Kaasdag van Alkemade slaagde dank zij 't zeer hoge gemiddelde Loonverhoging heeft op Rijksbegroting nadelig effect Nieuwe coupe en methode zullen hoofdzaak der dames veranderen 8. B. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 In zijn antwoord aan de Tweede Kamer op de financiële beschouwin gen betreffende de begroting voor 1955 deelt de Minister van Financiën mede, dat het niet mogelijk is, een nauwkeurige schatting te geven van de consequenties, die de verdere loonsverhoging, welke onlangs na het indienen der begroting toi stand kwam, voor het begrotings beeld zal meebrengen^ Volstaan moet worden met een zeer" globale schat ting. Op die basis lijkt de verwachting gewettigd, dat de opbrengst der be lastingen ten gevolge van de onder havige maatregel voor het dienstjaar 1955 zal toenemen met rond 175 mil- lioen, waarvan dan na aftrek van de aandelen voor het gemeentefonds en het provinciefonds circa 150 millioen aan het rijk ten goede zou komen. Naar verwachting zullen onder ii vloed van de recente loonsverhoging de opbrengsten van de loonbelasting, de vereveningsheffing en de omzet belasting stijgen,, en wel met bruto respectievelijk 80, ruim 15 en millioen, terwijl ook ten aanzien van de overige belastingen, te zamen ge nomen, met enige stijging van op brengst rekening kan worden gehou den. Tegenover de genoemde, globaal op 150 millioen te stellen baten voor het Rijk zal, naar eveneens globale schatting, staan een toeneming der rijksuitgaven met 170 millioen, welk bedrag als volgt kan worden gespe cificeerd: salarissen rijkspersoneel 49 millioen subsidies en bijdragen 35 pensioenen en wachtgelden 25 sociale voorzieningen 42 diversen 18 totaal 170 De loonronde heeft dus, naar ver wachting, een nadelig effect op de begroting. Minister Van de Kieft wijdt in zijn antwoord op de financiële begro tingsbeschouwingen der Tweede Ka mer een beschouwing aan de ziens wijze der regering inzake het infla tie- en revaluatie-vraagstuk. Zijn conclusie is, dat tot een auto nome wijziging van de wisselkoers slechts in extreme omstandigheden kan worden overgegaan, welke om standigheden thans bepaald niet aan wezig kunnen worden geacht. Een zodanige wijziging van de waarde van de geldeenheid grijpt immers diep in in vele economische betrek kingen. Zeker voor een land als het onze, dat een zo groot deel van zyn wel vaart ontleent aan het verkeer met het buitenland, is het handhaven van onveranderde wisselkoersen van emi nente betekenis. In het binnenland noodzakelijke aanpassingen dienen in beginsel niet te worden tót stand ge bracht met behulp van wijziging in de wisselkoers. Het verzachten van b.v. bepaalde gevolgen van een huur verhoging door een verhoging van de koers van de gulden moet een volstrekt onjuist beleid worden ge acht. Indien hiertoe eenmaal zou wor den overgegaan, zou de wisselkoers voortdurend een element gaan vor- ALLE THEE-SOORTEN ACHT CENT DUURDER Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van gisteren de prij zen van aile theesoorten met 8 cents per pakje van 100 gram verhoogd. Deze verhoging is een gevolg van de aanhoudende hausse op de wereld- theemarkfc. In de koffieprijzen is geen verandering gekomen. ARBEIDER OMGEKOMEN TE LUNTEREN. Bij de viaductenbouw in het zoge naamde Hazenpad bij rijksweg No. 12 onder Lunteren is gistermorgen een ongeval gebeurd, waarbij de 36- jarige betoitwerl er M. Burgers uit Lunteren om het leven is gekomen. Arbeiders ziin bij het viaduct over de