S)e £<2kW(2omci/rit Mendès-France stelt vertrouwenskwestie Nadere onderhandelingen met Frankrijk over de Saar? RUSSISCH ERBARMEN Vliegende schotel in Leiden geland HET GESTORVEN GRAAN Adenauer tracht de storm te bezweren Voor waarheid-zoekende landgenoten Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13341 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 f"\E RUSSISCHE POLITIEK iè over het algemeen vrij doorzichtig, al gebruikt zij vaak middelen, welke in het Westen niet gebruikelijk zijn. Zij schroomt daarbij niet om op een wonderlijke manier het roer om te gooien en veroorlooft zich de weelde van allerlei schijnbare inconsequen ties. Dat geeft wel eens aanleiding tot verrassingen. Zn heeft Moskou deze week de we reld verrast met een voorstel om de 81-jarige ex-minister van -v0 Hitier, de voormalige minis ter van buitenlandse zaken von Neurath, die in de gevangenis van Spandau opgesloten zit als oor logsmisdadiger, voortijdig vrij te la ten. De oude von Neurath is een hartpatiënt, wiens toestand zorgwek kend is, zodat het niet meer dan men selijk is, dat hem uit de ge- vangeniss liet gaan. Gevaar voor de maatschappij levert hij niet meer op, zodat er alle redên was om genade voor recht te laten gaan. Maar het eigenaardige is, dat het nu juist de Russen moesten zijn, van wie deze suggestie uitging. Zij hebben nooit enig medelijden getoond, noch met eigen gevangenen noch met die van anderen, en zeker nooit met de ge vangenen van Spandau. Stelselmatig hebben zij elke verzachting van hun lot afgewezen. Zij weten echter zeer goed wat zij doen, en op welk tijdstip zij dit doen. Duitsland staat op het punt om zich in te schakelen in het defensie-sys- steem van het Westen door aanvaar ding van de accoorden van Parijs. Er is evenwel een sterke oppositie tegen de door Adenauer getekende over eenkomsten en daarom is Moskou bereid een geste te maken, welke de Duitsers aangenaam aandoet. Het is een gebaar, dat tot niets verplicht, maar dat de tendenz heeft om de Duitsers te kennen te geven, dat er best met de Russen te praten zou zijn, als de Duitsers dat zelf niet on mogelijk zouden maken door deel te nemen aan een „aggressieve" combi natie, welke regelrecht tegen de Sov jets is gericht. En menige Duitser tippelt er in. Voorop de leider der sociaal-democraten Ollenhauer, die altijd de Russen, in de kaart heeft gespeeld; maar ook de liberalen, die zich eveneens ontpopt hebben als te genstanders van Adenauers politiek. Zij jammeren, dat de Russen b\j aan vaarding der Parijse' accoorden elke herenigingsgedachte van de twee ge scheiden delen van het voormalige Reich voorgoed zullen afschrijven. Adenauer zeide daar dezer dagen van: „In vele gevallen heb ik ont dekt dat men niet in staat was om de toestand waarin de wereld zich bevindt, op zijn juiste waarde te schatten" Wij geloven, dat hij gelijk heeft. Het moet voor een Duitser hard zijn om te aanvaarden, dat het grote va derland voor onafzienbare tjjd in tweeën ligt geknipt, maar hij moet blind zijn, als hij gelooft, dat een her eniging afhangt van Russische vrien delijkheid. VLUCHTELINGEN ACTIE. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren ƒ48.000,ontvangen. Het totale bijeengebrachte bedrag ia nu ƒ869.000,—. HIJ WIL NOG DIT JAAR KLAAR KOMEN Bij het begin van het debat over de begroting in de Nationale Vergade ring heeft de Franse minister-presi dent Mendès-France de vertrouwens kwestie gesteld Hij ging daartoe over nadat een woordvoerder van de com missie van financiën voorgesteld had de begroting voor P.T.T. te verwer pen. De stemming zal Dinsdag wor den gehouden. In politieke kringen verklaart men, dat de regering geen grote kans loopt verslagen te wor den. Mendès-France had de vergade ring gewaarschuwd, dat hij tijdens het gehele begrotingsdebat telkens de kwestie van vertrouwen zou stel len, wanneer er oppositie tegen de re geringsvoorstellen zou komen. Hij streeft er naar het begrotingsontwerp Ex-veldmaarschalk overleden Ewald von Kleist, de 73-jarige ge wezen Duitse veldmaarschalk, is overleden. Von Kleist zat in de Sow jet-Unie een straf uit wegens oorlogsmisdaden. Hij was al lange tijd ziek. De gewezen veldmaarschalk heeft vooral naam gemaakt bij de Duitse offensieven in Polen, Zuid-Slavië