RIJNSTREEK Heden begon in Haagse Hoge Raadgebouw het Hoger Beroep tegen de Berkelse arts Duinstreek Martha-Stichting te A1 p h e n gaat nieuwe wegen bewandelen WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 BODEGRAVER RESTAURATIE MOLEN AAN DE OVERTOCHT 'De Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg heeft om advies in han den van de Provinciale Molencom- missie gesteld een verzoek van J. L. de Groot te Bodegraven om subsidie in de kosten van herstel van zijn ko renmolen aan de Overtocht. Indien subsidieverlening is uitgesloten, zou adressant gaarne een sloopvergun ning ontvangen, aangezien de voor reparatie benodigde gelden niet aan wezig zijn. De kosten van herstel worden ge raamd op f 13.000.Hierin wil de eigenaar een bijdrage verlenen van 10 terwijl het bestuur van de ver eniging „De Hollandse Molen" een subsidie heeft toegezegd van f 100. Verwacht mag worden dat ook door 't Rijk en de gemeenten Bodegraven en Zwammerdam bijdragen zullen worden verleend. Aangezien het zeer zou moeten be treurd worden indien deze molen zou verdwijnen, meent de Provinciale Molencommissie, dat het gewenst is, dat ook van de zijde van de provin cie in de kosten van restauratie wordt bijgedragen voor het gebrui kelijke percentage van 15. Prov. Staten kunnen zich met dat advies verenigen en geven G. S. der halve in overweging in de op f 13.000.geraamde kosten een sub sidie te verlenen van 15%, tot een maximum van f 1.950.mits 't Rijk ten minste een gelijk subsidie ver leent. HAZERSW0UDE VRACHT VUILNISAUTO Het ophalen van huisvuil in de ge meente geschiedt sinds 1948 door de heer J. Verhorik. De thans bestaande overeenkomst is op 1 Februari 1954 vopr één jaar aangegaan en eindigt op 1 Februari 1955. De gemeente be taalt een vergoeding van 1915. per jaar. Thans heeft Verhorik te kennen gegeven voornoemd bedrag ver'nopgd te willen zien tot 3000. per jaar. B. en W zijn van mening, dat dit bedrag zodanig wordt, dat het enigezins economisch vérantwoord is om over te gaan tot de aanschaffing van een vrachtauto, welke voorzien van een losse bovenbouw tevens dienst kan doen sis vu'lnisauto. Voor zover de £ufo dan niet nodig is voor het ophalen van huisvuil, kan deze gebruikt worden voor grondver- voer enz Pe kosten van een DAF vrachtwagen met dieselmotor, kip constructie en bovenbouw bestemd voor het ophalen van huisvuil, be dragen in totaal 23.763,Dit be drag wordt verhoogd met 2.56% om zetbelasting. Hierbij dient rekening te worden gehouden met een af schrijving in 10 jaar. H00GEMDE SUBSIDIE VOOR MOLEN IN VOOROFSCHE POLDER Het bestuur van de vereniging „De Hollandsche Molen" verzoekt een bijdrage van 15% te mogen ont vangen van de provincie in de her- stelkosten van de windmolen van de Voorofsche polder te Hoogmade wel ke kosten f 2.837,15 bedroegen en als een te grote last voor de slechts 06 ha.grote polder moeten be schouwd. By onderzoek is gebleken, dat de ge noemde kosten in hoofdzaak zijn be steed aan het vernieuwen van een in de zomer van 1953 gebroken roede, waarbij tevens een nieuw wieksys- teem werd toegepast, zodat twee ge heel nieuwe (spleet)wieken verkre gen werden. De molen, welke een sieraad voor het landschap is, ver keert nu weer in goede staat. Hij is mede door het aanbrengen van de spleetwieken, welke een gunstig ef fect opleveren, weer ten volle voor zijn taak berekend. De Provinciale Molencommissie, hierover gehoord, meent dat er alle aanleiding is om in bedoelde kosten een bijdrage te verlenen. Zij wijst er op, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de herstelkosten van de molen een sub sidie heeft verleend van f 969.en de gemeente Woubrugge eernvan f 290.Aan G. S .wordt geadviseerd 15 van de kosten bij te dragen, het geen neerkomt op een bedrag van i 426.