nieuwe Wageningseweg bezig zwa re in de bodem geheide betonzuilen te verwijderen. Daarbij worden deze gevaarten aan de onderzijde losge- bikt, en de wapening in het beton wordt met snijbranders doorgebrand, waarna de zwar^ palen worden om getrokken. Toen B. met een ladder naar de top van een der aldus be handelde palen klom om het touw Om de top te slaan, begon de beton nen kolos te wankelen. De ladder gleed weg, waarna de arbeider viel. De grote heipaal stortte op hetzelfde moment naar beneden en trof B. in de nek. De man werd op slag men in de discussies over loon- en huurronden en prijsbewegingen, waardoor grote onzekerheid zou wor den geschapen. Afgezien van het genoemde be langrijke principiële bezwaar tegen niet strikt onvermijdelijke aanpas singen van de wisselkoers, doet men goed, de doeltreffendheid van reva luatie als middel tot het verhogen van de reële inkomens niet te over schatten. Er bestaat allerminst zeker heid, dat de door revaluatie moge lijke verlaging in guldens van de importprijzen onder de huidige con juncturele omstandigheden geheel of overwegend ten goede zou komen aan de uiteindelijke afnemers. Aan de andere kant merkt de mi nister op, dat, nu ten gevolge van een toenemende bedrijvigheid een verdere stijging van het nationale in komen optreedt, een verdere stijging EEN UUR LOON VOOR EEN TOEKOMST. Bij het comité vluchtelingenhulp is gisteren 'n bedrag van rond 40.000 binnengekomen. Tot Dinsdagavond was in totaal rond 735.000 ontvan gen, zodat tot hedenavond het totaal 775.000 bedraagt. TEGEN DE TRAM OPGELOPEN. Gistermorgen is de 69-jarige heer A. M. Meyers, die aan het rechter oog blind was vermoedelijk door on oplettendheid in de Rijnstraat te Amsterdam tegen een motorwagen van lijn elf opgelopen. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar bleek dat hij reeds was over leden. „HAAGSE SCHOUW" IN DEN HAAG. In de reeks uitvoeringen, die het Haags cultuurcentrum dit seizoen onder de betiteling „Haagse Schouw" aanbiedt, kon men gisteravond in van de geldhoeveelheid geenszins 'n een zo goed als uitverkocht „Diligen- verontrustend karakter behoeft te tia" luisteren naar een piano-recital hebben. door Cor de Groot. NEDERLANDSE DANDY BRENGT KOMMA'S OP VOORHOOFD MACHINIST BEKNELD. De tweede machinist van het in de Maashaven liggende Engelse schip Adviser, de 37-jarige P. A. Sansbury uit Liverpool, is gistermorgen toen hij de stuurmachine van het schip wilde proberen, met zijn hoofd tus sen een tandwiel en een balk be kneld geraakt. Een stoker, die een uur later ging opruimen, vond hem. Het slachtoffer, dat bij het ongeluk ernstige verwoningen had opgelo- Den. was toen reeds doodgebloed. DEEL VAN NALATENSCHAP TE EIGEN BATE GEBRUIKT. De Haarlemse recherche heeft de 51-jarige Haarlemmer A. E. aange houden, die ervan wordt verdacht uit een nalatenschap, die hij als bewind voeder onder zich had, een bedrag van ƒ2.182.te hebben weggeno- 'j gebrachte schijnwerpers,wier stra- men en in zijn zaak te hebben ge- len de muur van de toren duidelijk investeerd. De man is ingesloten. I zichtbaar maken. Terug naar de natuur De revoluties, die vanuit Parijs ieder jaar weer opnieuw een omwen teling in de harten der dames te weeg brengen, heeft dit jaar niet vol staan met slechts een S- en een H- lijn aan de verrukte wereld cadeau te doen, maar is tevens met een nieuwe haardracht te voorschijn ge komen, die het aanzien van de on derdanige dames volledig dreigt te veranderen. Doch deze