en Rusland. Von Neurath komt vrij De drie Westelijke hoge commis sarissen in Duitsland hebben gisteren de Russische hoge commissaris mee gedeeld dat hun regeringen accoord gaan met de onmiddellijke vrijlating van Konstantin van Neurath, eer tijds Duitse minister van buitenland se zaken. Hij zat met zes andere in Neuren berg tot gevangenisstraf veroordeelde top-nazi's gevangen in Spandau. De mededeling werd gedaan in een antwoordbrief van James Conant, de Amerikaanse hoge commissaris, aan zijn Russische collega Poesjkin op diens voorstel over de vrijlating te gaan praten. Als motief voor de vrij lating gaven de Westelijken op de hoge ouderdom en slechte gezond heidstoestand van Von Neurath. Von Neurath, die 81 jaar is, is de oudste van de gevangenen van Spandau en was sinds 1946 bezig vijftien jaar ge vangenisstraf uit te zitten. Boze tongen hebben de laatste weken zacht gefluisterd, dat al onze berichten over vliegende schotels boven Leiden uit de lucht gegrepen waren, terwijl we onmachtig zouden zijn de schotel zelf uit het luchtruim te grijpen. Niet zonder gevaar heeft onze fotograaf thans de gelegenheid gegrepen om de schotel op de gevoelige plaat vast te leggen. En zo kunt U hem het komende weekend ook in „De Vrolycke Arcke" bezien. Hef uitgebreide verslag van zijn merkwaardige belevenissen staat op een andere pagina van dit blad. (Foto Leidse Courant). vóór het einde van het jaar aange nomen te doen krijgen. 1 De Franse premier was van me ning, dat het voorstel tot verwerping van de P.T.T.-begroting een obstruc tiekarakter droeg. Hoewel de parlementaire atmos- pheer minder vriendschappelijk te genover Mendès-France is dan enke le weken geleden, geloven politieke kringen niet, dat zijn tegenstanders onmiddellijk zullen trachten de rege ring ten val te brengen. In vérband met de populariteit van de premier in het gehele land achtten de afge vaardigden het onverstandig een po litieke crisis uit te lokken. De Lufthansa begint weer Functionarissen van de nieuwe Westduitse luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" hebben te Keulen be kend gemaakt, dat op 1 April dien sten zullen worden geopend op Lon den, Parijs, Zuerich en Madrid. Vier tweemotorige „Convairs", die in de V.S. zijn besteld, worden vol gende maand in de Bondsrepubliek verwacht. Er zal gebruik worden gemaakt van de vliegvelden te Ham burg, Düsseldorf, Wahn (voor Bonn en Keulen) en München. Komende zomer zal een dienst tus sen Hamburg en New York worden geopend, die met vier „superconstel- lations" zal worden onderhouden. Op grond van de geallieerde vier- mogenheden overeenkomsten zal de „Lufthansa" niet op Berlijn mogen vliegen, aangezien dit een voorrecht is van de vier bezettende mogendhe den. Kunstmatige satelliet van de aarde William Lear, de voorzitter van de bestuursraad van de maatschappij Lear Inc. heeft Donderdag op een personferentie meegedeeld, dat Amerika volgend jaar de construc tie van een kunstmatige satelliet van de aarde in studie zal nemen. Deze satelliet zou bestemd zijn voor het verkrijgen van militaire inlichtingen. De constructie zou de samenwer king van vele maatschappijen en specialisten vergen en een krachtsin spanning betekenen, vergelijkbaar met de vervaardiging van de eerste atoombom. De maatschappij is gespecialiseerd in luchtvaartinstrumenten. De satel liet zou een middellijn van ongeveer honderd vijftig meter hebben en op een afstand van ongeveer achthon derd km in 24 uur om de aarde draaien. Men zou de satelliet in ge deelten in de ruimte zenden en ver volgens deze delen door telecora- mando samenvoegen. Televisiecamera's op de satelliet zouden de oppervlakte der aarde fo tograferen, aldus Lear. Noodweer in Marokko Een krachtige wervelstorm heeft in de nacht van 2 op 3 November Za- gora, Tahoenito en Mhamid, drie plaatsen ruim 300 kilometer ten Zui den van Marrakesj, geteisterd. Hoe wel het Vrijdagavond te Marrakesj bekend was, dat er slachtoffers te be treuren zijn, wist men het aantal nog niet. De gehele dadeloogst ging ver loren. In het getroffen gebied viel in één nacht 79 millimeter regen, dat is ge lijk aan de totale hoeveelheid regen in die streek in 1953. Bijna 1.500 woningen zouden zwaar beschadigd zijn, terwijl bruggen wer den weggespoeld