraging van de assistente, aan dr. Nelemans, getuige-deskundige, of het moeilijk is in ons land voor een particulier om cyaankali te kopen. „Nee, het is zeer eenvoudig voor iedereen om deze stof te kopen", ant woordde deze. Voorts werd het thans 21-jarige dienstmeisje gehoord, met wie de arts een ongeoorloofde verhouding heeft gehad. Verdachte had vrijwel direct nadat zij bij hen in dienst was, intieme toenadering tot haar gezocht. Het meisje was hij de familie weggegaan toen de doktersvrouw de verhouding had bemerkt. Kort daarna was zij naar Doetinchem gegaan. De arts had haar daar nog een enkele maal in de zomer van 1952 bezocht en haar enkele malen gevraagd met hem te trouwen. Zijn vrouw verkeerde vol gens hem in levensgevaar omdat zij een hersentumor zou hebben. Mr. Huygens vroeg: „Is het juist dat u na uw verklaring voor de rechtbank door de apothekers-as sistente en de schoonmoeder van de arts hartelijk werd ontvangen en dat ze zeiden: „Je hebt je kranig gehou den?" „Ik werd hartelijk ontvangen", ant- woorde het meisje. „U hebt op mij de indruk gemaakt dat u meespeelt in het algemene or kest om de dokter de das om te doen", zei mr. Huygens op een ge geven ogenblik toen de antwoorden van deze getuige slechts traag en vaag kwamen. Onnodige comedie. Det 34-jarige zuster van het meisje Vertelde hierna, dat het dienstmeisje na het ontslag enige tijd bij haar heeft gewoond, zodat zij niet onmid dellijk naar haar ouders terug be hoefde te gaan. Dit zou anders een vreemde indruk kunnen maken. Het 18-jarige zusje van het dienst meisje had slechts een korte verkla ring af te leggen. Tegen haar zou de arts eens gezegd hebben, een klein flesje in de hand houdend: „Als mijn vrouw komt te sterven, dan neem ik dit in, en ben ik binnen een uur ook weg". „Verdachte, uw vrouw is gestor ven, waarom hebt u dan niet dat ver gif ingenomen? Waarom dan een der gelijke comedie tegen een vreemde?" vroeg de president. „Ik kan me niet herinneren, dit ge zegd te hebben", antwoordde de arts. Onnodige vragen. De gewezen aalmoezenier bij het huis van bewaring, pater G. C. Ver haar, thans kapelaan, werd op ver zoek van de verdachte gehoord. Ver dachte stelde hem enige vragen. „Is het juist dat ik u heb gezegd, buiten de biecht om, te denken dat mijn vrouw zelfmoord heeft ge pleegd?" VToeg verdachte. „Ik kan hierop niet antwoorden, want dit schendt mijn ambtsgeheim", antwoordde pater Verhaar. „Heb ik u gezegd de schuld op mij te willen nemen als dit in het belang van mijn kinderen zou zijn?" „Ook hierop kan ik niet antwoor den". „Al mijn gesprekken, met deze ver dachte", zo vervolgde pater Verhaar, „vallen nu onder het ambtsgeheim; ik kan dus zijn vragen niet beant woorden". Te omstreeks kwart over zes schorste de president hierna de zit ting tot hedenochtend. VALS PROCESVERBAAL De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft gistermor gen tegen een 30-jarige wachtmeester der rijkspolitie drie maanden gevan* genisstraf geëist wegens het opmaken van een vervalst proces-verbaal. Naar aanleiding van een conflict, in de avond van 1 Mei 1.1. te Elsloo, met een 22-jarige vlechter, had de wachtmeester over het gebeurde een ambtsedig proces-verbaal opgemaakt. Hierin had de verbalisant het laten voorkomen, alsof genoemde vlechter de politieman het eerst had geslagen en bloedig aan de mond verwond, waarna de wachtmeester uit zelfver dediging met de gummistok had terug Enkele getuigen hadden in Augus tus echter reeds verklaard, dat de wachtmeester het eerst gewelddadig was opgetreden, en de politieman dan ook op 12 Augustus wegens mis handeling veroordeeld tot 100. boete. Uitdaging. Nu stond de wachtmeester ook nog eens terecht