Belangen van door overheid de middenstanders niet voorbijgezien Ernstige mishandeling Ned. gevangenen in Indonesië „Nota" geen wonderboek r RECHTZAKEN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Centrale Raad van R.K, Middenstand Er is een tijd geweest, dat vrijwel op iedere Centrale Raad een ope ningswoord moest worden uitgespro ken, waarin meerdere protesten wa ren vervat. En al wil ik daar dan niet mee beweren, dat alles nu koek en ei is, toch ben ik oprecht ver heugd protesten thans achterwege te kunnen laten, omdat wij kunnen constateren, dat waar men voorheen to gemakkelijk de belangen van de middenstand voorbijzag of er niet de aandacht aan schonk, welke deze verdienden, er nu een ander klimaat is en er nu andere inzichten veld hebben gewonnen, aklus sprak de voorzitter van de R.K. Middenstands bond in het bisdom Haarlem, de heer T. C. de Hosson bij de opening van de Centrale Raad, die hedenmorgen in Krasnapolsky te Amsterdam be gon. Ik meen dat te mogen zeggen, om dat wij thans een belangrijk jaar achter de rug hebben. Ik denk hier bij aan de reeds aangenomen Vesti gingswet Bedrijven en de nieuwe Handelsregisterwet, aan het onlangs ingediende rapport betreffende het afbetalingswezen, het tussenrapport omtrent het Betaal- en Spaarzegel- bedrijf, voorts aan de indiening van een wet op het cadeaustelsel en zeker mag niet vergeten worden de herziening van de wet op de Omzet belasting, welke voor de Midden stand een grote verlichting en ver eenvoudiging betekent. Maar als hèt grote feit moge ik hier noemen de indiening van de Middenstandsnota en de behandeling daarvan in de Tweede Kamer. voor zal iedereen een steen hebben bi. te dragen. Dat vraagt soms of fers. Ten aanzien van het econo mische dienen wij dit offer te bren gen om door grotere kennis betere bedrijfsresultaten te verkrijgen. Wij willen er nog eens de nadruk op leggen, dat men de Middenstands- nota ook niet in die zin als wonder boek moet verstaan, dat alle heil uit sluitend van regeringswege te ver wachten is, doch dat door ons als verstandige zelfdoeners nog zoveel te doen valt en dat wij op deze wijze een complement moeten scheppen t.a.v. datgene van wat nog van „bovenaf" te verwachten is. Beunhazerij. Een geheel andere zaak, die onze aandacht verdient, is het euvel van de beunhazerij. Waar deze woekert ondergraaft deze tevens de positie van de bonafide ambachtsman. En niet alleen de zelfstandige, doch ook de ambachtsman in loondienst moet hier schade van ondervinden, omdat zijn werkgelegenheid verminderd wordt door het uitvoeren van werk tegen prijzen, die niets met calculatie en dikwijls evenmin wat met kwa liteit te maken hebben. Ik meen hier een taak te zien zowel voor werk nemers- als werkgeversorganisaties. Maar ik zie hier eveneens een taak, om meer dan een reden, voor de justitie. Ik heb al meer dan eens betreurd, dat de controle op de naleving van de vestigingswet te wensen overlaat en ik vraag mij af waarom deze wet, om het zo maar eens te zeggen, zo weinig in de gunst staat bij de jus titionele organen. Wanneer ik dan tenslotte nog iets mag zeggen over het „Mandement", dan doe ik dat meer met de opzet „het beste voor het laatst" te bewa ren. Ik zou ieder verantwoordelijk afdelingsbestuurder op het hart wil len binden, dit uiterst belangrijke stuk door een terzake kundig spreker in zijn afdeling te laten behandelen, omdat dit Mandement ook voor ons middenstanders zoveel te zeggen heeft. Laten wij de bisschoppen dankbaar zijn voor hun richtlijnen, dankbaar ook voor de ruggesteun door de ge lovigen aan