S)e£aid^0ow^atit Amerikaans toestel Migs neergeschoten Weer door FEEST IN MOSKOU Moskou herdacht de Octoberrevolutie Von Neurath vrijgelaten uit Spandau Von Neurath weer op vrije voeten !n een sportvliegtuig over de Oceaan Benoemingen Bisdom Haarlem MAANDAG 8 NOVEMBER, 1954 46ste JAARGANG No. 13342 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Washington zond onmiddellijk protestnota Zondagmorgen is nabij Nemoero op het Japanse eiland Hokkaido een Amerikaans militair vliegtuig neergestort. Er waren elf personen aan boord, waarvan tien zich met hun parachutes konden redden, één werd later dood gevonden. Volgens Amerikaanse functionarissen is het vliegtuig neergescho ten door Sovjet-jagers van het type „Mig". Er is dan ook onmiddellijk een Amerikaanse protestnota naar Moskou gezonden. OP JAPANS, GRONDGEBIED. Het Amerikaanse vliegtuig bevond zich. op een normale foto-Kar terings- vlueht en stortte van een hoogte van ongeveer 3600 meter neer op een huis in de nabijheid van Nemoero. De aanval werd Zondag tegen de mid dag (plaatselijke tijd) uitgevoerd. Volgens Amerikaanse verklaring heeft het Amerikaanse vliegtuig geen enkele maal Japans gebied verlaten. De piaais, waar nee vuegcuig neer kwam ligt op de Oostelijke punt van Japans meest Noordelijke eiland Hok kaido. Deze plaats wordt door een strook water van enkele kilometers breed gescheiden van de Koerilien- eilanden, welke door Rusland zijn bezet. Vorige incidenten. passagiers het leven. Terwijl naar mogelijke overlevenden werd ge zocht werden de Amerikaanse op sporingsvliegtuigen door twee Ohi- nesa Migs aangevallen, welke zij op hun beurt neerschoten. Rondom het Saargebied Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag te Parijs verklaard, dat wel 't voornemen bestaat Frans- Duitse besprekingen over het Saar gebied te houden, doch dat hiervoor nog geen datum is vastgesteld. Een officiële Duitse woordvoerder verklaarde Zaterdag in Bonn dat de Westduitse regering langs diploma tieke weg contact heeft opgenomen met de Franse regering met het oog op besprekingen over bepaalde pun ten van het Saaraccoord. West Duits land zou de besprekingen begin vol gende week willen beginnen, doch van Franse zijde is nog geen ant woord op dit voorstel ontvangen, zo voegde hij hieraan toe. Saboerof las de jaarlijkse boodschap voor In het Bosjoi-theater in Moskou is Zaterdagavond plechtig de October revolutie herdacht. Zoals te doen gebruikelijk is wordt dan een toespraak voorgelezen, welke gewoonlijk een uiteenzetting bevat van het Russische politieke beleid. Elk jaar mag een andere top-figuur deze boodschap voor lezen. Men had verwacht, dat dit jaar Kroestjef, de derde man van het driemaneschap aan de hoogste top, de boodschap zou voorlezen, maar het blijkt Vice-premier Saboeroef te zijn geweest. Deze verklaarde, dat de binnenlandse politiek van de Sovjet-Unie gericht T was op verhoging van de levenstandaarü van het voik en dat dit een aan- Iets meer dan twee maanden gele- s"» VP„d„m. hedoelineen van de reeerimr. den rp-- -- 'VH"> i eni<-? tient^len mij len uit de Siberische kust in zee te daxen. n.erójj kwam een Amerikaan om het leven. Daarvóór hadden Ghinese jagfcrs reeds een Brits lijntoestel bij Hainan neergeschoten. Hierbij verloren tien Algerijnse beweging verboden In verband met de openlijke op stand in verscheidene delen van Al- gerië heeft de Franse regering de Algerijnse nationalistische beweging verboden. Vrijdagavond had de po litie in Parijs en