wegens vervalsing van het door hem opgemaakte proces-ver. baal. Verdachte ontkende deze ver valsing wel, maar een reeks getui gen stelde opnieuw het tegendeel vast. Wederom bleek, dat de politie man, waarschijnlijk geprikkeld door een spottende vraag Van de vlech ter naar het door de wachtmeester opgelopen blauwe oog, deze bij zich had geroepen en hem toen na een korte woordenwisseling, het éérst, en met een gummistok, had Meineed. Het optreden van de vlechter was onjuist en uitdagend, hetgeen de pre- Gistermorgen werd in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag de rechtzaak tegen de Berkelse arts in hoger beroep behandeld. De getuigen-deskundige, Dr. E. Hoele, psychiater bij dé Ursula-kliniek te Wassenaar, betreedt het gerechtshof. DUITSER VERGISTE ZICH! Trapte tramdeur in „Die heeft blijkbaar nog niets ge leerd, hij heeft waarschijnlijk ge dacht, dat hij hier nog „thuis" was". Deze woorden sprak de Amster damse politierechter naar aanleiding van het verhaal, dat een trambe stuurder, als getuige opgeroepen, had gedaan. Het ging hier om een 41-jarige Duitser, die er van beschuldigd werd een deur van het trambalcon van lijn 13 in Amsterdam te hebben inge trapt. De trambestuurder vertelde, dat de Duitser op het voorbalcon wilde in stappen. De bestuurder verwees hem naar het achterbalcon, maar daar nam de Duitser geen genoegen mee. Hij sputterde hevig tegen, waarop de bestuurder, om te verhinderen, dat de man bij het wegrijden op de tree plank zou springen „hij stond daar kennelijk op te wachten" de deur dicht deed. Volgens de bestuurder heeft de Duitser toen de deur inge trapt, waarbij een ruit brak. De officier van justitie zei: „Hij was kennelijk in de war; dacht dat heli 1944 was in plaats van 1954" en vroeg tegen de Duitser, wiens zaak bij verstek werd behandeld, veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter legde de Duitser een week gevangenisstraf op. sident der rechtbank heel duidelijk liet blijken. Maar ook de officier van justitie die deze hele kwestie een trieste zaak vond achtte het niettemin zeer ernstig, dat een politiemap in een officieel, ondef- ambtseed opgemaakt proces-verbaal en om een gemaakte fout van zich zelf te dekken, een voorstelling van zaken gaf, welke onjuist was. Men was hiermee terecht gekomen op het terrein van meineed. In het belang der rechtsorde en ter bescherming der hoge waarde van een proces-verbaal, vroeg het O.M. een onder deze omstandigheden zwa re Straf, n.J. drie maanden gevange nisstraf. Carrière op 't spel. Mr. H. Sanders, Maastricht, erken de, dat het gewraakte proces-verbaal in zijn aanloop niet juist was, althans, dat verdachte niet kon bewijzen het eerst geslagen te zijn. Spr. betreurde de daad van deze politieman, die ove rigens een goede en betrouwbare functionaris was. Afgezien van de zeer onaangename en uitdagende aan leiding voor het optreden van de wachtmeester tegen de vlechter, mocht het goede verleden van de po litieman pleiten. Als deze tot gevan genisstraf wordt veroordeeld, is het met zijn polit'ionele loopbaan gedaan. Mr. Sanders drong er daarom bij de rechtbank op aan een andere straf te overwegen, welke geen verlies van betrekking als gevolg zou hebben. De rechtbank zal Dinsdag 23 No vember uitspraak doen. Gistermorgen werd In het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag de rechtzaak tegen de Berkelse arts in hoger beroep behandeld. De publieke belangstelling was zo groot dat velen teleurgesteld moesten worden. Een groepje belangstellenden wacht om binnen gelaten te worden. BETHLEHEM-KLINIEK WORDT AANGEKOCHT. De aankoop van de Bethlehem- kraamkliniek in Den Haag door de RijKSgebouwendienst kan