—. LEIMUIDEN Herwonnen Levenskracht. De plaatselijke afdeling Leimuiden en Rijnzaterwoude heeft de jaarlijkse propaganda-avond weer achter de rug, en evenals de vorige malen is het weer in alle opzichten een ge slaagde avond geworden. De heer P. J. v, d. Hoorn sprak tijdens zijn openingswoord vol waardering over het aantal donateurs in deze beide 'plaatsen, en prees de activiteit van de bestuursleden. De zaal van de familie Sneeboer was tot in alle hoe ken bezet toen het scherm openging voor het hoofdprogramma van de avond n.l. de opvoering van het to neelspel „Gesloten Ogen", dat opge voerd werd door de R.K. Toneelver eniging De Vriendenkring uit Nieuw Vennep. Tijdens dit spel met grote bezetting, geschreven door Nic. Stam, maakten we kennis met de familie Mees. Mevr. Mees, de weduwe van een welvarende export-slager raakte in moeilijkheden. Buiten haar finan ciële zorgen werd haar leven boven dien nog zwaar gemaakt door de on enigheid onder de 4 kinderen. Enkele hiervan begrijpen de zorgelijke toe stand en slaan de handen uit de mouwen, maar bij de anderen laat de hoogheid dit niet toe en zij trach ten vriendschap te sluiten in hoger kringen. De weduwe ziet dit alles machteloos toe, en sterft voor het einde van het spel. Zoals vaak in een toneelspel is het laatste bedrijf be nut voor verzoening, en ook hier wordt veel goed gemaakt. Men be sluit zelfs met twee gelukkige hu welijken. De speelsters en spelers van De Vriendenkring hebben met deze opvoering getracht, dit grote stuk zo goed mogelijk weer te geven, en zij slaagden hierin naar mate hun rol hiervoor geschikt was. Het decor was belangloos beschikbaar gesteld door „St. Genesius". Aan het grimewerk had men zeer zeker wel even meer aandacht kunnen schen ken. Na het eerste bedrijf werd het woord gevoerd dpor een hoofdbe stuurder. Spr. zette het werk van Herwonnen Levenskracht uiteen. Hij noemde het grootse werk van de be weging, dat mogelijk is door het maandelijkse kwartje van velen. Hij noemde echter ook wat nog meer ge daan kan worden als nog meèr hun kwartje bijdragen. Met een aanbeve ling voor de nieuwe actie n.l. de rheuma-bestrijding besloot spre ker zijn propaganda woordje. Na af loop was het woord weer aan de heer P. J. v. d. Hoorn, die een woord van dank bracht aan de Vrienden kring voor hun medewerking en ver volgens aan vele inwoners, die vele en fraaie prijzen voor de verloting hadden geschonken. ROELQFflRENDSVEEN Ledenvergadering „St. Maarten". In café Akerboom kwam de Midden standsvereniging „St. Maarten" bij een. Voorz. Cl. Stockmann opende met een kort welkomstwoord en bracht hierna het te houden of niet te houden Winterprogramma in be spreking, waarvoor de beslissing aan de leden gelaten werd. Besloten werd te trachten om. pater Umbertus be reid te vinden weer enkele avonden te kornen verzorgen. Voor deze avon. den zullen de leden nog persoonlijk bezocht worden. De geestelijk advi seur, kapelaan Sikkink, sprak nog een kort woord ter opwekking. Deze vroeg zich af, of er eigenlijk wel vol doende leven, voldoende actie bestaat in Middenstandskringen. De Midden standsvereniging is er ook om de le den iets mee te geven buiten het za kelijke. Daarom moet men met elkaar trachten het winterprogram ma tot een succes te maken. Bij de mededelingen werd gezegd, dat uit raad van overleg belangstelling uit de Middenstandskringen was ge vraagd voor het houden van een vier tal avonden, waarop het bisschoppe lijk mandement behandeld zal wor den. Voorts dat van het gemeentebe stuur een schrijven was binnengeko men, om de leden attent te maken op de reorganisatie van de vuilnisop haaldienst, waarbij het met voldoen de deelname