ommekeer schiint weer in het niet te verzinken bij de Ne derlandse vinding, die daaraan toe gevoegd wordt en waardoor het ge hele voor de dames zo vertrouwde kapsysteem tot het verleden zal gaan behoren. Uit Parijs kwam de „Coupe a la Dandy", die de gouden of kastanje bruine, of ravenzwarte of koper rode golven als kleine kommaatjes rond het hoofd drapeert. Daar de Nederlandse kappers al dadelijk met vakmansoog bemerkten, dat deze dracht de Nederlandse da mes niet op haar voordeligst aan de wereld zou tonen en daar is het uiteindelijk toch om begonnen hebben zij variaties bedacht, die volledig aangepast zijn aan het uiter lijk en de entourage van de Neder landse vrouw. Nederlandse vinding. Moge de. „Coupe h la Dandy" over een jaar alweer vervangen zijn door een nog mooiere en nog geheimzin nigere naam, het systeem, dat d« twee Haagse kappers J. Gisolf en H v. Buuren uitgedacht hebben, zal waarschijnlijk verschillende „coupes'' overleven. Het stijve krullen, het forceren var, de haargroei en al dergelijke kracht dadige middelen, die de dames tot nu toe met ontroerende lijdzaamheid ondergingen, zijn vervangen door een methode, welke vcdledig aan de haar groei van iedere dame is aangepast. Een watergolf wordt nu een na- tuurgolf en het lange zuchten en kreunen onder een steeds heter-wor- dende kap wordt ook verleden tijd, want de nieuwe methode vraagt slechts een half uurtje. Verdieping. Maar met deze twee „omwentelin gen" is de hoofdzaak" voor de da mes nog niet uitgeput. De Voorburg- se fabriek „Indola" heeft een bij zonder preparaat, „Color Friction", samengesteld, waardoor de natuur lijke kleur van het haar geaccen tueerd wordt en een prettige glans het thans dikwijls „bemiste" haar zal verdiepen. Dit alles vertelden ons gisteravond enkele heren, wie de schoonheid der dames kennelijk zeer ter harte gaat. De vertegenwoordigers van d( Technische Clubs voor het Kappers bedrijf en van „Indola" vertelden dit allemaal echter niet alleen, maar twee charmante jongedames werden onder een ook alweer speciaal ge fabriceerde kap gezet en kwamen een half uurtje later als Franse mo deplaatjes daaronder vandaan. Assepoester raakt zoek. Doch dit alles was nog slechts een voorproefje, want a.s. Dinsdag komen 20 mannequins in de Stadsgehoorzaal, die volgens de nieuwe coupe en met de nieuwe methode gekapt zullen worden. Zozeer is men ervan over tuigd ,dat het „aanzien" geheel ver anderd wordt, dat men voor de de monstratie een mannequin als Asse poester de zaal door laat gaan, ter wijl na de behandeling het publiek als sprookjesprins mag proberen As sepoester uit de kring mannequins te halen. De scherpblikkige mag Asse poester natuurlijk niet houden, zoals in het sprookje, maar als troostmag hij (of zij) een prijs in ontvangst ne men. Jan de Kier zal die avond ook in de Stadsgehoorzaal zijn en namens het publiek vragen stellen over de mogelijke mysteries, die door de de monstratie nog niet volledig opgelost zijn. KAPELAAN M. J. TEUISSEN TE TILBURG PLOTSELING OVERLEDEN. De weleerw. heer Matheus Jacobus Teunissen, kapelaan van de parochie H. Margarita Maria te Tilburg, werd in de ochtend van Allerzielendag dood op zijn bed gevonden. Kapelaan Teunissen werd geboren te Eindho- ven-Tongelre op 25 Juli 1908, ontving de H. Priesterwijding op 26 Mei 1934, en werd achtereenvolgens benoemd tot kapelaan te Zeelst op 10 Augus tus 1934, tot kapelaan te Best (H. Odulphus) op 30 September 1937, tot kapelaan te Dreumel op 1 September 1943, tot kapelaan te Kaatsheuvel (St. Jan) op 6 September 1946 en tot kapelaan te Tilburg (H. Margarita Maria) op 27 Mei 1949. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Nov. jl 1.942.105 tegen 1.931.683 op fr Oct. 1954. Op 1 Oct jl. waren er 499.927 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 498.826 op 1 Sept. 1954. 2 kinderen door kolendamp gedood Moeder op het nippertje gered Woensdagavond zijn in Amby bij Maastricht twee kinderen van resp. 1 cn 5 jaar tengevolge van kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. Toen de vader, de heer Kikken, wonende aan de Hagenstraat, gister avond thuis kwam, trof hij zijn vrouw en de twee kinderen in bewusteloze toestand aan De kinderen waren niet meer te redden. De echtgenote werd door de G.G.D. van Maastricht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Haar toe stand is redelijk wel. HET HART RECHTS IN NIJMEGEN. Minstens vier Nijmegenaren dra gen het hart aan de verkeerde kant. Dit kwam aan het licht bij het jong ste t.b.c.-bevolkingsonderzoek in de Waalstad. In totaal werden 23 ge vallen van actieve long-t.b.c., oftewel 0.4 per mille geconstateerd. VOORSCHOTEN GEZINSZORG TOEGELICHT. Gisteravond werd op initiatief van de R.K. Vrouwenbeweging een avond belegd over het werk van de Gezins zorg. Hiertoe waren uitgenodigd de directrice van het opleidingsinstituut voor Gezinszorg te 's-Gravenhage, mej. M. van Soest en de diocesaan inspectrice van dit werk, mej. Van Poll. De nodige voorlichting werd verstrekt aan de hand van enige film stroken, die een duidelijk beeld ga ven van dit veelomvattende werk. De eerste strook gaf een beeld van de gezinsverzorgsters in de praktijk. De tweede strook een indruk, hoe de op leiding geschiedt. Het was duidelijk, dat dit voor veel meisjes een prach tig beroep is, maar er wordt een de gelijke grondslag vereist. De taak van de gezinsverzorgster is veelomvat tend. Het komt erop neer om de zorg over het gezin te nemen, wanneer de moeder om medische redenen en ook wel om sociale redenen niet in staat is 2elf het gezin te besturen en te leiden. Om dit werk te kun nen verrichten is een opleiding no dig, die bestaat uil twee gedeelten. Een half jaar interne scholing in het instituut, Ledeganckplein 27 's-Gravenhage en dan 1 jaar praktijk, waar na gebleken geschiktheid het landelijk diploma en het insigne wordt toegekend. De ervaringen van het instituut zijn, dat dit beroep, dat specifiek vrouwelijk is, veel voldoe ning schenkt. Het is de bedoeling om ook in Voorschoten te komen tot een stichting Gezinszorg. Op deze avond werd dan ook de nodige voorlichting gegeven aangaande dit jongste vrou welijk beroep. Aan het einde deed mej. Van Soest dan ook een beroep op de moeders om dit edelp werk te stimuleren en mochten er meisjes zijn van de leeftijd van 19- maximaal 35 jaar, die zich willen geven voor dit buitengewone mooie beroep, dan is er reeds nu gelegenheid om zich op te geven zo nodig bij de sociale verzorgster of het bestuur van de R.K. Vrouwenbeweging. Na afloop bedankte de presidente van de R.K. Vrouwenbeweging, me vrouw E. van Gent-Zonneveld, de dames van Gezinszorg voor de ge houden causerie. De St. Nicolaasvie- ring van de R.K. Vrouwenbeweging wordt dit jaar gehouden op Woens dag 1 December a.s. Het Meisjeskoor „De Zonnebloemen" zal op 24 Novem ber a.s. een zanguitvoering geven. Verder werd de aandacht gevraagd van de leden voor de komende Eucha- DE DERDE SOORT NEEMT AF TEXELSE