andere Franse ste den invallen gedaan, waarbij in to taal 17 Algerijnen werden gearres teerd. Het doel hiervan was het verhin deren van anti-Franse betogingen in Parijs en Lyon en het afsnijden van hulpverlening aan de Algerijnse ter roristen. De thans verboden beweging, die bekend stond als de MTLD (Bewe ging voor de zege van democratische vrijheden) werd in 1945 opgericht ter vervanging van de Algerijnse Volkspartij, die in 1939 na bloedige onlusten was verboden. De leider van de organisatie, MessaliHadj, werd in 1952 uit Algerië verbannen. De bewaking van zijn gedwongen verblijfplaats in het Bretonse bad plaatsje Sables d'Olonne is nu ver sterkt en zijn woning is doorzocht. wijzing was van de vreedzame bedoelingen van de regering. „Niettemin zijn wij altijd bereid onze belangen, indien nodig met geweld van wapens, te verdedigen", zo voegde hij hieraan toe. VREEDZAAM NAAST ELKAAR. EéN EN AL VRIENDELIJKHEID. De Sowjet-politiek is gebaseerd op Zondag heeft de Sowjet-minister Lenins stelling van een vreedzaam van buitenlandse zaken, Molotof, zijn naast-eikaar-uestaan van de kapita- traditionele feestmaal gegeven aan listische en communistische stelsels, buitenlandse diplomaten. Zoals nog aldus Saboeroef. Sommige Ameri- nooit eerder was gebeurd werd het kaanse leiaers wlilen onuerhanaelen feest gehouden in een historische zaal vanuit een positie van kracht, doch van het Kremlin, waar de tsaren gezien de kracht van de Sow jet-Unie vaak hun buitenlandse gasten ont- en het samengaan van de Sowjet-vingen. Unie met de grootste mogendheid in Azië, China, zal een dergelijke poli- De ontvangst droeg ook nog een tiek van kracht de Amerikanen niet bijz,onder karakter, omdat premier veel baten, zo meende hij. I Malenkof, Nikita Ghroesjtsjef, de eerste secretaris van de Sowjet-Rus- De overeenkomsten die de Weste- sl5Che communistische partij, maar lijken in Londen en met Parijs met schalk Boelganin en vele andere West-Duitsland hebben gesloten, j hoogwaardigheidsbekleders aanwe- plaatsen nieuwe hindernissen op de zig waren en zich' op ongedwongeh weg naar hereniging van Duitsland. wjjze onderhielden met de diploma- Uitwerking van deze accoorden zal tiehe vertegenwoordigers van onder een oplossing van het Duitse vraag-1 meer Engeland, Frankrijk, Amerika stuk voor lange tijd uitstellen, aldus en j0ego-Slavië. Saboeroef. I nooit eerder in de Sowjet-his- Volgens hem was het scheppen torie, aldus Reuters correspondent, van_een collectief veegheids verdrag hebben buitenlandse diplomaten een n zo g0ecje gelegenheid gehad, om zich Baron Konstantin von Neurath, Hitlers Minister van Buitenlandse Zaken en protector van Bohemen, werd op Zaterdag 6 November uit de Spandaugevangenis te Berlijn vrijgelaten. Men ziet hem hier per auto van de gevangenis wegrijden samen met zijn dochter, Mevrouw Winniefred von Mackensen, die hem kwam afhalen. Adenauers gelukwens in Europa van het grootste belang, omdat handhaving van de vrede in Europa verzekering van de wereld vrede mogelijk zou maken. Hij zei, dat ongetwijfeld West- Duitsland, binnenkort atomische wa pens zou bezitten, die het zou ongedwongen met de hoge Sowjet- leiders te onderhouden. Buitenlandse vertegenwoordigers viel de openhar tigheid en de vriendschappelijke toon ^Buitenlandse ^diplomaten z«n de Baron Konstantin von Neurath is Zondag als vrij man per vliegtuig uit Berlijn te Frankfort aangekomen. Hij begaf zich direct naar zijn landgoed „Leinfelder Hof' in Wuerttemberg (Zuid-Duitsland). De 81-jarige von Neurath werd Zaterdag uit de gevan genis van Spandau Vrijgelaten, waar hij acht jaar van een vonnis van vijf tien jaar wegens oorlogsmisdaden heeft uitgezeten. Zijn vervroegde vrij lating op grond van zijn slechte ge zondheid geschiedde op initiatief van de Russen. Ongeveer 250 toeschouwers waren er getuige van hoe von Neurath bui ten de gevangenis werd opgewacht door zijn dochter en per auto naar een hotel vertrok. Toen de twee gis- bruiken om de nederlaag m 1945 te iaatste tijd op ontvangsten zeer wreken. vriendelijk behandeld, doch nooit zo Tenslotte verklaarde Saboeroef, dat Zondagavond. Zij zijn van mening, volgens het Sowjet-volk een oplos- ^at zich voortaan meer gelegenheden Franse legereenheden zyn gisteren sing van alle geschillen kan worden zullen voordoen om ongedwongen het Auirès-gebergte in Algerië inge trokken om het nog steeds smeulen de verzet neer te slaan. SPRINKHANENPLAAG IN ZUID -MAROKKO. Sinds vier dagen wordt de streek van Sousse (Zuid-Marokko) geteis terd door een sprinkhanenplaag, die de omvang van een catastrophe dreigt te krijgen. In de omgeving van Taroedant werden de gehele siraaas- appeloogst vernield, waardoor 15.00C arbeiders met werkloosheid worden bedreigd. bereikt, als de regeringen de grote Sprekken te voeren. Zij twijfelen er historische veranderingen in de we- echter aan> aldus Reuter, of dit soort reld, in Europa zowel als in Azie, er- j contacten een wezenlijke verandering in de buitenlandse politiek beduidt. Rode parade. ten, had von Neurath's dochter haar armen vol bloemen. Bondskanselier Adenauer en presi dent Heuss hebben de voormalige mi nister schriftelijk gelukgewenst met zijn vrijlating. Een woordvoerder van de Westduitse regering verklaarde, dat de invrijheidstelling van von Neurath in overeenstemming was met een dikwijls geuite wens van Aden- Zondagmorgen is in Moskou de ge bruikelijke parade gehouden. De Rus sische minister van defensie, maar schalk Nikolai Boelganin inspecteer de de troepen op het Rode Plein vóór Krem'in, voor deze zich in bewe ging zetten voor de mars door de De Amerikaanse vlieger Max Con- I hooidstad. i rad» 50 jaar en vader van 10 kinde- ren, heeft in de recordtijd van 22 uur In het spoor van Lindbergh auer. Een vertegenwoordiger van de socialisten zei, dat zijn partij de vrij lating gerechtvaardigd achtte. Thans bevinden zich in de gevan genis te Spandau nog: Rudolf Hess, gewezen plaatsvervanger van Hitier; de gewezen president van de Rijks bank, Walter Funk; de voormalige ad. miraal van de vloot Erich Bader (alle drie tot levenslang veroordeeld); de voormalige minister van Munitie, Al- bert Speer; de leider van de Hitler- jugend, Baldu von Sirach (beiden veroordeeld tot 20 jaar) en de duik- bootdeskundige Karl Dönitz (10 jaar). De straf van Dönitz loopt Op 1 Oc tober 1956 af. VLOTJESVAREN. De Noor Thor Heyerdahl, die be roemd geworden is door zijn tocht met de „Kon Tiki", helpt drie Pe ruanen bij de voorbereidingen voor een nieuwe vlottocht naar Polynesië ditmaal met een vlot van riet. Heyerdahl, die zijn tocht in 1947 maakte, heeft de Peruanen geld ge geven om een vlot van riet te bou wen, zoals de Indianen op het Titica- cameer gebruikten. ZONDAGOCHTEND-BAD Zondagmorgen omstreeks half vijf zag een Haagse taxichauffeur hoe tussen de Javabrug en de Laan Co pes van Cattenburch een personen auto te water reed. Hij waarschuwde onmiddellijk de u- T- politie, die zeer spoedig met een ve gestoken, heeft hij