te sporen zich te orga niseren in de voor ieder geëigende vereniging, maar vooral dat zij weer eens te meer het belang van de standsorganisatie hebben erkend. Modellen volgens de laatste mode. Dat zijn de kleren, die iedere vrouw zo graag wil dragen. Ze zijn met veel zorg gemaakt van de mooiste stoffen die volgens de laatste technische snufjes in moderne textielfabrieken gefa briceerd werden. En met deze textielindustrie heeft de Echfa- lcn-fabriek nauw contact. Zij weet hoe moderne stoffen vol gens de nieuwste alkalivrye me thode gewassen moeten worden. Alle mooie vrouwen-kleren, die U mooi wilt houden, moeten be slist alkalivrij gewassen worden met de moderne alkalivrije Ech- falon. Het is een waar genot om te kyken naar mooie vrouwen kleren, die ook werkelijk mooi blijven. Profiteer van de moder ne wetenschap; zorg dat U Ech- falon in huis hebt. U kunt er zo veel mee doen en het kost zo weinig. (Advertentie) Wetsontwerp in de maak: LANGER OP HERHALING Binnenkort zal bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp worden inge diend, waarin wordt voorgesteld de duur van de herhalingsoefeningen te verlengen meldt „Ons Noorden". Deze verlenging wordt noodzakelijk geacht om de verkorting van de diensttijd tot achttien maanden zo danig te compenseren, dat de ge oefendheid van onze mobilisabele di visies op peil blijft. Bedoeld wèts- ontwerp is thans in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Belangrijk stuk. U zult van mij niet verwachten, dat ik in dit bestek uitvoerig zal in gaan op de betekenis en de mogelijk heden welke in dit belangrijke stuk schuilen, temeer niet daar heden middag drs Neefs dit wèl zal doen. Maar ik wil vanaf deze plaats woor den van hulde richten aan al dege nen en dan op de eerste plaats aan de staatssecretaris dr Veldkamp die daartoe het initiatief nam en aan al degenen, die hun bijdrage hebben geleverd aan de totstandko ming van deze Nota. Inmiddels neem ik graag de waarschuwing van de Staatssecretaris over, welke hij bij de beantwoording in de Tweede Ka mer liet horen en zei: „Men moet deze Nota niet zien als een soort wonderboek". Zo hier en daar heb ik al eens uit latingen gehoord en gelezen, waarin nogal wat zwaarmoedigheid en pes simisme schuil ging. Ik meen tegen hen te mogen zeggen, dat wij ons moeten verheugen dat deze Nota er is en dat daardoor niet alleen een brede belangstelling voor de mid denstand is gewekt, maar vooral om dat deze Nota naar mijn vaste over tuiging het begin vormt van een systematisch en wetenschappelijk on derzoek, een diagnose, welke toch allereerst nodig is om vast te stellen waar de kwaal of kwalen liggen om dan over te gaan tot het bepalen van de geneesmethode. Naar mijn gevoelen steekt er sym boliek in het feit, dat als het ware te midden van de behandeling van de Middenstandsnota, de zo eervolle en voor ons allen zo verheugende benoeming tot Officier in de orde van Oranje-Nassau afkwam van ons Hoofdbestuurslid de heer Hooy. Heeft de Regering hiermede uitdruk king willen geven aan de erkenning van Hooy's grote verdiensten, wij in onze kring hadden deze al veel eer der gezien en het is geen toeval, wanneer ik direct hierna Uw aan dacht vraag voor een facet van het planmatige in de beleidsvoering ten aanzien van de middenstandsvraag stukken. Vorming. Nu ook op het hoogste niveau de noodzaak daarvan is ingezien en bij de verwachting, dat er verbeterin gen, voorzieningen, kortom maat regelen genomen zullen worden om de middenstand daar tegemoet te ko men, waar zulks vereist is, nu zal ook de middenstand zelf een