VUURTOREN TREKPLEISTER VOOR TIEN DUIZENDEN TREKVOGELS. De laatste dagen worden tiendui zenden trekvogels voornamelijk spreeuwen en leeuwerikken, bij het vallen van de avond door de Texelse vuurtoren aangetrokken. Bij nevel en zuidelijke wina blijven -de dieren daar uren lang in de lichtbundels rondvliegen, om zich tenslotte op de toren of de daken der omliggende huizen neer te laten. Het hoofd van de kustwacht, de heer Blok, vertelde dat hij nog nooit tevoren zo veel trekvogels om de toren had gezien. Het lawaai van de vogels is zo groot, dat de bewoners 's nachts geen oog meer kunnen dicht doen. De dieren zitten niet al leen op de daken en tegen de ruiten maar vliegen ook b.v. in de schoor steenopeningen. In een der schoor- steenen werden vijftig dode spreeu wen aangetroffen. Het aantal vogels, dat zich dood vliegt tegen de vuurtoren zelf is ove rigens zeer gering, dank zij de aan- Het is een hele opgave voor een bestuur van welke bond, vereniging, organisatie of wat dan ook om zijn vergaderingen en andere bijeenkom sten goed bezet te krijgen. Schijnbaar is dit echter niet het geval voor het Comité Kaasdag Alkemade, dat onder leiding van zijn voorzitter steeds weer volle zalen weet te trekken. Niet voor niets prees de heer Streef- land in de loop van de avond de Kaasdag Alkemade als de best geor ganiseerde van de Rijnstreek. De ta fels waarop de aangevoerde produc ten lagen tentoongesteld, elk voor zien van een keurig verzorgde keu- ringskaart, waarnaast voor iedere in zender een aardige thermometerhan ger prijkte tussen enkele bloemen, zagen er dan ook erg aantrekkelijk uit. Het publiek was talrijk en vol be langstelling en dus kon de heer J. van der Poel met een vrolijk en te vreden gezicht iedereen welkom he ten, speciaal de inzenders, die door hun inzendingen deze dagen mogelijk maakten alsook de heren ir. A. Schrooder, Streefland, Adema, De Jong en heel bijzonder de burgemees ter, die met zijn echtgenote aanwezig was. Hun werd ter kennismaking een proeve aangeboden van het product, waarom deze dag draaide. Openingstoespraak. De burgemeester, als splinternieu we voorzitter, kreeg daarna het woord. Deze vertelde, dat al was hij nauwelijks met de hakken over de sloot in de gemeente aangeland zijn belangstelling natuurlijkerwijze uit ging naar het leven en streven en naar de producten van de bevolking. Niet daarom alleen had hij het pret tig gevonden dit erevoorzitterschap te aanvaarden. Hij zag hierin ook een mooie gelegenheid om op een prettige manier met velen in contact te komen. Hij bracht dank voor het aangeboden geschenk, dat hij al ont vangen had alvorens hij in zijn nieu we functie nog een woord had kun nen zeggen. Het eerzame beroep van kaasmaker werd nog slechts hier en daar in ere gehouden en dit wees volgens spreker op een zekere be houdzucht in de goede zin van het woord en op verschillende omstan digheden, die het de mensen mogelijk maakte dit aloude bedrijf met ge rechtvaardigde trots hoog te houden. Zelf afkomstig uit het land, waar de bakermat had gelegen van de Edam merkaas, die thans nergens meer op de boerderij wordt vervaardigd, vond hij het prachtig deze traditie hier nog behouden te'zien. Met de beste wen sen verklaarde hij deze kaasdag voor geopend en verrichte daarna de prijs uitreiking. Deze waren als volgt toe gekend: le pr. Melkemmer C. M. C. voor F. Los .Poeldijk 11, Rijpwetering 96 punten. 2e pr. Thermometer B.L.B. H. P. v. d. Poel, Buurterpolder R. 94 punten. 