niet meer stcpgezet worden. De aankoop is reeds gedekt door een vastgestelde begrotirg. Dit delen de ministers Suurhoff, Van de Kieft en Witte aan de T;veede Kamer mede in ant woord op schriftelijke vragen van de heer Ritmeester (WD). De sluiting van de kliniek zou kun nen worden opgevangen door andere ziekeninrichtingen in Den Haag. De ministers geloven niet dat de belan gen van de volgezondheid eernstig geschaad zullen worden, zoals de heer Ritmeester meent. Zij laten overigens nog een kleine mogelijkheid open dat de kliniek tijdelijk zal kunnen wor den voortgezet. Maar dan moet het ziekenfonds „St. Joannes de Deo" zijn medewerking verlenen. EFFECTENKANTOOR TE GRONINGEN GESLOTEN. De directeur van het Effectenkan toor in de Marktstraat te Groningen is sinds Dinsdagmorgen verdwenen. De procuratiehouder heeft de politie medegedeeld, dat het kantoor, nu de directeur verdwenen is, wegens ge brek aan middelen niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. Over mogelijke malversaties kon de politie nog geen mededelngen doen." Het effectenkantoor zal voorlopig ge sloten blijven. NIEUWE SOCIëTEIT VOOR HAARLEMSE KATHOLIEKE STUDENTEN. De Staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, houdt op Vrijdag, 12 November, in Haarlem een rede over het onder werp „De taak van de intellectueel in de huidige samenleving". Deze rede wordt uitgesproken bij de ingebruikname van deh istorische Haarlemse Waag als sociëteitsge bouw voor de Haarlemse katholieke studentenvereniging „Sanctus Bavo". De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal de opening van de nieuwe sociëteit verrichten. Het blijft nog altijd een bijzonder onaangename ervaring als automobi list op de buitenweg een lekke band te hebben. De heer L. Beekhuis uit Amsterdam heeft nu een uitvinding gedaan, die hier grote veranderingen kan brengen. Bij zijn vinding worden vier ver grendelingsapparaten op het wiel ge last, en deze corresponderen op be- vestigingssteunen, welke op de rem- trommel zijn aangebracht. Deze ap paraten komen dus in de plaats van de gebruikelijke wielbevestigings- bouten en -moeren. Door nu met een speciale sleutel de grendelingsappa- raten telkens een kwart slag te draaien (dit moet nu viermaal ge beuren) is het mogelijk het wiel in enkele seconden los te maken en daarna te verwijderen. De heer Beekhuis, die zijn uitvin ding uiteraard octrooieerde, deelde ons mede, dat de autobonden gunstig geoordeeld hebben over zijn uitvin ding. Een bezwaar is, dat het aan brengen van deze apparatuur op een wagen op het ogenblik nog enkele honderden guldens eist. In ieder ge val zal echter b.v. bij een autorace deze uitvinding reeds nu bepaald nut kunnen opleveren. De heer Beekhuis, die reeds uit vinden deed op het gebied van de stofzakklopper en de kolenzeef (de TREKAUTOMATEN HAZARDSPEL Wat gebeurt er met de winst? De politie te Sittard heeft enige tijd geleden bij twee caféhouders al daar de speelautomaten in hun loka liteiten in beslag genomen wegens verdenking van hazardspel. De auto maten verkoper en de twee caféhou ders stonden Dinsdag voor de Maastrichtse rechtbank terecht. De dagvaarding vermeldde, dat het hier een spel betrof, waarbij in het alge meen de kans op winst van het toe val afhing, en dat dus hazard was. De automaten-exploitant betoogde echter, dat behendigheid in de wijze, waarop men de trekker hanteert om de kogel in het speelvlak te laten rollen, wel degelijk van invloed is op het resultaat van het spel. Hij kende mensen en een der café houders noemde zich zelf zonder blikken of blozen een expert op dit gebied die in 9 van de 10 gevallen de cijfers kregen, welke zij wilden hebben die inderdaad door hun