J>eL^idóe6oii/tci/ru VERZET TEGEN SAARACCOORD VALT ADENAUER NIET MEE Sabotage-daden in Noord-Afrika Russische waardering voor Eisenhower Het boven Japan neergeschoten vliegtuig „Desperaat momenttijdens „Desperate Uren .^"V A A DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 A J 9 f f M A| 46ste JAARGANG No. 13343 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: U C. J. RUOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w„ f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 AFWACHTEN IN EEN ARTIKEL over de huur- belasting werd in ons blad enige tijd geleden reeds geschreven, dat een woordvoerder van de K.V.P. uit drukkelijk had verklaard: „De rege ring zal heel wat naar voren moeten kunnen brengen, wil voor de K.V.P. een huurbelasting niet als in strijd met de rechtvaardigheid worden ge voeld." Er is misschien wel enige bevreem ding geweest, dat de regering met het plan voor een huurbelasting is gekomen en nog wel in de Troonrede zelf, zodat het hele kabinet zich hier achter moet hebben gesteld. Men moet zich dan ook wel realiseren, dat er voor de katholieke ministers wel ernstige redenen moeten zijn ge weest om de socialistische mede-re geerders op dit stuk tegemoet te ko men. Immers van katholieke zijde ken de men de bezwaren hiertegen vol doende. Het waren niet alleen econo mische bezwaren maar ook bezwa ren, die verband hielden met de ver delende rechtvaardigheid. Men moet immers wel erkennen, dat het optrekken van de lonen en daarmee van het levenspeil voor een goed deel is gegaan ten koste van de huiseigenaren, die direct na de be vrijding hun huren zagen bevroren, die wel de hogere en steeds stijgen de uitgaven van hun levensonder houd hadden te betalen, maar daar een hogere inkomsten tegenover onden stellen. Zelfs niet waar het 't onderhoud van hun woningen be trof. Het valt te verstaan, dat men be gint zich er tegen te verzetten, dat voor die ene bepaalde groep het recht van eigendom, dus ook het recht op de vruchten van die eigen dom door een huurbelasting wordt gefrustreerd. Want nu zij eindelijk weer iets, zij het nog onvolkomen worden tegemoet gekomen, zou dat geheel of voor een deel weer onge daan worden gemaakt door een huurbelasting. Men vraagt zich dus af waarom de huiseigenaren extra moeten worden belast en bij de andere groepen be zitters moeten worden achtergesteld. Dit zijn wel zeer redelijke argumen ten. N ZAL ECHTER deze argumen ten toch moeten toetsen aan de argumenten welke voor de regering en dus ook voor de katholieke minis ters pleiten voor deze bestemmings heffing, die 'n stokpaard is van de P. v.d.A. Daarover heeft noch de rege ring als zodanig noch een minister zich uitgesproken, men kan er dus alleen nog maar naar raden en men zal dus moeten afwachten met wel ke argumenten zij zullen komen, als deze zaak eenmaal in de Kamer zal worden behandeld. Voorlopig verzet men zich ook van katholieke zijde tegen deze bestem mingsheffing, omdat het verband zou ontbreken tussen belasting en besteding. Waarom zouden nu juist de huiseigenaren, die reeds bijna tien jaar lang het gelag hebben be taald, nu weer extra moeten beta len, om te zorgen, dat er meer wo ningen worden gebouwd? Zal door deze huurbelasting het wcningprobleem eerder tot een op lossing worden gebracht? Dit is eigenlijk de kernvraag. De woningbouw is al jaren ge stremd door de te lage huren, die woningexploitatie onrendabel maak te. En, zegt men nu, door deze be lasting continueert men de nadelige beïnvloeding van de woningbouw. r\IT IS NU JUIST DE VRAAG U die men nader moet bezien. Hier grijpen allerlei vraagstukken sterk in elkaar. Op dit punt, menen wij, moet men zich afvragen wat met na me de minister van Wederopbouw, die men toch waarlijk niet kan ver denken van de socialistische rechts opvatting, dat het genieten van ar beidsloos inkomen onoirbaar zou zijn, bewogen heeft hieraan toch zijn fiat te geven. Wie minister Witte in de laatste jaren in de Kamer heeft beluisterd weet, dat hij de hier geschilderde rechtsopvatting deelt. Er moeten dus wel zwaarwichtige redenen zijn ge weest, die hem deden besluiten de huurbelasting, die de P.v.d.A. wen ste, te aanvaarden. Wat hem hier toe noopte kan dus alleen gelegen zijn in de oplossing van het woning