spoor slag moeten voelen om, meer in de interne sfeer die middelen te baat te nemen, welke mede tot de zo ge wenste verbeteringen leiden. Dat dit nog te weinig wordt inge zien leid ik af uit het feit, dat onze studie-clubs welke op een program werken, dat naar mijn smaak van inzicht en oorspronkelijkheid getuigt, lang niet de belangstelling genoten, welke deze verdienden. Dat er nu toch nog 5 regionale cursussen ge start zijn is hoofdzakelijk te danken aan het doorzetten van het bestuur van de Stichting „Middenstandsvor ming" en het taaie volhouden van de heren Bakker en Borsten. Het hoofdbestuur ziet de vorming en ontwikkeling van de middenstan der als een noodzakelijkheid, als een van de hoekstenen, waarop het ge bouw van de nieuwe Middenstand moet worden opgetrokken. En daar- PLUIMVEETENTOON STELLING „ORNITHOPHILIA" TE UTRECHT. Vanmorgen heeft de bescherm heer van Ornithophilia, de Commis saris der Koningin in Utrecht mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sanden- burg, de internationale pluimveeten toonstelling van Ornithophilia" ge opend, die tot en met Zaterdag ge houden wordt in de Bernhardhal op het jaarbelrsterrein aan de Croese- laan te Utrecht. Op de tentoonstelling worden niet alleen de mooiste exemplaren van pluimvee en pelsdieren getoond, maar tevens wordt gedemonstreerd wat door kundig fokken kan worden bereikt. Voor de derde maal worden alleen jonge dieren getoond. In 1952 was dit een experiment, dat, in 1953 herhaald, in een reeds jaren gevoelde behoefte bleek te voorzien. De ten toonstelling, die de 15.000 m2 van de Bernhardhal geheel beslaat, over treft alle voorgaande in omvang en zal volgens de voorzitter mr. E. L. Bakhuijs de belangrijkste van het vasteland zijn. Dit niet alleen door de inzendingen van fokkers en ver meerderaars, maar vooral door de vele handelsinzendingen. De vierduizend ingezonden dieren worden vandaag beoordeeld door meer dan 50 keurmeesters, onder wie een aantal uit Eelgië en Engeland. Onder de dieren zijn het grootste tot het kleinste hoen, sier- en watrevo- gels in alle rassen, sierduiven in alle bestaande vormen en kleur en ook een grote collectie konijnen. Door de aanwezigheid van handel en in dustrie kan bij deze 48ste tentoonstel ling, die vanwege het zestigjarig be staan van Ornithophilia een jubi leumtentoonstelling is, wederom van een jaarlijkse pluimvee beurs wor den gesproken. Djakarta negeerde onze protesten volkomen Den Haag maakt thans feiten wereldkundig In October jl. heeft de Nederlandse regering zoals gemeld bij de Indonesische regering geprotesteerd tegen de mishandeling, waaraan de Nederlandse arrestanten te Djakarta bloot stonden. Djakarta antwoordde botweg met een ontkenning: het was niet waar. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaK.en maakt daarom het volgende bekend: Eén-en-dertig Nederlanders, verdacht van lidmaatschap ener geheime organisatie tot steunverlening aan het bendewezen cp West-Java, verblijven thans reeds langer dan acht maanden in voorarrest. Het merendeel hunner ?al zelfs binnenkort een jaar van zijn vrijheid zijn beroofd. ONZEKER LOT. Op 14 Januari j.I. verzekerde de Indonesische regering in een offi ciële bekendmaking, dat het door de politie geleide vooronderzoek reeds in zodanig vergevorderd stadium verkeerde, dat overdracht van de des betreffende zaak spoedig kon wor den tegemoetgezien. Thans, bijna tien maanden later, blijken de stuk ken van slechts zes tot het „com plot" behorende Nederlanders in handen van het openbaar ministerie te zijn gesteld; de overige 25 aange