ook het non- kraanwagen ter plaatse verscheen, stop-record San FrancsicoNew Nadat de auto opgetakeld was, kwam York verbeterd. men tot de ontdekking, dat het voer- In totaal heeft hij nu vijf vluchten tuig geen inzittende had en weer over de Atlantische Oceaan gemaakt, even later vond men een totaal- Volgens radio-Moskou namen ooken 19 minuten een solovlucht van 1950 volbracht hij de eerste, en dat overstuur-geraa.kte Amerikaan, die Russische atoomgeleerden aan het New York naar Parijs gemaakt Hij was om zijn gezin, dat toen in Zwit- defilé deel. Zij droegen een bord, vloog in een tweemotorige „Piper i seriand woonde, te bezoeken. waarop de eerste atoomcentrale ter j Apache". In 19,27 deed Charles Lind- wereld, gebouwd in de Sowjet-Unie,bergh 11 uur en 20 minuten langerOngerustheid. stond afgebeeld. In hun gezelschapover dezelfde afstand (ongeveer I bevonden zioh geleerden, die zich! 4800 km.), Terwijl hij thans zijn recordvlucht Dit is het toestel, dat verticaal kan opstijgen en dalen, gefotografeerd in San Diego, Californië. Op de foto komt het toestel van horizontale in verticale vlucht voor een proeflan- ding, mH de ruimtevaart bezig houden, Westelijke waarnemers berichtten, dat zij niets nieuws hadden gezien bij de militaire uitrusting, die in de parade werd vertoond. Het overvliegen van straalbom- menwerpers werd afgelast wegens de laaghangende wolken. Evenmin vond de traditionele aanbieding van bon'-"ettQn ^oor kinderen aan de Russische leiders plaats. Ballonnetjesvaarder Zaterdag is te Inlet in de Ameri kaanse staat New York een 27-jarige jongeman Garret Cashman geheten opgestegen door middel van een 80-tal ballonnetjes, vastgemaakt aan een stoel. De ballonnetjes waren ge vuld met waterstofgas. Alles ging heel gemakkelijk er gemoedelijk: het stijgen ging vanzelf en voor het dalen had Cashman een mes en een katapult meegenomen, om de ballonnetjes één voor één stuk te schieten, eventueel af te snijden of door te prikken. Zo gebeurde het ook, want later is gemeld, dat Cashman te Riparius, 70 km. van het startpunt verwijderd, is geland. Hij dee1 de telefonisch me de, dat hü gezond en wel was. vertelde de enige inzittende van de auto geweest te zijn. Hij was tijdens de duik van de wa gen, eruit geslingerd en was door 'n voorbijganger op het droge geholpen, waarna hij in een huis aan .de over zijde droge kleren en troost gevon den had. maakte, zat de vliegwereld geruime Max Conrad, die een grote gelijke-tijd over hem in angst, omdat er nis vertoont met de filmster Gary vrees bestond voor ijsafzetting op de Cooper, werd, toen hij op het bij Pa- vleugels en omdat aanvankelijk nie rijs gelegen vliegveld Toussus-le-No- mand er in slaagde radiocontact met ble uit zijn vliegtuig klom, verwei- hem te krijgen, komd door juichende vrouwen, die Conrad, die nu waarschijnlijk per over het vliegveld snelden om hem schip naar Amerika teruggaat, toon- te omhelzen. I de zich verbaasd over de angst der UIT Hij vertelde, dat de tocht hem „on- anderen, danks veel sneuw en ijs ^n een lange „Het grootste deel van mijn vlucht j Zondagmiddag om twaalf uur zijn slapeloze nacht" was meegevallen. j bleef ik op ongeveer 3000 meter op de hoek van de dorpsweg en de Voor alle zekerheid had htf voor ^°gft,?Jnen Gruttostraat in Rotterdam-Zuid een personenauto en een bestelauto met Zoals naderhand ook bleek, was hij inderdaad de enige inzittende. MAN DOOR BOTSING AUTO GESLINGERD hij van het Amerikaanse vliegveld gólflyn, om ijsafzetting