behendigheid behoorlijke invloed op het spelverloop uitoefenen. Consumptie-penningen. Maar bovendien is het een van de voorschriften van de exploitant, dat de bjj het spel gebruikte penningen niet mogen worden ingeruild maar uitsluitend dienen ter voortzetting van het spel; er is van winstmaken geen sprake. Een der caféhouders gaf echter toe een enkele maal aan spelers met de automaat in zijn café consumpties te hebben gegeven ter verrekening van met het automaatspel gewonnen pen ningen. Deze hoorde dan ook prompt 60, boete of 30 dagen hechtenis teger zich eisen, alsmede onbruikbaar ma ken van de automaat. Niet ontoelaatbaar. Het O.M. vroeg tegen de andere caféhouder, die geen penningen ver rekend had, maar de mensen uitslui tend om de spanning van het spel liet spelen, en tegen de automaten- exploitant vrijspraak. .De laatste herinnerde er aan, dat nergens in den lande echt om winst wordt gespeeld, alleen in Schevenin- gen, en dat ook de minister van jus titie erkend heeft dit spel met de automaten niet ontoelaatbaar te vin den, mits het binnen de perken van het redelijke blijft. De rechtbank zal op 23 November uitspraak doen in deze zaak, waarin over het al of niet hazard-achtige karakter van de spelen zelf nog niets beslist is. bij deksels voor mangaten, etc. laatste wordt in duizenden exem- paren verkocht) is ten slotte van me ning, dat het nieuwe systeem van grendeling ook toegepast kan worden „Parool". AANBOD VAN ARBEID NAM AF IN OCTOBER De afgelopen maand is het aantal werkloze mannen toegenomen van 31.678 tot 32.572 en is het aantal ar beiders op aanvullende werken van 5131 tot 3269 gedaald, zodat het aan bod van arbeidskrachten in totaal met 968 afnam. Deze daling van de geregistreerde arbeidsreserve terwijl de werkloos heid in October gewoonlijk ongeveer 5000 hoger komt te liggen is een gevolg van het'ongunstige weer voor de aardappel- en bietenoogst, waar door uit vrijwel alle beroepsgroe pen arbeidskrachten bij de oogst- werkzaamheden konden worden in geschakeld. Onder invloed van de gunstige con junctuur handhaafde zich de bedrij vigheid in de industrie en de dien stensector in het algemeen op hoog niveau. Ook in de bouwnijverheid, heerste grote activiteit, al vermin derde wel het buitenschilderwerk en bestond er hier en daar een tekort aan gevelstenen. Een groot aantal losse arbeiders vond werk bij de sui kercampagne en wegens de seizoens- drukte in de conservenindustrié. In de metaalindustrie kon o.a. een aan tal jongelui van de lagere technische scholen worden geplaatst, terwijl ook veel jeugdig handels- en kantoorper soneel een arbeidsplaats kreeg. ERSTERKING RESERVE-POLITIE NOODZAKELIJK. Het korps Reserve Gemeentepoli tie is incompleet en behoeft noodzake lijk versterking. In tijden van onrust en revolutionnaire dreiging is de po litietaak zo uitgebreid, dat de gewo ne politie het niet af kan. Het Nederlandse volk is in over grote meerderheid ordelievend. Wars van buitenlandse invloeden. En zeker, wanneer door volks vreemde invloeden de grondrechten en vrijheden aangetast dreigen te worden. Wij willen ons zelf zijn. We stellen prijs op de doorwerking op de regering van wat er in ons volk leeft. De dictatuur willen we niet. We welen gebonden te zijn aan wat het algemeen belang ons voorschrijft. Maar op handhaving van de indivi duele vrijheden voor zover moge lijk stellen we prijs. Het behoud dier vrijheden in het democratisch bestel, waaronder wij leven, is ver zekerd. Niet bij dictatuur. Die ver afschuwen we daarom. Laat de democratie bij U veilig zijn. Helpt mee haar te beschermen door U te melden als lid der Reser- ve-Politie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7