3e pr. Med. Biemand C.< W. Pennings, Leidseweg 34 O.-Ade 93 punten. Cursistenprijs Thermome ter B. L. B. W. J. v. d. Geest-v. d Poel, Rode Polder 4, Oud-Ade 90 pun ten. Leidse kaas: le pr. A. Th. Straat hof, Zuidweg 55, Rijpwetering 87 punten. Invloed van het weer. Daarna hield de heer Adema zijn algemene beschouwingen. Hij verge, leek de resultaten van verschillende jaren en constateerde met genoegen, dat de kaas van de z.g. derde soort telkenj are met een kleiner percenta ge uit de bus kwam. Het gemiddeld aantal punten lag dit jaar met 82,4 iets achter op het vorige, waarvoor meer dan voldoende redenen waren aan te wijzen, zoals b.v. de weers omstandigheden. Ook constateerde hij dat meerdere inzenders waren overgeschakeld op het z.g. langzuur en dat dit blijkbaar de smaak was ten goede gekomen, want de lang- zuurkaas behaalde gemiddeld 8.5 te gen spontaanzuur 7.5 punten. Verder drong hij aan op het behoud van de juiste vorm voor de Leidse kaas, omdat deze beschermd was en hij wees er op dat voor uitvoer deze vorm beslist werd vereist. De heer Schroder merkte hierbij op, dat hij in de stad van de heer Adema wel eens erger dingen wa: tegengekomen dan deze vormafwy king en de heren waren het er over eens dat daar eigenlijk nodig eens keuringskaarten bij zouden moeten komen. De heer Streefland stelde zich wat de Leidsekaasvorm betreft geheel achter de heer Adema. Hij vertelde in verband hiermee een merkwaar dig staaltje, dat hij in Noorwegen had meegemaakt, wadr men hem het Leidse sleutelmerk toonde op een kaas, die dit droeg als een bewijs van echt Noorse oorsprong. De Kaasdag Alkemade, zo zeide spr. verder, valt altijd in een tijd dat er tussen de Stichting voor de Land bouw en de minister overleg wordt gepleegd over de melkprijs. De Stich ting heeft zijn standpunt reeds be kend gemaakt, maar niemand weet welke beslissing de minister straks zal nemen. Die beslissing zal waar schijnlijk nog wel even op zich laten wachten. Verder -gaf hij zijn inzicht te kennen over de boter- en kaas positie, die hij zeker niet ongunstig kon noemen. Daarna beantwoordde hij nog enkele vragen. V ee voederpositie. Na de pauze kreeg de heer De Jong het woord, om iets te vertellen over de veevoederpositie. Deze was vclgens spreker lang niet best en hij raadde alle boeren aan een veevoe derbalans te doen samenstellen, zo dat daar bij aankoop van voedings middelen terdege rekening mee kon worden gehouden. Hij wees er op vooruit niet uitslui tend te letten op de prijs per 100 kg. maar veeleer op de kwaliteit, vooral voorzichtig te zijn met de aankoop van mengvoeders. Hier speelde de kwestie van vertrouwen een grote rol. Hij raadde aan ook te letten op de verschillende vitaminesoorten die voor het vee belangrijk waren en pleitte verder voor het jongvee, opdat dit bij de schaarste niet het kind van de rekening zou worden. De film over rattenbestrijding van de Regeringsvoorlichtingsdienst liet duidelijk zien welke enorme schade deze ondieren aanrichten en wekte op om' gezamenlijk het moeilijke ver- delgingskarwei aan te pakken. Het filmpje „Vrije mensen in een vrij land" toonde duidelijk aan op welk een gezegend plekje grond wij leven, wat er voor gedaan wordt om dit zo te houden en wat wij met een drachtige samenwerking in Europa kunnen bereiken. Z0ETERW0UDE K.V.P. VERGADERDE. De Katholieke Volkspartij hield gisteravond een vergadering ter be spreking van de voorstellen van de reglementen van de partij in hoofd zaak de wijzigingen