te voorko- Idlewild startte, een rubber reddings- men", zei hij. pak en een „Mae West-zwemvest" aangetrokken. Ook had hij vier radio apparaten aan boord. Z'n maag rammelde. Om onderweg de innerlijke mens Vliegtuigongeluk in Italië Bij Catania op Silcilië zijn Zater- te versterken had hij een groot pak dag twee verkenningsvliegtuigen van cream crackers, een grape-fruit en de Italiaanse luchtmacht in botsing twee flessen warm vruchtensap mee- gekomen. Negen inzittenden kwa- genomen. Maar hij had pech Er viel meo om h t benzine over zyn cream crackers, zo- dat hij met een rammelende maag Twee inrittenden hadden nog kans U1n;ran]^riJ aankwam. gezien met parachutes uit de vlieg- Max Conrad is wel een man, aan tuigen te springen, doch zij werden wie men een vliegtuig kan toever- door de neerstortende wrakstukken trouwen. Hij heeft al 30.000 uur ach- meegesleurd en kwamen evenals de ter de stuurknuppel gezeten. i zeven andere inzittenden, die in de Met een soortgelijk toestel als waar- brandende wrakken opgesloten zaten, mee l)ij nu de Atlantische Oceaan is om het leven. elkaar in botsing gekomen. De inzittenden van de personen auto kwamen er met onbeduidende verwondingen af, die van de bestel auto echter niet. Deze werd bestuurd door de 40-jarige I. B. uit Krimpen aan de Lek, die zijn driejarig zoontje bij zich had alsmede zijn schoon vader, de 59-jarige van der Z. uit de Amelandsestraat te Rotterdam. Door de kracht van de botsing werd de schoonvader uit de auto geslingerd en liep bij zijn val een schedelbasis- fractuur op. Hij overleed kort na de aanrijding. De bestuurder werd niet ernstig gewond, maar was zodanig overstuur, dat hij in het Zuiderzie kenhuis moest worden behandeld, evenals het kind dat echter geen noemenswaardig letsel had opgelo pen. j STORM IN PORTUGAL. De omgeving van Castel Brancp in Portugal is Zaterdag door stormweer getroffen. Naar gemeld wordt, zijn vier mensen om het leven gekomen en werden er 200 gewond. De mate riële schade is groot. Ook in andere delen van het land heeft de storm gewoed. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: kapelaan te Amsterdam (H. Vin- centius), de weleerw. heer L. L. Pas; tot kapelaan te Rotterdam (H. Tere- sia) met de opdracht de oprichting van 'n nieuwe parochie te Pendrecht (R'dam-Zuid) voor te bereiden de weleerw. heer A. P. Loerakker, tot kapelaan te Rotterdam (H. Willibror- dus), de weleerw. heer Th. G. Rosier, tot kapelaan te Purmerend, de wel eerw. heer J. G. J. Straathof, tot ka pelaan te Ouderkerk a. d. Amstel, de weleerw. heer A. G. M. v. d. Burg (neom.); tot kapelaan te Rotterdam (H. Joseph), de weleerw. heer J. Th. J. Drost; tot kapelaan te Volendam, de weleerw. heer v. d. Meiden. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 u.) WISSELVALLIG WEER Aanvankelijk zwaar bewolkt 4 met wat regen. Later wisselend 3 bewolkt met op de meeste plaat- i sen droog weer. Matige tot krachtige wind aanvankelijk tus sen Zuid en Zuidwest, later rui mend naar West. Vannacht min- j der koud, morgen ongeveer de- zelfde middagtemperaturen. 9 Nov.: zon op 7.48 en onder 16.59; maan op 15.54 en onder 6.18 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. 0 c onbewolkt —3 regen 4 mist 1 zwaar bew. 5 mist 9 zwaar bew. 13 zwaar bew. 8 regen 12 zwaar bew". 6 geheel bew. H regen 11 regen 9 onbewolkt 3 motregen 5 regenbui 4 geheel bew. 12 Korreltje Men hoopt oud te worden en vreest de ouderdom.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1