Waar eens Czaar Peter werkte, bezocht de Keizer hart van Nederlands industrie Oplader vervoerde vorstelijk bezoek door de D^AJEvfabrieken van Geldrop DE DAG EINDIGDE BIJ ,JANNHAUSERi( ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DERDE DAG BEGON IN DE HOOFDSTAD ONDERSCHEIDINGEN De Keizer van Ethiopië heeft ter gelegenheid van zijn bezoek aan ons land de burgemeester van de ge meente Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly benoemd tot grootofficier in de orde van Menelik II. Voorts ontvingen de volgende Ned. autoriteiten een onderscheiding. De Minister-President dr. W. Drees is benoemd tot Grootkruis in de Or de van de Heilige Drie-eenheid van Ethiopië. De Minister van Verkeer en Wa terstaat, mr J. Algera, is benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Ster van Ethiopië. De Minister van Buitenlandse Za ken, mr J. W. Beyen ontving de Ster van Eer van Ethiopië. De Minster zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, ontving de Or de van Menelik II. De burgemeester van 's-Graven- hage, mr. F. W. A. Schokking is be noemd tot Groot-officier in de Orde van de Ster van Ethiopië. Audrey legde krans bij Airborne-monument ONFORTUINLIJKE TREIN door collega opgeduwd „Een scheepje in de haven landt 1" Mocht het voor het ^Amsterdamse Werkspoor de eerste maal zijn, dat het een keizer binnen haar veste ont ving, de grond, waarop de fabriek in Amsterdam gebouwd is, is aan der gelijke sensaties al gewend, want in de pakhuizen, die daar in 1694 gebouwd waren, heeft de beroemde Russische Keizer Czaar Peter de Gro te vijf maanden lang als scheeps bouwer gewerkt. Ook de jeugd van de Amsterdamse Eilanden toonden zich als het ware vertrouwd met het gezelschap van een keizer en toen de monarch van Ethiopië daar gistermorgen arri veerde, hief zij een spontaan „Lang zal hij leven" aan, dat wel niet door de Keizerlijke bezoeker begrepen werd, maar dat hem ongetwijfeld hartelijk in de oren geklonken zal hebben. Keizerlijk applaus. Ook het liedje, dat hem wachtte, toen de Keizer na de officiële ont vangst door de directie de hal van het Werkspoor binnentrad, en dat hem tóegezongen werd door leerlin gen van de opleidingsschool, die in donkerblauwe overalls op de trap We zien hier het moment, waarop HJVI. de Koningin aan de ingang van de Schouwburg begroet wordt door de Directeur, de heer Bendien, Z. K. M. Haile Selassie betreedt juist het gebouw. Nadat een defect van de trein, die gistermorgen uit Eindhoven naar Amsterdam vertrokken was, te half elf bij Oud-Zwijndrecht gerepa reerd was, kwam d* trein buiten Barendrecht door een nieuw defect wederom tot stilstar-d. Daar een re- paratieploeg niet bij de hand was, werd de ongelukkige trein even later door een meer fortuinelij ke collega, die hem inmiddels achterop geko men was, opgeduwd naar Baren drecht, waar de reizigers op een meer betrouwbaar voertuig konden overstappen, zij het dan met ruim anderhalf uur vertraging. „Een scheepje in de haven landt" verstorven waren, toonde het keizer lijk gelaat een brede glimlach en mochten de leerlingen een keizerlijk applaus in ontvangst nemen. Na deze klankvolle start werd het meer technische deel van het bezoek bereikt in een fabrikehal, waar het werk ongestoord doorgang vond en de Keizer 'n indruk kon krijgen van de industrie, waarvan ook zijn land reeds de vruchten heeft geplukt. Want enige tijd geleden hebben Stork en Werkspoor in Ethiopië de eerste suikerfabriek ingericht en bouwen momenteel nog steeds voort aan deze industrie. De Keizer toonde vooral veel be langstelling voor de jeugdige krach ten, die in de fabriek werkzaam wa ren en stelde via een tolk talrijke vragen