houdenen, waarvan sommigen nog nauwelijks zijn verhoord, wachten hun verder lot in grote onzeker heid af. Een aantal van deze arrestanten bleek geestelijk nöch lichamelijk be stand tegen de strenge isolering, wel ke hun arrestatie met zich mee bracht. In tegenstelling tot wegens crimi nele delicten voorlopig aangehoude nen werd hun practisch geen bewe gingsvrijheid toegestaan. Langdurig \erblijf in slecht geventileerde cel len is oorzaak, dat reeds drie arres tanten in ziekenhuizen moesten wor den opgenomen, twee hunner in een psychiatrische inrichting verblijven en een zesde nog jeugdige arrestant tengevolge van de ondergane behan deling na zijn arrestatie zodanig psy chisch en physiek is vsrzwakt, dat bij niet spoedig ingrijpen in deze situa tie voor zijn leven moet wordèn ge- reesd. In strijd met internationaal gebruik In strijd met het internationaal ge bruik werden de arrestanten aan vankelijk niet in de gelegenheid ge steld consulaire bijstand te ontvan gen. Dit geschiedde eerst na verloop van vijf maanden. Door de consu laire vertegenwoordigers mocht toen onder politietoezicht met de gedeti neerden worden gesproken, waarbij herhaaldelijk stenografische opnamen werden gemaakt, waardoor de vrije meningsuiting werd belemmerd. laste is gelegd, wordt echter reeds maanden achtereen opnieuw in com- municado gehouden. Juridische bij stand is tot dusverre beperkt geble ven tot de arrestant Schmidt, de enige van alle aangehoudenen, wiens zaak voor de rechter is gebracht. Ook geestelijke bijstand had slechts in weinige gevallen plaats. Op herhaald verzoek om de katholieken onder de arrestanten tenminste de gelegenheid tot biechten te verschaffen, is voort- durerid afwijzend beschikt. De Nederlandse regering hebben voorts berichten bereikt omtrent ern stige mishandelingen, waaraan de arrestanten, die weigerden de hun door de Indonesische politie voorge houden verklaringen te onderteke nen, zijn blootgesteld geweest. Blijk baar is het de bedoeling een aantal hunner tevens als getuige te doen optreden tegen anderen. Lichamelijk letsel. Uit volledig betrouwbare bronnen is gebleken, dat met name een te Bandoeng geplaatst Indonesisch in specteur van politie, daarin onder meer bijgestaan door de uit het pro ces Schmidt bekend geworden getui ge Tomasoa (een misdadiger, die reeds zijn derde vonnis ondergaat, doch ten behoeve van het vooronder zoek inzake het „complot" Schmidt c.s. tijdelijk buiten de gevangenis vertoeft) tenminste 22 Nederlandse arrestanten lichamelijk letsel heeft toegebracht c.q. doen toebrengen. In tegenstelling tot de herhaalde officiële ontkenning van de Indone sische regering inzake mishandeling van Nederlandse arrestanten is met zekerheid komen vast te staan: Dat een aantal van de Nederland - sp arrestanten, sommigen zelfs in geboeide toestand, met vuistslagen en stukken hout tot bloedens toe is bewerkt, waarvan in enkele gevallen bewusteloosheid het gevolg is ge weest. Andere arrestanten werden in het gelaat gespuwd, met een bajonet gestoken en geslagen en met bran dende sigaretten bewerkt. Nog weer tenminste twee andere arrestanten vindt op het achtererf van een wo ning, gelegen aan de weg naar Lem- bang en hen daarbij langdurig het hoofd onder water gehouden, ten einde aldus bekentenissen af te dwin gen. Legio is het aantal gevallen van bedreiging met repercussies contra familieleden van de aangehoudenen. Ook verbanning zonder vorm van proces naar het gevangenen-eiland Noesakembangan, neerschieten „op de vlucht" en toediening van injec ties waren veel gebezigde dreige menten