probleem. En dan komt men van zelf tot'de politieke kant van deze zaak. Want redeneert men dan verder, dan komt men tot de prognose, dat hij in de ministerraad een belangrijke huurverhoging heeft bepleit, omdat hij deze huurverhoging allereerst' noodzakelijk achtte voor de oplos sing van het woningprobleem. Het is nu eenmaal zo, dat niet de bestem mingsheffing moet worden gezien als een stap naar de oplossing van dit probleem, maar de huurverhoging zelf. Wij herinneren ons zelfs, dat mi nister Witte in de Kamer heeft ge sproken van een optrekken der hu ren tot een percentage van 280 van de vooroorlogse huren. Daarover be hoeft dus geen twijfel te bestaan. Maar het moet dan ook wel zo zijn, dat hij om politieke redenen een huurbelajting aanvaardt om een ster kere huurverhoging, welke de P.v. d.A. om politieke redenen weer niet Debat in Bondsdag thans niet opportuun Kanselier stelt zijn regeringsverklaring uit Het Westduitse parlement zal de Parijse verdragen deze week niet be spreken. De moeilijkheden, die door de- liberale oppositie tegen de Saar- overeenkomst zijn opgeworpen, zijn thans zo groot geworden, dat dr. Ade nauer in een bijeenkomst met de leiders der regeringspartijen heeft ver-, kiaard, dat hij Donderdag geen regeringsverklaring zal afleggen. Op grond daarvan heeft de liberale fractie van een debat over de verdragen afgezien. Aangenomen kan worden, dat de agenda commissie van de Bondsdag van daag tot een uitstel van het debat zal besluiten. DE TIJD IS NOG NIET RIJP. Dr. Adenauer had het plan reeds deze week Donderdag met een ver klaring over de verdragen voor de Bondsdag te treden en een vertrou wensvotum voor zijn beleid te vra gen. Nu van Franse zijde generlei animo getoond is om op Adenauers verlangen naar spoedige onderhan delingen over de interpretatie van het verdrag over de Saar in te gaan, zijn de moeilijkheden in de Bonner coalitie zó groot geworden, dat de Bondskanselier blijkbaar de tijd voor een debat hoogst ongunstig acht. Nu Parijs heeft te verstaan gege ven, dat het met detailbesprekingen over de Saar geen haast heeft, is dr Keizer Haile Selassie te Bonn Keizer Haile Selassie van Ethiopië is Maandag te Bonn aangekomen voor een officieel bezoek van zes da gen aan West-Duitsland. Dit is het eerste bezoek van een buitenlands staatshoofd aan de Duitse Bonds republiek. President Heuss, bondskanselier dr Adenaeur en bijna het gehele West duitse kabinet waren ter begroeting van de keizer die met een speciale dieseltrein uit Nederland was geko men aanwezig. Bovendien werd de keizer begroet door een lange rij kamelen en olifan ten van een bekend Duits circus. De kamelen bogen de hals en de olifan ten zwaaiden met de slurf. Adenauer een troef tegen de liberale oppositie uit handen gevallen, zon der welke hij blijkbaar het debat in de Bondsdag niet wenst te beginnen. De Bondskanselier wil deze week voor alle fracties van de regerings partijen afzonderlijk spreken om de ze er toe te brengen de Saarregeling te aanvaarden, teneinde daarmee het geheel der Parijse verdragen te red den. Adenauer wil daarbij, zoals hij voor de C.D.U. reeds gedaan heeft, een nadrukkelijke waarschuwing la ten horen tegen elke vorm van na tionalistische agitatie inzake het Saargebied, die voor het Duitse pre stige in het buitenland schadelijk zou kunnen zijn. De Parijse reacties op Adenauers wens tot nieuwe besprekingen geven hier inmiddels de socialistische op positie nieuw voedsel voor haar steeds sterker wordende actie tegen de Parijse verdragen. De aankondi ging van nieuwe Saarbesprekingen met de Franse regering is volgens een verklaring der socialistische par tij niets anders geweest dan een tak- tisch spel, -waarmee de regering de tegenstand in haar eigen gelederen dacht te overwinnen. WOORDEN EN DADEN Volgens het Amerikaanse Congres lid Victor Wickersham heeft de secr. van de Sowjet-Russische communis tische partij, Nikita Chroesjtsjef, president Eisenhower tegenover hem een „eerlijk soldaat en een trouw partner" genoemd. Dit gebeurde tij dens het feest, dat Zondagavond ter ere van buitenlandse diplomaten in het Klemlin werd gegeven. OPSTAND IN JAPANSE GEVANGENIS. Tijdens een opstand van tien uren in de Naha-gevangenis te Okinawa wisten dertig