van de groslijst- stemming. De voorzitter, de heer A. J. van der Poel, hield na zijn openingswoord een nabeschouwing over de strijd die gevoerd is tegen het Mandement. Vooral nu de klassenstrijd weer ge streden wordt, acht spr. het nodig, dat politieke voorlichting gegeven wordt. Hierover moet noodzakelijk overleg plaats hebben met andere De heer H. J. van Mil, secretaris van het Kringbestuur verkrijgt nu het woord om een toelichting te ge ven over de voorstellen tot wijzi ging der reglementen, ter inleiding geeft spr. een duidelijk beeld van de organisatorische opbouw van de Partij en zet vervolgens de regle mentswijzigingen uiteen en geeft daarbij duidelijk becijferingen en berekeningen omtrent de toepassing, zoals nu voorgesteld. Er komen uit de vergadering zeer vele bezwaren naar voren. De mo gelijkheid tot concretie van het ad vies door een groslijststemming acht men bijna uitgesloten, zodat de ver gadering de afgevaardigden opdraagt aan te dringen op een becijfering, die meer corrigerend kan werken. Tegen het geven van volmachten aan zieke leden wordt geen bezwaar gemaakt. De derde bepaling, waarbij leden, die niet komen stemmen op de gros lijst, worden geacht hun stem te hebben uitgebracht op het advies, wordt onaanvaardbaar geacht. Breedvoerige beschouwingen wor den gehouden over de practische toe passing bij de candidaatstelling voor de gemeenteraad. De afschaffing van het oude systeem, waarbij het z.g. naar beneden drukken van candida- ten zulke slechte ervaringen heeft gegeven, werd toegejuicht. Het zal nu noodzakelijk worden dat een ad vies-commissie zal optreden. Dit was toch al noodzakelijk want als het bestuur of een advies-commissie geen advies geeft komen er andere adviserende organen, waardoor ook een chaos ontstaat. Bij de rondvraag komen nog veler-1 ristische week. In haar welkomst woord wees de presidente nog op het werk van de R.K. Bibliotheek en sti muleerde de aanwezigen om zich al daar van de lectuur voor het gezin te voorzien. SVLV IN NIEUWE STIJL. Reeds enige tijd bezit Voorschoten een voetbal-, een handbal-, een ta feltennis- en een gymnastiekvereni ging, die de naam SVLV draagt. Elk van deze sportverenigingen was met het voornemen bezield om behalve eenheid van naam ook eenheid van actie tot stand te brengen. Dit laatste is er dan een dezer dagen van geko men. In enkele besprekingen is be sloten een samenwerking tot stand te brengen onder een toporgaan, dat gevormd is uit de dagelijkse bestu ren van de vier verenigingen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. van Ommen. Tot secretaris de heer H. H. L. Roos van Raadshoven, Lan- genhorststraat 24 en tot penningmees ter de heer H. Ph. Vogelenzang. De nieuwe federatie omvat ongeveer 400 leden. Besloten werd om het clubblad van de afdeling voetbal voort te zet ten als orgaan voor het geheel. Een redactiecommissie werd ingesteld. Eindredacteur van het blad is de heer H. L. P. Peeters. Over enkele weken hoopt men zover te zijn, dat het blad in zijn nieuwe vorm zal'ver schijnen. Er staat het nieuwe topbe- stuur nog veel werk te wachten. Men wil er echter naar streven om over ongeveer een jaar de nieuwe organi satie een vastere vorm te geven. Bin nen het kader van SVLV blijven de onderafdel'ngen hun gewone werk voortzetten. Bromfiets in rails geslipt. Gis teravond omstreeks half zes is de on geveer 65-jarige mevrouw S. met haar bromfiets geslipt in de tram rails voor de Raadhuislaan. Zij werd binnen gebracht bij de E.H.B.