om arrestanten tot bekente nissen te brengen. In openbare raadsvergadering van de gemeente Aalsmeer heeft de heer G. G. Loggers gistermiddag zijn ambt als burgemeester van Aalsmeer aanvaard. In zijn instadatierede deelde de nieuwe burgemeester mede de ge meenteraad nog geen omlijnd werk plan te kunenn voorleggen. Eerst wilde hij de verschillende problemen en mogelijkheden bestuderen. Het gemeentebestuur van Wieringermeer, HAAGSE POLITIERECHTER. Drankminnende metselaar. Een metselaar uit Leiden moest voor de Haagse Politierechter ver schijnen omdat hij achtmaal een fles genever had weggenomen bij een wijnhandel, waar hij werkte. Ver dachte gaf het feit toe. Maar hij zat er in die tijd financieel slecht voor en hij h'ad geld nodig. De officier van justitie vond voor bedrijfsdief- stal gevangenisstraf op zijn plaats, maar de omstandigheden in aanmer king genomen eiste hij een boete van 40,of 20 dagen en 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Verdach te werd conform de eis veroordeeld. De een-en-twintigste maal. Twin tig maal was een colporteur uit Lei den al veroordeeld en hij moest dit maal opnieuw voor de politierechter in Den Haag verschijnen. Omdat hij niet kwam,-werd de zaak tegen hem bij verstek behandeld. Hem was ten laste gelegd dat hij een bedrag van een col'ecte niet volledig had afge dragen. Bovendien had hij valsheid in geschrifte gepleegd. De officier van justitie eiste twee maanden ge vangenisstraf. De politierechter ver oordeelde verdachte volgens de eis. Oude bekende. Een los werkman uit Leiden was niet voor de Haagse politierechter verschenen en de zaak werd bij verstek behandeld. Hij had dronken op de fiets in Leiden gere den. Het strafregister van verdach te vertoonde een reeks misdrijven. De officier van justitie eiste 40,— boete of twintig dagen. De politie rechter, die het meer dan schandalig vond gaf hem één week gevangenis straf onvoorwaardelijk. „SNEEUWBALSYSTEEM" IN STRIJD MET LOTERIJWET? Voor de kantonrechter te Schie-' dam heeft een zaak gediend, waarbij de bedoeling voorzat een principiële uitspraak uit te lokken inzake een zogenaamd sneeuwbalsysteem, waar door uylonkousen aan de man wer den gebracht. Dit systeem werkt met bonnen, waarvan een gedeelte weer doorverkocht moet worden aan an dere liefhebbers. Wie een bepaald vorige standplaats van de heer bedrag bijeen heeft, ontvangt als be Loggers, was bij de installatie door zijn wethouders vertegenwoordigd. J systeem uit van Kristal- De Aalsmeerse burgerü maakte *"5™ „d,e Schl=dlP: h-an firmant is. Het werkt sinds enkele van deze gelegenheid gebruik ken- jar(m Qver hee, Ned nis te maken met haar nieuwe burge- De ambte*aar 0 M achtte het sys. meester en zyn echtgenote. j teem strijd met de loterijwet en j eiste een boete van ƒ11subs, elf i dagen hechtenis. TUINDER DRONK VERGIFAls verdediger trad op mr. Trifels uit Maastricht, die stelde, dat hier Gistermiddag is tengevolge van het I wel degelijk sprake is, dat de be- bij vergissing drinken van een ver- j trokkenen invloed op de afloop kun- giftigde vloeistof de 23-jarige tuin- nen uitoefenen in de geest van artikel dersknecht G. Weel uit Nibbinxwoud een van de loterijwet. Mede hierom om het leven gekomen. W., die op het ac^® bij het systeem niet in strijd Een bekend advocaat uit Djakarta, I heeft men bovendien ondergedom- wie eveneens illegale activiteit ten peld in een vijver, welke zich be land werkzaam vas ging even naar een in de nabijheid staande schuur om uit te rusten. Blijkbaar in de me ning verkerende dat het water was dronk hij enige