en telefoonlijnen verbroken. De waterstand in de Draa steeg in drie uur tijds zes meter. DE GRAANKORREL VIEL IN DE AARDE EN STIERF Het is niet de enige keer, dat de énige mens, die alles af wist van de geheimzinnige levensvorming, wijst op het wonderbare proces van sterven en herleven. Dat proces, dat wij zo gewoon vinden omdat het zich alle dagen millioenen-, milliarden-, en nog veel meer-voudig om en ook in ons afspeelt, is in zijn stille werking ver- bluffender dan de meestingev/ikkelde en geraasmakende techniek. Tenzij de graankorrel in de aarde valt en sterft, brengt zij geen vrucht voort. Maar in de grond gelegd en begra ven, Drengt zy honderdvoudige vrucht voort. Het is de mens-geworden altijd-scheppende God, die zinspeelde op zijn eigen sterven als oorsprong van een nieuwe levensstroom. Het is een zinspeling, die van toepassing is op ieder mensenleven, in het voortbestaan na de dood de vrucht plukkend van eigen offer-leven. Het is een zinspeling, welke ook in vele goede menselijke werkzaamheden zich openbaart. Maar om op de oorspronkelijke zinspeling terug te komen: de graankorrel van Christus is-in de aarde ge vallen. Het gehele groeiproces van het Christendom is een stille werking van de genade, even wonderbaar als de natuurlijke levensvjrming. Maar het is in dit bestel zó geregeld en gewild, dat deze stille genadewerking van de graankorrel begoten en bemest, gestuwd en verzorgd moet worden door de vrtfe medewerking van de vrije mens, begoten door zijn gebed, bemest door zijn stoffelijke gaven in geld, ge stuwd en verzorgd door zijn activiteit. In ons vaderland, rondom ons heen, leven millioenen mensen, normale mensen, maar allen hongerige mensen, die vragend en zoekend zijn omdat zij het brood van Christus' graan niet kennen. Het is het St. Willibrord-apostolaat, dat in bijna 60 „huizen" voor de activiteit zorgt, onze vragende land genoten een voedzaam antwoord te geven. Van ons wordt, op St. Willibrord-ZoncLag, verwacht, dat wij die activiteit begieten met ons hartelijk gebed: I Morgen is het devies: Leen geld aan God, opdat Hij het „Laat toekomen Uw Ryken bemesten met een bestede aan de zielen, die hongeren naar de gerechtig- ruimé gave. Aan de arme gegeven is aan God geleend. I heid en de waarheid. r i j i J /O nauer z(jn besprekingen met de re- IS de overeenkomst voorlopig ot detinitieti Seringspartijen voortzetten ^teneinde Euler, een vooraanstaand lid van de Vrije Democraten, heeft Vrijdag na een onderhoud van Bondskanselier dr. Adenauer met leden van de Vrije Democratische Partij verklaard, dat de Bondskanselier nadere onderhande lingen met Frankrijk over het Saargebied gaat voeren. De Vrije Democra ten, die de Frans-Duitse Saar-overeenkomst in haar huidige vorm reeds verworpen hebben, deelden dr. Adenauer mede, dat zij heropening van de onderhandelingen eisten. Dr. Adenauer had volgens Euler gezegd, dat er in elk geval verder onderhandeld zou worden omdat de Saar-overeenkomst veel te haastig was opgesteld. OLIE OP DE GOLVEN. Met deze aankondiging van nieu we Frans-Duitse besprekingen over de uitleg der in Parijs getroffen over eenkomst over het Saargebied heeft dr Adenauer getracht olie te werpen op de golven, die twee der regerings partijen hebben doen ontstaan door haar weigering de regeling te aan vaarden. Het voornaamste bezwaar van de oppositie is, dat door de z.g. Euro peanisering van het Saargebied de terugkeer van dit land tot het Duit se moederland voorgoed verkeken is. De oppositie voelt zich in deze op- Samenwerking in Washington President Eisenhower heeft giste ren republikeinse en democratische Congresleiders uitgenodigd voor een bespreking over buitenlandse aange legenheden, die op 17 November in het Witte Huis zal worden gehou den. Dergelijke besprekingen zijn, dert Eisenhower twee jaar geleden aan het bewind kwam, reeds meer gevoerd, doch de voorgenomen con ferentie op 17 November schijnt de nadruk te leggen op de wens van de president om volledig samen te wer ken met de nieuwe democratische meerderheid in het Congres. MORGEN: Veertien dagen na de Missie-Zondag komt de Willibrord-Zondag. Beide Zondagen vragen om gebed en vragen om een stoffelijk offer. De Missie-Zondag trok onze blik ver over de grenzen naar de missie