aan de jongens. Diepgaande studies van het bedrijf kon de Keizer echter niet maken, want de hofauto's kwamen onverbid delijk voor om de vorsten terug te brengen naar het paleis, vanwaar de stoet om even voor half twaalf weer VLIEGEND BEZOEK AAN EINDHOVEN opgesteld stonden, zal de hoge bezoe- vertrok om te 12 minuten voor leer wel niet begrepen hebben, maar twaalf met het vliegtuig naar Eind- toen de laatste „O-jo-o-jo's" van 1 hoven te vertrekken. •Een opname van het bezoek van Z. K. M. Haile Selassie aam de D. A. F. fabriek te Eindhoven: Tijdens dc rondgang poseerde het hoge gezelschap in een „wapendrager", welke voor het leger in de D. A. F. fabriek worden gebouwd. We zien hier Keizer Haile Selassie en H. M. de Koningin in ge zelschap van de gebroeders Van Doorne (beiden met bril) en Mevrouw van Doorne (naast H. M. de Koningin). Keizer Haile Selassie kreeg röntgen-apparaat Aan de gala-première, die de Ne derlandse Opera gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft gegeven van Richard Wagners „Tannhauser", is bijzondere luister verleend door de aanwezigheid tijdens het laatste gedeelte van Keizer Haile Selassie, Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Om 10.30 uur, toen de Keizer van Ethiopië en na hem Koningin Ju liana en Prins Bernhard binnenkwa men keerde het publiek zich naar de vorstelijke personen, waarna eerst het Ethiopische volkslied en vervol gens het Wilhelmus werden gespeeld. De uitroep van de burgemeester „Leve Hare Majesteit" werd door het publiek met een driewerf hoera be antwoord. Hierna kwamen prinses Sarah met haar echtgenoot, de gevolgen en ver der alle genodigden, die daarvoor mede aan het diner ten paleize in Amsterdam hadden aangezeten, de schouwburg binnen. Aan het einde van de opera brak een zeer enthousiast applaus los, dat door het vorstelijke gezelschap werd ingezet. Vervolgens verschenen alle medespelenden ten tonele en werden talrijke grote bloemstukken en ge schenken aangedragen. Onder lang durig en luid applaus werd tenslotte het doek voor de laatste maal neer gelaten, waarna allereerst de vorste lijke personen en hun gezelschap de zaal verlieten. We zien op de foto in de loge v.l. n.r. Ir A. A. Aler, Prinses Sarah, Prins Bernhard, Keizer Haile' Salas- sie en H. M. de Koningin. Met uitbundig enthousiasme heeft de Eindihovense bevolking gistermid dag Keizer Haile Selassie van Ethio pië toegejuicht tijdens zijn kortston dig verblijf in de Lichtstad, daarmee op ondubbelzinnige wijze uiting ge vend aan haar grote sympathie voor deze markante vorst. Maar niet minder ook gold het vreugdebëtoon Koningin Juliana, die voor de eerste maal als vorstin een bezoek aan Eindhoven bracht. Van schier alle huizen langs de straten welke de vorstelijke gasten passeer den, wapperde de nationale driekleur als een blij en feestelijk welkom. Duizenden en duizendén mensen hadden zioh opgesteld op de trottoirs langs de routes, welke het hoge ge zelschap volgde tijdens de rijtoer door de stad, en zij werden niet moe de de Keizer, de Koningin en hun gevolg toe te juichen. Even na half een waren op het vliegveld Welschap de twee Dako ta's geland, waarmee het vorstelijke gezelschap om 12 uur van Schiphol was vertrokken. De Dakota's ont moetten tijdens de tocht vier „Thun der jet" straaljagers van de tactische luchtstrijdkrachten; deze vliegtuigen hebben de Dakota's op hun verdere vlucht naar het vliegveld Welschap bij Eindhoven begeleid. Vry spoedig na de landing nam het hoge gezelschap plaats in ge reedstaande auto's voor de rit naar de stad. In betrekkelijk snel tempo werd naar de andere kant van de stad ge reden, naar het landhuis van ir Th. P. Tromp