mogelijk zal worden te komen tot aanschaffing van een nieu we trommelauto, gratis moderne vuil nisemmers, terwijl voorts het vuilnis 2 maal per week zal worden opge haald. Besloten werd om bij voldoen de deelname medewerking te verle nen om voor het St. Nicolaasfeest een reclame-courantje te doen uitge- v'en, waaraan een prijsvraag verbon den zal zijn. NIEUWKOOP Zuster M. Honselaar, wijkver pleegster voor de afdelingen Nieuw koop, Noorden en Aarlanderveen van het Wit Gele Kruis, tot nu toe woon achtig in Nieuwkoop, gaat ingaande volgende week in Noorden wonen, boven het nieuwe consultatiebureau, Vlioipark 1, Tel. 278. WOUBRUGGE Geboren: Nicolaas Sebastianus Maria z. van St. N. Disseldorp en C. H. van Santen; Cornelia Beatrix d van J. Verzaal en B. Boer; Cornelia Alida d. van H. J. Hoogenboom en H. A. Volwater; Clemens Johannes z van J. C. van der Meer en L. M Schipper; Petrus Christoffel z. van W. J. Vesseur en P. J. Ruigrok. Ondertrouwd: Aloysius Johannes vsn Zaal 35 j. en Anna Bartina Hen rietta Tap 26 j.; Christiaan Jan Pol 29 j. en Elisabeth Engelina van Win gerden 30 j.; Wilhelmus Hendrikus Cornelis Martens 27 j. en Grietje Haak 22 j. Getrouwd: Gijsbertus Thomas Lud- lage en Hendrika Petronella van dei- Klauw. Op maatschappelijk, sociaal en laatsten betalen gemiddeld 25. paedagogisch terrein voltrekken zich per geval, in de na-oorlogse jaren vernieuwin gen, welke verbeteringen beogen en vaak ook inderdaad verbeteringen inhouden. Voor wat het laatste be treft zorgde Dinsdag de directie van de Martha Stichting, een tehuis voor ongeveer 400 jongens en meisjes te Alphen aan den Rijn, voor een pri meur van,Nederland. Men streeft er naar de kinderen zo min mogelijk te vervreemden van het huiselijk, gezinsleven. Dit Is vooral belangrijk voor de oudere kipderen vanaf de leeftijd van 15, 16 jaar. Als zij die leeftijd hebben bereikt, tracht men ze los te maken van de grote groepen en ze zoveel mogelijk individuele op voeding te geven, daarbij eigen verantwoordelijkheid aan te kweken en eigen te maken met de zorg voor eigen „gezin" Hiervoor zijn onder architectuur van de adjunct-direc teur, de heer A. Hoekstra een vier- „Ouderdomszorgen". De Ver eniging „Ouderdomszorgen" heeft voor haar leden en voor belangstel lenden Dinsdagavond in Hotel „Cen traal" een goedgeslaagde ontspan ningsavond gegeven. In zijn openingswoord feliciteerde de heer G. Zekveld, voorz. een drie tal gouden echtparen, t.w. de echt paren Bouthoorn, Rijsdam en Blaauw Tevens hield hij een kort propagan distisch woordje om toe te treden als lid (65 j.) en tot de jongeren om do nateur te worden. De R.K. Gem. toneelvereniging „D.I.T.O." uit Aarlanderveen bracht „Regina", toneelspel in drie bedrij ven door A. Boere voor het voetlicht, onder regie van de heer Joh. Poel- wijk. DITO heeft ook dit keer goed spel te genieten gegeven. De heren Zuidwijk (Koudekerk aan den Rijn) en J. Smits (Alphen d. Rijn) verzorgden respectievelijk tal nieuwe woonhuizen voor meisjes! °P ^.e piano en met de accordeon het gebouwd, welke Dinsdagmiddag, on- der grote belangstelling, o.a. van ministeriële zijde, officieel in gebruik werden genomen. - De woonhuizen, welke de namen dragen van personen die in belang rijke mate in het verleden bij het werk van de Marthastichting betrok ken zijn geweest, zoals AugUsti van Eeghen, Van Peski, dr. de Visser en ds. de Heer, bieden elk aan negen meisjes huisvesting, onder toezicht van één leidster. Voor ieder der be woners bevat het gebouw een eigen slaapkamer en voor gezamenlijk een! whek^adi "dir^van" hnicirnmor hooft hot h„ic wycK aaj. cur. van a. uostnoeK muzikale gedeelte. Tot directeur van het Jeugdkin- der- en gemengd koor van de Ned. Protestantenbond