Ö.-post van mejuffrouw v. d. Burg. Het bleek dat de rem in haar dijbeen was gedrongen, waardoor zij daar een flinke, vleeswond had buiten ver schillende schaafwonden. Dank zij het werk van de politie, die geen enkele dokter thuis trof, waren na een korte tijd drie artsen om hulp te verlenen. lei besprekingen naar voren. De in dustrie-vestiging komt weer ter spra ke, waaromtrent nu het rapport van het Technologische Instituut wel meer helderheid zal brengen. Het raadslid C. J. van Leeuwen geeft enige toelichtingen. Ook wordt nog gesproken over de voor de verkiezing toegezegde com missie, die in bepaalde gevallen ad vies zou geven aan de katholieke raadsfractie. Men is het er over eens dat een geregeld raadplegen van een dergelijke commissie practisch be zwaren mee zou brengen, hoewel in bepaalde gevallen een raadgevende steun van deskundigen wel nuttig kan werken. In dit verband worden zaken genoemd, waaromtrent de ka tholieke raadsleden zich hebben la ten voorlichten. Dit komt vooral op onderwijsgebied en jeugdzorg vaak voor. Meer contact met de raadsle den en de leden der KVP acht men wel gewenst. De belangstelling van de raadsleden voor deze vergadering hield gelijke tred met die van de leden, zodat men elkaar niets te ver wijten heeft. Het gaat er nu om, wie het goede voorbeeld moet geven. Ook wordt opgemerkt dat de Propagan- daclub niet vertegenwoordigd is; de voorzitter heeft bericht van verhin dering gegeven. De voorzitter deelt hierbij mede, dat ernstige pogingen zijn gedaan tot stichting van een jongeren-orga nisatie als werk-groep. Een voldoend aantal leden uit de Propagandaclub en de'N.K.J.B. heeft zich daartoe op gegeven. Aan het einde van de vergadering dankt de voorzitter de heer van Mil voor de duidelijke inleiding van de voorstellen. Gemeenteraad. De gemeente raad zal worden gehouden op Woens dag 10 Novembex-. De zeer uitgebrei de en belangrijke agenda omvat 23 punten w.o. behandeling van de be grotingen Burgerlijk Armbestuur waterleiding en grondbedrijf en ge meentebegroting 1955. Voorts zijn er voorstellen van B. en W. tot hét in het gi*ondbedrijf brengen van de grond en opstallen gekocht van Leu- ne, tot verhuur van woning en schuren aan de H. Rijndijk en het bouwen van een schuur bij de wo ning Noordbuurtseweg. Verhuur van een vertrek aan de politie in het Raadhuis. Tot het in eigendom en onderhoud aanvaarden van een wachthuisje bij de bushalte Schenkelweg. Tot toe kenning 6 salarisverhoging en verhoging voor de bijdrage Vluchte lingen hulp. Waarborgregeling voor tuinders. Waarborgen van rente en aflossing geldleningen nieuw Dia- conessenhuis te Leiden. Verhoging der huishuren van ge meentewoningen. Subsidies aan St. Bonifaicus Missiehuis te Hoorn, aan het R.K. Lyceum Leiden en Cen traal Orgaan Kath. Blindenwezen. Tegemoetkoming in het verlenen in de kosten van spraaklessen" aan schoolgaande kinderen. Aangaan kas geldlening groot 700.000.met de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten. Voorts' vaststelling van de rekenin gen 1953 en vaststelling vergoeding per leerling, als bedoeld in art 101» der L.O.-wet; verbetering van de Vlietweg en beslissing inzake al of niet toetreden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Ten slotte een verzoek van Sport vereniging „Meerburg" voor beschik baarstelling van een sportterrein prae-advies van B. en W. Beter B.B. en geen oorlog, dan oorlog en geen B.B.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7