aan de Sumatralaan, waar de vorstelijke gasten de lunch ge bruikten. Een aardig intermezzo tijdens dit bezoek was de toespraak via het te levisiescherm door een jongeman uit Ethiopië, die bij Philips een techni sche opleiding ontvangt. Bezoek aan de D.A.F. Te ruim drie uur arriveerde de stoet bij de DAF. In de weidse hal van dit moderne bedrijf werden de vorstelijke personen begroet door de burgemeester van Geldrop, aange zien de hoge gasten nu Geldropse grond hadden betreden. In wapen dragers. maakte het gezelschap een rondrit door de fabriek, waarna aan de oostelijke zijde van de fa briek op een tribune een défilé van j civiele en militaire wagens in ont-1 vangst werd genomen. Tijdens de teruggang naar de grote ontvangsthal bezichtigden de vorste lijke personen nog het oude werk-) plaatsje, waarin de gebroeders vanl Doorne ruim 25 jaar geledèn met hun eigen bedrijfje begonnen. Nadat in de hal de thee was ge bruikt namen de vorstelijke bezoe kers afscheid van de DAF. Zij reden nu door naar Geldrop voor een kor te toer door het dorp, waarna zij naar Eindhoven terugkeerden om in één ruk door te rijden naar vliegveld Welschap, waar de erewacht weer stond aangetreden. Weinige minuten later, te ruim half vijf startten de twee Dakota's met het gezelschap voor de terugtocht naar de hoofd stad. Voor de 101ste maal zal mevr. Smit-Meijering uit Ter Apel morgen haar verjaardag vieren en alhoewel zij het vorig jaar haar heup brak en daardoor niet geheel vlot ter been meer is, kan zy nog kras genoemd worden. Kort voor haar vertrek uit Nederland heeft Audrey Hepburn een krans ge legd bij het Airborne-monument te Oosterbeek. Hiermee zorgend voor een waardig slot van haar verblijf in ons land. Foto Een overzicht tijdens de krans- legging, waarbij Audrey door haar man, Mel Ferrer, werd geassisteerd. NIEUW RIJTIJDENBESLUIT is dringende noodzaak Waarom talmt regering De regeling werktijden besluit, die momenteel vele hiaten en onvol maaktheden toont, wacht nog steeds op een officiële hernieuwing door een rijksregeling erf de Nederlandse Vereniging van Vervoerspersoneel heeft aan de Staten Generaal uiting gegeVen aan haar verwondering, dat de regering tot nu toe slechts vol staat met de constatering van de on volmaaktheid dier regeling, zonder positief een stap te ondernemen om tot verbetering te komen. De bovengenoemde vereniging wijst er met klem op, dat thans de controle op de naleving van een re geling volkomen opvoldoende is en dat talloze misbruiken ingeslopen zijn, die niet overeenkomstig de ernst der overtreding gestraft worden. Zij blijft bij haar wens van een 48-urige werkweek en doet een drin gend beroep op de regering om zeer spoedig tot een bevredigende rege ling te komen. HET WORDT WEER WINTER DE WINTERS VAN 1850-1953/5». BESTONDEN UIT. GASTGESCHENKEN Tijdens het bezoek, dat de Keizerlijke gasten te zamen met hun koninklijke gastvrienden gisteren aan Eindhoven brach ten, kreeg de Keizer van de Phi- lipsfabrieken een röntgenappa- raat aangeboden, bestemd voor het St. Paulshospitaal te Addis Abeba. Tijdens deze aanbieding deelde een der directieleden me de, dat de Philipsfabrieken be reid zijn 6 Ethiopische studen ten gedurende 2 jaren in bet Philipsbedrijf een technische op leiding te geven en al de daar aan verbonden kosten voor hun rekening te nemen. Tijdens het daaropvolgend be zoek aan de D.A.F.-fabrieken liet de Keizer tijdens de thee het zoontje van de eigenaar, de 7-jarige Huubke van Doorne, die hem bij aankomst bloemen aan geboden had, bij zich komen en gaf het ventje een kostbare gou den munt als herinnering aan het bezoek.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7