teugen uit een ge opende. met een heldere vloeistof ge vulde fles. De inhoud van de fles be vatte echter een zeer zwaar vergif met een hoog arsenicum "ehalte, dat gebruikt wordt voor het doodspuiten van onkruid. AUDREY HEPBURN. De filmactrice Audrey Hepburn is gisteren in het stadhuis te Rotterdam officieel ontvangen door de burge meester (en mevrouw Van Walsum), de wethouders, de marine-comman danten en andere notabelen. Een schare van ongeveer 1500 bak vissen etc. had zich juichend voor het stadhuis verzameld. met deze wet. Ter staving van zijn betoog haalde hij enkele arresten van de Hoge Raad aan, terwijl hij mede deelde, van het O.M. te Maastricht een bevestiging te hebben gekregen, dat het systeem, zoals het door I&is- tallux onder het publiek wordt ge bracht, niet met de loterijwet in strijd is. De kantonrechter, mr. Kos, zal overeenkomstig zijn verzoek over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. TER HERINNERING! Naar aanleiding van het grote aan tal deliquenten, dat voor hem te recht moet staan wegens het in ge vaar brengen van het verkeer onder invloed van sterke drank is de of ficier van justitie bij de Roermondse rechtbank, overgegaan om de zon daren ter hermnering een prentje met een doodskop erop mee te ge ven. ^de 7 wijzerplaten^ „Ik denk dat hij zich erg gewich tig voelde, toen hij naar vingeraf drukken zocht", zei Bundie sussend „In ieder geval hebben ze rapport uitgebracht als „dood door ongeluk", is het niet?" Lord Caterham beaamde dit. „Ze moesten toch enige considera tie betonen met de gevoelens van zijn zuster." ,,Had hij een zuster? Dat wist ik niet." „Een stiefzuster geloof ik. Zij was veel jonger Hij zweeg omdat Bundie plotseling de deur uitrende. „Mac Donald", riep Bundle met een heldere autocratische stem. De keizer naderde. Iets wat men voor een welkomst glimlach zou heb ben kunnen houden trachtte tot uiting te komen in zijne gelaatstrek- ken, maar de aangeboren droefgees tigheid der tuinlieden verhinderde dit. „Freule?" zei Mac Donald. „Hoe maak je het zei Bundie. „Niet erg best", zei Mac Donald. ,,Ik wou je eens spreken over het bowling-veld. Het gras is er schande- j lijk hoog. Zet er iemand aan, wil je?" Mac Donald schudde bedenkelijk het hoofd. „Dan zou William niet meer aan de border kunnen werken freule." „Laat de border naar de maan lo pen", zei Bundie. „Laat hem dadelijk beginnen. En Mac Donald..." „Ja freule?" „Krijg wat druiven uit de achter ste serre. Ik weet, dat het niet de ge schikte tijd is om ze te plukken, want dat is het nooit, maar toch wil ik ze hebben. Begrijo je?" Bundie trad weer de bibliotheek binnen. „Het spijt me vader", zei ze, „maar ik mocht Mac Donald niet laten ont snappen. U waart aan het praten?" „Dat was ik inderdaad", zei Lord Caterham. „Maar het geeft niets, j Wat had je tegen Mac Donald te zeg- gen?" „Ik probeerde hem te genezen van de gedachte dat hij Onze Lieve Heer 1 is. Maar dat is een onbegonnen werk. Ik denk dat de Coote's geen goede invloed op hem gehad hebben. Mac Donald is echt iemand om geen steek te geven zelfs niet om de grootste stoomwals die ooit bestaan heeft. Wat is ladv Coote voor iemand?" Lord Caterham dacht na over deze vraag. „Vrij wel zoals ik me mevrouw Siddons voorstel", zei hij eindelijk. „Ik vermoed dat ze veel heeft gedaan aan dillettantentoneel. Ik hoorde dat ze erg in de war is gebracht door die wekkergeschiedenis." „Tredwell heeft het me juist ver teld. Het schijnt dat de logé's juist een grap wilden uithalen. Ze hadden een massa wekkers gekocht en ver borgen die od allerlei plaatsen in de kamer van dien Wade. En toen stierf die arme kerel zoals je weet. En dat maakte het geval enigszins beroerd." Bundie knikte. „Tredwel heeft nog iets anders, wat vrij raar is, over die wekkers verteld", vervolgde lord Caterham, die zich nu uitstekend amuseerde. „Het schijnt dat iemand ze bij elkaar gezocht heeft en ze op een rijtje op de schoorsteen heeft gezet, nadat de arme kerel gestorven was." „En waarom niet?" zei Bundle. 