te Alphen aan den Rijn is benoemd de jeugdige Aad van Vliet als opvolger van de heer F. H. Th. Jasperse, die om gezond heidsredenen de leiding uit handen heeft moeten geven. Tot voorzitter van de Industriële club te Alphen a. d. Rijn is in de vacature wegens overlijden van de heer W. H. van Oordt gekozen de heer Jhr. Z. H. M. van Asch van huiskamer, verder heeft het huis al les wat een normaal woonhuis heeft. Het zijn woonruimten waarop in de ze tijd menigeen jaloers kan zijn en de vraag opwerpen of ze zelfs niet te mooi zijn. De nieuwe weg, die de directie op het terrein van de opvoeding wil in slaan is de zogenaamds verticale groepsvorming, waarin in de toe komst kinderen van uiteenlopende leeftijden, maar in geringer aantal bijeengebracht, gezamenlijk worden opgevoed. Tegelijk met deze vernieuwing hebben de andere gebouwen een grondige verbouwing en verbetering ondergaan, waarmede de gezellig heid, observatiemogelijkheid e.d is toegenomen. De officiële opening, respectieve lijk heropening vond Dinsdagmid dag plaats in de onlangs zo prachtig gerestaureerde kerkzaal van de M.S. Daartoe waren vele autoriteiten uit heel het land samen gekomen, on der wie dr. L. Berger en jhr. mr. H. P. v. d. Mieden, namens de minister van justitie, voorts zuster Gaudia van het R.K. Paedagogisch Instituut te Nijmegen, chefs van de kinderpolitie, vertegenwoordigers van verschillen de voogdijraden, geestelijken, artsen e.d. Medisch Opvoedkundig Bureau Leiden. B. en W. van Alphen stel len de raad voor, overeenkomstig zijn verzoek, aan het Medisch Op voedkundig Bureau te Leiden, over de jaren 1953 en 1954 een subsidie te verlenen van 30.per uit deze gemeente afkomstig kind, dat door genoemd bureau wordt behandeld, mits vooraf instemming van B. en W. voor het te behandelen geval is verkregen. De kosten van een volle dig onderzoek bedragen plm. 150. Zn. N.V. Onderlinge competitie A.S.C. Groep I: L. KantebeenD. Postuma 10; C. BruntB. Cornet 10; H. HooijerW. v. d. Roest 10; A. KooijH. de Ruiter 10; Drs. M. VerburgH. Verhagen 1—0; A. H. HooijerL. Kantebeen 0—1; A. Post A. Zweers 10; D. PosthumaA. Kooij 10; A. PostH. de Haan 0 1; A. ZweersL. Kantebeen 10. Groep II: J. KempenJ. G. Kar dol 10; B. H. KroonW. D. J. Bo- terenbrood 10; W. D. J. Boteren - broodP. J. Wijnbeek 10. Groep III: L. KleiwegH. v. Of- wegen 10; H. Kleiweg—A. v. d. Kemp 10; N. E. PlantfeberC. H. Knook 10; P. de RuiterN. F. Plantfeber 10; W. de HoedA. d. Kemp 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Schade. De hoe£ Noord wij ker- wegAchterkerkweg is enigszins be- rucnt om zijn scherpte en om zijn on juiste, platte ligging, waardoor auto's en vooral vrachtauto's deze bocht moeilijk kunnen nemen. Verstrating zou hier de ei.ige oplossing zijn. Gis terenmiddag had een zwaar met ste nen beladen vrachtauto weer met dit euvel te kampen, kwam daardoor in de berm van de weg terecht, ver- lood een massa stenen die geladen waren aan de Katwijkse Kalk-Zand- steenfabriek, terwijl de auto mate- riale schade opliep. Vooral ook voor het. ^rii dr "-'■e verkeer aldaar zal 1 Rijk en Provincie, alsmede de ouders het dienstig zijn, dat hierin' spoedig dragen hierin onvoldoende bij, de verbetering wordt gebracht. I „Ik ben onschuldig en partijdig behandeld" Langer dan een uur hebben velen voor de deur van de Hoge Raad te Den Haag, waar hedenmorgen begon nen werd aan de behandeling in Ho ger Beroep van de Berkelse moord zaak, staan wachten, als voor een bioscooploket, om een plaatsje te krij gen in de zaai. Om tien minuten over tien kwa men de getuigen in de zaal. Even te voren had de arts reeds in de be klaagdenbank plaats genomen. De president zeide dat deze zaak slechts de van moord beschuldigde