gevangenen, onder wie twee moordenaars te ontsnappen, al dus te Tokio ontvangen berichten. Aan de opstand namen duizend ver oordeelden deel, verscheidene func- tionnerissen werden gewond. Toen een gevangene in het been werd ge schoten, kwam er een eind aan het oproer. Maandagavond was nog geen der ontsnapten gegrepen. Ook Moskou protesteert Zoals gisteren gemeld, heeft Ame rika onmiddellijk krachtig geprotes teerd tegen het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig door Sovjet- Russische jagers boven Japans grondgebied. Het was te verwachten, dat Moskou de zaak precies zou om draaien, hetgeen ook gebeurd is. De Sovjet-Russische regering heeft nl. een nota overhandigd, waarin gezegd wórdt, dat een Amerikaans vliegtuig het Sowjet-Russische luchtruim heeft geschonden en waarin tegen deze schending wordt geprotesteerd. De Russische regering deelt verder mede, dat schoten zijn gewisseld tus sen het Amerikaanse vliegtuig en twee Russische jagers. De Russische regering- zegt het „onnodige" inci dent te betreuren en verzoekt de kan accepteren, erdoor te krijgen. Alleen een huurverhoging zoals mi nister Witte zich deze voorstelt, kan een einde maken aan het grote ver schil tussen oude en nieuwe wonin gen. Eerst als dat verschil zal zijn opgeheven, zal er weer meer' wor den gebouwd in de particuliere sec tor en zullen de financieringsmaat schappijen het weer aandurven de woningbouw in een hogere klasse te financieren. Wat dit betekent voor de grotere gezinnen en daarmee voor de moraal van ons volk behoeven wij hier niet uiteen te zetten. Dat is de politieke kant van deze zaak. Te zamen regeren vanuit twee verschillende standpunten zoals de K.V.P. en de P.v.d.A. is een kwestie van geven en nemen. Politiek is al tijd nog de kunst van het bereikbare. Over haar motieven heeft de re gering nog niet gesproken. Zou het niet beter zijn om met al le bezwaren, redelijke en ernstige bezwaren, tegen deze huurbelasting, af te wachten, wat de regering hier over te zeggen heeft en eerst haar argumenten eens te overwegen? Men kan dan altijd nog zijn bezwaren daartegenover zetten en een eerlijk weloverwogen besluit vormen. Maar legt men nu reeds de stand punten vast zonder de argumenten van de regering te hebben gehoord, dan manoeuvreert men zich zelf in een stelling, waaruit later, indien dit noodzakelijk mocht blijken, geen te rugtreden mogelijk is. Daarom lijkt" het ons, met alle be zwaren die wij tegen deze huurbe lasting hebben, onjuist om nu reeds stellingen te betrekken, waarin men zich later in de ontwikkeling van de situatie, volkomen en onprettig op gesloten zal voelen. Amerikaanse regering de nodige maatregelen te nemen om herhaling van dergelijke voorvallen te verhin deren. Volgens de Russische nota heeft het Amerikaanse vliegtuig eerst ge schoten op de Russische vliegtuigen, waardoor de laatste „gedwongen wer den eveneens te schieten." De verklaring van de comman dant van het Amerikaanse toestel, Fieth, is echter in lijnrechte tegen stelling met hetgeen in de Russische nota wordt beweerd. Hij verzekerde, dat hij niet boven Russisch gebied had gevlogen en ook, dat hij niet had teruggeschoten, toen de Russen een motor en een benzinetank had den geraakt. „De Russen wilden ons kennelijk doden en niet alleen maar wegjagen", aldus zijn commentaar. Chroesjtsjef zei voorts tot Wickers ham: „Wij hebben een prachtige her innering aan Amerika als bondge noot en vriend in de strijd tegen Hitier. Wij vinden, dat Eisenhower een eerlijk soldaat en een trouw partner is." De So wj et-premier, Malenkof, sloot zich bij deze woorden aan en uitte zijn bewondering voor de V.S. als bondgenoot in de oorlog. „Wij zijn voor vooruitgang, maar in dit verband zijn wij bereid ons naar het verleden te keren." Men maakt uit deze woorden van de premier op, dat hij herstel wil van de vriendschap, die tijdens de oorlog tussen beide landen bestond. Misplaatste gelukwens Verscheidene Westberlijnse bladen hebben geprotesteerd tegen de, giste ren gemelde, gelukwensen van bondskanselier Adenauer en presi dent Heusz aan de oorlogsmisdadiger baron Konstatin von Neurath, die uit de gevangenis van Spandau is vrijgelaten. Het blad Nacht-Depesche betreurt dat president Heuz de gevangen schap van Von