landen, naar de volkeren die God niet kennen en voor wie na tweeduizend jaar de Kerk een nieuwe verschijning is in het wereldbeeld. De Willibrord-Zondag dit jaar samenvallend met het feest van Sint Willibrord trekt de aandacht naar het Binnenlands Apostolaat, dat wil zeggen: dat onze gedachten blijven stilstaan in de straten van onze eigen stad, in het huis van onze buurman, bij de fabriek en het kantoor waar wij samenwerken met anderen. En die gedachten moeten zich bezighouden met de ziel van die anderen en die gedachten moeten zich de vraag stellen van de dichteres: komen ze allen thuis? vatting gesterkt door het feit. dat nu ook Frankrijks ambassadeur in Saarbruecken, Grandval, de mening heeft geuit, dat de regeling definitief zal moeten zijn en in een komend vredesverdrag niet zal mogen worden veranderd. Deze opvatting staat lijn recht tegenover die, welke officiële woordvoerders in Bonn uiten en volgens welke slechts een tijdelijke status voor het Saargebied is vastge legd, die alle mogelijkheden voor een vredesverdrag open zou houden. Overigens zijn gisteren ook me ningsverschillen tussen Parijs en Bonn over het in Parijs gewijzigde verdrag over de Duitse souvereini- teit aan de dag getreden. In rege ringskringen te Bonn heeft men zich met nadruk verzet tegen de verkla ring van Mendès-France en de Fran se Nationale Vergadering, dat een regering voor een verenigd Duits land aan de verdragen gebonden zou blijven. In Bonn huldiging men het standpunt, dat dit geenszins het ge val is en dat de Bondsregering eer toekomstig verenigd Duitsland niet bij voorbaat kan binden. Overigens moet er volgens een of ficiële woordvoerder in Bonn van uitgegaan worden, dat wijziging van de tekst van het Saarverdrag niet meer mogelijk is, wel echter het op stellen van officiële interpretaties. Dit standpunt heeft dr Adenauer ook ingenomen. Opnieuw heeft dr Adenauer de op posanten verweten, dat zij al te een zijdig het oog gericht hielden op de Saarovereenkomst en vergaten, dat deze moest worden gezien als onder deel van het geheel der Parijse ver dragen. Volgende week zal dr. Ade- te trachten hun weerstand te breken. Franse ontkenning. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteravond ten stelligste ontkend dat er volgende week opnieuw besprekingen zullen worden gevoerd over het Saargebied. De Franse regering is van mening dat de te Parijs ondertekende over eenkomst aan duidelijkheid niets te wensen over Iaat en volstrekt geen nadere uitleg nodig heeft. „Het is de Franse regering bekend dat de artikelen 8, 12, 13 en 14 van de overeenkomst over het Saargebied spreken van de mogelijkheid om „later" bepaalde punten van de over eenkomst te wijzigen. Maar „later" wil geenszins zeggen „volgende week". HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). REGEN. Veel bewolking met op de meeste plaatsen regen. Overwe gend matige wind aanvankelijk Zuidelijk later draaiend naar Noordelijke richtingen. Lagere middagtemperaturen. Iets kouder Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht uit de Poolstreken is de laatste dagen ver naar het Zui den gestroomd. Het koufront, dat deze lucht begrenst, liep vanmorgen over de Golf van Biscaye en het Ka naal naar Wales, waar zich een actieve neerslagzöne aan het front GÊNEVE 7 Nov.: zon op 7.44 en onder 17.03. maan op 15.08 en onder 3.24 uur. 8 Nov.: zon op 7.46 en onder 17.01; maan op 15.28 en onder 4.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH bevond, en vandaar verder over En geland en de Noordzee naar Scan dinavië. Ten Oosten van dit koufront bevindt zich zachte lucht, waarin de temperaturen 's middags tot vrij hoge waarden oplopen voor deze tyd van het jaar. Maar deze zachte lucht, wordt langzaam in Oostelijke rich ting teruggedrongen, zodat het zich laat aanzien, dat de temperatuur ge durende het weekeinde een daling zal ondergaan. LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. regen 8 C. nevel 4 licht bew. 6 geh. bew. 11 zwaar bew. 7 geh. bew. 11 regen 11 zw. bew. 14 mist 3 zw. bew. 11 motregen 7 nevel 1 mist 2 onbew. 1 mist 3 mist 3 licht bew. 1 mist 0 mist 4 onbew. 5 Korreltje Hoeveel goeds men ook van ons zegt, men leert ons niets nieuws.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1