arts be treft. Verdenkingen tegen diens broer of tegen mr. Huygens staan geheel en al buiten deze zaak. De procureur- generaal, mr. Van Gilse, las hierna staande de tenlastelegging voor. Als bijzitter in dit proces heeft de president benoemd mr. G. Wijers, raadsheer van het gerechtshof te 's Gravenhage, zo deelde de presi dent mede. De griffier las vervolgens de na men op van de 27 getuigen a char ge, de president de namen van de 11 getuigen a décharge. De broer van de arts, die met de „briefjes-affaire" in deze zaak gemengd werd, heeft ge bruik gemaakt van zijn verschonings recht en zal niet getuigen. De president opende met de ver eiste vraag: Verdachte, waarom bent u in Hoger Beroep gekomen?" „In de eerste plaats omdat ik on schuldig ben. In de tweede plaats om dat ik door de rechtbank partijdig be handeld ben", antwoordde verdachte. Even onbewogen als destijds, zo nu en dan slechts rondkijkend, zat verdachte naast een parketwacht. Getuigendeskundigen. De president nam hierna de eed af van getuigen en getuigen-deskundi- gen: de neuroloog di .Ed. E. H. M. Hoelen te 's Gravenhage, dr. F. A. Ne- kemans, arts pharmacoloog te Utrecht, mr. H. K. A. Stoffels, rech- ter-commissaris te 's Gravenhage, mr. G. Remeijn, opperwachtmeester te Pijnacker en N. van der Spek, opper wachtmeester te Berkel-Rodenrijs. Zij verklaarden allen dat zij vol hardden bij de verklaring die zij in NIEUW HULPM0TORTJE Voor honderd gulden wordt fiets brommer De roemruchte brommer, die in recordtijd alle Nederlandse wegen veroverd heeft, dreigt een ernstige concurrent te krijgen, die na 8 maan den van moeizame voorbereiding in Delft het levenslicht heeft aan schouwd. Enkele technici daar hebben een uiterst klein rywielhulpmotortje uit gevonden, dat door zijn eenvoud en licht gewicht op ieder rijwiel gemon teerd kan worden en dan traploos een snelheid van 12 tot 28 km. kan halen, met een benzineverbruik van 1 op 70. De octrooi-aanvrage is ingediend en binnen zeer korte tijd zal de vinding in serie vervaardigd worden. Een der voornaamste voordelen van het nieuwe motortje is wel, dat de prijs beneden de honderd gulden zal komen te liggen. GESLEPEN INBREKER te Nijmegen ingerekend Verhoging feestvreugde! Dezer dagen heeft de Nijmeegse po litie de hand weten te leggen op een inbreker van formaat, die vrij origi nele methoden in exploitatie bracht. Uitgerust met de nodige ervaring, pleegde hij 30 inbraken in en rond Nij megen, voordat de recherche hem in verzekerde bewaring kon stellen. Ook op ander terrein bewoog hij zich, want na een eerste verhoor kwam al vast te staan, dat hij het vorig jaar in Heumen een Amster dams meisje van haar tasje beroofde en haar daarbij met een scherp voor werp bloedende wonden toebracht. Een confrontatie met het slachtoffer heeft zekerheid in deze zaak ge bracht. Het grootste bravourstukje heeft deze 31-jarige Nijmegenaar uitge haald tijdens een familiefeestje in de Karelstad, toen hij rustig het betref fende huis binnenstapte, waar te veel mensen aanwezig waren om ontdek king direct mogelijk te maken, op een der kamers 160.en een radio toestel onder zijn berusting nam en na een speurtocht in de keuken het huis weer verliet. Ook ging hij ongenood bij een re chercheur van politie op bezoek en kwam ook daar niet zonder buit van daan. De politie speurt verder of soms nog meerdere onopgeloste gevallen op naam van deze Nijmegenaar gezet kunnen worden. DOORDRAAI-AA ARD APPELEN VERHOGEN DE PRODUCTIE. De vereniging van aardappelmeel fabrikanten en de- stichting voor de landbouw hebben overeenstemming bereikt over de bestemming van een hoeveelheid moeilijk verkoopbare aardappelen van 50.000 a 60.000 ton. Deze aardappelen zullen worden ver