1 „Dat vind ik ook", zei lord Cater ham. „Maar daar is klaarblijkelijk nogal drukte over gemaakt. Nie mand wilde bekennen dat hij het ge daan had. Alle bedienden werden ondervraagd en deden een eed. dat zij die lamme dingen niet aangeraakt hadden. Het was dan ook nogal een geheimzinnige zaak. En toen bij de lijkschouwing stelde de lijkschouwer vragen en je weet hoe moeilijk het is mensen van dien stand iets aan hun verstand te brengen." „Absoluut onmogelijk", gaf Bundie toe. „Natuurlijk", zei lord Caterham, „is het erg moeilijk er naderhand achter te komen. Ik begreep alles wat Tredwell vertelde maar half. Tussen twee haakjes, Bundie het jongmens is in jóuw kamer gestor ven." Bundie trok een lelijk gezicht. „Waarom moet men in mijn kamer sterven?" vroeg ze met enige veront waardiging. „Dat is het juist wat ik immers ook zeg", zei lord Caterham triomfante lijk. „Onkies. De mensen zijn tegen woordig verduiveld onkies." „Niet dat het me kan schelen", zei Bundie dapper. „Och waarom?" „Mij wel", zei haar vader, „mij kan het heel veel schelen. Ik zou er van dromen hoor. Spookachtige handen en rammelende ketenen." „Och kom", zei Bundie, „onze oud tante is in uw bed gestorven. Het verwondert" me dat u haar geest niet boven u ziet fladeren. „Dat zie ik soms ook", zei lord Ca terham huiverend. Vooral als ik kreeft gegeten heb." „Goddank dan, dat ik niet bijgelo vig ben", verklaarde Bundie. Toen ze echter 's avonds in haar slaapkamer aan de haard zat, be merkte ze, dat ze telkens dacht aan die vrolijke leeghoofdige jongeman Gerry Wade. Het was onmogelijk te geloven, dat iemand, die zo levens- l lustig was, oozettelijk zelfmoord zou i gepleegd hebben. Neen, de andere I' oplossing was wel de juiste. Hij had een slaapdrank gebruikt en had een voudig bij vergissing een te grote dosis genomen. Dat was mogelijk. Zii j dacht niet dat Gerry Wade gebukt had gegaan onder een te veel aan in- I telligentie. Haar blik ging nu naar schoorsteen- mantel en ze begon na te denken over die geschiedeis van de wekkers, j Haar kamenier was er vol van ge weest daar ze juist op de hoogte was I gebracht door een van de meiden. Die had er een bizonderheid aan toe gevoegd, die Tredwell niet de moeite waard had gevonden aan lord Cater ham mede te delen, maar die Bund le's nieuwsgierigheid prikkelde. Zeven wekkers had men od 'n rijtje op de schoorsteen gezet, de laatste had men on het grasveld gevonden, daar klaarblijkelijk van uit het raam opgegooid. Bundie piekerde nu over die bi zonderheid. Het scheen zoiets abso luut doelloos. Ze kon zich voorstellen dat een van de meiden ze zo netjes gerangschikt had en toen bang ge worden door het onderzoek naar die zaak, ontkend had dit gedaan te heb ben. Maar een meid zou toch zeker geen wekker in de tuin gegooid heb ben Had Gerry Wade het gedaan, toen de eerste scherpe aanmaning van de wekker hem deed ontwaken. Maar neen, dat was ook onmogelijk. Bundie herinnerde zich dat zijn dood plaats moest gehad hebben in de vroege morgenuren en enige tijd daarvoor zou hij wel in slaperige toe stand geweest zijn. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6