Neurath heeft be schreven als „de jaren van marte laarschap". Het schrijft: „Of Von Neurath was een oorlogsmisdadiger, zoals werd bepaald in de uitspraak van het hof, in welk geval er geen sprake kan zijn van martelaarschap, óf hij was geen misdadiger en het hof was een stelletje wraakzuchti- gen". Het blad zegt dat de president dit stellig niet zo heeft bedoeld, maar het betreurt zijn woordkeur. De vrij lating moet men volgens het blad zien als een humanitaire daad. Het blad „Der Abend" heeft ook protest aangetekend tegen wat het noemt „de tactloosheid" in de bood schappen met gelukwensen. Er zullen maar weinigen zijn die zich niet verheugen over de gratie verlening aan de zieke, oude Neu rath aldus dit blad. Maar hebben de onbekende krijsgevangenen tele grammen ontvangen van de federa le kanselier? Onrusthaarden breiden zich uit Saboteurs hebben gisteren de on dergrondse kabel doorgesneden, via welke al het telefoon- en telegraaf- verkeer tussen Algerië en Marokko gaat. De verbinding tussen de twee belangrijkste delen van Frans Noord- Afrika werd hierdoor practisch af gesneden. Door deze ernstige daad van sabo tage is bij de Franse autoriteiten ook ongerustheid verwekt nu blijkt dat de terroristen ook al bij de Maro- kaanse grens actief zijn. Tot dusver had men gedacht dat de moeilijkhe den beperkt bleven tot het gebied van het Auresgebergte. Daar is het op het ogenblik weer wat rustiger. In Frankrijk heeft Messali Hadj, de verbannen leider van de sinds Za terdag verboden Algerijnse nationa listische beweging een klacht inge diend tegen.de prefect van de Ven- dée wegens „beperking van de per soonlijke vrijheid", Hadj, die als ver blijfplaats Sables d'Olonne in Bre- tagne kreeg toegewezen, tracht, naar men aanneemt, munt te slaan uit de tegenwoordige toestand. Vandaag vertrekt Tahar Ben Am- mar, de premier van Tunesië, naar Parijs, om het overleg te hervatten over een indertijd door premier Men- dès-France in het vooruitzicht ge- Meer dan twee honderd politie- insrecteurs hebben de hoofdkwartie ren in Franxrijk van de Algerijnse Nationalistische beweging doorzocht om te ontdekken, wie ei verantwoor delijk 'gesteld kan worden voor de gewapende opstand in Zuid-Oost- Algiers. De belangrijkste vondst in Parijs werd gedaan in het hoofdkwar tier in de „Rue Xavier privas" waar de politie vele documenten en brieven in beslag wist te nemen. stelde grotere mate van zelfbestuur. De Tunesische premier zal vermoe delijk in Parys vooral ook aandacht vragen voor de terroristische activi teit in het Westen van Tunesië, het gebied dat grenst aan de onrusthaard in het Oosten van Algerië. Toen Mevrouw Roosevelt dezer dagen een bezoek bracht aan een filmstudio in Hollywood, om een paar scènes bij te wonen van de film „Desperate Uren", die daar wordt opgenomen, barstte opeens én van de grote schijnwerperlampen in de studio met een vervaarlijke slag uit elkaar een groot aantal scherven over de om standers strooiend. Mevrouw Roosevelt kwam er zonder verwondingen af de bekende acteur Humphrey Bo- gart (links) trof het minder; of liever méér, hij kreeg een paar splinters in het gezicht, die hem vrij pijnlijk verwondden. Deze opname werd kort na de explosie gemaakt; mevrouw Roosevelt kan al weer opgewekt lachen tegen Frederic March,, hetgeen de productieleider Don Hartman kennelijk een pak van het hart is HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 uur). OPNIEUW REGEN Vannacht opklaringen en langs de kust nog enkele buien. Mor gen weer toenemende bewolking en later regen. Aanvankelijk overwegend matige Westelijke wind later tot krafchtig of hard toenemende tussen Zuid en Zuid west. Koude nacht. Morgen on geveer dezelfde middagtempera- turen. 10 Nov.: zon op 7.50 en onder 16.58; maan op 16.26 en onder 7.49 uur. 10 Nov. 15—29 V.M. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU EERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME licht bew. geheel bew. zwaar bew. onbew. regenbui zwaar bew. motregen motregen regen zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. nevel geheel bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. mist mist geheel bew. 16 Korreltje Wie de vader slaat, slaat de zoon.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1