malen, hetgeen voor de fabrieken een verhoging van hun productie met 5 procent betekent. eerste aanleg hebben afgelegd. De verdediger, mi*. Huygens, stelde een vraag aan opperwachtmeester Re meijn: U hebt in uw verklaring ge zegd dat de arts een sadist is. Deze uitspraak baseert u op een uitlating van een arts, die een afschuwelijke geniepigheid verteld had van ver dachte". Remeijn verklaarde dat hij slechts heeft weergegeven wat hij heeft ge hoord. Snelle ondervraging. Opperwachtmeester N. van dei- Spek, die op 26 September 1952 het stoffelijk overschot van 't slachtoffer in beslag had genomen, werd ver volgens door de president onder vraagd over zijn verklaring. Verdachte laat nu plotseling zijn passieve houding varen: hij heeft een papier gegrepen en maakt aanteke ningen. Mr. Huygens stelde de opperwacht meester enige vragen betreffende de verklaring van een getuige. Een meis je zou n.l. verdachte schertsend door de telefoon met een collega hebben horen praten over de tumor in de hersenen van zijn vrouw. „Vindt u dit niet gek?" riep mr. Huygens uit. Onverwacht staat verdachte op en stelt, tot verbazing van iedereen een vraag. De bedoeling van zijn vraag Is, zo blijkt, aan te tonen dat hil de rechtbank de stemming fel tegen hem gekeerd was. In snel tempo werden daarna de ge tuigen gehoord. Felle uitval. Een van de getuigen is de oud burgemeester van Berkel-Rodenrijs. Verdachte had begin September 1952 tegen de burgemeester gezegd dat hij zijn vrouw had laten bedie nen. Toen de burgemeester hierover zijn deelneming uitte tegen een R.K. geestelijke uit het dorp, hoorde hij tot zijn grote verbazing dat de vrouw helemaal niet was bediend. Reeds vele maanden daarvoor had verdachte eens snikkend tegen de burgemeester gezegd, dat zijn vrouw met een been in het graf stond. Verdachte schiet fel uit: „Mijn vrouw had mij afgesnauwd in het bijzijn van de burgemeester. Ik moest haar daarvoor naderhand excuseren". „Welnee", zegt de burgemeester, ,£e vrouw heeft zeker geen harde woorden gesproken tegen haar man waar ik bij was. Het is mij tenmin ste niet opgevallen". De burgemeester zegt, nadat enigê vragen waren gesteld, dat het zijn overtuiging is dat de doktersvrouw vermoord is. Toen hij vernam dat het lijk van het slachtoffer in beslag was genomen en dat bij sectie geen tumor in de hersenen maar wel cyaankali in het lichaam was gevon den ,dees ten duister vermoeden in hem. Daarbij herinnerde hij zich de leugen van verdachte over het be dienen van de vrouw. Deze feiten bij elkaar hadden dit vermoeden versterkt. Mr. van 't Hoff, Stolk, begon daar na vragen te stellen. „Wel het type!" Een der getuige a décharge ver klaarde, dat de verhouding tussen verdachte en diens schoonmoeder zeer gespannen was. Zijn indruk was dat in het huwelijk zowel ver dachte als dien vrouw te kort waren geschoten. De verhouding die ver dachte in het verborgene had met de dienstbode was in September 1952 al aan het afzwakken meende deze „Een brief, enkele dagen voor het overlijden van verdachte aan het meisje zegt overigens dat verdachte blij was, dat het meis je binnenkort misschien de zorg van de huishouding op zich zou kunnen nemen. „Noemt u dat afzwakking?" vraagt de president. „Toch had ik die indruk", ant woordt de getuige. Heeft de assistente van verdachte tegen u gezegd, dat zij instinctief voelde dat de arts de moord heeft gepleegd?" vraagt mr. Huygens aan getuige. „Ja". „Wat vindt u van dit meisje?" „Zij is impulsief, oppervlakkig en staat snel met een, lang niet altijd juist, oordeel klaar". Een tante van verdachte, getuige a décharge, doet hierna „een duitje in de buidel van verklaringen". Zij zegt dat het slachtoffer jongensach tig, vrolijk, onverschillig en slordig was. Getuige had een brief naar de verdediging geschreven, waarin zij als haar mening ten beste geeft dat de vrouw wel een type was dat zelf moord zou kunnen plegen. Het hu welijk was niet zo goed. Zij pasten niet bij elkaar, vond en vindt getui ge nog steeds. Jong Leids geleerde naar Ethiopië Uitvloeisel bezoek van Prins Bernhard Als uitvloeisel van het bezoek dat Z.K.H. prins Bernhard einde vorige jaar aan Ethiopië heeft gebracht, zal binnenkort een jong Nederlands se- miticus, de heer A. J. Drewes uit Leiden, naar Ethiopië vertrekken. Deze reis is mogelijk geworden door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk onderzoek. De heer Dre wes studeerde semietische talen in de Sleutelstad en is een leerling van prof. dr. J. H. Kramers. Op het ogenblik is hij assistent bij de se mietische afdeling van de Rijksuni versiteit te Leiden. De bedoeling van zijn reis in nu in de eerste plaats^ een kennisma king met dit in Nederland nog wei nig bestudeerde gebied, Voorts zal de heer Drewes waarschijnlijk deel nemen aan de opgravingen te Axum, die de keizerlijke archaeologische dienst van Ethiopië ter hand heeft genomen. Ook de bestudering van het Amharisch, de officiële taal van Ethiopië staat op het programma van de heer Drewes. De heer Drewes denkt in totaal een half jaar weg te blijven. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Louise Hubertine Mathea dr' van H. L. J. M. Corbeij en A. M. L. P. v. Dinten; Gijsbertus zn van G. de Jong en C. Wansinck; Nies- je Janna dr van W. v. Duijn en M. J. de Jong; Louiza Wilhelmina dr van D. Beij en L. W. Smit; Johannes zn van G. v. Eijgen en F. v. d. Zeeuw; Emma Martina dr van J. v. d. Zwan en C. Ouwersloot; David zn van D. Teske en H. A. Sinteur; Cornelia Maria Gerarda dr van T. A. Korte- kaas en C. v. d. Dop; Albertus zn van B. Bastiaan en C. Taffijn; Sonja dr van D. Verweij en E. v. Westrienen Cornelis Anthonius zn van H. v. Ton geren en E. Verschragen; Reinardus Cornelis Herman zn van L. P. v. Vel- zen en M. C. H. Verhoeve; Yvonne dr van J. v. Kooperen en E. v. d. Spek; Sonja Anita dr van J. v. d. Zwart en B. J. Jansen; Willem Jo hannes Jacobus zn van G. van Vliet en J. van Es; Swan Han zn van T. T. Oei en T. G. Gouw. ALS W»J SLAPEN... Wilt U iets weten? Vraag: Wordt bij vrijwillige ouder- domsverzekering bij overlijden door de Raad v. Arbeid 100uitgekeerd ter dekking van de begrafeniskos ten? Antwoord: Inderdaad, dat is zo. Vraag inzake recht op een vrije middag in een expeditiebedrijf. Antwoord: Of iedereen daar recht op heeft kunnen wij moeilijk beoor delen? Er kunnen werkzaamheden zijn, waarbij geen recht op vrije mid dag bestaat. Vraag: Wat is het meervoud van de familienaam Straathof. Antwoord: Familienamen hebben geen meervoud. Wil men dat toch gebruiken, dan moet het in dit geval o.i. luiden: de „Straathofs" of de „Straathofjes". Vraag inzake het kiezen van een peter of meter. Antwoord: Er bestaat geen enkele verplichting om bepaalde personen te kiezen als peter en meter. Gel dend zijn slechts de bepalingen vdn het Canonieke recht, volgens welke de peters en meters geschikt moeten zijn om hun taak (behartigen van de geestelijke belangen van de dopeling) te volbrengen. Dit wordt al te veel over het hoofd gezien. Overigens kan men als peter en meter nemen wie men wil. Vraag: Naar welk adres moeten wij schrijven in verband met het feit, dat ons huis en schuur zeer onhygië nisch is. Antwoord: Wend u tot de secretarie van Uw gemeente, afdeling Bouw- en Woningtoezich. Marktberichten WOERDEN, 11 Nov. Kaas. Aan gevoerd 119 partijen. Prijzen eerste soort 2,43—2.48, 2e soort 2.39— 2.42 en extra kwaliteit tot 2.60 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3